"Red archieven van Oostburg' 6Ik wil bij elke stem een gezicht' Clees i PLAATSELIJK ZAKEN nieuws Zeeuws-Vlaamse rijschoolhouders: 'Oostburg moet schuld bekennen' West-Zeeuws-Vlaamse Stichting stuurt brief naar leden van Provinciale Staten: IComiek geeft life ZEELAND Piet van der Lint is helemaal gek van ouderwetse 78-toerenplaten Concert Excelsior Uitzending Crime Time over diefstal Etten-Leurse kluis Tweede verdachte van brand in shoarmazaak aangehouden Sting DE STEM WOENSDAG 3 MAART 1993 Cl Van onze verslaggever Oostburg - De West-Zeeuws- Vlaamse rijschoolhouders zijn vast houdend en willen dat de gemeente Oostburg schriftelijk toegeeft fou ten te hebben gemaakt in de strijd Oostburg te behouden als oproep- plaats van het CBR (Centraal Bu reau Rijvaardigheid). Zoals gemeld bestreden de West- Zeeuws-Vlaamse rijschoolhouders die sluiting tevergeefs voor de rechtbank in Den Haag. Zij wilden het daar echter niet bij laten zitten en tegen de beslis sing in beroep gaan. Daarom vro rij schoolhouders de gemeente Oostburg bij te dragen in de verder nog te maken proceskosten. Een meerderheid van de gemeenteraad besliste vorige maand conform het voorstel van burgemeester en wethouders dat geld niet te geven. De rijschoolhouders nemen daar geen genoegen mee en willen nu dat de gemeente Oostburg zwart op wit toe geeft fouten te hebben gemaakt zodat de rechtbank op het verkeerde been werd gezet. „Zonder zo'n verklaring heeft het voor ons geen zin appèl in te stellen", schrijft L. van der Heijdt namens de rijschool houders aan de colleges van de gemeen teraden van de drie West-Zeeuws- Vlaamse gemeenten. Als de gemeente al besluit die schrifte lijke verklaring te geven, moet dat snel gebeuren. Immers, beroep aantekenen tegen het rechtbankvonnis kan maar tot 9 maart. Komt de schuldbekentenis van de gemeente er niet, aldus woordvoer der Van der Heijdt, dan blijft er voor de rijschoolhouders in West-Zeeuws- Vlaanderen niets anders over dan zich bij dat vonnis neer te leggen. Piet van der Lint uit Roosendaal op zijn zolder met vooroorlogs sfeertje. Hij koestert er een verzameling van 1500 ouderwetse 78-toerenplaten: 'Met een van de Selvera's heb ik nog altijd contact.' foto de stem/ben steffen In 1950 knapte Piet van der Lint uit Roosendaal een oude grammofoon op. De ouderwet se 78-toerenplaten, die hij er op een rommelmarkt bij aan schafte, vielen in de smaak bij zijn ouders. Dus kocht hij er meer. In de loop van veertig jaar groeide zijn verzameling uit tot zo'n vijftienhonderd stuks. Tegenwoordig is Van der Lint niet meer uit op uitbrei ding van de collectie plateri. Hij probeert nu bij elke artiest een foto te krijgen. „Die stem men ken ik allemaal. Maar van sommigen heb ik nog nooit een gezicht gezien." Van onze verslaggeefster Joyce Ernest 's ZOMERS gooit Piet van der Lint het dakraam wel eens open als hij een 78-toerenplaat heeft opgezet. De buren in de snel vergrijzende Roosendaalse wijk genieten: „Ha, wat draait hij weer leutige muziek! Het is leuk als anderen ook wat aan je hobby hebben, vindt Van der Lint. Daarom presenteert hij voor Radio Oei Oei van het Roosendaalse ziekenhuis ook programma's met zijn voor- en net na-oorlogse muziek. „Een half jaar geleden ging ik in de VUT. Ze vragen me vaak: 'Wat doe je nu zo'n hele dag?'. Dan zeg ik: 'Kom maar eens mee naar zolder'." Halverwege de trap zegt hij: „Let niet op de rommel." Dus de verrassing is des te groter als je in een keurig geordend kamertje belandt. Het is ouderwets in gericht. Het vooroorlogse sfeertje dient maar één zaak: de muziek waaraan Van der Lint is verslingerd nog beter tot zijn recht laten komen. Hij is verzamelaar van 78-toerenplaten. Ze werden tot 1957 gemaakt. In de loop van veertig jaar heeft hij er zo'n vijftienhonderd ver gaard. Nu probeert hij bij elke stem nog een gezicht, een foto, te krijgen. Laatst heeft hij er Omroep Brabant voor aangeklampt. „Die hebben in 'Prikbord' de gekste dingen. Ik word nu steeds door mensen gebeld. Maar steeds voor 78-toe- renplaten. Daar heb ik er genoeg van. Het gaat me om de foto's erbij. De Olympiazusjes, Lidia Reiny, Enny Deni- ta, Jenny Verdonk, Lizette de Rijk, Peter van Os. Die stemmen ken ik allemaal. Maar ik heb nog nooit hun gezichten gezien." Van der Lint mist vooral foto's van artiesten die tussen '47 en '51 furore maakten. „Misschien komt dat omdat er net na de oorlog nog een beetje gebrek aan alles was. Maar er was in die tijd wel bladmuziek, waar een foto van de zanger of zangeres op stond. Al mocht ik die maar van iemand kopiëren, ik zou de koning te rijk zijn." Van veel artiesten uit een vroegere pe riode bezit Van der Lint wel een afbeel ding. Aan de balken hangen foto's van Louis en Henriëtte Davids, Zarah Lean- der, Shirley Temple en vele anderen wiens ster gloorde voor de uitvinding van het singletje, de lp en de cd. Terwijl je ernaar kijkt, grist Van der Lint een harde bakelieten schijf uit de rekken, waarin de artiesten per land staan ge groepeerd. Unicum „Een unicum. 'Er waren twee aardige menschen' van J. H. Speenhoff'. Merk Zonophone. Uit ongeveer 1900. In die tijd stond er maar aan een kant iets op de plaat. Ze hadden nog niet door dat je de andere kant ook kon gebruiken." Van het uiterlijk van de plaat maakten ze in die tijd nogal werk. 'Mank Netje' heeft een idyllisch etiket. 'La veuve joyeuse' is zelfs helemaal gedecoreerd. Van compacte apparatuur om de muziek af te spelen, was aan het begin van de eeuw geen sprake. Je had een flinke grammofoon nodig. De hoorn die het geluid verspreidde, was aanvankelijk zo groot dat hij met een haak aan het plafond moest. „En toen ontdekten ze dat ze de toeter konden inbouwen in een kast. Het was primitief, maar prachtig. Je regelde het volume door de deurtjes en de klep open of dicht te doen." Van der Lint haalt een koker van het formaat van een flink uitgevallen wc- rolletje te voorschijn. Het is de voorlo per van de grammofoonplaat. 'Edison' staat erop. „Er zat een cylinder in met een soort bakeliet erom waar de tekst opstond, die door de naald werd afgetast. Ik had er een, maar ik heb hem in gruzelementen laten vallen. Edison ontdekte in onge veer 1884 dat je geluid kon vast zetten. Hij gebruikte toen een rol met het roet van een kaars erom. Hij zette er een kokertje op, dat hij vlakbij zijn mond bracht en zette de regeltjes erop. Zo kwam hij erachter dat je geluid terug kunt horen. Later ging hij een vastere substantie dan roet zoeken en toen hij nog verder dacht, maakte hij het plat. Zo kreeg je de plaat. Een meneer Berli ner in Duitsland ontdekte het ook in die tijd. Ze claimen allebei dat ze de eerste zijn." Vogeltjesmarkt Van der Lint kocht in 1950 zijn eerste 78-toerenplaat. „Ik zat in militaire dienst in Apeldoorn. Als ik op maandag terug kwam van verlof, was daar een rommelmarkt. Die struinde ik gauw even af. Op een dag kocht ik het binnen ste van een grammofoon. Thuis maakte ik er een kist omheen. Ik had geen platen. De volgende maandag kocht ik voor een kwartje 'Heb meely, Jet' van het duo Hoffman. Mijn ouders kenden het uit hun jeugd. Ik dacht, zo koop ik er meer! Plotseling had ik er tien en toen was het hek van de dam." Later bezocht Van der Lint regelmatig de Vogeltjesmarkt in Antwerpen. „Daar lagen er zat. Tien voor vijfenzeventig cent. Soms smeekten ze gewoon 'neem ze in vredesnaam mee'! Niemand wilde ze meer hebben. Van de vriend van een collega in de boekhandel, waar ik werk te, kon ik nog zestig albums krijgen. Hij kwam uit Vlissingen. Daar lieten ze ze in zee zeilen." Karakterstukken Van der Lint bezit ook 78-toerenplaten met het formaat van een lp. Daarop staan lange karakterstukken van bij voorbeeld Richard Tauber. Hij is er niet zo weg van. Geef hem maar zoiets als 'In 't land van Edelweiss'. „Ik heb een beetje ordinaire smaak. Helma en Selma, Max van Praag, de Olympia Zusjes, Eddy Christiani, Ólga Lowina. Die hoorde je na de oorlog. Je moet rekenen, tijdens de bezetting had je niets. Na de oorlog mocht je weer draaien wat je wilde. We vonden alles mooi. En je kon het verstóan." Zijn grote liefde was echter de Ameri kaanse ster Diana Durbin. Haar uitver grote foto heeft een ereplaats in de kamer. Toen hij haar eerste 78-toeren plaat kreeg, was hij zo blij als een kind. Authentiek „Schitterend, schitterend", verzucht hij als hij haar stem hoort. Dat de plaat kraakt, maakt het alleen maar authen tieker. „Ze lachen er hier thuis wel eens om. Maar een jaar of vijf geleden zijn al haar nummers toch maar mooi opnieuw op cd uitgebracht. Diana kwam op haar zestiende bij de film. Ze kreeg een Oscar alleen voor haar uitstraling van de bak vis die iedereen graag zag. Iedereen was er verliefd op. Na de oorlog kwamen haar films hier. Wij zagen haar als zestienjarige, terwijl ze intussen tien jaar ouder was. Het lukte haar niet meer om zo'n jong meisje te spelen. Haar carrière verwaterde." Reebruine ogen De Selvera's - 'Twee reebruine ogen' - zijn andere favorieten. Dat komt ook door het persoonlijk contact met de dames. „Met een van de twee heb ik lang gecorrespondeerd. Ik leerde haar kennen toen we in dienst patrouille liepen en ze ons koffie gaf. Achter de schuifdeur zag ik een vleugel en bladmuziek. Allemaal Helma en Selma." Het contact werd een paar jaar geleden vernieuwd, toen Van der Lint zijn col lectie Selvera's wilde aanvullen en ach ter het adres van een van de zusjes kwam. „Ik schreef haar. Na een week of vijf ging de telefoon. Mijn vrouw verstond: 'U spreekt met zuster Vera', maar het bleek zus Selvera. Ze heeft wel een uur verteld. Met haar verjaardag stuurde ik haar een kaart. We bellen en schrijven nog steeds." Van onze verslaggever Oostburg - De Stichting Vrienden West-Zeeuws- Vlaamse Archieven heeft in een brief aan de leden van Provinciale Staten van Zeeland een oproep ge daan om de archieven van de gemeente Oostburg van een dreigende ondergang te redden. De Stichting doet in het schrij ven een dringend beroep op het college van Gedeputeerde Staten en op de leden van Provinciale Staten van Zeeland om deels te participeren in de forse kosten die gemoeid zijn met de noodza kelijke restauratie van de ar chieven van de voormalige ge meenten Breskens, Cadzand, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Schoondijke, IJzendijke, Water landkerkje en Zuidzande. Cultureel erfgoed Eind 1992 meldde het ministerie van WVC dat het bedreigde cul turele erfgoed in West-Zeeuws- Vlaanderen moest worden gered. Het departement heeft mede ge zien de historische belangen van de provincie en de regio zelf een financiële bijdrage geleverd. De gemeente Oostburg is hierdoor nu in staat een begin te maken met de restauratie van het ar chief van de voormalige gemeen te Nieuwvliet. Draagkracht Op 19 februari heeft de gemeen te Oostburg, via een notitie, de financiële problematiek van de (oud-)archieven weer onder de aandacht gebracht van het colle ge van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Voor de restauratie-ac tiviteiten is nog 350.000 nodig. Dit bedrag gaat de financiële draagkracht van de gemeente Oostburg ver te boven. De Stichting Vrienden van West- Zeeuws-Vlaamse Archieven is 1 oktober 1992 opgericht om de teloorgang van bedreigde archie ven in de gemeenten Aarden- ourg, Oostburg en Sluis te voor somen. Van onze correspondent Cadzand - Muziekvereniging Excelsior uit Cadzand verzorgt op 6 maart een uitvoering in de Nederlands Hervormde Kerk in Cadzand, onder leiding van To ny Venneman. Het Ritmisch Koor uit IJzendijke verleent me dewerking. Dit koor wordt ge leid door M. Rams. Daarnaast zijn ook nog een viertal jeugdige musici die studeren aan de Mu ziekschool te beluisteren. De toegang is gratis. Het concert begint om 19.30 uur. Van onze verslaggever Etten-Leur - Het TROS-televi- sieprogramma Crime Time be steedt vrijdagavond uitgebreid aandacht aan de dubbele diefstal van een kluis vorige week in Etten-Leur. De uitzending met Jaap Jong bloed begint om 22.50 uur via Nederland 2 en is in het Neêr- landsch Koffyhuis aan de Markt in Etten-Leur te volgen via een groot televisiescherm. De kluis werd in de nacht van maandag 22 op dinsdag 23 fe bruari gestolen uit de kantoor ruimte van het Neêrlandsch Kof fyhuis. De carnavalsopbrengst van drie cafés zat erin. De politie vond dezelfde nacht de auto die de dieven hadden gebruikt met de kluis er nog in. De auto werd gestald op de binnenplaats van het politiebureau. De volgende ochtend bleek de kluis echter toch gestolen. De gedupeerde eigenaar C. van Haperen was aanvankelijk niet zo blij met de aandacht. „Ik heb eerst wel even geaarzeld. Ik ken de het programma niet omdat ik vrijdagavond, als het program ma wordt uitgezonden, altijd werk. Een medewerkster van het programma legde echter uit dat het hen niet om de sensatie ging, maar dat ik het moest zien als een middel om de diefstal snel optelossen." Aardenburg HONDENCLUB - Honden club Aardenburg start zater dag 6 maart om 14.00 uur met een nieuwe cursus gedrag en gehoorzaamheid. Deze dag wordt gebruikt om wat theo retische kennis bij te brengen. Daarna volgen de trainingen op zondag van 09.30 tot 10.00 uur en op dinsdag van 19.00 tot 19.30 uur. Deze cursus is bedoeld voor iedereen met een hond van zes maanden of ouder en wordt gegeven oplj terrein aan de Elderschans. Schoondijke SOOS - De soos voor allee standen afdeling We! Zeeuws-Vlaanderen houdt zaj terdag 6 maart weer een geze.. I lige avond voor alleenstaan.l den en echtparen in zaal Wijj. I fels. De muziek wordt ver.l zorgd door het Jumbo Tritl Tussendoor wordt bingo ge.| speeld en wordt een verlotkl gehouden. Aanvang 20.00 uur f Intermodern verhuisd Oostburg - Intermodern ruilde van pand met Intertoys in de Burchtstraat in Oostburg. Hierdoor kreeg de zaak veel meer etalage ruimte. In de meubelzaak Intermodern vindt de klant allerlei meu belstijlen en verlichting. Zo wel de klassieke, moderne als designstijlen zijn aanwezig. Zowel Italiaanse als Neder landse merken worden bij In termodern gepresenteerd. Wout Men's Clothing geopend Terneuzen - In de voormalige munitiekazerne aan de Nieuwstraat in Terneuzen, waar ook café de Bomvrije huist, is de nieuwe herenmo dezaak Wout Men's Clothing geopend. Voordat hij de zaak opende in Terneuzen bezat Wout den Doelder een winkel in Axel. Omdat hier geen uitbreidings mogelijkheden waren besloot hij naar een andere ruimte uit te kijken. Het vele houtwerk dat in het interieur werd ver werkt en de typische architec tuur van het gebouw zorgen voor een eigen sfeer. De eigenaar van de herenmo dezaak wil op dezelfde wijze doorgaan zoals hij in Axel deed: het presenteren van mo- dische kleding. Behalve de be kende merken zijn er enkele nieuwe aan de collectie toege voegd. Wout Men's clothing bezit sportieve kleding voor mannen: de iets duurdere vrijetijdskleding. Intertoys w uitgebreid Oostburg - '^wèe' zaken in Oostburg zijn verhuisd. Inter toys ruilde met Intermodern in de Burchtstraat van nummer 2 naar nummer 1. Intertoys kampte met een gebrek aan verkoopruimte en Intermo dern had te weinig etalage ruimte. De speelgoedafdeling van In tertoys is nu veel ruimer. Met een speciale wand voor de Nintendo en Sega-liefhebbers kunnen de videospelletjes nu bekeken en gekozen worden. Er is in de winkel veel plaats ingeruimd voor buitenspeel goed. Op de eerste verdieping staat de uitgebreide collectie Familux-tuinmeubelen, een collectie die behoorlijk is uit gebreid. Er zijn kunststofmeu belen in verschillende kleuren en verder ook rieten- en hou ten tuinmeubelen. Wooden Company veel groter Hulst - Vrijdag opende kle dingzaak Wooden Company in de Steenstraat 17-19 na een verbouwing van twee maan den de deuren van de sterk uitgebreide zaak. Omdat de eigenaar nu be schikt over twee zaken is er een duidelijke verdeling ge maakt. Op nummer 19 is de ruimte met parketvloer en zachte tinten voor wanden en bekleding ingedeeld voor de damesmode en de heren kun nen terecht in het nieuwe pand, nr. 17 waar gebruik is gemaakt van natuurlijke ma terialen voor de vloeren en de wanden: grijs Spaanse zand steen, hout van de Amerikaan se esdoorn en tafels van ijzer en graniet. Het gebruik van natuurprodukten is het ken merk van Wooden Company. Van onze verslaggeefster Dinteloord - In Arnhem is de beheerder van een Dinteloordse shoarmazaak aangehouden. De 25-jarige T.G. isve?' moedelijk betrokken bij de brand in shoarmazaak Netanya, december. Eerder werd de baas van T.G., de 35-jarige I.G. uit Rotterda® aangehouden. I.G. heeft de Dinteloordse shoarmazaak gehuurd 0 het feitelijke beheer overgedaan aan T.G. De Rotterdammer inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie en in verzeker»1 bewaring gesteld. Het onderzoek naar de brand is nog in volle gang. Over de motief van de beide verdachten, een eventuele familierelatie tussen verdachten, de eventuele betrokkenheid van de eigenaar van de m» en andere vragen die de aanhoudingen oproepen, gaat de rijkspol®' niet in omdat antwoord geven het onderzoek zou kunnen schaden. „Gewiekste zakenmensen ve "een fortuin aan ons, terwijl applaus genoegen moesten Dominic Gr. Bartz heeft nieuw interieur Axel - Bartz Optiek in dt| Noordstraat in Axel is totaall vernieuwd. Een groep jor ren uit Eindhoven heeft nieuw interieur ontworpen eil omdat deze mensen veel aan-l dacht hebben voor toegepastel kunstwerken is er bij Bartzl optiek sprake van een meta-1 morfose. Eigenaar Bartz gaf de toestemming om allerlei idee'. I en uit te werken en dit leidde I tot een oogstrelend resultaat. I De muren werden bewerkt I met verflagen in de kleuren I van de vloerbedekking. Ver-I schillende wanden werden ge-1 maakt uit gegalvaniseerd geborsteld staal op hout. Del pastafels en de toonbankjes zijn gemaakt uit beukehoul. Een aantal ronde spiegels zor gen voor het ruimtelijk effect, f Het totaal oogt modern sfeervol. De zaak beschikt nu over drie| ruimtes: de winkel, de oog-1 meetkamer en het atelier. Regenboogactie bij Huiskes Koewacht - Vanaf 8 maartl start de vereniging van 'Je Eigen Slager' een landelijke voorj aarsactie: Regenboogac-1 tie. Ton Huiskes in Nieuwstraat in Koewacht doet| mee met deze actie. Vijf weken lang worden fikse kortingen gegeven en iel diezelfde periode krijgen dt| klanten bij een besteding vijf gulden een actiemunt ter| waarde van een kwartje. munten kunnen de week besteed worden aan een I van de diverse actie-artikelec of ze kunnen gespaard worde» tot het eind van de actieperio de.-Daarna kunnen de munter I ingeleverd worden voor een supergrote regenboogparaplu. De paraplu is goed voor 51 muntjes en een bijbetaling van een tientje. Woodpecker Jeans Hulst - In het hartje van I Hulst, aan de Vismarkt, opent vrijdag 5 maart Woodpecker Jeans een nieuwe winkel. De kleine, bekende specht ui! I de tekenfilms, is overal in het interieur terug te vinden. Op I het eerste gezicht lijkt of het I interieur en het meubilair I door een horde spechten is bewerkt. Woodpecker een ruime collectie populaire I merken. Honderd klanten die meer d honderd gulden besteden, krijgen een walkman Woodpecker Jeans is geopend van 10.00 tot 17.3Ü I uur en op zondag vanaf 14.011 uur. Op maandag is de zaak gesloten. Nieuwe winkel kapsalon Brigit Schoondijke - De beide salons van kapsalon Brigit Schoondijke en Breskens zijn uitgebreid met een winkel voor haarverzorgingsproduk- ten. De eigenaresse spreekt® al van een groot succes. Ze legt de nadruk op het feit dat haarverzorging thuis van het grootste belang is. „Een kapsel kan nog zo goed ge knipt en gemodelleerd zijn, als het haar thuis niet goed wordt verzorgd, is het resultaat snel verdwenen." In de winkel is een ruim assor timent van onder andere crè mespoelingen, shampoo's en kleurspoelingen voor ieder haartype aanwezig. Q00r Valerie Grove Londen - John Cleese en dr. Robin Skynner, zijn psychotherapeut, hebben zich een ambitieuze taak gesteld: zij adviseren an deren -hoe je het leven kunt overleven. Als Robin Skynner Socrates is, wie is dan John Cleese? „Idio- tus", zegt hij zelf. „Ignora mus." Dit luchthartige antwoord is een opluchting na vierhonderd blad zijden Socratische dialoog tus sen het komische genie en zijn psychiater in hun nieuwe boek •Life And How To Survive It'. Het is de opvolger van 'Families And How To Survive Them', dat al negen jaar goed verkoopt en veel wordt gebruikt door huwe lijkstherapeuten. Waarom, kun je je afvragen, zouden de mensen advies ter harte moeten nemen van Cleese, die zelf nota bene drie keer ge trouwd is? Hij stelt de vraag zelf. Als je wilt leren schilderen of schaken lees je toch een boek van een goede schilder of scha ker? Dus begint 'Life And How To Survive It' met een analyse van de gelukkige (of in Skynner/ Cleese- jargon 'gezonde') familie. Daarna volgt een analyse van gezonde bedrijven en worden politiek, religie, zedelijke waar den en manieren om de wereld te verbeteren besproken. Griep John Cleese bezocht Skynner 19 jaar geleden voor het eerst om dat hij de hele tijd maar griep had. 'Psychosomatisch', luidde de diagnose: een innerlijke doodsheid, een pathologisch on vermogen om van het leven te genieten. Ook tijdens het inter- j view blijft Cleese zijn neus snui- i ten. Toch niet weer griep? „Ben r Jot is vr op c naai jas.' strei dos, Ame Aly( trou met Ze krac gecc te k gen heef com was onr( waa Hij voo: „Ik gen Pat: aan blil Lor md IT'S STING Time jongens en meisjes! Jullie dachten mis schien dat ome Sting al uit de tijd was, nou mooi niet hoor. Via zijn nieuwe cd maak je kans op een onwijs werelds Sting- horloge voor maar slechts f 39,95, terwijl de winkelwaarde 75 gulden is. Al wat je hebt te doen, is het stickertje van het doosje halen en op een speciale bestelkaart plakken en binnen de kortste keren heb je zo'n eigentijds Sting-klokje aan je pols zitten!!! Wat is dat toch met die Sting dat hij bij zijn platen steeds weer dubieuze verkooppraatjes laat verpakken? Bij zijn vorige plaat The soul cages kon je een T-shirt bestellen en nu, bij de nieuwe plaat Ten summoner's tales, een horloge. Schat men die man totaal ver keerd in en verwacht men dat idolate tieners absoluut een horloge met zijn naam erop wil len hebben of verkeert men in de veronderstelling dat je het publiek alles op de mouw kunt spelden en je daar dus ook nog wel een klokje onder kwijt kunt? Ik kan dit commercieel gedoe absoluut niet rijmen met de wij ze waarop Sting zich presen teert als hoeder van milieu en mensenrechten. Het komt im mers volstrekt ongeloofwaardig over als je je aan de ene kant sterk maakt voor het behoud, van het regenwoud en aan de andere kant materiële hebzucht aanwakkert door met hebbedin getjes te gaan leuren. Een woordvoerster van de be treffende platenfirma laat des gevraagd weten dat de horloge actie is opgezet om meer afzet van in Nederland geperste exemplaren van de nieuwe Sting-cd te bewerkstelligen. Door parallelle import zijn er namelijk nog al wat nieuwe Sting-cd's van buitenlandse oorsprong in platenzaken be land en de platenmaatschappij noopt nu dat 'de Sting-fan de Nederlandse persing zal aan schaffen, omdat die versie de tan in staat stelt om het horloge te kopen. De keuze op een horloge als speciaal item is in overleg met de Sting-fanclub gemaakt. Het voornemen om via de cd een horloge aan de man te brengen is ook voorgelegd aan de hoofd vestiging van Stings platen maatschappij. Daar had men

de Stem | 1993 | | pagina 18