kkoord politie valt slecht Zaken- lunches Beeldje voor schutter Remie Migom eieuvre uit Koewacht pakt Europese titel sledehondenrennen [eeste agenten in Zeeland wijzen overeenkomst over reorganisatie af Meer verdachten steekpartij aangehouden Binnenstad Terneuzen nog geen toneel van vrede kaarting leeskaarting >RODUKT Gratis rit naar concert voor ouderen in Sluis Parochies zetten zich in voor twee projecten van Filipijnse zuster 'Vuist maken met Brabant voor behoud legerplaats' Diversen LASTISCHE KOUSEN Drogisterij Parfumerie v.d. WALLE- BLOMMAERT Peuter overlijdt ban nekkramp Oostburg wil niet loeten voor rijschoolhouders Ruzie aanleiding voor dodelijke steekpartij Breda NTEL. 01150-14082 E HONTE" e dinsdagmiddag, café n Ouden Arend, St. Jan- en, aanv. 14.00 u. Stationsweg 9 HULST Tel. 01140-13093 if0 ook privé heel gezellig Restaurant Be ê>mjoor tjeuwe Ginnekenstraat 3, BREDA, tel. 076-211199 destem zeeland •i, DINSDAG 9 MAART 1993 DEEL C L onze verslaggever koewacht - Koewachtenaar Hugues j (euvre heeft het Europees kam- lioenschap sledehondenrennen op |e middellange afstand veroverd, leieuvre pakte de titel afgelopen teekeinde tijdens de kampioens- Mstrijden in het Duitse Oberhof. Eerder won Lefeuvre al brons tijdens de Olympische winterspelen en vorige maand pakte hij eveneens de bronzen plak tijdens het Wereldkampioenschap sprint in Oostenrijk. Aan het Europees kampioenschap de den in totaal 120 spannen mee, verdeeld over verschillende klassen. Lefeuvre kwam uit in de categorie sleden met zes honden. Bij de middellange afstand gaat het over twee manches van 38 kilometer. De Koewachtenaar passeer de beide manches als eerste de finish. Hij had daarbij zelfs nog een handicap. „Het parkoers was heel zwaar vanwege verse sneeuw, waar de honden diep in zakten", zegt Lefeuvre. „Dat vonden ze maar niks. Vandaar dat ik heb besloten mijn langzaamste hond uit het span te halen en de tweede manche te beginnen met vijf honden". Dat betekende wel een verlies aan trekkracht, maar met een hond die er geen zin in heeft zijn de risico's ook groot. „Het hele span loopt altijd zo snel als de langzaamste hond", zegt Lefeuvre. „Als je tien hele snelle honden voor je slede hebt en één lang zame, dan past de rest zich aan. Van daar mijn besluit om met vijf honden door te gaan". Die tactiek wierp vruch ten af. i8n onze verslaggever liddelburg - De overgrote meerderheid van de politie- jensen op Walcheren en in Zeeuws-Vlaanderen wijst iet bereikte akkoord over de reorganisatie van de leeuwse poütie af. koord blokkeert voor vele jaren de doorstroommogelijkheid van een groot aantal politiemensen naar schaal 8. elke dinsdagavond or rosbief en frikandeau fé de Reizende Man te osterzande, aanv.19.30u RTELIJK dank aan rkeersschool Kielman en jn rij-instructeur Eddie or het behalen van mijn ewijs Geralda Stroobant i de rest van Zeeland zijn de jningen verdeeld. Dat is de jévinding van voorzitter Sjaak .aanbeen van de Regionale fcienstcommissie van de politie. Ie onvrede richt zich vooral op |e mogelijkheid om in salaris- fnaal 8 te komen. Het vorige [reek door vakbonden en korps- bereikte principe-ak- pnonze correspondente «island - Een tweejarige kind jt Kruisland is vorige week vrij- jïgdood in zijn bedje gevonden. Kei jongetje is vermoedelijk ge- forven aan nekkramp. Vandaag de resultaten van een bacteriologisch onderzoek be leid gemaakt. De uitslag zal IMelijkheid geven of het hier |r.derdaad om een geval van von hel DTC Medical Research and resultaten von natuurproduklen (en en (98Z vrouwen en 283 mannen) de (slanken. De meesten hadden el vele personen aan gewicht maar bereikle aren er opmerkelijk weinig klachten al doen mislukken. Veruit de meesle jeste uit het huidige oonbod von onen, mannen of vrouwen, zullen N IEDER DIE TOBT MET OVER- ïVEliN riftelijk te bestellen bij Santimeo FSLANKKUUR^ 79,- uur ad 119,- taling) n Santimen Products-Landgraal pderegio Westelijk Noord-Bra- ant zijn vier recente gevallen van nekkramp. Eerder berden een meisje van dertien fit Roosendaal, een jongetje van uit de omgeving van de (ad en een zeventienjarige jon- i uit Bergen op Zoom met lerschijnselen van de infectie IPgenomen in het ziekenhuis. r waren er negen geval- |tnvan nekkramp in de regio. ens G.van Dijk, arts bij de i West-Brabant is er geen (den tot ongerustheid. De be- i is te verwaarlozen i jonge gezinsleden van de bkitoffertjes krijgen direct me tenen om infectie te voorko pen. «n onze verslaggever 'ostburg - De Westzeeuws- rijschoolhouders lijgen geen schriftelijke •thuldbekentenis van de ge- aeente Oostburg. Ze ziet iaarmee af van de aanteke- van hoger beroep tegen beslissing Oostburg te als examenoproep- van het CBR (Centraal Bureau Rijvaardigheid). ^rijschoolhouders wilden dat •'gemeente Oostburg op papier "pf fouten te hebben gemaakt juridische procedure die ""1erd werd om te verhinderen Oostburg als CBR-oproep- zou verdwijnen. - 6370 VH LANDGRAAF^; 'uiten Afhankelijk Volgens het voorgestelde forma tieplan mogen er binnen het Zeeuwse korps 166 mensen in die schaal, maar de reorganisatie begint al door er 70 mensen teveel in te stoppen. Dat bete kent dat de mensen die in schaal 7 blijven, afhankelijk van het aantal mensen dat de politie ver laat, nog jaren moeten wachten totdat ze aan de beurt zijn. Vol gens Crombeen zal het zeker tot 2003 duren voordat de 'uitstro- ming' weer wat zal aantrekken. Binnen de Zeeuwse politie zitten op dit moment 314 mensen in schaal 7. Dat is bijna de helft van het gehele korps. Protestbrief De vlam sloeg afgelopen week end in de pan bij de Vlissingse politie. Daar heeft men een pro testbrief opgesteld en rondge stuurd naar alle overige korpsen. Dit om er achter te komen hoe veel collega's eveneens onvrede hebben met het akkoord. In Vlis- singen wil men dat voor donder dag weten, want dan worden de handtekeningen gezet onder de overeenkomst. Van de vier politievakbonden heeft alleen de Nederlandse Po litie Bond (NPB) het akkoord afgewezen. Juist vanwege de pe rikelen rond salarisschaal 8. De ze bond heeft wel een voorstel gelanceerd dat ongeveer hetzelf de zou kosten, maar waardoor de doorstromingsmogelijkheid aanzienlijk beter zou zijn. Dat voorstel bleek echter niet be spreekbaar. Kritiek Volgens Crombeen ziet het er naar uit dat de overige vakbon den toch him handtekening zul len zetten, ondanks de storm van kritiek. „Voor zo'n plan moet voldoende draagvlak zijn", zegt Crombeen. „Gezien de huidige situatie hou ik mijn hart vast. Of nu de vakbonden niet luisteren naar hun leden, of de korpslei ding niet naar het personeel, dat maakt in feite geen verschil. Het resultaat is in beide gevallen dat het leidt tot demotivatie op de werkvloer". Nu de vakbonden het onderling niet met elkaar eens kunnen worden, ontstaat volgens Crombeen een situatie die al evenmin erg bevorderlijk is voor de onderhandelingen over arbeidsomstandigheden. Wethouder A. van Waes overhandigt het beeldje de Erpelkapper aan Remie Migom (midden mevrouw Migom). foto wim kooyman Vari onze verslaggever Zuiddorpe - Remie Migom (84) van de schuttersvereni ging Willem Teil is afgelo pen weekend samen met de vereniging zelf in het zonne tje gezet. Willem Teil be staat dit jaar 65 jaar en Migom was een van de op richters en drijvende krach ten achter de Zuiddorpse schuttersvereniging. Wethouder A. van Waes van Axel overhandigde namens het gemeentebestuur een exem plaar van het beeldje de Erpel kapper aan Migom. Namens het bestuur van Willem Teil werd de jubilaris een tinnen bord aangeboden. Ook de jubile rende vereniging kreeg een at tentie van wethouder Van Waes. Willem Tell is een schuttersver eniging op de liggende wip en werd opgericht op 18 maart 1928 in het café van René Dan- ckaert te Zuiddoipe. Bij de op richting telde de club 25 leden. Inmiddels is dat aantal ge groeid tot veertig. René Migom nam de voorzit tershamer over van de eerste praeses, Frans Moerdijk, en hanteerde die vervolgens veer tig jaar met verve. Willem Teil huldigde verder de eerste kei zer in het bestaan van de vere niging, M. Suij viel die bijzon dere eer te beurt. Van onze correspondent Vlissingen - De gemeentepo litie van Vlissingen heeft gis teren in verband met de vechtpartij in de Spuistraat van afgelopen zaterdagavond nog vijf verdachten aange houden. Dat brengt het totaal op zeven. Bij de vechtpartij raakte een 19-jarige jongen uit Middelburg door messteken zo zwaar ge wond dat hij korte tijd later in een ziekenhuis is overleden. De verdachten zijn allen jongeren uit Vlissingen in de leeftijd van 16 tot 26 jaar. Bij de steekpartij werden verschillende messen ge hanteerd. Een daarvan, een groot hakmes, werd niet ver van de plaats van het misdrijf gevon den. Een van de verdachten, de 18-jarige D. W. uit Vlissingen, werd zaterdagnacht aangehou den toen hij zich in een zieken huis wilde laten behandelen aan een opgelopen steekwond. Zijn twee jaar jongere broer, A. W., werd korte tijd later thuis van zijn bed gelicht en ingesloten. De politie weet nog niet waarom de jongeren elkaar te lijf gingen. Ze vermoedt dat het gaat om een vete tussen twee groepen jonge ren uit Middelburg en Vlissin gen. en wethouders n echter dat de gemeente - - te verwijten valt en dat ze «»jen niet zelfstandig in de radure heeft gehandeld. Een Kf%°ep met vertegenwoordi- van de drie Westzeeuws- ,-nse gemeenten, de rijschool- ®i het CBR en de rijkspo- !™meld zich met de problema- wzig. Het rapport van de van cfroeP bevat de conclusies 1«e gezamenlijke vertegen iers en niet die van de of een Oostburgse feu,, T~; Oostburg verzorgde forS secretariaat van de Je%oep. v,®,W loten woordvoerder L. LhT He'j^t van de rijschool- 5 weten dat het 'op zijn opmerkelijk' is dat de rij- «anen rS nu Pas a^stancl Usau va.n be werkwijze en ge stoei e ^spraken van de werk- LL"Dat u pas nu zegt dat de ilorrfio -SVerslagen onjuist en fej zhA is wel wat laat", '■'OHSVo! 1 ge' ',Alle beSPre" u/o i en zÜn steeds door 11n eP vastgesteld. Het er ti® be hand gelegen dat u id», be vergaderingen op "gereageerd." riïs; Een bericht in de krant van maandag. Een 23-jarige man uit Terneuzen raakt gewond bij een steekpartij op de hoek van de Korte Kerkstraat met de Dijkstraat in de binnenstad. Precies een week na de schiet partij in een pand aan de Dijkstraat. Hierbij raakte een 24-jarige inwoner van Hoek le vensgevaarlijk gewond en over leed twee dagen later aan zijn verwondingen. Begin januari werd geschoten in een pand aan de Van Bovenstraat en in fe bruari zette een brandbom de hal van het voormalige café 't Spiegeltje aan de Westkolks- traat in brand. Vier incidenten in een zeer korte tijd die de gewenste rust in de binnenstad geen goed doen. Bij beide schietpartijen waren drugs in het spel. Van onze verslaggever Frank van Cooten DE gemeente en de politie doen er van alles aan om het slechte imago van de binnenstad weg te poetsen. Er worden nieuwe huizen gebouwd, straten worden vernieuwd, een aantal drugpanden is ge sloten en discotheek Escape aan de Nieuwstraat ging vorig jaar op slot omdat er drugs en vuurwapens werden aange troffen. Maar door de reeks van vier incidenten wordt er weer over de binnenstad 'ge sproken'. Zo kreeg C. Verlinde van het wekelijkse buurtspreekuur in wijcentrum De Triangel dertien mensen voor zich die hun verontrusting uitspraken naar aan leiding van de schietpartij in de Van Bovenstraat. Hij zei toen dat dit incident weer een stap terug is in het hele streven om het imago van de binnenstad op te krikken. En nu dus de schiet- en steekpartij in èen week tijd. Beide zaken houden geen ver band met elkaar, maar wel als het gaat om verbetering van de leefbaarheid van de binnenstad. Burgemeester R. Barbé van Terneuzen wil zo ver nog niet gaan. „Ik weet niet of er nu gesproken kan worden van een toenemende onrust in de binnenstad. Het zijn natuurlijk wel zeer vervelende incidenten". Hij wees gisteren op de maatregelen die de gemeente treft om de binnenstad leef baarder te maken. „We voeren een actief bouwbeleid", daarbij doelend op de nieu we woningen in het plan Nieuwediep. „En we doen veel aan de straten en de verlichting. Daarnaast voeren we een re pressief beleid. Je probeert te doen wat in je vermogen ligt. Maar ja, af en toe hebben we met een explosie te maken". De gemeente startte in '91 een ontmoedi gingsbeleid gericht op het terugdringen van drugoverlast in de binnenstad. Enke le koffieshops en panden, waar drugs werden verhandeld, werden gesloten. Daarnaast wordt geprobeerd handel en gebruik van harddrugs te bestrijden en handel in softdrugs met bestuurlijk op treden bij overlast te beheersen. Barbé zei bij de presentatie van de desbetreffende notitie dat de handel in hard- en soft drugs nooit uit de bannen is. „Je hebt met een internationaal probleem te maken. Er Vari onze verslaggever Sluis - Met ingang van het eerstvolgende koffieconcert in Sluis, op zondag 28 maart, wil de gemeente gratis vervoer van en naar het stadhuis verzorgen voor oudere inwoners van Sluis. Dit is bekendgemaakt door wethouder A. Oosterling van ouderenzaken. Het initiatief vloeit voort uit de ouderennota die onlangs door de gemeente Sluis is aangenomen. De gemeente stelt ouderen op de hoogte van de mogelijkheid tot vervoer via de gebruikelijke publiciteitskanalen. Bovendien zijn aEe oude- rensozen aangeschreven. Oudere inwoners die moeilijk zelf naar de concerten kunnen gaan, worden met particulier vervoer van leden van de Werkgroep Koffieconcerten gehaald en gebracht. In Sluis worden al enkele jaren koffieconcerten op zondagoch tend gegeven, eens per maand. In 1992 bezochten gemiddeld 80 tot 100 bezoekers deze -gratis- concerten. Op het programma voor 1993 staan onder meer optredens van het Zeeuwsch- Vlaams Blazersensemble, het Avanti Strijkkwartet en de Sluisse Rakkers. „Veel mensen op leeftijd bezoeken reeds de concerten, maar door vervoer aan te bieden kan dat mogelijk toenemen", veronderstelt voorzitter C. Reinhoudt van de werkgroep. Het concert op 28 maart wordt verzorgd door Opera Mobile. Het begint om 11.00 uur. Van onze correspondent Oostburg - De tien parochies van West-Zeeuws-Vlaanderen hebben unaniem besloten zich tijdens de vastenactie 1993 over twee projecten van de bekende Filipijnse zuster Giovanni te ontfermen. Het gaat om een Evening Highschool en een school voor schoolverlaters en volwassenen. Dit project werd door genoemde zuster opgestart in 1976. Onderwijs en be roepstraining staan voorop. Het is alweer enkele jaren gele den dat de eerste contacten ont stonden tussen de Filipijnse zus ter Giovanni (Franciscanesse van de Zusters van Veghel) en het Jongerenkoor Aardenburg. Dit koor trok zich het lot aan van zuster Giovanni en haar schoolprojecten in de sloppen wijken van Manilla, de hoofd stad van de Filipijnen. Door de inzet van het Aarden- burgse koor werd zuster Giovan ni een begrip in heel West- Zeeuws-Vlaanderen en intussen heeft zij al in menige kerk op de preekstoel gestaan om te spreken over haar werk op de Filipijnen. Enkele Aardenburgers, waaron der Ria Evers-Ghijs en D. van de Vijver, bezochten de projecten in Manilla en constateerden dat het geld goed besteed werd. De leerlingen van de school pro beren wat te verdienen van 's morgens tot na de middag, 's Avonds gaan 400 leerlingen naar school en kunnen de ouders niet betalen of als er geen ouders zijn, dan wordt bijgesprongen. Deze studenten, van 12 tot 18 jaar, gaan dus naar de Evening Highschool. Er is een ruim aan bod maar een strenge selectie. Jongens en meisjes die voortijdig stoppen of na het diploma niet verder (kunnen) studeren, wordt de helpende hand geboden via eenvoudige vakopleidingen om ze zo een grotere kans van sla gen in de maatschappij te geven. Daarvoor is geld nodig. Er wor den vijf vakleraren betaald, maar daarnaast zijn er boeken, materialen, gereedschap, compu ters, naaimachines en dergelijke nodig. In de Westzeeuwsvlaamse kerken zal de komende weken regelmatig aan het project wor den herinnerd en worden hier en daar acties gehouden of een col lecteschaal onder de neuzen ge duwd. Degenen die het project buiten collectes en acties om willen steunen kunnen hun gif ten overmaken. Intussen heeft ambassadrice zus ter Giovanni zondagmorgen in de parochiekerk van Aardenburg een bedrag van 1200,- in ont vangst mogen nemen tijdens een dienst, die opgeluisterd werd door het Jongerenkoor Aarden burg. Dit koor had in de kerst tijd 800,- bij elkaar gezongen voor de projecten op de Filipij nen en de gemeente Aardenburg deed daar nog eens de helft, dus 400,- bij. De r.k.-basisschool Op Dreef houdt dit jaar de vastenactie eveneens voor de twee projecten in Manilla op de Filipijnen. De leerlingen van Op Dreef gaan huis-aan-huis zakjes paaseitjes van 150 gram verkopen. De prijs is vijf gulden, waarvan twee gul den naar Manilla gaat. De actie is een initiatief van het team en de ouderraad van de school. Van onze verslaggever Breda - Een uit de hand gelopen ruzie is vrijwel zeker de aanleiding geweest voor de dodelijke steekpartij, die afgelopen weekeinde het le ven gekost heeft aan de 47-jarige Bredanaar L. van de Broek. Een eerste uitgebreid verhoor van de twee verdachten, de Bre- danaars P. 1. G. (35) en C.M. (36) wees uit dat het drietal ruzie had over alledaagse zaken. P. 1. G huurde van het slachtoffer een kamer in een flat in de Gielis Beijsstraat in de wijk Princenha- ge in Breda. Verdachte M. was ook een bekende van Van de Broek en kwam regelmatig bij hem over de vloer. Volgens de politie is de ruzie zaterdagavond kort voor mid dernacht zo hoog opgelopen dat er een mes werd getrokken. De verhoren hebben nog niet duide lijk gemaakt wie van de twee de dodelijk messteken heeft toege bracht. Tijdens een sporenonder zoek in de flat heeft de politie wel het mes gevonden, waarmee gestoken is. De twee verdachten worden vandaag voorgeleid voor de officier van justitie. is veel geld mee gemoeid. Dat trekt bepaalde mensen aan en dus een stuk overlast". De Terneuzense gemeenteraadsfractie van D66 zei in november in de algemene beschouwingen voor de begroting van dit jaar dat de manier waarop de gemeente Terneuzen de drugoverlast in de binnen stad te lijf gaat de burger niet veel moed geeft. „Ondanks de grote inzet van de politie en justitie moeten wij constateren dat het aantal drugpanden in de binnen stad eerder toe- dan afneemt. Een blij vende aandacht, niet alleen op het gebied van repressie, maar ook op het terrein van preventie, is dringend geboden", zei D66 toen. Barbé nu: „Je probeert er de brandspuit op te zetten. Maar soms slaat de brand uit. We proberen er echt alles aan te doen. Zo worden binnenkort stadswach ten aangesteld. De wil is aanwezig om de zaak binnen de perken te houden". H. Schuit van de Terneuzense politie wilde gisteren nog niet al teveel op de laatste twee incidenten ingaan. „We zijn in ieder geval wel zeer verontrust over de gang van zaken". CdK Zeeland over Ossendrecht: Van onze verslaggever Den Bosch/ Middelburg - Brabant en Zeeland zouden een vuist moeten maken voor het behoud van de militaire functie van de legerplaats Ossendrecht. Dat heeft de Zeeuwse com missaris der koningin Van Gelder aan zijn Brabantse collega Houben voorgesteld. Het plan is ontstaan omdat er nogal wat Zeeuwen bij Defensie in Ossendrecht werken. Voor GS van Zeeland is er veel aangele gen om de werkgelegenheid voor die Zeeuwen te behouden, zoals ze eerder al een lans hebben gebroken voor het behoud van een Defensie-onderdeel in Mid delburg. Brabant heeft volgens een voor lichter nog niet gereageerd op het verzoek vanuit de Abdij in Middelburg. „Het was voor ons wel aanleiding om eerst eens in kaart te brengen wat er in deze provincie zowel qua ruimtebe slag en gebouwen als arbeids plaatsen en functie na de reorga nisatie bij Defensie gaat veran deren". Daarmee zijn ze in het provinciehuis in Den Bosch nog doende. „We willen eerst een totaal-overzicht, voordat we ons specifiek voor Ossendrecht in spannen", aldus de voorlichter.

de Stem | 1993 | | pagina 11