Hulp op verkeerde plek WITLOF EN HAMLAPPEN, Fokker vermindert nu ook produktie van F-50 149 'Brabant nu aanlokkelijk voor criminele Marokkanen' zoom weg zu i d Nederland onderzoekt zelf zieke varkens r Hoek en lucces jws KORT Belegerde moslims in Bosnië verstoken van voedselpakketten Israël bereid Golanvlakte op te geven VERVROEGDE AFLOSSING STAATSLENINGEN de watten Breskens anders euzen B2 Mid verlaagt hypotheekrente Groen licht voor fusie gemeenten Onderzoek naar RDM-afdeling Feyenoord vecht voor erkenning Vis-campagne in Zuid-Nederland Gevolgen voor werkgelegenheid nog niet duidelijk Herzog in Nederland [DEZE KRANT: Merijntje Nekkramp in Bergen op Zoom Witlof, 500 gram Hamlappen, 500 gram 4.99 O QQ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Vreemdelingendiensten vrezen reactie op nieuw uitzetbeleid in West-Nederland B9 in bed naar die wedstrijd eken. Nou, zo snel zijn ze nooit in slaap gevallen' ;lf ben vervolgens maar r Portugal-Italië gaan kij. Was trouwens ook niet zo gerend." (JH) 3 RE Agassi bereidt zich op gts gras voor op de verdedi- van zijn Wimbledon-titel toernooi in Halle wordt in veek voor Wimbledon en de Ik na Rosmalen voor de eer- keer gehouden. Het dorp in ïtfalen, nabij Bielefeld, telt pOO inwoners. issi tekende een contract organisator en multi-mil- kir Gerhard Weber. De nbledon-winnaar wordt een ■tgeld gegarandeerd van .000 dollar. Bovendien hij de beschikking over Ferrari, een villa met pri- Itrainingsbaan plus een aalvliegtuig dat hem even- el dagelijks heen en weer egt naar Londen om te trai- op het gras van Wimble- r. Weber, schatrijk geworden de kledingbranche, houdt 350.000 dollar toernooi in l.i achtertuin. rig jaar keerde Agassi na de an Franse kampioenschap- op het gravel van Roland os terug naar de Verenigde aten. Hij bereidde zich op nbledon voor op de gras- i van een vriend. Twee da- voor het begin van Wim- Idon vloog hij naar Londen. van het afdelingsvoetbal lan Kloetinge 2 en versloeg met 3-0. Veere-Patrijzen uit 's-Heerenhoek verstek Jedt werd door Marlei van Irn in een doelpunt omgezet. Bui bleef drukken. Carolien juwers schilderde de bal op het pfd van Jacquelien 't Gilde en Jt betekende 2-0. Christian luijzer tekende voor 3-0. Spui Ik op een forse overwinning af lstevenen, maar ondanks dat sterker bleef kwam in de pre geen verandering meer. Jerige uitslagen Irde klasse A: Zeeland Sport-We- lldinge 2-3. Erde Klasse b: Bevelanders-Kloetin- 7-1. Ide klasse A: RCS-Zeelandia 0-1, JNWK-Dauwendaele 5-1. jtde klasse b: Zonnemaire-Yerseke 2 ■de klasse C: Hoek 2-Terneuzense s 2 2-0. JVDEN ide klasse: Hoek 2-4, Spui 1-2, ■rijzen 0-0, Veere 0-0, Kloetinge 1-0, ■uwdorp 2-0. 1de klasse: STEEN 1-2, Koewacht 1 Hoek 2 2-2, Hontenisse 0-0, Bier- Jt 0-0, Terneuzense Boys 2 1-0, Rndijke 1-0. inne de Boer zijn er niet in t nationale kampioenschap keren. inals Lisanne de Boer enkele id-Nederland bij de jeugd Hij bleef zodoende op een t, 16 jaar, werd in de derde s nog te zwaar," zei men in 1 heeft DLC zich stevig op concurrent ING gewonnen. De Ruyter de boot in. C dat daardoor drie punten tste overwinning ging deze ver Bilderbeek zegevierde, an, maar won toch eveneens net 11-1. Den Dullaert-Rei- 7, ING 19-26, GTI 18-24, Van der oeek 19-16, Neckermann 19-15, be Kroon 18-9, Wolschendorf/The van het landelijk amateur- Wilhelmina'26 en Bevelan- Piet Puype won met 0-3 en halen. 0-3 - Rust 0-1, Leo Ver- se voor B-junioren startte itie met een 2-2-gelijk spel eg RCS BI met 6-0. en werd alleen de wedstrijd ■eld. De Souburgers wonnen erige juniorenklassen. In de k voetbal voor B-junioren Excelsior BI. 3-junioren kreeg HW'24 BI van Dauwendaele BI. DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 Delta Lloyd justerdam - Verzekeraar Delta Lloyd verlaagt de basishypo- theekrente met ingang van mor- met een half procent tot 7,5 ;ent. Bij een vorige ronde van renteverlaging was Delta Lloyd ooi; een van de eerste hypo theekverstrekkers die de rente verlaagden. Van andere hypo theekverstrekkers werd gisteren niets vernomen. Verder wil gerucht dat er in Duitsland renteverlaging ophanden is. iderdag komt het bestuur van dé Duitse Bundesbank bij- Sluis/Aardenburg - De fusie tus- de gemeenten Sluis en Aar denburg kan doorgaan. In beide nam de raad gistera- een historische beslissing In Sluis werd gesproken van'een huwelijk als juiste keu- re' en in Aardenburg viel de term 'een stap naar een betere toekomst'. Kritiek was er alleen op het feit dat de burgers er nog nauwelijks bij betrokken waren. Dat staat nu te gebeuren. |2IE ZEELAND - Cl Rotterdam - Er is een kans dat de afdeling energie-systemen van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM) toch blijft RDM gaat samen met de vakbonden en externe des kundigen onderzoeken of er een toekomstperspectief is voor deze met opheffing bedreigde afde- waar 160 mensen werken. ZIE ECONOMIE -A5 [otterdam - Feyenoord vecht deze maand op drie fronten voor itkenning: vanavond tegen Spartak Moskou in Europees verband, later in maart in het toernooi om de KNVB-beker en de nationale competitie. „We lijn het zat om steeds weer te ezen, dat we maar een stel nvakzalvers zijn," zegt trainer Wimvan Hanegem. ZIE SPORT -B1 De GGD's in Noord- Brabant en Zeeland gaan een Srote campagne voeren om het eten van vis te promoten. Op tee manier geven de zuidelijke GGD's een heel eigen invulling de landelijke Let-op-vet- "gne. Reden voor de cam- is een onderzoek waaruit Wijkt dat in Brabant relatief veel mensen sterven als gevolg van hart- en vaatziekten. ZIE BINNENLAND - A3 Van onze verslaggever Amsterdam - Fokker moet opnieuw snijden in de vlieg- tuigproduktie. Door tegen vallende verkopen zal nu ook de bouw van de Fokker 50 worden verminderd. De consequenties voor de werk nemers bij Fokker Aircraft zijn echter nog niet te overzien. Bij Fokker Aircraft werken 10,200 van de totaal 12.300 Fokker werknemers. Na de aankondiging begin fe bruari dat de bouw van Fokker 100-toestellen van 59 naar 47 zal worden teruggebracht, verklaar de een woordvoerster van het bedrijf gisteren dat de produktie van het turboproptoestel Fokker 50 terug moet van 27 naar '20 tot 22' per jaar. Vorig jaar lag dat aantal nog op 33 toestellen. Dat de sanering zeker duizend banen zal kosten, werd eerder al waar schijnlijk geacht. Fokker lichtte vórige week de centrale ondernemingsraad en de vakbonden in over de pro- duktievermindering. Het bedrijf hoopt binnen twee a drie weken een studie te voltooien over de bijbehorende personeelsreduc ties. Over aantallen kan Fokker daarom nog geen mededelingen doen. Wel beaamt de woordvoerster dat in alle lagen en bij alle vestigingen van Fokker Aircraft (Woensdrecht, Schiphol, Drecht- steden en Ypenburg), zal worden gesaneerd. „Maar in welke ver houdingen is niet te zeggen. Dui delijk is ook dat niet alleen in de produktiesfeer zal worden be zuinigd". De secretaris van de cor, G. Melchers, zegt zijn vingers niet te willen branden aan de geruch ten als zouden er duizend tot drieduizend banen verdwijnen. „Het feit dat er hier zulke ver schillende getallen worden ge noemd, geeft al aan dat het om speculaties gaat." Of en in hoeverre de sanering gepaard zal gaan met gedwon gen ontslagen, staat niet vast. Weliswaar heeft Fokker al diver se reorganisaties achter de rug, maar in de loop der tijd is er weer nieuw personeel aangeno men, zegt Melchers. „Het is een soort jojo-effect". „Zonder de aantallen valt weinig te zeggen", meldt de woordvoer ster. „Het is al een verschil of we teruggaan naar 20 of naar 22 Fokker 50's per jaar". VERVOLG OP ECONOMIE - A5 Indaag 4 katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Extra Zoomweq Gids BTV-programma's A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D deel E E2 Voedsel valt verkeerd Amsterdam - De Israëlische pre stelt Chaim Herzog is gisteren Schiphol aangekomen voor driedaags bezoek aan Neder land. in gezelschap van zijn "touw werd hij begroet door Jjjyiw Lubbers; later had hij ontmoeting met koningin —rix. Herzog bewaart specia ls herinneringen aan Nederland at bij in de Tweede Wereldoor- hielp bevrijden. ■ZIE BUITENLAND-A4 Amerikaanse officieren con troleren de parachutes die aan de voedselpakketten zijn be vestigd. FOTO AP Van onze verslaggevers Bergen op Zoom - Bij een 19-ja- rige jongen uit Bergen op Zoom is nekkramp geconstateerd. Hij is opgenomen in het Bergse Lie- vensbergziekenhuis. De jongen is leider van een groep zeeverkenners uit Bergen op Zoom. Volgens de GGD Weste lijk Noord-Brabant hoeven ouders van leden niet bang te zijn voor besmetting van hun kinderen omdat de besmettelijk heid van deze ziekte enorm mee valt. Alleen voor kinderen onder de zes jaar is nekkramp zeer besmettelijk. Kinderen die na 1 april worden geboren, krijgen een vaccin te gen nekkramp. Het wordt ver strekt bij de traditionele DKTP- prik. Het vaccin helpt niet tegen alle vormen van nekkramp. Zij be strijdt niet de meningococ-bac- terie die op dit moment school kinderen nekkramp bezorgt. Te gen deze vorm is nog geen kruid gewassen. Ouders van babies die voor 1 april geboren zijn, kun nen het tegen betaling en op recept bij de apotheek krijgen. Van onze correspondente Tel Aviv - De vredesonder handelingen tussen Israël en Syrië zijn in een beslissend stadium gekomen. Volgens goedingelichte diploma tieke bronnen is het pakket van overeenkomsten tussen beide landen zo rijp, dat het nu voor Jeruzalem neerkomt op keiharde beslissingen over het opgeven van de Golan-Hoogvlakte. Voor Israël is volgens deze plannen het moment aangebroken voor het 'opgeven van een droom.' De Golan Hoogvlakte werd tij dens de Zesdaagse oorlog van 1967 door Israël op Syrië vero verd. In 1981 breidde Jeruzalem (ADVERTENTIE) Nieuwe openingstijden; t/m vrl|dag tot 18.30 uur. De koopavond blijft onge- wl|zlgd. Informeer bij uw f AH v WIO JL&9 Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 6 maart as. over dit gebied de toepassings sfeer van de Israëlische wetge ving uit. Hoewel de Golan hier mee in de ogen van het Israëli sche publiek een deel van Israël is geworden, geldt er volgens het internationale recht nog steeds de Syrische souvereiniteit. De Syrische president Hafez el As sad eist nu van Israels premier Yitschak Rabin, dat hij in eerste instantie dit feit in het openbaar zal erkennen. Volgens het scenario, dat inmid dels tijdens officiële en vooral onofficiële Israëlisch-Syrische onderhandelingen is uitgewerkt, zou Israël vervolgens een zeer groot deel van de Golan-Hoog vlakte geleidelijk moeten opge ven. In het normalisatie-proces tussen Israël en Syrië, dat daar op moet volgen, zou Israël vol gens een overeen te komen tijd schema de Golan-Hoogvlakte in fasen moeten ontruimen. Het Israëlische leger heeft giste ren na een tweevoudige moord in Tel Aviv besloten de Gaza- strook vanaf vandaag af te slui ten. De inwoners, onder wie 30.000 arbeiders die in Israël werkzaam zijn, mogen het ge bied niet verlaten. Het besluit kwam nadat een 19-jarige Pales tijnse jongen in Tel Aviv twee Israëlische burgers met een mes doodstak en acht anderen ver wondde. Genève/Sarajevo (afp/rtr/ dpa) - De eerste Ameri kaanse voedseldroppings boven het oosten van Bosnië-Hercegovina zijn in handen gevallen van Bosnische Serviërs. Dat heeft de Bosnische vice-pre- mier Zlatko Lagumdzija gisteren verklaard. Hij baseert zich op informatie van radio-amateurs en op zegslieden van de Verenig de Naties in Sarajevo. De voedsëidroppings, drie vlieg tuigen met in totaal 21 ton voed sel en medicijnen, waren be stemd voor de belegerde moslim enclave Cerska. Het noordooste lijk van de hoofdstad Sarajevo gelegen Cerska is al tien maan den van de buitenwereld uitge sloten. In het gebied heerst een ernstig voedseltekort. Radio-amateurs meldden giste ren dat nog geen enkel voedsel pakket in de buurt van Cerska of Gorazde was ontdekt. Amerikaanse satellieten zouden een deel van de voedselhulp heb ben gelokaliseerd. Anonieme bronnen bij de VN en de VS hebben dat meegedeeld. Satellietfoto's lieten volgens hen de landingplaats zien van negen van de 21 kisten die boven Cers ka werden gedropt. De kisten met voedsel en medicijnen liggen nog steeds op de grond, aldus de VN- en VS-zegslieden. Het Sloveense persbureau STA meldde dat ook hulpgoederen zijn aangetroffen in de Noord- bosnische stad Tuzla, .overwe gend door moslims bewoond. Amerikaanse piloten die in de nacht van zondag op maandag de operatie boven het oosten van Bosnië uitvoerden, spraken gis teren van een geslaagde missie. De Bosnische vice-premier Ejup Ganic zei echter geen bevesti ging te hebben dat de hulp was aangekomen bij de moslims die het voedsel het hardst nodig hebben. Een zendamateur uit Srebrinica, een door de Serviërs belegerde moslimstad, meldde dat Servi sche milities in het gebied rond Cerska aanvallen uitvoerden. Volgens VN-functionarissen zijn duizenden mensen op de vlucht geslagen vanwege de gevechten. Frankrijk en Duitsland verwel komden de droppings boven het oosten van Bosnïe-Hercegovina door Amerikaanse militairen. De Duitse minister van buitenland se zaken Kinkel maakte bekend dat zijn land op korte termijn zal beslissen of het ook een bijdrage zal leveren aan de droppings. Ook Turkije zou de Amerikanen actieve hulp hebben aangebo den. Van onze verslaggevers Breda - Westbrabantse vreemdelingendiensten zijn bang dat veel criminele Ma rokkanen die illegaal in Ne derland verblijven naar het zuiden van het land komen. De nieuwe experimentele overeenkomst tussen Marok ko en Nederland zou daar de oorzaak van zijn. Volgens die overeenkomst kun nen criminele Marokkanen die illegaal en zonder identiteitsbe wijs in Nederland verblijven toch worden uitgezet naar hun geboorteland. Dat was tot op heden niet mogelijk omdat Ma rokko zich beriep op het feit dat hun nationaliteit niet was vast te stellen. De illegalen vernietigen in negen van de tien gevallen hun papieren. Voortaan stelt ie mand van het Marokkaanse con sulaat met een taalexpert vast of arrestanten wel of niet Marok kanen zijn. Zijn ze dat, dan krijgen ze een document om toe gelaten te worden tot Marokko. De nieuwe regeling geldt nu al leen nog maar voor de steden Rotterdam en Amsterdam, maar in april wordt ze landelijk inge voerd. Woordvoerder Beljaars van de vreemdelingenpolitie Breda denkt dat veel criminele Marok kanen naar het zuiden zullen afzakken om uitzetting te voor komen. Ook zijn collega Horte- mink van de vreemdelingen dienst Rheden ziet dit gebeuren: „In het zuiden van het land zijn er meer Marokkaanse gemeen schappen. Daar kunnen de ille gale criminelen dus makkelijker een schuiladres vinden." Onder de dienst Rheden valt een deel van West-Brabant. Het ministerie van justitie be weert dat de vlucht richting Bra bant wel mee zal vallen, juist omdat de regeling al in april landelijk van kracht wordt. Vol gens het ministerie zou het dan voor een criminele Marokkaan geen zin meer hebben om naar een andere streek te gaan, omdat hij uiteindelijk toch opgepakt en uitgezet kan worden. Ook terugkeren na een uitzetting wordt volgens Justitie moeilijker door de afspraken die het depar tement gaat maken met de luchtvaartmaatschappijen en de Marokkaanse regering. „De rei- spapieren moeten beter gecon troleerd gaan worden, ook van uit Marokko", stelt woordvoer ster Pols van Justitie. Zij geeft echter toe dat het niet mogelijk is een land hermetisch af te sluiten. Hortemink van de vreemdelin gendienst Rheden is het niet eens met Justitie. De pakkans voor een illegaal is volgens hem in Noord-Brabant lang niet zo groot als in een stad als Amster dam; de vreemdelingendiensten in het zuiden zijn kleiner dan in het westen. Bovendien komen uitgezette Ma rokkanen volgens hem net zo makkelijk weer terug in Neder land: „Meestal heeft een illegale Marokkaan zijn echte paspoort verstopt bij vrienden. Die sturen dat op naar Marokko als de illegaal uitgezet wordt. Met dat paspoort kan hij dan weer een nieuw visum aanvragen. Dat vi sum kan dan gebruikt worden om naar een land als Spanje te gaan. Van daar uit is het echt niet zo moeilijk om in Nederland te komen". Marokkaanse organisaties in Ne derland staan achter de nieuwe regeling als het criminele illega len betreft. Zij vrezen echter dat de nieuwe aanpak ook kan wor den toegepast op. illegalen die zich aan de wet houden. De organisaties denken dat veel uit gezette criminelen toch weer te rugkeren naar Nederland, vooral omdat er geen opvang voor hen is in Marokko. 133e jaargang DINSDAG 2 MAART 1993 illll Donderdag wordt de Zoomweg-zuid officieel geopend. Het tot stand komen van die weg heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Nu de verbinding er is, zijn er ingrijpende gevolgen voor de omgeving. In een speciale bijlage wordt ingegaan op verleden, heden en toekomst van de Zoomweg. ZIE ZOOMWEG-ZUID - DEEL D De weerkundige lente begon gisteren met een winters trekje. Vandaag veel bewolking, droog en een beetje zon. Er staat een vrij krachtige wind. Den Haag - Minister Bukman (Landbouw) heeft de directeur van de Veterinaire Dienst van zijn ministerie en een blaasjes ziekte-expert naar Italië gestuurd. werden meer dan 1 miljoen var kens naar Italië vervoerd. Nadat Italië voor de vierde keer een Het tweetal is gisteravond op het vliegtuig gestapt. Zij hebben als opdracht ter plaatse te onder zoeken wat er klopt van de Itali aanse beschuldiging dat de afge lopen maand wederom varkens met blaasjesziekte uit Nederland naar Italië zijn gebracht. Dit tegenonderzoek is een onge bruikelijke stap. Normaal vol staat de nationale keuring vol gens EG-normen. Gebruikelijk is dat het 'beschuldigde' land zich neerlegt bij het onderzoeksresul taat. Voor Nederland staan grote be langen op het spel. Vorig jaar besmet varken aantrof, heeft de Europese Commissie Nederland afgelopen vrijdag verboden om levende varkens uit te voeren. Varkens met blaasjesziekte vor men geen enkel gevaar voor de volksgezondheid. In Europa is echter afgesproken direct maatregelen te nemen om besmette dieren te isoleren, om dat de ziekteverschijnselen lij ken op de beruchte mond- en klauwzeer-ziekte. VERVOLG OP ECONOMIE - A5 (ADVERTENTIES) 9 Vz% lening 1980 per 1986/1995 Mossing Op 1 april 1993 is het restant vervroegd aflosbaar tegen de koers van 103%. Rente De lopende rente tot 1 april 1993 ten bedrage van 7,92 per 1000.— nominaal wordt op die datum betaalbaar gesteld. 73/4% lening 1977 per 1978/1997 0p 1 april 1993 is het restant vervroegd aflosbaar tegen de koers van 102%. De lopende rente tot 1 april 1993 ten bedrage van 32,29 per 1000,— nominaal wordt op die datum betaalbaar gesteld. Betaling van rente en hoofdsom vindt plaats op de gebruikelijke wijze bij de kantoren van De Nederlandsche Bank N.V. van 1 april af, tegen inlevering van de schuldbewijzen met couponbladen of coupons. ~i Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, ais u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres Postcodes Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:, kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:, In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar De stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1