groei Stakingen dreigen in metaal In twee maanden tijd 96 gevallen van nekkramp in Nederland Industriebond FNV eist van werkgevers reparatie ^wao-gat' Protest tegen duurdere rechtshulp DE STEM Spoor bijster Criminaliteit in Tilburg met 40 procent omhoog Kamer wil sneller af van opkomstplicht militairen Oud-bestuur Postcode Loterij fraudeerde niet I JerelFd Kosto waarschuwt voor groeiend tekort cellen A2 BINNENLAND A3 Ziekenfondsen positief over 'wao-reparatie' COMMENTAAR BINNENLAND KORT spelen de Verenigde Franse bronnen jn Namibië beweren dat act op de hoogte zijn leveranties aan Unita willen hun vingers niet en de Amerikanen de Dos Santos tot op de vandaag nog niet er- uden ze dat wel doen n Zuidam, dan kunnen fectiever druk uitoefe- ijvoorbeeld Zuid-Afri- lot van rekening is de ig overgeleven groot- uidam zou het liefste t een wapenembargo ekondigd. hoop voor Angola is tijd uiteindelijk tegen 1 werken en dat de onale gemeenschap lot van het land aan- van rekening hebben :gde Staten samen met alige Sovjetunie en het, koloniale moederland, in 1991 het vredesak- ssen Savimbi en Dos' fgedwongen. Maar dat natuurlijk niet dat ze op het sturen van een arnemers na zich aan ntwoordelijkheid kun- rekken. In het belang mensen moet er iets Niet alleen hun eigen wordt beter maar de e krijgt nieuwe impul- stie van de monopolies donesië ook regelmatig ek op van de Wereld- -or de dalende olieprij- io jaren tachtig is het economische activitei- verbreden en heeft de zijn greep op de eco- ersoepeld door een pro deregulering in gang te 'aar nog steeds zijn er monopolies, stelde de ank in een rapport, alleenheerschappij van bedrijven, in handen zeer kleine groep men- aronder de familie Su- unnen kleinere bedrij- k niet van de grond „Te veel mensen kunnen n de slag. Iemand die mer wil worden, stuit muur waartegen niet te eren valt", zegt Kwiek, een vooraanstaand lid oppositionele Democra- artij (PDI) baarde vori- nd opzien door op een mst in Jakarta de vloer egen met de mentaliteit: ndonesiërs. 'Morele ver- g belangrijk obstakel -ruitgang', kopte de Ja- ost daags erna op de ina. Kwiek hekelde op nkomst vooral de cor- het land: „Corruptie is ij de gewone man in de aar ook bij de overheid ecten uitbesteed aan be- bedrijven. Corruptie "rlammend op de econo- ntwikkeling. Daarom is taliteitsverandering een "reiste om van Indonesië derne samenleving te het derde deel in serie over ontwikkelingen in onder het bewind van t Suharto, die op het punt voor de zesde keer tot ofd gekozen te worden, e artikelen verschenen op ari en 1 maart. Segaar FOTO VAN HULLENAAR n den Boorn en Walra- NV en wij zetten daar op aan, ook bij cao-on- lelingen", zegt Walra- 3 passeert in elke onder- ng het hele pakket van dewet/wao, de arbeids- 'korting, het ouderenbe- rintreders en migranten, arbij precies de inzet is, )epaald door de bonds- let hoogste bestuurlijke van de Industriebond, iteindelijk moeten de le- rvoor hun fiat geven, net r het uiteindelijke cao- it." en deel 2: jn allemaal arbeiders' DE STEM WOENSDAG 3 MAART 1993 Van onze verslaggever Eindhov en jn eerste twee maanden van dit jaar zijn er in Nederland 96 gevallen van nekkramp geregistreerd. Re cent blijken zeker drie jonge mensen in Arnhem en Lim burg en vermoedelijk een 7-jarige jongen uit Veghel aan de ziekte te zijn overle- De Algemene Hoofdinspectie Volksgezondheid in Den Haag vindt het voorbarig om te spre ken van een toename van nek kramp. Vorig jaar telde ons land 300 mensen met nekkramp, de meest beruchte vorm van hersenvlies ontsteking. Het cijfer 96 van januari en februari is geen indi catie dat er voor dit jaar een opmerkelijke toename verwacht moet worden, meent de hoofdin spectie. „Wat we tot nu toe van nek kramp weten, is dat de ziekte gemiddeld meer in de winter maanden voorkomt dan in de zomermaanden. Het begint met een luchtweginfectie die vooral via hoesten overgebracht wordt. En hoesten hoort nu eenmaal bij de koudere jaargetijden", aldus een woordvoerster van de hoofd inspectie in Den Haag. Volgens mr. H. Plokker, hoofdin specteur in Noord-Brabant, is het totaalcijfer in de afgelopen jaren wel licht gestegen. „Maar we hebben het dan gelukkig over betrekkelijk kleine getallen", zegt hij. Hij heeft geen verkla ring voor het feit dat de ziekte zich nu niet geconcentreerd in een specifiek gebied maar meer verspreid op zeer uiteenliggende plaatsen manifesteert. „Het waarom kunnen we niet aange ven. Nekkramp is de laatste in fectieziekte waar we nog maar weinig grip op hebben." De belangrijkste veroorzaker van nekkramp is de moeilijk te bestrijden meningococ-bacterie. Ieder geval van meningitis-nek- kramp moet daarom gemeld worden via de regionale gezond heidsdiensten aan het landelijke registratiepunt. Volgens inspecteur Plokker is voorlopig tegen de meningococ- bacterie nog geen kruid gewas sen. Het ziekteproces verloopt zo snel, dat artsen vaak achter de feiten moeten aanlopen. Plokker: „Vanaf 1 april krijgen kinderen iDij de standaardvaccinatie een middel tegen Haemophilus in- fluenze toegediend. Maar dat is slechts een van de notoire ver oorzakers van hersenvliesontste king. Je kunt het vergelijken met griep; er zijn zoveel virussen die griep veroorzaken dat we men sen onmogelijk voor al die virus sen apart kunnen vaccineren". Utrecht (anp) - De kans is groot dat de 9000 werknemers van de ziekenfondsen bij arbeidsonge schiktheid weinig zullen merken van de kabinetsingrepen in de wao. De werkgevers zijn bereid serieus te kijken naar de voor stellen van de vakbonden om het zogenoemde wao-gat te repare ren voor de hele bedrijfstak. Dat deelde directeur N. de Jong van de Vereniging van Neder landse Zorgverzekeraars (VNZ) gisteren mee. In het voorstel van de bonden worden de arbeidsongeschikt heidsuitkeringen aangevuld tot 70 procent van het laatst ver diende salaris. De regeling zou moeten gelden voor alle werkne mers en moeten worden uitge voerd door het bedrijfspensioen fonds. De VNZ staat niet onwelwillend tegenover het voorstel, maar een definitief 'ja' hebben de werkge vers nog niet laten horen. „De kip is aan het broeden", zei De Jong. „We moeten zien dat we een goed ei leggen, maar het is in ieder geval een positief broed- proces. Ik heb de indruk dat we er best uitkomen." Er zou nog wel onenigheid kun nen ontstaan over de financie ring van de aanvullingsregeling. De VNZ ziet veel in verlaging van de bestaande bovenwettelij ke uitkeringen op het ziekengeld en de wao. De Dienstenbond FNV voelt daar weinig voor, zo deelde een woordvoerder mee. De bond ziet liever dat de wao- reparatie wordt gefinancierd uit de verwachte verlaging van de ziektekosten-premie of een ver laging van de wao-premie van de werknemers. Als de operatie bij de zieken fondsen slaagt, zou het voor het eerst zijn dat er een uniforme regeling komt voor een hele be drijfstak. De bankwerkgevers hebben wel iswaar te kennen gegeven dat zij willen vastleggen dat de toekom stige wao-uitkeringen worden aangevuld, maar de afzonderlij ke werkgevers zouden de verze keringen daartoe moeten afslui ten. Daardoor kunnen bij voorbeeld verschillen in premiehoogte ont staan. Bovendien willen de bankwerkgevers tot 60 procent van het laatst verdiende salaris aanvullen. Houten (anp) - Als de werkgevers in de metaal- en electrotechnische in dustrie (200.000 werkne mers) blijven weigeren mee te werken aan collec tieve reparatie van het zo genoemde wao-gat, wordt er vanaf 15 maart gestaakt in de bedrijfstak. Dat heeft de Industriebond FNV gis teren besloten tijdens een bijeenkomst in Houten. Vanaf 12 maart worden de eerste speldeprikken aan de werkge vers uitgedeeld, zo verklaarde een woordvoerder van de groot ste bond in de metaal na afloop van de vergadering. Met poortacties en kantinebijeen komsten wil de bond de druk op de werkgeversorganisatie FME langzaam opvoeren. Mochten deze zachte actievor- men geen succes hebben, dan zal de 'bond zijn leden raadplegen over 24-uursstakingen. Dat zal voor het eerst gebeuren in de districten Dordrecht, Almelo, Assen en Utrecht. Welke bedrij ven de bond op het oog heeft, wilde de woordvoerder niet zeg gen. De Industriebond FNV heeft steeds gezegd 'heel voorzichtig' te willen zijn met stakingen, ge zien de slechte economische si tuatie van veel bedrijven. Ook de Unie BLHP, de vakbond voor het middenkader, begeeft zich op het actiepad. De midde len die de bond daarvoor kiest, gaan echter veel minder ver dan die van de Industriebond FNV. De Unie begint met het organi seren van kantinebijeenkomsten en het overhandigen van petities aan directies. De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de metaalindus trie liepen vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag vast. Werkgevers en bonden konden het niet eens worden over de wao-kwestie. De FME is principieel tegen een regeling die werkgevers ver plicht aanvullingsregelingen aan te bieden. De bonden willen on dernemingen juist wel verplich ten hun werknemers de moge lijkheid te geven zich bij te ver zekeren. Het gebruik van zo'n regeling zou vrijwillig kunnen zijn. De FME en de bonden zijn het er wel over eens dat de premie voor welke afspraak dan ook voor rekening van de werknemers moet komen. Met minder mensen evenveel of zelfs meer doen. Het klinkt als de droom van elke ondernemer. Het lukt slechts als in de oude situatie de efficiency zoek was of het personeel lanterfantte. Spoorwegbaas R. den Besten is geen dagdromer. Desondanks rekent hij erop dat de Nederlandse Spoorwegen in de komende jaren met ruim 10 procent personeel minder toe kan. De dienstverlening blijft echter gelijk, kondigt hij aan. Het moet dus een rotzooi zijn bij het spoor, denkt elke zich op logica baserende buitenstaander. Een bedrijf van luiwammesen en tegen elkaar inwerkende bureaucraten. Toch is er in de werkelijkheid nauwe lijks iets dat daar op wijst. Den Besten vertelt niet alles, is het andere alternatief. En daar 'ijkt het ook op. 950 Machinisten, conducteurs en lokettisten gaan er bij voorbeeld uit. Die doen nu niet allemaal niets. De werktijd van de overigen wordt niet opgerekt. Dus zullen er diensten moeten vervallen, lijnen gesloten worden en loketten minder lang bemand. Stations zullen 's avonds laat en 's ochtends vroeg dus onveiliger of op zijn minst onherbergzamer worden. De service daalt en om het met de woorden van Den Besten zelf te ze99en: „Een slechte service schrikt potentiële klanten af en stoot wellicht de huidige reizigers af." Dat is geen goede zaak. Het overheidsbeleid is er officieel op gericht reizigers uit de auto en in het openbaar vervoer te krijgen. De regering heeft weliswaar net besloten tot een verzelfstandiging van de spoor wegen, maar dat houdt niet in dat NS zich niets meer gelegen "oeft te laten liggen aan het algemeen beleid. Daar lijkt het echter wel op. Den Besten wil nu niet spreken over sluiting van hjnen en het schrappen van treinen, in de plannen en onderzoe ken die de laatste tijd uitgelekt zijn gaat het over niets anders. Met name verbindingen in vanuit de Randstad gezien afgelegen streken worden bedreigd. Daar is het met de rest van het openbaar vervoer ook niet bijster goed geregeld. De behoefte san eigen autovervoer stijgt dus slechts. J-onsequent lijken de plannen van de spoorwegen allerminst. Niet.alleen zijn ze strijdig met het overheidsbeleid, ze staan ook paaks op alles wat de NS de laatste tijd zelf heeft beweerd. Een enkel voorbeeld slechts: lokettisten op kleine stations zouden ook "etsenstallingen moeten gaan beheren, informatie over andere nuttige zaken verstrekken enzovoorts. De inkt van dit voorstel is "°9 nat- Hoe dit te rijmen met minder kaartverkopers? uen Besten heeft het een en ander uit te leggen. Laat hij dat spoedig doen. Anders zal ieder denken dat hij een zware wissel «ekt op de toekomst van het openbaar vervoer. Van onze verslaggever Tilburg - In de afgelopen twee jaar is de criminaliteit in Tilburg met bijna 40% gestegen. Vorige week maakte de Tilburgse politie al de vorming van een speciaal team bekend omdat het aantal woningin braken omhoog ging van 1593 in 1991 naar 1970 in het afgelopen jaar. Uit een analyse van de misdaadcijfers over de afgelopen twee jaar blijkt nu dat er op alle fronten sprake is van een forse stijging, in sommige gevallen zelfs in een jaar tijd met ruim 60%. De percentages in de analyse zijn gebaseerd op de gevallen waarvan bij de politie aangifte is gedaan. Er wordt gesproken over een 'verontrustend beeld'. Volgens de misdaadanalyst van de Tilburgse politie is het echter verkeerd te veronderstellen dat alleen de criminaliteit stijgt. Volgens hem .ligt het voor de hand dat de bereidheid van burgers om aangifte te doen ook verhoogd is. Veel opmerkelijker nog dan de stijging van het aantal woninginbra ken is de toename in het afgelopen jaar van de diefstallen van auto's (44,7%), motoren (63,2%) en bromfietsen (52,6%), zakkenrollen (59,1%), inbraken in bergingen (40,3%) en vernielingen in en aan schoolgebouwen (60,3%). Ook op andere fronten blijkt het aantal misdrijven in Tilburg schrikbarend toe te nemen. Zo is het aantal zedendelicten in twee jaar verdubbeld van 96 in 1990 tot 200 in het afgelopen jaar. Het aantal geweldsdelicten is in dezelfde periode zelfs verdrievoudigd van 294 aangiften in 1990 naar 887 aangiften in 1992. De enige opvallende daling doet zich voor in het aantal auto-inbra ken. Dat aantal is gedaald met bijna een kwart van 3931 in 1991 tot 3021 in het afgelopen jaar. Volgens de analyse is deze daling mogelijk te verklaren omdat de politie begin vorig jaar een speciaal project tegen auto-inbraken draaide. Den Haag (anp) - Een meerderheid van de Tweede Kamer houdt er vooralsnog aan vast dat de vijfjarige overgangs periode voor afschaffing van de opkomstplicht voor militaire dienst korter kan. Dat blijkt uit de schriftelijke vragen die de Tweede-Kamer fracties gisteren aan minister Ter Beek over zijn Prioritei tennota heeft gesteld. In die nota geeft hij aan hoe de krijgsmacht moet worden ver kleind en gereorganiseerd. De bewindsman wil het aantal dienstplichtigen geleidelijk verminderen tot eind 1997 de laatste dienstplichtige de ka zernepoort achter zich dicht heeft dichtgetrokken. De mi nister vindt een overgangspe riode van vijf jaar noodzake lijk om met name bij de Ko ninklijke Landmacht een goe de overgang naar een beroeps leger mogelijk te maken. De fractie van de PvdA, de partij van Ter Beek, blijft van oordeel dat vijf jaar aan de lange kant is, aldus woord voerder Van Traa. Zijn fractie wil van de minister weten waarom een kortere over gangsperiode onaanvaardbaar zou zijn. De meeste fracties willen inzicht in de concrete gevolgen van een verkorting. De fractie van het CDA erkent dat een kortere overgangspe riode kan leiden tot meer ge dwongen ontslagen dan de 1500 die minister Ter Beek voorziet. Volgens de christen democraten kan dat effect worden verzacht door de af vloeiingsperiode voor overtol lige militairen te verlengen. Van onze verslaggever Den Haag - De Stichting Na tionale Postcode Loterij blijft samen werken met het Bu reau Novamedia. Ongeveer een jaar geleden kwam de loterij in opspraak, omdat bestuursleden/oprichters via hun bedrijven hoge vergoe dingen kregen. Zij verleenden hun diensten aan Novamedia, die de zeer goed lopende Postcode Loterij sinds 1990 organiseert. Van fraude was geen sprake. Wel krijgt de NPL een nieuwe organisatie structuur. Onder leiding van de interim- voorzitter W. Etty is een diep gaand onderzoek ingesteld en daaruit is gebleken dat er geen sprake is geweest van privé-be- voordeling, zoals een jaar gele den werd aangenomen. „Er zijn in de begin-periode een aantal fouten gemaakt. De organisatie structuur wekte de schijn van misbruik door het samenvallen van meerdere functies en belan gen in bestuurlijke en leidingge vende posities. Ook al is er van misbruik geen sprake geweest, het wekken van die schijn is voor een organisatie die geld voor goede doelen inzamelt on houdbaar," aldus Etty gisteren bij de presentatie van een nieu we bestuursstructuur van de Na tionale Postcode Loterij. „Het is van groot belang dat een bedrijf als Novamedia bij de lo terij betrokken blijft. Die club bestaat uit mensen die van de loterij een succes hebben ge maakt. Zij weten met hun ma nier van werken het grote pu bliek aan te spreken. En daar profiteren goede doelen van", aldus Etty. Met Novamedia is een nieuw contract voor vijf jaar afgesloten, waaraan staatssecre taris Kosto van Justitie zijn fiat heeft verleend. De verwachting is dat de loterij nog verder zal groeien en er gaan drie grote instellingen meer van de opbrengsten profiteren. Naast de Novib, Vluchtelingen- Werk Nederland en Natuur Mo numenten delen nu ook Artsen Zonder Grenzen, Unicef en het Wereld Natuur Fonds in de re cettes van de Postcode Loterij. Momenteel draait de loterij met 1,6 miljoen tientjes-leden. Van de bruto-opbrengst van 160 mil joen ging zestig procent naar de drie begunstigde organisaties. De Nationale Postcode Loterij W. Etty...fouten gemaakt... FOTO ANP krijgt een Raad van Toezicht, bestaande uit onafhankelijke deskundigen op het gebied van marketing, media, overheid en financiën. Deze club draagt de eindverantwoordelijkheid. Als nieuwe voorzitter is oud-minis ter van Justitie en van Defensie mr. J. de Ruiter aangetrokken. Het rapport van een Utrechts onderzoeksbureau naar de han delswijze van het vorig jaar af getreden bestuur meldt dat er geen sprake is geweest van on toelaatbare activiteiten, maar spreekt wel van 'botsende be drijfsculturen en een dominante positie van de initiatiefnemers', de oud-bestuursleden Jelsma, Leeman, De Jong en Novame- dia-directeur Poelmann. De vergoeding aan Novamedia en de bedrijven van de oud-be stuursleden bestaat voortaan uit een vast deel voor directie-voe ring en een variabel deel voor ontwikkeling en groei van de loterij. De initiatiefnemers heb ben aangeboden het exploitatie recht van de licentie onder te brengen bij de nieuwe Raad van Toezicht. Volgens het rapport zijn er wel fouten gemaakt met een over eenkomst met het derde wereld persbureau IPS. Een subsisie" aan IPS is uiteindelijk weer in de kas van de loterij terecht gekomen. Ook de Stichting DOEN, die veel humanitaire en milieu-projecten uit de loterij-kas ondersteunt, had zelf geen fondsen mogen verwerven en had overleg met justitie moeten plegen over de subsidie van 2,5 miljoen gulden aan de Krant op Zondag. Daar over werden Kamervragen ge steld, omdat de loterij alleen gelden mag geven aan 'goede doelen van algemeen belang'. e/ \5 Amsterdam heeft 't! Wat? Het schoonste GFT-afval van Noord-Holland. Een steekproef heeft geleerd dat het groente-, fruit- en tuinafval slechts 1 procent materiaal bevat dat niet gecomposteerd kan worden. Wat u met die informatie aan moet? Niets. Ik meld het u alleen maar om dat een bericht met deze informatie en een daaraan gekoppelde wat parmantige ondertoon gisteren op het ANP-net verscheen. Zodra iets in in Amsterdam gemeld wordt, dan is het belangrijk, zal de achterliggende redenatie wel ge weest zijn. Uiteraard kun je na gaan denken over het waarom van de het schone afval in Amsterdam. Dat ze binnen de grachtengordel uiterst milieubewust zijn, is natuurlijk genoegzaam bekend. Iedereen die niet tot hun selecte milieu behoort, wordt gemeden als de pest. Onderling maken ze elkaar nog wel eens voor rotte vis uit. Nou behoort vis niet tot het GFT-afval, maar in rotte toestand moet zo'n beest volgens 'mij toch behoorlijk goed te composteren zijn. Het aardige van compost is natuurlijk dat het als tuinmest terug kan naar de GFT-leveranciers, maar hoe moet dat nu in de binnenstad van Amsterdam? Tuinen zijn daar nauwelijks en de daar aanwezige inteelt behoeft nauwelijks bemesting. Blijft dus over een alsmaar groeiende compostberg die ertoe zal leiden dat we andermaal tegen Amsterdam op moeten kijken. MERIJN Vrouwe Justitia stort zich op het Binnenhof symbolisch stervend ter aarde. De 'Vrouwe' was gisteren vergezeld van tientallen advocaten en medewerkers van bureau's voor rechtshulp naar Den Haag gekomen om te protesteren tegen de plannen voor verhoging van de eigen bijdrage voor rechtshulp. Aan de vaste Kamercommissie van Justitie .werden 12.000 handtekeningen overhandigd. FOTO ANP SVR: Fraude met belastingen loont Den Haag - Ondernemers die belastingen en sociale premies willen ontduiken zien nog steeds hun kans schoon. De mogelijk heden om frauderende werkgevers aan te pakken moeten eindelijk eens krachtig worden benut. De Sociale verzekerings raad (SVR) komt tot die conclusie in twee diepgravende rapporten die gisteren werden gepresenteerd. De SVR wijt de weinig effectieve aanpak van de fraude aan een gebrekkige inzet van personeel bij de bedrijfsverenigingen en de Belastingdienst, een tekortschietende controle en weinig animo bij het Openbaar Ministerie. Blauwhelmen krijgen tehuis in Zagreb Utrecht - De commandant van de VN-troepenmacht in voorma lig Joegoslavië heeft de Nederlandse organisatie KNMB Pro Rege toestemming gegeven in Zagreb een militair tehuis te vestigen. Het Nederlandse militair tehuis in Zagreb, 'Home '93', wordt begin april geopend. Het tehuis zal over enkele maanden worden uitgebreid met hotelaccommodatie voor familieleden van militairen die de troepen willen bezoeken. De Koninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege zal, aldus Defensie, met 'Home '93' voorzien in een grote behoefte onder blauwhelmen aan ontspanning, opvang en 'geestelijke eerste hulp' buiten de krijgsmacht. Stedelijk Museum in irode cijfers Amsterdam - De financiële uitgangspositie voor de nieuwe directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam, Rudi Fuchs, is niet gunstig. Onder leiding van zijn voorganger Wim Beeren heeft het museum vorig jaar een aantal kostbare tentoonstellin gen en manifestaties georganiseerd, waardoor de begroting vrijwel zeker is overschreden. Het tekort moet binnen de volgende begrotingen worden gecompenseerd. Of het verlies in de miljoenen loopt of dat het allemaal meevalt, wordt volgende maand bekend. Dat blijkt uit opmerkingen van de Amsterdamse cultuur-wethouder, Bakker. Coalitie verdeeld over VN-tribunaal Den Haag - Het aantal vrouwen in het VN-tribunaal dat de oorlogsmisdrijven in het voormalige Joegoslavië moet berechten verdeelt de coalitiepartijen CDA en PvdA. De PvdA vindt dat er net zoveel vrouwelijke als mannelijke mensenrechtendeskundi gen in dat tribunaal zitting moeten krijgen. Het CDA vindt deskundigheid van groter belang. Een verzoek van de PvdA, gesteund door WD en D 6 6, om bij secretaris-generaal Bouthros Bouthros Ghali van de Verenigde Naties te pleiten voor een gelijke verdeling van vrouwen en mannen in het VN-tribunaal vond geen genade in de ogen van minister Kooijmans (CDA, Buitenlandse Zaken). „Een gelijke verdeling van mannen en vrouwen is prachtig. Maar u krijgt van mij niet te horen dat ik daar naar wil streven", aldus de bewindsman. VERVOLG VAN VOORPAGINA Vrijwel de gehele Kamer had Kosto daarom eerder gevraagd. Gisteren bleek dat CDA en WD nog niet tevreden zijn: zij willen dat alle gevangenen geen auto matische vervroegde invrijheids- stelling meer krijgen. Kosto waarschuwde dat dan het cellen tekort nog verder oploopt, om dat de straffen langer worden. Het CDA toonde zich geïrriteerd dat Kosto binnenkort een werk bezoek brengt aan Groningen, waar gevangenen alleen overdag in hun cel hoeven en 's avonds naar huis kunnen. „Wij vinden dat zo'n alternatieve straf alleen kan wanneer het automatisme van de vervroegde vrijlating er niet meer is", aldus Soutendijk. Kosto bestreed dat het hier om een alternatieve straf gaat. Hij maakte duidelijk dat dagdeten tie bedoeld is om gevangenen op het einde van hun straf weer aan de maatschappij te laten wen nen. De directeuren van penitentiare inrichtingen en huizen van be waring lieten gisteren op hun beurt weten dat volgens hen de politiek zich niet met het regiem in een gevangenis zou moeten bezighouden. Zij pleitten daar om voor een verzelfstandiging van het gevangeniswezen, waar bij de directies de vrijheid krij gen hun eigen beleid te bepalen. Dat stelt voorzitter C. Boeij van de Vereniging van Directies van Kosto FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Penitentiaire Inrichtingen (VD- PT). Volgens Boeij heeft alleen de directie van een inrichting het inzicht of bepaalde maatregelen, zoals meer camera's of langere openingstijden van sluisdeuren, minder ontsnappingen tot gevolg zullen hebben of juist meer agressie zullen opwekken. Boeij pleit ervoor dat de in spraak van de politiek met het gevangeniswezen zich gaat be perken tot meebeslissen over het aantal cellen en de verschillende soorten gevangenissen. Daarbij zou ten aanzien van het aantal ontsnappingen volgens Boeij per inrichting kunnen worden vast gesteld welk aantal acceptabel

de Stem | 1993 | | pagina 3