YN mogen Cerska bezoeken Philip DSM-w daalt m dieptep Russisch referendum lijkt van de baan Langdurige belegering sekte verwacht Hz Irritaties weggeduwd bij gesprek over grondwet Zuid-Afrika Centurion VN-troepenmacht wil gewonden evacueren uit belegerde enclave Mediacircus rond sekte-boerderij Italiaans reisbureau verzorgt oorlogsreizen Arrestaties moslims Egypte BUITENLAND Te weinig tijd om vraagstelling voor volksraadpleging op te stellen HTS/HLO Open middag donderdag 11 maart BUITENLAND KORTI Oprichter Amnesty International dood Voorwaardelijk voor ex-RAF-advocaat Craxi beschuldigd van corruptie 'China moderniseert leger' Staking Duitse staalarbeiders 'Wijzigingen Surinaamse legertop' Noodtoestand in Zambia Sneeuwstormen teisteren Roemenië Levenslang voor Brit wegens hasjsmokkel Angola wil militaire hulp buitenland Meer banen in kleinere bedrijven DE STEM VRIJDAG 5 MAART 1993 Moskou (ap) - De Opperste Sovjet van Rusland heeft gis teren geweigerd het Congres van Volksafgevaardigden volgende week in spoedzit ting bijeen te laten komen. President Boris Jeltsin lijkt daardoor niet het referendum op 11 april te kunnen houden over wie er nu eigenlijk de baas is: hij of het parlement. Jeltsin wilde dat het Congres voor 10 maart bijeenkwam om zich te buigen over het compro mis tussen hem en parlements voorzitter Roeslan Chasboelatov over machtsdeling. Het tijdstip is belangrijk omdat Jeltsin nog steeds tijd zou hebben het com promis in een referendum aan het Russische volk voor te leg gen, als het Congres zich er tegen uitspreekt. Volgens de Russische wet moet de vraagstel ling van een referendum 30 da gen voor de stemming zijn opge steld. Conservatieve parlementsleden stelden voor de zitting een week later te houden, op 17 maart, en meer op de agenda te zetten dan het ene onderwerp dat Jeltsin erop wilde hebben. Een parlementslid zei dat het al te laat was om het referendum op 11 april te houden. „Het referendum is geheel uit zichzelf gestorven", zei afgevaardigde Sergej Peroeansky. „Met een week te gaan is het onmogelijk geworden het referendum voor te bereiden." Parlementsleden eisten ook dat Jeltsin tekst en uitleg gaf over zijn bijeenkomst met hoge gene raals op woensdag, die aandron gen op een krachtig optreden om de machtstrijd snel tot een einde te brengen. Ze eisten met name dat hij de notulen van de verga dering met zijn veiligheidsraad ter beschikking stelde. De parlementsleden uitten hevi ge kritiek op Jeltsin die waar schuwde bereid te zijn 'extreme stappen' te nemen om zijn her vormingen te behouden. Volgens een van zijn woordvoersters doelde Jeltsin op bestuur per decreet of zelfs het uitroepen van de noodtoestand om het par lement buitenspel te zetten. Een presidentiële woordvoerder liet weten dat Jeltsin niet van plan was om vandaag, als de Opperste Sovjet de spoedzitting van het Congres nogmaals over weegt, te antwoorden. Dat de generaals hun steun aan Jeltsin hadden toegezegd betekende volgens een woordvoerder 'nog niet dat er een noodtoestand wordt ingesteld'. Chasboelatov deed donderdag omstandig zijn beklag over het feit dat hij niet voor de vergade ring van de veiligheidsraad was uitgenodigd. „De voorzitter van het parlement wordt buiten de activiteiten van de veiligheids raad gehouden. Onze invloed is daar nul komma nul," klaagde Chasboelatov. Sarajevo (afp/dpa/rtr) - De Verenigde Naties hebben van de Servische troepen toestemming gekregen om uiterlijk in het weekeinde naar Cerska in Oost-Bosnië te gaan om daar de toestand in ogenschouw te nemen. Zelf willen ze eerder naar de moslim-enclave, waar naar ver luidt 1.500 zieken en gewonden op evacuatie naar veilig gebied wachten. Dit hebben medewer kers van de VN gisteren meege deeld. De leider van de Servische troe pen in Bosnië, generaal Ratko Mladic, heeft aan de comman dant van de VN-troepenmacht in het vroegere Joegoslavië (Un- profor), generaal Philippe Moril- lon, aangeboden dat burgers en strijders die dat willen, een vrij geleide krijgen. Nadeel is daarbij wel dat zo'n gang van zaken past in de strategie van 'etnische zui vering' waaraan met name de Bosnische Serviërs zich schuldig maken. Over wreedheden heeft de spe ciale VN-rapporteur Tadeusz Mazowiecki een somber verslag gedaan aan de VN-commissie voor de mensenrechten in Genève. De Poolse ex-premier protesteerde fel tegen nieuwe 'etnische zuiveringen' en bloed baden onder de burgerbevolking door Serviërs in Oost-Bosnië. De Verenigde Staten bezinnen zich op maatregelen om de tref zekerheid van de droppings van voedsel en medicijnen boven Oost-Bosnië te vergroten. Dit heeft generaal John Shalikashvi- li, de commandant van de Ame rikaanse militairen in Europa, verklaard. Shalikashvili, die ook opperbe velhebber van de NAVO in Eu ropa is, wilde geen nadere bij zonderheden geven. Maar mili taire functionarissen van de NA VO zeiden dat de Amerikanen overwegen lager of langzamer te vliegen en de containers minder zwaar te maken, waardoor men sneller kan werken en ook min der last heeft van de wind. Een Amerikaanse militaire woord voerder had woensdag gezegd dat de vier droppingtochten op grote hoogte voor 30 procent geslaagd zijn. De VN-commissie die belast is met het onderzoek naar oorlogs misdaden is gevraagd tien plaat sen te onderzoeken in de omge ving van de Kroatische stad Vu- kovar waar massagraven zouden zijn aangelegd. De VS hebben gisteren Ameri kaanse staatsburgers gemaand tot extra voorzichtigheid vanwe ge de aanslag op de ambassade in Belgrado in de nacht van woensdag op donderdag. Bij de aanslag (iemand gooide een handgxanat tegen het gebouw) raakte niemand gewond. De schade, bleef beperkt tot enkele gesneuvelde ruiten. Van onze correspondent Aart Heering Rome - „Kranten en televisie brengen het nieuws naar de mensen, maar wij brengen de mensen naar het nieuws", zegt Massimo Beyerle, de directeur van het in de Italiaanse havenstad La Spezia gevestigde reisbureau met de veelbelo vende naam Let It Be. Beyerle heeft een nieuwtje op reisgebied: hij organiseert reizen naar gebieden die worden geteis terd door oorlog en geweld. Voyeurisme of sensatiezoekerij is daaraan ten enen male vreemd, verzekert Beyerle. Volgens hem is het er vooral om begonnen om 'tot een beter begrip van de situatie te geraken door een rechtstreeks contact met de rea liteit van de oorlog, zowel waar het de menselijke tragedies als de verwoesting van de omgeving betreft. Het gaat erom de heden daagse geschiedenis met eigen ogen te aanschouwen.' Daartoe zullen groepen van acht tot twaalf personen, vergezeld van een reisleider - Beyerle zelf -, een arts en een geheimzinnige 'veiligheidsdienst', tien dagen lang worden rondgeleid door oorlogsgebieden en over recente slagvelden. „Het is niet de be doeling om naar het front zelf te gaan, ook al kan ik natuurlijk niet garanderen dat het front niet naar ons toekomt. In dat geval zullen we halsoverkop ons kampement moeten ontruimen", verklaart Beyerle. Om het extra spannend te ma ken, worden de plaatsen waar de groepen zich zullen ophouden strikt geheim gehouden tot het begin van de reis. De eerste reis gaat dit najaar naar Libanon. Als het tenminste doorgaat, want tot nu toe heb ben zich nog maar vier deelne mers aangemeld, onder wie een Nederlands echtpaar. Daarna staan Kroatië en Bosnië op het programma, evenals de strijden de nieuwe republieken van de voormalige Sovjetunie, Angola en Somalië. Tien dagen rondbanjeren in een oorlogsgebied komt op vijftig tot zestigduizend gulden te staan. Busjes vol journalisten en mobiele satellietschotels blokkeren de weg naar de boerderij waar sekteleider Vernon Howell alias David Koresh zich verschanst met zijn sekteleden. De strijd tussen de politie en de sekte in het Texaanse Waco ging qisteren de vijfde dag in. FOTO AFP Waco (rtr/dpa) - Op de vijfde dag van hun belegering van de boerderij waar sekteleider David Koresh zich met tientallen aanhangers heeft ver schanst, maakte de politie in Waco, Texas, zich gisteren op voor een lang durig verblijf. Politieagenten onderstreepten dat ze een oplossing zonder verder bloedvergieten na streven en dat ze niet van plan zijn de gebouwen van de Branch Davidians te bestormen. Aan de rand van het landgoed van 31 hectare groot lieten de meer dan 450 agenten, die in ploegen de klok rond werken, dinsdag caravans en chemische toiletten plaatsen. Volgens de autoriteiten bevinden zich nog twintig kinderen, 47 vrouwen en 43 mannen in de gebouwen van de sekte. Achttien kinderen zijn tot nu toe door Koresh vrijgelaten. De sekteleider die zegt dat hij Jezus Christus is, kwam terug van de belofte zich over te geven nadat hij 'een boodschap had ontvangen van God die hem zei te wach ten', verklaarden onderhandelaars. Koresh wacht nu op nadere instructies van zijn 'Vader'. De politie controleert alle telefoonlijnen van de boerderij en ziet erop toe dat altijd ten minste één lijn vrij is. De leiding van het team belegeraars overweegt tevens de stroom naar het complex af te snijden. De sekte beschikt vermoedelijk over voldoen de voedsel, drinken en munitie om een omsingeling nog dagen en mogelijk weken te weerstaan. De belegering begon nadat het Bureau voor Alcohol, Tabak en Vuurwapens zon dag vergeefs probeerde Koresh te arreste ren. Bij de bestorming kwamen toen zeker zes mensen om, onder wie vier agenten van het Vuurwapenbureau. Plaatselijke media hebben gemeld dat onder de sekteleden geen twee maar mogelijk zelfs vijftien doden zijn gevallen. Het Wapenbureau is scherp bekritiseerd wegens de manier waarop de inval is uitgevoerd. De politie had een infiltrant in de sekte, en beschikte dus over een goed beeld van de uiterst zware bewapening waarmee de sekteleden zich opmaakten voor de Dag des Oordeels. Vlak voor de bestorming zouden de Davidians echter een telefoontje hebben gekregen waarin zij voor de inval werden gewaarschuwd. (ADVERTENTIE) vanaf 15.00 uur. Hogeschool Zeeland Edisonweg 4 4382 NW Vlissingen Tel. 01184-89242 Cairo - In Egypte zijn de afgelopen 24 uur meer dan 150 mensen gearresteerd die lid zouden zijn van militante islamitische organisa ties en over wapens en munitie zouden beschikken. 125 Leden van de militante groeperingen al-Jihad en al-Chawkiyine zijn opgepakt. Zij worden beschuldigd van 'betrokkenheid bij terroristische acties'. De afgelopen dagen zijn in Egypte al meer dan 3Q0 mensen opgepakt. De acties houden verband met de aanslag vorige week op een café in Cairo die waarschijnlijk door fundamentalisten werd gepleegd. Bij de aanslag kwamen drie mensen om en raakten er twintig gewond. Van onze correspondent Raymond Hasselerharm Kaapstad - Een ongekend breed scala aan politieke partijen begint vandaag in Zuid-Afrika aan onderhan delingen over een nieuwe grondwet. Vierentwintig de legaties gaan zich buigen over afspraken die tot nu toe zijn gemaakt door het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) en de regering-De Klerk. Ook moet een datum worden vastgesteld voor her vatting van de Conventie voor een Democratisch Zuid-Afrika (Codesa), die vorig jaar in mei werd afge broken. Voor het eerst doen verteger woordigers van de blanke Con servatieve Partij (CP) en de ra dicale zwarte organisatie PAC mee. De PAC-delegatie is vol gens de regering-De Klerk niet welkom, omdat de organisatie gewapend verzet niet wil af zweren. Toch zal haar aanwe zigheid worden getolereerd. Ook het ANC zal wat moeten wegslikken als de delegatie van het thuisland Kwazulu, het nepstaatje van aartsrivaal Inka- tha, de vergaderzaal binnen wandelt, want tot nu toe wor den thuislandleiders geweerd. Het zijn kleine irritaties die door de belangrijke politieke spelers worden geaccepteerd om zo snel mogelijk te komen tot hervatting van serieuze meer- partijenonderhandelingen. Een belangrijke reden voor de voorbereidende conferentie die vandaag begint is het verzet van Inkatha-leider Buthelezi tegen afspraken van het ANC en de regering-De Klerk over een nieuwe grondwet, verkiezingen en het delen van regerings macht tot het einde van deze eeuw. „Dit onderonsje leidt tot burgeroorlog", dreigde Buthele zi. Zowel De Klerk als het ANC riepen vervolgens dat geen sprake is van een akkoord maar slechts van voorstellen die door alle partijen worden besproken. Buthelezi is niet gerust en eist dit weekeinde al een provinciale indeling, zodat hij zeker is van regionale heerschappij. Maar ANC en regering-De Klerk wei geren aan die eis te voldoen, en zij maken momenteel de dienst uit. De afgelopen maanden hebben de ANC- en regeringsonderhan delaars belangrijke progressie geboekt die nu dus resulteert in een conferentie. Over enkele weken moet een soort Codesa-3 de overgangsgrondwet opstellen en verkiezingen voorbereiden die uiterlijk april volgend jaar leiden tot een regering van na tionale eenheid die het land vijf jaar zal besturen. Tot die tijd kunnen ANC en andere partijen deelnemen aan regeringscom missies die inspraak hebben bij hervorming en bestuur van on der andere staatstelevisie, leger en politie. Maar ondanks ver gaande akkoordenis er nog veel onenigheid tussen De Klerks Nationale Partij (NP) en het ANC. Zo moeten de verkiezingen vol- Mandela FOTO EPA gend jaar leiden tot de vorming van een kabinet waaraan vol gens de Nationale Partij alleen partijen mogen deelnemen die minimaal vijftien procent van de stemmen halen. Volgens re cente opiniepeilingen halen al leen de NP en het ANC die kiesdrempel en daarom wil het ANC dat vijf procent van de stemmen toegang geeft tot de regeringsmacht. De anti-apart heidsorganisatie verwacht de meerderheid in de regering te halen en wil dan de onderge schikte rol van de Nationale Partij verder verkleinen door ook ministersposten te reserve ren voor Inkatha en het PAC, die wel vijf maar geen vijftien procent van de stemmen kun nen halen. Een ander conflict betreft de rol van de nieuwe president, ver moedelijk ANC-leider Nelson Mandela. De Klerks partij wil de presidentiële macht beper ken door te eisen dat diens besluiten worden bekrachtigd door een drie-vierde kabi netsmeerderheid. Het ANC wil echter de presi dent zoveel mogelijk beslis singsbevoegdheid geven zonder dat het kabinet zich ermee be moeit. Alleen als het gaat om een oorlogsverklaring of het uitroepen van de noodtoestand zou een drie-vierde meerder heid van ministers een besluit moeten goedkeuren. Een ander heikel onderwerp is de door NP en Inkatha beoogde regionale indeling, om daarmee macht te onttrekken aan een landelijke, door het ANC gedomineerde re gering. Problemen zijn er dus voldoen de, maar optimisme overheerst als vandaag de besprekingen beginnen. Ondanks felle protes ten is Inkatha-chef Buthelezi bereid tot een compromis als hij regionale macht krijgt. Ook an dere problemen lijken oplos baar door het begrip van politi ci voor de kwijnende economie die wacht op snelle ingrepen. Een andere drijvende kracht achter de onderhandelingen is de NP-bezorgdheid over de ge zondheid van de 74-jarige Nelson Mandela. Hij wordt ge zien als de bindende factor bin nen het ANC, en als hij wegvalt zou een versplinterend ANC on derhandelingen kunnen torpe deren. Wie had ooit verwacht dat de Nationale Partij haast zou maken om Nelson Mandela tot president te benoemen? X/- New York - Luis Kutner, mede-oprichter van de mensenrechte I norganisatie Amnesty International, is maandag op 84-jar,gJ leeftijd in Chicago overleden aan de gevolgen van een har, I kwaal. Dat heeft het Amerikaanse dagblad New York Tittel donderdag gemeld. F Kutner richtte in 1961 met Peter Berenson in Londen Amnest»! International op. Hij ijverde voor wereldwijde afspraken die to' I een menswaardige behandeling van gevangenen zouden moeten I leiden. Berlijn - De vroegere advocaat van leden van de Westduitse terreurbeweging RAF Klaus Croissant (zie foto) is gisteren wegens spionage voor de staatsveiligheidsdienst van de DDR veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van een jaar en negen maanden. Een Berlijnse recht bank achtte bewezen dat de 61-jarige Croissant tussen 1981 en 1989 met de Oostduit- se Stasi heeft samenenge- werkt. Volgens de aanklacht had Croissant uit politieke over tuiging jarenlang informatie over de Groenen en de rest van het linkse milieu in Duits land gegeven. Hij zou zijn toenmalige levensgezellin, BarbaraI Heinrich, Europarlementariër voor de Groenen, tot werk voor de Stasi hebben aangezet. Rome - Oud-minister van justitie Claudio Martelli heeft dt| voormalige premier van Italië Bettino Craxi beschuldigd var, I corruptie. Craxi, voormalig leider van de Socialistische Part» (PSI) waarvan ook Martelli lid was, zou een geheim fonds voor| steekpenningen hebben beheerd waarin tussen 1985 en 19! tientallen miljoenen guldens voor de PSI zijn gestort. De onthullingen van Martelli zijn doorgespeeld naar de parle-l mentaire commissie die onderzoekt of de parlementaire i schendbaarheid van Craxi moet worden opgeheven om hem te kunnen vervolgen. Martelli trad vorige maand af nadat hij z onder de verdenking van fraude was komen te staan. Crax: houdt vol dat hij het slachtoffer is van een sinister complot. Washington - Het leger van China brengt via eigen bedrijven in| de Verenigde Staten grote aantallen lichte wapens Amerikaanse markt. De Chinezen wenden de opbrengsten aan I om de modernisering van de eigen strijdkrachten te financieren I Dat heeft het Amerikaanse dagblad Washington Post donderdag gemeld op basis van officiële documenten waarop het de 1 heeft weten te leggen. Tussen 1989 en 1991 wisten de Chinezen 1,92 miljoen vuunra-l pens en duizenden tonnen munitie af te zetten. Daarmee ware: I ze de belangrijkste buitenlandse leverancier van lichte op de Amerikaanse markt. Essen - In totaal rond 20.000 arbeiders bij alle staalbedrijven I van het Duitse concern Krupp/Hoesch hebben gisteren het werk voor 24 uur neergelegd. Zij betoogden voor het behoud van h arbeidsplaatsen. Het gaat slecht met de staalindustrie in Europa. Duizenden! banen verdwijnen, in Duitsland wordt het aantal mensen dat er uit moet geschat op 30.000. Paramaribo - De Surinaamse minister van defensie, Siegfried I Gils, heeft duidelijk gemaakt dat wijzigingen in de Surinaamse I legertop op komst zijn. „De Surinaamse legerleiding moet consequenties verbinden aan het feit dat zij zich niet confirmeren aan het defensiebeleid van de regering-Venetiaan. I Zij moet zich anders neerleggen bij de gevolgen die haar houding met zich brengt", zei hij. De minister drong aan op een overleg met de legertop nadat de legerleiding op 25 februari bij de herdenking van de van 1980 'voor de zoveelste keer' een opdracht van de r negeerde. Hij liet toen weten dat voor hem de maat vol was e president Venetiaan kondigde 'geëigende maatregelen' aan. Lusaka - De Zambiaanse president Frederick Chiluba heeft I gistervond de noodtoestand in Zambia uitgeroepen. In eer toespraak voor radio en televisie zei hij dat verscheidene I sectoren van de maatschappij een potentiële bedreiging vormen voor het land. Chiluba trad niet in detail, maar diplomaten zeiden dat 1 klaarblijkelijk refereerde aan een vermeende couppoging om I zijn 15 maanden oude regering omver te werpen. Bukarest - Het openbare leven in een groot deel van Zuid-R«; menie is donderdag als gevolg van sneeuwstormen vrijwel sti. komen te liggen. Woensdagnacht viel in Bukarest en omgeving j ongeveer 40 centimeter sneeuw en donderdag bleef het sneeu- wen. In een regeringsverklaring werd gezegd dat scholen en enkele ondernemingen in gebieden met de meeste sneeuwval meerdere dagen gesloten zullen zijn. Het openbaar vervoer reed spora disch en de meeste luchthavens voor binnenlands verkeer. waaronder die van Bukarest, werden gesloten. Komotini - Een Britse vrachtwagenchauffeur is donderdag1,1 I Griekenland tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld we-1 gens hasjsmokkel. De 41-jarige Brit werd in mei vorig jaar 1 gearresteerd aan de Grieks-Turkse grens, nadat de politie 2.7" kilo hasj in zijn vrachtauto had gevonden. De man was op weg terug naar Groot-Brittannie, na vlees te hebben afgeleverd m Libanon. 1 Volgens een woordvoerder van de rechtbank heeft de Brit tegenover de rechter verklaard onschuldig te zijn. De brij vermoedt dat de Libanezen aan wie hij het vlees had afgeleverd de hasj in zijn vrachtwagen hadden verstopt. Luanda - De Angolese regering heeft de internationale gemeen- schap donderdag gevraagd om militaire hulp. De stafchef va« het leger zei te rekenen op een lange oorlog tegen de rebellen van de UNITA. Minister van buitenlandse zaken Venancio Moura vroeg de Verenigde Staten, Portugal en Rusland - de dn landen die toezien op de uitvoering van de vredesakkoorden di UNITA en de regering sloten - maatregelen te nemen 'om ne volk en de territoriale onschendbaarheid van Angola te bescher- men'. De minister zou er bij de Verenigde Naties op aandringen ne verbod op militaire hulp aan Angola, berichtte het Portuges^ persbureau LUSA. De Amerikaanse onderminister van buiteu landse zaken Jeffrey Davidow zei dat wapenleveranties nie eens werden overwogen door de drie landen. „We begrijpen a II enorme woede van de regering, maar het is duidelijk dat t niet meer wapens nodig heeft, maar vrede." wan onze verslaggevers (!|enk Boot en Willem Reijn Bergen op Zoom - Philip gorris in Bergen op Zoom uól f 300 miljoen investe ren in uitbreiding van de fabriek en de uitbouw van een onderzoeks- en ont wikkelingscentrum. pe directie heeft echter nog stee(js geen toestemming van de jjaad van Bestuur van het Ame rikaanse moederconcern, pe vestiging kreeg eerder wel poen licht voor de eerste helft van het lange termijn investe ringsplan, waarmee totaal f 600 miljoen is gemoeid. De top in Bergen op Zoom zit in grote spanning of voor de tweede helft van het plan ook toestemming zal volgen. Want ondertussen is de interne concurrentie in Europa door de aa ke Oc da WE Ve ge ge M bi te V< kc ke sl< In el Van onze verslaggever Heerlen - DSM heeft vorig jaar tien jaar tijd. Het resultaat van he 1992 door de economische neerg gulden tot 224 miljoen. De chemische activiteiten van DSM in Limburg waren vorig jaar zelfs zwaar verliesgevend. Hoe groot dat verlies in Limburg precies is geweest, wilde DSM- bestuurlid mr. A. Timmermans gisteren tijdens de presentatie van de jaarcijfers niet zeggen. Wel zei hij dat DSM vanaf 1990 fiscaal compensabele verliezen heeft geleden ter hoogte van 150 miljoen gulden. „Het overgrote deel van die verliezen is in Lim burg geleden." Dat forse verlies leverde het be drijf vorig jaar een belastingte- ruggave op van circa 50 miljoen gulden. Belangen in andere on dernemingen brachten in 1992 ook bijna 50 miljoen op. Omdat DSM bovendien elk jaar 130 miljoen gulden verdient met de verkoop van aardgas namens de staat, bedroeg de winst vorig jaar uiteindelijk toch nog 224 miljoen gulden. Dat is 57% min der dan in 1991, toen het con- Den Haag (anp) - Hoewel de werkgelegenheid in het midden- en kleinbedrijf (tot 100 werkne mers) in de eerste zes weken van dit jaar met 9.000 personen is afgenomen, ligt er dit jaar toch een groei van het aantal banen in het verschiet. Dat blijkt uit het nieuwste on derzoek zoals het Koninklijk Ne derlands Ondernemersverbond (KNOV). Uit een ondervraging van de ondernemers blijkt-dat ze in totaal een groei van 100.000 werknemers verwachten. Omgeven met de nodige vraagte kens brengt dat het KNOV op een prognose van 40.000 extra banen, nadat het midden- en kleinbedrijf in 1991 nog goed was voor een groei van 57.000 werknemers en vorig jaar van 46.500. Door onze redacteur Willem Reijn Eindhoven - Centurion werkt. Philips-president Jan Timmer achtte het gisteren niet gepast om al te hoog van de toren te blazen met die tevreden stemmende consta tering, maar ondanks het netto-verlies van 900 mil joen, mag het toch een onop vallend, maar cruciale ont dekking zijn: Centurion werkt. Omdat de negatieve sentimen ten rond Philips overheersen, is bet goed om een paar cijfers eens nader te analyseren. Het verlies van 900 miljoen dat Philips over 1992 lijdt, is natuurlijk een slecht cijfer. Ze- her, dat is het cijfer dat uitein delijk telt. Philips draaide bij een omzet van 58,5 miljard een bedrijfs resultaat van 2.486 miljoen tegen 3.142 miljoen in 1991. Dat is een achteruitgang van 21 Procent. Dat is naar verhouding Wet slecht in een voor de elek tronica dramatisch jaar. Natuurlijk moet er aan zo'n eruggang iets gebeuren. Philips rekt daarvoor 1,2 miljard uit.

de Stem | 1993 | | pagina 4