Fusie Sluis-Aardenburg rond [pleidooi voor halt aan groei van Antwerpse industriezone 4Ouderenjaar meer dan loze kreet' Eis twee jaar tegen verdachte sigarettenroof uws kort boekt succes Vaststelling van wetsvoorstel probleemloos door beide gemeenteraden Studiedag voor kerkkoren I uit Brabant en Zeeland Manifestatie over betere omstandigheden in bouw Bijna 3,5 ton nodig voor achterstallig onderhoud kerk en repareren klokken Slachtoffer schietpartij nog in kritieke toestand Burgemeester R. Barbé installeert Stuurgroep Kleurrijk Terneuzen Vertraging scheepvaart op kanaal Gent-Terneuzen f Zierikzee ansloos Hulst 24 Cl neemt leiding Ie titel Voorzitter Stichting Welzijn Ouderen in Hulst tegen gemeentebestuur: Lourdesreizen yoor Clinge en j Nieuw Namen Parochie Oostburg in financiële problemen Wegens reparatie vernielde verkeerslichten iging BC Zierikzee hield in het eerste van de vijf h Ivoor de Zeeuwse badminton- fen 153 partijen af. De leiding I looije. ME: Mark den Boer. VD- Villem de Oude. In Groningen. MD: Bart Luiickw ^roningen/Carola van der Have J: Maraida Louws. MD: Chrisfnt Ichka Böse/Maralda Louws I Judith Magnus. Ian der Have. MD: Erik van den Itenisse kwamen weer niet tot ■alcompetitie. Heerle bleek te p nederlaag is Hontenisse een I degradatie. iHontenisse kwam niet in het ffeerle de betere ploeg. Vooral pk te kort. Qua veldspel was ttwerking lukte het niet bij een k 2-7-voorsprong bij rust liep Jt gebrek aan afwerksters brak Heerle 8-20, Dongen-ODI 12-6 |rg 11-17, EMM 2-Avanti 17-13, Were Di 15-23, Dongen 15-20 115-11, Olympus 15-10, ODI15-^ j JBH (Jeugdbiljartvereniging kndag 7 maart het jaarlijks ank de Rijk-bokaal. Voor dit ■nse jeugdbiljarters van zesde ivan JBH, Het Houtenkwartier als zondag om 10.00 uur. Men 1 16.00 uur de finale van dit te maken caramboles bedraagt ITj. de Haay, J. Martens en J. |ng Westerschelde Sluiskil), J. en A. van de Voorde (allen IbH 4 It Hulst is kampioen van het J spelsoort libre geworden. Na sgen eerste team greep JBH 4 4e JBH 1, bestaande uit Menno fienique van Gimst nog het ft JBH 4 bedroeg slechts één ;te JBH 4 die achterstand weg pnten als JBH 1. Toen moest er 1 druk gecijferd worden om uit I Zeeuws-Vlaanderen was. Met gemaakte caramboles pakte j 24 april naar de gewestelijke BH 4 kwamen Fabian de Beyn, I percentage behaalde caramboles ■Sluiskil) 50 matchpunten, 4. JBH II 20 matchpunten. de voorjaarscompetitie thuis [gen RCS Cl. Dauwendaele Cl lekende Kapelle Cl en het duel [fgelast. V'24 Cl 1-1, STEEN Cl 0-0, ll-O. ftcompetitie voor vrouwen heeft van Engelhard overgenomen. |e comfrontatie. Met 4-0 werd pten van Tamara van Boven, klasse eveneens goed. Met 6-1 pe zegevierde Bruintjes met 3-2 Felix met 6-1 van De Block. |a 13-21, Engelhard 13-20, Schoot |2, De Block 12-8, Van Jole/Peters |ty ziet het er uitstekend uit in Voetbalrayon Terneuzen. Die Iste concurrent NK Balkan op pr liep Qutility uit. Het is nu De Feyter en W Terneuzen puntloos onderaan na het 4. Het eerste team van Instuif de tweede klasse versloeg W 5oys met 5-2 en werd het duel 15 april. ruin 13-21, Gemeente 12-20, VV W Dow 2 14-15, Ron's Fashion Beldo'79 13-10, Smit 14-8, Atoom tan 13-20, M&B 13-18, Goalgette- der 4 14-15, W Dow 4 13-13, W ntenmarkt 14-7, Instuif 2 14-0. wedstrijd van de competitie veren Vuurtoren-wisseltrofee ipelle trad Ellen Briquet uit 'oetlicht. van 38,6. Dit bleek goed voor de derde stek. Winnaar in deze ru briek werd Han Wattel met daan van Oranjezon. Wim Hamelink met Daresa van De Zwinruiters pakte de hoofd prijs in het B-klassiek met een outloos parkoers met 51 punten voor de stijl. Clubgenoot Mare Broodman met Gobert pakte de derde stek. Hij was eveneens outloos, maar kreeg 45 punten voor de stijl. In het B-progressief reed Luc Savat met Fortuna van De Zwinruiters na de barrage naar de tweede plek met 21 punten en een tijd van 32,4. Het oranjelint was voor Janis Lind- hout met Eela van Noord-Beve land met 21 punten en een tijd van 28,8. de stem zeeland jjjÉRIJSSINGEL 63-65 BREDA TEL. 076-141416 DINSDAG 2 MAART 1993 DEEL C 5 verslaggever t - „De Zuidwest- moet groen en mooi lijven. Voorkomen moet lorden dat de Antwerpse in- liiistriezone doorgroeit op Iftderlands grondgebied", zo Ki burgemeester G. Swillens |(aj Ossendrecht gisteren tij- s het bezoek van de Pv- dA-delegatie aan West-Bra bant. Swillens nam landelijk voorzit ter R. Vreeman en Tweede Ka merlid F. Castricum mee voor een rondrit door de polders ten westen van Ossendrecht en ver volgens door het Antwerps in dustriegebied om het contrast tussen die twee gebieden te laten zien. „Hier zijn hele dorpen ver dwenen", zo zei Swillens toen hij de sociaal-democraten door het industriegebied ten noorden van Antwerpen voerde. Wil de indus trie uitbreiden dan moeten de Belgen volgens Swillens kiezen voor de linkeroever van de Schelde. „Daar is nog meer dan voldoende industrieterrein." Vreeman zei als reactie dat er gezocht moet worden naar een evenwicht tussen economie en milieu. Verder wilde hij zich niet uitlaten over deze kwestie. Ook benadrukte hij dat door gebrekkige communicatie tussen de Nederlandse en Belgische overheid er in Brabant nog steeds weinig bekend is over hoe groot de milieubelasting is die veroorzaakt wordt door de Ant werpse industrie. „Het Antwerps havengebied is te vergelijken met Rijnmond", zo hield hij de PvdA-kopstukken voor. „Het verschil is echter dat in de Rijn mond alles bekend is en dat we van het Antwerps industriege bied weinig weten. Als het daar fout gaat, weten we het soms niet eens." Hij vroeg de PvdA'ers Van onze correspondent sluis/Aardenburg - Zowel in Sluis als in Aardenburg j de gemeenteraad gisteravond probleemloos ak- I koord met het wetsvoorstel tot fusie tussen de gemeen ten Sluis en Aardenburg. In Sluis gebeurde de vaststelling I van het voorstel in een extra Iraadsvergadering. Alle fracties I waren van mening dat het huwe- i met Aardenburg onder de jeven omstandigheden een [juiste keuze was. I Erwaren nog wel een paar kant- keningen. D66'er H. Masclee zei het nog steeds te betreuren t de bevolking niet geraad- «gd had kunnen worden en I hij vond het ook jammer dat niet was voor een nieuwe naam van de te vormen gemeen- |te, die Sluis-Aardenburg gaat Zwinmond was voor hem een betere keuze geweest. Ramp Ij. Boogaard (PvdA) hield ook een pleidooi om de bevolking er [alsnogbij te betrekken. Dat kan 1 volgens hem nog'wanneer straks liet financiële plaatje definitief [ingevuld moet gaan worden. Daarnaast stelde hij blij te zijn 1 niet onder het bewind van Oost- burg verder te moeten. „Als je I ziet hoe ze daar met hun kernen zou dat een ramp I voor ons Sluis betekenen." De Sluisse raadsvoorzitter bur gemeester M. Everaers gaf de I raadsleden mee dat de burgers 1 zullen worden voorgelicht, zowel op bestuurlijk, financieel organisatorisch vlak. Hij I toonde zich verheugd over de huwelijkse voorwaarden. „We 1 met elkaar om. Zeker geen dictaten aan elkaar opleg gen. Het is een gezond huwelijk dat we aangaan. Een basis waar ik alle vertrouwen in heb. Een fusie ook die zeker niet uit emo ties, maar met gezond verstand tussen twee partners tot stand is gekomen. Ik dacht dat het kie zen van de aanval, zoals wij beiden gedaan hebben, de enige juiste manier was." Vervolgens feliciteerde hij de raad met de genomen beslissing. Stap vooruit De gemeenteraad van Aarden burg had nog geen vijf minuten nodig voor het voorstel tot sa menvoeging van de twee ge meenten. Alle partijen vonden het een stap vooruit naar de nieuw te vormen eenheid en een stap naar een betere toekomst. A. Keijmel-Cambier wilde van burgemeester E. Jongmans nog wel even weten wanneer de be volking nu eindelijk eens geïn formeerd zou worden. Jongmans zegde toe dat dat de volgende stap zou zijn. Verder herhaalde hij nog maar eens dat dit een belangrijk besluit was voor de gemeente Aardenburg. „Het is de weg van de beste toekomst." De fusie van de twee West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten le vert een besparing op van 135.000 gulden. De hamerslag die Jongmans deed na de instem ming van zijn raad, noemde hij een 'historische slag'. Van onze correspondente Terneuzen - De koren die lid van de Sint-Gregorius- vereniging in het bisdom Bre- komen zaterdag bijeen ™or de jaarlijkse ontmoe- g. Het wordt een studiedag voor koren, pastores, dirigen ten en organisten. Be deelnemers komen uit Zee- iihd en Brabant en houden zich allen bezig met de kerkmuziek ffl de liturgie. Als thema is dit jaar gekozen voor 'Zet de zang'. Behandeld worden het zingen in woord- en gebedsdiensten en wat de taken en mogelijkheden Z1jn voor het koor, voor de can tor en voor de volkszang. Na tuurlijk wordt er ook gezongen. aankomst in het Norbertus- tollege in Roosendaal om 09.00 uur spreekt voorzitter W. Can- tijn een welkomstwoord. Daar na doet Catrien Biekens enkele stemoefeningen. ward Broekhuijsen legt het tema verder uit met muziek- i die door een koorgroep van de Paterskerk uit Roosen daal worden voorgezongen. Ver volgens is er voor de deelnemers de mogelijkheid om te kiezen uit zeven werkwinkels, elk gewijd aan een bepaald facet van kerk muziek of liturgie. 's Middags vertelt Jan Vermulst over zijn werk als componist van liturgische muziek. Er is een expositie ingericht met materiaal zoals boeken, partitu ren, liedbundels, tijdschriften, cd's en folders. Ook is er veel materiaal van het documentatie systeem van Nederlandstalige kerkmuziek. De dag wordt om 16.00 uur afgesloten. Voor meer informatie kunnen belangstellenden terecht bij het secretariaat van de Gregorius- stichting bisdom Breda, De Bie- straat 12 in Oud Gastel. Van onze verslaggever Hulst - „Maak van het Eu ropees Jaar van de Ouderen meer dan een loze kreet". Na deze oproep deponeerde voorzitter W. van Vegchel van de Stichting Welzijn Ouderen in de gemeente Hulst een flink lijstje met verlangens op het bordje van het gemeentebestuur. Hij deed dat tijdens de officiële opening van het Jaar van de Ouderen in De Lieve in Hulst in het bijzijn van burgemeester A. Kessen en wethouder P. Weemaes. De stichting wil met de ouderenorganisatie in de ge meente een reeks activiteiten houden om aan het Jaar van de Ouderen inhoud te geven. De stichting heeft de kosten begroot op 54.000 gulden. Voor dat geld kunnen onder meer rijvaardigheidstesten voor ouderen in de auto en op de fiets worden gehouden. Verder willen de ouderen graag dat er cursussen over sociale wetten en voorzieningen worden gege ven. „Veel mensen maken on voldoende gebruik van de rege lingen die voor hen bestemd zijn", is de ervaring van me vrouw N. Rijk van de Stichting Welzijn Ouderen. Volgens Rijk moeten de rijvaar digheidstesten en de cursussen hoe dan ook doorgaan. Rijks waterstaat is bereid de helft van de kosten van de rijvaar digheidstesten te betalen als de stichting de andere helft bij elkaar weet te sprokkelen. De testen kosten in totaal zo'n 45.000 gulden. Uitwisseling Voorzitter Van Vegchel had nog meer verlangens. Hij wil in dit Europees Jaar van de Ouderen graag grensoverschrijdende ac tiviteiten in .de grensdorpen. Hij noemde uitwisseling tussen Clinge en De Klinge, Nieuw Namen en Kieldrecht en Hei kant en Kemzeke-Stekene. Met de Zeeuwse Milieufedera tie wil de stichting een reizende tentoonstelling over milieuzorg op poten zetten. De jongere generatie kan wat dit betreft nog heel wat van ouderen Ieren, zo meende Van Vegchel: „Jon geren hebben hun mond vol over het milieu, maar juist de ouderen hebben vaak een heel milieuvriendelijk gedrag." Weerbaarheidscursussen voor Ondanks de serieuze verlanglijst was er tijd voor muziek van seniorenorkest Old Timers tijdens de bijeenkomst in Hulst. foto camile schelstraete oudere vrouwen, kooklessen voor de mannen, informatie voorziening over vrij-tijdsbe- steding, woningen en dienst verlening en uitbreiding van het ontmoetingscentrum voor ouderen De Lieve stonden ook nog op lijst van voorzitter Van Vegchel. De kosten van deze uitbreiding zitten niet in de 54.000 gulden extra subsidie die de stichting voor de activi teiten in het Jaar van de Oude ren bij de gemeente Hulst in dient. Van onze verslaggever Nieuw Namen - De stieh- 'Ufi Lourdesziekenzorg ver borgt in de maand septem- voor volwassenen een ,ls naar de bedevaarts- £aats Lourdes. Zieken en genandicapten uit Clinge en Namen die gratis deze reis mee willen ®unen zich al opgeven. In woners van Nieuw Namen *®nen zich melden bij P. (li ut ,£ock' telefoon dient Voor ain§e S™en O. Bracke, uil telefoon "ellen. 01140-16131, té Van onze rechtbankverslaggever Breda - Officier van justitie mr. C. Hermans heeft giste ren voor de Bredase recht bank tegen de 50-jarige H.G. uit Spijkenisse voor de roof van een vrachtwagencombi natie, met daarin voor 1,8 miljoen gulden sigaretten van Philip Morris, twee jaar cel straf geëist. De chauffeur werd geboeid aan een boom vastgebonden. Volgens de officier was G. een van de mannen die op 19 novem ber van het vorig jaar bij Woens- drecht als douaneman vermomd een chauffeur van C. Bernaars Internationaal Transportbedrijf BV heeft overvallen. Dat gebeur de vanuit een auto met op het dak het transparant met de tekst 'politie'. In de strafzaak tegen de 30-jari- ge medeverdachte J.L. uit Schie dam vroeg mr. Hermans vrij spraak voor deelname aan de overval. In die zaak achtte hij heling uit winstbejag wel bewe zen en eiste hij twaalf maanden, waarvan drie.voorwaardelijk. Beide verdachten ontkenden el ke betrokkenheid bij de overval of heling van de buit. Wel gaven beiden toe dat zij op 24 novem ber in een loods in Lelystad zijn aangehouden. De sigaretten stonden daar opgeslagen. De mannen hebben steeds beweerd dat zij daar waren om andere goederen te stelen. Het vreemde daarbij is dat zij er met dezelfde wagen heen zijn gereden. Volgens L. is hij door iemand, wiens naam hij niet wil noemen, getipt dat daar handel stond en heeft hij de sleutel van de loods gekregen. Hij zei dat hij G. en een zekere F.L. had gevraagd mee te helpen. G. beweerde dat hij daar was om een partij klompsokken te stelen, die hij daar eerder had zien staan. Dat was toen hij meeging om de loods te huren. De eigenaar zegt dat G. zelf de huurder was en dat hij zich bediende van de naam Adams. G. zei gisteren dat hij via een advertentie in contact was geko men met Adams. Die zocht een loods. G. wist er een en was meegegaan voor een provisie. De echte Adams, die op het adres in het contract staat, weet nergens van, Dat is de politie gebleken. De chauffeur van de vrachtwa gencombinatie heeft G. herkend als een van de overvallers, on danks het feit dat de man met een valse baard en snor vermond was. Afgelopen zondag is alsnog een sorteerproef uitgevoerd met lucht die aan de versnellings pook van de vrachtwagen zat. De officier gaf toe dat hij verge ten had dit eerder te laten doen. De hond wees G. als de bestuur der aan. De combinatie is op 30 november deels overgespoten te ruggevonden in Muiden. In de loods in Lelystad heeft de politie sporen van verf met dezelfde samenstelling aangetroffen. Bij L. is een scanner gevonden. Daarin waren alle kanalen ge programmeerd van de politie korpsen op de route Woensd- recht-Lelystad. Of het in deze twee zaken tot een bewezen-verklaring komt, is nog maar de vraag. Rechtbankvoor zitter mr. P. Paalvast constateer de aan het begin dat de vele varianten op de dagvaarding aangeven dat de officier niet zeker is van zijn zaak. Hij stelde L. de vraag of iemand spullen kan stelen die al gestolen zijn. Volgens L. kan dat. De voorzitter gaf te kennen dat de zaak mogelijk voor nader onder-' zoek terug moet naar de rechter commissaris. Raadsman mr. A. Dekker uit Hoorn suggereerde dat de chauf feur van de vrachtwagen in het complot kan hebben gezeten. om ook op landelijk niveau vaart te zetten achter een betere com municatie. Swillens hield de sociaal-demo craten voor dat alleen al in Ant werpen 26 chemische en petro chemische bedrijven staan die bij een calamiteit een ernstig gevaar voor de volksgezondheid op kunnen leveren. Van onze verslaggever Etten-Leur - Werkgevers en werknemers bespreken donderdag en vrijdag de arbeidsomstandigheden in de bouwnijverheid tijdens een regionale manifestatie in De Nobelaer in Etten-Leur. De dagen staan vooral in het teken van het zoeken van concrete oplossingen en suggesties om de werkomstandigheden te verbe teren. De manifestatie is georganiseerd door de stichting Ar- bouw in samenwerking met de bouwbonden CNV en FNV en de vereniging van bouwondernemers NVOB. Vanwege de grote belangstelling staat er voor dezelfde regio op vrijdag 16 april eenzelfde bijeenkomst op stapel in De Nobelaer. Donderdag buigen ondernemers uit Brabant en Zeeland zich over de arbeidsomstandigheden in de bouwnijverheid. Vanaf 16.00 uur houden diverse sprekers een inleiding en daarna is er een forumdiscussie. Vrijdag zijn de bouwvakkers zelf aan de beurt, 's Morgens is er een algemene bijeenkomst voor alle deelnemers. Vanuit verschil lende invalshoeken worden de arbeidsomstandigheden in de sector belicht door een aantal sprekers, 's Middags zijn er workshops waarbij de specifieke problemen worden behandeld die op de bouwplaats voorkomen. Onderwerpen als ziektever zuim, gevaarlijke stoffen, lawaai en arbeidsbelasting komen dan aan bod. Verder is er donderdag en vrijdag een expositie ingericht over persoonlijke beschermingsmiddelen als stofmaskers, veiligheids- brillen en helmen. Ook is er aandacht voor speciaal gereedschap. Van onze correspondent Oostburg - De parochie van de H.-Eligius in Oostburg kampt met grote financiële zorgen. Slaagde het 'parochiebestuur er eerder al niet in om de begroting voor 1993 sluitend te maken, nu is ook bekend geworden dat de parochie veel geld aan achter stallig onderhoud aan het kerk gebouw moet uitgeven. Daarbij komt bovendien een grote uitga ve voor het weer op gang bren gen van de kerkklokken, die al sinds Kerstmis 1992 zwijgen. Voor het achterstallig onderhoud aan de parochiekerk moet bijna drie ton op tafel komen en om de luidklokken weer te laten beie ren over het Oostburgse is 45.000,- nodig. Intussen zijn hulpvaardige paro chianen in de kerktoren bezig met allerlei klussen, maar zo zegt pastoor R. Schouteten: „Niet alle parochianen kunnen in de toren werken. Daarom is er zondag 7 maart een speciale col lecte voor de eigen parochiekerk en hopelijk luiden de klokken tijdens het komende paasfeest Van onze verslaggever Terneuzen - De man die zondagavond bij een schietpartij in de Dijkstraat in Terneuzen levensgevaarlijk gewond raakte is de 24-jarige P.J.R. uit Hoek. Hij verkeert nog steeds in kritieke toestand in het academisch ziekenhuis in Gent. De Terneuzense politie kon gisteren nog geen duidelijkheid verschaf fen over het motief van de schietpartij. Het buurtonderzoek is nog aan de gang. Ook het technisch onderzoek loopt nog. Enkele sporen zijn veilig gesteld en overgebracht naar het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. De dader is nog steeds voortvluchtig. De politie wordt bijgestaan door het Recherche Bijstands Team (RBT) dat uit twintig mensen bestaat. Officier van justitie Mos heeft de leiding over het team. Van onze verslaggever Terneuzen - Burgemeester R. Barbé van Terneuzen instaHeert morgen de Stuurgroep Kleurrijk Terneuzen. De stuurgroep houdt zich bezig met de organisatie van de jaarlijkse manifes tatie Kleurrijk Terneuzen die in november '92 voor de eerste keer werd gehouden. Vanwege sigalen uit de samenle ving die duiden op een toene mende intolerantie ten opzichte van allochtonen vindt de ge meente het wenselijk deze mani festatie een structureel karakter te geven en uit te breiden. Van daar de installatie van de stuur groep. Tevens stimuleert de stuurgroep instellingen en verenigingen om tussentijds kleinschaliger activi teiten op poten te zetten. Hier voor kan een projectgroep wor den ingesteld. Voor alle activi teiten die onder de vlag van Kleurrijk Terneuzen worden ge houden moet de stuurgroep vooraf toestemming geven. De financiering moet door de be trokken organisatoren worden verzekerd. Wethouder A. Stahl-Hemelsoet wordt voorzitter van de stuur groep. De groep wordt verder gevormd door N. Atmac namens de Turkse Islamitische Kulturele Vereniging, de heer Djasman na mens Stichting Aster, D. Demi- rors namens het arbeidsbureau en T. van Hel namens de Stich ting Basiseducatie. „Die stond op het punt op staan de voet ontslagen te worden en heeft misschien op de valreep zijn zakken willen vullen. Hij kan wat vriendjes hebben opge trommeld om als operettefiguren mee te werken", aldus de advo caat. Hij concludeerde dat er sprake is geweest van diefstal en dat de dief geen heler kan zijn van dezelfde partij. De rechtbank ging niet in op zijn verzoek L. direct vrij te laten. Mr. A. van Vliet uit Bergen op Zoon vond dat de sorteerproef ondeugdelijk is geweest omdat de opgenomen lucht van de ver snellingspook drie maanden oud was. Hij zei ook dat de chauffeur op een onjuiste manier met G. is geconfronteerd, zodat die her kenning onrechtmatig is. Hij vond dat zijn cliënt voor poging tot diefstal een lage straf moet krijgen. Vonnis op 15 maart. Van onze verslaggever Sluiskil/Zelzate - Het scheepvaartverkeer op het kanaal Gent-Terneuzen ondervond gisteren vertraging door repa raties aan de brug over het kanaal bij Zelzate. Daar was zaterdagavond een automobilist, geslipt door plotse ling opkomende gladheid, door de slagbomen gereden. Daarbij vernielde hij tevens de verkeerslichteninstallatie. Extra-mankracht moest in het weekeinde worden opgeroepen omdat de ene man die de brug bediende niet tegelijkertijd de brug kon ophalen en het verkeer tegenhouden. Gisteren werd met man en macht gewerkt de installatie weer in orde te krijgen. Tot 14.00 uur leverde dat voor het scheepvaart verkeer hinder op, want de brug bleef daarbij geruime tijd gesloten. Ook het verkeer dat gebruik pleegt te maken van de brug over het kanaal bij Sluiskil, zag gisteren even de weg versperd. Een klein technisch mankement zorgde er voor dat gistermorgen de brug twintig minuten onnodig moest blijven open staan.

de Stem | 1993 | | pagina 9