Massa-ontslag bij Philips BOEKENWEEK Voorstel mest-noodwet: Vergunning bij kleine veestapel Griep-golf in zuiden Verdachte bomaanslag Trade Centre gepakt 'Nekkramp is normaal verschijnsel voor winterperiode9 Leve de biografie 4iet LeVett ae$ehre\7en Steengrillen, I Consumenten-elektronica: Tien- tot vijftienduizend banen weg Belgische dagbladen drukken nep-voorpagina net iets anders. ste kruidenier Bintjes letten. [Jjf bom onder landbouwschap jllaij opent «omweg-zuid )§M-winst zakt jiaar dieptepunt Postbank en ING Magen hypotheekrente ïogere winst kor Heineken jjPhilip Morris investeren pN-troepen pogen in Cerska Merijntje iill 10 T/M 20 MAART 1993 Computers gevaarlijk in de lucht L. w. »Hb Stem-lezers en -lezei week in week uit in deNs^/QQPj ,,Kleintjes"-njbrieken. Dat zijn"ftlke— dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. De Zuidelijke Land maatschappij (ZLM) wil yels een landelijke enquête mjer boeren en tuinders onder den in hoeverre het Land- «iwschap nog reden tot be- jjjjn heeft. De ZLM en haar [den zien het Landbouwschap is behartiger van boerenbelan- j niet meer zitten. Andere iibouworganisaties zouden de den van het Landbouwschap i overnemen. (zie zeeland - c1 rgen op Zoom - Minister Maij Verkeer heeft gisteren in jgen op Zoom samen met haar fclgische collega van Openbare 'erken Kelchtermans de Zoom- «g-zuid (A 4) officieel geopend, i grensoverschrijdende auto- elweg vormt een belangrijke kakel in het goederenvervoer ssen de havens van Rotterdam Antwerpen. [teilen - Als gevolg van de rgang in de chemie heeft fSM vorig jaar een forse achter- j van de resultaten moe- n'slikken. De nettowinst daal- le van 516 miljoen gulden over liSl tot 224 miljoen over 1992. pet dividend per aandeel wordt lalveerd tot vier gulden. |ZIE ECONOMIE - A5 ralerdam - Postbank en ING verlagen met ingang van indaag hun hypotheekrente-ta- Jieven. Bij de Postbank wordt de Jypotheekrente met 0,5 procent trlaagd tot 7,5 procent voor arngen met een rentevaste pe- [iodevan twee, vijf en zeven jaar i met 0,4 procent voor een hntevaste looptijd van twaalf jaar. De ING Bank verlaagt haar arieven met dezelfde percenta- «sterdam - De nettowinst van lierbrouwer Heineken is vorig laar met 27 procent gestegen van 6113 miljoen tot f 564 miljoen, pineken omschrijft 1992 als een istig jaar. De omzet steeg met |2,9 procent tot f 8,9 miljard. Ook n hectoliters gemeten waren de erkopen belangrijk hoger, voor- melijk in Nederland, Grieken- ind en Italië. |&rgen op Zoom - Philip Morris in Bergen op Zoom wil f 300 niljoen investeren in uitbreiding n de fabriek en de uitbouw ITO een onderzoeks- en ontwik kelingscentrum. Het bedrijf wacht hiervoor nog op het 'groe ne licht' van de moedermaat- schappij in de VS. 1ZIE ECONOMIE-A5 jevo - De Serven hebben de I verenigde Naties toestemming ISegeven Cerska te bezoeken. In I® nioslim-enclave in Oost- inië wachten 1.500 zieken en I gewonden op evacuatie. ■ZIE BUITENLAND - A4 !N DEZE KRAMT: vandaag 2 katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Grote Gids RTV- programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D5 Bierbrouwers varen wel bij recessie Van onze Haagse redactie Den Haag - Ruim 2.000 boe ren die zonder hinderwetver gunning werken, kunnen als nog een vergunning krijgen. Ze moeten dan wel hun vee stapel inkrimpen of binnen drie tot vijf jaar milieu vriendelijke stallen bouwen, waardoor de ammoniak uit mest niet meer in de buiten lucht kan komen. Dat staat in een voorstel dat ambtenaren van Milieubeheer en Landbouw de afgelopen week hebben gemaakt. De verwach ting is dat volgende week de ministers Alders (Milieu) en Bukman (Landbouw) hun fiat geven aan het voorstel, waarna het kabinet op 12 maart het definitieve besluit neemt over de regeling. Al weken ruzieën de twee minis teries over de vraag of bij het legaliseren van boeren die zon der hinderwetvergunning wer ken de omvang van de veestapel in 1981 of 1986 als uitgangspunt moet worden genomen. Alders wilde '81 en Bukman '86. Nu lijkt het erop dat het 1986 wordt, onder de voorwaarde dat de boeren akkoord gaan met de aanvullende eisen. Legalisering van de situatie is snel nodig. Nederland telt enkele duizenden veebedrijven zonder hinderwetvergunning. Deze be drijven dreigen in de problemen te komen doordat de Raad van State in een aantal gevallen be sliste dat in verzuurde gebieden deze bedrijven geen recht meer hebben op een vergunning. Hier door worden ze met sluiting be dreigd. De aanpassing van de Hinder wet, via een noodwetje, moet dat voorkomen. De mate waarin de verzuring moet worden terugge drongen, verschilt per bedrijfs tak. Pluimveehouders zouden de ammoniakuitstoot moeten ver minderen met 80 tot 90 procent. Voor rundveehouders geldt een reductie van 20 tot 30 procent. Varkenshouders moeten 40 tot 60 procent omlaag in de ammo- niakemissie. Uit berekeningen van de ministeries blijkt dat minstens 2.000 boeren hun be drijf moeten aanpassen om in het bezit te komen van een hin derwetvergunning. Het Landbouwschap is blij dat dat de ambtenaren inzien dat 1986 de beste oplossing is. Het schap heeft wel moeite met de Van onze redactie economie Eindhoven - Philips gaat wereldwijd nog eens tus sen de tien- en.vijftiendui zend banen schrappen in de zwaar verlieslijdende divisies Consumenten- Elektronica en Componen ten en bij de Duitse doch ter Grundig. Voor die reor ganisaties heeft het con cern 1,2 miljard uitge trokken. Als gevolg van die voorziening leed Phi lips vorig jaar een verlies van 900 miljoen. Bronnen binnen de Philips-top bevestigden dat de hardste klap pen vallen in de produktievesti- gingen in Europa. Nederland blijft grotendeels buiten schot, omdat de zwaar verliesgevende divisies in ons land geen belang rijke fabrieken meer hebben. Philips-directeur Jan Timmer gaf toe dat zijn bedrijf de diepte van de recessie in de consumen ten-elektronica heeft onder schat. De concern-top had ver wacht bij een kleiner prijsverval en iets meer groei verdere sane ringen geleidelijk te kunnen uit voeren. In de loop van 1992 verslechter de de situatie echter. Het vierde kwartaal - normaal het beste voor Philips - was teleurstellend. In Europa en dan met name Duitsland deden zich forse te genvallers voor. „Wij raakten daardoor meer en meer over tuigd van de noodzaak van een nieuwe vrij radicale ingreep," aldus Timmer. Philips heeft een aandeel van 32 procent in Grundig, het is er verantwoordelijk voor het mana gement, maar het draait ook vol ledig op voor de verliezen. Een Directeur Timmer: 'Radicale ingreep noodzakelijk'. groot deel van de voorziening voor herstructureringen is ook bedoeld om bij Grundig orde op zaken te stellen. Verdere samenvoeging van acti viteiten van Philips en Grundig - zoals dat al is gebeurd met de produktie van videorecorders en draagbare telefoons - ligt in de lijn der verwachting. Verder overweegt Philips om zich terug te trekken uit zwaar verliesge vende sectoren van de consu menten-elektronica. De aanvankelijk verwachte net towinst van 1,1 miljard van Philips sloeg om in een verlies van 900 miljoen. Het aantal werknemers steeg van 240.000 tot 252.000, maar zonder Grun dig zou het een kleine 5.000 lager zijn uitgevallen. De meeste divisies -met name Verlichting, Medische Systemen, Halfgeleiders en PolyGram - verbeterden hun resultaten on der meer door de Centurion-ope- ratie. De vooruitgang werd ech ter meer dan teniet gedaan door de slechte gang van zaken bij Consumenten-Elektronica. Dat had ook negatieve, gevolgen voor de Componenten-divisie, die de verkoop van beeldbuizen zag inzakken. Verder toonde Timmer zich ontevreden over de gang van zaken bij Communica tiesystemen. Philips verwacht niet dat de we reldeconomie zich dit jaar her stelt. De prijserosie duurde in de eerste twee maanden van dit Breda (anp) - De griepgolf treft momenteel vooral de zuidelijke provincies. Daar zijn zo'n 50 op de 10.000 inwoners ziek. Vorige week waren dat er nog maar 38. In de andere delen van het land neemt het aantal gevallen af. Daardoor zijn landelijk 22 griep gevallen op de 10.000 geteld, twee minder dan vorige week. Dat heeft viroloog prof.dr. N. Masurel van het Nationaal In fluenza Centrum donderdag meegedeeld. De griep-piek in het zuiden is deels veroorzaakt door het carnaval, veronderstelt Ma surel. Dan leven mensen enkele dagen erg dicht op elkaar. Om dat de griepcijfers in de andere provincies afnemen, verwacht Masurel dat de griepgolf op zijn retour is. In eerdere weken is vooral het oosten des lands erg getroffen, hoewel daar nooit 50 gevallen op de 10.000 inwoners zijn geteld. New York - De Amerikaan se politie heeft gisteren een man gearresteerd die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij de bomaan slag op het World Trade Centre in Manhattan. Het Amerikaanse televisiesta tion CNN meldde de arrestatie verband zou houden met de oorlog in het voormalige Joego slavië. Een andere televisiezen der verklaarde dat de verdach te gelieerd was aan fundamen talistische moslim-organisaties. Het Amerikaanse televisiesta tion NBC identificeerde de ver dachte als de 26 jaar oude Sa- lama Mohammed, een Ameri kaans staatsburger die een fun damentalistisch moslimgeloof zou aanhangen. Hij zou in New Jersey zijn gearresteerd. Een anonieme zegsman van de FBI zei dat de verdachte deel uitmaakt van een terroristische Rechercheurs op zoek naar sporen in de kelder van het World Trade Centre in New York. foto anp organisatie. Justitie wil echter doen dat het onderzoek be- geen mededelingen doen. „We moeilijkt," aldus waarnemend zijn in meer geïnteresseerd dan minister van Justitie Stuart dit ene individu en willen niets Gerson. Volgens NBC heeft Mohammed onder zijn eigen naam de be stelwagen gehuurd waarmee de bom werd vervoerd. Die auto vormde de sleutel in het onder zoek de parkeerkaarten in de garage van het WTC. Het gara- gepersoneel bleek namelijk de kentekens van bijna alle gepar keerde wagens te hebben geno teerd. Eerder hadden rechercheurs bekendgemaakt dat zij delen hadden teruggevonden van de bestelwagen die vermoedelijk was gebruikt bij de aanslag. De krant New York Newsday schreef vervolgens dat de FBI- agenten de stukken konden tra ceren en dat die verwezen naar een gele Ford Econoline van een verhuurmaatschappij in New Jersey. Bij de aanslag kwamen vijf mensen om het leven en raak ten meer dan 1000 personen gewond. Van onze verslaggeefster Breda - Hoewel er de laatste tijd veel gevallen van nek kramp worden gemeld, is er volgens de GGD in Breda en de geneeskundige hoofdin spectie in Den Haag 'zeker geen sprake' van een nek kramp-epidemie. De laatste weken halen steeds meer nekkramp-gevallen de pu bliciteit. Ook gisteren overleden twee mensen aan nekkramp: een 15-jarig meisje uit Nuenen en een meisje van 1,5 jaar uit Winschoten, Eerdere slachtoffers van nekkramp waren dit jaar een 14-jarige jongen uit Greven- bicht, een 4-jarig meisje uit Ob- bicht, een 7-jarige jongen uit Veghel en een jongen van 18 jaar uit Arnhem. Gisteren nog werd een 7-jarig meisje in Geleen in het ziekenhuis opgenomen met verschijnselen van nekkramp. Toch is het grote aantal gevallen van hersenvliesontsteking (nek kramp) niet meer dan normaal in de winter, aldus dr. A. de Laat van de GGD in Breda. Breda telde dit jaar tot nu toe vijf nekkramp-gevallen, waarvan vier de afgelopen twee weken. De Laat stelt daar de cijfers van de twee voorgaande jaren tegen over: vorig jaar werd in dezelfde periode ook vijf keer nekkramp geconstateerd, in 1991 zelfs twaalf keer. De GGD-arts stelt dat er pas sprake is van een epidemie als 4 op de 1.000 inwo ners de ziekte krijgen. Dat wordt bevestigd door de geneeskundige hoofdinspectie in Den Haag. In de eerste twee maanden van dit jaar zijn er in Nederland in totaal 96 gevallen van nekkramp geregistreerd. Het vorig jaar tel de ons land 300 mensen met nekkramp. Volgens De Laat is het heel normaal dat in de wintermaan den het aantal gevallen van nek kramp toeneemt. „Net als ande re infectieziekten, steekt hersen vliesontsteking ofwel meningitis in de herfst en in de winter de kop op. Dat kan komen door de verminderde weerstand die men- losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: f 1,90 VRIJDAG 5 MAART 1993 133e jaargang I I I II normen die gesteld worden aan de individuele bedrijven. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) wilde gisteren niet reageren op de noodwet. De VNG wacht de definitieve wet af. De Stichting Natuur en Milieu stelt dat door het compromis voorstel illegale uitbreidingen van de veestapel die sinds 1981 hebben plaatsgevonden, worden witgewassen. Zo wordt het stre ven van de overheid om de uit stoot van ammoniak in 2000 met 70 procent te verminderen nooit gehaald, zegt woordvoerder Lo- gemann. i§ ihimwihihiii Wm%m De boekenweek, die volgende week woensdag wordt geopend, staat in het teken van de biografie, een genre dat in Nederland maar niet tot leven wil komen. In de Grote Gids aandacht voor de onthullende brieven van Willem Elsschot, de boekenweekgeschenken van W.F. Hermans en Martin van Amerongen, de dagboeken van Hans Warren, het nieuwe roman-aanbod en de optredens van schrijvers in boekenzaken en bibliotheken. ZIE GROTE GIDS - DEEL D Aan de winter lijkt nu een einde te komen. Er is veel bewolking waaruit wat lichte regen of motregen kan vallen. De temperaturen gaan verder stijgen en de wind is matig. Van onze correspondent Paul Huysmans Brussel - De Belgische krantelezer heeft gisterochtend een flinke worsteling met zijn krant moeten leveren. De autofabrikant Peugeot had alle voorpagina's van de Vlaam se kranten, op die van de Finan cieel Economisch Tijd na, afge huurd voor de presentatie van de nieuwe 306. De kopregel bleef, maar daaronder blonk de nieuwe wagen over heel de pagina. (ADVERTENTIES) foto anp jaar onverminderd voort. De om zet bleef in januari en februari wat achter bij de begroting, maar dat was volgens Timmer 'niet catastrofaal'. De grote onzekerheden weerhiel den de Philips-topman van een uitspraak over het te verwachten resultaat. Veel hangt volgens hem af van de snelheid waarmee de herstructureringen kunnen worden doorgevoerd. ZIE OOK ECONOMIE - A5 ZIE OOK COMMENTAAR - A3 PARADIJS-OOSTERHOUT Bredaseweg 127/01620-29813 OSAKA-ROOSENDAAL Nis pensestraat 14-16/01650-33183 Huis ten Bosch Aan de markt in Etten-Leur Reserveren 01608-12340 Wie argeloos naar pagina twee bladerde, bleek de krant op haar kop vast te hebben. Dan maar eens omdraaien, en ja, de adver tentie bleek eigenlijk met een 'kop' op de achterpagina te staan. Om een voorpagina-effect te scheppen had de drukker de krant andersom gevouwd. De Gazet van Antwerpen deed er nog een schepje bovenop. De krant had de nummering van de bladzijden achterstevoren ge drukt. Het Volk zette zijn lezers helemaal op het verkeerde been; op de nep-pagina werd verwezen naar artikels binnenin. Volgens een woordvoerder van Peugeot-België is dit de grootste lanceringscampagne die Peugeot ooit voerde. Cijfers wil hij niet kwijt. Volgens een werknemer bij De Standaard zou de recla mestunt ruim een ton hebben gekost. Het is niet de eerste keer dat reclamejongens met de voorpa gina's van Belgische kranten stunten. Zo hebben advertenties van Club Med en Alcatel-Bell al eens eerder de voorpagina gedo mineerd. Schiphol - Met een computerspelletje een vliegtuig van koers brengen. De International Air Transport Association (LATA) meent dat dit fenomeen nu al (te) vaak voorkomt. Swissair heeft daarom alle computers in de passagierscabine 'uit den boze' verklaard. Volgens woordvoerders van de KLM en Martin Air hebben hun vliegtuigen er geen last van. Maar LATA zegt te weten dat 'een grote Europese luchtvaartmaatschappij in zes maanden tijd zestien van dergelijke voorvallen heeft meegemaakt'. Voor de LATA reden genoeg om een veiligheidsonderzoek te verrichten. sen in die periode tegen infecties hebben." Het is nog steeds niet bekend waarom sommige mensen wel en andere mensen niet ziek worden van de bacterie die nekkramp veroorzaakt. De Laat: „Tien tot vijftien procent van de bevolking loopt rond met die bacterie. De meeste mensen hebben echter anti-stoffen in hun lichaam. Waarom anderen wel ziek wor den, weten we niet. Maar in het algemeen kun je stellen dat kin deren tot pakweg twintig jaar een verhoogd risico lopen." Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres rostcoae:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:, kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:, In de pen moet komen te staan: (max, 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1