waarschuwt Congres Jeltsin 0 0 O 0 Herzog: Harnas grootste bedreiging vredesproces Midden—Oosten Russische president zou desnoods willen regeren per decreet Aanhouding voor wapenbezit Artsen zonder Grenzen in Somalië beroofd Waco-drama wijst op exces wapenbezit VS O BUITENLAND Schoolkinderen vermoord in Zuid-Afrika Rapporteur voor racisme bij VN BUITENLAND KORT Geïsoleerde godsdienstige sektes 'typisch Amerikaans' Sekteleider wil zich overgeven Ch Minibolletjes, wit, verpakt 10 stuks Uit de bedieningsafdeling: Rauwe boerenham, 100 gram 1.49 Ch Elleboog macaroni Jk25f of -spaghettipak 500 gram Ch Huiswijn, rood, wit of rosé, fles 1 liter >29" 1.99 89 >45" 3.95 Ch Chips, n naturel of paprika, zak 200 gram yy Aanbiedingen gelden tot en met zaterdag 6 maart a.s.. Nieuwe openingstijden: 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DE STEM WOENSDAG 3 MAART 1993 A4 pen Haag (anp) - De fundamenta listische beweging Harnas is de be- 'angrijkste bedreiging voor het vre desproces in het Midden-Oosten en ret het Israëlisch-Arabische con flict. Ditze' de Israëlische president Cbaim Herzog gisteren in een toe- soraak voor leden van de Eerste en Tweede Kamer in Den Haag. je Israëlische president, die sinds maandag voor een driedaags officieel ,ek in Nederland is, wees erop dat Westerse regeringsleiders zo geobse deerd zijn doör het Israëlisch-Arabi sche conflict dat ze geen oog hebben voor andere conflicten en gevaren in het Midden-Oosten, laat staan dat ze die gevaren van tevoren goed inschatten. Hij hekelde het feit dat ieder incident in de bezette Gazastrook over de hele wereld de voorpagina's van de kranten haalt, terwijl gevechten tussen Iran en Irak, waarbij tienduizenden mensen het leven lieten, genegeerd werden. Volgens Herzog zijn de Westerse rege ringen keer op keer volslagen verrast geweest door ontwikkelingen in het Midden-Oosten. De val van de Sjah van Perzië, de Sovjet-invasie in Afghanis tan, de opkomst van de Iraanse leider Khomeini, de oorlog tussen Irak en Iran en de Iraakse invasie van Kuwayt zijn allemaal gebeurtenissen die door Wes terse inlichtingendiensten, diplomaten en journalisten te laat zijn onderkend en verkeerd zijn ingeschat, aldus Her zog. Dezelfde onderschatting van een drei gend gevaar doet zich nu voor bij het door Iran gesponsorde islamitische fun damentalisme, waarschuwde de presi dent. Dit fundamentalisme treft vele landen in de regio en verspreidt zich snel over de wereld. Als deze stroming dan ook nog de beschikking krijgt over massavernietigingswapens, dan 'heeft •de wereld een somber en sinister voor uitzicht', aldus Herzog. Volgens premier Lubbers wordt de op positie tegen het vredesproces vanuit religieus-extremistische hoek juist ge voed wordt door gebrek aan vooruit gang in de onderhandelingen. De meest effectieve methode om die oppositie de wind uit de zeilen te nemen, is snel voor tastbare resultaten te zorgen, met name wat betreft de leefomstandigheden van de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden, aldus de premier. In de Gazastrook, die gisteren herme tisch was afgesloten als vergelding voor de moord op twee Israëliërs door een Palestijn, is gisteren een Israëliërsge- dood. De man is in zijn auto gestenigd en neergeschoten door Palestijnse om standers toen hij de bezette Gazastrook binnenreed. In het Arabische oost-Jeru- zalem schoot een Israëliër een Palestijn dood nadat zijn auto met stenen was bekogeld. Moskou (ap) - President Boris Jeltsin van Rusland wil alles doen om zijn hervormingspolitiek te redden in de machtsstrijd met het onwillige Congres van Volksafge vaardigden. In een rede voor een groep Congresleden die aan zijn zijde staan, verklaarde Jeltsin dat hij zelfs 'extreme maatregelen' niet zal schuwen. Jeltsin gaf niet aan wat hij daar- hervormingsgezinde fractie van onder verstaat. Een naaste me- het Democratisch Alternatief voor. Volgens Jeltsin willen be houdende groepen in het Con gres de hervormingen terug draaien, waarmee Rusland te gronde zal worden gericht. „Maar ik denk niet dat het zover zal komen," voegde hij daaraan toe. De belangrijkste tegenspeler van Jeltsin is de voorzitter van het behoudende Congres, Roeslan Chasboelatov. Na het wegvallen van de communistische partij als leidraad bij het politieke bedrijf is een machtsvacuüm ontstaan dat heeft geleid tot een bittere machtsstrijd tussen parlement en president. Volgens Jeltsin dewerkster zei dat hij het Con gres desnoods buiten spel zal zetten om over te schakelen op een regeerwijze per decreet. „Rusland maakt een van de moeilijkste perioden uit zijn na oorlogse geschiedenis door", hield Jeltsin de leden van de Johannesburg (dpa/anp/rtr) - Zes zwarte schoolkinderen zijn gisteren in Zuid-Afrika bij een overval in de oostelij ke provincie Natal doodge schoten. Zes andere kinderen raakten volgens de staatsradiozender SABC gewond, toen onbekenden met automatische wapens scho ten op de vrachtauto, waarmee de kinderen onderweg waren. Dertien mensen kwamen met de schrik vrij. De botsing deed zich voor in de buurt van Table Mountain, een satellietstad voor zwarten bij de provinciale hoofdstad Pietermaritzburg. „De kinderen werden van zeer dichtbij doodgeschoten", zei een woordvoerder van de Inkatha- Vrijheidspartij van Zulu-leider Buthelezi. Natal en de satellietsteden voor zwarten rondom Johannesburg zijn het toneel van de machts strijd tussen de Inkatha en het Afrikaanse Nationale Congres (ANC). Alleen al in 1992 kwa men bij geweld tussen zwarten onderling meer dan 3.300 men sen om het leven. In Botswana zijn gisteren ge sprekken begonnen tussen de Zuidafrikaanse regering en een van haar meest gevreesde vijan den, het Panafrikaans Congres (PAC). Het zijn de eerste ge sprekken tussen de Zuidafri- kaanse regering en het PAC sinds Pretoria elke discussie met bet Panafrikaans Congres vorig jaar van de hand wees, als reac tie op de door APLA uitgevoerde moorden op blanken in een res taurant in Johannesburg. Het PAC stelde zich allerminst soepel op door er op te wijzen dat het niet van plan is tegemoet te komen aan de eisen van de Zuidafrikaanse regering. Zij 'wil dat de APLA-strijders, die te- wns verantwoordelijk worden geacht voor de moord op zwarte en blanke politiefunctionarissen, ■met vakantie gaan", om het klimaat voor onderhandelingen te bevorderen. Ook Inkatha-leider Buthelezi 'igt dwars. „De Inkatha Vrij heidspartij weigert te onderhan delen over tussentijdse regelin gen, tenzij er een consensus is bereikt over de toekomstige staatsvorm", aldus de Zulu-lei- oer. De Zuidafrikaanse regering voorziet een jarenlang over gangsproces dat pas tegen 1997 uitmonden in een multiracia- 'e democratie. penève (dpa)- De Mensenrech- encommissie van de Verenigde Naties hebben gisteren besloten P® speciale rapporteur aan te «jzen die verslag moet doen huidige vormen van racis me en vreemdelingenhaat. ue discussies die aan het be stuit vooraf gingen, werden Wes- ®e landen, vooral Duitsland, pkntiseerd voor het geweld dat 'daar plaatsheeft tegen buiten anders. De resolutie, een duide- Jke compromistekst, noemde enter geen land bij naam. De uropese Gemeenschap kon me- daarom de benoeming van n bijzondere waarnemer on dersteunen. trekt het Congres steeds meer regeringstaken aan zich, een ontwikkeling waaraan hij paal en perk wil stellen. Jeltsin wil dat de grondwet die in april vorig jaar werd gepre senteerd wordt aangenomen en dat het Congres de ruim 300 amendementen, die sindsdien werden ingediend, intrekt. Vol gens Jeltsin is alleen op basis van het oorspronkelijke ontwerp een constitutioneel akkoord met het Congres mogelijk. Het Congres zal binnenkort in een buitengewone zitting bijeen komen om met Jeltsin naar een uitweg te zoeken in de constitu tionele crisis. -Als dat niet lukt, wil Jeltsin in april het pleit rechtstreeks door de kiezers la ten beslechten in een referen dum. Jeltsin gaf dinsdag aan dat hij weinig hoop heeft dat het Con gres bereid is tot een constitutio nele overeenkomst en vermoede lijk ook zal pogen een referen dum tegen te houden. Hij zei dan naar andere wegen te zullen zoe ken om de mening van de kiezers te vragen. „Laat de burgers dan maar zeggen wie zij wensen te volgen," aldus Jeltsin. Twee Amerikaanse soldaten houden een Somaliër onder schot die in de stad Kismayu was betrapt met een granaat op zak. De vs doen alle moeite de strijdende groepen in Somalië te ontwapenen. foto anp Amsterdam (anp/ips) - Het woonhuis van de hulporga nisatie Artsen zonder Gren zen in de Somalische stad Baidoa is zaterdagnacht overvallen. De elf hulpverie- ners in het pand werden een uur lang gegijzeld en be dreigd door het eigen bewa kingspersoneel. De overval lers vertrokken met een gro te som geld en persoonlijke bezittingen van de Neder landse teamleden. Volgens een woordvoerder vloeit de overval voort uit een conflict tussen diverse stam men, zogeheten clans. In over leg met die clans was de groep samengesteld die de vestiging van Artsen zonder Grenzen in Baidoa moest bewaken. Wie de overvallers precies zijn, is niet bekend, maar wel tot welke clan ze behoren, aldus de woordvoerder. Na de nachtelijke overval in Baidoa zijn tijdelijk zeven hulpverleners geëvacueerd naar Kenya. De overgebleven team leden proberen samen met lo kale medewerkers de hulpver lening aan de bevolking voort te zetten. Uit een voorlopig rapport van de Verenigde Naties blijkt dat deze landenorganisatie vanaf 1 mei het commando moet over nemen van de operatie 'Restore Hope' in Somalië. Die hulpope ratie is door de Amerikanen gelanceerd. VN-secretaris-ge- neraal Boutros Boutros-Ghali vindt dat 'de tijd is gekomen' om de leiding bij de VN te leggen. Volgens Boutros-Ghali is een nieuw mandaat van de Veiligheidsraad nodig voor de VN-missie in Somalië 'om de taak af te maken die de Unitaf (Unified Task Force) is begon nen voor het herstel van vrede, stabiliteit, recht en orde'. De VN-troepen zullen niet de macht in Somalië overnemen, maar wel toezicht houden op de naleving van de mensenrechten en op de rechtspraak. Volgens Boutros-Ghali zal de operatie verder gaan dan vredeshandha ving. 'Irak wreed tegen minderheden' Genève - Martelingen, executies en deportaties zijn in Irak aan de orde van de dag, vooral als wrede uitingen van een harde politiek tegen etnische en godsdienstige minderheden. De toe stand van de Kurden in het noorden van het land is met name zorgwekkend. Dit meldt rapporteur Max van der Stoel in een gisteren gepubliceerd verslag voor de commissie voor de men senrechten van de VN. De Kurden hebben de grootste moeite om het hoofd boven water te houden door een binnenlandse blokkade van goederen. De wereld mag zich wel afvragen of ze werkeloos kan blijven toezien, aldus Van der Stoel. De schending van de mensenrech ten blijft ongestraft. 'Duitsers willen Genscher als president' Hamburg - Volgens een opiniepeiling willen de meeste Duitsers dat Hans-Dietrich Genscher de opvolger wordt van bondspresi dent Richard von Weizsacker. Deze treedt volgend jaar na een ambstermijn van tien jaar af. In een in opdracht van het tijdschrift Stern gehouden peiling spreekt 48 procent van de ondervraagden zich uit voor de voormalige FDP-minister van buitenlandse zaken. De door Von Weizsacker zelf ais een geschikte kandidaat aangemerkte Ignatz Bubis, leider van de belangrijkste organisa tie van joden in Duitsland, komt in de peiling niet verder dan zes procent. Ook voor bondskanselier Helmut Kohl had maar zes procent een voorkeur. De president wordt gekozen door de Bondsdag en een college met vertegenwoordigers van de afzon derlijke deelstaten. Amnesty: Algerije martelt gevangenen Londen - In Algerije worden sinds de instelling van de noodtoestand ruim een jaar geleden weer op grote schaal gevangenen gemarteld. Dit stelt de mensenrechtenorganisatie Amnesty International. In januari verleden jaar nam een door militairen gedomineerde staatsraad de macht over van president Chadli Bendjedid. Met de machtsgreep wist de staatsraad te verhinderen dat de fundamentalistische moslimpartij FIS een stembuszege zou behalen. Amnesty zegt gedetailleerde getuigenissen van tientallen men sen te hebben ontvangen, waaruit blijkt dat een groot deel van de gevangenen is gemarteld, een praktijk die sinds 1989 in Algerije leek te zijn uitgebannen. Ruim 1.000 FIS-aanhangers zitten volgens Amnesty nog vast in interneringskampen in de woestijn. Taiwan dringt bij China aan op verzoening Taipei - De premier van Taiwan Lien Chan heeft er gisteren bij de regering in Beijing op aangedrongen het eiland niet langer te beschouwen als een afvallige provincie zodat beide partijen kunnen werken aan hun hereniging. Lien, die afgelopen zater dag werd beëdigd, zei dat Taiwan bereid is onmiddellijk het verbod op officiële contacten met China op te heffen als Beijing het eiland als een gelijkwaardige politieke entiteit wil beschou wen. Ook handel en verkeer zouden op gang kunnen komen, aldus Lien. Taiwan heeft diplomatieke banden met 29 landen, China met 137. Beide landen claimen de rechtmatige regering van het Chinese vasteland te vormen. IRA-verdachten vast na tonen van video Londen - De Britse politie heeft dinsdag twee vermeende IRA-leden opgepakt na een kort vuurgevecht. De autoriteiten waren na een tip op zoek naar de mensen die vorig jaar januari een bom hadden gelegd in de winkel Harrods. Volgens de politie vuurden de verdachten tijdens hun arrestatie tenminste een schot af. Een van hen liep verwondingen op. De mannen werden opgepakt na het vertonen van een video gemaakt door de veiligheidscamera's van het warenhuis aan de pers. De krant Evening Standard publiceerde foto's gemaakt van de video, waarop twee pratende en lachende mannen waren te zien vlakbij Harrods, ongeveer 20 minuten voordat een kleine bom buiten het pand ontplofte. Daarbij werden drie mensen gewond. Adviseurs president Tsjetsenië vermoord Londen - Twee broers, adviseurs van president Djokhar Dou- daiev van de opstandige Russische regio Tjsetsenië, zijn in Londen vermoord. Twee verdachten met de Russische nationali teit zijn inmiddels gearresteerd. De broers waren in Groot-Brittannië voor het ontwerpen van geld, postzegels en paspoorten van hun eenzijdig uitgeroepen republiek Tsjetsenië in Rusland. Volgens Scotland Yard waren de broers raadgevers van de Tsjetseense president inzake economische en internationale kwesties. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Het drama rond de godsdienstige Branch Davidians-secte in het Texaanse plaatsje Waco is in veel opzichten 'typisch Ame rikaans'. De doden die de afgelopen dagen zijn gevallen in de veldslag tus sen politie en sekteleden, zijn slachtoffers van een Amerikaan se cultuur waarin vrijheid van godsdienst even heilig is als het recht op particulier wapenbezit. En waarin de sociale structuren veelal zo zwak zijn, dat verloren lopende individuen extra aange trokken worden door de gezins vervangende geborgenheid die welke zonderling of fanaat dan ook te bieden heeft. In het afgelegen gebouw van de Branch Davidians bij Waco be vonden zich volgens de lokale autoriteiten 'honderden automa tische en semi-automatische vuurwapens, minstens vierdui zend kilo munitie en een hon derdtal granaten'. Het is waar schijnlijk dat het grootste deel van dat dodelijke arsenaal daar volkomen legaal aanwezig was. Wapens zijn in Texas, net als in de meeste andere deelstaten van de VS, in talrijke gun-shops vrijelijk te koop voor wie geen criminele veroordeling of ver plichte psychiatrische opname achter de rug heeft. Cult-leider Vernon Howell, die zich David Koresh noemt en zegt Jezus Christus te zijn, heeft in 1987 tientallen in beslag genomen vuurwapens van justitie terugge kregen, nadat hij wegens gebrek aan bewijs was vrijgesproken van de moord op een sekte-ge noot. Ieders 'recht wapens te dragen' staat in de Amerikaanse grond wet en kan „verklaard worden uit de historische totstandkoming van de VS, uit de jachtcultuur in het land, uit een landschappelij ke uitgestrektheid waarin ade quate politiebescherming een il lusie blijft en uit het feit dat weinigen zich willen ontwape nen nu 'ieder ander' wel een vuurwapen heeft. Er zijn zo'n één miljoen vuurwapens in de VS in particulier bezit: gemid deld meer dan één per huis (op straat mag geen wapen worden gedragen). Politieke pogingen van o.a. pre sident Clinton om nadere beper kingen te stellen aan het wapen bezit, verlopen moeizaam. Hoog uit komt er nu landelijk voor elke koper een 'wachtperiode' van een paar dagen, waarin de politie diens identiteit kan na gaan. Amerika kent honderden kleine sekten, die veelal zwaarbewa pend in verlaten streken in bij voorbeeld een boerderij bijeenle- ven. Er spelen zich vaak extra vagante taferelen af, zoals occul te bijeenkomsten en groepssek- suele rituelen. De Amerikaanse geschiedenis kent tal van zowel onschuldige als gewelddadige incidenten met godsdienstige secten. Van de veertig Rolls Royces waarmee de Maharasji en zijn Amerikaanse volgers in een arme streek in Oregon hun burgerlijke omge ving irriteerden, tot de moord, twintig jaar geleden, van Charles Manson en de zijnen op onder anderen de actrice Sharon Tate, en de collectieve zelfmoord in 1978 van 900 aanhangers (meest Amerikanen) van 'dominee' Jim Jones in de jungle van Guyana. Maar ook meer algemeen geac cepteerde en grotere religieuze bewegingen in de VS laten een psychologisch klimaat zien dat bij waarnemers in andere Wes terse landen bevreemding en huiver kan wekken. De massale extase waarin christelijke tv- en zaalpredikers hun enorme ge hoor weten te brengen, is in Amerika een normaal verschijn sel, vooral in conservatieve blan ke kring in het zuiden, zoals in Texas. Naar de verklaring voor de bloei van christelijk-religieus extre misme in Amerika hebben talrij ke psychologen gezocht. Over het algemeen noemen zij meer dere elkaar versterkende feno menen: de traditioneel strikte scheiding van kerk en staat in de VS (een kerstboom in een ge meentehuis is al voltrekt taboe); angst dientengevolge van de overheid om religieuze bewegin gen iets in de weg te leggen; het individualistische Amerikaanse ideaal zorgt voor geringe be moeizucht met geestelijk ontspo rende mensen; het verval van het instituut 'gezin' (Amerika heeft bijvoorbeeld het hoogste echt- scheidingspereentage ter wereld) doet velen omzien naar vervan gende ouderfiguren. Waco - De leider van de Davidian-sekte Howell heeft gisteren in een radio-uitzending aangekondigd dat hij zich vreedzaam zal overge ven, samen met al zijn volgelingen. Hij deed dat in een op band opgenomen verklaring die werd uitgezonden door een radiostation in Dallas. Voorwaarde voor zijn overgave was uitzending van de bijna een uur durende religieuze boodschap. Eerder op de dag liet hij .in totaal acht kinderen en twee vrouwen vrij. Daarmee kwam het aantal vrijgelaten kinderen op 18. Vernon Howell's Branch Davidi ans is een al zestigjarige afsplit sing van de kerk der Zevende Dags Adventisten en zou wereld wijd niet meer dan tweeduizend aanhangers hebben. De zorg dat Howell (33) het moment van krankzinnigheid kon hebben be reikt waarin hij al zijn eigen volgelingen in zijn 'klooster' in Waco om het leven zou brengen, heeft de politie doen besluiten om afgelopen zondag tot de aan val over te gaan. Het sentiment dat talrijke kleine kinderen (deels het eigen nageslacht van Howell en zijn naar verluid ne gentien vrouwen) in levensge vaar zouden zijn en berichten dat volwassenen in het gebouw regelmatig seks hadden met minderjarige meisjes, droeg bij tot de urgentie die autoriteiten aan de dag legden. Intussen staat vast dat de uit voerder van de beoogde bevrij dingsactie, het federale 'Bureau voor Alcohol, Tabak en Vuurwa pens' volop spijt heeft van zijn werkwijze. Er zijn grove fouten gemaakt. Blijkbaar was de ver rassing er voor Howell en zijn naar schatting zeventig medebe woners af, mogelijk als gevolg van een 'lek' naar de lokale pers. Een handvol verslaggevers van de lokale krant en het tv-station stond zondagochtend rond het complex te wachten op de actie die zou gaan komen. Waarom niet eerst is geprobeerd de sekte leden 'naar buiten te praten' is een raadsel. Op de vraag waarom van de honderd aanvallende agenten er zich liefst vièr lieten doodschie ten en zestien zich lieten ver wonden, verklaarde de politie woordvoerder: 'Zij hadden bete re geweren dan wij'. Waarmee de simpele verklaring van incompe tentie was afgelegd. Onze Top 5 van deze week. t/m vrijdag tot 18.30 uur. De koopavond blijft ongewijzigd. Informeer bij uw AH winkel.

de Stem | 1993 | | pagina 5