Roo THEATER SPEELFILMS D.A.M.N. en Osdorp Posse De Triangel De vrouw in de muziek in Vlaanderen EXPOSITIES SCHRIJVERS Azië in schijnwerpers in Singel in Antwerpen Finkers uitverkocht Engels theater in De Halle Van der Groens 'Abele Spelen' in Terneuzen Boek en Film van Pasternak Iraanse film in 't Beest Van en met Jodie Foster Hindi-pop in De Piek Bach-solisten met Vivaldi Kleuren van Paule Nolej jjjet aanstekelij Schrij versavond Kaskin ontmoet Warrenl TJfZIZ CULTURELE AGENDA Concertagenda Vlaamse Opera brengt Falstaff Nog te zien Bodem DE STEM VRIJDAG 5 MAART 1993 DE STEM DE VIJF republieken van Centraal Azië vormen het zuidelijk deel van de voormalige Sovjet-Unie. Economisch en politiek werd het gebied vanuit Moskou bestuurd, maar cultureel bleef het verankerd in de Islamitische, Turkse en Perzische wereld. In 1989 ontstond een sterke culturele hergeboorte binnen het theater. Dramaturgisch wordt volop geput uit de Oosterse mythologie, de teksten die verboden waren, worden weer gespeeld. Het is binnen deze culturele renaissance dat drie theaterproducties worden gege ven in De Singel in Antwerpen. Parallel met de voorstellingen heeft de Singel een reeks lezingen op touw gezet en een fototentoonstel ling. De volgende voorstellingen, met simultaanvertaling in het Neder lands, staan op het programma: Aharoen (Tadzjikistan) op 5 en 6 maart, Djan (Turkmenistan) 7, 8 en 9 maart en Moelokot (Oezbe kistan) op 10, 11 en 12 maart. De voorstelling op 7 maart begint om 17.00 uur, de andere om 20.00 uur. Lanting John Lantings Theater van de Lach speelt op 11 en 12 maart in de Arenbergstadschouwburg in Antwerpen de klucht 'Kink in de Kabel' van Ray Cooney. Aanvang 20.15 uur. Brugge In de stadsschouwburg in Brugge speelt De Blauwe Maandag Compagnie op 9 en 10 maart het stuk 'Liefdeswoede', een eigenzin nige poëtische vertaling van John Drydens drama 'All for Love' door Benno Barnard. De hoofdrollen worden vertolkt door onder anderen Gilde de Bal, Jan Decleir en Els Dottermans. Eveneens in de Brugse schouwburg is op maandag 8 maart het ballet Giselle te zien, uitgevoerd door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen. Theater Antigone speelt op donderdag 11 maart om 20.30 uur 'Oom Wanja' van Tsjechov in het cultureel centrum Knokke-Heist. De musicalafdeling van het Ballet van Vlaanderen brengt op 7 maart de feërieke musicalrevue 'Hollywood by Night' in de schouwburg van Sint-Niklaas. De show bevat hoogtepunten uit verfilmde musi cals. Jeugd In Poppentheater 't Sterretje speelt theater Mieke Krik op 7 maart het sprookje 'Ida en het wonderpluimpje'. Poppentheater Panenko speelt het spel 'Bos' voor de jeugd vanaf 4 jaar op 10 en 14 maart. In het Stadspoppentheater in Antwerpen wordt tot 21 maart 'De clown kan niet meer lachen' gespeeld door het theater Pups. De jeugdvoorstellingen beginnen om 15.00 uur. De overige om 20.00 uur, tenzij anders vermeld. BEIDE voorstellingen van Herman Finkers, 'Dat heeft zo'n jongen toch niet nodig' in het Zuidlandtheater in Terneuzen zijn uitver kocht. Dat geldt ook voor de voorstellingen die het Koninklijk Ballet van Vlaanderen volgende week geeft van 'Anatevka' in de schouw burg in Middelburg. HET ENGLISH Teaching Theatre (ETT), een Engels sprekend gezelschap van acteurs en leraren, brengt een show voor volwassenen die Engels leren, in De Halle in Axel. De show is een bonte mengeling van sketches, liedjes en spelletjes. Het publiek kan meezingen en antwoorden roepen. Het Engels is eenvoudig, goed te begrijpen voor beginners en ook leuk voor gevorderden. Het is een komische show, met echte Engelse humor. Het is de tweede maal dat deze groep naar Zeeuws-Vlaanderen komt. Het eerste optreden beviel goed en daarom nodigde de Stichting Basise ducatie Hulst de Engelsen nogmaals uit. De toegang bedraagt een tientje. Dinsdag 9 maart; aanvang 19.30 uur. ESMOREIT, Gloriant, Lanseloet van Denemarken en het Spel vanden Winter ende vanden Somer, dateren uit het begin van de veertiende eeuw onder de gemeenschappelijke noemer 'Abele Spe len'. Over de auteur(s) is niets bekend. De spelen zijn de oudste, niet-godsdienstige toneelstukken die in de Nederlandse taal zijn geschreven, althans toch aangetroffen. In deze spelen kon het volk zijn frustraties en ambities spiegelen. Het dagelijks leven werd erin belachelijk gemaakt, de personages zijn karikaturen. In de voorstelling is afgeweken van de oorspronkelijke dramatische structuur. Van der Groen heeft samen met vijf acteurs van Het Zuidelijk Toneel het scenario opgebouwd en scenes uit de verschil lende spelen samengevlochten. De oorspronkelijke teksten zijn bewerkt, maar hebben wel hun 'klank' behouden. Morgenavond is de voorstelling te zien in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Zaterdag 6 maart; aanvang 20.00 uur. IN HET kader van de cursus 'Het Verfilmde Boek' die die dit vooraar wordt gegeven door Podium West, is op maandag 8 maart de film Doctor Zhivago te zien in het Ledeltheater in Oostburg. Het is de verfilming van het beroemde boek dat de Russische schrijver Boris Pasternak voltooide in 1953, na Stalin's dood. Doctor Zhivago gaat als arts naar het front en wordt twee jaar door Partizanen vastgehouden in Siberië. Hij vlucht, ziet een goede vriendin terug en gaat met haar een verhouding aan. Voorafgaand aan de filmvertoning wordt het boek besproken door mevrouw Van de Walle. Aanvang 19.30 uur (lezing), 20.45 uur (film). IN IRAANSE films wordt de hoofdrol vaak vertolkt door kinderen. Meer bepaald door een jongetje, want jongetjes symboliseren de hoop en geven de cineast bovendien de mogelijkheid om dingen te laten zeggen die de censuur uit de mond van volwassen acteurs niet zou accepteren. Dat was afgelopen zondag te zien in de Iraanse film die door de VPRO werd uitgezonden en ook vanavond in 'Waar staat het huis van mijn vriend' die wordt gedraaid in filmthuis 't Beest in Goes. De film is van de Iraanse regisseur Kiarostani. Het verhaal gaat over een jongetje dat per ongeluk het schrift van een klasgenoot heeft meegenomen en nu probeert het terug te bezorgen. Vrijdag 5 maart; aanvang 20.30 uur. DE ACTRICE Jodie Foster speelde reeds op zeer jeugdige leeftijd de indrukwekkende hoofdrol in de thriller 'The little girl who lives down the lane'. Misschien kan zij zich daarom als regisseuse goed inleven in een (ander) wonderkind. Dat is in de film 'Little Man Tate' het jongetje Fred, dat in de kinderstoel al het woord 'koffer' kan lezen en op het schoolplein Da Vinci's Madonna natekent. Een jongetje dat nergens thuishoort en zich zorgen maakt over het voortbestaan van de wereld. Zijn moeder kan wel liefde, maar geen intellectuele stimulans geven. En dat is volgens de psychologe (Foster zelf) wel nodig. Zo wordt er van twee kanten aan de kleine Fred getrokken. De film draait volgende week in Porgy Bess in Terneuzen. Woensdag 10 maart; aanvang 20.00 uur. Rapper L. Rock van D.A.M.N. foto archief de stem KALASHNIKOV heeft mor genavond optredens van twee bands in De Triangel in Ter neuzen: D.A.M.N. en Osdorp Posse. De eerste bestaat uit onder anderen de Arubaanse Rapper L. Rock en Deejay Bass. De groep trad in het verleden op in het voorprogramma van onder meer de Urban Dance Squad en was reeds te zien in verschillende tv-programma's. De muzikale roots van D.A.M.N. liggen bij de funk, soul en jazz uit de jaren zestig en zeventig. Ze hebben al twee elpees gemaakt met funky dan ce nummers. Het nummer 'Sound of an entertainer' was vorig jaar 'Hollandse Nieuwe'. Osdorp Posse is een uit de gelij knamige Amsterdamse wijk af komstig viertal. Ze rappen in onvervalst Amsterdams. Hun teksten zijn afwisselend door spekt met woede en humor. Ze beschrijven het leven in het Amsterdamse getto en de ras sentegenstellingen, kritiseren commerciële rappers en het an dere geslacht. De entree is 15 gulden. Kaarten zijn in de voorverkoop voor 12,50 verkrijgbaar bij de Wa terput in Terneuzen, Schip- pers-Nauta in Oostburg en Neelemans in Hulst. Zaterdag 6 maart; aanvang 21.30 uur. HET PROGRAMMA 'De vrouw in de muziek' (Prima la Donna) wordt de komende week gepre senteerd door het Kon. Filhar monisch Orkest van Vlaande ren. Donderdag 11 maart in de Singel in Antwerpen en vrijdag 12 maart in de Bijloke Festival hal in Gent. Het programma staat uiteraard in het teken van de vrouw en het orkest wordt dan ook geleid door een vrouwelijke dirigent: Joann Falletta. Zij is muziekdi recteur van het Long Beach Symphony Orchestra in Ameri ka en een veel gevraagde gast- dirigente. Het concert opent met een compositie van de componiste Jacqueline Fontyn 'On a landscape by Turner'. Zij schreef dit werk in opdracht van het orkest. Daarna vertolkt pianiste Sylvia Traey de solopartij in Manuel de Falla's 'Nachten in de Spaanse Tuinen'. Het concert wordt besloten met 'Sheheraza- de' van Rimsky-Korsakov. Sint Niklaas De tenor Guy de Mey zingt op maandag 8 maart in de kerk van Tereken in Sint Niklaas aria's uit de Italiaanse barok. Hij wordt aan het orgel bege leid door de bekende barokspe- cialist Ton Koopman. Koopman speelt ook nog enkele orgelwer ken solo. Op zondag 7 maart brengt het Ballet van Vlaanderen in de stadsschouwburg in Sint Ni- Dirigente Joann Falletta leidt het programma 'Prima la Donna'. foto archief de stem klaas de musical revue Hol lywood by Night. Gent Vrijdag 12 maart verzorgt het Nieuw Conservatorium Ensem ble in het Conservatorium in Gent een herdenkingsconcert 'Olivier Messiaen' o.l.v. Roland Corijn. Medewerking verlenen de pianist Claude Coppens en mezzosopraan Mireille Capelle. Brugge Cantores Brugge heeft samen met het nationaal orkest van Rijssel een groots muziekpro- ject opgezet. Onder leiding van de Oostenrijkse dirigent Théo- dor brengen ze uitvoeringen van Mendelssohns 2de Symfo nie. Morgenavond is deze voor stelling te zien in de stads schouwburg in Brugge. Mede werking wordt verleend door de sopraan Wenseslava Hruba- Freiberger en de tenor Jorg Hering. De concerten beginnen om 20.00 uur, tenzij anders vermeld. IN HET kader van het festival Kultureel Gekleurd is er mor genavond een optreden van de Zeeuwse groep Surmese in de Piek in Vlissingen. Surmese is in 1990 opgericht en speelt een mengeling van calypso, salsa en merengue. Ze zingen zowel in het Engels als in het Hindoe- staans, vandaar dat ze ook wel de term Hindi-pop gebruiken om hun muziek te omschrijven. De band speelt eigen nummers en actuele covers. Het optreden begint om 22.00 uur. De entree bedraagt 5 gulden. In 't Beest in Goes treden mor genavond twee bands op. Als eerste speelt de Rotterdamse groep Brass Monkey. Hun gi- taarnoisepop gaat vooraf aan het optreden van de Ameri kaanse Jon Spencer Blues Ex plosion, die een 'bluesy, gara- gey, thrashabilly-georiënteerd' geluid schijnen voort te bren gen. Aanvang 22.00 uur, entree 10 gulden. Vanavond is er ook al wat te doen in 't Beest. Vanaf 20.30 treden de Gebroeders Flint op met hun muziekpro gramma 'Music-Hall', rond Paul van Ostaijen. Entree 12,50, CJP/10,00. In de Kloveniersdoelen Achter de Houttuinen in Middelburg treedt morgenavond in de serie Nieuwe Muziek om 20.30 uur het Delius Kwartet op. Een half uurtje eerder, maar dan in de Concertzaal in Middelburg, be gint Marcel Worms zijn piano recital 'Jazz in de twintigste- eeuwse pianomuziek'. Voor zi geunerjazz kunnen de liefheb bers op hetzelfde moment te recht in de Middelburgse schouwburg. Daar treedt het Rosenberg Trio op. Volgende week donderdag, 11 maart, is er om 21.00 uur Turkse zigeu- nermuziek van het Barbaros Erköse Ensemble te horen in 't Beest in Goes. De concerten beginnen om 20.00 uur, tenzij anders vermeld. -Van Morrison, 5 maart in Am sterdam (Paradiso), 6 maart Maas tricht (Mecc), 7 maart in Tilburg (Noorderligt), 8 maart in Rotter dam (Doelen) - Duran Duran, 4 maart in Paradi so (Amsterdam) - Katie Webster, 6 maart in Essen (Rex) j - Little Richard, 9 maart in Rpttejf- dam (Ahoy') - Vaya Con Dios, 11 maart in Rot terdam (Ahoy') - Sting, 16 en 17 maart in Rotter dam (Ahoy') -Dee Dee Ramone the Cines Dragons, 17 maart in Utrecht (Ti- voli) - Paul K and the Weather Men, 19 maart in Goes ('t Beest) -Kassav', 23 maart in Utrecht (Vredenburg) - Deacon Blue, 23 maart in Utrecht (Tivoli) -Jeff Healey Band, 24 maart in Den Bosch (Maaspoort) - Mike Oldfield, 29 maart in Brus sel (Vorst Nationaal) en 1 april in Den Haag (Statenhal) -Willy DeVille, o.m. 31 maart in Utrecht (Vredenburg) en 5 april in Nijmegen (Vereeniging) -Candy Dulfer Funky Stuff, 1 april in Tilburg (Noorderligt) - Bon Jovi, 9 en 23 april in Rotter dam (Ahoy') en 22 april in Brussel (Vorst) - Dream Theater, 10 april in Utrecht (Vredenburg) -The Scene, Burma Shave, Claw Boys Claw, Lois Lane, 11 april in Schijndel (Manege) - Van Halen, 13 april in Rotterdam (Ahoy'; uitverkocht), 14 april in Gent (Flandria Expo) - Paolo Conte, 14 april in Eindho ven (MC Frits Philips), 15 april in Utrecht (Vredenburg) - Golden Earring, 15 april in Bre da (Concordia) -The Pilgrims, 16 april in Breda (Graanbeurs) -Lynyrd Skynyrd Red Devils, 16 april in Arnhem (Rijnhal, vvk 13 febr). - Candy Dulfer, 20 april in Hulst (Den Dullaert) - Sade, 26 april in Rotterdam (Ahoy'), wk 13 febr - Joan Baez, 2 mei in Brussel (Au ditorium 44) - U2, 9, 10 en 11 mei in Rotterdam (Feyenoord-stadion) - Elton John, 18 mei in Gent (Flan ders Expo) - Susan Vega, 23 mei in Rotterdam (Doelen), vvk 20 febr. - Faith no more, 2 juni in Rotter dam (Ahoy) - Guns n' Roses, 5 en 6 juni in Nijmegen (De Goffert), vvk. 6 fe bruari DE AMSTERDAMSE Bach-solisten spelen barokmuziek op mo derne instrumenten, maar gaan wel uit van de authentieke uitvoeringen. Op hun repertoire staan J.S. Bach en tijdgenoten. In het programma 'La Passione' zetten zij Vivaldi in de schijnwer pers. Uitgevoerd worden onder meer het Stabat Mater en het Concerto Funebre van de Italiaanse grootmeester van de barok. Dat gebeurt onder leiding van Marc Minkowski, de vermaarde leider van Les Musiciens du Louvre uit Parijs. Mezzo sopraan Carolyn Watkinson verleent solistische medewerking. Het pro gramma is volgende week te zien en te horen in de Grote Kerk in Terneuzen. Vrijdag 12 maart; aanvang 20.15 uur. DE VLAAMSE Opera brengt de geheel nieuwe productie van Verdi's Falstaff in de regie van Gilbert Deflo. Het is een opera buffo die zich afspeelt in in het Engeland van de 15de eeuw. Sir John Falstaff pocht graag en wil graag de vrouwtjes veroveren. De dames Ford en Page krijgen eensluidende liefdesbrieven en samen met Mrs. Quickley besluiten zes sir John een hak te zetten. Dit leidt tot vermakelijke scènes waarin Falstaff goed voor de gek wordt gehouden. Hij zoekt zijn troost in de drank, wordt nogmaals uitgenodigd voor een rendez-vous en wordt door sprookjesfiguren in het park afgeranseld. De liefde viert echter hoogtij en het verhaal eindigt vrolijk met de uitspraak „Alles in de wereld is een grap. De mensen lachen elkaar uit, maar wie het laatst lacht, lacht het best." In de opera heeft Verdi zich, net als Wagner, de kunst van de soepele overgangen eigen gemaakt, nadat hij in zijn vroegere werken meer met afzonderlijke nummers had gewerkt. De Ameri kaanse bariton John del Carlo, een veel gevraagd zanger in operahuizen, zingt de titelrol, Barbara Madra zingt Alice Ford en Ned Barth haar echtgenoot. Andere rollen worden vervuld door tenor Kevin Anderson, mezzo Christiane Young, en sopraan Talia Jeralyn Refeld. Vrijdag 5 maart. Verder voorstellingen op 9,11 en 16 maart om 20.00 uur en 7 en 14 maart om 15.00 uur. Galerie Esprit in Clinge exposeert werken van de Belgische» res Paule Nolens. In de afgelopen veertig jaar creëerde indrukwekkend oeuvre. Nolens heeft een krachtige en J beeldtaal ontwikkeld waarin verschillende elementen in een sche relatie tot elkaar staan. Haar kleurpalet is speels en fel en domineert de ogei eenvoud van de vorm. Zij maakt opmerkelijk veel gebruikt primaire kleuren en schildert veel vrouwen. In haar schil^i geen sprake van een gegeven. De menselijke figuren zijn nJ thema, maar onderdeel van een monumentale abstracte constJ waarin vormen, lijnen en kleuren elkaar steunen en benadrukJ Zelf zegt zij: „Mijn kunst is een levensbehoefte die voortjj groeit, dwingender wordt em nooit bevredigt. Mijn werk 1" tot een kleurrijker, bewust vrijere vormgeving". Tot 29 maart. Van donderdag tot maandag van 13.30 tot 17*1 donderdagavond ook van 19.00 tot 21.00 uur en op afspraak. Ik nietl benl nuvs U Kijk „Ik Figuur in geel van Paule Nolens. CLINGE - Galerie Esprit, Gravenstr. - Paule Nolens: schilderijen. Geop. do. t/m zo. 13.30-17.30 u. do. ook 19-21 u. (t/m 28 mrt.). MIDDELBURG - Zeeuws Museum - Zeeschilderijen van W. en F. Schütz (tot 16 mrt.). Geop. di. t/m vrij. 10-17- u. za. en zo. 13.30-17 u. ma. gesl. -De Vleeshal - 'De Dag/De Nacht: werk van Christina Kubisch. Geop. dag. 13-17 u. ma. gesl. (tot 8 mrt.). SBK, Kuiperspoort - Werk van Truus van den Boezem. Geop. di. t/m za. 13-17 u. (tot 21 mrt.). TERNEUZEN - Roosevelt Hotel - Gerda Kalle: aquarellen, pastel- en olieverfschil derijen. Geop. tijd. horeca-uren (tot 3 apr.). VLISSINGEN -Bellamy 19 - Fotografie van So- -^-phie v.d. Heuvel. Geop. ma. t/m vrij. 10-17 u. za. en zo. 13-17 u. (tot 10 mrt.). r 1 - Stedelijk Museum - Grafisch werk van Eugène Lücker (f 1943) over Zeeland tussen de twee wereldoor logen. Geop. ma. t/m vrij. 10-17 u. za. en zo. 13-17 u. (tot 19 apr.). ASSENEDE -Galerij Pim de Rudder - Werken van Willy van Driel. Geop. vrij. tot ma. 13-18 u. (tot 28 mrt.). ANTWERPEN Museum Vleeshuis - 'Blik in de poor Ton Loots De opgewekte natuur van uv0 de Wijs straalt van [hem af. Zelfs de rimpels in 'zijn gezicht wijzen om- ihoog Twee grote inham men op zijn voorhoofd ac- centueren een driehoekje sie. "hangend haar dat het kijkj evenwicht herstelt. Een [hoofd als een levende tra- L-komedie. Hij oogt ge lukkig en tevreden. nat ben ik ook. Ik ben een "[uiselijk type. Ik ga vrijwel ooit naar een café of zo. De hel ,estaat voor mij uit vergaderen ifl een café. Ik heb een vreselijke hekel aan vergaderingen, behal ve als ik ze zelf in de hand heb. Ais we snel een hoop kunnen regelen. Maar anders... Ivo de Wijs (47) heeft vele talen ten Hij was wel succesvol als cabaretier in de naar hem ge noemde groep, die zijn hoogtij dagen had in de jaren zeventig. Wa(J Sinds 1985 presenteert hij samen ü00, met Letty Kosterman 'Vroege r0gels', het natuur- en milieu- „Vo .rogramma van de Vara op de nati zondagochtend. Daarnaast le- roep vert hij een ongehoorde hoeveel- inte l6id tekst. Hij schrijft onder ,eer kinderboeken en teksten voor podiumkunstenaars. De Wijs is hofschrijver van Jasperi- na de Jong. „Ik doe veel en gevarieerde din- foto archief gen", zegt hij. „Het leukste blijft schrijven. Het aan de bron staan, het aanrichten van dingen. Het gevoel te hebben van: dat heb ik ooit bedacht. Heerlijk is dat. Bodem', archeologische vonds Geop. dag. 10-17 u. ma. gesl. (lt mrt.). Kunsten - 'Van Bruegel tot Rul (1550-1650). Geop. di. t/m zo. u. (tot 8 mrt.). -Galerie Francis van Hoof,!i Riet Korbee-Arnold: schilderijs keramiek. Geop. woe. t/m u. (tot 22 mrt.). GENT -Galerij Resonans, Zuidstatia 20 - 'Vindsels en Uitvindsels', van Gustaaf Prils (tot 14 mrt,), I LOKEREN derijen, sculpturen, grafiek en ningen uit verschillende stijl# den van impressionisme. Geop. 10-12 en 14-20 u. (tot 19 mrt.). ST. NIKLAAS 10-12 en 14-17 u. (tot 21 mrt.), - Galerie Pi-Art - 'Corneille'. 0 do. en vrij. 14-19 u. za. 10-18 01 11-13 u. (tot 1 apr.). TEMSE -Gemeentemuseum - Jet Vael grafiek. Geop. 6 en 7 mrt. Koninklijk Museum voor Si *Jaar het is niet altijd even mak- linetan 'Vnn U 11 Art ril tot T7- kelijk. Als ik aan het schrijven ben, zie ik er onmogelijk oud uit. Zo geconcentreerd ben ik dan. dersstr. - Werken van RonEkls i mnpt eoe(j zrtn Neem nou kamp. Geop. do. t/m zo. 14-184 A11®5 m°e „8° ..LT 22 mrt.). liedjes. Ik heb er inmiddels zo n TBREDENE zeshonderd geschreven. Ik zie Cultureel Centrum Anto Di meteen aan een tekst of die een lot Knehoo-irnnln- comlHorna •»-. componist kan verrukken. Dus mijn eigen teksten moeten ge schikt zijn, niet alleen qua in houd maar ook qua cadans". „Komende zomer zal ik ook eens een nieuwe tekst gaan maken - Galerie De Vuyst, Kerkstr.-S< - voor mijn optredens in het land. kun| derijen, sculpturen, grafiek en Vroeger deed ik dat met Drs. P. ben maar die heb ik als een koekoek orga uit het nest geduwd. Ik wilde zo. ,u,v zelf meer voor het voetlicht. zijn| KuS\v^rSnLTaaV.r-"fMensen laten lachen is gewoon van André Roelant. Geop. ma. erg plezierig. Ik heb tegen mijn in vrij. 14-17 u. en 18-20 u. za. impressariaat gezegd, boek mij maa§ maar eens in de maand. Dat is te weinig. Die avonden hebben zo geen vast ritme. Na een maand ben ik de zeperds vergeten en de „Ik volgende keer vertel ik ze weer. sche Onder de naam Margriet Schrij vers Festival is deze week een reeks literaire avonden van start gegaan die alle provincies van Nederland aandoet. In Zeeland dient het Terneuzense Zuidland theater als gastlocatie. In het theater komen zondag om 20 uur drie bekende sclirijvers die voordragen uit eigen wsj Carolijn Visser, Yvonne nenberg en Middas Dekkers worden tussendoor géinterró] door collega-schrijfster Maj Berk. Het Festival is een Wij tief van het weekblad de Stichting Schrijvers Scsj Samenleving en de gezamr'" provinciale bibliotheken.- Toneel heeft geen geschiedenis. In Nederland althans. Welke ge zelschap, welke schouwburg zet met regelmaat Heijermans, Schimmel, Emants en Defresne op het programma? Van Josine Simons-Mees, een grote naam rond de laatste eeuwwisseling, heeft niemand meer gehoord. Haar 'Toewijding', 'De verove- i* raar', 'Ontgoocheld' en 'Twee geslachte, de theaterinstituten. 'Het einde', 'Atie's l 'Twee levenskringen' zijn geen titels die tj TÏ7T I ^oen overslaan. Zelfs Hugo Claus, DE SLAZ heeft weer een letter kundige avond op touw gezet. Volgende week dinsdag zijn Bri gitte Raskin en Hans Warren te gast in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Voor de pauze zal Raskin in een gesprek met Warren ingaan op het thema van de boekenweek: Egodocumenten. Dat Warrens dagboeken hierbij een belangrij ke rol zullen spelen mag duide lijk zijn. Na de pauze zal Warren enkele nieuwe, nog niet gepubli ceerde gedichten voorlezen. Daarnaast zal hij zijn nieuwe boekje 'Dagboek '39-'40', de eerste oorlogsdagen in land, presenteren. Brigitte Raskin is bekend vai[ Belgische televisie. Zij debuti de als schrijfster op ruim tigjarige leeftijd met 'Het koeksjong'. In 1989 kreeg hiervoor de AKO-literatuuip» Hans Warren heeft dichtbundels op zijn naamsli en twee prozaboeken. Hij is' ter vooral bekend gewo' door zijn Geheime Dagboe!® waarvan er sinds 1981 tien verschenen. s \Jn het buitenland is het anders. Molière, elk jaar gespeeld. Lessing, Schilleren V Marlowe en Johnson zijn de basis van h 11 van Goldoni, Ibsen en Lope de Vega ga Huygens, Bilderdijk en Kinker nooit. Wilde, Gogol en Shaw zijn ongetwijfeld Swaen en Asselijn. Maar betekent dat ai f Nederlands stuk de moeite waard is om Natuurlijk niet. Hans Croiset, een van de weinige regisse nu verschijnt, heeft Bredero van stal geh p Brabander', de enige titel die ieder die o zich nog herinnert, maar 'Moortje', een verwarrend stuk. He voorstelling begint om zeven uur, he erwtensoep en is pas tegen half twaalf eerste gezicht. Maar dat is het niet. In he rnoeite om te begrijpen wie wie is en wat dat duidelijk is en het publiek door is, u genoegen. Hypocrisie en schone schijn. Komische 1'oraal. Liefde, vrouwenhandeel en onj landers, hoererij en geweld. Drank, gezi allemaal in 'Moortje'. Het stuk, hoewel 's van onze tijd. Desondanks gaat het n< Nederlandse regisseurs willen namelijk nale debat. Een vermelding in 'Theater 'MenLiever spelen ze hier Dumas, Bre °ndel, Hooft of Elckerlyc. Tachtig jaa er een internationale dramaturgische dis Nederlandse traditie. ^'e Frans Mijnssen, Willem Schürmanr kan niet vergeleken worden met collegai Barbara Raskin foto archief destf* '°rk. Daar draait het Regisseurs denken dat ze internationale ehoren tot die kleine top die klasse kan anden te zetten in dezelfde Wagners, M Jpflee/ is echter taal- en cultuurgebondi 11 In"le gaan over spel, enscenerin I moet het hebben van herkenbaar |f' ans Croiset laat zien, met werk van ei) Vermoede kwaliteit.

de Stem | 1993 | | pagina 20