Uitkomst voor vrachtverkeer' Terneuzense VW krijgt A-status inquête Zekatel: Zeeuwse televisiekijker wil Sport- en Filmnet Nieuw vakantierooster voor scholen Terneuzen 'Voortreffelijk goed gedaan van die Polen' \ieuwe Zoomweg-zuid scheelt Zeeuws-Ylaamse transporteurs veel tijd en geld Geen extra controles bij Broomchemie Terneuzen Twee keer naar rechtszaal kan boete niet voorkomen 'Vogelpest niet verdwenen' AUTO op motor Gids Licht is licht' 'lachtoffer van schietpartij Terneuzen overleden GS: Inspecteurs zijn niet om de tuin geleid Gelijk Eerste vergadering overlegplatform showkorpsen x 5 te koop u van het resultaat als u dat even laat een ..Kleintje" in De Stem dacht AC.n via •*-•—j- *5 van de 10 mannen *ge Stem ,02en coec S?,«Hing voor onze f «lias" rubriek. motoren- Uw *iding 'n die shriek 11 dus niet missen. speciale de stem zeeland WOENSDAG 3 MAART 1993 DEEL C )jnze verslaggever liddelburg - De abonnees van Ze- jjl missen Sportnet, Filmet en scovery Channel op hun beeld- ys pe Franstalige (RTBF, TF 1, Anne 2, TV 5) en Duitse zenders j5D, ZDF) kunnen de televisiekij- ende' Zeeuwen echter net als CNN, jjy en Super Channel zonder pro- jemen missen. Dat is de uitkomst van het imago-on derzoek dat de kabeltelevisiemaat schappij Zekatel hield onder haar abonnees. Uit de vraag in de enquête naar welke zenders regelmatig gekeken wordt, sco ren Nederland 1, 2 en 3, RTL4, BRT 1 en 2, Eurosport en de twee Britse pu blieke zenders het hoogst. Naar zenders als CNN, Super Channel en de Franstalige en Duitse zenders kijkt de doorsnee Zeeuwse televisielief hebber veel minder. Dat is wellicht ook de reden dat de ondervraagden op de vraag 'Welke zenders kunnen zonder bezwaar van de kabel af?' antwoordden weinig behoefte te hebben aan zenders als TF1 (55,2 procent), RTBF1 (54,1 procent), TV5 (49,6 procent), en CNN (30,2 procent). Zekatel informeerde verder in welke nieuwe serviceverlening de abonnees interesse hadden. Bejaardenalarmering scoorde hier met 50,9 procent het hoogst, gevolgd door een mozaïekka naal (23 procent) waarop alle televisie zenders in het pakket in een oogopslag te zien zijn, en een kabelkrant (22,8 procent). Van de ondervraagden was overigens 87,9 procent zeer tot tamelijk tevreden over de ontvangstkwaliteit' van de tele visiestations. Slechts 2,7 procent sprak zich tamelijk tot zeer ontevreden uit. Ook over het aantal aangeboden zen ders waren de meesten (66,2 procent) content. Bijna een kwart van de abon nees wilde meer en opvallend genoeg vond 9,7 procent met minder program ma's toe te kunnen. Van de abonnees heeft slechts 60,7 procent de radio aangesloten op de kabel. Die luisteren het meest naar de zenders Radio 3 (68,1 procent), Radio 1 (55,7 procent) en Radio 2 (50,4 procent). Maar ook commerciële radiostations als Sky Radio (44,6 procent) en Radio 10 Gold (41,8 procent) mogen zich in po pulariteit verheugen, evenals de regio nale Omroep Zeeland (57,0 procent). Van onze verslaggever lulst/Terneuzen - Met een zucht van verlichting be seten de Zeeuws-Vlaamse transportbedrijven de open- lelling op 4 maart van de Zoomweg-zuid, de nieuwe jerbinding tussen de Liefkenshoektunnel bij Antwerpen 3 Rijksweg 58 in Nederland. )6j zien ze niet meer bij de Dl", zegt transporteur Hans «idertse uit Hulst, wiens wa- ipark rijdt voor meubelgigant [nes. „Hier hebben we lang smart op gewacht", zegt wteur Martin Verbrugge van gelijknamige transportgigant Terneuzen. „Een complete ilkomst", is de mening van di- ecteur Scheerders van het 90 igens tellende transportbedrijf herders uit Vogelwaarde. s rekensommetje is bij deze rnisportbedrijven snel ge likt. Wat wegvalt zijn de ar- en wachttijden bij de bo- a „Twee man op een auto, die i uur voor de boot ver uit, al wegrijdt uit Hulst. Dan vaartocht zelf, al bij al ook i half uur. Als je meekunt amjnste, anders komt er nog Van onze correspondent Terneuzen - Licht is licht, redeneerde A. van S. uit Zaamslag. Hij was 6 februa ri om 17.30 uur op de Axel- sestraat in de gemeente Ter neuzen geverbaliseerd om- hij de mistlampen van ju personenauto in wer- Daarvoor was volgens het proces verbaal op dat mo ment geen enkele reden voor. die dat rechtvaardig de. Van S. voerde als verde lg aan dat er toen een 1 grootscheepse cam- ■e op radio en televisie I gevoerd onder het motto 'Laat je zien'. Zelfs ie minister kwam met die boodschap op het journaal. ,0 heeft de mjnister toen jehoord en gedacht dat ga ik doen," aldus mr. Melens, „maar ging er dan bij u Seen lichtje branden om wat voor soort verlichting het ijng?" Van S. bleef echter 'ij 'licht is licht' en vond iet ver gezocht van de poli- is hem hiervoor op de bon e slingeren. Eis en uit spraak tenslotte 100 boe- 1 onze verslaggever kneuzen - Het slachtoffer van u! schietpartij zondagavond in Pand aan de Dijkstraat in keuzen, de 24-jarige P.J.R. 'Hoek, is gisteren in het aca- smisch ziekenhuis in Gent aan ']o verwondingen overleden. Jl woordvoerder van de politie rarneuzen maakte dat giste- sL De dader is nog lm j voortvluchtig. „We zijn J1bezig met het onder- a ®snsen worden gehoord." motief van de moord n he politie daarom gisteren uitsluitsel geven. een half uur bij. Dat betekent anderhalf uur per man om een afstand van vijf kilometer af te leggen. Wij willen altijd de files bij Rotterdam voor zijn, dat be tekent de eerste boot nemen. Nu kunnen de mannen later van huis, rijden via België en zijn dan nog op tijd voorbij Rotter dam", zegt Leendertse. „De nieuwe weg is een uitkomst voor het vervoer van gevaarlijke stoffen", zegt Verbrugge in Ter neuzen. „Nu mag er maximaal één auto met gevaarlijke stoffen per boot mee, dat betekent lange wachttijden voor de andere au to's. Nu kan veel flexibeler en ook veiliger worden gereden, want je komt met de auto's niet meer in bebouwde kommen en je kunt vertrekken wanneer je wilt." Aan het vervoer over België kle ven voor Scheerders nog wel nadelen. „In Nederland mag de vrachtwagencombinatie met la ding maximaal 50 ton wegen, in België is dat 44 ton. Bij land- bouwprodukten wordt dat nog wel eens overschreden. Maar als meer vrachtverkeer van de Lief- kenshoek gebruik maakt, bete kent dat straks in het bietensei zoen toch minder verkeer bij de boten, dus minder wachttijden. Bij volumetransporten, die ruim onder het gewicht van 44 ton blijven, is er voor mij geen enke le twijfel: Wij rijden via België." Voor Scheerders is de WOV ook niet nodig. „Wij hebben dat al uitgerekend. Als die daar bij Terneuzen komt te liggen, moe ten wij 62 kilometer omrijden om op rijksweg 58 bij de aan sluiting van de Zoomweg te ko men. 124 Kilometer per rit plus de kosten van de WOV. Dan is de 800 BF tolgeld (44 gulden) voor de Liefkenshoektunnel bedui dend voordeliger." Bij de Provinciale Stoomboot diensten (PSD) houdt men er rekening mee dat op de lijn Perkpolder-Kruiningen zo'n der tig procent minder verkeer over de Westerschelde wordt gezet. Niettemin blijft de PSD met twee dubbeldekkers op deze lijn varen, want de schepen kunnen niet elders worden ingezet. Een boot eruit ziet PSD-directeur Vos niet zitten. „Dat betekent halvering van de dienst." Nauwlettend wordt het verkeer saanbod in de gaten gehouden. Sinds de Liefkenshoektunnel werd geopend, is het aanbod zo'n zeven tot acht procent te ruggelopen op Perkpolder-Krui ningen. Wat het effect van de nieuwe Zoomweg is zal in de maanden na de opening blijken. „Het verminderde vervoersaan bod heeft ook wel te maken met de economische teruggang, maar hoe groot dat effect is, valt niet te meten", zegt Vos. De dertig procent verminderde inkomsten is verdisconteerd in de rijksbijdrage, die Zeeland jaarlijks voor de veerdiensten krijgt. „Blijft het verminderde aanbod daaronder, dan komen we ruimer in ons jasje te zitten. Zitten we boven die dertig pro cent, dan hebben we een pro bleempje", zegt Vos. Van onze verslaggever Terneuzen - De scholen voor basis- en voortgezet onder wijs in Terneuzen volgen zo veel mogelijk het advies van de provincie inzake de schoolvakanties voor het schooljaar '93-'94. Het komt Van onze verslaggever Terneuzen - Er is geen enkele aanleiding te veronderstellen dat de bedrijfsleiding van Broomchemie in Terneuzen inspec teurs van het bedrijf om de tuin leidt. Omdat het toezicht afgelopen jaren al geïntensiveerd is ziet het provinciebestuur voorts geen aanleiding een verscherpt beleid te gaan voeren. „Tot het normale beleid behoort ook het zo nodig afleggen van onaangekondigde inspectiebezoeken." Dit schrijven GS in antwoord op vragen van de Groen Links-fractie. De fractie krijgt overigens nul op rekest op nog meer vragen. Binnenkort komt een revisievergunning aan de orde en dan is er bovendien alle gelegenheid veiligheidseisen te toetsen aan de huidige technische kennis wat betreft milieubescherming. Inschakeling van een extern bureau, zoals gevraagd door Groen Links, zien GS dan ook helemaal niet zitten. Inmiddels is bekend geworden dat Dead Sea Bromine Group, eigenaar van Broomchemie Terneuzen, van plan is vijf miljoen dollar te investeren in Terneuzen voor uitbreiding van zijn produktie. De uitbreiding van de produktie moet in 1994 voltooid zijn. erop neer dat de leerlingen gedurende het jaar wisselend acht weken op school zitten en een week vrij hebben. Het is de eerste keer in Zeeland dat de provincie met deze vorm van vakantie-spreiding komt. Alleen de carnaval is niet in het rooster opgenomen. De directeu ren van de scholen hebben de vrijheid om daar zelf invulling aan te geven. De gemeente Terneuzen stelde de scholen voor om de leerlingen met carnaval twee dagen vrij te geven. Volgens een woordvoer der van de sectie onderwijs heb ben de PC basisscholen daar niet zo'n behoefte aan. F. Dieleman, coördinator van het directeure- noverleg van de openbare basis scholen zei gisteren dat over het advies van de gemeente volgende week nog binnen het overleg wordt gesproken. „Ik denk dat we met die twee dagen vrij met carnaval wel kunnen instemmen. We hebben in ieder geval met de gemeente de afspraak gemaakt dat de vakanties in de Kanaalzo ne tussen de scholen zoveel mo gelijk gelijk moeten lopen." "an onze verslaggever geuzen heeft de felbe- Li A-status in de wacht LsfPt- De landelijke orga- e Anvv liet dit gisteren lne® brief weten. crptLS'aLus ^tekent volgens se dan't VosveW 'de erkenning stre kantoor aan een aantal daar hrÖSen vo'doet. „We zijn var a. ,L mee- Een commissie ojw,. ANW heeft immers een De yyl00rdeel uitgesproken, m de centrumgemeente Terneuzen moet die erkenning natuurlijk ook krijgen." De Terneuzense VW moet nog wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo moet het kantoor 45 uur per week open zijn en moet een manager worden aangesteld. Secretaris Vosveld vertelde gis teren dat die uitbreiding ineens niet te behappen is. „Want het kantoor is nu 32,5 uur per week open. We hebben dus een pro bleem. Daarom hebben we voor gesteld om de uitbreiding in stappen te doen. Bijvoorbeeld een uitbreiding van het aantal uren in april en in juni. Per 1 januari '94 willen we dan 45 uur per week open zijn. Gezien de toekenning van die A-status kon de ANW hiermee instemmen." Vosveld vertelde ook dat de VW een managementovereenkomst wil afsluiten met het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen. „Want zelf zijn we te klein om een manager aan te stellen. Al leen wil de ANW dat die over eenkomst voor 15 maart wordt afgesloten. Daar zitten we tegen aan te hikken. Want ik vrees dat die datumniet haalbaar is., Daarom gaan we vragen om uit stel." Vanwege de ruimere openings uren praat het bestuur van de VW binnenkort met het Terneu zense gemeentebestuur om een verhoging van de jaarlijkse sub sidie. „Ieder jaar krijgen we wat meer sponsors maar niet vol doende om die uitbreiding te bekostigen. Vandaar het verzoek om verhoging van de subsidie. We hopen dat het goed komt." Tijdens het gesprek zal volgens Vosveld ook de nieuwe huisves ting aan bod komen. „Onze wens is naar de Markt te gaan omdat die plaats centraler is dan de locatie aan de Burg. Geillstraat. Het kantoor van de ANWB heeft ruimte over. Daar willen we graag gebruik van maken. Het is ook ideaal samen onder een dak te zitten omdat er overlappingen zijn. De huisvesting was overi gens geen eis voor de toekenning van de A-status. Maar we willen wel graag naar de Markt verhui zen. Alleen, het kost wel meer huur." De A-status is voorlopig aan de Terneuzense VW toegekend tot 31 december. Terneuzen - J.J. uit Sluiskil moest de reis naar het kantongerecht in Terneuzen gisteren twee keer maken. Volgens het proces verbaal reed hij 24 maart van het vorig jaar in de gemeente Terneuzen in een auto waarvoor geen geldig APK was. Dat klopte, maar hij zou hiervoor al een boete van 190 hebben betaald. Zijn in de rechtszaal aanwezi ge vrouw knikte bevestigend. Het was van haar bankreke ning afgeschreven. Op een vraag van de kantonrechter of ze dat bewijs bij zich had, moest ze ontkennend ant woorden. Goede raad hoefde in dit geval niet duur te zijn. Mr. van Ginkel: „Als u die afschriften kunt halen en in de loop van de morgen nog kunt tonen, kunnen we de zaak af handelen." Gezwind trok het echtpaar naar Sluiskil. De 'bewijzen' die ze later in de morgen bij zich hadden en de heren ach ter de groene tafel konden tonen, bleken niet de goede te zijn, maar een betalingsbewijs van een andere boete. Mr. Van Ginkel wilde in dit geval geen hogere boete eisen en hield het op het schikkingsbedrag van 190 waarmee de kantonrech ter zich kon verenigen. Na inkrimpen vervoersverbod waarschuwt RW: Breda - Het gebied in West-Brabant waar het vervoer van vogels en kippen verboden is in verband met de besmettelijke dierziekte pseudo-vogelpest, is ingekrompen. In de streek rond Zevenbergen is het vervoer weer vrij. Na een uitbraak begin vorige maand in Galder zijn geen nieuwe gevallen meer geconstateerd. Alleen rond de uitbraakplek van vogelpest in Schijf geldt nog een beschermingszone van drie kilo meter, waarbinnen vogels en kippen absoluut niet vervoerd mogen worden. Rond Schijf en Chaam liggen bovendien nog toezichtsgebieden met een straal van tien kilometer, waarbinnen pluimvee en vogels alleen ver voerd mogen worden met toe stemming van de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RW) Directeur G. van de Kieft van de RW-kring Breda waarschuwt dat uit de beperking van de maatregelen zeker niet geconclu deerd mag worden dat het ge vaar aan het wijken is. Hij zegt: „Waakzaamheid blijft geboden. Het is zaak om te blijven enten en om uiterst hygiënisch te werk te gaan." Van de Kieft kent ook de ge ruchten dat pseudo-vogelpest slachtoffers zou maken onder vogels in de vrije natuur. Alge meen wordt aangenomen dat vo gels de besmetting over grote afstand kunnen overbrengen. Navraag bij diverse jachtopzie ners leert echter dat zij amper iets merken van vogelsterfte. Wel constateren zijn een over matig hoge sterfte onder hout duiven. Maar geen van hen durft de conclusie te trekken dat hier pseudo-vogelpest in het spel is. Jacht-opziener P. Otjens uit Et- ten-Leur: „Pal naast die getrof fen leghennen-fokker in Zundert lopen bij een buurman enkele tientallen krielkippen los over het erf. Ik kan aan die beestjes niks ontdekken en het zijn er volgens mij nog net zo veel als een paar weken geleden." Zijn collega P. Muller in Steenbergen: „Ik denk dat vogels in de vrije natuur niet bevattelijk zijn voor pseudo-vogelpest." Een woordvoerster van het Mi nisterie van Landbouw, Natuur behoud en Visserij corrigeert Muller: „Wetenschappers hou den het er op dat vogels in de vrije natuur wel besmet kunnen worden door het virus dat pseu do-vogelpest veroorzaakt, dat ze er ook ziek van worden, maar dat ze ervan herstellen. Alleen duiven gaan dood aan een virus dat verwant is aan het virus." De Liefkenshoektunnel werd in juli 1991 opengesteld voor het verkeer. Als Zoomwea-zuid binnenkort opengaat, zijn de lange wachtijden voor en op de veerboten voorbij voor de Zeeuws-Vlaamse transporteurs. foto de stem/ben steffen Acht weken op school zitten en een week vrij Naast de carnavalsvakantie ver toont de kerstvakantie verschil len tussen het basis- en voortge zet onderwijs. Het voortgezet onderwijs heeft vakantie van 27 tot en met 31 december. De kerstvakantie in het basisonder wijs loopt tot en met 7 januari. Een week langer dus. „Maar er wordt nog overlegd over de mo gelijkheid om de kerstvakantie voor het voortgezet onderwijs met twee dagen te verlengen. Een dag voor en een dag na die week. Hierdoor blijft er nog een verschil van 2,5 dag tussen het basis- en voortgezet onderwijs", aldus de woordvoerder van de gemeente. Hij is in ieder geval gelukkig met het feit dat de schoolvakanties in Terneuzen zoveel mogelijk gelijk lopen. Volgens hem volgen de scholen in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren het advies van de provin cie niet op. „Die zijn gehouden aan het advies van de Diocesane Schoolraad in Breda. Het zijn immers praktisch allemaal katholieke scholen. Die volgen de lijn van de Branbantse va kanties." Breda - De Poolse minister van defensie Onyszkiewicz schudt ze alle veertig de hand. Eerbiedig knikken de oud-strijders. Roman Stolarz (79) glundert. „Voortreffelijk goed gedaan van die Polen," zegt hij in -na bijna vijftig jaar nog altijd gebroken Bredaas. voorbeeld. Naar Engeland kijken ze, maar dat is toch een land op de rand van de afgrond. Nee, als ze een model zoeken, laten ze dan naar Nederland kijken..." Roman Stolarz vindt dat we on ze zaakjes op orde hebben. Hij is blij met het 'rijke land' waar hij terecht kwam. Regelmatig, zo eens per jaar, gaat-ie nog eens kijken in Polen, zijn geboorte streek rond Katowice. Met de harde guldens die hij dan op zak heeft, is kapitein Stolarz met recht een rijkaard. „Een goedkoop land is het. Voor ons dan. Voor de Polen is het armoede." Als de minister, niet begeleid door zijn zieke collega Ter Beek, het startsein geeft voor de lunch - want hij moet ook nog naar de F-16's op Gilze-Rijen gaan kij ken - neemt Stolarz afscheid. Geeft zijn telefoonnumer. Ne derland en Polen; er is niets waar hij liever over praat. Het jarenlange gebrek aan er kenning van officieel Polen heeft pijn gedaan. „We zijn lange tijd gediscrimineerd, op alle gebie den," klinkt het beschuldigend. Maar nu, op het Poolse ereveld waar hij een krans legt, en in de ontvangstruimte van de Konink lijke Militaire Academie komt de goedgeluimde Poolse minister het allemaal goedmaken. Roman Stolarz - 'kapitein', zet hij de puntjes op de i - onder gaat het als een nieuwe bevrij ding. In '44 vocht hij in de eerste Poolse pantserdivisie van gene raal Maczek, die de Duitsers Zuid-Nederland uit hielp knok ken. Zoals zoveel landgenoten, die niet terug wilden naar het door communisten overlopen Polen, bleef Stolarz hangen. Hij trouwde in Breda, kreeg er vijf kinderen, en is nu, ondanks de voortdurende taalprobieem- pjes, Nederlandser dan veel Ne derlanders. Wat Stolarz allemaal te berde brengt, getuigt in ieder geval van een chauvinisme dat veel nuchtere landgenoten wat wantrouwend stemt. Voormalig minister en EG-com- missaris Frans Andriessen kan niet kapot. „En dan die man die altijd zo met de mensenrechten bezig is, socialist, kom, hoe heet- ie ook alweer Juist ja, Van der Stoel." Z'n duim wijst omhoog. Trouwens, 'Hans Broek' mag er ook wezen. Had de wereld maar geluisterd naar onze oud-minister van bui tenlandse zaken Van den Broek, 'dan was die hele toestand in Joegoslavië niet gebeurd, maar ja, het moest zonodig anders'. „De Nederlandse politiek is heel juist. Ze hebben goede betrek kingen met andere landen. Ie dereen in Europa kijkt naar Ne derland. Wat doet dat kleine landje.." In het vuur van zijn aanprijzing zou hij Polen haast vergeten. „Tja, dat land is nu zogenaamd stabiel, maar politiek niet hè. Te veel partijbelangen spelen mee. En ze kiezen niet het goede Van onze verslaggever Terneuzen - Het onlangs opge richte Overlegplatform Zeeuws- Vlaamse Showkorpsen houdt vanavond de eerste vergadering in restaurant Het Vijverhof in Terneuzen. Tijdens deze vergadering wordt allereerst de werkwijze en orga nisatiestructuur van het plat form vastgesteld dóór de negen deelnemende korpsen. Hierna worden enkele, tijdens de oprichtingsvergadering voorge stelde, initiatieven uitgewerkt. Er wordt onder andere gespro ken over het opzetten van geza menlijke PR-activiteiten, geza menlijke uitvoeringen en de haalbaarheid van het gezamen lijk opleiden van leerlingen. De verwachting is dat de natio nale Dag van de Muziek op 15 mei als eerste gezamenlijke acti viteit wordt aangegrepen. r,

de Stem | 1993 | | pagina 13