E Gezeur over functioneren democratie is niet ongevaarlijk al >e OVERIGENS Nederland uitlaatklep voor toenemend jeugdprobleem Antillen De lente nadert: Kabinet broedt op bezuinigingsmaatregelen Jl Spoor Kabinet komt Verdachten ge diefstal op boi DE STEM E Varkentje wass ACHTERGROND -DE STEM- de stem dinsdag 2 maart 1993 de stem lke seconde groei den mijn armen een centimeter. Lood zwaar waren mijn passen, maar waar moest ik ze neer zetten? Overal op het pokda lige asfalt lagen fluimen. Oude fluimen, bijna droog. En verse, dampend nog. En overal om me heen gingen mannen door met spugen. Als om hun mannelijkheid te on derstrepen. Wat de vrouwen onderstreepten, weet ik niet. Zij spogen ook. Over een half uur vertrekt mijn trein, dacht ik optimis tisch; dus dom. Dit was Mos kou. In Rusland staat niets vast. Ik zocht naar het juiste spoor. Onvindbaar. Op naar informatie. „De trein naar Novosibirsk heeft vier uur vertraging", meldde een montere juf frouw. Slecht nieuws hoor je hier van een montere juf frouw. Goed nieuws van een chagrijnige. Dat wordt vier uur lezen in de stationsrestauratie, dacht ik optimistisch; dus dom. Om technische redenen gesloten. Moest ik me dan voegen bij die duizenden roerloze figu ren, die de hal en de perrons van het Jaroslavl Station be volken? Zielepoten die, aan hun plaats genageld door hun zware bagage, tot Sint-Jutte- mis wachten op hun trein? Dat nooit! „Waar vind je hier in de buurt een café of restaurant?", vroeg ik bij een taxi-stand- plaats. „Nergens. Zal ik je even naai het centrum rijden?", bood een chauffeur aan. Opdringe rige vent. Nee, dank U. Ga ik maar koffie drinken in het Leningrad Hotel, dacht ik optimistisch; dus dom. Hon derd meter lopen door weer en wind, sneeuw en kou. Kof fie? Geen koffie. Alleen gooi vlees- op oud brood in een stoelloze kantine. Terug naar huis mag niet vol gens Russisch bijgeloof. Dus ik expres terug naar huis om die vier uur uit te zitten. Zit ik verdomme toch in die taxi. Siberië. Aan mijn raam trekt de tajga voorbij. Drieduizend kilometer berken, dennen, sparren en sneeuw, die door drieduizend kilometer nevel en de smerigste ruiten ter we reld aan het oog van de reizi ger worden onttrokken. „Vers bier", roept een venter op de gang. Hij verkoopt ook melk en worstjes, maar de belangstelling onder de reizi gers is gering. Bekend als ze zijn met de service van de Russische spoorwegen heb ben ze hun eigen proviand meegenomen. Vandaar al die zware tassen. „Hier spreekt de hoofdcon ductrice. Wagon 17, meld je onmiddellijk!" Na haar gekras vervolgt keiharde popmuziek haar meedogenloze dreun. Drieduizend kilometer lang is onze wagon veroordeeld tot pornofonie van Russische bo dem. De volumeknop van de intercom is afgebroken. „Wagon 17, mijn geduld is op. Meld je nu of er gebeurt wat!" Weer die discodreun in onbarmhartig kleine terts. „Krijg de galblaaskanker!", gilt de intercom. De hele trein geniet mee. „Wagon 17, meld je! Teringlijers!" Een driftig klopje wekt me de volgende ochtend uit mijn slaap. Van buiten gaat een sleutel in het slot. Een korda te dame brengt het geduld noch de beleefdheid op om te wachten tot ik open doe. Reizen Door Rob Vunderink „Ik ben de hoofdconductrice van deze trein. Waarom heeft U een hele coupé voor U zelf?" „Omdat ik twee plaatsen heb gekocht." „Dat is verboden." „Ja, ja. Ik bestel twee plaat sen. De spoorwegen verkopen ze mij. En dan zit ik fout?" „U heeft kaartjes op verschil lende namen gekocht." Teleurgesteld druipt de dragonder af als blijkt dat er maar één naam is. Krenterige buitenlander. Gunt hij niet eens wat smeergeld. „Loopt u even met me mee om een taxi te zoeken? Ik ben bang in mijn eentje op het station." Het loopt tegen mid dernacht. Mijn buurvrouw stapt ook uit in Novosibirsk. „Waarom ben je met deze trein gekomen?", vragen mijn vrienden op het perron in No vosibirsk. „Je had de Jenisej moeten nemen. Da's een veel betere trein." Zo gaat dat nou altijd in Rus land. Je hebt een onprettige ervaring gehad en daarna ma ken je Russische vrienden je duidelijk hoe dat komt; je bent een sufferd. „Alles is railatiefschreeuwt een blauw bord langs de weg. Voor wie nog niet begrijpt wie aandacht probeert te trekken, staat er onder: „De trein. Een andere kijk op de wereld. Een wereld van duwende kluwes, voorzien van sporttassen, die bij het bestijgen der rijtuigen als wapen gebruikt kunnen worden. Een wereld van natte jassen, elkaar verdringend in gangpaden, maar voorzien van le klas plaatsbewijs. Een wereld van keiharde walkmans, waardoor gesprek en ochtendblad onmogelijk zijn. Een wereld van eeuwig voortschrijdende prijsverhogingen en steeds beperkter comfort. De spoorwegen hebben gelijk: alles is relatief. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per halfjaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. De Amsterdamse hoofdcommissaris van politie Nordholt baarde enkele weken gelden opzien met zijn uitspraken dat criminele Antilliaanse jongeren naar Nederland worden geloosd. 'Dat doen we niet', zegt de Antilliaanse regering, maar in de praktijk blijkt Nordholt toch enigszins gelijkte hebben. Door onze redacteur Rinze Brandsma 'Die discussie over onze pro bleemjongeren die gedumpt worden in Nederland heeft het eiland hier in rep en roer ge bracht. We hebben een echte schaamtecultuur: zoveel moge lijk problemen intern houden. Wij hebben hulp nodig van Ne derland, maar verder moet het zich nergens mee bemoeien.' Max Martina, directeur reclas sering op Curasao, zegt in eer ste instantie dat er 'geen don der' klopt van de aantijgingen van Nordholt. De Amsterdamse hoofdcommissaris van politie klaagde dat de Antillen met medewerking en met financiële steun van de overheid, stelsel matig probleemjongeren, vaak met criminele en drugversla- vings-achtergrond, 'loost' naar Nederland. Maar na die eerste ontkenning ('en als zoiets gebeurt, moet ik het weten') komt Martina met voorbeelden van mogelijke pro cedures. Er gaan op het eiland verhalen over de Sociale Dienst, die tic kets betaalt voor jongens die in Nederland van hun drugversla ving proberen af te kicken; een mogelijkheid die op de Antillen nog steeds niet bestaat. Om me dische redenen dus. Dat zijn jaarlijks een handvol gevallen. Bekend is dat Nederlanders en in Nederland woonachtige An- tillianen, aangehouden op de eilanden na een overtreding of misdrijf, hun straf in Nederland kunnen uitzitten en ook relatief snel op het vliegtuig gezet wor den; zij reizen op hun eigen (retour)ticket. Max Martina heeft andere voor beelden. Voorzichtig: „Tickets in de gevangenis overhandigd, in plaats van straf, dat verhaal klopt niet. Wat Nordholts infor mant misschien bedoeld heeft is het volgende. De cijfers wijzen uit dat steeds meer jongeren hier in de criminaliteit verzeild raken. Vaak is dat voor kleine vergrijpen, een diefstal, inbraak in een auto en dergelijke. „Als zo'n jongen aangehouden wordt, schrikken zijn ouders zich rot. Die zoeken contact met Justitie. Zeggen dat ze beloven de jongen aan te pakken, naar familie in Nederland te sturen. Als die jongen een 'first offen der' is, voor het eerst is aange houden, dan wil de officier van justitie vaak wel meewerken. Anders had die jongen een voorwaardelijke straf gekregen, of hooguit een paar maanden." Het is een ingeburgerde prak tijk, weet het hoofd reclasse ring. Nordholt sprak van 'op elk 'vliegtuig naar Nederland zit wel zo'n probleemgeval.' Marti na: „Zeg maar gerust zeker twee per vliegtuig." De KLM vliegt dagelijks, soms meerma len daags. Dat zijn nog niet alle pro bleemjongeren die de commis saris mogelijk bedoelde. Vol gens Martina worden veel last posten in allerijl naar familiele den in Nederland gestuurd als een jongen is aangehouden, maar - wegens tekort aan cel ruimte - thuis moet wachten tot zijn zaak voorkomt. „Op het vliegveld hier worden voor een Een groepje jongeren bij een 'chollor-house' op Curagao. reis naar Schiphol onze pas poorten niet gecontroleerd." Martina benadrukt dat het hooguit om 'boertjes' gaat met geringe vergrijpen op hun kerf stok, niet om echte criminelen. Hij kent nog meer mogelijkhe den. Zo bevestigt hij het verhaal dat in een aantal gevallen fami lie of een buurt de 1500 bij elkaar schraapt om een lastpost die buurt of familie verziekt naar een tante, oom of kennis in Nederland te 'dumpen'; die ver halen hoor je van iedereen op het eiland. Tijdelijk ergens an ders een onderdak vinden, op vang van een familielid, wonen op meer adressen hoort ook bij de Antilliaanse leefwijze, zeker voor kinderen. „En in de ver kiezingstijd wil een politicus nog wel eens de reis van een jongere naar Nederland rege len." Martina weet ook van een ini tiatief van de Christelijke orga nisatie 'Outreach', die op Cura gao gedurende enkele jaren drugverslaafden heeft geworven om ze in Nederland te behande len. „Bij elkaar hooguit hon derd, en die tickets werden door die club betaald, niet door de overheid." Het paste steeds goed in het denken van de Curagaonaar, zegt hij: „Van de buurten, de ouders, de families en ook van de overheid, iedereen dacht 'op gerot staat netjes'. Het eiland was blij dat die jongens opdon derden. Zo raakten wij mooi FOTO TON DE JONG van de problemen af." Hij zegt het schamper. „De overheid is best blij met die trek. Als er mogelijk een toelatingsregeling voor Antillianen in Nederland komt, dan wordt onze overheid gedwongen een oplossing te zoeken voor de eigen proble men. Wat dat betreft zijn wij net een verwend kind dat maar aan de rokken van moeder blijft hangen. Wij willen niet echt volwassen worden, en moeder stopt ons steeds geld toe om ons te sussen. Hoe wij onze proble men moeten oplossen weten we zelf niet." Nederland is op de Antillen nog steeds een mythe, het mythische moederland waar alle kansen liggen die het eigen eiland niet biedt. Eerlijke voorlichting ove>| de problemen die in Nederlarj wachten, bestaat nauwelijkj En ook als die er wel was, te ontmoediging, zou het niet vet helpen. Max Martina: „Het jj| het idee van het beloofde land." I De intocht van 'Nordholts AiJ tilliaanse horden' zou ingedamjl kunnen worden, zeggen desk®! digen als Martina en leden vaJ het Nederlands-Antilliaansl 'task-force' dat een harde, nitt| ■mis te verstane nota scl over de jongerenproblematiek. I Met het opzetten van afkickcen.| tra voor drugverslaafden, vang voor zwervers, initiatieven! om activiteiten voor jongeren ij de sociaal zwakke woonbuurteJ (waar de meerderheid van d<| bevolking huist) op eiland, zo sportveldjes, gerealiseerd krijgen. Martina: „Deze eilandregeriiiJ steekt verdorie nog geen dub! beitje in opvang van de 'chol-l Iers', de drugsverslaafden. Inj.1 tiatieven die er zijn, komen va! de kerken en krijgen nauwelijks I steun van de overheid." Aan nota's ontbreekt het niet I „Er is een uitgewerkt plan vooil opvang van drugverslaafder! met een inloopcentrum vooil zwervers plus dagbehandeling! Niéts meer over gehoord, moe! bij de minister in de la ligge Bij dezelfde minister Suzy 1 mer die in Nederland vorige I week zo verontwaardigd vanl leer trok tegen Nordholts bewe-1 ringen. Max Martina herinnert zich la-1 chend een mooie beleidsdaad I van mevrouw Romers voorgan-[ ger als minister van Justitie, Ivo Knoppel. „Het ging met tam-tam, foto's in alle kranten:! Hij legde de eerste steen voor I een gebouw voor opvang vanl 'chollers'. Bij die eerste steen is het gebleven. Die moet ergens] op dat veldje staan. Nooit meer wat van gehoord." Het kabinet werkt alweer hard aan de begroting voor het verkiezingsjaar 1994. De op te lossen hamvraag: hoe kunnen we bezuinigen. Het gaat om miljarden. En elk jaar opnieuw lekken er suggesties uit, zooals het verlagen van de kinderbijslag. Door Jan Greyn Het Rapport dateert van decem ber 1990 en is afkomstig van het ministerie van financiën. Het stevig geniete boekwerk op A- 4-formaat is allesbehalve in een vergeten bureaula terecht geko men. Niet dat minister Kok de ze notitie vol met geldverslin dende subsidies overal met zich meedraagt bij wijze van na drukkelijke herinnering aan zuinigheid en soberheid. Daar heeft Kok geen bijbel of wat dan ook voor nodig. Maar het hoeft niemand te ver bazen als minister Kok de ko mende weken met suggesties tot bezuiniging komt aandragen, die rechtstreeks zijn weggelo pen uit het tot Subsidiebijbel omgedoopte naslagwerk. In april 1991 kwam Kok met het werkstuk op de proppen, omdat nogal wat parlementa riërs nieuwsgierig werden naar de (toen nog geheime) opsom ming van mogelijke bezuinigin gen. Kok broedt - altijd als de kro kussen opkomen, komt Den Haag tot de ontdekking dat de schatkist steeds akelig leeg raakt - op mogelijkheden om het volgend jaar (en wellicht ook nog dit jaar) miljarden te bezuinigen. Zeker zo'n zes miljard gulden, maar misschien méér, zal de minister van financiën in het verkiezingsjaar 1994 minder willen uitgeven. Partijpolitiek is dat een hachelijke operatie. Maar daarom is de operatie die moet uitmonden in de zoge naamde kaderbrief ook behoed zaam van start gegaan. Telkenjare lekken bij de voor bereiding van de begroting voor het volgende jaar onderdelen uit. Vaak gaat dat over de kin derbijslag, omdat dat een ui terst aansprekende rijksbijdra ge is. Bezuinigingen op de kin derbijslag brengen al snel veel op, simpelweg omdat het om veel uikeringsgerechtigden gaat. Ook dit jaar sijpelde het bericht uit het ministerie van sociale zaken, dat ambtenaren in de weer zijn met het bereke nen van een eventuele op brengst van vormen van kor ting. Staatssecretaris Ter Veld (So ciale Zekerheid) haastte zich zaterdag te verklaren dat het 'natuurlijk' onzin is om te ver wachten dat de kinderbijslag vanaf het derde kind zal wor den afgeschaft. „Dat kan niet vanwege EG-regels", zei Ter Veld. Ze zei er even snel bij dat wat haar betreft de kinderbij slag inkomensafhankelijk mag worden: hogere inkomens krij gen dan minder kinderbijslag. Ter Veld haalde een oud stok paardje uit de sociaal-democra tische stal. Maar ze is een van de weinigen in de top van de PvdA die nog aan zo'n maatre gel denken. De PvdA loopt al sinds ze in de regering zit om het onderwerp kinderbijslag heen. Dat zou regeringspartner CDA kunnen ontstemmen, maar >Kok ook de kiezer in het algemeen. Bovendien zeggen financieel deskundigen in de PvdA niet helemaal onterecht dat inko mensafhankelijkheid makkelijk fraude in de hand werkt. Juist de fraudegevoeligheid van een inkomensafhankelijk kin derbijslag zal er ook uiteinde lijk wel voor gaan zorgen dat van Ter Velds wens niets te recht komt. Studies wijzen uit dat het voor de hogere inko mens al te simpel is om het belastbaar inkomen te verlagen, als het wegvallen van een subsi die of andere rijksbijdrage ge compenseerd moet worden. Dat kan in de vorm van lijfrentepo lissen of door het aanschaffen van een hypotheek waarvan de rente van het belastbaar inko men mag worden afgetrokken. Bij de behandeling van de be groting van sociale zaken en werkgelegenheid kwam PvdA- Kamerlid Van Zijl al met be zwaren tegen het eventueel in komensafhankelijk maken van FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP kinderbijslag. Van Zijl wees ook op het 'armoedelek' dat op treedt bij een inkomensafhan kelijke regeling. Een vader met een klein inkomen, die in Ter Velds visie recht zou hebben op volledige kinderbijslag, zal zijn partner niet aanmoedigen een baan te aanvaarden. Want iede re extra gulden die aan inko men binnenkomt, betekent een lagere kinderbijslag. Resteert als alternatief de Sub sidiebijbel; hierin wordt met geen woord ojjer kinderbijslag Op een ochtend liep er een man over het Binnenhof. In zijn voetspoor trippelden misschien wel honderd duiven. Als hij naar rechts zwenkte, deden de duiven dat ook, als hij stopte, hielden de vogels ook halt. Voor een Kamerlid moet dat een beeld vol weemoed zijn geweest. Waren de kiezers nog maar zo trouw; liepen ze net als in de jaren vijftig nog maar zo ge dwee achter hun politieke leids mannen aan. De duiven zullen de man wel hebben herkend als een trouwe graanstrooier. Maar de Neder landse kiezers laten zich niet meer lijmen met een handje voer. Als duiven zouden ze de man op het Binnenhof venijnig in de benen pikken. Het valt in Nederland niet mee om als Tweede-Kamerlid populariteit te verwerven. Goed en grondig je taak uitoefenen is wel zo ongeveer het domste wat je kunt doen. Het wordt hoe lan ger hoe meer gemeengoed om het werk van Kamerleden af te doen met kreten als 'geneuzel op de vierkante centimeter' of 'gezeur over cijfers achter de komma'. Alsof je van een mede wetgever iets anders zou mogen verwachten dan de voorstellen van de regering grondig door spitten. Er begint in dit land geleidelijk een stemming te onstaan, waar bij sluipenderwijs steeds meer waardering onstaat voor autori taire bestuursvormen. Oud-Phi- lips-opperhoofd Wisse Dekker durfde in een interview zelfs een 'nationaal zakenkabinet' te presenteren als 'heel goed voor de democratie'. Het is maar hoe je dat begrip uitlegt. Maar een kabinet van dames en heren die geen enkele binding hebben met het democratisch gekozen par lement, lijkt meer op een dicta tuur dan op een democratie. Zo'n kabinet zou dan in de visie van Dekker eens krachtig orde op zaken moeten stellen. Zeker onder leiding van prof. dr. Pim Fortuyn, ook al zo'n type dat zich geheel vrijwillig aanbiedt om Nederland te redden. Dat zal me een succes worden. Ne derland bestuurd door de top mensen van Philips, Fokker, Hoogovens, KLM en Daf. Parlementariërs mogen dan voor de vorm natuurlijk wel blijven zitten en verkiezingen houden we ook nog wel. We doen net alsof. Maar in de Tweede Kamer houden we dan vervolgens alleen nog maar spannende debatten over hoofd lijnen. Een leuk, wekelijks te rugkerend theaterstuk maar de uitkomst staat vast. De regering regeert en het parlement rea geert. Maar zo werkt een demo cratie niet. Daarin functioneren parlement en regering samen. Al dat gezeur, al dat dédain over de manier waarop de par lementaire democratie in Ne derland functioneert, is niet van gevaar ontbloot. Het versterkt alleen maar allerlei sluimerende anti-democratische tendensen. Dat een man als Wisse Dekker die - hopelijk onbedoeld - aan wakkert, is zorgwekkend. Veel mensen zullen hèm serieuzer nemen dan allerlei politieke randfiguren die soortgelijke vi sies etaleren. Uit een vorige week gepubli ceerd onderzoek blijkt dat veel Tweede-Kamerleden totaal on bekend zijn bij de Nederlandse bevolking. Bij de namen die wel worden herkend, zitten nogal wat mensen met een lange staat van dienst als D66-fractieleider Hans van Mierlo, zijn collega Ria Beckers of Kamervoorzitter Wim Deetman. In totaal kregen 24 Kamerleden het predikaat 'gemiddeld bekend'. Maar 126 anderen ploeteren in grote ano nimiteit verder. Politici en hun publiciteitsadvi- seurs breken zich al geruime tijd het hoofd over de vraag hoe ze 'de politiek' beter aan de bevolking kunnen 'verkopen'. Openheid, betrouwbaarheid en Illustratie Mat Rijnders geloofwaardigheid zouden al een heleboel helpen. Iedereen die de media volgt, weet dat het soms moeizaam worstelen is om een land democratisch te bestu ren. Democratie is niet makke lijk. Dat kun je best aan mensen uitleggen. Maar dat doen de meeste politici niet. Die houden veel liever een zogenaamd dui delijk niets-aan-de-hand-ver- haal. yan onze verslaggeefster Breda - De politie van Bras- schaat heeft vorige week donderdag het huis van de van oplichting verdachte Ne derlander Jan de Kuijper leeggehaald. Volgens een woordvoerder van de politie assisteerde de zogenaamde uniformdienst een deurwaar der die een vonnis van het vredegerecht uitvoerde. Volgens een zeer betrouwbare bron heeft de Antwerpse notaris als afschafbare subsidie gerept. I Wel vond de studiefinanciering I daar als mogelijke bezuini-1 gingspost een plaatsje. En wo-1 ningsubsidies, zoals de indivi-l duele huursubsidie. En bijvoor-1 beeld: de stadsvernieuwing, 1 openbaar vervoer, de landbouw, I de podiumkunsten, internatio-l nale ruimtevaartprogramma's, f steun voor de scheepsbouw, in-1 vesteringsregelingen, jeugdbe' I scherming, reclassering, rechts- bijstand, bejaardenoorden energiebesparing. Nederland geeft in vergelijkingl met omliggende landen veel I meer uit aan steun en subsidies. I Alleen al aan (allerlei vormen I van) inkomenssteun voor men-1 sen die niet bij een overheidsin-1 stelling werken komt er dit jaar I bijna 33 miljard uit de schat kist. Aan haar eigen personeel heeft de overheid ruim 96 mil- jard uit. Het zal een heel gep zei worden om zes miljard gul den bij elkaar te schrapen, zon der dat ook nog eens negatieve effecten voor de werkgelegen heid optreden. Los van de negatieve gevolgen voor de economie zal - ook al I zal Kok dat met zijn betrouw baarste gezichtsuitdrukking ontkennen - het kabinet re' ning houden met het belangrij-1 ke verkiezingsjaar 1994. Pre mier Lubbers zei het vrijdag I nog de PvdA-top na: je kunt I maar eerlijk zeggen als de eco-1 nomie er beroerd voor staat. Nu gaat het er nog om de eer- II lijkheid ook rechtvaardig te verdelen en juist daar kunnen CDA en PvdA nog flink van I mening over verschillen. Boven het kabinetsberaad hangt daar om een rood potlood met scher-1 pe punt. Misschien zou het helpen Kamerleden op spreekbeurten eens iets anders voorlazen door de fractieleiding voorge- II kookte teksten. Waarom laten ze niet eens wat meer van zich zelf zien, vertellen ze iets van hun eigen twijfels en aarze' gen. Over de noodzaak om com- j| promissen te sluiten als je het I land samen met mensen van een I andere club moet besturen. De verbeten betweterigheid waar-1 mee nu vanaf allerlei spreekge stoelten het heil en zegen van de eigen partij wordt verkondigd roept meer aversie dan bewon-1 dering op. 'Wie alleen het partijbandje draait valt niet op. Maar w'e! eens een eigen geluid laat ho- ren, stijgt al gauw boven grijze brij uit. Dat kan ook best. De nu gevraagde onderworpen- heid aan partij of coalitie neem' soms wel erg bedenkelijke vor- men aan. Zo ontstaat een beeld van machteloosheid en slapte, een beeld dat de Wisse Dekkers van deze wereld met graagte gebruiken om de bijl in de wor-1 tels van de democratie te zetten- mr. gen t per. hem later opge Nota voor Vori; per i failli in op se v Van onze Haagse redactie Den Haag - Met een nieuwe oms< samenwonenden probeert het 1 men aan bezwaren in de Eerste algemene nabestaandenwet (anw De nabestaandenwet moet de adre weduwen- en wezenwet vervan gen en moet samenwonenden, net als gehuwden, recht geven op een uitkering bij overlijden van de partner. Samenwonenden hebben daardoor eerder recht op een uitkering. De Eerste Kamer maakte eind vorig jaar tijdens de behandeling van de wet bezwaar tegen de voorgestelde voorwaarden waar onder ongehuwden zouden wor den gelijkgesteld met gehuwden. Alle fracties in de Senaat vonden het wetsvoorstel te fraudegevoe lig. D66, WD en GPV wezen het voorstel af, terwijl de regerings partijen CDA en PvdA om aan vullende wetgeving vroegen. Nu blijkt dat staatssecretaris Ter Veld een heel eind is gekeerd in haar aanvankelijke opvatting dat de nabestaandenuitkering alleen afhangt van drie maanden samenwonen op een adres. Dat wordt minimaal een jaar, op een schi gem ter. De rinp afhc wor het de opl< min zon der De mer of i doe de mei voo lijk def Ter Veld FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Van onze verslaggever Middelburg - Een grote politie-actj Zeeland en Brabant heeft gisteren en voor een ton aan gestolen goed schap en computers, buitgemaaktj bouwplaatsen en bij bedrijven. De inbraken zijn de afgelopen Dd maanden gepleegd in de provin- va', cie Zeeland. De verdachten zijn 36 in beeld gekomen door een on- dij derzoek van de politie Walche- in ren. ve| Gisterochtend werden door vijf tig politiemensen elf huiszoekin- V( gen verricht in de gemeenten is Middelburg, Vlissingen, Borsele to en Beek en Donk. til VEEL VARKENS maken de spoel Europese landbouw niet rouwt on Kunnen de grenzen gesloten worde zonder dat er van bevoordeling tijdje gesteund worden. Nederland is een groot exporteur is daarom streng. Toch slipt er zo doorheen. Het kan niet anders. Ni vandaar dat het goed is, dat de ont controleert. Italiaanse veeartsen hebben nu v korte tijd blaasjesziekte ontdekt b exportverbod was het gevolg, ot schadelijk voor mensen. De varken gel ingestort. Blaasjesziekte was uitgeroeid in Ne gen. En om die reden heeft ministe naar Italië gestuurd. Enig wantrouw Nederland exporteert niet alleen bijvoorbeeld is een groot afnerr varkens. Toch zijn het slechts de Iti ters die nu voor de tweede keer bla De Italiaanse specialisten hebben n het om blaasjesziekte gaat, evenm aantonen dat het in alle gevallen o zij hebben de verificatie door Brus bemoeilijkt door niet alle gegeve besmette beesten meteen op tafel in het verleden hebben de Ital verdenking op zich geladen dat volksgezondheid, de concurrent draaien. Of dat nu weer het gevi Desehikking staande feiten nog nie Wel is duidelijk dat Brussel eei spijkerharde bewijzen vraagt. Da [fvutie tot enorrrie schade voor d m sPeelt nauwelijks een rol. uiensen gevaarlijke ziektes, kan z Nu niet. Boeren klagen altijd. In dit geval 1 Brussel nog een varkentje te wa Y

de Stem | 1993 | | pagina 2