e eland lonkt naar Goeree Weerman Willy Bijzondere lentebode in Clinge >,HO! i ING! Breskens 6 logelijke uitbreiding als provincie Rotterdam/Rijnmond er komt Jaar cel geëist na twee pogingen tot doodslag •ï'uiiiingen-Perkpolcler tamelijk nutteloos na opening Zoomweg-zuid E heeft sinds don- 6Een uitdagend en niet zeer alledaags kantoor' iiabo profili klaassen ;js vier jaar cel tegen verdachte van moord op kapitein abo Hogeschool Zeeland ïoudt informatie-avond Koude weer is voorbij >-228898 Gebruikte fietsen stadsfietsen - mountain bikes race- en kinderfietsen PASSAGE-AXEL-01155-1781 [Geen wethouder Ivan festiviteiten L?°P ,Z,00m gaat, rijdt in I g geen half uur van het bordje Motregen Zonniger Wind Sneeuw Nieuw gebouw voor Bergse bouwonderneming 'Beveiliging is niet nodig' Chauffeur dronken: wagen over de kop 81 |ds begin dit jaar in gekomen. d? I zelfs een boeten berd (voor de aatü Verk te laat wordt De AVBB zit Jel. 070-3286200). pchil niet voor te i een geschillen- 0f nmissie, blijft de hter over (de kan. jvoor bedragen tot Iers de arrondisse. lank; in dit laatste advocaat nodig), echter van belang irlftelijk is vastge. tfferte. Als het alle- deling is gegaan heel lastig in ver- •e bewijslast. Alvo- p rechter te stappen tandig de kwestie pen aan de Consu- 1 in Den Haag of de Eigen Huis te U moet dan wel worden). En mis- It het de aannemer |g te bewegen door aan het tv-pro- pk dat nog' van de spelen. IHS ZONDER BE Ak 12/2 R+L. Krachtige, elektronische akku- k schroefboormachine met snelspan-boor- k houder, 7.2 Volt L akku en 3-uur lader. lingsfestiviteiten tnium-jaloezieën Hij zal u laten Ijtijl kunt creëren dat voor ons de ice, uiterst lage art, krijgt iedere an jaloezieën op LEN OWfM° /IMAPLEIN 9-10 411 JP HEERLEN 45-718084 I landelijke organisatie Ih personeel. De spe- Ic, die zelf ook hun bek hebben, adviseren tt vinden van de juiste i uw behoefte, kunt u fen op tijdelijke, vaste isis. Voor het maken n/of meer informatie kunt u bellen naar: iplein 43-45, 54, fax 076-226931. de stem zeeland onze correspondente hoorde zes maanden tegen zich eisen, trekken omtrent de vraag in welk land in Marokkaanse wateren, en 'zo zit ih Vier iaar na het dra- terwii* een 30-jarige vrouw volgens de de verdachten uiteindelijk zouden moe- Middelburg nu opgescheept met de Jdelburg J j officier van justitie moet worden vrij ge- ten worden berecht, ging hieraan voor- zaak', zo luidde de conclusie van offi- ZATERDAG 6 MAART 1993 DEEL C |0nze correspondente jdelburg - Vier jaar na het dra- 0p de Breskens 6, waarin de [rische kapitein op volle zee voor Marokkaanse kust door twee reneens Belgische) bemanningsle- i, werd vermoord en vervolgens >rboord gezet, is vrijdag voor de ddelburgse rechtbank tegen de .jarige J.L. een gevangenisstraf fist van vier jaar. tweede Belg, de 36-jarige P.A., hoorde zes maanden tegen zich eisen, terwijl een 30-jarige vrouw volgens de officier van justitie moet worden vrijge sproken van de ten laste gelegde feiten. De vierde verdachte, een mogelijk me depleger van de moord/doodslag, zal later terecht moeten staan. Tijdens de urenlange behandeling van de zaak, ontrolden zich de lugubere gebeurtenissen, die ten slotte een einde maakten aan het tirannieke en van alcohol doordrenkte bewind van de ka pitein. Een jarenlang juridisch touw trekken omtrent de vraag in welk land de verdachten uiteindelijk zouden moe ten worden berecht, ging hieraan voor- af. Het betrof hier een Nederlands schip met als geregistreerde thuishaven Bres kens. Maar naar alle waarschijnlijkheid werd het schip verduisterd door de Belgische kapitein Sabbe, die zich ver volgens omringde met een gelegen heidsbemanning onder wie slechts een enkeling kon bogen op zeemanserva ring. Het delict werd tenslotte gepleegd in Marokkaanse wateren, en 'zo zit Middelburg nu opgescheept met de zaak', zo luidde de conclusie van offi cier van justitie mr. Tempel. In Zeebrugge had de bemanning van de Breskens 6 aangemonsterd, aangelokt door beloften van 'avontuur' en 'veel geld verdienen' die door kapitein Sabbe kwistig waren rondgestrooid. En zo stapte behalve een echte stuurman, ook A. die 'wel eens aan de zee geroken had', L. (met een boekhoudkundige achtergrond), mevrouw W. (die het avontuur wel zag zitten) en de vierde man D. die later terecht moet staan aan boord. Ook de kinderen van de kapitein voeren mee op de reis met eindbestemming Sierra Leone (Afrika). Maar aan boord was het een bende en het schip leek nauwelijks toegerust voor het bevaren van tropische wateren. In Zuid-Spanje liet de stuurman het dan ook afweten, en samen met de kinderen Sabbe verliet hij het schip. VERVOLG OP PAGINA C3 pn onze verslaggever ïeoGiele (iddelburg - Het Zeeuwse provinciebestuur bestudeert mogelijke inlijving het nu nog Zuidhollandse eiland toeree Overflakkee. De discussie over de bestuurlijke jekomst van dit gebied is op gang gekomen sinds remier Lubbers de oprichting van de dertiende provin- |e Rotterdam/Rijnmond in het vooruitzicht stelde. ocht het zover komen, dan is aan de orde wat er met jeree Overflakkee gebeurt. Itterdam/Rijnmond voelt er king voor om het eiland als i vijfde wiel aan de wagen e te moeten zeulen. Blijft het land tot het 'kleine' Zuid-Hol- |jd behoren, dan ligt het vol- rekt geïsoleerd van de rest van |e provincie. je derde optie is aansluiting bij In 1980 was er ook al s sprake van het overhevelen ■Van onze verslaggever IGent - In de stad Gent, of "eigenlijk in de voorstad e, vindt ieder |jaar een Internationale Jaz- meeting plaats. Een groots jazzfestival dat dit r aan zijn 23ste editie toe ■Met als thema 'Alle eer aan Ide bezoeker' wordt in het ■Gentse alweer hard gewerkt I aan deze 'meeting' en er zijn I onderhandeling gaande met I ensembles uit de Verenigde [Staten, Frankrijk, Engeland I en Zweden. Om het festival leen extra tintje te geven, I kwamen de organisatoren I »P het idee een culturele I uitwisseling op poten te zet- I ten met jazz-stad New Or- B' ns. verzoek van de burge- I meester ging naar zijn colle- I ga in de States, maar he- I laas, dat wierp geen vruch- I ten af. Wat bleek namelijk: ■New Orleans heeft geen J wethouder van feestelijk- I heden' die er over kan be- Dus is de aanvraag rgespeeld naar particu- e instanties in Washing ton DC, waarna het stads- I bestuur de zaak zal bespre- 1 ken. Gent wacht intussen laf. van het eiland van Zuid-Holland naar Zeeland. In de abdij in Middelburg hebben de provin cie-ambtenaren het stof van der tien jaar oude stukken geblazen. Meepraten Gedeputeerde A. Dijkwel wil mee kunnen praten als de toe komst van Goeree Overflakkee aan de orde wordt gesteld door het ministerie van binnenlandse zaken. „Het denken over de Goeree Overflakkee bij Zeeland te voegen is eigenlijk nooit ge stopt", aldus Dijkwel. Maar, voegt hij hier aan toe, zelf zal Zeeland niet het initiatief nemen door het meest noordelijke ei land in de Delta op te eisen. „Omwille van het fatsoen heb ben we in 1980 geen uitspraken gedaan over de vraag of het eiland bij Zeeland moest komen. Nu is er sprake van een geheel nieuwe situatie", legt Dijkwel de hernieuwde belangstelling voor het eiland uit. Hij blijft zeer voorzichtig, want het Zeeuwse provinciebestuur zou niet graag de beschuldiging naar het hoofd geslingerd krijgen aan landje pik te doen. Verdeeld Goeree Overflakkee telt 43.500 inwoners, verdeeld over de ge meenten Middelharnis, Dirks- land, Goedereede en Oost-Flak- kee. Op het eiland zelf zijn de meningen verdeeld. Een deel wil graag bij Rotterdam/Rijnmond horen omdat het eiland toch al sterk gericht is op dit gebied. Anderen kiezen voor het agra risch karakter en zien niets in een verbondenheid met de nieu we industrie- en havenprovineie. Wat de Zeeuwse gedeputeerde Dijkwel betreft past Goeree Overflakkee uitstekend bij de rest van Zeeland. „Ik denk dat als je van een nul-situatie zou kunnen uitgaan bij het trekken van de provinciegrenzen, Goeree Overflakkee bij Zeeland zou kom men." Clinge - De geboorte van vroege lamme tjes is al lang geen voorteken meer van een naderende lente. Als gevolg van de moderne foktechnieken zien het gehele jaar door jonge dieren het levenslicht. Op de kinderboerderij van De Sterre in Clinge diende zich deze week echter wel een heel bijzondere lentebode aan, de geboorte van een vierling lammetjes. De vier jonge schaapjes werden woensdag geboren en verkeren in blakende gezond heid. Dat maakt de geboorte volgens scha- pendeskundige Jan Boom uit Graauw tot een bijzondere gebeurtenis. „Het komt wel vaker voor dat er een vierling wordt geboren", zegt hij. „Maar meestal overleven een of twee diertjes het niet. Bij ons op de schapenhou derij in Saeftinghe is het ook wel eens voorgekomen, maar het feit dat ze in Clinge ook nog allemaal gezond zijn maakt het tot een niet alledaagse gebeurtenis. Het is wel een teken dat de dieren daar op de kinder boerderij heel goed verzorgd worden". De vierling in Clinge is een kruising tussen een Texelaar en een Flevolander. Op dit moment drinken ze nog bij de moeder, maar straks zullen ze verder worden gevoed met de fles. [an 0n*e verslaggever Welburg - De Pedagogische Academie voor leraren Basis jnderwijs, kortweg Pabo, van de Hogeschool Zeeland houdt joensdag 10 maart een voorlichtingsavond over de opleiding. enten, studenten en een medewerker van het Bureau Studiefi- ™aering zijn tussen 19.00 en 21.00 uur aanwezig in het gebouw nneKruitmolenlaan 60 om informatie te geven. Van onze correspondente Middelburg - Voor het twee maal plegen van een poging tot doodslag en mishandeling van een vrouw is vrijdag voor de Middelburgse rechtbank tegen de 25-jarige Terneuze- naar K.U. een gevangenis straf geëist van 12 maanden. Het eerste feit speelde zich af op 5 januari 1991 in Axel, toen U. na disco-bezoek met enkele vrienden en zijn vrouw naar huis wilde rijden. Maar vlak voor het gezelschap in de auto stapte zag U. Hoe zijn vrienden in gevecht raakten met een groepje landge noten en enkele Nederlanders. U. Bemoeide zich met de vecht partij en zou vervolgens plotse ling een mes hebben getrokken waarmee hij een van de Neder landers in de borst stak. Het slachtoffer moest met een geper foreerde long in het ziekenhuis worden opgenomen. Ter zitting verklaarde U. dat hij niet meer precies wist hoe het allemaal gegaan was, omdat hij op dat moment 'stomdronken' zou zijn geweest. Bovendien stel de hij dat niet hijzelf maar wel licht een ander het slachtoffer had neergestoken, overigens had hij eerder tegenover de politie verklaard dat hij inderdaad ge stoken had, maar dat dit zou zijn gebeurd uit 'zelfverdediging'. De tweede steekpartij betrof de echtgenote van U. Na haar een jaar lang met grote regelmaat mishandeld te hebben kwam het op 12 november van het vorig jaar tot een uitbarsting, waarbij U. zijn vrouw met een mes in de rug zou hebben gestoken, de vrouw deed aangifte, maar kwam hier later op terug. Ook als getuige ter zitting zei de vrouw spijt te hebben dat ze de aangifte had gedaan, al klopten de feiten wel. Maar nu was alles volgens de vrouw 'vergeten en vergelen' en gaf ze U. gelijk toen hij stelde dat ze naar de politie was gelopen uit 'pure jaloezie' om de contacten van haar man met andere vrouwen. Bovendien, zo verzekerde U., had hij zijn vrouw nooit met een mes gesto ken, en geslagen had hij haar maar 'twee of drie keer'. De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. sch personee |êoGieleerSla"eVer r'f'"Het veer Kruiningen- Ragmiddag voor de auto- K ls* nauwelijks meer nut. •«route van en naar (Oost- euws-Vlaanderen via de pwe Zoomweg-Zuid (A4 Jen °P Zoom-Antwerpen), li»8 oektunnel en Ex- sneller en comfor- er 'men hoeft geen reke- laartf1 te houden met af- EoeÏÏpeern),2iihetnietaltHd PM? k5n Voor het eerst de naalrf Pr som worden ge- Km Yanuit Hulst is de üjd- Wie richting 'einde bebouwde kom Hulst' naar het knooppunt Markiezaat nabij Hoogerheide. Dat knoop punt verbindt de nieuwe A4 met de vertrouwde A58 Vlissingen- Roosendaal. De route via de veerdienst Krui- ningen-Perkpolder is weliswaar tien kilometer korter, maar het genoeglijke tochtje over de Wes- terschelde alleen al duurt, inclu sief het op- en afrijden van de pont, zo'n 25 minuten. In ideale ""-omstandigheden, dus zonder wachttijden, doet de automobi list er 54 minuten over om van Hulst bij het knooppunt Markie zaat te komen. Een verschil van 27 minuten in het voordeel van de Zoomweg-Zuid. Voor de Hulstenaar die richting Goes en Noord-Zeeland wil rij den is de route over Vlaams en Brabants grondgebied een snel lere dan die via het veer. Beide routes komen samen bij de af slag Kruiningen op de A58. Reis tijd via Zoomweg-Zuid 41 minu ten, via het veer 46 minuten, exclusief wachttijden. Aangete kend dient te worden dat de snelste route wel 45 kilometer langer en dus een paar liter benzine duurder is. Ook vanuit Terneuzen gerekend is het minder interessant om van de diensten van het veer Krui- ningen-Perkpolder gebruik te maken. Eén uur en drie minuten duurt het om de 45 kilometers naar het knooppunt Markiezaat af te leggen, het tochtje over de Westerschelde daarbij inbegre pen. De nieuwe route door de Antwerpse tunnel is 24 kilome ter langer, maar de reistijd ruim een kwartier korter. Van Ter- neuzen naar de A58 bij Kruinin gen lopen de reistijden nauwe lijks uiteen. Via de Zoomweg- Zuid is de route wel liefst 69 kilometer langer. Broodje kroket Conclusie: Oost-Zeeuws-Vlaam- se automobilisten hoeven alleen nog maar met het veer mee als ze van varen en een broodje kroket onderweg houden. De snelste weg naar de rest van Nederland gaat voor hen echter over België. Voor Terneuzen en omgeving geldt hetzelfde, met uitzondering voor de route naar Goes en de Zak van Zuid-Beveland. De reis tijd is het zelfde, maar men bespaart dan een hoop kilome ters door met het veer de Schel de over te steken. Wie op de portemonnee let, zal zelf een rekensom moeten ma ken. Er is nogal wat keuze in veertarieven, brandstofverbruik Hulst - Knooppunt Markiezaat (Bergen op Zoom) via Zoomweg-Zuid:27 min. 45 km. via veerdienst Perkpolder'54 min. 35 km. Hulst - Snelweg A58 afslag Kruiningen via Zoomweg-Zuid41 min. 65 km. via veerdienst Perkpolder146 min. 20 km. Terneuzen - Knooppunt Markiezaat via Zoomweg-Zuid246 min. 69 km. via veerdienst Perkpolder'63 min. 45 km. Terneuzen - Snelweg A58 afslag Kruiningen via Zoomweg-Zuid260 min. 89 km. via veerdienst Perkpolder155 min. 30 km. exclusief wachttijden 2) via N61/N60: Terhole, Hulst, Kapellebrug HET manifesteerde zich donderdag al. Het koude weer is voorbij. U kunt zich in de tuin begeven om de nodige werkzaam heden te gaan verrichten. Afgelopen nacht heeft het voor de laatste keer (op enkele plaatsen) heel licht gevroren! We beginnen vandaag wat somber met een nauwelijks voelbare wind uit het noordwesten. Het wordt al 7 graden en dat is toch enkele weken geleden dat we deze temperatuur haalden. Morgen wordt het een mooie dag. De zon zal volop aanwezig zijn en het wordt 10 graden! Het blijft zondag en manadag de gehele dag droog en daarbij kan het nog een graad wanner worden. Pas dinsdag neemt de kans op een bui sterk toe. Het weerbeeld van dinsdag is bepalend voor de rest van de week. Het verwachtingspatroon in cijfers: Vandaag beginnen we met wat motregen, maar tegen de middag is deze zeer lichte regen naar het oosten verdwenen. Het blijft de vraag of de zon kans ziet om door het wolkendek heen te dringen. We twijfelen daar sterk aan. De wind is noordwest met een kracht van 2 Beaufort, maximaal wordt het 7 graden en in de nacht van zaterdag op zondag blijft het met 3 graden boven nul duidelijk boven de vrieslijn. Morgen is het zonniger. De wind is dan veranderlijk tussen 1 en 2 Beaufort en het is aangenaam wandel- of fietsweer met temperaturen trussen 8 en 10 graden. 's-Nachts blijft het 4 graden. De zon krijgt u morgenvroeg te zien om 7.19 uur en verdwijnt om precies 18.30 uur. Maandag heeft de wind postgevat in de zuidwestelijke hoek en is met een kracht van 2 Beaufort nauwelijks voelbaar. De dagtemperatuur is eveneens tussen 8 en 10 graden en 's nachts wordt het 5 graden boven nul. U ziet de nachttemperaturen blijven stijgen. Pas dinsdag nemen de kansen op buien toe. De wind trekt iets aan vanuit het westen tot 3 Beaufort. Overdag blijft het 10 tot 11 graden en ook 's nachts stijgen de temperaturen licht. De kans is groot dat dit weertype voor de gehele week geldt. Hoe was het weer op 6 maart vorig jaar? Overdag was het 16,6 graden en 's nachts werd het 4,8 graden. De zon scheen precies 3 uur en 40 minuten en het regende 4,1 millimeter. De extreme temperaturen in deze eeuw op 6 maart: in de nacht van 5 op 6 maar 1971 vroor het 9,3 graden. Op dezelfde dag in 1948 was het overdag 17,4 graden. Als u nog wilt skiën, dan is het zaak dat u vandaag of morgen naar de Ardennen trekt. Daar is dit weekeinde nog sneeuw aanwezig. Het begint daar vandaag pas heel langzaam te dooien. De weerspreuken: 'Regen op Sint-Adriaan (vandaag), laat niets droog staan.' Droogte en veel zon in maart, is de boer heel wat waard'. Ad van Gilst, beheerder van de kinderboerderij, Peter van Dommelen en Peter Smit (van links naar rechts) koesteren de lammetjes. FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP Van onze verslaggever Emile Calon Bergen op Zoom - De buitenkant is al niet alledaags, de binnenkant is een echte verrassing. Een ruime lichte hal, zwart glanzende vloertegels, witte wanden, lichte pasteltinten en de primaire kleuren rood en blauw. Aan de ene kant een balie met een golvend geel plafond. Daartegenover een meer dan rode bloemvormige zitbank. Bijna te mooi om op te zitten. per kilometer verschilt en voor wie beroepshalve op de weg zit is elke minuut reistijd ook geld. Wie de route via de Zoomweg- Zi'id neemt moet rekening hou den met tol in de Liefkenshoek- tunnel, 100 frank (5,50 gulden) voor een personenauto en 400 frank (22 gulden) voor vracht verkeer. „Uit Wenen, van de Wiener Werkstatte", zegt directeur A. van de Bergh van de gelijknami ge Bergse bouwonderneming. Midden in de hal een betonnen open trap, zo vormgegeven dat het lijkt alsof de treden deels zweven. Het bedrijf liet aan de Witte- veenweg in Bergen op Zoom een nieuw kantoorpand met een werkplaats bouwen. Na 34 jaar huisvesting in de Bergse binnen stad zit het bedrijf sinds begin december aan de rand van de stad in een gloednieuw pand. Het wordt 19 maart om 15.30 uur officieel geopend en mag met recht een architectonisch paradepaardje worden genoemd. A. van de Bergh vertelt vol trots over de totstandkoming van het gebouw. „Ik wilde het een heel eigen en toekomstgericht karak ter geven." Architect P. Hoppenbrouwers werd om die reden in de arm genomen. Hij zorgde voor een ontwerp met zowel ronde als rechthoekige ramen. Maar het meest bijzonder zijn toch de hal en het kleurgebruik in het gehele gebouw. Dat laatste is het werk van beeldend kunstenaar Jan Wessendorp. Zo hangen in de kamer van A. van de Bergh in een hoek oranje kleurige gordijnen. De gordijnen afzonderlijk zouden het best tot hun recht komen in een boudoir, maar door een gewaagde combi natie met kleurige lamellen pas sen de gordijnen wonderwel in het zakelijke kantoor. Toen Wessendorp voorstelde om zowel lichte pasteltinten als felle primaire kleuren te gebruiken, door het hele gebouw heen, schrok Van de Bergh toch wel even, verklapt hij. „Het is heel gedurfd, maar daardoor is het een uitdagend en niet alledaags gebouw geworden." Hij geeft direct toe dat het ge bouw bedoeld is om indruk te maken op potentiële opdracht gevers. „Wij laten zien wat we als bedrijf kunnen. Het kantoor is deels een showroom." Aan de andere kant hoopt hij dat er door de bijzondere vorm geving een prettig werkklimaat heerst, wat weer zo zijn voorde len heeft voor een werkgever. Een andere bijzonderheid van het gebouw, onzichtbaar voor de bezoekers, is het witte kunst stofdak. „Daardoor is het ener gie-arm geworden. In de zomer houdt dat dak de warmte buiten en hoeven we minder te koelen, 's Winters blijft door dat witte dak de warmte juist binnen." Van onze verslaggever Aardenburg - Het raadslid Ram- melaere van Aardenburg snapte deze week niet waarom de ge meente een slordige veertig mille wilde neertellen voor de betere beveiliging van het stadhuis. „Voor de brandkast is het vast niet nodig om beveiliging te heb ben. Daar zit immers toch niet veel in", zei Rammelaere- met een kwinkslag naar de krappe gemeentelijke portemonnee. Breda - Politierechter mr. P. Gründemann heeft de 25-jarige A.B. uit Roosendaal gisteren bij verstek veroordeeld tot twee we ken celstraf en een rijontzegging van anderhalf jaar. B. maakte met zijn broer in de auto ruzie. De bestuurder ver loor de macht over het stuur, reed de berm in en sloeg over de kop. Zijn broer raakte gewond. Volgens de politie verkeerde B. onder invloed van alcohol. Het ongeluk gebeurde in de proeftijd van een eerder alcohol-vonnis.

de Stem | 1993 | | pagina 15