Drie grote projecten op stapel De suikerzoete vergissing van Hombach Renovatie betonwijk dwingt Axel tot keuzes EGENHEIt PLAATSELIJK nieuws DAG Restauratie basiliek zware last voor Willibrordusparochie in Hulst KNAAK KADO! i VLISSINGEN RIL 1993 49.50J:! Havenfort, binnenstad en riolering hoofdmoot Hulster meerjarenplan Jaarlijks concert Groede 01100-33399 iculieren GETROUWD Dr. R. van Berkel Speeltuigen voor binnenstad Hulst ^eekenddienst ktem-redactie Geldkraan SCHIETINGEN KAARTINGEN Het beste hoeft niet het duurste te zijn! f de extra uitgebreide V.J' gevarenpolis Opstal 0,65 en Inboedel 1,50 per 1000,- verzekerd bedrag Betrouwbaar, degeüfk en compleet FOTO VERSCHOORE ZEELAND om nkje, jubileum, receptie verloving, overwinning Abraham, openbare door, mag best eens in el op de pagina oeilijk is dat niet en duur zijn. Prijs per regel of 2,40*, één grote regel ,89 resp. 3,04*. sen van een foto of n formaat van 35 x 45 15,96 resp. 16,76* rieven op aanvraag. Bij ëtaling wordt 4,50 nd. Foto's worden niet 076-236442 of geef uw plaatsing af bij één van Schriftelijke opgaven d geaccepteerd indien end zijn, ook indien uw bijgevoegd is. het recht voor teksten n redenen te weigeren, klachten bereiken over st behoudt de uitgever or om de naam van de r bekend te geven. Hiep hiep hoera ons Jan netje wordt SARAH René Poppe en Carine de Mos, 12-03-'93, Phi- lippine. Huisarts te Koewacht vanaf 22 tot en met 26 maart a.s. is de praktijk gesloten Waarneming door de collega's te St. Jansteen en Clinge. Gelieve tijdig Uw medi cijnen bij te laten vullen. De apotheek is uitslui tend voor spoedrecepten dagelijks geopend van 15.00-16.00 uur. Van onze verslaggever D„lst - Zelfs al geven de Rijksdienst voor Monumen tenzorg en de provincie de maximale subsidie, dan nog al je Willibrordusparochie in Hulst zelf zeker 1,5 mil joen gulden moeten bijpassen {mor de restauratie van de basiliek. p Hamelink, coördinator restau ratie basiliek, schrijft dat in de nieuwe parochie-almanak. Om dat geld bijeen te krijgen zal de parochie een beroep op velen moeten doen. De belangrijkste inkomsten krijgt de parochie via het parochiefonds. Jaarlijks dra gen de parochianen daar onge veer 190.000 gulden aan bij. Maar van dat geld blijft niets meer over om op te sparen voor de restauratie. Integendeel, want uit de begro ting voor dit jaar blijkt dat de parochie ondanks die bijdrage toch nog tegen een tekort van 58.000 gulden aan kijkt om de lopende zaken te kunnen bekos tigen. Dat betekent dat er ook al geen geld is voor de dringende vervanging van de geluidsinstal latie in de basiliek en voor de versleten verwarmingsketels. Aanvankelijk werd de restaura tie van de basiliek becijferd op 4,5 miljoen gulden. Het paro chiebestuur kreeg vorig jaar ech ter van monumentenzorg te ho ren dat er een totaal nieuwe plan moest komen. Daar kwam uit eindelijk een rekensommetje uit van meer dan 16 miljoen gulden. Voor het kerkbestuur nooit te behappen en ook niet voor de gemeente Hulst. Een aanvraag voor een bijdrage uit de zoge naamde kanjerregeling van het rijk werd vorig jaar afgewezen. Gehoopt wordt dat de basiliek er dit jaar wel voor in aanmerking komt. Tot nu toe zijn bij Monumenten zorg de subisidiabele restaura tiekosten nog steeds niet vastge steld en er zijn ook nog geen potjes gevonden om ook maar eem deel van de basiliek te res taureren. Intussen gaat het ver val van de basiliek echter wel verder. Steeds meer brokstukken vallen naar beneden. Om kerk bezoekers en het orgel tegen val lend puin te beschermen zijn aan de binnen- en buitenkant van de westgevel stenenvangers ge plaatst. Acties starten om geld bij elkaar te krijgen voor de restauratie van de basiliek zijn naar de mening van het parochiebestuur nu nog niet aan de orde omdat niet duidelijk is wanneer de res tauratie echt wordt aangepakt. Eén ding is volgens Hamelink wel helemaal duidelijk: „De ba siliek staat in de verkeerde stei gers en raakt snel in verval". Van onze verslaggever Hulst - Het Hulster meer jarenplan stads- en dorps vernieuwing wordt ook de komende jaren nog steeds jn belangrijke mate be paald door drie grote pro jecten. Dat zijn het plan Haven- lort, de herinrichting van de binnenstad en verschil lende rioleringsprojecten. Na dit jaar zullen wel belangrij ke gedeelten van de twee eerst genoemde projecten agerond ajn. Met de in beide gebieden nog resterende fasen, te weten de todemsanering en reconstructie van het Oranjebolwerk en de reconstructie van de Grote Markt en de Houtmarkt, zijn op ach nog wel forse investeringen die hoge kosten vormt nok de verdere reconstructie van de riolering in Graauw een fors probleem. Een gefaseerde uit voering en aanleggen van een spaarpotje zijn volgens burge meester en wethouders dan ook noodzakelijk. Een deel van alle projecten kan worden betaald uit het sleutel bedrag van ruim 650.000 gulden dat Hulst dit jaar voor stads- dorpsvernieuwing krijgt. Daar naast draagt de gemeente ook uit eigen middelen veel bij. Zo wordt er 450.000 gulden 'eigen geld' gestopt in de reconstructie van het gebied rond de basiliek. Daarnaast is in de normale meerjarenplanning ruimte ge maakt voor (gedeelten) van de projecten bodemsanering Oran jebolwerk, restauratie basiliek, restauratie Keldermanspoort, aanleg fietspad Hulst-Koewacht en de aanpassing van het ge meenschapscentrum in Heikant, inclusief een nieuwe gymzaal. Eigen middelen Ook de dit jaar uit te voeren reconstructie van de Wilhelmi- nastraat (2 miljoen gulden), aan passen van de coupure bij Graauw (35.000 gulden), ver- ieersremmende maatregelen in ie Molenstraat (100.000 gulden), drukriolering in de Dorpsstraat (35.000 gulden) en het herstel 'an de riolering in de Oude Pol derstraat (85.000 gulden) worden mot eigen middelen uitgevoerd. Datzelfde zal volgens B en W waarschijnlijk ook voor een be langrijk gedeelte gelden voor re constructies in de Rooseveltweg (130.000 gulden). het meerjarenplan stads- en dorpsvernieuwing komt donder dag 18 maart ter sprake in de commissies openbare werken en fflanciën. Die vergaderen res- Pectievelijk om 16.30 en 19.00 ®it in het stadskantoor. °nze verslaggever Hulst - De al lang gewenste Wltoestellen voor de jeugd uit ™lster binnenstad komen te aan in het Oude Molenbol- »erk. hat is overeengekomen in een wprek tussen B en W en de wijkraad Binnenstad. e Wijkraad zal verder ook de P aatsing van de spullen regelen, at tuig worcjt gemaakt door in k i n van de school De Brug nni j- er van hun praktische j ichtig en vorming, in de Hul- r gemeentebegroting was al Kemng gehouden met een uit- Savenvan 12.500 gulden, tui nu hut de speelwerk- 2n- z,es stuks in totaal, 2.000 Oma Urder zullen uitvallen.' gekort te overbruggen t»njlraad proberen een be- P te doen op landelijke fond- ^redactionele zaken kan eekeinde contact worden °Pgenomi 'en met Eugene Ver telefoon straeten, .ÜS-U7S5. B.e.g. 50-18924 of 076-2369X1. De Hulstenaren die in Chelmondstone werkten, rechtsachter (in hemdsmouwen en met pet) Henricus de Witte. DE Hulster binnenstad wordt gerenoveerd. Oude vertrouwde beelden ver dwijnen en hier en daar wordt ook een monument of belangrijke gevel ge restaureerd. Bij de dub bele poort verdwijnt een schuurwinkel om plaats te maken voor een hui zencomplex en het Wa terschap verlaat het mo numentale pand in de Gentsestraat. Binnenkort komt hier een winkel in. Begin deze eeuw was het 't pand van Hombach, de Hulster grootgrondbezit ter die geld zag in suiker bieten, maar een kapitale fout maakte. Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen. HOMBACH behoorde met enkele andere families tot de jet set van Hulst. Hij was gemeenteraadslid en bezat achter zijn huis een enorme tuin, waarin een grote vijver lag. In de jaren twintig is door deze tuin de Frans van Wae- sberghestraat aangelegd. Van wege de vijver hebben al de huizen in deze straat een souter rain. Nu nog is een stuk van de tuinmuur van toen te zien in het steegje dat loopt van de Van Waesberghestraat naar de Grote Zwanestraat. Hombach organiseerde grote tuinfeesten en omdat dit leidde tot hinderlijke inkijk vanaf de wallen liet hij een stevige muur bouwen en zette hij de rest af met hekken. Niemand waagde het om de tuin te betreden, be halve notaris Van Dalsum die tijdens zijn rondwandeling ook genoot van het groen in de tuin van Hombach. Van Dalsum was een man waar slechts weinige Hulstenaren nee en dat mag niet tegen zeiden. Hombach zat dus goed in de slappe was en schuwde een ex periment niet, zeker omdat hij dacht dat de geldkraan ermee opengedraaid zou worden. Hij stuurde in mei 1912 een groep van dertig Hulstenaren naar En geland om daar te proberen de suikerbietenteelt van de grond te krijgen. Een van hen was Henri cus de Witte en hij vertelde dit De tuin van Hombach, gezien vanaf de Hulster wallen. verhaal enkele jaren geleden. Een relaas van een reis die hoop vol begon maar voor Hombach uitdraaide op een regelrechte fi nanciële strop. De dertig Hulstenaren reisden met de trein naar Sint Niklaas en vandaar naar Antwerpen. Daar gingen zij aan boord van een stoomschip dat hen naar Harwich bracht en de trein ver voerde hen weer tot Ipswich, waar de groep opsplitste. De Witte en zijn kameraden reisden per 'dubbeldekker' naar Chel mondstone in de provincie Suf folk. Daar werden zij enthou siast ontvangen door de bevol king want die mannen uit Hulst wisten alles van de suikerbieten teelt. Zij zouden de Engelse boe ren de vaardigheden van het wieden, kappen en dunnen leren. Hombach had deze Zeeuws-Vla mingen in dienst genomen om dat ze al jaren werkten als sei zoenarbeiders in de suikerbieten. De biet had voor hen geen gehei men en het loon dat Hombach uitbetaalde, 18 gulden per week, St.-Jansteen LAND VAN HULST - Postze gelvereniging Het Land van Hulst houdt zondag de maan delijkse bijeenkomst in De Warande in St.-Jansteen van 9.30 tot 12.00 uur. Dit keer wordt begonnen met een alge mene jaarvergadering met de gebruikelijke terugblikken en jaarverslagen. Daarna wordt een veiling gehouden van 200 aangeboden kavels. Bovendien wordt een kwartjesloterij ge houden en krijgt iedere bezoe ker een gratis lot bij binnen komst. Enkele handelaren zijn aanwezig om te ruilen en te kopen. KOERSBAL - In gemeen schapscentrum Malpertuus hield de Algemene Nederland se Bond voor Ouderen een koersbalmiddag. Uitslag mat 1:1. Ras/Baayens, 2. Govaert/ Van Vlierberghe. Mat 2: Baayens/Buyze, 2. Blommaert/ Kegels. Mat 3: 1. Kegels/De Block, 2. De Bot/Martens. ZATERDAG CLINGE -Malpertuus, 21 uur dansavond dansclub Flamingo met Mul- tisound. TERNEUZEN - Café Schelpenhoekje, 14 uur bieden en jokeren. - Rivierenhuis, 14 uur bijeen komst PC-gebruikersgroep. AXEL -De Boemerang, 20 uur bingo buurtvereniging. - Clubgebouw Showband, 20 uur bingo. GRAAUW -Kantine W Graauw, 20.15 uur prijskaarting. HULST - W. Blommaert, 14 uur schieting. ST.-JANSTEEN -Café De Kroon, 14 uur vlees- kaarting. -De Warande, 20.30 uur dans avond St.-Jan met The Telstars. ZUIDDORPE -Café 't Gemeentehuis, 14 uur vriendenschieting. ZONDAG KOEWACHT - Café 't Hoekske, 14.30 uur schieting. LAMSWAARDE -Café De Lamsoren, 14.30 uur schieting (Soc. de Vrede). ST.-JANSTEEN -Café 't Centrum, 14 uur vlees- kaarting. TERNEUZEN - Zuidlandtheater, van 14.00 tot 17.30 uur Thé Dansant Adrie Hamelink. TERHOLE - Café De Kroon, 14 uur biefstuk- kaarting. Schietingen St.-Jansteen - Café De Kroon met 33 personen. Hoge vogel: A. Leen- knegt, eerste zijvogel: E. Jans- sens, tweede zij vogel: C. Blom maert, grootste aantal (4): A. Boussen, Kapellebrug. Oudelande - Café De Waaghals met 34 personen. Wip 1: eerste hoge vogel: H. van Stee, tweede hoge vogel: J. de Koeyer, eerste zijvogel: J. Vermeulen, tweede zijvogel: B. Belaert, derde zijvo gel: A. Rentmeester. Wip 2: hoge vogel: C. Stouthamer, eerste zij vogel: C. Jeremiasse, tweede zij vogel: P. de Visser, derde zijvogel: H. Breemer. Wolphaartsdijk - Café Royal met 26 personen. Wip 1: hoge vogel: H. Boonman, eerste zijvogel: R. Kopmels, tweede zijvogel: J. Bos, grootste aantal (5): Rina de Jonge. Wip 2: eerste hoge vogel: R. Klip- pel, tweede hoge vogel: H. Boon man, eerste zij vogel: G. van Gar-, sel, tweede zijvogel: A. Rentmees ter, derde zijvogéi: H. van Leeu wen, vierde zijvogel: P. Daalman, grootste aantal (7): M. Verdonk. Kaartingen Oostburg - De Bridge Sociëteit Oostburg speelde de derde wed strijd van de voorjaarscompetitie. Uitslag groep A: i. Rosseel/Lako, 2. Dronkelaar/Zwaan, 3. Te Beek/ Brasser. Groep B: 1. Bron/Van Leiden, 2. Doosje/Kools, 3. Schij- ve/De Zwart. was in die tijd goud geld. Ook de reis was voor rekening van Hom bach en dus namen de werkers de ietwat primitieve behuizing voor lief. Zij werden onderge bracht in tenten en op de foto ziet men de stoere boeren voor het kampement. De namen Pre- ne, Blommaert, Lossie, Schuur man, Pierssens, de Witte en van der Walle klinken de Hulstena ren van nu nog bekend in de oren. Van mei tot november werden er bieten geplant, gedund en geoogst. Alleen de oogst bleek niet goed te zijn. Engeland was wel rijp voor de suikerbieten teelt, maar Hombach had een verkeerde plek uitgekozen. Het experiment mislukte omdat de grond ongeschikt was. Voor de winter toesloeg, reisde de ploeg terug naar huis. Hom bach kwam de aanslag op zijn kapitaal wel te boven. Hij bezat nog twee grote boerderijen in de Emmapolder bij Nieuw Namen: de Maria- en de Emmahoeve. De familie vertrok in de twintiger jaren naar Antwerpen. Het pand in de Gentsestraat werd door de Rotterdamse bank gebruikt als kantoor en daarna werden de dossiers van het Wa terschap Hulst er ondergebracht. Die brengen de papieren nu el ders en het grote pand met de brede ingangsdeur en de vrij hoog zittende ramen staat nu te wachten op de volgende bewo ners. Groede - Muziekvereniging Groede houdt op zaterdag 20 maart weer haar jaarlijks concert om 19.30 uur in de Nederlands hervormde kerk. De muzikanten hebben afgelopen winter een geheel nieuw repertoire ingestudeerd. Het programma omvat klassieke stukken van onder andere Handel en Purcell en ook andere genres zoals cha-cha-cha, czardas, calypso en samba. Voorafgaand aan het optreden vindt een optreden plaats van de jeugdgroep, onder leiding van dirigent De Cock. De toegang is vrij. (ADVERTENTIES) U boft maar, als u bij ons uw fotorolletjes koopt. Want op deze films zit nu een sticker waarmee u 2,50 korting krijgt bij het ontwikkelen afdrukken. Een goedkopere manier om aan de mooiste afdrukken op Kodak Royal Papier te komen bestaat niet! Op dus naar onze zaak voor die knaak! UUR FOTO SERVICE DE ZAAK WAAR JE RAAK SCHIET! gj 's-Gravenhofplein 8, Hulst - 01140-16162 o Van onze verslaggever Frank Deij Axel - De stadsvernieuwings plannen voor de twee beton- wijken in Axel (de sloop van 286 woningen en nieuwbouw van 225 huizen) leggen de komende jaren een grote claim op de schaarser wor dende gemeenschapsgelden. Een globale raming leert dat er drie tot vijf miljoen gulden, en misschien wel meer, nodig is voor rioleringswerkzaamheden en het veranderen van het stra- tenpatroon. Die bedragen zijn zo hoog dat het niet denkbeeldig is dat de plannen, zeker in het licht van de komende gemeenteraads verkiezingen, nog drastisch wor den bijgesteld. Een korte woor denwisseling tussen het in Koe wacht wonende WD-gemeente raadslid P. Apers en Axelaar J. Dieleman (GPV) gaf donderdag al een indruk van hoe die discus sie zal gaan lopen. Het opknappen van de wijken dwingt de gemeenteraad tot in grijpende keuzes. Voor Apers is het nog geen uitgemaakte zaak dat die allemaal in het voordeel van de kern Axel moeten uitval len. Hij gaf toe. Als het geld in de wijken wordt gestopt bete kent dat daar de eerste vijftig jaar niets meer naar toe moet. „Maar de bewoners die ergens anders wonen, zal dat een worst zijn", gaf Apers, die zijn stem men in de omringende dorpen moet halen, de uitgangspunten op grond waarvan hij straks de plannen zal beoordelen aan. Waarop Dieleman reageerde: „Maar het is toch hun dorp, hun ,stad, hun gemeente". Het zijn nog maar voorhoedege- vechtjes. En de bedragen die wethouder Van Waes donder dagavond noemde voor de eerste fase in wijk Oost, tussen de 1,6 en 2 miljoen gulden voor de gemeente, natte-vingerwerk. Maar dat het opknappen van de twee wijken in Axel nog tot levendige discussie in de raad zal leiden staat nu al vast. De sloop- en nieuwbouwplannen in de betonwijken, waarvan de rijke Regionele Zeeuws-Vlaamse Woningbouwverenig de beden ker en de voornaamste financier is, kunnen bijvoorbeeld niet los worden gezien van de nog te bouwen nieuwe woonwijk aan de Buthstraat en de stads-en dorpsvernieuwingsplannen in Zuiddorpe en Overslag. Het is dan ook geen toeval dat B en W het plan aan de Buthstraat, waarvoor zij eerst hemel en aar de hebben bewogen om de raad van de noodzaak te overtuigen, plotseling met de grootste terug- houdenheid benaderen. Zij wü- len voorlopig niet verder gaan dan de aankoop van de grond (kosten 400.000 gulden) en wachten tot een projectontwik kelaar er mee aan de slag gaat. Die houding heeft alles te ma ken, en wethouder A. van Waes maakt daar ook geen geheim van, met het losweken van de grondreserves die Axel heeft op gebouwd ten gunste van de be tonwijken. Als Axel er namelijk in slaagt de risico's van de ex ploitatie van het plan Buthstraat, maar ook van andere bestemmingsplannen, te beper ken dan is de noodzaak om grote reserves te houden om eventuele tegenvallers op te vangen min der aanwezig. Daarnaast heeft de afdeling fi nanciën opdracht gekregen om nog eens met de stofkam door de begroting te gaan en in het voor jaar met voorstellen te komen om ruimte te maken voor reno vatie van de betonwijken. Een eenvoudige klus zal dat niet zijn. Axel heeft de bezuinigingen van het rijk voor 1993 doorgescho ven naar 1994 en krijgt voor dat jaar nog te maken met nieuwe bezuinigingen van het rijk. En als er enkele miljoenen te vinden waren, dan was dat al eerder gebeurd. Daarbij maken B en W het zich extra moeilijk door de hoge investeringen zonder las tenverzwaringen voor de burgers door te willen voeren. Van Waes kondigde donderdag tegelijkertijd een herbezinning op het steeds maar toenemende en geldverslindende takenpakket van de gemeente aan. Hij sluit daarmee aan bij een gedachten- gang van het Eerste Kamerlid A. J. Kaland dat kort geleden tij dens een spreekbeurt in Kloos- terzande over de gemeentelijke herindeling sprak. „Gemeenten, maar ook andere overheidsin stanties, doen er verstandig aan eerst op een rijtje te zetten wat werkelijk van hen wordt ver wacht en welke taken zij aan particulieren kunnen overlaten", zei hij. Maar zelfs al slaagt Van Waes erin geld in reservepotjes te vin den en tot een efficiëntere werk wijze op het stadhuis te komen zetten, dan nog zullen er keuzes moeten worden gemaakt. Keuzes die raadsleden, tegen het licht van de komende gemeenteraads verkiezingen, voor grote dilem ma's kunnen plaatsen. ZATERDAG 13 MAART 1993 C 2 T.C.V. Vlissingen B.V. Industrieweg 17 - 4382 NA Vlissingen Telefoon 01184-15000, telefax 01184-10664 zitplaatsen in de sporthal West-Brabant in onze luxe Jformatie01184-15000. g O g g P N g -SpS?- lorbeeld over ngen? elop zonder en adres naar: nd 2 HOTELS R EN BETAALBAAR

de Stem | 1993 | | pagina 17