150 NS-banen extra weg BEKENDMAKING Kosto wil nog eens duizend cellen extra bouwen Beestenboel Vrouw lag vier dagen op keukenvloer voor overlijden PvdA-top schrikt van aanval op Brinkman UNITED COLORS OF BENETTON. Landelijke sanering heeft ook gevolg voor Zuidwest-Nederland Moslims gedood bij verzamelen gedropt voedsel Nederlaag Feyenoord OPRUIMING OPRUIMING DE EIKEN SCHUUR Zoomweg-zuid uitkomst trucks Jeltsin dreigt Russisch Congres Stakingen in metaal op komst Verwachtingen Philips somber DAF Trucks NV opgericht !N DEZE KRANT: Merijntje 'Geen toename van nekkramp' Hulp kwam te laat voor bejaarde in Fijnaartse flat Speciale prijzen voor laatste showmodellen r' L. .J terneuzen hulst sluis Noordstraat 91 Steenstraat 34 Grote Markt 7 ^BIBLIQfrg bDPi Hulst/Terneuzen - Als 4 maart Zoomweg-zuid wordt geopend, slaken de Zeeuws-Vlaamse transporteurs een grote zucht van verlichting. De nieuwe ver binding tussen de Liefkenshoek- tunnel bij Antwerpen en Rijks leg 58 in Nederland, gaat de vervoerders veel tijd en geld schelen. (ZIE ZEELAND - C1 Moskou - De Russische presi dent Jeltsin is vastbesloten de strijd tussen hem en het Congres te winnen. Hij dreigde gisteren bet Congres met 'concrete maat regelen'. Welke wilde hij niet zeggen maar een van Jeltsins woordvoersters zei dat hij des noods per decreet wil gaan rege ren. (ZIE BUITENLAND - A4 Houten - Er dreigen stakingen in metaal- en electrotechnische in dustrie als de werkgevers weige ren mee te werken aan de repa ratie van het zogenoemde wao- gat. Vanaf 12 maart worden de eerste prikacties gehouden, besloot de Industriebond FNV gisteren. Ko men de werkgevers niet over de brug, dan zijn voor 15 maart de eerste stakingen gepland. ZIE BINNENLAND-A3 Eindhoven - Philips zou morgen wel eens een verlies bekend kun nen maken van tegen de 1 mil jard gulden over 1992. Waarne mers zijn zeer somber gestemd over de resultaten die het elek- tronica-concern vorig jaar boek te. Niettemin maakte Philips-doch- ler PolyGram gisteren een winststijging bekend van 13 pro cent tot 506 miljoen gulden. ZIE ECONOMIE-A5 VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 Nog meer NS'ers uitgerangeerd Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Kosto van justitie wil nog eens duizend extra gevange niscellen gaan bouwen. Hij gaat daarvoor de komende weken geld vragen in het ka binet. Kosto heeft 150 tot 250 miljoen gulden nodig. Kosto zei dit gisteren tijdens een overleg met de Tweede Kamer. Vorig jaar zijn drieduizend gede tineerden weggestuurd vanwege het cellentekort. Kosto noemde dit cijfer gisteren 'schokkend'. In totaal moeten er nu in 1996 zo'n 2.500 cellen meer zijn dan enkele jaren geleden. Voorzien was al de bouw van 750 cellen, daar kwamen er afgelopen na jaar 600 bij, en nu wil Kosto er dus nog eens duizend bijbouwen. Als Kosto zijn zin krijgt in het kabinet, moet er in totaal 1.500 man personeel bijkomen in de gevangenissen. De staatssecretaris heeft goede hoop dat het kabinet het geld beschikbaar stelt, omdat het te kort nijpend is. Hij zoekt ook naar extra cellen bij politiebu reaus en in kazernes. CDA en WD eisten gisteren kei harde maatregelen om het aantal ontsnappingen uit gevangenissen tegen te gaan. CDA-woordvoer- ster Soutendijk wil, niet alleen in de extra beveiligde inrichtin gen waar de meest vluchtgevaar lijke gevangenen zitten, strenge re huisregels voor de gevange nen. Ook pleitte zij ervoor, om de beroepsmogelijkheden die ge vangenen hebben om te protes teren tegen hun behandeling in de gevangenis, drastisch in te perken. Zij noemde het 'lach wekkend' dat gevangenen nog steeds mogelijkheden vinden om, bijvoorbeeld tijdens het sporten, te vluchten. De fracties vinden dat voor de grotere agressie die een strenge re behandeling oproept, meer ge vangenispersoneel ingeschakeld moet worden. Die bewakers kunnen ook extra veiligheids controles houden, zoals het doorzoeken van de cellen op wa pens. Kosto beloofde in het najaar met Eindhoven - De contracten voor de oprichting van de nieuwe DAF Trucks NV zijn gisteravond laat bij een notaris in Rotterdam ondertekend. De ondertekening was pas mogelijk, nadat de rechtbank van koophandel in Turnhout haar goedkeuring had gegeven. De Belgische rechter moest be oordelen of de nieuwe DAF Tracks NV een reële prijs betaalt 'oor de activa die worden over genomen uit Belgische deel van de boedel van de oude DAF NV. Eindhoven - Ondanks dat er in januari en februari al 96 geval len van nekkramp zijn gemeld, hndt de Algemene Hoofdinspec tie Volksgezondheid in Den Haag het voorbarig om te spre ken van een toename van nek kramp. Vorig jaar telde Neder land in totaal 300 mensen met nekkramp. ■ZIE BINNENLAND - A3 Als gevolg van een blackout van de 21-jarige bestuurder is een vrachtwagen, geladen met geslachte varkens, gistermiddag in een sloot bij Standdaarbuiten beland. De vrachtwagen met oplegger raakte vlak voor de afrit Zierikzee van de snelweg A17. De onderkant en zijkant van de oplegger scheurden daarbij open. Onder toezicht van twee keurmeesters werden de nog voor consumptie geschikte halve varkens overgeladen in een tweede vrachtwagen. Die operatie duurde gisteren tot laat in de avond. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Genève - In het Oostbosni- sche Cerska zijn enkele mos lims door Servische sluip schutters gedood toen zij pro beerden aan voedsel te ko men dat door de VS was gedropt. Dat heeft het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (UNHCR) gemeld. De VN zei ingelicht te zijn door radioamateurs. Rusland wil deelnemen aan de voedseldroppings. Moskou stelt daarbij de veiligheid van de vluchten voorop en spreekt zich tevens uit voor een spoedige ac ceptatie en toepassing van het vredesplan van de onderhande laars Owen en Vance, dat voor zag in een opdeling van Bosnië- Hercegovina in acht etnische ge bieden. De Verenigde Staten voerden in de nacht van maandag op dins dag met drie Hercules-trans portvliegtuigen boven het oosten van Bosnië-Hercegovina een tweede dropping uit. Het afwer pen verliep zonder problemen, aldus de Amerikaanse autoritei ten. De hulp was bestemd voor Zepa dat sinds het uitbreken van de oorlog in Bosnië bijna compleet van de buitenwereld is afgeslo ten. Het 29.000 inwoners tellen de stadje is op 21 februari voor het laatst over land bevoorraad. De Amerikanen hebben tot nu •toe in twee vluchten in totaal 41 ton voedsel en 3,5 ton medicij nen afgeworpen. Bij hevige gevechten rond Cers ka zijn gisteren zeker 300 men sen gedood, aldus Radio Zagreb. De stad 'zou in handen van de Serven zijn gevallen. Bosnische Serviërs hebben geweigerd de VN toestemming te verlenen om de gewonde moslims uit de stad te evacueren. Volgens Radio Sarajevo bestook ten de Serviërs moslims die de Oostbosnische stad probeerden te ontvluchten. Serviërs beleger den Cerska tien maanden lang en hielden de voedselkonvooien van de VN tegen. De autoriteiten in Cerska maak ten gisteren een begin met de evacuatie van vrouwen, kinde ren en bejaarden, aldus de UNH CR. De moslims in de belegerde enclave hebben internationale organisaties gevraagd te helpen bij de evacuatie van 1.500 ge wonden. Woordvoerster Sylvana Foa van UNHCR zei dat Servi sche militieleiders, onder wie Ratko Mladic, weigerden vracht wagens van de VN in de enclave de toe te laten om de gewonden op te halen. De Servische autoriteiten stel den als voorwaarde voor hun medewerking aan de evacuatie dat de moslims in de hele encla ve de wapens neerleggen. Andere functionarissen zeiden te ver wachten dat de evacuatie later deze week zal plaatsvinden. Fijnaart - Een bejaarde vrouw uit Fijnaart heeft vorige maand vier da gen ernstig ziek op de keukenvloer van haar aanleunwoning gelegen, voordat zij werd gevonden en in allerijl naar het ziekenhuis werd ge bracht. Onderweg overleed zij. Van onze verslaggeefster Nelleke van Dam De kinderloze weduwe Frijters-Roks was wel eens vaker een paar dagen weg. Maar dat meldde ze altijd trouw aan haar buren in de Fijnaartse ouderenflat De Fine Aerde, in de volksmond ook wel de Jan Puntflat genaamd. Verschillende be woners van De Fine Aerde omschreven haar als een vrouw die erg op zichzelf was. Het is maandag 8 februari als de weduwe, tegen de verwachting in, niet op een verjaardagsfeestje bij een van de medebe woners verschijnt. De volgende vier da gen komt er van het samen met een andere bewoonster lezen van een krant niets terecht. De vrouw haalt de krant niet op en medebewoners van de flat reiken 'em ook niet aan. Als directrice A. Knook van het naastge legen verzorgingshuis Fendertshof zater dagochtend, uiteindelijk gewaarschuwd door enkele buren van de weduwe, de deur van de flatwoning opent, is het bijna te laat. De nog levende vrouw wordt liggend in haar eigen ontlasting aange troffen op de keukenvloer. Personeel van het bejaardenhuis verleent eerste hulp en roept een ambulance op. Onderweg naar het ziekenhuis sterft mevrouw Frijters- Roks. Haar televisiegids is opengeslagen op dinsdag. Directrice Knook; „Sociale controle, och, mensen regelen dat meestal onder elkaar. Wij weten ook niet hoe zoiets kan. Er is natuurlijk in zo'n flat sociale controle. En inderdaad... dat had wat meer kunnen zijp." Volgens C. van Mastrigt, lid van de bewonerscommissie van de flat voor ouderen, zijn de bewoners van de 59 woningen door het gebeurde niet echt wakker geschrokken. „Die mevrouw was gewoon nogal op zichzelf," zegt Van Mastrigt met enige spijt in zijn stem. „Er is trouwens wël een alarm hier. Verbon den met het Fendertshof." Een alarm, een knop in de douchecel, een koordje in een slaapkamer? Voor dit slachtoffer betekende een val in de keu ken dat ze de alarminstallatie niet meer heeft kunnen bereiken. Toch is uitbrei ding van de alarmmogelijkheden het eni ge wat voorzitter A. Munters van de Jan Puntstichting denkt voor de bewoners van De Fine Aerde te kunnen doen. Munters; „In wezen is het natuurlijk gewoon een flat met woningen voor oude ren. Wij zijn niet meer dan huisbaas. Elkaar in de gaten houden, dat doen wij niet als bestuur. Bewoners onder elkaar wel. Bij de bouw is zelfs bewust gekozen voor gesloten gangen. Zodat de mensen samen een veilig gevoel krijgen." Munters kan er met zijn hoofd niet bij. „Dat iemand in zo'n kleine gemeenschap niet gemist wordt. Bij mijn tante die ook in de flat woonde, liep elke dag een buurvrouw binnen, misschien wel vijftien keer op een dag. Onbegrijpelijk dat dit kan." Munters geeft aan dat - als bewoners dat willen en er meer huur wordt betaald - in de woningen meer alarmeringsmogelijk heden kunnen komen. Hij hoopt verder dat de bewoners elkaar nog wat meer in de gaten gaan houden. Bewoner D. Boelhouwers heeft daar een hard hoofd in. „Het is niet zo'n hechte losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 WOENSDAG 3 MAART 1993 133e jaargang I I I II een nota te komen waarin even tueel strengere regels worden opgenomen. Hij maande tot rust: „We gaan hier niet op een ach ternamiddag het gevangenisregi me zitten aanscherpen." PvdA, Groen Links en D66 steunden hem daarin. Kosto heeft inmiddels een wets voorstel gemaakt waarmee ge vangenen die een vluchtpoging wagen, geen recht meer hebben op de automatische vervroegde invrijheidsstelling na tweederde van hun straf. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Van onze verslaggeefster Roosendaal/Utrecht - In de regio zuid-west van de Nederlandse Spoorwegen zullen de komende vijf jaar nog eens 100 tot 150 arbeidsplaatsen verdwij nen. De NS maakten giste ren bekend de komende vijf jaar 3.500 van de in totaal 28.000 banen te schrappen. De regio zuid-west bestrijkt Zeeland en West-Brabant tot en met Tilburg. Districtsvoorzitter F. Peeters van de Federatie Spoorweg Vakverbond (FSV) in Roosendaal, vreest dat gedwon gen ontslagen nu niet meer kun nen uitblijven: „Maar dat is voor ons onbespreekbaar". De mededeling dat er in totaal 3.500 banen bij de NS zullen verdwijnen, kwam voor de vak bonden niet geheel onverwacht. FSV-man Peeters: „Voor de re gio zuid-west komt dat neer op 80 tot 85 arbeidsplaatsen per jaar. Hiervan worden er al 50 ingeleverd door de operatie Pr- oudfoot, waarmee we al begon nen waren. Die 50 banen ver dwijnen via natuurlijk verloop. Nu er daar nog eens 30 tot 35 bovenop komen, maak je mij niet wijs dat dat nog via natuur lijk verloop gerealiseerd kan worden. Dat is alleen maar een mooi verkooppraatje van de di rectie." Groot struikelblok voor de bon den vormen de plannen van de NS-directie om minder treinen te laten rijden en loketten te sluiten. Met als argument te streven naar 'efficiëntere be drijfsvoering'. Peeters: „Als ze dit gaan doen zijn ze onverantwoord bezig. Er komen minimale voorzieningen, terwijl de klant meer voor z'n treinkaartje moet gaan betalen. Dan draai je jezelf de nek om". Volgens collega A. de Jong van de Vervoersbond CNV in de re gio zuid-west, zal het zo'n vaart niet lopen. De Jong vertrouwt op de afspraken die zijn gemaakt met NS-regiodirecteur Walra ven. Inmiddels heeft NS-directeur R. den Besten door laten schemeren gedwongen ontslagen niet meer uit te sluiten. Volgens hem valt aan sanering niet te ontkomen. „Het is ingrijpend, maaar niet onoverkomenlijk". VERVOLG OP ECONOMIE - A5 ZIE OOK COMMENTAAR - A3 FeyenoorderTaument in duel met de Rus Tsjernisov. De perspectieven van Feyenoord om de halve finales te halen in het Europa-Cup ll-toernooi zijn gisteren aanzienlijk geslonken, doordat de Rotterdamse ploeg op eigen terrein het eerste treffen met Spartak Moskou met 0-1 verloor. ZIE SPORT - BI Veel zal er vandaag niet veranderen. In de ochtend wat heiig, overdag een bleke zon en de noordoosten wind blijft onaangenaam en guur. Van onze Haagse redactie Den Haag - Voorzitter Rottenberg en politiek leider Kok van de PvdA zijn zeer ontstemd over berichten als zou 'de PvdA-top' twijfel uitgesproken hebben over de geschiktheid van CDA-fractievöorzitter Brinkman voor de functie van minister-president. Volgens het Algemeen Neder lands Persbureau zou vice-pre- mier Kok zich tijdens een ach tergrond-gesprek met journalis ten in deze zin hebben uitgela ten. Het ANP noemt alleen ano nieme bronnen in de 'PvdA-lei- ding'. Zowel Kok als Rottenberg ont kent dit bericht in alle toonaar den. Kok: „Klinkklare nonsens. Natauurlijk vind ik Brinkman niet de beste voor het premier schap, ik ben tenslotte niet zijn lijstduwer. Maar ik beschouw hem heus niet als de slechtste." Partijvoorzitter Rottenberg: „Wij hebben ons nimmer ge waagd aan dit soort gezelschap spelletjes. Wij hebben daar geen zin in en geen tijd voor. Wij nemen aan dat het CDA zijn beste mensen het veld in stuurt. Met die mensen onderhandelen wij en werken we in een kabinet samen." De woordvoerster van de CDA- fractievoorzitter deelde mee dat Brinkman 'niet wenst te reage ren op anonieme beschuldigin gen: zolang 'men' men is, is het voor ons niet gezegd'. (ADVERTENTIES) Bankstel origineel Lamous 3-2 zits 3995.- Buffetkast vitrine eiken 950.- Broodkast massief eiken 2095.- Eiken rolluik secretaire 895.- Eiken kuip bankstel 3-2 zits leder 2695.- Eiken eetkamerstoelen bekleed met leder 235.- Eiken toogkast vitrine 2295.- Strijbeekseweg 14, Ulvenhout, tel. 076-612614 s Vrijdag koopavond. Lid interieur Waarborgfonds. samenleving hier." Volgens Boelhouwers zitten de bewoners van De Fine Aerde op eikaars lip, maar hoor je van de buren nog minder dan in een rijtjeshuis. En dat is een van de redenen waarom in de tamelijk moderne flat het eventuele hulp geroep van de vrouw niet gehoord is. De bewoners van De Fine Aerde rouwden of rouwen. En Jan Punt Hij draait zich wellicht in zijn graf om. De rijke vrijgezel liet een vermogen na aan de hervormde gemeente. Daarvan werden in de kleine gemeente Fijnaart woningen voor oude ren gebouwd, voor mensen die anders nooit in zo'n aangepaste woonruimte zou den kunnen komen. In mei 1962 opende het Fendertshof haar deuren. Later volg den aanleunwoningen en de Jan Puntflat, met aparte woonruimte voor zelfstandige ouderen die geen directe verzorging nodig hebben. De ouderen in De Fine Aarde voelen zich gekoesterd. In de warme, kleine gemeen schap van Fijnaart met haar paar dui zend inwoners, in de kerkgemeenschap, en tussen de Warme muren van de flat. Zelf koesteren ze hun trotse bezit, de bejaardenalarmering waardoor ze zich veilig voelen. mm Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres Postcode: Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1