Roep om ingrijpen luider Nederlands voetbal in diep dal CDA-Vrouwen boos over 'koffiepraat' kamerlid Hillen Treurnis Goddeloze overheidbezorgt identiteitscrisis Van den Broek en Boutros Ghali: Bosnië desnoods vrede opleggen Boeren: Geen vertrouwen meer in Landbouwschap Ueen herindeling ^-Vlaanderen Idelburg/Temeuzen Gede- Duitse interesse i PD Magnetics fActie van heltsin nodig' Bonden en NS niet akkoord IGeen enquête Inaar bijstand pTC pas over pen maand open [DEZE KRANT: r'v-prograrrtma's E2 Merijntje Afslankers het dak op De aftrek blijft beperkt Koud Ontsnapte man aangehouden Specialiteiten I ,{Siaurant Keuken open van 12.00-22.00 Grote parkeergelegenheid. Oosterhoutscweg - Teteringen - 076-713381 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang DONDERDAG 4 MAART 1993 ie Staten van Zeeland jen besloten voorlopig van indeling van Zeeuws-Vlaan- j af te zien. De bedoeling |as om het aantal gemeentes in e regio terug te brengen tot i,jf (Oostburg, Terneuzen en Hist). Binnen Provinciale Sta- hebben D66 en PvdA gezegd irn te hebben voor het stand- |jjt van GS. WD en CDA lachten de argumentatie van |S nog af. |JE ZEELAND - C1 josterhout - Het noodlijdende losterhoutse bedrijf PD Magne- 5 staat in de belangstelling _jn het Duitse Sauerland Kün- |of. Het Duitse bedrijf over legt een groot deel van de Ktiviteiten van PDM over te ijen. Mocht de overname .jorgaan dan kunnen 60 tot 80 Usen in Oosterhout aan de Sag blijven. ■ZIE ECONOMIE -A5 Moskou - Het Russische leger jjil dat president Jeltsin ingrijpt b een einde te maken aan de Icrisis die het land verlamt. Het ■opperbevel wil van Jeltsin 'con- itte maatregelen' zien. De be zorgdheid die de militaire top feisteren uitte, duidt op een oeiende onrust bij de militai- i over de politieke impasse raarin Rusland verkeert. '■ZIE BUITENLAND - A4 Jl'trecht - De vakbonden en de (Nederlandse Spoorwegen zijn let gisteren niet eens geworden mer het sociaal plan 'Sporen r 96'. NS willen volgens de JVmfoerebond FNV onder meer (de mogelijkheid behouden om mensen gedwongen te ontslaan. |Dat is voor alle betrokken vak bonden onverteerbaar. De on derhandelingen zijn opgeschort ■tot 11 maart. IlZIE OOK ECONOMIE -A5 (Ben Haag - Er komt zo goed als (zeker geen parlementaire enquê- Ie naar de fraude in de bijstand. Een meerderheid van de Tweede r voelt hier niets voor. De e fracties willen eerst an- der manieren onderzoeken om de I bijstandfraude beter aan te pak- |tts. IlZIE BINNENLAND - A3 pew York - Het Newyorkse I "orld Trade Center, dat vrijdag I zwr een bomaanslag werd ge- I Wfen, zal pas over een maand I Wer open gaan. De Amerikaan- I se autoriteiten die op zoek zijn I "aar de daders van de aanslag I op het WTC hebben eerder ge- I Z(8<1 dat zij zich nu vooral rich- I n °P terroristische groepen, aronder een Palestijnse orga- teatie die een maand eerder met 11 bomaanslag zou hebben ge- eigd. IZIE BUITENLAND-A4 I WNDAAG 4 KATERNEN I ^tergrond A2 dand A3 land A4 mie A5 A6 A6 deel B d deel C ment deel D i rtu deel e Staatkundig gefrustreerd Van onze verslaggeefster Riet Pijnappels Breda - Beperkte, ongenuan ceerde koffiepraat. Zo kwali ficeren de regionale afdelin gen van het CDA-Vrouwen- beraad in Noord-Brabant en Zeeland de uitspraken van het CDA-Tweede-Kamerlid Hans Hillen over emancipatie en de rol van de vrouw in het gezin. Kamerlid Hillen heeft zich deze week weer de woede van de CDA-vrouwen op de hals ge haald. In een televisie-interview pleitte hij opnieuw voor een maatschappij waarin de nadruk ligt op 'zorg'. En niet op een gelijkwaardige positie van man en vrouw op de arbeidsmarkt. „Ik maak me er zorgen over dat conservatieve heren, zoals Hil len, hun zegje kunnen doen zon der echt te worden teruggeflo ten," zegt Marianne Sieverding, voorzitster van de afdeling Til burg. „In het begin werd er nog J. Wouters van het Vrouwenbe- raad Breda vindt het 'hoog tijd om heel grondig' met Hillen van gedachten te wisselen. „Zijn ideëen zijn bijna te antiek om waar te kunnen zijn. Hij legt een direct verband tussen gebrek aan zorg en de ontplooiing van de vrouw." „Natuurlijk staat het belang van het kind voorop, maar wij vin den dat er sprake moet zijn van gedeelde verantwoordelijkheid, gedeelde zorg, en dat betekent dat de vader ook een belangrijke rol heeft bij de opvoeding van de kinderen. Het verhaal dat de man zorgt voor de centen en de vrouw voor de kinderen gaat niet meer op. Ook niet voor het CDA. Hillen plaatst ons weer tientallen jaren terug." De voorzitster van het CDA- vrouwenberaad Zeeland, Janny Bil-Roskam, is 'zeer ongelukkig' met de uitspraken van Hillen. „Ik denk dat hij zich bedreigd voelt door de nieuwe generatie. Hij is geboren in een tijd dat een man 's avonds laat thuiskwam en geen omkijken had naar de kinderen. In een reactie op de verontwaar diging van de regionale afdelin gen van het Vrouwenberaad zegt Hillen 'verkeerd begrepen' te zijn. „Ik ben momenteel een na tionale krabpaal voor militante feministen." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Ajax-doelman Stanley Menzo zit treurend in zijn doel nadat hij zelf voor het winnende Franse doelpunt heeft gezorgd. foto anp Van onze verslaggever Auxerre/Eindhoven - Na de 0-1-nederlaag van Feyenoord, dinsdag in het Europa Cup Il-toernooi tegen Spartak Moskou, gingen gisteravond ook PSV en Ajax hard onderuit in Europese competities. PSV, met Gerald Vanenburg in de eerste helft op de reservebank, verloor in eigen huis met 1-3 van IFK Göteborg en is daardoor uitgeschakeld voor de overwinning in poule B van de Champions League, waarin AC Milan ook na drie wedstrijden nog op honderd procent staat. De Italianen versloegen FC Porto met 0-1 en staan met een been in de Europa Cup I-finale. PSV kwam al snel via Numan voor met 1-0, maar keek nog voor de pauze tegen een 1-3-achterstand aan. Na rust konden de Eindhove- naren daar niets meer aan veranderen. Ajax leed zijn eerste Europa Cup-nederlaag onder het regime van trainer Louis van Gaal. Het Franse 'provincieclubje' Auxerre schrok niet van de vroege openingstreffer van Pettersson, stond halverwege op 2-2 en sloeg in de laatste tien minuten nog twee maal toe, onder meer dankzij de opnieuw blunderende Ajax-doelman Menzo die bij een 2-2-stand een Franse hoekschop in eigen doel sloeg. De Amsterdammers moeten over twee weken in eigen huis met 2-0 of 3-1 winnen om opnieuw de halve finale van het Europa Cup III-toernooi te kunnen halen. ZIE SPORT -B1 en B2 1 PSV'er Edward Linskens loopt verslagen van het veld. foto anp Van onze correspondent Jo Wijnen Brussel - Een eensgezinde opstelling van de VS, de EG-landen en Rusland in de Joegoslavische kwestie biedt de mogelijkheid de strijdende partijen 'des noods tot vrede te dwin gen'. Dat zei EG-commissaris Van den Broek gisteravond. Ook VN-se- cretaris-generaal Boutros Ghali sprak zich gisteren uit voor mili tair ingrijpen. Van den Broek is van oordeel dat het Joegoslavische conflict 'in een cruciale fase is aanbeland'. „Indien geen doorbraak wordt bereikt op basis van het plan Vance-Owen zal de crisis zich verder verscherpen. Indien wel tot een akkoord wordt gekomen, zal de naleving daarvan des noods moeten worden afge dwongen", aldus Van den Broek. De ex-minister van Buitenlandse Zaken van Nederland gaf toe dat het EG-beleid in Joegoslavië -waarvan hij als minister zelf mee de architect is geweest - op een mislukking is uitgelopen. Hij légde er de nadruk op dat Euro pa niet meer aan de pijnlijke keuzes over een eventuele mili taire betrokkenheid bij het Joe- goslavisch conflict kan ontko men. Ook secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali van de Verenigde Naties meent dat de internatio nale gemeenschap 'mogelijk ge dwongen zal zijn geweld te ge bruiken' voor de uitvoering van een vredesplan in Bosnië. Met zijn uitlating komt de VN- secretaris-generaal terug van zijn mening dat de Verenigde Naties moeten afzien van directe inmenging om zich geen 'tweede Vietnam' op de hals te halen. Er wordt al gewerkt aan maatre gelen die de uitvoering van het vredesplan van bemiddelaars Lord Owen en Cyrus Vance moe ten verzekeren. Volgens sommige schattingen zijn 60.000 VN-sol- daten nodig om de strijdende partijen te scheiden. Een enquête van de' Nederlandse militaire vakbond AFMP heeft echter uitgewezen dat de meeste Nederlandse beroepsmilitairen niet erg enthousiast zijn over deelname aan VN-vredesopera- ties. Een meerderheid (55 pro cent) herkent zich niet in deze nieuwe taak, terwijl bijna een derde ook niet bereid is aan VN-operaties mee te doen, voor al omdat de soldaten een buiten landse vredesoperatie geen Ne derlands belang vinden. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Door Jan Greyn Den Haag - Dagenlang lie pen de drie kamerleden van de Staatkundig Gerefor meerde Partij (SGP) als ver doofd rond. Het accepteren van eerst de euthanasiewet en later de wet gelijke be handeling door de Tweede Kamer had het effect van een ontploffing: het SGP- trio overwoog serieus om het kamerlidmaatschap neer te leggen; het zou onherroepe lijk het einde hebben bete kend van deze getuige nispartij, die dit jaar in gro te soberheid haar 75-jarig bestaan viert. In de visie van de staatkundig gereformeerden volgt de over heid het Bijbelse Woord en daarbij past het accepteren van euthanasie en homoseksualiteit niet. De SGP verkeert daarom in een politieke, maar vooral geestelijke crisis. Op alle ni veaus in de partij overwegen leden de politiek de rug toe te keren: behalve kamerleden (die intussen anders besloten), bur gemeesters, wethouders en raadsleden. Fractieleider Van der Vlies uit te zijn zorg pas in het openbaar bij zijn rede tegenover de alge mene vergadering van de SGP. „In toenemende mate zullen wij de vraag onder ogen moeten zien hoe wij de grondrechten, waarop wij ons net als anderen moeten beroepen, kunnen har moniëren met onze principiële visie op de overheid." Van der Vlies verwijst daarmee naar ar tikel 36 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis, die voor hem en de zijnen van groter belang is dan democratische uitgangs punten. Want democratie is niet het hoogste goed van de SGP'er. Niet het volk maar De Heer maakt uit waar het heen moet rpet de wereld. Juist het demo cratisch aspect -de meerder heid van de Kamer neemt wet- Van der Vlies: "We verkeren in gevaar'. foto de stem mohan van gurp ten aan die voor een staatkun dig gereformeerde tot zonde lei den - brengt de SGP en haar leden in de problemen. In arti kel 36 staat dat God de over heid gebruikt als middel om de ongebondenheid der mensen te bedwingen. Diezelfde overheid staat toe dat er - weliswaar met zorgvuldige regels - een einde gemaakt mag worden aan iemands leven. En dat homoseksuelen les geven op christelijke scholen. De SGP vindt het weerzinwek kend: „Gerechtigheid verhoogt een volk, maar de zonde is een schandvlek der natiën. We zijn naar de rand van de samenle ving verwezen. We verkeren in het midden der gevaren," aldus Van der Vlies tegen zijn gehoor. „Een volk krijgt een regering die het verdient," voegde Van der Vlies daaraan toe en dat was niet vriendelijk bedoeld, want: „De mens heeft God, zijn Schepper, de rug toegekeerd. Waren er geen zonden, dan zijn er ook geen wonden." Het weerspiegelt de wanhoop van de SGP'ers Van der Vlies, Van Dis en Van den Berg, die maar steeds moeten denken aan een van hun politieke voorbeel den, Groen van Prinsterer. Deze gereformeerde leidsman stapte in 1858 uit de politiek omdat het toenmalige kabinet Van der Brugghen een onderwijswetje maakte dat niet paste in de overheidsvisie van de gerefor meerden: Nederland werd een onchristelijke natie. Dat voor beeld staat de SGP'ers in het geheugen gegrift en het tart de gemoedsrust sinds de kamerde batten over euthanasie en gelij ke behandeling. „We mogen zonde niet meer .zonde noemen. Het zal niemand verbazen dat dat voor leden van een getuigende partij momen ten van grote twijfel geeft," zegt een zegsman. De democra tie staat toe dat de christelijke opvatting over de rol van de overheid (het artikel 36) veran dert in een meer mensgerichte of humanistische. Dat is onver teerbaar voor fundamentalisti sche christenen als de SGP'ers. „Het is bijzonder droevig wan neer de overheid het uitdragen van en het leven naar de Bijbel se Boodschap gaat belemme ren," sprak Van der Vlies. Je kunt het nog ver schoppen als je op grote schaal gemaksvoedsel en kant-en-klaar-maaltijden gaat maken. Vooral zout en vet niet vergeten en succes is verzekerd. De Weight Watchers kunnen dan het dak op. ZIE CONSUMENT - DEELD Misschien is er voor sommige belastingbiljetinvullers nog hoop. Maar erg veel af te trekken valt er niet. 'Oort is onverbiddelijk.' Alles nog even op een rijtje zetten en je weet waar je aan toe bent. ZIE CONSUMENT - D3 In het weerbeeld verandert niet veel. Het wordt een koude dag. Naast bewolking mogen ook enkele opklaringen verwacht worden. De noordwestenwind is zwak tot matig. Goes (anp) -.- Het Landbouwschap heeft voor boeren geen enkele functie en kan dus opgedoekt worden. Van belangen behartiging is geen sprake en zolang ook de voedingsbonden in het schap vertegenwoordigd zijn kan dit ook niet. Veel boeren vinden dat het be drag aan landbouwschapshef fing beter besteed kan worden aan een echte boerenvakbond. Zij zeiden dat gisteravond in Goes waar vertegenwoordigers uit Zeeland en West-Brabant bijeenkwamen om te praten met het Landbouwschap. Eerder al hadden de boeren het landelijk initiatief genomen om Marseille (afp) - Ahmed Otmane, de gevaarlijke Franse crimineel die in augustus vorig jaar uit een Nederlandse gevangenis wist te ontsnappen met behulp van een helikopter, is in Spanje aange houden. Het was de zesde keer in even zoveel jaar dat Otmane er in slaagde uit een strafinrichting te ontkomen. Naar Otmane werd actief ge zocht door de politie in meerdere landen sinds hij op 2 augustus ontsnapte uit de gevangenis in Hoorn. Hij zat daar voor gewa pende overvallen en oplichting. de heffing niet te betalen. Het Landbouwschap was naar Goes gekomen om de problemen daar over te bespreken, maar dat bleek tevergeefs. Zonder voedingsbonden bestaat het Landbouwschap niet, liet al gemeen secretaris G. Kok van het Landbouwschap weten. Zijn betoog over resultaten die wel bereikt zijn, de weerbarstige problematiek en beslissingen die op andere plaatsen genomen zijn, veranderde niets aan de opvatting van de aanwezige boe ren. „De resultaten zijn belabberd. We staan er als agrarische sector beroerd voor," aldus de boeren, die het Landbouwschap afschil derden als een groepje witte boorden dat een papierwinkel produceert om zichzelf in stand te houden. Tot nu toe hebben tweehonderd boeren uit heel Nederland, maar vooral uit Zeeland, hun aanslag teruggestuurd naar het Land bouwschap. Volgens de actie voerders worden dit er duizen den. Het Landbouwschap zal in die gevallen de normale proce dure volgen, die begint met aan maningen. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres 2 Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) m De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1