arlijk Nabestaandenwet aangepast I )e!re|yci KORT Ooievaar op mollevangst tillen Justitie haalt Belgische woning De Kuijper leeg Kabinet komt tegemoet aan bezwaren Eerste Kamer DE STEM Brabanders en Zeeuwen moeten vis gaan eten Verdachten gepakt voor diefstal op bouwplaatsen Varkentje wassen Neef Koekoek wil nieuwe Boerenpartij BINNENLAND A3 COMMENTAAR Meer auto's gestolen in Nederland Tilburgse bende steelt voor ruim 1 miljoen gulden BINNENLAND DE STEM DINSDAG 2 MAART 1993 In een weiland tussen Raamsdonk en Raamsdonksveer had een ooievaar gisteren een mol te pakken. Al een dag of vier bivakkeert de ooievaar in de buurt van Raamsdonk. De vogel slaagt er in de drassige weilanden blijkbaar prima in z'n kostje bij elkaar te scharrelen. Wie denkt dat ooievaars alleen maar kikkers, pieren en visjes eten heeft het mis, ook de mol moest er aan geloven. De doodstrijd van het kleine zoog- diertje duurde een minuut of vijf. De ooievaar liet zijn prooi een aantal keren vallen en pikte hem weer op. Toen, het gezeul beu, hief de vogel zijn snavel op en liet de mol in een keer naar binnen glijden. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP ke voorlichting over -.n die in Nederland estaat nauwelijks die er wel was, ter g, zou het niet veel x Martina: „Het is het beloofde land." van 'Nordholts An- rden' zou ingedamd den, zeggen deskun- artina en leden van erlands-Antilliaanse dat een harde, niet rstane nota schree! gerenproblematiek. etten van afkickcen- "rugverslaafden, op- wervers, initiatieven iten voor jongeren in wakke woonbuurten meerderheid van de uist) op eiland, zoals s, gerealiseerd te ,Deze eilandregering 'orie nog geen dub- pvang van de 'chol- ugsverslaafden. Ini- 'e er zijn, komen van en krijgen nauwelijks de overheid." s ontbreekt het niet. i uitgewerkt plan voor van drugverslaafden inloopcentrum voor plus dagbehandeling, r over gehoord, moet ister in de la liggen." de minister Suzy Rö- in Nederland vorige verontwaardigd van egen Nordholts bewe- ina herinnert zich la- mooie beleidsdaad uw Romers voorgan- ister van Justitie, Ivo „Het ging met veel foto's in alle kranten; de eerste steen voor uw voor opvang van Bij die eerste steen is ven. Die moet ergens ldje staan. Nooit meer ehoord." fbare subsidie gerept, de studiefinanciering mogelijke bezuini- een plaatsje. En wo- dies, zoals de indivi- "subsidie. En bijvoor- stadsvernieuwing, het vervoer, de landbouw, kunsten, internatio- 'mtevaartprogramma's, or de scheepsbouw, in- sregelingen, jeugdbej g, reclassering, rechts- bejaardenoorden en esparing. d geeft in vergelijking iggende landen veel aan steun en subsidies. 1 aan (allerlei vormen omenssteun voor men- iet bij een overheidsm arken komt er dit jaar miljard uit de schat- n haar eigen personeel overheid ruim 96 mil- Het zal een heel gepuz- en om zes miljard gul- lkaar te schrapen, zon- ook nog eens negatieve voor de werkgelegen- reden. de negatieve gevolgen economie zal - ook al dat met zijn betrouw- gezichtsuitdrukking en - het kabinet reke- uden met het belangrij- iezingsjaar 1994. Pre- ubbers zei het vrijdag PvdA-top na: je kunt rlijk zeggen als de eco- r beroerd voor staat, t het er nog om de eer- ook rechtvaardig te n en juist daar kunnen n PvdA nog flink van over verschillen. Boven inetsberaad hangt daar- rood potlood met scher- 'en zou het helpen als leden op spreekbeurten ts anders voorlazen dan e fractieleiding voorge- teksten. Waarom laten eens wat meer van zich- 'en, vertellen ze iets van 'gen twijfels en aarzelin- ver de noodzaak om com- sen te sluiten als je het "men met mensen van een club moet besturen. De en betweterigheid waar- u vanaf allerlei spreekge- n het heil en zegen van de partij wordt verkondigd, meer aversie dan bewon- op. Heen het partijbandje af- valt niet op. Maar wie een eigen geluid laat ho- itijgt al gauw boven de brij uit. Dat kan ook best x gevraagde onderworpen- jan partij of coalitie neemt wel erg bedenkelijke vor- aan. Zo ontstaat een beeld nachteloosheid en slapte, ieeld dat de Wisse Dekkers deze wereld met graagte ïiken om de bijl in de wor- an de democratie te zetten- Van onze verslaggeefster Breda - De politie van Bras- schaat heeft vorige week donderdag het huis van de van oplichting verdachte Ne derlander Jan de Kuijper leeggehaald. Volgens een woordvoerder van de politie assisteerde de zogenaamde uniformdienst een deurwaar der die een vonnis van het vredegerecht uitvoerde. Volgens een zeer betrouwbare bron heeft de Antwerpse notaris mr. H. Larose beslag laten leg gen op de inboedel van De Kuij per. De Nederlander heeft bij hem begin januari een akte op laten maken voor het door hem opgerichte bedrijf K.T.S. bvba. Notaris Larose was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Vorige week werd Jan de Kuij per door de rechtbank in Breda failliet verklaard. Dat gebeurde in opdracht van een Roosendaal- se vrouw met wie De Kuijper ooit een relatie heeft gehad. De vrouw had hem ongeveer 55.000 gulden geleend, maar slechts 37.000 gulden teruggekregen. Curator mr. C. van Leuven uit Breda is momenteel bezig met een onderzoek. Hij wil nog niet zeggen hoeveel schuldeisers zich naar aanleiding van het faillisse ment bij hem gemeld hebben en om welke bedragen het gaat. „Volgens de wet moet een cura tor iedere drie maanden verslag doen, tot die tijd doe ik nog geen mededelingen." Mr. Van Leuven wil wel kwijt dat hij zich nog niet heeft bezig gehouden met de eventuele be zittingen van De Kuijper. Op zijn drie Nederlandse huizen is al door schuldeisers beslag ge legd. Het huis dat de Nederlan der in Roosendaal bezat is in december verkocht, maar de op brengst is nog niet verdeeld. Voor de andere twee huizen is nog geen koper gevonden. De Kuijper woont sinds afgelo pen Kerstmis in Het Belgische Brasschaat. Hij heeft daar een villa betrokken met een maande lijkse huur van 6600 gulden. Cu rator mr. Van Leuven heeft nog niet uitgezocht of iemand die failliet is tegelijkertijd in zo'n duur huis mag wonen. Overigens heeft De Kuijper nog steeds geen huur betaald voor de villa. De eigenaar, een Antwerp se diamantair, daagde hem on langs voor het vredegerecht in Brasschaat om het huurcontract te laten ontbinden. Hoewel de eigenaar de zaak won, probeert zijn advocaat, mr. L. Peeters, alsnog een regeling met De Kuij per te treffen. „Een dezer dagen moet dat rond zijn. De bedoeling is dan dat de schoonvader van de De Kuijper, de Zeeuwse za kenman J. Cok, garant voor hem gaat staan. Gebeurt dat niet dan wordt het vonnis alsnog uitge voerd, en De Kuijper uit zijn huis gedreven." Van onze Haagse redactie Den Haag - Met een nieuwe omschrijving van het begrip samenwonenden probeert het kabinet tegemoet te ko men aan bezwaren in de Eerste Kamer tegen de nieuwe algemene nabestaandenwet (anw). De nabestaandenwet moet de adres, zelf te bewijzen via een weduwen- en wezenwet vervan gen en moet samenwonenden, net als gehuwden, recht geven op een uitkering bij overlijden van de partner. Samenwonenden hebben daardoor eerder recht op een uitkering. De Eerste Kamer maakte eind vorig jaar tijdens de behandeling van de wet bezwaar tegen de voorgestelde voorwaarden waar onder ongehuwden zouden wor den gelijkgesteld met gehuwden. Alle fracties in de Senaat vonden het wetsvoorstel te f raudegevoe- lig. D66, WD en GPV wezen het voorstel af, terwijl de regerings partijen CDA en PvdA om aan vullende wetgeving vroegen. Nu blijkt dat staatssecretaris Ter Veld een heel eind is gekeerd in haar aanvankelijke opvatting dat de nabestaandenuitkering alleen afhangt van drie maanden samenwonen op een adres. Dat wordt minimaal een jaar, op een Ter Veld FOTO OE STEM/JOHAN VAN GURP schriftelijke verklaring van het gemeentelijke bevolkingsregis ter. De nieuwe nabestaandenuitke ring komt neer op een inkomens afhankelijke toeslag. Die toeslag wordt gegeven afhankelijk van het inkomen van de overblijven de partner. De uitkering kan oplopen tot 90 procent van het minimum loon en tot 70 procent zonder kinderen, als er geen an der inkomen aanwezig is. De CDA-fractie in de Eerste Ka mer kon gisteren nog niet zeggen of staatssecretaris Ter Veld vol doende tegemoet is gekomen aan de wensen van de Senaat. Ka merlid Bot: „De omschrijving voor het begrip samenwonend lijkt ons te ruim, maar voor een definitief commentaar moeten we eerst het wetsvoorstel zelf bestuderen." Het CDA wil ook dat bestaande uitkeringen van weduwen niet worden aangetast. Volgens sena tor Kaland is dat niet eerlijk omdat ook bij de wao door de Tweede Kamer besloten is niet in te grijpen in bestaande uitke ringen. In het gewijzigd voorstel schrijft het kabinet dat de nieuwe wet geen gevolgen zal hebben voor mensen die zestig jaar of ouder zijn en een aww-uitkering heb ben als de nieuwe wet in wer king treedt. Mensen onder de zestig jaar die al samenwonen als de nieuwe wet ingaat, hou den nog achttien maanden hun nabestaandenpensioen. Het gewijzigde wetsvoorstel wordt nu voor advies naar de Raad van State gezonden. Van onze verslaggever Middelburg - Een grote politie-actie met elf huiszoekingen in Zeeland en Brabant heeft gisteren acht verdachten opgeleverd en voor een ton aan gestolen goederen. Voornamelijk gereed schap en computers, buitgemaakt bij een reeks inbraken op bouwplaatsen en bij bedrijven. De acht aangehouden mensen, variërend in leeftijd tussen 22 en 36 jaar, worden verdacht van diefstal en heling. Ze zijn allen in verzekering gesteld en verblij ven in diverse politiebureaus. Volgens een voorlopige schatting is bij de reeks inbraken een totale schade aangericht van tienduizend gulden. De inbraken zijn de afgelopen maanden gepleegd in de provin cie Zeeland. De verdachten zijn in beeld gekomen door een on derzoek van de politie Walche ren. Gisterochtend werden door vijf tig politiemensen elf huiszoekin gen verricht in de gemeenten Middelburg, Vlissingen, Borsele en Beek en Donk. VEEL VARKENS maken de spoeling dun en vandaar dat de Europese landbouw niet rouwt om ziekte bij de concurrenten, hunnen de grenzen gesloten worden en kan de eigen produktie, zonder dat er van bevoordeling gesproken mag worden, een tijdje gesteund worden. Nederland is een groot exporteur van varkensvlees. De controle is daarom streng. Toch slipt er zo af en toe een ziek exemplaar doorheen. Het kan niet anders. Niemand is immers onfeilbaar. Vandaar dat het goed is, dat de ontvangende partij ook nog eens controleert. Italiaanse veeartsen hebben nu voor de tweede maal binnen korte tijd blaasjesziekte ontdekt bij Nederlandse varkens. Een exportverbod was het gevolg, ook al is de ziekte geenszins schadelijk voor mensen. De varkensprijs is door deze EG-maatre- 9el ingestort. Blaasjesziekte was uitgeroeid in Nederland, dachten de deskundi- 9en' Fn ,°.m dle ceden heeft minister Bukman eigen deskundigen "aar Italië gestuurd. Enig wantrouwen is immers op zijn plaats. Nederland exporteert niet alleen naar Italië. Ook Duitsland o'jvoorbeeld is een groot afnemer van levende biggen en varkens. Toch zijn het slechts de Italiaanse veterinaire keurmees- D inu voor de tweede keer blaasjesziekte ontdekken, ue Italiaanse specialisten hebben niet onomstotelijk bewezen dat net om blaasjesziekte gaat, evenmin hebben zij keihard kunnen 7i'hkifn dat het 'n a"e 9eva"en om Nederlandse dieren gaat en il hebben de verificatie door Brusselse of Nederlandse diensten oemoeilijkt door niet alle gegevens over de herkomst van de In h 8tte beesten meteen op tafel te leggen. JJet verleden hebben de Italiaanse autoriteiten vaker de vni?0n op Z'C^ 9e'ac'en dat zij, onder het mom van de oiksgezondheid, de concurrentie een loer probeerden te hos k?i dat nu weer ^et 9eva' 's- kan °P basis van de ter WoiC li1? staar>de feiten nog niet vastgesteld worden. s IS duidelijk dat Brussel eerst reageert en dan pas om roa ,er bewijzen vraagt. Dat zo'n wellicht te voorbarige leidt t0t enorme schade voor de Nederlandse varkensfokkers mono speelt nauwelijks een rol. Als het zou gaan om voor Nur?e" ^evaar"ike ziektes, kan zo'n houding gebillijkt worden. Boeren klagen altijd. In dit geval terecht. Minister Bukman heeft Brussel nog een varkentje te wassen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Paul Koekoek, de neef van voormalig Boeren partijleider boer Koekoek, hoopt dat er geld en voldoen de mensen zijn te vinden om een nieuwe boerenpartij op te richten. Koekoek uit Hollandscheveld in Drenthe ziet daarbij geen taak voor hemzelf weggelegd en ook niet voor de Landelijke Vereni ging voor Bedrijfsvrijheid in de Landbouw (BVL), waarvan hij bestuurslid is. Koekoek heeft veel kritiek op de landelijke politici, die het Land bouwschap steunen, ondanks dat deze organisatie volgens Koe koek volstrekt ondemocratisch werkt. Volgens secretaris Platte van de BVL zijn veel boeren enthousiast over een eventuele nieuwe partij. Het gaat vooral om boeren die kritiek hebben op het verplichte lidmaatschap van het Land bouwschap. Platte verzamelt een week lang alle reacties en zal zich dan beraden op de toekomst. Hilversum (anp) - De stijging van het aantal gestolen auto's in Nederland heeft zich in 1992 opnieuw doorgezet. Dat blijkt uit cijfers van de Cen trale Recherche Informatie dienst. In 1992 werden in ons land vol gens een voorlopige CRI-telling meer dan 30.000 personenwa gens gestolen. Daarmee is de stijgende trend in het aantal au todiefstallen gehandhaafd, die zich sinds 1990 in Nederland voordoet. Uit contacten met bureaus van Interpol blijkt dat de meeste au to's die in Westeuropese landen worden gestolen, terechtkomen in Oostblok-landen. Diverse cri minele organisaties in Nederland en Oost-Europa houden zich met de diefstal en handel in gestolen auto's bezig, meldde de CRI vo rig jaar oktober. In 1991 werden volgens de CRI- statistieken 26.000 auto's gesto len, in 1990 waren dat er nog 21.000. In een tv-uitzending van de NCRV kondigde het Tweede Ka merlid P. Stoffelen (PvdA) giste ren aan dat hij naar aanleiding van de jongste CRI-gegevens schriftelijke vragen zal stellen aan minister Hirch Ballin (Justi tie). Stoffelen wil dat Nederland meer aandacht en prioriteit geeft qan de bestrijding van de ge organiseerde autocriminaliteit. In oktober vorig jaar maakte Hirsch Ballin al duidelijk dat opsporing van gestolen auto moeilijk is door personeels- schaarste bij de Nederlandse po litie. Volgens CRI-woordvoerder Van Grooswilligen doet de Neder landse politie te weinig om ge stolen auto's terug te vinden. Tilburg - De Tilburgse politie heeft het onderzoek afgesloten in de zaak van een groep van 26 Tilburgers, die zich schuldig heeft gemaakt aan minstens 250 strafbare feiten. Daarbij is voor zeker een miljoen gulden buit gemaakt. De inbraken in (in aanbouw zijnde) woningen, in bedrijfs auto's en bedrijven en de dief stallen van duurdere (bromfiet sen vonden vorig jaar plaats. De groep had het vooral gemunt op inbouwkeukens, sanitair en kranen van nieuwbouwwonin gen, die net van glas waren voorzien. Ook hadden ze belang stelling voor bedrijfswagens, waaruit gereedschap werd gesto len. Promotiecampagne GGD's in strijd tegen hart- en vaatziekten Van onze verslaggeefster Marja Klein Obbink Breda - Brabanders en Zeeuwen moeten meer vis gaan eten. Dat is de inzet van een grootscheepse vis-promotiecampag- ne van de gezondheidsdiensten (GGD's) in Noord-Brabant en Zeeland, waarvoor in 1994 het startsein wordt gegeven. Op deze manier geven de zuidelijke GGD's een heel eigen invulling aan de landelijke Let-op-vet-campagne. Als basis voor de vis-campagne dient een onderzoek twee jaar geleden naar de oor zaak van het hoge sterftecijfer in Noord- Brabant als gevolg van hart - en vaatziekten. Van de Brabantse vrouwen sterft tien pro cent meer aan hart- en vaatziekten dan in de rest van Nederland, van de mannen is dat drie procent meer. Nader onderzoek naar de voedingsgewoonte van de Brabander leerde dat deze weinig vis eet, gemiddeld zo'n tien kilo per jaar. Het gemiddelde in Nederland ligt op zo'n 11,5 kilo. „Bekend is dat er in vis vetzuren zitten die een gunstige werking hebben op het voorko men van hart- en vaatziekten", aldus pro jectleider F. Damen, hoofd preventie van de GGD in Breda. „Er bestaat in ieder geval een oorzakelijk verband tussen een bepaald niveau van viseonsumptie en hart- en vaat ziekten". Dat in de campagne ook de Zeeuwen worden betrokken is meer uit pragmatische overwe gingen. Damen: „We werken altijd nauw met de Zeeuwem samen. En ik denk maar zo: wat goed is voor de Brabanders is ook goed voor de Zeeuwen". Uniek is de stijl waarin de campagne gego ten gaat worden. „We hebben gekozen voor de bevordering van het prodükt vis", aldus een enthousiaste Damen, „Bovendien mijden we elke betutteling in de sfeer van eet-min- der-van-dit of doe-meer-van-dat. Nee, we doen het snel, pakkend en we gooien er emotie in. Voor een woordje als 'gezond' is dan geen plaats. Het wordt meer iets in de trant van de Heineken-reclame, de emotie, jongen ontmoet meisje. We moeten het zo doen dat 'lekker mekaar een visje voeren', emoties oproept bij de kijker". Dat moet dan gebeuren via beelden op posters en muppies. Als voorbereiding op de campagne wordt in het voorjaar van '93 onderzoek verricht naar de factoren die op de lage viseonsumptie van invloed zijn. De kosten van de campagne zijn begroot op één miljoen gulden. Dat is een voor GGD- begrippen ongekend hoog bedrag. Volgens Damen weten de zuidelijke GGD's zich ver zekerd van de steun van de stuurgroep voeding (dezelfde die de landelijke let-op- vet-campagne coördineert), het Voorlich tingsbureau voor de Voeding, het ministerie van WVC (via het Preventiefonds), de Neder landse hartstichting en het Nationaal Visbu- reau. Bij gebleken succes is het de bedoeling dat de campagne door de landelijke GGD's wordt opgepakt. Damen: „In feite eten alle Nederlanders te weinig vis. We moeten een comsumptie zien te bereiken van 30 gram per dag. In een Zuideuropees land als Portu gal ligt de consumptie op 37,5 kilo per jaar. Hart- en vaatziekten komen daar veel min der voor". Damen realiseert zich dat het een keuze wordt tussen de koe en de kabeljauw. „Meer viseonsumptie gaat ten koste van het eten van vlees, dat besef ik. Maar het eten van vlees kunnen we als GGD niet meer verko pen. Temeer omdat de Nederlander veel te veel vlees eet. Uit gezondheidsoverwegingen moeten we kiezen voor vis". Voor 16 maart organiseert de GGD-Breda een mini-symposium voor beleidsmakers an der betrokkene bij het project. Uitgenodigd zijn deskundigen als prof. dr. ir. D. Krom hout van het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid en de Milieuhygiëne (RIVM) en prof. dr. ir. F. Kok van de vakgroep Gezond- heidsepidemiologie in Wageningen. Damen: „Zij geven hun visie op de relatie tussen viseonsumptie en het voorkomen van hart en vaatziekten. Dan weten we tenminste hoever we in onze campagne kunnen gaan als we het in populaire termen willen zeg gen". J/ 15 Hebt u Clinton recentelijk nog gezien op tv? Ik wel en ik schrok er eerlijk gezegd van, want de man begint na krap een maandje presidentschap al tekenen van lichamelijk verval te vertonen. Jimmy Carter was een typisch voorbeeld van hoe snel dat verval kan gaan. Na vier jaar regeren had hij onder zijn ogen zulke grote wallen dat hij er in vroeger tijden ongetwijfeld stadsrechten voor gekregen zou hebben. Carter maakte bovendien aan het eind een erg ver moeide indruk, alsof hij zwaar gebukt ging onder het leiderschap. Het is in de VS naar mijn weten nog niet onderzocht, maar het zou wel eens kunnen dat de Amerikanen hem destijds niet herkozen hebben om hem verder leed te besparen. Reagan daarentegen zag en ziet er op late hoge leeftijd nog heel koket uit en het is dat hij niet meer herkozen kón worden, anders zat hij er nu nog. Bush daarente gen is niet herkozen, omdat hij na vier jaar volstrekt mat en dus eigenlijk niet overkwam. Amerika is bovenal een land van uiterlijkheden. Een nieuwbakken president die nu al uiterlijk begint af te takelen die haalt het niet, hoe goed zijn politiek ook mag zijn. Clinton moet als belangrijkste Amerikaan daar rap iets aan laten doen, anders is the top of Bill straks niet meer om aan te zien. MERIJN Haitink wint twee Edisons Bielderman kandidaat-hoofdredacteur BN Roosendaal - Gert Bielderman (43) is door de directie van het Brabants Nieuwsblad voorgedragen als hoofdredacteur van die krant. Bielderman is nu hoofdredacteur van de Apeldoornse Courant. De redactie komt donderdag bijeen voor een advies aan de directie. De redactieraad heeft al positief geadviseerd. Onenigheid over crisisteam asielzoekers Utrecht - Minister D'Ancona moet volgens de federatie van vluchtelingenorganisaties in Nederland (VON) het crisisteam voor asielzoekerscentra blijven steunen. De minister wil de jaarlijkse subsidie van 100.000 gulden beeïndigen. Het crisisteam speelt een bemiddelende rol tussen asielzoekers en directies van asielzoekerscentra. Het crisisteam heeft afgelo pen jaar 111 keer bemiddeld en 203 keer advies gegeven. Het VON is daarom verbaasd over het besluit van de minister en vindt dat het team zelfs uitgebreid moet worden. Haagse wethouder weg na tekort museum Den Haag - De Haagse wethouder van financiën en cultuur, A. van den Berg, treedt af. Zij heeft dat gisteren bekendgemaakt. De wethouder legt haar functie neer nadat vorig week bekend geworden is dat de tekorten bij het Gemeentemuseum opgelopen zijn tot 3,9 miljoen gulden. De wethouder was hiervan niet op de hoogte. Volgens een woordvoerder is dit tekort niet de enige reden voor Van den Berg haar functie neer te legen. De wethouder moest zich de laatste jaren vakerverantwoorden voor plotseling opduikende financiële tekorten. Meer kinderen onder toezicht gesteld Den Haag - Het aantal kinderen, dat onder toezicht is gesteld, is de laatste jaren sterk toegenomen. Ingewikkelder problemen bij ouders en kinderen dan vroeger zijn daarvan de oorzaak. Ook heeft de vrijwillige hulpverlening in een aantal gevallen geen baat gehad, waardoor de Raden voor de Kinderbescher ming zich genoodzaakt zien een kinderbeschermingsmaatregel van de rechter te vragen. Dat concludeert het Wetenschappelijk Onderzoek en Documen tatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie in een onderzoeksrapport over de ontwikkeling van kinderbescher- mings-maatregelen in de jaren zeventig en tachtig. CDA: betere controle heli-verhuur Den Haag - Het CDA vindt dat helicopter-verhuurbedrijven verplicht moeten worden om huurders uitgebreid te controleren op wapens. De fractie denkt aan het neerzetten van poortjes met metaaldetectoren, zoals op luchthavens. Dit om helicopter-ont- snappingen uit gevangenissen tegen te gaan. Woordvoerster Soutendijk stelt dit vandaag voor tijdens een overleg met minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto van Justitie. Zij vindt ook dat de luchtplaatsen van gevangenissen beter beveiligd moeten worden tegen helicopter-ontsnappingen. Daar zouden palen moeten worden neergezet, zodat helicopters niet kunnen landen. De Kamer praat vandaag over de recente ontsnappingen uit gevangenissen. Alle fracties maken zich grote zorgen over het toenemend aantal ontsnappingen waarbij geweld gebruikt wordt. Dirigent Haitink bij de uitreiking van de Edisons. foto anp Amsterdam - Dirigent Bernard Haitink (foto), die vorige week na een afwezigheid van vijf jaar zijn rentree maakte bij het Koninklijk Concertgebouworkest, is dit jaar tweevoudig win naar van een Edison Klassiek. De maestro krijgt de Edisons in de categorie orkestmuziek voor een uitvoering van de derde symfonie van Mahler met de Berliner Philharmoniker en in de categorie opera voor Richard Wagners Götterdammerung, uitge voerd door koor en orkest van de Beierse omroep. De winnaars werden gistermiddag bekendgemaakt tijdens een bijeenkomst in het Concertgebouw in Amsterdam. Een tweede Edison in de categorie Orkestmuziek viel toe aan The Amsterdam Baroque Orchestra van Ton Koopman. Andere Edisons gingen onder meer naar violist Gidon Kremer en pianiste Martha Argerich en naar dirigent Nikolaus Harnon- court. Ook een opname van het Radio Kamerorkest met sopraan Roberta Alexander van werk van Hendrik Andriessen viel in de prijzen.

de Stem | 1993 | | pagina 3