Coalit OVERIGENS Winnaars van Stern-prijs wachten op betere tijden in Haïti I Ton de Jong (CFO): 'Nederland is niet zo'n vakbondsland' Malaise in de politiek: de politicus wast handen in onschuld DE STEM B Afschuiven Keuringsplicht CPB: lastenver Kamer geïrrite langzame decei ACHTERGROND Ideeën DESTEM- DE STEM VRIJDAG 5 MAART 1993 IpE STEM De nieuwsstroom stort nog dagelijks een portie ellende uit ex-Joegoslavië over ons uit. We weten ons machte loos. En dat knaagt. Maar hoe lang nog? Machteloosheid maakt na verloop van tijd doof. Een initiatief als dat van pastoor Bertus van Schaik in Nieuw Vossemeer is zeker sympathiek. „Kunnen we vrouwen in vluchtelingenkampen niet met wol en breipennen wat afleiding bezorgen?", opperde hij. Zakken ingezamelde wol zijn inmiddels onderweg. Pri ma, maar ze zullen de oorlog en de wreedheden geen spatje temperen. Vrij kort na het uitbreken van de ellende op de Balkan klonk hier en daar spot en hoon aan het adres van de vredesbeweging. In het bij zonder aan het adres van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). 'Dat was toch altijd zo spraakmakend geweest. Maar nu zag of hoorde je er mooi niks van. Waardeloos.' Alsof de critici nog een rekening hadden te vereffenen uit de tijd van de Koude Oorlog en de anti-kruisrakettenstrijd. Na een periode van heroriën tatie is het IKV echter weer actief als vanouds. Juist ook voor vrede op de Balkan. En wat het IKV altijd gedaan heeft, doet het ook nu: het lanceert ideeën. Ideeën hoe gewone burgers de vrede op de Balkan dichterbij kunnen brengen. Maar veel aandacht krijgen die ideeën niet. Dat kan aan die ideeën liggen. Het kan ook zijn dat het IKV als achterhaald wordt be schouwd, als iets van de Kou de Oorlog en die is verleden tijd. Deze week keerde IKV-secre- taris Mient-Jan Faber terug van een bijeenkomst van de Helsinki's Citizen Assembly (HCA). Dat is het orgaan van de Europese vredesbeweging. Dit burgerforum is ervan overtuigd geraakt dat de toe komst van Europa niet aan de staatsmachten en de politiek kan worden overgelaten. Vre de in Europa kan het niet stellen zonder burgerinitiatie ven. De burgers van Europa moeten met elkaar vrede stichten. Ook in ex-Joegosla- vië. Hoe? Faber bracht uit Hon garije het idee mee om overal in het voormalige Joegoslavië plaatselijke 'ambassades voor vrede en democratie' op te zetten. Gemeenten in heel Europa zouden een partner- gemeente op de Balkan finan ciële hulp en praktische steun moeten geven. Niet op af stand, maar via een eigen 'ambassade' in die partnerge meente. En zo op kleine schaal de belangen van vrede en democratie direct beharti gen. Is dit een wild idee, al te ideaal? Of zit er iets in? Je zou wensen dat gemeenten er warm voor zouden lopen. Maar je kunt er ook verder op doordenken. Zijn particuliere initiatieven waaraan gemeen ten meewerken, ook denk baar? En wat moet je je bij het werk van zo'n 'ambassa de' concreet voorstellen? Zoveel is natuurlijk wel dui delijk: het is geen idee voor de korte termijn. Het is iets voor na de burgeroorlog, voor de tijd van de wederopbouw. Het is wel typisch IKV om zover vooruit te kijken. De vraag is echter of de betrok kenheid van de burger er te gen die tijd nog wel is, zoals nu door de dagelijkse portie ellende. Perspectief openen op terug keer van Bosnische en Kroati sche vluchtelingen naar hun woonplaats: dat wil de Helsin ki's Citizen Assembly ook ter hand nemen. Hoe? Door verdreven Kroa- ten of Bosniërs en achterge bleven Serven in een bepaal de plaats of streek met elkaar in gesprek te brengen over mogelijke wederopbouw en terugkeer van de vluchtelin gen. Maar biedt terugkeer in een vijandige omgeving de vluchtelingen eigenlijk wel enig toekomstperspectief? Dat mag ernstig betwijfeld worden. ;-J3« De keuring voor de dienstplicht is voor jongens van rond de 18 jaar de eerste confrontatie met het 'echte' mannenleven dat militaire dienst heet. Wat na een dagje binnenste buiten te zijn gekeerd vooral bijblijft is het beeld van begeleidende militairen, uitgerust met een arsenaal aan gore moppen en met een fijne neus voor kneuzen die vaak op weinig subtiele manier voor paal worden gezet. Minister Ter Beek neemt het logische standpunt in dat na afschaf fing van de dienstplicht de keuringsplicht niet langer zinvol is. CDA, PvdA en VVD vinden dat de keuringsplicht moet worden gehandhaafd. In een tijd waarin aan alle sociale verworvenheden wordt getornd, maakt een ruime Kamermeerderheid zich sterk voor de instandhouding van een instituut dat geen functie meer heeft. Toch hebben ze het in Den Haag vaak over prioriteitsstelling. (HV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lucy van Wezel FOTO DE STEM BEN STEFFEN Johan en Lucy van Wezel uit Halsteren wonnen twee jaar geleden als eersten De Stem-prijs. De jury had hun project, het werk van (schoon-)broer Kees van Wezel (broeder Gerard) in Haïti, uit de inzendingen gekozen. Broeder Gerard werkte aan zijn boek 'Wij boeren'. Een handleiding voor het bedrijven van landbouw en veeteelt in de tropen met een stevige scheut maatschappijleer. Door onze redacteur Theo Giele „HET GELD is veilig bij de nonnen ondergebracht. We wachten op betere tijden om het boek in Haïti te laten drukken, want verspreiding van Kees' boek is nu nog bloedlink." Twee jaar geleden, in het voor jaar van 1991, was Haïti nog een land van hoop. Na tiental len jaren van onderdrukking en terreur door de gevreesde Ton ton Macoutes van Papa Doe, Baby Doe en militairen, regeer de de radicale priester Jean- Bertrand Aristide als eerste, de mocratisch gekozen president over het land, dat de westelijke helft is van het Caraïbische ei land Hispanola. De straatarme, verpauperde be volking was optimistisch. Over al was het portret van de kleine, loensende Aristide op muren geschilderd, net als het symbool van Aristides partij, de haan. In september 1991 maakten de militairen een einde aan het bewind van de priester. Volgens zijn medestanders verraden door het Vaticaan, dat Aristide regelmatig waarschuwde zich niet met politiek in te laten, en in de steek gelaten door het buitenland, bevindt de demo cratisch gekozen president van Haïti zich nog steeds in balling schap. Frè Jéra, zoals broeder Gerard door de mensen in het stadje Thomassique werd genoemd, was woedend. Hij was in augus tus teruggekeerd naar het Trap pistenklooster in Zundert, na jaren in het stadje in het westen van Haïti te hebben gewerkt. „De smeerlappen", siste hij en hij had grote vrees voor de mensen met wie hij in Thomas sique had gewerkt. Van die sombere toekomst had het Halsterse echtpaar Van We zel nog geen vermoeden, toen ze in februari 1991 lazen over De Stemprijs. Het was niet zo dat Johan en Lucy meteen in de pen klommen: „We hadden wel wat aarzelingen. Is dat wel wat voor ons? Voldoen wij wel aan de eisen? Maar we kregen een be hoorlijke duw in de rug van mensen uit Zundert, die het werk van Kees ook steunden. Toen hebben we het reglement opgevraagd en werd ons duide lijk dat we aan alle voorwaar den voldeden." In het verre Thomassique werk te broeder Gerard al jaren aan een handleiding voor, zeg maar, boeren in de tropen. Hoe de mensen met eenvoudige midde len zo gunstig mogelijk resul taat uit hun inspanningen kon den verkrijgen. De kracht van het boek is dat de boeren niet wordt aangera den allerlei dure machines, kunstmest en andere niet te be talen spullen van buitenaf aan te schaffen. Broeder Gerard laat hen zien dat ze met de middelen die ter plaatse voorhanden zijn de opbrengsten sterk kunnen verbeteren. Het boek was ge schreven in het Creools, een mengeling van Frans en Afri kaans dat door de gewone Haï- tiaan wordt gesproken. Het boek werd in Nederland door deskundigen van de Land bouwuniversiteit nagekeken en aangevuld.il de tienduizend gulden van M Stemprijs wilde broeder GeJ de definitieve versie van ai] handleiding laten drukken J verspreiden over het platteland! Zover is het dus nog niet k« nen komen. Broeder Gerard M in zijn boek nogal wat poM gelardeerd met bijbelteksten verwerkt. Alle mensen zijn gt.1 lijk, laat je niet uitbuiten ons land vanzelfsprekendheden in het Haïti van na de militajï coup levensgevaarlijke uitsprei ken. Het boek van broeder Gerard ij inmiddels in het Nederlands e het Filipijns vertaald. Aan ee, Franse versie wordt gewerkt zodat het in grote delen va; Afrika te gebruiken is en makkelijker te vertalen in lol... Ie talen in ontwikkelingslandet Broeder Gerard is onlangs tel ruggekeerd naar Haïti. Schoon-f zus Lucy zegt dat hij nu gedt ten uit het boek, ontdaan v® hun politieke lading, wil u: ven. Aparte boekjes dus oveil het houden van varkens en aki kerbouw. Lucy van Wezel: „M wachten op de terugkeer van del democratie. Pas dan kan Kee l broeder Gerards' boek compleetl worden gedrukt en verspreid nl Haïti." Zestien jaar lang de Haagse politiek van zeer nabij volgen maakt niet vrolijk, ontboezemt politiek redakteur Jan Tromp in zijn onlangs verschenen boek 'Deining aan zee'. Door onze redacteur Pieter-Jan Dekkers ALS JE zo lang de vaderlandse politiek op de snijtafel hebt ge legd loop je de kans zelf onder deel van het Haagse meubilair te worden. En dus besloot poli tiek redakteur Jan Tromp on langs het 'Haagse pissoir' te verlaten. 'Deining aan zee' heette de poli tieke rubriek in de Volkskrant, waarin Tromp wekelijks ('vlijmscherp', oordeelt zijn uit gever) de Haagse politiek pro beerde te ontrafelen. In zijn gelijknamige boek doet Tromp die zestien jaar nog eens dunnetjes over. Hij haalt daar bij veel overhoop, doet menige onparlementaire uitspraak en wekt de indruk dat met zijn vertrek uit het Haagse de Ne derlands politiek pas echt red deloos verloren is. Kernthema is het verval van de politieke cultuur, dat - in tijd gemeten - zo ongeveer gelijk loopt met zijn eigen carrière in Den Haag. De politiek, onderwijst Tromp, is op sterven na dood. De kie zers zijn niet meer naar het stemhokje te branden en draaien de politiek massaal de rug toe. Ze knappen hun zaak jes zelf wel op! Met enige weemoed duikt Tromp in de tijd dat politieke partijen elkaar nog te vuur en te zwaard bestreden, elk politiek probleem volgens Den Uyl min stens twee kanten had en Ka merleden in 's lands vergader zaal tenminste nog één zin uit hun hoofd konden voordragen. Kom daar nu maar eens om. De politiek is lusteloos, lamlendig, de politicus onvermogend en wauwelziek en de burger staat er bij en kijkt er niet eens naar. Tromp probeert te achterhalen waarom de politiek zo is afge gleden naar middelmatigheid en vooral wanneer dat proces is begonnen. Hij komt dan uit bij de katholieke Van Agt, premier tussen 1977 en 1982, die geen kans ombenut liet om het eigen, politieke nest te bevuilen. Tromp: 'Van Agt was de eerste politicus die openlijk aan het volk te kennen gaf dat hij er niet bij hoorde, bij die stinken de troep.' Politiek was volgens Van Agt maar een onnozel be drijf, met welke uitspraak hij de politiek onmachtig verklaarde. De PvdA, en met name Ed van, Thijn, bestreed Van Agt te vuur en te zwaard. Politiek mag géén vuil spel zijn en iedereen die dat wel beweert ondermijnt de de mocratie. Maar het was aan dovemansoren gericht. Het is sinds Van Agt een 'te ringzooi' gebleven, concludeert Tromp. Het Van Agt-virus - de onmacht - maakte zich zelfs meester van de PvdA, die na het biefstuksocialisme ('elke arbei der z'n eigen auto voor de deur') geen antwoord meer had op vragen uit de samenleving. De onmacht in de politiek was de onmacht van de PvdA gewor den. Maar daarover straks meer. Eerst nog Lubbers. In het na- Jan Tromp weg uit 'Haags pissoir' jaar van 1990 - de premier had ér toen zo'n tien jaar opzitten - verklaarde dokter Lubbers Ne derland ziek. Doodziek zelfs: 'Als men de statistieken van arbeidsongeschiktheid, ziekte verzuim, drop-outs en daaraan gerelateerde werkloosheid in ons land bestudeert, moet men erkennen dat ons land ziek is'. Het kwam geen seconde bij dokter Lubbers op dat zijn tien jarig no-nonsens-bewind daar ook wel eens schuldig aan kon zijn. Dat zijn ongetwijfeld goe de bedoelingen al die jaren wa ren blijven steken in 'bureau cratische mierenneukerij'. Dat zijn kabinetten zulke slech te en fraude-gevoelige wetge ving afleverden, dat de burger - geen gehoor vindend in het doofstomme Den Haag - daar dankbaar gebruik van maakte en zich calculerend wel wist te redden. Geen hand in eigen boezem. Integendeel. Nederland was ziek. 'De mentaliteit van menig FOTO ROELAND DE BRUYN burger zou niet deugen, hij tilde de belastingen en de sociale dienst, hij zag de regering als een Sinterklaas (alleen nog dommer), hij lapte de wet aan zijn laars'. Met andere woorden: het is alle maal de schuld van die burger. Het werd daarom hoog tijd dat de politiek zich niet langer meer door hem zou laten ringeloren. Dus nieuwe wegen gezocht waarlangs die vermaledijde burger weer in het Haagse keurslijf zou kunnen worden gedwongen. 'Want de ki( had het gedaan. De kiezer de kanker krijgen!' Burgerzin moest er kon Zelfredzaamheid was een at CD A-medicijn. De zorgzame sa-1 menleving heette Brinkmarjl vondst. Kortom, het medicijn! was van hoog CDA-gehalte, al-I leen werd het op de verkeer*! patient toegepast. Tromp laat de Amsterdam»! wetenschapper De Haan het fa len van de politiek haarscherp blootleggen: 'Want ofwel dt overheid trof maatregelen die onbeheersbaar en oncontroleer baar waren en die daardoor ontdoken konden worden door de brugers, ofwel het beleid schoot tekort waardoor bur afhankelijk werden van uitke-1 ringen en subsidies.' Het was aan de politiek echter niet besteed. En dan die arme PvdA. Een van huisuit vakbondsleider, die schatkistbewaarder op het ic komt om ten behoeve van kapitalistische belegger beursbelasting af te schaffen! Den Uyl zal zich menig keer in z'n graf hebben omgekeerd het horen van zoveel socialis-1 tische 'goddeloosheid'. Met Den Uyl verdween de pas sie in de politiek in het graf i geen Rottenberg die het 'dode paard' weer tot leven kan wek ken, hoe hard hij er ook sjort, is de sombere conclusie van Tromp. Hoe het verder moet zal hem kennelijk een zorg zijn. Hij on dertitelt z'n boek met 'Schippe ren in Den Haag'. En zo is het maar net. 'Deining aan zee' door Jan Tromp, uitg. Balans, 213 bl„ 24,50. Het beeld dat veel mensen van de vakbeweging hebben, lijkt onverwoestbaar: de bonden ruien het volk op, roepen op tot acties. En dan winnen bonden leden. Dat is dus een goede reden om af en toe flink de trom te roeren, zou je zeggen. Ton de Jong heeft er gemengde gevoelens over. Door Jeroen den Blijker en Pieter Willemsen HIJ HERINNERT zich in het bijzonder hoe de ambtenaren bonden in 1983 en 1984 in actie kwamen toen de salarissen bij de overheid met drie procent werden verlaagd. Ton de Jong was in die woelige tijd voorzitter van de christelij ke ambtenarencentrale CFO. „Wij hebben niet geoogst. In tegendeel, die acties hebben ons duizenden leden gekost." Een christelijke bond, erger een bond van overheidspersoneel, die actie voert: dat was voor veel leden onbestaanbaar. „Maar als we niet mee hadden gedaan, waren we nog meer leden kwijtgeraakt," zegt Ton de Jong. Hij stelt vast dat Nederland niet zo'n vakbondsland is. De Jong merkt dat ook in contacten met andere organisaties. „Daar trekt men vaak de neus op voor de vakbeweging. Dat zijn tegen draadse lieden, vinden ze, het zijn herrieschoppers waar je voor op moet passen." Voorzitter Freek van der Meu- len van dè Hout- en Bouwbond CNV legt er de nadruk op dat de vakbeweging medeverant woordelijk is voor de manier waarop veel zaken in Nederland zijn geregeld. Vakbondsmensen zijn betrokken bij de uitvoering van de sociale zekerheid, in de SER adviseren ze de regering, ze zijn betrokken bij de ar beidsvoorziening. „Je zou je eens af moeten vra gen wat er gebeurt als er geen vakbeweging meer zou zijn. Dan zou er een heleboel omval len in Nederland," zegt Van der Meulen. „In het verleden was volstrekt duidelijk waarom je lid moest worden van een bond: de slech te arbeidsomstandigheden, de belabberde huisvesting, dwon gen de mensen zich te organise ren. Maar tegenwoordig denken veel werknemers dat ze nu ver der wel voor zichzelf kunnen zorgen. „Toch moet er nog veel bereikt worden. Helaas zijn dat zaken die wat minder spectaculair ogen. Als je praat over drie procent loonsverhoging, dan be grijpt iedereen waar het over gaat. Maar als het over de VUT gaat, haken jongeren al af; dat Freek van der Meulen FOTO SJAAK RAMAKERS interesseert ze veel minder. Naarmate je meer hebt bereikt, wordt het moeilijker met een aansprekend beleid te komen." Het voorstel van CNV-voorzit- ter Anton Westerlaken om vijf jaar pas op de plaats te maken met de lonen en de opbrengst te gebruiken voor een beter mi lieu, scholing, werkgelegenheid en dergelijke is bij de Hout- en Bouwbond met gemengde ge voelens ontvangen. „Westerlaken heeft duidelijk willen maken dat ook de vakbe weging haar bijdrage moet leve ren aan een leefbare wereld voor onze kinderen. Dat getuigt van een goede ideële instelling. Maar hoe vertalen we dat naar onze leden? De realiteit leert ons dat we nauwelijks afspra ken kunnen maken over twee maanden omdat we de ontwik kelingen niet kunnen overzien. Hoe kunnen we dan voorzien wat er over vijf jaar gebeurt?" Van der Meulen bepleit meer samenwerking tussen de CNV- bonden; een discussie die trou wens ook volop woedt binnen de FNV. Een van de voortrek kers daarbij is Wouter Waleson, voorzitter van de Vervoersbond. Hij wil het liefst het aantal FNV-bonden drastisch vermin deren, van achttien naar vijf a zeven. Iedere bond zou dan tus sen de 100.000 en 250.000 leden kunnen tellen. Wel een verstrekkend voorstel, zo geeft hij direct toe. „Maar wellicht de enige mogelijkheid om een einde te maken aan de lage organisatiegraad." Zijn analyse is simpel. Nog maar 15 procent van de Nederlandse werknemers is aangesloten bij een FNV-bond. Dertig jaar ge leden was dat 25 procent. „Bovendien is de FNV sterk in traditionele sectoren (bouw, ha vens en industrie) maar zwak in nieuwe sectoren (dienstverle ning). En daar is juist de ko mende jaren grote werkgelegen heidsgroei te verwachten." De oplossing van dit dilemma lijkt eenvoudig. De grote bonden in de traditionele sectoren moeten de helpende hand reiken aan de kleine bonden die op de groei markt opereren. Maar de werkelijkheid is weer barstig. Want direct belang bij zo'n actie hebben de grote bon den niet. Bovendien zijn de kleine bonden bang voor een te grote invloed van buitenaf en vrezen ze identiteitsverlies. Fu sieplannen zijn daarom bij hen nooit populair geweest. Ton de Jong FOTO ANP „De laatste tien, vijftien jaar heeft de discussie dus ook geen echte oplossingen opgeleverd", erkent Waleson. En dat is jam mer. „Want het gaat toch om een van de grootste uitdagingen voor de vakbeweging." Wel wil hij voorkomen dat de nieuwe opzet één grote waterige massa wordt. „De kleine bonden moe ten herkenbaar blijven, voor zichzelf, maar ook voor hun achterban." Waleson: „Het voorstel voor vijf a zeven bonden is stukje bij beetje al discussiërend ont staan. Bijvoorbeeld tijdens in- Brussel - Het verbod op de iitv0er van Nederlandse var- J\ns waartoe de Europese Commissie voriSe week be~ sloot, zal voorlopig niet onge daan gemaakt worden. Giste ren werd in Noord-Italië op- Ikenstransport aangetroffen Laarbij de dieren de ver- schijnselen van blaasjesziekte droegen- een Nederlands var- Het u staten mité zaken ingegi zoeke portvf Verrm gende gevolf de bi was v prater Van onze Haagse redactie Den Haag - CDA en PvdA houd om via bezuinigingen en lastenve problemen van de overheid op te werkloosheid te beteugelen. Het feit dat het Centraal Plan bureau (CPB) concludeert dat lagere belastingen en premies voor burgers en bedrijven zeker op korte termijn nauwelijks hel- pen tegen de groeiende werk loosheid doet daar niets aan af. Het CPB heeft een aantal va rianten opgesteld waaruit blijkt dat de winst aan nieuwe banen pas na vier jaar echt wordt geïn casseerd. Die winst is dan overi gens nog vrij mager. In één van de varianten, die dezer dagen in concept worden aangeboden aan het kabinet, wordt de loon- en inkomstenbe lasting vier jaar lang met een 0,25 procent verlaagd. Dat levert uiteindelijk 27.000 nieuwe banen op. In deze variant worden de bruto-uitkeringen overigens met 1 procent verlaagd. Op die ma nier zal de koopkracht voor mensen met een uitkering niet gelijk met die van de werkenden extra omhoog gaat. Het is de bedoeling zo de prikkel om te gaan werken in stand te houden. Loonmatiging levert volgens de CPB-berekeningen meer op. Als de lonen jaarlijks met 1 procent minder stijgen leidt dat in 1998 tot 64.000 minder werklozen. Volgens het CPB loopt de werk loosheid dit en volgend jaar met zo'n 120.000 personen omhoog. Dit stemt het CDA-kamerlid Terps voor wijzij De haar fors vindt geste ting mind zoals nanci daarc? Kok' net gen; der b genhi mule PvdA dat li nigin' werk sulta nieu\ van op d werk daan teger Melk struc om gen gecoi veste het baar. formele gesprekken tussen ver schillende bondsvoorzitters Nota's of vergaderingen zijn er nog niet aan gewijd. Walesonj heeft daar ook geen behoefte aan, zegt hij. „Want de discussie van de i lopen vijftien jaar heeft gel dat alle nota's over de FNV- structuur stuk voor stuk zijn j afgeschoten. Dat mag nu niet gebeuren: daarom is het het beste om eerst te kijken wat in 'alle vrijheid' groeit. Daarna kun je bekijken hoe je een en ander gaat formaliseren." Ook voor de Vakcentrale-FNV is in de toekomst een duidelijke rol weggelegd. „De vakcentrale moet zich nadrukkelijker bezig- houden met coördinatie van so ciaal-economische kwesties, op nationaal en internationaal ter rein. Dat gaat het vermogen van de verschillende bonden nu nog vaak te boven." De vakcentrale zal daardoor uiteindelijk meer gewicht in schaal leggen, ver wacht de voorzitter van de ver voersbond. Hoewel hij de discussie niet me 'tijdslimieten' onder druk wn zetten ('daarvoor is zij te fra giel') hoopt Waleson dat nog d'1 jaar knopen worden doorge hakt. Hoe het precies zou kun nen, laat hij graag in het mid den. „Daarmee zou ik nu al a' het prikkeldraad in de discussie opzetten. Dat moet iedere bond eerst voor zichzelf uitmaken. Dit is het derde deel van een serie over de toekomst van o vakbeweging. De vorige artiM verschenen op 3 en 4 maart. Mo gen deel 4: Vakbondsperikelen Europa. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer is van staatssecretaris De Graaff-Nam j ken, omdat de overheveling van rijki gemeenten dreigt te mislukken Daarmee zou het rijk een half miljard aan bezuinigingen mis lopen. De Kamer gaat nu ver trouwelijk met de provincies en gemeenten praten. De Kamer heeft de organisaties van gemeenten en provincies, VNG en IPO, uitgenodigd voor een gesprek. Vorig jaar sloot De Graaff-Nauta (Binnenlandse Za ken) een akkoord met de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten over de decentralisatie. „Maar de uitwerking daarvan schiet niet erg op", aldus PvdA- Kamerlid De Cloe. Met de provincies is het totnutoe met gelukt om een akkoord te sluiten over het overhevelen van rijkstaken. De onderhandelingen liepen stuk op het Groenfonds, dat 1 behc vine gens staa: Kan nog prov „Ma gebe heef dron inzit ken. kort dedt gen Kan om prat ONDERNEMEN IS wat anders dan vol; de markt in, bepaalt risico's en winst een besluit. Vergist hij zich en lijdt hi en draalt, maar gooit direct het jjnmers vooroplopen, rhilips-baas Timmer is het daar niet "et immense verlies ligt niet bij de on nem zelf. Het verlies is veroorzaak valutaschommelingen. Er is een moe wereld van de consumenten-electrc kunnen voorzien. V|,eemd. Prijsdalingen en valutascl resultaat van Philips al enige jaren. 9ewekt hebben als deze beweging ine markt voor consumenten-electronica Qe grote producenten elkaar daarom zen uit de markt proberen te co wetmatigheden van het kapitalistische i n al zou Timmer het niet hebben zi 'n de loop van 1992 niets gemerkt? pW hij toch niet pas na afloop van e nnipg heeft ongetwijfeld gedacht normaliter zijn Kerst en Sint goed vo at T|mmer gewacht heeft. De eindj geer dan tegen. Een goed ondernenj e marktbewegingen waren duidelijl ven eens en er waren geen nieuwe I T| 3er|gheid en de kooplust van de co mmer hoeft niet op te stappen. „n9.er? meesterproef, verloopt succes allo- wi'ze de hand in eigen boe laTjmmst. Timmer blijkt een voorbe mi ondernemer. Successen schri klaa K ''99en aan anderen. D< niet biina magische economise! met meewerkt. Vpbernemen houdt in initiatief nen niet i ambtenarij. Die cultuuromsh nnr, H? lviaar hoe zou hij die aan 9 niet eigen heeft gemaakt?

de Stem | 1993 | | pagina 2