Varkensprijs zakt in elkaar Foutje in belasting-diskette Opluchting en verdriet bij start DAF-II d KORT in WTC ynamiet Door exportverbod van levende varkens en biggen: Hot inews Onderzoek naar voortbestaan RDM-afdeling Fokker ontkent uitstel overname door DASA 45.25. NedCar legt produktie twee dagen stil Ministerie heeft herkomst zieke varkens achterhaald A< ar Mekka panje enie an 'vogelvrij' nderden vrouwen s voorbeeld tarieven in EG ECONOMIE A5 2.750,- business center Inzamelingsactie begonnen voor ontslagen werknemers KOP MUNT Jatten ECONOMIE KORT Gouden Gids gouden greep van ITT Bouwbedrijf Pols moet saneren Den Haag lost staatslening vervroegd af ië zal dit jaar opnieuw vaart (de hajj) in Mekka ~e zaken wil niet meer er deelnemend land. Het anden zelf een lijst op te "at in 1988 ruim vierhon- sen Iraanse pelgrims en a sloeg gisteren volledig sneeuw in de stad liet ren die niet meer van het en glibberige wegen die gezet. De Barcelonezen iet meer sinds 1972. 'jwaard gebleven van de d is het overal hetzelfde: mensen zijn geïsoleerd streken, in grote steden straat, treinen staan stil, este provincies moeten dé ein vertrekt vandaag naar Sibiu 420 ton illegaal terug te brengen naar de angrijke opruim-actie die im drie miljoen D-mark. strijdingsmiddelen, maar is begin vorig jaar bij gaan. Greenpeace ontdek- nsport en trok aan de bel. daklozen' in België lopen pgesloten te worden in de Wet op de landloperij op en maanden honderden n komen. Voor een groot ang. EG waar zwervers door elen van bestaan konden in strafinrichtingen en geheime dienst, Mustapha eigen zeggen ruim 1.600 bit loopt in de rechtbank aatregelen om de vrou- Hij legde alle verkrachtin- rofoon op beeld vast en ordeeld voor deze delicten; overgeplaatst. oormalige Sovjet-republie- voor de leden van het ten (GOS) een NAVO-achP at heeft een hoge functio- ere GOS-staten aanmoedi- amenlijke Veiligheidsraad, ny Sjaposjnikov. De raad uit de presidenten en de OS-vertegenwoordigers. ten hebben de EG-Commis- van de belastingen voor Je Europese Gemeenschap, eelal enorme prijsverschil- e EG gedeeltelijk hetzelfde en aanzienlijke verschillen ffingen. Daardoor kan het itsland een heffing van 15 e voertuig in Denemarken en- en aankoopbelastingen, laximaal 680 kg dynamiet us de ondergrondse garage en zijn van de ontploffing, in New York. ff York. Maar de komende [en zullen slechts een paar zend werknemers hun kanto- kunnen gebruiken, van de 000 mensen die gewoonlijk in zeven gebouwen werken. De e opvallende, 110 verdiepin- tellende torens - die de sky- van Manhattan domineren - ven zeker een week gesloten, er dan 500 bouwvakarbeiders kten de afgelopen dagen tinu om de massieve onder- ndse fundamenten te stabili- n. te ontwrichting van de fi- iciële markten kon worden irkomen door een besluit van gemeente New York om ge- rw vier weer open te stellen, arin de vijf goederen-termijn- .rkten zijn gevestigd. I'er Fox zei zondag tegenover IN dat de omvang van de alosie het onaannemelijk akt dat sprake is van een 'mie dader. swaar, tot 77 jaar. ieder doel. elefanlsch bereikbaar. 14 AR Enschede, ingsadviseurs. DE STEM DINSDAG 2 MAART 1993 Van onze verslaggever Roermond - In de belasting- diskette van Elseviers is een foutje geslopen. Maar dit heeft geen consequen ties voor de berekening van het inkomen over 1992 en de daar over te betalen of terug te ontvangen belasting. De fout is geslopen in de schatting voor het inkomen over 1993 en de te betalen belasting. In het te betalen bedrag aan belasting en premies volksver zekeringen over de eerste schijf 43.267 voor 1993) zit 13 pro cent belasting. Die 13 procent waren al in het percentage op genomen en werden later nog eens toegevoegd. Dat betekent dat mensen die in aanmerking komen voor een voorlopige aanslag 1993 op het beeld scherm 5.624 meer aan te betalen belasting zien verschij nen als hun inkomen boven de eerste schijf uitkomt. Voor mensen met een inkomen ónder het bedrag van de eerste schijf is de berekening over 1993 13 procent te hoog. Uitgeverij Bonaventura die alle fiscale uitgaven van Elsevier verzorgt, is niet blij met de gemaakte fout. Ondanks het feit dat die fout geen invloed heeft op de bereking van het fiscale inkomen over het belas tingjaar 1992. „Het blijft heel vervelend", aldus de woord voerder van Bonaventura. „Door het wijzigen van percen tages, is die 13 procent bij het uittesten van de diskette per ongeluk blijven zitten." Born (anp) - Personenautop roducent NedCar legt de pro duktie in de fabriek in Born op de maandagen 8 en 15 maart stil. Het bedrijf heeft hiertoe besloten om te voor komen dat de voorraden weer gaan oplopen. Een woord voerder op het hoofdkantoor in Helmond heeft dit gisteren meegedeeld. In januari legde het bedrijf de produktie ook al vier dagen stil. Onlangs besloot de raad van be stuur van NedCar dat de voor raad in het kader van een groot scheepse bezuinigingsactie moest worden verminderd. Aan vankelijk lukte dat, maar door een stagnerende verkoop van au to's dreigt de voorraad nu weer op te lopen, aldus de zegsman. De bedrijfstijdverkorting geldt voor ongeveer 2.500 werknemers uit de twee-ploegendienst. In ja nuari hebben de werknemers vier atv-dagen ingeleverd voor de werktijdverkorting. NedCar wil nu dat de werknemers twee dagen inleveren van de extra vrije dagen die gelden voor ploe- genwerkers. De ondernemingsraad in Born is het daar echter niet mee eens en weigert een positief advies uit te brengen. „De produktie wordt stilgeleged. Dat staat vast. On dertussen blijven we met de on dernemingsraad in gesprek over de wijze waarop die dagen moe ten worden verrekend", aldus de woordvoerder. NedCar kondigde begin dit jaar een ingrijpende reorganisatie aan waardoor dit jaar 1.200 van de 5.400 arbeidsplaatsen ver dwijnen. Voor 800 werknemers betekent dit gedwongen ontslag. Van onze redactie landbouw Chaam - De varkensprijs is in elkaar geklapt, nadat afgelopen vrijdag aan het einde van de middag een algeheel exportverbod van levende varkens en biggen werd afgekondigd. De biggenprijs, die vorige week tussen de acht en de negen tien tjes schommelde, is in twee da gen tijd met een tientje gedaald. De slachtprijs, vorige week nog 2,55 per kilo, is twee dubbeltjes lager. Erger „En dat wordt alleen nog maar erger", zegt varkenshandelaar A. Leijten uit Chaam. Volgens Leij- ten worden er iedere week 48.000 varkens en 40.000 biggen levend geëxporteerd: „En dat valt nu allemaal weg. Van enige concurrentie is geen sprake meer. De Nederlandse slachter ijen kunnen nu voor een varken geven wat ze willen. De biggen- houders, die wekelijks 200 big gen leveren, kunnen binnen een week geen kanten meer uit. Die beestjes leveren niks meer op bij een extra aanbod van 40.000 stuks. Maar ze moeten wel weg, want zeugen blijven gewoon werpen natuurlijk. Ik ben bang dat de varkensprijs gruwelijk onderuit gaat. En die was al niet best". Het exportverbod komt op een voor de varkenswereld buitenge woon slecht moment. Na een goede eerste helft van 1992 daal den de prijzen per wëek. Onder invloed van die slechte prijzen daalde de hoeveelheid varkens in de mesterij. Desalniettemin was het aanbod voor de Nederlandse slachterijen nog zo groot dat de levering van een deel van de aangeboden varkens een week werd opgeschort. Aan die over schot-situatie zouden deze week nog eens 40.000 exportvarkens worden toegevoegd. Insiders houden het er op dat de biggenprijs tot en met vorige week overeind werd gehouden door de export van jonge var kens naar met name Duitsland. Nu die mogelijkheid weggeval len is mag worden aangenomen dat de prijsval verder zal gaan dan het tientje waarover var kenshandelaar Leijten uit Chaam gisteren sprak. VERVOLG VAN VOORPAGINA Van drie van de vier besmette varkens heeft Landbouw inmid dels de herkomst achterhaald. Het gaat om twee bedrijven in Gelderland en één in Limburg. De herkomst van het vierde be smette varken dat vorige week is aangetroffen is nog onduidelijk. Een woordvoerder van Bukman: „Brussel heeft de nummers van de besmette varkens niet gekre gen, dus we hebben niet eens de mogelijkheid om hier in Neder land maatregelen te nemen". Kamerlid Ria Beckers - De Bruijn (Groen Links) wil van Bukman weten of de oorzaken van de blaasjesziekte nu inci denteel of structureel is. Na een afwezigheid van 17 jaar is nu twee maal binnen een half jaar blaasjesziekte geconstateerd. Groen Links vraagt ook of de bewindsman kan aangeven of en op welke wijze de schade voor de boeren vergoed kan worden door Ben Haag en/of Brussel. Beckers vindt eigenlijk dat het transport van levende varkens tot een mi nimum beperkt moet worden. Het zou veel beter zijn het grens overschrijdend transport van dieren drastisch terug te bren gen. Dat is diervriendelijker en de ziektebestrijding kan dan bij de bron worden aangepakt. Het Veterinair Comité van de EG buigt zich donderdag over de affaire. In een nota aan EG- commissaris Steichen (Land bouw) schrijft het Veterinair Co mité dat in september 1992 bij de eerste gevallen van blaasjes ziekte zowel in Nederland als in Italië onderzoek is verricht. Toen zou zijn vastgesteld dat de be smetting wel degelijk in Neder land was ontstaan. Bij de Nederlandse ambassade in Rome zijn in de afgelopen weken drie meldingen van seropositivi teit binnengekomen. De meldin gen waren afkomstig van ver schillende lokaties in Noord-Ita- lië en betroffen steeds één var ken uit verschillende zendingen van 250 tot 700 stuks, die in de maand januari in Italië zijn af geleverd. Volgens een woord voerder van de ambassade is daarop van Nederlandse zijde gereageerd met verscherpte con troles maar werd desondanks vorige week een vierde geval gemeld van een exemplaar dat vermoedelijk al besmet was met het blaasjesziekte-virus. Dat het in al deze gevallen om Nederlandse importvarkens gaat, staat nog niet voor de volle honderd procent vast. (ADVERTENTIE) excl. BTW. Hot news voor eigentijdse ondernemers. De nieuwe Pocketline Columbus® plus. Een lichtgewicht zaktelefoon. Met een handig, alfanumeriek geheugen. Exclusief ogend en Ulterst compact. Leverbaar met carkit en booster. Dus óók voor- treffelijk te gebruiken als autotelefoon. Te koop in onze Business Centers en Primafoons. Maar ook te stellen via ons gratis telefoonnummer 06-0403. DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS Ar^h^eleCOm Bus*ness Centers: Amsterdam, Van der Madeweg 12. p. ^Iam°ven 2c. Barendrecht, Donk 1. Breda, Takkebijsters 5. "oven (Son), Ekkersrijt 5057. Nijmegen, Takenhofplein 1. RDM-werknemers demonstreerden gisteren tegen de reorganisatie-plannen van de directie. FOTO ANP Botterdam (anp) - De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM) gaat sa men met de vakbonden en externe des kundigen onderzoeken of er toch toe komstperspectief is voor de afdeling energie-systemen. De directie heeft dat gistermiddag toegezegd aan de vakbonden in de eerste onderhande lingsronde over de reorganisatie. In het reorganisatieplan dat de RDM-direc- tie vorige maand presenteerde, wordt uitge gaan van sluiting van deze afdeling waar 160 mensen werken. In totaal wil RDM 500 van de 1200 arbeidsplaatsen schrappen om dat het bedrijf door overcapaciteit dit jaar een verlies van 35 miljoen gulden verwacht. De bonden erkennen dat een reorganisatie van RDM onvermijdelijk is, maar zijn tegen sluiting van Energie-systemen. Zij vrezen dat door het opdoeken van deze afdeling het voorbestaan van de hele werf op het spel komt te staan. Door de afdeling energie-sys temen, waar zware drukvaten voor de (pe- tro-) chemische industrie worden gebouwd, is volgens de bonden belangrijke kennis opgebouwd. De RDM-directie zei bij de presentatie van het plan dat de afdeling energiesystemen niet op kan tegen moordende concurrentie van Japan. Volgens de bonden moet het management van RDM niet capituleren maar de strijd juist aangaan. In deze markt zou de komende jaren veel werk zijn. De bonden verwijten de directie op dit punt slecht beheer. Voor de onderhandelingen gistermiddag hielden enkele honderden werknemers van RDM op het bedrijfsterrrein op de Heijplaat een korte demonstratie om te protesteren tegen de directie-plannen. De afgelopen we ken leidde de onrust onder het personeel al tot korte werkonderbrekingen. Bestuurder J. Vermeulen van de Industrie bond FNV overhandigde directeur J. Schaap een petitie waarin het reorganisatieplan wordt afgewezen. „Uw plan is gatenkaas", zei Vermeulen, en als symbool gaf hij de RDM-directeur een kilo gatenkaas mee. Op de spandoeken van de RDM-werknemers moest niet alleen de directie van de scheeps werf het ontgelden. Met teksten als 'Den Haag bedankt' en 'Andriessen zegt nee, 500 man in de ww' uitten de RDM-ers ook hun ongenoegen over de weigering vorig jaar door het kabinet om een exportvergunning te geven vopr het leveren van duikboten aan Taiwan. Deze order zou RDM voorlopig uit de problemen hebben gehaald. Door Mario Bouwmans Eindhoven - De mist is opge trokken, de brieven zijn be zorgd, de kaarten geschud. En nu gaan opluchting en verdriet op de 'eerste' werk dag van DAF-II hand in hand door de poort. Met het felbe geerde toegangspasje in de aanslag passeert bij het och- tendbraken een stoet van op- geluchten, blij omdat zij nu niet thuis zitten weg te kwij nen. Maar het gemis van zo veel bekende gezichten op de werkvloer verklaart tegelijk hun verdriet. Pasjescontrole zorgt voor een ongebruikelijk lange file. Af en toe meldt zich een hulpeloze au tomobilist; „Waar moet ik par keren, waar moet ik aan de slag?". Grote bussen brengen drie, vier werknemers. Schrij nender kan de kaalslag bij DAF niet in beeld worden gebracht. Bert van Cleef houdt wacht bij de slagboom. Gemengde gevoe lens onder de bewakerspet. „Ja, fk sta hier. Acht andere bewa kers niet meer. Met de mond vol tanden sta ik, zo triest, zo wrang is het. Alsof ik op een begrafenis ben geweest en diverse collega's naar hun graf heb gedragen." Zaterdagmorgen had er bij hem thuis een bosje bloemen gestaan, maar het fleurde hem niet op. Hij was thuisgekomen van de nachtdienst, die hij met een col lega had gedraaid. „We hadden afscheid genomen..." Zijn stem hapert. Van Cleef wist dat hij 'er god zij dank niet bij' was, zijn maat was verteld dat hij 'er wel bij' was. Over en uit na zoveel jaar. „Ik heb de laatste dagen nauwelijks geslapen. Te veel spanning", slikt Van Cleef. Het spook van ontslag op korte Werknemers komen in alle vroegte aan bij de poort voor hun eerste werkdag bij het nieuwe DAF. foto meulenhof termijn sart de arriverende DAFfers van Special Products. Vier weken op z'n minst nog moeten zij de lijdensweg van 'gaat 't goed of gaat 't fout' doorstaan. „Voor ons duurt de ellende gewoon voort", klaagt een stem in een Japanse midden- Eindhoven - Onder het motto 'Afgedankt maar niet vergeten' zijn enkele Brabantse ondernemers een inzamelingsactie gestart om het leed voor de bij DAF ontslagen werknemers enigszins te verzachten. Initiatiefnemer P.van der Vleuten hoopt f 2,7 miljoen bij elkaar te brengen waardoor voor iedereen die ontslagen is, een bedrag beschikbaar komt van f 1.000. Deze week nog worden 2.500 bedrijven in Zuidoost-Brabant aangeschreven. Verder richt de actie zich op particulieren en instellingen. Het ministerie van financiën heeft volgens Van der Vleuten toegezegd dat de uitkering aan ontslagen DAF-mede- werkers belastingvrij is. Inmiddels heeft in het werkgebied van het Regionaal Bureau voor de Arbeidsvoorziening RBA in Zuidoost-Brabant naar schatting al ruim de helft van alle ex-werknemers van Daf zich ingeschreven als-werkzoekende. Een woordvoerder van het Daf Bemiddelingscentrum in Eindhoven, een initiatief van het RBA, heeft dit maandag aan het eind van de middag meegedeeld. klasser. De blik, toepasselijk, op oneindig. Achter in de rij auto's wacht de heer B. Kreeft met 31 dienstja ren en een nieuw pasje geduldig zijn beurt af. Hij moet naar de afdeling Dressing Centre, waar ze onder meer scheepsmotoren bouwen. Hij heeft goede hoop: „Ik heb de orderlijst gezien, er valt voor ons nog genoeg te doen." Hoofdschuddend slaat de heer Wijlaars uit Helmond de mars van de gekwelde DAF-arbei- dersfamilie gade. Hij is oud- DAFfer „uit de tijd van Hub van Doorne". Een SP'er. Niet van Special Products, de letters staan voor 's mans politieke overtuiging, die van de Socialis- tiese Partij. „Ik ben hier vooral uit solidariteit met twee van mijn broers. De oudste mag blij ven, de ander heeft z'n congé gekregen." Met de tas op de bagagedrager fietst Ferdinand de Krijger, sys teembeheerder, naar het gebouw van de technische dienst. De muts over de oren, dauwdrup peltjes aan de snor en in gedach te ergens anders. Dit is duidelijk geen gewone maandagmorgen; wie zal hij binnen aantreffen en, nog erger, wie niet? „Ik zit met vragen over mijn eigen werk. Ik weet niet of ik het alleen wel kan rooien." In de middagpauze neemt Ferdi nand de Krijger de telefoon aan. De koppen zijn geturfd: de afde ling telt vijftig mensen minder. De sfeer is er ook naar. „Van morgen kwam iedereen blij bin nen en deelde schouderklopjes uit. Maar de blijdschap zakte gauw weg toen we door de ge bouwen gingen lopen en overal de lege gaten zagen. De meesten zitten nu te bellen naar andere afdelingen: of die er nog is en die?" Hoffmann Recher- chetips voor het Bedrijfsleven is een periodieke uitgave van Hoffmann Bedrijfsrecherche BV. Ik deel u dit maar even mee, omdat deze geslepen speurders overname van arti kelen uit hun blad alleen toe staan met volledige bronver melding. Uit het blad blijkt dat Hoff mann ons, werknemers, volle dig in de smiezen heeft. Wat zijn wij een smiechten, zeg! Wij liegen, bedriegen, stelen, jatten en smeerkezen er tij dens het werk maar op los. Daarom dus even een rubriek gejat met deze bloemlezing. Let op de schrijfstijl. Zo wordt de werknemer bespied. „1. Seizoensinvloeden. Iedere keer als het arbeidsritme van de fraudeur door vakanties, ziekte of andere oorzaken tij delijk wordt onderbroken, zullen daarna zijn malversa ties binnen het bedrijf in een hogere versnelling worden ge bracht. De verklaring daarvoor is simpel. De dader heeft zijn extra 'inkomen' per geval, week of maand van tevoren begroot. Omdat hij ter plekke werkt, weet hij immers wat de organisatorische of admini stratieve mogelijkheden zijn en hoe risico's van ontdek king te vermijden. Vaak blijven vakanties en car naval achteraf duurder te zijn uitgevallen dan verwacht; het was ook zo gezellig, veel nieu we vakantievrienden (moge lijke afnemers/helers?) ont moet en de drank vloeide rij kelijk. Bovendien beschouwt hij het extra inkomen als iets waar hij gewoon recht op heeft. Hij wordt immers toch al onder gewaardeerd en onderbe taald; andere doen het im mers ook en waarom maakt men zich zo druk over een paar rotcenten? 2. Afdeling inkoop: opgelet! In verband met het komende camping- en vakantieseizoen gelieve u tijdig extra bestellin gen te plaatsen voor: plastic bestek, plastic borden, suiker- door Willem Reijn zakjes, mosterd en mayonaise in plastic kleinverpakking, wc-papier, schoonmaakartike len, gasflessen, straattegels, bielzen en keukenblokjes voor de vaste campingplaats - en alle andere artikelen die voor gebruik in zomerhuisjes, caravans en boten veel 'ge vraagd' zijn. 3. Kilometervreter. Omdat de vertegenwoordiger een eigen (lease)auto had, ontving hij van de werkgever een vaste kilometervergoe ding. Toen het bij het bedrijf op viel, dat hij wel erg veel kilo meters in rekening bracht, stelden wij een onderzoek in. Het resultaat was, dat wij vaststelden, dat de man een vriendin in Parijs had wonen, die hij regelmatig bezocht. Om zijn ritten naar Parijs te financieren, voerde hij zijn za kelijke kilometers met zo'n zeventig tot honderd kilome ter op. Met als gevolg een hoge autokostenvergoeding voor onze relatie en 'gratis' ritten voor de vertegenwoor diger naar Parijs." Nou ja, dat schrijft die Hoff mann nou zo makkelijk. We hebben de vertegenwoordiger nog om commentaar ge vraagd. „Ik vond het al zo vreemd dat elke keer als ik bij mijn vriendin in de weer was, buiten zo'n dienst-Opel-Ka- dett met een zwijgzame man voor de deur stond. Ik was al lang blij dat die Hoffmann voor mijn baas spioneerde. Ik was eerst bang dat mijn vrouw er achter was gekomen". Den Haag - De Gouden Gids, onderdeel van het Amerikaanse ITT-concern, heeft vorig jaar in Nederland een nettowinst geboekt van f 48 miljoen op een omzet van f 210 miljoen. Voor dit jaar rekent directeur Cohen op een omzet van f 235 miljoen en een nettowinst van f 50 miljoen. Dat de stijging van de winst met vier procent achterblijft bij de stijging van de omzet met zo'n twaalf procent, schrijft Cohen toe aan nieuwe investeringen in elektronische media en aan de kostenstijging die verband houdt met het verbreden van de informatie. ITT heeft in het verleden tal van bedrijven afgestoten, maar de Gouden Gids blijkt voor het concern wereldwijd goed voor een winst van ongeveer 100 miljoen dollar op een omzet van een miljard dollar en een totale concernomzet van 21 miljard dollar. Ridderkerk - Bouwbedrijf Pols in Ridderkerk moet saneren. Het bedrijf dat zich bezig houdt met interieurbouw komt op korte termijn met een overlevingsplan dat er op neerkomt dat Pols in afgeslankte vorm kan verder draaien. Zo'n 20 tot 25 van de 70 banen moeten verdwijnen. „Er is een goede kans dat we het redden", aldus directeur P. Pols maandag na afloop van een gesprek met huisbankier ABN/AMRO. De bank heeft de kredietkraan niet dichtgedraaid en dat betekent dat het bedrijf gewoon open kan blijven mits de bank het overlevingsplan accepteert. Bestuurder F. Dobbelaar van de Bouw- en Houtbond FNV, die zondag nog meedeelde dat er een faillissement dreigde, was maandag een stuk optimistischer. „Het ziet er beter uit dan aanvankelijk leek", zegt hij. Den Haag - Het ministerie van financiën gaat twee staatslenin gen per 1 april dit jaar geheel vervroegd aflossen. Het betreft de lening van 9,5 procent van 1980 die in 1995 zou worden afgelost en de lening van 7,75 procent van 1977 per 1997. Aanleiding tot de vervroegde aflossing is de gedaalde rente. Het voordeel voor minister Kok bedraagt daardoor f 1,67 miljoen. De lening tegen 9,5 procent heeft een uitstaand bedrag van f 130 miljoen. Deze lening wordt afgelost tegen een koers van 103 procent. Het uitstaande bedrag van de lening tegen 7,75 procent bedraagt f 36,8 miljoen. Deze lening wordt afgelost tegen een koers van 102 procent. De laatste vervroegde aflossing van een openbare lening dateert van 3 maart vorig jaar. Het ging toen om de lening van 10,75 procent 1980 per 1995. VERVOLG VAN VOORPAGINA Het bericht dat De Telegraaf gisteren lanceerde als zou de overname van Fokker door het Duitse DASA opnieuw met een maand zijn uitgesteld, worden door Fokker, DASA en het mi nisterie van economische zaken tegengesproken. De Raad van Bestuur van DASA zal op 17 maart goedkeuring moeten hechten aan het akkoord om trent de overname. Op 1 april zal de Raad van Bestuur van Daim ler-Benz, het moederconcern van DASA, de overname moeten bekrachtigen. Die procedure was al eerder be kend, zeggen partijen. De veron derstelling die de PvdA'er H. Vos, voorzitter van de vaste Ka mercommissie voor economische zaken van het weekeinde uit sprak,, als zou Fokker opnieuw bij de overheid voor overbrug gingskredieten moeten aanklop pen, zou dan ook onjuist zijn. Zijn voorstel om na te rekenen of hèt met overheidssteun zelfstan dig houden van Fokker (het 'stand alone-scenario') goedko per zou zijn geweest, wordt door zijn partijgenoot W. van Gelder niet gesteund. Van Gelder, eerste woordvoerder voor de PvdA in de Fokker-affaire, zegt dat te rugkijken weinig zin heeft. Van Gelder zou niet verrast zijn als Fokker toch liquiditeitspro blemen zou kennen. „Ons was te verstaan gegeven dat de overna me binnen twintig dagen echt rond zou zijn. Uitstel zou tot een extra liquiditeitsbeslag leiden".

de Stem | 1993 | | pagina 5