Een coskoekle als wereldbeeld Voor Gerrit van der Valk is ondernemen voortdurend koorddansen GIDS SUSKE WISK hambone mm DE STEM WOENSDAG 3 MAART 1993 UsTEM Met Gerrit van der Valk aan tafel in motel Nu land achter een kopje koffie, met cocoskoekje. „Die koekjes lijken ner gens op," moppert de 'peetvader' van het fa milieconcern. „De chef kok is ziek, maar zijn vervanger moet dit beter kunnen." Even later legt een juffrouw uit dat de oorzaak van de misbak sels gezocht moet wor den in een veranderde grondstof. „Onzin," zegt Gerrit. „Hij moet ze ge woon op de oude manier bakken. Zeg hem dat maar. Die koekjes moe ten beter." Door Hans Rube Gerrit van der Valk bij een portret van vader Martien: Onze gasten krijgen te eten wat ik zelf lekker vind. FOTO JAN VERHOEFF Soms blijken mensen in staat de wereld simpel terug te brengen tot goed of slecht. Gerrit van der Valk is een van hen. De samenleving is een cocoskoekje: ze deugt, of deugt niet. Daar tussen bestaat niets, matige koekjes zijn gewoon ook slechte koekjes. Dus een paar uur later zijn ze goed. Zijn image is dat van de belha mel, de ondernemer die zich van geen enkel gebod iets aantrekt. Wetten lijken er te zijn om overtreden te worden, belasting betalen is slechts voor de dom- men. Het is het verhaal van de zakenman tegen de overheid. Een overheid die het in de ogen van Van der Valk zelden bij het rechte eind heeft. Over een paar maanden, in juni, wordt hij 65. Aow'er. „Ik weet niet of ik het geld krijg. Interes seert me ook niet. Tegenwoor dig woon ik in Zwitserland, dat pensioen ga ik echt niet halen, mijn hele leven ben ik al tegen subsidies geweest." Persoonlijke rijkdom is niet be langrijk, vindt Gerrit van der Valk. „Óm te leven heb ik geen geld nodig, alles wat ik wil hebben krijg ik van de zaak. Mijn eten, mijn kleding, de au to. Waar heb ik geld voor nodig? Iedere cent die ik verdien, vloeit in het bedrijf terug. Rijkdom is betrekkelijk. Rijk zijn is als je een leven naar je eigen keus kunt leven. Hoeveel mensen zijn er niet arm van geest?" Bewogen leven Zijn woorden en gedachten- sprongen zijn vaak moeilijk te volgen. Dan weer spreekt de rechtlijnige zakenman, op het andere moment zit een haast filosofisch ingestelde man aan tafel. Steeds weer lichten felle ogen in de oogkassen op. Alsof hij voortdurend de gespreks partner probeert door te lich ten. Willen ze me vangen? Pro beren ze het bedrijf te kraken? Hij heeft een bewogen leven achter de rug. Zoon van een hardwerkende boer. Tomeloos energiek, dankzij een erfelijke bloedafwijking gezegend met het uithoudingsvermogen van een paard, al moet hij daar nu op latere leeftijd voor naar de specialist. „Te veel ijzer, dat werkt tegen me." In de oorlog hielpen de Valken in het verzet, vader Martien weigerde de Duisters te voeden, de elf kinderen zorgden voor onderduikers. „De onverzette lijke houding van vader heeft C9p ons bijna het leven gekost." Die tijd drukt nog steeds een stem pel op zijn doen en laten. Hij heeft er een onwrikbaar rechts gevoel aan overgehouden. „In onze zaken wordt niet gediscri mineerd." Na de oorlog is het snel gegaan. De ene na de andere toekan verrees op de daken van hotels en restaurants. In 1953 is hij naar Brabant verhuisd, met 'zijn meissie' Toos. Ze is zijn 'alles', noemt haar nog steeds 'mijn verkering'. Gebruld van woede heeft hij, toen Italiaanse maffiosi haar eind 1982 ont voerden. Van Toos mag hij er nooit over praten. „Toen heb ik leren huilen. Ik ben meestal rustig, kom soms over als een bruut. Dat ben ik niet, maar mensen zien me zo. We hebben gr nooit met elkaar over gesproken, ze wil niet dat ik er iets van zeg." „Voor Toos was het absurd te horen dat we dertien miljoen gulden voor haar hadden be taald. 'Als je wilt ga ik het voor je terugverdienen', zei ze. Boe ken wilde ze schrijven. 'Als het moet speel ik met parfums'. Meisje, zei ik. Je hebt al lang al het geld van de wereld voor me verdiend." Hij durfde er niet op te rekenen dat hij haar nog ooit zou terug zien. „De hoop geef je nooit op." En ook dit heeft hem ge hard. 'Valken' zijn gewilde ob jecten voor afpersers en over vallers. De motels in Eindho ven, Gilze en Breukelen moch ten dat ervaren. „Alle boeven die ons belagen, worden altijd gepakt. Er is er nog nooit een ontkomen. Ze kunnen beter wegblijven." Zijn blik is dodelijk. Onbegrensd Hij werkt in het 'vak der onbe grensde mogelijkheden', zegt hij. Vader Martien stelde ooit als doel ieder van zijn elf kinde ren een eigen horecabedrijf te geven. Die droom kwam uit. Zelfs de tweede generatie heeft voor het merendeel een eigen zaak, nu werken de Valken voor hun kleinkinderen en achter kleinkinderen. Ongeveer twee derde van de familie blijft in het concern werkzaam, allen hebben een goedbelegde boter ham. „Ze zijn vrij om te kie zen," zegt Gerrit. „Als ze niet in het bedrijf komen, mij best." Gerrit wil naar de vijfentachtig tot honderd toekan-motels. „We zijn bezig met Litouwen, in Duitsland komen er nog een paar bij en we hebben in Noord-Frankrijk de eerste steen gelegd." Amerika lonkt. „Miami krijgt dit jaar zijn Valk. Dan gaan we combi-reizen organise ren met Curasao." Goed in cijfers is hij nooit ge weest. Hoeveel de omzet van het concern is? „Schrijf maar er gens tussen de driehonderd en vierhonderd miljoen gulden." Lijkt wat weinig, met alleen al vijftig motels, „ft weet het niet, Arie doet de cijfers." Diezelfde broer Arie vindt dat hij soms te veel naar buiten treedt. „Die zoekt de publiciteit niet." Gerrit heeft zelf een soort haat-liefde verhouding met de pers. Slechte beoordelingen ma ken hem kwaad. „Dan schrijven ze maar wat." Maar zijn wraak is zoet. Het Algemeen Dagblad werd uit de kiosken van Van der Valk verbannen na een aan tal voor het concern minder lovende artikelen. „Ze hebben me gesmeekt weer in de kiosken te mogen. Nu liggen ze er weer, en dan gaan ze opnieuw stomme dingen schrijven over Curafao." Thuis eten Hij is trots op zijn bedrijf, zeker op het avontuur met het Plaza- hotel in de tropen. „Onze jong ste zoon Marc is door de familie daarvoor uitgekozen. Het is toch ongelooflijk wat hij op Cu- ragao presteert. Een pracht- zaak, zo'n krant probeert dat dan kapot te schrijven door ons publiek als 'goedkoop' te om schrijven." 'Vreemd gaan' doet Gerrit nooit. „Niet letterlijk, en ook niet figuurlijk. Of ik eet in mijn eigen zaak, of thuis." Over de samenstelling van het Valk-me nu is hij kort. „Onze gasten krijgen te eten wat ik zelf lek ker vind. Mijn favoriete maal tijd? Een goede biefstuk, schnit zel of een lekker visgerecht, gebakken tong bij voorbeeld." Die simpele filosofie heeft hem tot horecamagnaat gemaakt, meent Gerrit. „Als horecaman moet je er altijd zijn voor ande ren. Je moet jezelf kunnen weg cijferen. Daarnaast moet je een goede koopman zijn, snel kun nen handelen." „Wat is een ondernemer?," vraagt hij zich hardop af. „In de ogen van de vakbonden en som mige politieke partijen is een ondernemer een 'boze man'. In de tijd van Joop den Uyl moes ten wij eraan geloven. Nu zijn het de vakbonden, die bij ons iets te zeggen denken te hebben. Werknemers mogen bij ons niet hard werken. Ze zouden terug moeten van veertig naar vijfen dertig of twintig uur. Intussen helpen ze het bedrijf naar de knoppen." „Personeel moet je opvoeden. Is dat opvoeden wat de bonden doen? Nee, het is kinderen snoep voeren, maar ze verzwij gen dat hun tandjes daarvan, kapot gaan." „Bij de belastingdienst gaan ze er ook van uit dat ondernemers slecht zijn. Als men dan consta teert dat er bij 58 procent van alle horecaondernemingen iets niet deugt, dan is er volgens mij niet bij de horeca iets mis, maar dan deugt de wet gewoon niet. Die sluit niet aan op de prak tijk. Als ouders hier keurig net jes hun zestien en zeventienjari ge kinderen komen brengen en halen om te werken, dan mag dat niet. Dan spreekt men van kinderarbeid. Dat is toch schandalig. Die kinderen willen gewoon werken. Dat er in de gevangenissen kinderen van zestien en zeventien zitten, waarvan men zegt dat het zwa re criminelen zijn, is wel nor maal zeker?" „Ondernemen is voortdurend koorddansen. De overheid moet zo nu en dan de moed hebben om regels bij te stellen, want wij kunnen niet steeds op het zelfde regeltje blijven balance ren." Van der Valk is een slechte, harde, werkgever, zegt de Hore- cabond FNV. „Ik ben een doet je," typeert Gerrit zichzelf. „Ik rij mee op een vrachtwagen, om te zien of de stoel wel goed zit. Als zo'n wagen er mooi en schoon uitziet, voel ik me trots. Ons personeel moet het goed hebben." Geen gelijkheid Een werknemer bij Van der Valk moet bereid zijn hard te werken. Gerrit kijkt rond in de zaak. „Nu is het rustig, dus kunnen ze het er even van ne men. Straks loopt het storm, dan sjouwt iedereen even hard. Ook mijn zoon, die timmert en obert even hard mee." Toch gelooft Gerrit niet in ge lijkheid. „Gelijkheid bestaat niet. Er bestaat een groot ver schil tussen sociaal en socialis tisch. Wie is tegenwoordig nog echt sociaal. Is het sociaal om illegalen en buitenlanders te helpen. Of is het sociaal om een wao'er die nergens meer aan de bak kan komen zo nu en dan wat te laten bijverdienen, zon der dat de helft ervan naar de fiscus gaat. Hele horden studen ten hebben bij ons hun studie verdiend. Moeten ze dat opge ven?" Hij betaalt wel belasting. „Veel zelfs, maar niet graag." De aan houdende beschuldigingen van belasting-ontduiking zitten hem hoog. „Kwaadsprekerij van concurrenten." En de vakbon den? „Tja, de FNV is ook een bedrijf, die willen zieltjes win nen. Wij betalen belasting. Geef de keizer wat de keizer toe komt, luidt het spreekwoord, maar de keizer moet niet komen jatten. Ik ken ze wel, die man nen uit de buitendienst. Ze staan hier regelmatig op het parkeerterrein met hun auto. Ik schrijf de kentekens op. De be drijfsverenigingen zijn de grootste dieven, die gappen ton nen bij ons." Persoonlijk slaan ze hem aan voor negentigduizend gulden vermogensbelasting per jaar. „Ik bezit veel, maar heb ook veel schulden. En nee!, ik heb geen kapitalen op de bank in Zwitserland. Waarom zou ik. Geld op de bank is dood geld. Het geld dat ik verdien inves teer ik direct in een van onze bedrijven." Joep Hij altijd wel goed voor een paar 'sappige' uitspraken over de actualiteit. „Weet je wat ze met DAF hadden moeten doen? Dat hadden ze aan mijn schoon zoon, Joep van den Nieuw- huyzen moeten geven. Die zou er wel raad mee weten!" Of de mestproblemen. „Dat mi- lieuterrorisme is het ergste wat Nederland nu nog kan overko men. Die mensen schijnen nog steeds niet te beseffen dat goede stront meer waard is dan melk." Of over kunst. „Sommige kunst is nog erger dan milieuvervui ling. Het is pure kunst dat ze die bergen oud ijzer die ze langs de snelwegen plaatsen als kunst verkocht krijgen." Gerrit's strijd met de gemeente* Arnhem is welhaast legenda risch. Hij heeft er nogal wat privé-belangen. „Een belangrijk grondeigenaar met aanzienlijke bezittingen op strategisch ge voelige plekken," omschrijft ge meente-ambtenaar J. Beverdam de horeca-magnaat. Beverdam moet als 'projectmanager' met Gerrit onderhandelen. Talloze conflicten zijn er geweest. Van der Valk is veroordeeld wegens ilegale kap, de illegale exploita tie van een race-circuit, vernie ling van het schitterende na tuurgebied Valkenhuizen, ille gale bouw. Hij beschrijft zelf hoe hij op mooie dagen met de motorcros sers tot de aanleg van het cir- cuitje is gekomen. „En ik ben de sport nog leuk gaan vinden ook." Moet het weg? „Waarom zou het weg moeten. Op die plek wordt al dertig jaar ge- crossd. Dat weet de gemeente ook. Nu ik het als eigenaar van het landgoed toesta, zou het ineens niet meer mogen. Onze bossen liggen er trouwens beter bij dan die van de gemeente Arnhem." Arnhem zou model kunnen' staan voor de vele tientallen plaatsen waar Van der Valk zaken heeft gedaan. De gemeen te Tiel heeft jarenlang tever geefs getracht Gert-Jan van der Valk, zoon van Gerrit, met zijn motel in een keurslijf te krijgen. Illegale bouw, het ontbreken van vergunningen, illegale lo zing, herrie rond de schietbaan. Ze hebben uiteindelijk met po- litiedwang gedreigd. Waar ze ook komen, overal ont staat trammelant met de over heid en het zijn steeds 'De Val ken' die aan het langste eind trekken. In Gilze bouwt Ad van der Valk zijn villa op een plaats waar dat voor de rest van de gemeenschap verboden is, wordt een rokerij ingericht te gen alle verordeningen in en geen ambtenaar die er wat te gen kan ondernemen. Groen dak Of neem motel Vught. Het dak moest en zou rood worden, vond de gemeente. Maar het werd groen. „Groen was mooier," zegt Ger rit, pretlichtjes in de ogen. „Of we dat doen om te jennen? Nee, het paste gewoon veel beter bij de bestaande bouw. Van mij mogen ze die hele bouw- en woningtoezicht opheffen. Kijk, Vught had van mij nog een stuk hoger moeten worden. Het mo tel staat te laag. Laatst met het hoge water stonden de onderste verdiepingen bijna blank. Daar heb ik destijds al voor gewaar schuwd. Hoger mocht niet, vond de buurt. Wat maakt dat nu uit, zeven meter hoog, negen meter, of elf meter. Ze kunnen er toch niet overheen kijken." Zijn manier van zaken doen heet intuïtief te zijn. Anderen noemen het 'boerenslimheid'. Lang voordat een gemeenteraad er erg in heeft, bezit Van der Valk vaak al stukken grond of ander onroerend goed in een plaats. „Zelfs voordat er een weg is aangelegd", zegt Gerrit. „In Limburg willen we nog wat bouwen, die grond hebben we vele jaren geleden al gekocht. Bij Venlo hebben we twintig of dertig hectare, in Mierlo-Hout ligt nog wat grond." Zo kwam bij voorbeeld ook mo tel Gilze tot stand. De BV Motel Gilze Rijen stond al geregis treerd bij de Kamer van Koop handel in Tilburg, lang voordat er een snelweg van Tilburg naar Breda liep. En ook de grond langs de A58, waar in Tilburg tegenwoordig Van Doornes Transmissie ligt, was destijds in stilte door B en W aan Van der Valk toegezegd. „Ik heb de pa pieren hier nog liggen, onderte kend door wethouder Bagger man." De gemeente koos later echter voor de geavanceerde techniek en de werkgelegenheid die VDT zei te zullen binnen brengen. „Wij mochten in ruil daarvoor op de plaats van hotel Ibis gaan zitten. Daarvoor heb ik netjes bedankt. Een Van der Valk-zaak hoeft niet op een tweede rangs lokatie te gaan zitten." Miskend „Wij plaatsen gemeenten op de landkaart. Wie had er voor de opening van ons motel ooit van Nuland gehoord? Eerst klaag; den de mensen, nu zijn ze blij met ons. Het motel fungeert als een prachtige geluidswal met al dat verkeer hier voor de deur." Soms voelt hij zich miskend. „Ik krijg wel eens kamerleden over de vloer. Wisten ze niet dat je bij ons zo goed kon eten. Ja, zeg ik dan. Met al die etentjes in Des Indes in Den Haag ben je toch wel een dief van de staat. Het kan ook zoveel goedkoper. Het gastenboek op de balie van motel Nuland. Gevuld met lou ter lovende woorden. Gerrit. „Er zijn mensen die al veertig jaar bij ons komen. Ze zijn bij ons getrouwd, en nu vieren ze bij ons weer hun huwelijksdag. Dat zijn tevreden klanten. Durft u die mensen te vertellen dat zij al die jaren op een ver keerd adres zijn geweest?" Dit is hel laatste artikel over het Van der Valk-concern. De ee'°e verhalen stonden in de weekend bijlage van 20 februari en op o pagina Extra op Maandag van x februari. RADIO 1 ffi heel uur en 7.30, 8.30, 12.30, 30 16.30, 17.30, 18.30 en 06.30 Nieuws. VARA: 7.07 Radio 1 woensdageditie. AVRO: 1207 Ra diojournaal. NCRV: 17.05 Hier en Nu NOS: 18.34 Langs de lijn, sport en'muziek. 23.07 Met het oog op morgen. EO: 0.02 Voor wie niet Vnen kan. 1.02 Zingen in de nacht. 9 02 De verandering. 3.02 Gospels „an toen. 4.02 De ochtendmix. 5.02-7.00 Wakker op weg RADIO 2 ai heel uur nieuws. VOO: 7.04 Ook noeiemorgen. 9.04 Muziek terwijl u werkt 11.04 Anita. 12.04 Het is maar een spelletje. 14.04 Terug in de tijd. !5 04 Nederland muziekland. EO: 17 04 Alle mensen. VPRO: 18.04 Ek- kei horizontaal. EO: 19.04 Country trail 20.04 Nederland zingt: Samen zingen in... 20.30 Nederland zingt: Licht op jongerenkoren. 21.04 Go- snelpodium. 22.04 Praise op woens dag. 23.04-24.00 Take it easy RADIO 3 Fik heel uur nieuws. AKN: 6.02 Breakfast-club. 9.04 Arbeidsvitami nen. 1104 Baas van de dag. VARA: 12 04 Denk aan Henk. 14.04 Paul „an Gelder. AKN: 15.04 Popshop. VOO: 17.04 Rinkeldekinkel. NOS: 18 04 Avondspits. EO: 19.04 Spoor 7. NCRV: 20.04 Paperclip magazine. VPRO: 21.04 Villa 65. TROS: 0.04 Nachtwacht. VPRO: 2.00 Zone. AKN: 4.02-6.00 Pyjama FM RADIO 4 700 8.00, 13.00, 18.00 en 20.00 Nieuws. NCRV: 7.02 Preludium. 8.04 Musica sacra. 9.00 Muziek voor miljoenen. 11.00 Ochtendconcert: Orchestre Philharmonique de Radio France met viool en piano. 13.04 Stemmen. EO: 14.00 Het middag concert: Muziek voor strijkkwartet. 16 00 De Nederlanden. AVRO: 17.00 Jacco's keus. AVRO: 18.04 Kleine zaal. 19.00 Opera magazine. 20.02 Avondconcert: Residentie Orkest. 23.00-24.00 Jazzspectrum RADIO 5 Elk heel uur t/m 18.00 Nieuws. NOS: 6,45-6.50 Mededelingenrubriek met uitgebreid weerbericht en Scheep- vaartberichten. 7.05 1008 AM. 8.55 Waterstanden. EO: 9.02 Vrouw-zijn. KRO: 10.02 Gezondheid, een zorg. 10.55 Column. 11.02 MA/. 12.02 On der tafel. 13.10 Damokles. 14.02 Glas in lood. 15.02 Camera Obscura. RVD: 16.02 De schatkamer. NOS: 1710 Radio UIT. PP: 17.50 Groen Links. KRO: 18.02 De fascinatie. 18.30 Volwassenen katechese. 18.50 Boekenwijsheid. EO: 19.00 Waar waren we ook alweer? NOS: 19.15 Nieuws en actualiteiten in het Turks. 19.50 Nieuws en actualitei ten in het Marokkaans en Berbers. 20.40 Nieuws en actualiteiten in het Chinees. TELEAC: 21.00 Nieuw Bur gerlijk wetboek. 21.30 Computers in het primair onderwijs. 22.00 Scho ner produceren. 22.30 Ziektever zuim. 22.45 Praktijkdiploma informa tica II. KRO: 23.00-24.00 Heb ik iets gemist? OMROEP BRABANT Elk heel uur en 07.30 ANP-Nieuws, gevolgd door Brabants nieuws en actualiteiten. 7.45 De krant in Bra bant. 7.51 Weerman Johan Ver- schuuren. 7.55-8.00 Nieuwsover zicht. 9.07 Muziekkiosk. 10.07 Draai bank. 11.07 Van harte. 12.05 Bra bants nieuws, actualiteiten en spel letje Bij wijze van spreken. 12.53 Bericht voor boer en tuinder. 12.55-13.00 Nieuvysqverzicht. 14.07 Muziekkiosk. 16.07 De heerlijkheid. 17.05 Brabants r.ieuws en actuali teiten. 17.45 De agenda. 17.55-18.00 Nieuwsoverzicht OMROEP ZEELAND 7.00 ANP-Nieuws. 7.05 Nieuws en actualiteiten, met om 7.15 Het weer in de provincie. 7.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 7.40 De dag van... 7.50-8.00 De agenda. 12.00 ANP- nieuws. 12.05 Nieuws en actualitei ten, met om 12.15 Het weer in de provincie. 12.32 Regionaal nieuws overzicht. 12.35 Streekeigen. 12.55 De agenda. 13.00 ANP-nieuws. 16.00 ANP-Nieuws. 16.03 Het ka naal door Zeeland. 17.00 ANP- Nieuws. 17.05 Nieuws en actualitei ten, met om 17.15 Het weer in de provincie 17.32 Regionaal nieuws overzicht. 17.35 Goed Zeeuws. 17.55 De agenda. 18.00 ANP-Nieuws i

de Stem | 1993 | | pagina 20