Philip Morris wil fors investeren DSM-winst daalt naar dieptepunt id kort Centurion werkt, maar komt de operatie voor Philips op tijd? H3 REACTIES OP EEN BLAUWE ENVELOP 4. BEURS A5 itional dood ^-advocaat eruptie Iers legertop' Roemenië gens hasjsmokkel buitenland Meer banen in kleinere bedrijven GEWOON EVEN NAAR DE OPEL DEALER. Rotterdam geeft supertankers 'groene prijs' ECONOMIE KORT Daling verkoop sigaretten Michelin kampt met gebrek aan orders VW schroeft investeringen terug Fusie papierbedrijven gaat door Boeing verwacht herstel vliegtuigmarkt Bijenkorf verbetert resultaat Beladingsgraad KLM gedaald Heeft u soms een vuurtje? VRIJDAG 5 MAART 1993 er van de mensenrecht* I I maandag op 84-jarisi gevolgen van een hart tgblad New York Times I hon.in Londen Amnestv dwqde afspraken die tot kangenen zouden - levensgezellin, Barbara [Groenen, tot werk voor de llaudio Martelli heeft de] p Craxi beschuldigd van de Socialistische Partij 'U een geheim fonds voor uin tussen 1985 en 1992 SI zijn gestort, orgespeeld naar de parle- j of de parlementaire on- len opgeheven om hem te e maand af nadat hij zelf Is komen te staan. Craxi een sinister complot. engt via eigen bedrijven in ;n lichte wapens op de ;nden de opbrengsten aan ijdkrachten te financieren, 'ashington Post donderdag enten waarop het de hand ezen 1,92 miljoen vuurwa- te zetten. Daarmee waren irancier van lichte wapens Jers bij alle staalbedrijven i hebben gisteren het werk i voor het behoud van hun Jrie in Europa. Duizenden it het aantal mensen dat er ter van defensie, Siegfried |zigingen in de Surinaamse naamse legerleiding moet Beit dat zij zich niet kan van de regering-Venetiaan. ■bij de gevolgen die haar g met de legertop nadat de |denking van de staatsgreep opdracht van de regering br hem de maat vol was en inde maatregelen' aan. it Frederick Chiluba heeft |mbia uitgeroepen. In een zei hij dat verscheidene Itentiële bedreiging vormen diplomaten zeiden dat hij permeende couppoging om te werpen. i groot deel van Zuid-Roe- Isneeuwstormen vrijwel stil ]el in Bukarest en omgeving [donderdag bleef het sneeu- ^egd dat scholen en enkele neeste sneeuwval meerdere Jnbaar vervoer reed spora- voor binnenlands verkeer, gesloten. chauffeur is donderdag in genisstraf veroordeeld we nt werd in mei vorig jaar jrens, nadat de politie 2.785 onden. De man was op weg ■es te hebben afgeleverd in 1 rechtbank heeft de Brit ischuldig te zijn. De brit hij het vlees had afgeleverd verstopt. de internationale gemeen- taire hulp. De stafchef van ge oorlog tegen de rebellen nlandse zaken Venancio de ortugal en Rusland - de drie van de vredesakkoorden die atregelen te nemen 'om het heid van Angola te bescher- Naties op aandringen het la, berichtte het Portugese onderminister van buiten dat wapenleveranties niet ie landen. „We begrijpen de het is duidelijk dat Angola vrede." moeten! i/an onze verslaggevers Dank Boot en Willem Reijn Bergen op Zoom - Philip jjorris in Bergen op Zoom Jyil f 300 miljoen investe ren in uitbreiding van de fabriek en de uitbouw van een onderzoeks- en ont wikkelingscentrum. je directie heeft echter nog steeds geen toestemming van de gaad van Bestuur van het Ame rikaanse moederconcern. De vestiging kreeg eerder wel groen licht voor de eerste helft van het lange termijn investe ringsplan, waarmee totaal f 600 biljoen is gemoeid. De top in Bergen op Zoom zit in grote spanning of voor de tweede helft van het plan ook toestemming ral volgen. fant ondertussen is de interne concurrentie in Europa door de aankoop van de nieuwe fabrie ken in de lage lonenlanden van Oost-Europa toegenomen. Het is dan ook stil in Bergen op Zoom, want publiciteit wordt in de Verenigde Staten ervaren als on gewenste druk uit de lagere ran gen. Verdere investeringen in Europa passen in de strategie van de Raad van Bestuur van Philip Morris om het marktaandeel op buitenlandse markten te vergro ten. Voor de Oosteuropese markten kocht het concern grote fabrie ken in het voormalige Tsjecho- slowakije en het Poolse Krakov. In de landen van de Europese Gemeenschap heeft Philip Mor ris met Marlboro als belangrijk ste merk een marktaandeel van 25 procent. Dat aandeel groeit elk jaar met ongeveer een half procent. Bergen op Zoom is de belangrijkste leverancier voor de Benelux, Frankrijk, Italië en Spanje. Om het marktaandeel verder te vergroten is een uitbreiding van de produktiecapaciteit nodig. In Bergen op Zoom worden jaar lijks meer dan vijftig miljard sigaretten geproduceerd. Daarnaast moet de sigarettenfa- brikant steeds meer tegemoet komen aan de individuele wen sen van de consument. Naast een persoonlijke smaak speelt daar bij het diepmenselijke verlangen naar een onschadelijke sigaret een belangrijke rol. Onderzoek en ontwikkeling is bij het bedienen van die vraag van de consument essentieel. Bij het ontwikkelen van nieuwe consu- mentenprodukten willen mondi ale concerns dichter bij de ver schillende smaken van de consu menten op de drie grote wereld markten (VS, Europa en Oost- Azië) aanwezig zijn. Het werkbezoek dat de ambassa deur van de Europese Gemeen schap in Washington, oud-Com missaris der Koningin in Noord- Brabant mr. A. van Agt, vorige maand aan de Philip Morris-ves tiging in Bergen op Zoom bracht, was dan ook geen toeval. Contacten op het hoogste niveau van Van Agt met vertegenwoor digers uit de Raad van Bestuur van Philip Morris Companies Inc. moeten de investeringsbe slissing in West-Brabant verge makkelijken. De Europese markt wordt steeds belangrijker voor Philip Morris. Het concern ontmoet op de thuismarkt in de VS toenemende problemen. Hillary Clinton wil de tabaksin dustrie laten bloeden om de fi- nanicële problemen in de ge zondheidssector op te lossen. In reactie kelderde het gewoonlijk zo stabiele aandeel Philip Morris op Wall Street van 84 naar krap 62 dollar en is nu licht hersteld naar 66 dollar. Philip Morris, dat 44 procent 'van de sigarettenmarkt in de VS beheerst, merkt verder dat de consument minder te besteden heeft. Steeds meer fabrikanten bieden B-merken en private la bels aan. Het aandeel van de A-merken (waaronder Philip Morris' Marlboro) daalde met vijf punten naar 70 procent. Marlboro ging terug van 25,8 procent marktaandeel naar 24,5 procent in 1992. Dat is een lich tere terugval dan de concurren ten, zoals Camel, doormaken. Maar die 1,3 procent betekent wel dat Philip Morris in de Vere nigde Staten 366 miljoen pakjes Marlboro minder verkocht. Philip Morris neemt tegen heug en meug deel aan de prijzenslag onder in de markt. Weliswaar groeit het eigen B-merk Basic met vijftien procent per jaar, maar de marges liggen op een veel lager niveau dan bij de A-merken. Op een pakje Marl boro verdient Philip Morris in de Verenigde Staten ongeveer een gulden, op een discount-pakje iets van een stuiver. De verdiensten in de tabaksector namen vorig jaar 8,6 procent toe en zullen dit jaar met 6 procent stijgen. Dat is een flinke terug gang na het gemiddelde van 14 procent in de jaren tachtig. Het buitenland neemt dan ook gestaag een groter deel van de tabakswinst voor zijn rekening: van minder dan twintig procent in 1989 naar 30 procent in 1993. In Bergen op Zoom beseft men dat de vestiging (omzet ruim f 2 miljard) een belangrijke bijdrage levert aan de cijfers van de moe dermaatschappij. Van onze verslaggever Heerlen - DSM heeft vorig jaar de laagste winst behaald in tien jaar tijd. Het resultaat van het chemieconcern kelderde in 1992 door de economische neergang met bijna 300 miljoen gulden tot 224 miljoen. De chemische activiteiten van DSM in Limburg waren vorig jaar zelfs zwaar verliesgevend. Hoe groot dat verlies in Limburg precies is geweest, wilde DSM- bestuurlid mr. A. Timmermans gisteren tijdens de presentatie van de jaarcijfers niet zeggen. Wel zei hij dat DSM vanaf 1990 fiscaal compensabele verliezen heeft geleden ter hoogte van 150 miljoen gulden. „Het overgrote deel van die verliezen is in Lim burg geleden." Dat forse verües leverde het be drijf vorig jaar een belastingte- raggave op van circa 50 miljoen gulden. Belangen in andere on dernemingen brachten in 1992 ook bijna 50 miljoen op. Omdat DSM bovendien elk jaar 130 miljoen gulden verdient met de verkoop van aardgas namens de staat, bedroeg de winst vorig jaar uiteindelijk toch nog 224 miljoen gulden. Dat is 57% min der dan in 1991, toen het con- Den Haag (anp) - Hoewel de werkgelegenheid in het midden- en kleinbedrijf (tot 100 werkne mers) in de eerste zes weken van dit jaar met 9.000 personen is afgenomen, ligt er dit jaar toch een groei van het aantal banen in het verschiet. Dat blijkt uit het nieuwste on derzoek zoals het Koninklijk Ne derlands Ondernemersverbond (KNOV). Uit een ondervraging 'an de ondernemers blijkt-dat ze h totaal een groei van 100.000 werknemers verwachten. Omgeven met de nodige vraagte kens brengt dat het KNOV op een prognose van 40.000 extra hanen, nadat het midden- en kleinbedrijf in 1991 nog goed was voor een groei van 57.000 werknemers en vorig jaar van 16.500. cern nog 516 miljoen verdiende. DSM heeft vooral in de laatste drie maanden van het afgelopen jaar harde klappen gekregen. Het bedrijf verloor toen 39 mil joen gulden. Timmermans, de fi nanciële man in de raad van bestuur van DSM, verwacht op korte termijn ook geen herstel. Hij voorspelde gisteren dan ook dat de winst in de eerste helft van dit jaar aanzienlijk lager zal zijn dan halverwege vorig jaar, toen nog 210 miljoen werd ver diend. Hoewel Timmermans volmondig erkende dat het op dit moment buitengewoon slecht gaat met DSM, relativeerde hij de ontwik kelingen ook meteen. Het verlies van bijna 40 miljoen in het yierj- de kwartaal is bij voorbeeld vol ledig te wijten aan het faillise- ment bij DAF, benadrukte hij. DSM werd daardoor gedwongen zijn belang van 5% in dat bedrijf in een keer volledig af te boeken. Het ging daarbij om een bedrag van 39,7 miljoen gulden. Tim mermans: „Dat kwam volstrekt onverwacht. Anders hadden we nog net quitte gespeeld." Ondanks de slechte gang van zaken ziet Timmermans de toe komst van DSM met vertrouwen tegemoet. Hij baseert dat vooral op de in zijn ogen sterke finan ciële positie van het concern. Nieuwe saneringen zijn voorlo pig niet te verwachten, verdui delijkte Timmermans. DSM is al geruime tijd bezig met afslan ken. Vorig jaar werkten bij het bedrijf al 1400 mensen minder dan in 1991. In 1994 moeten dat er zelfs 3000 minder zijn. „Dat levert een blijvende besparing op van 200 miljoen per jaar." DSM keert ondanks de barre tijden 144 miljoen van de be haalde winst uit aan de aandeel houders. Het dividend bedraagt vier gulden per aandeel. „Dat mag veel lijken, maar we kunnen ons dat gezien de sterke balans veroorloven", oordeelde Tim mermans. De voorzitter van de Raad van Bestuur van DSM, H. van Liemt, tijdens de presentatie van de jaarcijfers. foto anp (ADVERTENTIE) Het is niet nodig om met de handen in het haar te zitten. Ga liever langs bij de Opel dealer, want die weet wat uw auto mankeert. En hij heeft alle originele Opel-onderdelen in huis: van bougies tot schokbrekers en van accu's tot uitlaten. Er is geen énkele reden tot paniek dus. Van onze correspondente 'Rotterdam - Reders kunnen rendement halen uit investe ringen in kwaliteit van hun tankschepen en bemanning als ze Rotterdam aandoen. Het Gemeentelijk Havenbe drijf is namelijk van plan forse kortingen op havengeld te verlenen aan tankers, waarvan schip en bemanning aan meer voldoen dan aan gestelde eisen. Het gaat de havenbeheerders vooral een hoge graad van mi lieuvriendelijkheid op de sche pen op te sporen. Supertankers, die zich dusdanig weten te on derscheiden, krijgen een zoge noemde Green Award en de bij behorende havengeld-korting. Het onderscheiden van milieu vriendelijkheid kan betekenen dat de Rotterdamse haven jaar lijks ongeveer 2,5 miljoen gulden aan inkomsten uit zeehavengel den derft. De raadscommissie haven moet zich volgende week woensdag nog uitspreken over het plan van het Havenbedrijf, dat uiteinde lijk moet leiden naar veilig en milieuverantwoord handelen in de haven en naar het bevorderen van de doorloopsnelheid. Het Havenbedrijf heeft voor de uitwerking van het gevraagde systeem een onafhankelijk Bu reau Geen Award opgezet. Na dat reders wereldwijd zijn geïnformeerd over de mogelijk heid in Rotterdam een (mi- lieu)kwaliteitskeermerk voor schepen en bemanning te krij gen, zal het bureau de binnenge komen aanvragen behandelen. Als blijkt dat schepen de vereiste certificering hebben komt een inspectie-team een dag aan boord om schip en bemanning aan een nader onderzoek te on derwerpen. Het Bureau Green Award wil daarbij de inspecteurs geen al eerder streng gecontroleerde za ken 'dunnetjes laten overdoen'. Voor de aanvraag voor de Green Award - die twee jaar geldig is - moet 10.000 tot 20.000 gulden worden neergeteld. Dat bedrag haalt de reder er relatief snel uit. Afhankelijk van het aantal toe gekende punten en bijbehorende sterren worden er havengeldkor tingen van 4, 8 of 12 procent toegepast. Voor een tanker van 50.000 ton dwt. levert een kor ting van 12 procent al snel 16.680 gulden op. Door onze redacteur Willem Reijn Eindhoven - Centurion werkt. Philips-president Jan Timmer achtte het gisteren riet gepast om al te hoog van de toren te blazen met die tevreden stemmende consta tering, maar ondanks het netto-verlies van 900 mil joen, mag het toch een onop vallend, maar cruciale ont dekking zijn: Centurion werkt. Omdat de negatieve sentimen ten rond Philips overheersen, is "et goed om een paar cijfers ?öis nader te analyseren, "et verlies van 900 miljoen Philips over 1992 lijdt, is natuurlijk een slecht cijfer. Ze er, dat is het cijfer dat uitein delijk telt. „('dips draaide bij een omzet roi miljard een bedrijfs- sultaat van ƒ2.486 miljoen gen 3.142 miljoen in 1991. at is een achteruitgang van 21 P ocent. Dat is naar verhouding et slecht in een voor de elek- teomca dramatisch jaar. natuurlijk moet er aan zo'n 3fSanS iets gebeuren. Philips m daarvoor 1,2 miljard uit. In 1991 was dat slechts een luttele 73 miljoen. Het uitein delijke bedrijfsresultaat be droeg in 1992 zo nog maar 1.286 miljoen tegen 3.069 een jaar eerder. En dan komt de klap: de finan ciële lasten moeten worden be taald. Die bedroegen over 1992 1.784 miljoen tegen 1.600 miljoen in 1991, Dus komt Phi lips in het verlies: 498 miljoen negatief tegen 1.469 miljoen positiefin 1991. Na verrekening van belasting, aandeel van niet geconsolideer de deelnemingen, het aandeel van het overig groepsvermogen in het groepsresultaat en het buitengewoon resultaat-netto (dit jaar afwezig, vorig jaar nog 241 miljoen), komt er uitein delijk op de bottomline een ver lies van 900 miljoen tegen een winst van 1.119 miljoen over 1991. Als Philips vanuit het verleden geen hoge schulden had opge bouwd, zouden de cijfers niet eens zo slecht zijn geweest. De post rentedragende schulden bedraagt zo'n 17 miljard. De rente van 1,7 miljard was bij een gezonde balanspositie ge halveerd geweest. En dan zou Philips als geheel dus ongeveer quitte hebben gedraaid. De Raad van Bestuur van Phi lips heeft in 1985 een deal ge maakt met Grundig, waarbij Philips volledig verantwoorde lijk zou worden voor de winsten en verliezen van dat bedrijf. Ook garandeerde Philips een di videndbetaling, hoe de omstan digheden ook zouden zijn. Het contract werd in de goede tijden afgesloten. Grundig is voor het eerst geheel geconsolideerd in de Philips- cijfers, hoewel Philips slechts 31 procent van de aandelen in handen heeft. Dat is geen nor male zaak, maar, zoals Timmer zei, als je geheel voor de verlie zen verantwoordelijk bent moet je ze ook helemaal laten zien. Grundig leverde over 1992 een verlies van 484 miljoen op. Dat bedrag is opgebouwd uit een bedrijfsverlies van 193 miljoen, een voorziening voor een herstructurering van ƒ200 miljoen, rentelasten van 30 miljoen en -ondanks alles dus- een dividenbetaling van ƒ61 miljoen. De lasten uit het verleden (rente en dit Duitse lijk uit de kast) drukken zwaar op de sterke schouders van Philips-topman Jan Timmer. De president legde gisteren twee grafieken voor. De eerste beschreef de invloed van de prijserosie en van de valuta ontwikkelingen op de resultaten van Philips. De gemiddelde prijs-erosie voor de Philips- produkten bedroeg in 1992 drie procent. Dat is gelijk aan een tegenvallende opbrengst van 1.650 miljoen. Tel daar nog eens een verminderde opbrengst van 300 miljoen bij op wegens valutaire tegenwind en de marktomstandigheden veroor zaakten een verlies van 2 mil jard. Daarvan kon Philips door effi ciënter, slagvaardiger, kosten bewuster en accurater te wer ken driekwart opvangen. Het negatieve effect bleef zo tot ƒ463 miljoen beperkt. Dat is eigenlijk een heel aardig resul taat. De lichtdivisie van Philips is op dit moment de ster waar de Raad van Bestuur zich op richt. In de lichtmarkt heerst een har de concurrentie, onder meer omdat sinds twee jaar 's we relds grootste lichtfabrikant General Electric vanuit Honga rije de Europese markt pene treert. De verkopen lagen op ƒ7.351 miljoen. Dat betekende een om zetgroei van vier procent on danks de economische stagna tie. Meer lampen worden ver kocht door de innovaties op het gebied van halogeen- en ener giezuinige lampen. Tegelijk zorgde een verbeterde bedrijfsvoering (verhoogde effi ciency, betere werkmethoden, verbeterde logistiek) voor een verbetering van het bedrijfsre sultaat van 783 miljoen naar 972 miljoen: plus twintig pro cent. Daarmee is de lichtgroep met twaalf procent van de om zet goed voor veertig procent van de winst. In Philips-kringen geldt de lichtdivisie zo als hèt voorbeeld dat Centurion werkt. Toegege ven: als het gaat om winstge vendheid is het ook de enige produktiesector die geplust heeft. Worden de gegevens gesplitst naar geografisch gebied, valt de versterking van de positie van Philips Nederland op. In Neder land verdiende Philips meer dan een miljard gulden 1.065 miljoen), meer dan een verdub beling ten opzichte van 1991. Dat is gelijk aan een marge van 6,2 procent over de leveringen en beter dan de drie andere grote gebieden (Europa excl. Nederland, VS/Canada en Azië). Omdat Nederland dus goed draait en vrijwel geen consu mentenelektronica heeft, mogen hier geen grote reorganisaties worden verwacht. Dat wil niet zeggen dat alles rustig wordt. Philips is slagvaardiger en flexibeler aan het worden. Met de lage-lonen-landen oostelijk om de hoek, mag wel voor werk worden gevreesd. En de effi ciency—slag is een gebed zonder end. Die cultuuromslag lijkt Timmer te hebben gewonnen. De be drijfsresultaten van Philips zijn naar verhouding niet eens bitter slecht. Ook de voorbeelden van weleer, waaronder Sony, heb ben moeilijkheden. Maar zij hebben één voordeel: zij starten vanuit een sterke positie. Timmer is begonnen met een grote achterstand. Hij heeft met Centurion de trein op dezelfde snelheid gekregen. Maar met de achterstand van rentelasten en Grundig is het de vraag of hij de in het verleden opgelopen schade op tijd kan inhalen, voordat de nieuwe re cessie hem inhaalt. Den Haag - De verkoop van sigaretten in ons land is vorig jaar met 4,3 procent gedaald als gevolg van accijnsverhogingen. De verkoop van kerftabak (bijvoorbeeld shag en pijptabak) kwam 9,7 lager uit. Een daling van de verkoop na accijnsverhoging is gebruikelijk. Het is echter de vraag of een spoedig herstel zal optreden nu dit jaar een derde accijnsverhoging wordt doorgevoerd. Het voor lichtingsbureau sigaretten en shag schrijft dit in zijn kwartaalo verzicht. De export van kerftabak vanuit Nederland is in de eerste drie kwartalen van 1992 met meer dan 25 procent gestegen, de export van in Nederland vervaardigde sigaretten steeg in dezelfde periode met 13,7 procent. De verwachting is dat de totale exportwaarde van Nederlandse rookwaar in 1992 de 3 miljard gulden ruim zal overschrijden. Den Bosch - De bandenfabriek Michelin in Den Bosch kampt met de gevolgen van de problemen bij de vrachtwagenfabriek DAF. De deze week uit de as herrezen Eindhovense fabriek neemt nog zo goed als niets af van Michelin. Omdat de markt voor vrachtautobanden verder ook slecht is, ziet Michelin zich genoodzaakt werktijdverkorting aan te vragen. Het Bossche bedrijf overlegt vandaag met de vakbonden over de omvang en de noodzaak van de maatregel. Bedrijven die tijdelijk met een gebrek aan orders kampen, kunnen bij de arbeidsinspectie een aanvraag indienen om een aantal mensen een tijdelijk niet of korter te laten werken. Die werknemers krijgen dan een werkloosheidsuitkering. Over de omvang van de maatregel wil Michelin nog niets zeggen. Wolfsburg - Het Duitse autoconcern Volkswagen (VW, Audi, Seat en Skoda) verwacht op grond van de huidige bestellingen voor dit jaar een duidelijke vermindering van de verkoop van zijn VW- en Audi-modellen. De autofabrikant zal zijn voor 1993 voorgenomen investeringen dan ook met de helft verminderen, zo heeft VW-topman Ferdinand Piëch gisteren verklaard. Hoeveel VW dit jaar nu gaat investeren, maakte Piëch niet duidelijk. Vorig jaar maakte het concern bekend in de periode tot eind 1996 82 miljard mark uit te zullen trekken voor investeringen. Tot eind volgend jaar moeten er 12.500 banen worden geschrapt, aldus Piëch. Gedwongen ontslagen zullen zoveel mogelijk worden voorkomen. Deze maatregel is onder deel van de al eerder aangekondigde banenvermindering. Amsterdam - De fusie tussen de papier- en grafische-machine- bedrijven KNP, Bührmann-Tetterode (BT) en VRG gaat door. KNP, de grootste van het trio, doet het bod op de (certificaten van) aandelen BT en de bij derden uitstaande aandelen VRG gestand, zo hebben de drie ondernemingen gisteren bekendge maakt. Het doorgaan van de fusie is zo goed als zeker. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, onderzoekt nog of de nieuwe combinatie een te overheersende positie krijgt op de markt voor grafische machines in de Benelux. BT importeert de Heidelberger en VRG het concurrerende merk MAN Roland uit Duitsland. Washington - Boeing verwacht dat het luchtvervoer dit jaar in de hele wereld met 5,3 procent groeit, ondanks een herstel van de prijzen voor vliegtickets die door de tarievenoorlog nu nog kunstmatig laag zijn. Dat schrijft Boeing, de grootste producent van passagiersvliegtuigen, in de gisteren gepubliceerde jaarlijk se marktverkenning. Het reizen per vliegtuig zal tot 2000 jaarlijks gemiddeld met 6 procent toenemen en daarna tot 2010 met 5,4 procent. De omvang van het reizen door de lucht zal dan in 2005 zijn verdubbeld en vijf jaar later 2,5 keer zo omvangrijk zijn als vandaag. De luchtvaart maakt momenteel de derde grote recessie door sinds (je komst van het straalvliegtuig. Ook in 1974 en 1975 en de jaren '79 tot en met '82 verkeerde de luchtvaart in een diep dal. Amsterdam - Het detailhandelsconcern KBB (de Bijenkorf, Hema, PFH, M&S Mode, RetailNet en FAO Schwartz) heeft in het op 31 januari geëindigde boekjaar een iets hogere winst behaald. Het nettoresultaat steeg van f 85,1 miljoen tot f 87 miljoen, zo blijkt uit voorlopige cijfers. KBB noemt de winststij ging 'bescheiden'. De omzet nam toe met 5,2 procent tot f 5,8 miljard. Verder viel het bedrijfsresultaat in het boekjaar 1992/93 ruim 7 procent hoger uit. Dat is volgens KBB te danken aan een de omzetstij ging en aan een goede kostenbeheersing. Amstelveen - De beladingsgraad van de KLM heeft in februari 67 procent bedragen tegen 67,9 procent in dezelfde maand van 1992. In de eerste elf maanden van het op 1 april begonnen boekjaar kwam de beladingsgraad daarmee op 69,3 procent tegen 70,6 procent in de overeenkomstige periode van het voorgaande boekjaar. Het totale vervoer nam in februari toe met 9 procent van 384 tot 418 miljoen tonkilometer. De luchtvaartmaatschappij meldt over vorige maand een 10 procent hogere produktie van 623 (566) miljoen tonkilometer in de eerste elf maanden steeg het totale vervoer met 12 procent van 4,53 naar 5,06 miljard tonkilometer en de produktie met 14 procent van 6,41 tot 7,30 miljard tonkilometer. (ADVERTENTIE) Uw fiscale aangelegenheden hoeven niet tot een aanval van paniek te leiden. Ondernemers en particulieren die het verstandig aanpakken laten zich vakkundig adviseren. Door een Federatie-belastingadviseur. Omdat het alsmaar moeilijker wordt de fiscale reikwijdte van beslissingen te overzien. Een FB bezit de kennis en ervaring die daarvoor nodig zijn. U vindt een FB in de Gouden Gids onder Belastingadviseurs. ALS DE FISCUS U TEVEEL WORDT. VOOR INFORMATIE KUNT U OE NEDERLANDSE FEDERATIE VAN BELASTINGADVISEURS BELLEN. 070 3543047.

de Stem | 1993 | | pagina 5