DE STEM Een schrijver in het echt zien stimuleert De wereld volgens Janet van Meel JL67i De Vierkante Decimeter aftckfeta«I wkW De onbekommerde kijk op muziek van Dan Baird O O O 0 O O O O O O 0 0 0 0 0 0 0 0 O O 0 0 0 0 O O orslag, hongeren mogen iets meer verdienen met vakantiewerk 9.20 12.27 15.33 18.40 21.47 24.53 'óM wik 0 <tronica van morgen. 01155-2710 zaterdag 13 maart 1993 deelD poor Muriel Boll gAHjjjeweldig pauken- slagregens klinken WÉk J hoog in het trap- wÈÊ penhuis en daar- WM mee wordt Bulk- V boek's Dag van de Literatuur afgesloten. Dertig schrijvers, o.a. Hella Haasse, Jules Deelder en Boudewijn Büch waren afgelopen woensdag de trekpleister voor dit litera tuurfestival. Het was het derde festival, de vorige waren in 1989 en in 1991. Net als toen zijn nu ook alle kaartjes uitverkocht, een succes dus. De manifestatie is bedoeld om jongeren meer te laten lezen dan de verplichte lijst. Daarom waren er talkshows georgani seerd waarin schrijvers werden geinterviewd door scholieren, en waren er theater- en filmvoor stellingen gebaseerd op Neder landse boeken. 6500 Scholieren uit Nederland en Vlaanderen waren erop af gekomen. ragAzzi reisde met vijfdeklassers van het Bredase Stedelijk Gym nasium mee naar het Haagse Congresgebouw. Geen school reisje zonder die ene laatkomer. Hijgend komt hij de bus binnen met een plastic zak vol broodjes, nu kunnen we vertrekken, kwart over acht, het is nog vroeg. Er wordt rustig gepraat, muziek van Queen klinkt zacht op de achter grond, een enkeling leest vast een goed boek. Xavier heeft een stapeltje boe ken bij zich die hij graag wil laten signeren. Jules Deelder, A.F.Th, van der Heyden en Remco Campert staan o.a. op zijn verlanglijstje en hij hoopt met ze te kunnen praten. „Ik schrijf zelf ook. Korte verhalen, gedichten die ik meestal gelijk weggooi en teksten voor liedjes." Je begrijpt dat Xavier hoofdre dacteur is van de schoolkrant. Bij Maarten, eveneens lid van de redactie, staat naast Deelder ook Maarten 't Hart hoog genoteerd. Hij heeft in Maassluis gewoond en zijn vader kent veel mensen over wie 't Hart heeft geschre ven. Thuis staan alle boeken van de schrijver op de plank. „Die man interesseert me niet, dat gedoe met die pruiken," roept iemand. Het is nog rustig als we bij het Congresgebouw aankomen, maar dat duurt niet lang. Tien minuten later ziet het er blauw van de spijkerbroeken. Het festi val wordt geopend. Lou de Jong van de veertien delen geschiede nis van Nederland in de tweede wereldoorlog, leest voor uit zijn pas moeten schrijven, vond hij het niet meer dan eerlijk om zichzelf ook bloot te geven. Hella Haasse vertelt daarna hoe ze pas na 45 jaar bij toeval ont dekte wat Oeroeg, zo heet haar eerste boek, betekent: kleine aardverschuiving. Een mooiere symbolische naam kun je niet bedenken. In een andere zaal krijgen twee scholieren de kans 76-236911 zakje benutten, tentie wordt in een groter de advertentie met het eksten kort en bondig, lummer in de advertentie op. emakkelijk en snel. KANT HET BEDRAG AFLEZEN dat ig van brieven onder nummer dient ontante betaling kunt u een robetaalkaart (dus géén giro- of niet-contante betaling ontvangt u es voor de rubrieken Te huur uitsluitend tegen contante 29,4800 MB Breda. Afdeling en op onze kantoren. Uw opdracht i ons bezit te zijn. Prijs incl. 17'/2 BTW. atfv ktJ WH. j* <&k &-L WY fj fodL taut* e vierkante deci meter van deze week is gevuld door Petra Da- men uit Breda. Het is een vier- kante decimeter met een voor- en een achterkant. Petra had graag gezien dat haar tekst over de foto van de eendjes .*as gedrukt, maar dat is helaas technisch niet mogelijk. Petra krijgt zo spoedig moge lijk een cd thuisgestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. ii e mag in 1993 tot 1600 gulden netto bijverdienen met vakantiewerk zon der korting op de -~™_ kinderbijslag. Dat "gulden meer dan vorig jaar. Staats; ■secretaris Ter Veld van so- Hella Haasse: Toevallige naam. eindelijk dat harde, maar warm- menselijke interview af te ne men. Mensje van Keulen, Bou dewijn Büch en Maarten 't Hart zijn de klos. Hoe hij hier terecht is gekomen, kan Büch zich niet meer herinne ren. De avond ervoor was het Boekenbal, vroeg in de morgen was er een taxi, maar verder... „Zeker, een pokkejeugd en veel zuipen zijn een goudmijn voor een schrijver," antwoordt hij. Voor het eerst is hij zijn ouders nog steeds dan dankbaar. Maarten 't Hart is door zijn suc ces als schrijver zijn baan op het FOTO DIJKSTRA i Boudewijn Büch: Ouders dankbaar. FOTO DE STEM BEN STEFFEN laboratorium kwijtgeraakt, maar verder is er weinig veranderd; hij gaat nog steeds vroeg op en vroeg plat. Als Mensje van Keulen aan een boek begint, heeft ze een soort schema in haar hoofd, maar on der het schrijven kan dat makke lijk veranderen. „Schema's ont dekken ze later op school wel voor me," vindt Büch. „Dan leer ik ook precies wat ik bedoel in de derde alinea op pagina 52." Een zaal verder wordt 'De klucht van de Molenaar' opge voerd. De taal is wat anders maar het verhaal is nog net zo modern als toen Brederode het langgeleden opschreef. Acteur Frederik de Groot leest voor uit brieven van Slauerhoff, de eeuwige romanticus. De Groot is hand bibbert, zenuwen of een kater? Op het Open Po dium worden boeken geveild of verdiend met het snelst opeten van een banaan. PoeT-shirts worden grif gekocht, net als Bulkboeken. Diana Ozon blijkt veranderd te zijn in mevrouw Vestdijk die uit het werk van haar man voorleest en iedereen tuttig aanspoort vooral Ivoren Wachters te lezen. In een hoekje zit Bart Chabot op de grond in een kring bewonde raars, Jan Rot zingt prachtig de gedichten van Jan Hanlo, F. Springer schrijft mooi, maar is saai, meldt iemand, en Hubert Lampo's gehoorapparaat is ka pot. Er zijn tentoonstellingen, over Betje Wolff en Aagje De ken, televisiedocumentaires...in alle hoeken en gaten vind je iets dat met boeken te maken heeft. De dag vordert. Literatuur blijkt vermoeiend te kunnen zijn ondanks uitstekend cabaret van de Heren op Zicht en Kommil Foo. De zalen raken minder bezet, de banken in de gangen des te meer. Buiten is het zoeken naar de bus. Onderweg zeggen sommigen te leurgesteld te zijn omdat ze niet alles hebben kunnen zien wat ze wilden. Elke festivalganger kreeg een bepaald aantal toe gangskaarten, die je desgewenst kon ruilen, maar dat lukte niet altijd. Het was ook jammer dat de film 'De Kleine Blonde Dood' vervangen was door 'Ha- vinck', dat Remco Campert er niet was, en dat Jules Deelder maar één keer optrad. Yvonne Kroonenberg bleek in het niet te vallen naast Lanoye en Yvonne Keuls was een klepse mevrouw. Het was Xavier niet gelukt met schrijvers te praten, en Maarten vond dat je te weinig vrije keus had. Je zou bovendien zelf meer moeten kunnen doen, nu was het vooral luisteren en kijken naar. Wie echt van litera tuur wil genieten, kan beter thuis blijven. En toch was het een geslaagde dag. Zeker voor Ernest, die met zich tien keer opdrukken vier prachtboeken heeft verworven. Bekende schrijvers in het echt zien, stimuleert je toch, is de conclusie. Door Marjolein Rotsteeg HI ick Rubin, baas van het Def Ame- j rican platenlabel - ÊwÊB en o.a. ontdekker H van The Beastle ÜHIIIBBPs Boys, heeft een neus voor talent en commercie. Denk bijvoorbeeld aan The Black Crowes, The Jayhawks en Dan Baird. Baird was (enigszins) bekend als zanger/gitarist/song schrijver van The Georgia Satel lites. De band is niet meer. Ve len houden het op drank als oorzaak. „Nee, het was echt niet de drank. De reden dat ik mezelf heb ont slagen, is dat The Satellites niet langer oprecht klonken," alsus Baird (40). De beslissing viel na de tournee ter ondersteuning van 'In The Land Of Salvation And Sin' ('89), waarvan Baird ook privé van een koude kermis thuis kwam. Z'n vrouw was een ver houding begonnen met de huis-, schilder. „Terwijl ik haar de hele tour lang trouw was gebleven. Ik vond het zo vernederend. Ik heb het nog zes maanden aangezien en toen ben ik vertrokken. Ach teraf gezien besefte ik dat zij er niet meer tegen kon altijd alleen te zijn. En als ik dan thuis was, wilde ik slapen en uitrusten. We zijn trouwens wel vrienden ge bleven." Baird begon samen met onder :meer Satelliters-drummer Mauro Magellan aan een nieuw avon tuur. Eind vorig jaar leverde hij de cd 'Lover Songs For The Hearing Impaired' (liefdesliedjes voor de gehoorgestoorden) af. De single 'I Love You Period' werd een hit. Iets wat in al die jaren voor The Georgia Satelli tes hier niet was weggelegd. Wist Baird dat hij hiermee een ijzer- sterke troef in handen had? „Ik wist dat het een hit zou kunnen zijn," vertelt de voorma lige landmeter. „Terry Anderson had het oorspronkelijk geschre ven voor zijn eigen band. We hadden een uiterst acceptabele versie op de demo gezet, maar geen enkele platenmaatschappij zag er brood in. Ik wilde het op 'Lover Songs...' zetten, maar mijn producer Brendan O'Brien (momenteel Pearl Jam aan het produceren-MR) twijfelde. We namen toch maar snel een ruwe versie op. Terwijl Brendan z'n kinderen naar school reed, draai de hij het tapeje in de auto. Vrij zacht, want hij wilde alleen maar een idee krijgen van hoe het Dan Baird: „Dé zegening van ouder worden is dat je ontdekt wat echt belangrijk is; de kleine, alle daagse dingen." FOTO PHONOGRAM klonk. Z'n dochtertje zong het tweede refrein al helemaal mee..." Een van de sterke kanten van Bairds songs is dat ze moment opnamen zijn uit het leven van gewone mensen. „Dé zegening van ouder worden is dat je ontdekt wat echt belang rijk is; de kleine, alledaagse din gen. De schrijver Mark Twain, een groot verhalenverteller, kon daar goed mee uit de voeten. Ik zou wel de Mark Twain van de rock 'n' roll willen worden." De muziek van Dan Baird, zowel solo als met The Georgia Satelli tes, laat zich het best omschrij ven als 'fun rock'. De grote inspi ratiebron van Baird is het Ame rikaanse kwartet NRBQ, dat sinds '69 vooral een enorme live- reputatie heeft opgebouwd. „In '77 luisterde ik naar King Crimson, Brian Eno, Roxy Mu sic en The Ramones. Ik was heel hip, haha! Ik nam mijn toenmali ge vriendinnetje altijd mee naar trendy new wave-concerten, naar de B-52's enzo. Op een keer wilde zij mij meenemen naar een band die vier dagen op rij in dezelfde bar zou spelen. Alleen om haar een plezier te doen ging ik mee, maar binnen tien minu ten was ik compleet verkocht. NRBQ speelde vier avonden, vier sets per avond. Ik heb zes tien sets NRBQ gezien. Nog al tijd als mijn vriendin even het huis uit is, zet ik een NRBQ- plaat op om even in m'n eentje op te dansen." ciale zaken en werkgelegenheid heeft het bedrag opgetrokken, omdat ook de netto minimumlo nen zijn verhoogd. Als de vakantie-inkomsten op-, lopen tot boven de 1600 gulden netto zal alleen met het meerde re rekening worden gehouden bij de hoogte van de kinderbijslag. MÉ] n 'De Wereld vol- Tb gens...'portret teert ragAzzi jon- BBK- geren aan de hand van een vragenlijst en wordt hen tege lijkertijd hun kijk op de wereld gevraagd. Vandaag: Janet van Meel Leeftijd: 19 jaar Woonplaats: Heerle Voornaamste bezigheid: Naast school het werken in het mu seum van Wouw. Waar heb jij je de afgelopen week het meest druk om gemaakt? „Ik ben net van school veran derd, van de mmo in Roosendaal naar die van Breda gegaan. Ik vraag me nu af of die keuze wel goed is geweest, want ik mis mijn vrienden in Roosendaal." Wat vind je van de oorlog in Bosnië? v,Ik vraag me af waar ze ruzie om maken. Oorlog is toch niet no dig. Ik snap niet dat dat zo dichtbij Nederland kan. Zelf kijk ik liever niet naar de beelden op het journaal, daar kan ik niet tegen." Wat interesseert je absoluut niet? ;„School. Dat wil zeggen de op- leiding interesseert me wel, maar niet al die regeltjes en dat 'strak ke' wat bij een school hoort." Wat wel? FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP „Mijn hobby tekenen en schilde ren. Voor de rest mijn vrienden." Waaraan zouden ze in Den Haag meer aandacht moeten besteden? „Aan het onderwijs en de ov- kaart voor studenten. Die is nu verplicht of je hem nodig hebt of niet. Ik ben van school veran derd om hem te kunnen gebrui ken." Wie moet er aan de schandpaal? „Niemand. Als iemand iets ver keerd doet, besteed ik daar geen aandacht aan." In welk land zou je nooit willen wonen? „Rusland. Dat is zo primitief en streng. De mensen kunnen maar moeilijk aan eten komen." Wie zou je het liefst willen ont moeten? „Astrid Joosten. Dat lijkt me een leuke vrouw met wie je een goed gesprek kunt voeren. Het is geen dom blondje." Als je nu duizend gulden kreeg, wat zou je er dan mee doen? „Ik zou het opmaken aan vakan tie, uitgaan en kleren kopen." Welke film, boek, plaat mag je voor geen goud missen? „De film Basic Instinct. Die is heel spannend en niet zo voor spelbaar als andere films." Als het antwoord 'ja graag' luidt, wat is dan de vraag? „Wil je verkering, gevraagd door een hele leuke jongen." (1) No limit - 2 Unlimited (3) Open sesame - Leila K (2) Mockin' bird hill - Roots Syndicate (7) I'm every woman - Whitney Houston (4) Ik heb een Euromast - Paul de Leeuw (6) More and more - Captain Hollywood Project (5) Like the way i do - Melissa Etheridge (12) Are you gonna go my way - Lenny Kravitz (13) I will always love you - Tears n' Joy (10) Sax a go go - Candy Dulfer (8) I will always love you - Whitney Houston (20) Sing hallelujah! - Dr. Alban (11) I'm easy - Faith No More (9) Out of space - The Prodigy (16) Open your mind - Usura (19) If i ever lose my faith in you - Sting (32) Give in to me - Michael Jackson (15) It's ok, it's allright - Def Dames Dope (24) NYC - Charles Eddie (26) Ordinary world - Duran Duran Lumberjack - Jackyl (27) Pippi Langhouse - KK Travels (23) Saving forver for you - Shanice (33) You suck - Consolidated (17) Hope of deliverance - Paul McCartney (31) Ruby tuesday - Rod Stewart (14) Exterminate - Snap (36) Another 45 miles - Golden Earring (21) Bed of roses - Bon Jovi (18) Mega mix - - Boney M Jump - Van Halen (25) One in ten - 808 State UB40 (22) Sweet thing - Mick Jagger The real hardcore - NRG Took my love - Bizarre Inc (28) Leave it alone - Living Colour AH that she wants - Ace of Base (29) Would i lie to you - Charles Eddie (35) If i ever fall in love - Shai (34) Hieringe biete - Maastrichts Salon Orkest Stichting De Nederlandse Top 40 (2) Oh Carolina - Shaggy (1) No Limit - 2 Unlimited (3) Are You Gonna Go My Way - Lenny Kravitz (4) Give In To Me - Michael Jackson (5) Little Bird/Love Song fora Vampire - Annie Lennox (6) Animal Nitrate - Suede (-) Informer - Snow (9) Deep - East 17 (8) I'm Every Woman - Whitney Houston (-) Stick it Out - Right Said Fred and Friends Schriftelijke reacties: redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda. Telefonisch: 076-236416

de Stem | 1993 | | pagina 23