Zeppelins Activiteitencentrum in steigers Vertrek directeur kost VW half miljoen POLITIE rapport 'Racebaan Terneuzen verstuurt eerste exemplaren nieuwe informatie-brochure 'Al doende leert men' weer op de planken Izaak Vermeulen twintig jaar in Coensdike PvdA Terneuzen tracht kiezers terug te winnen 'Voorbarige reacties op plannen voor racecircuit' examens Opnieuw commotie over affaire plan Heerendreef Terneuzense werkgroep uitkeringsgerechtigden stelt adviesraad in ZEELAND Vijftien maanden voor ontucht met meisje van negen DE STEM DINSDAG 2 MAART 1993 Van onze verslaggever Terneuzen - Je hebt maar een keer de kans om indruk te maken. Dit principe gaat ook voor de gemeente Terneuzen op. Om die reden heeft de Scheldestad een gloednieuwe brochure in vier-kleurendruk uitge geven. De uitgave is onder andere bedoeld om potentiële nieuwe bedrijven kort en bondig te laten kennismaken met Ter neuzen en voor mensen die in de race zijn voor een baan bij een bedrijf in Terneuzen en die meer over de stad willen weten. De brochure is gemaakt door gemeente lijk voorlichter Frank Neve. Vorig jaar zomer begon hij aan de klus. „We hadden niets. Alleen een foldertje in zwart-wit. In deze tijd kun je daarmee niet meer aankomen. En er was duide lijk behoefte aan een volwaardige bro chure. Regelmatig krijgen we het ver zoek van zowel binnen als buiten Ter neuzen om een brochure op te sturen. Met name buiten de regio wil men graag weten wat voor gemeente we zijn". De tekst van de brochure is in het Nederlands en Engels. „De gemeente heeft immers ook contacten met bedrij ven die wat verder weg zitten", aldus Neve. In het voorwoord schrijft burgemeester R. Barbé dat de uitgave een beeld wil geven van wat Terneuzen is en heeft. Zoals industrie, onderwijs, vrije tijds besteding en havenfaciliteiten. „Kijk, bedrijven zijn bijvoorbeeld geïn teresseerd in vestiging in Terneuzen. Dan moet je zo'n bedrijf compacte in formatie kunnen geven. Daarom is de tekst beperkt gebleven. Het is puur een eerste kennismaking. De brochure geeft een algemeen beeld van Terneuzen. Daarom zijn er geen tabellen van bij voorbeeld het Havenschap in opgeno men. Die veranderen immers regelma tig. Je kunt de tabellen wel in een bijlage aan de brochure toevoegen. Maar je moet niet te veel op details ingaan. De foto's spelen een belangrijke rol. Heeft ook met een stukje uitstraling te maken. Je moet dus daarom ook met een vier-kleurendruk komen". Neve vindt het belangrijk dat de bro chure in de tijd van de economische recessie er nu is. „Je moet toch probe ren bedrijven over de streep te trekken. Kleine zaken spelen mee. Zoals een goede brochure". De brochure van 24 pagina's is gedrukt in een oplage van zesduizend exempla ren. Het Terneuzense college trok hier veertigduizend gulden voor uit. De eer ste exemplaren zijn gestuurd naar alle Zeeuwse gemeenten, de Belgische ge meenten Zelzate, Evergem en Gent in de Kanaalzone, de leden van Gedepu teerde Staten en Provinciale Staten en de grote bedrijven in Terneuzen. Terneuzen - De werkgroep uitkeringsgerechtigden heeft gisteravond samen met overige organisaties een advies raad ingesteld om te komen tot een activiteitencentrum voor Terneuzen waar mensen die in een sociaal of maatschappelijk isolement zitten terecht kunnen. De grote opkomst gisteravond in de Triangel deed W. Nabbe van de werkgroep uitkeringsgerech tigden zichtbaar goed. „Hieruit blijkt wel dat de animo voor een dergelijk centrum in Terneuzen groot is. Er zijn vanavond veel organisaties vertegenwoordigd zoals de kerken, vakbonden, bond lichamelijk gehandicapten en uitkeringsgerechtigden. Wat wij willen is een eigen plekje voor de doelgroep waar ruimte is voor een ontmoeting, een ge sprek en gezellige en zinvolle activiteiten." Doelgroep De doelgroep werd gisteravond door de aanwezigen uitgebreid. Onder hen lichamelijk gehandi capten, wao'ers, werklozen, bij standmoeders en uitkeringsge rechtigden. Voor hen is het acti viteitencentrum bedoeld. „Juist voor deze mensen is het moeilijk om uit hun isolement te komen. De drempels bijvoorbeeld voor de arbeidsmarkt zijn te hoog. Daarom is het belangrijk dat men zelf activiteiten ont plooit",aldus Nabbe. Het idee voor een activiteiten centrum berust op vier pijlers. Het moet een ontmoetingsplaats zijn, er kunnen educatieve en creatieve activiteiten plaatsvin den en men kan aan belangenbe hartiging doen bijvoorbeeld door het houden van thema-bijeen komsten. Schelpenhoekje Joost Snelders van de Stichting Welzijn bood aan het centrum te ondersteunen en gaf aan dat het Schelpenhoekje een ideale plaats is voor de activiteiten. „Nu moe ten de schouders er onder gezet worden. Het idee moet de kleur en de cultuur dragen van de mensen die het betreft. Mis schien kan er aan sponsoring van deskundigheid worden ge dacht." De aanwezige vertegenwoordi gers van diverse organisaties waren bereid om zitting te ne men in een adviesraad en de verdere plannen uit te werken. Van onze verslaggever Terneuzen - Vooruitlopend op de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar probeert de PvdA in Terneuzen de kiezers terug te winnen die sinds 1989 zijn thuisgebleven. Die thuisgebleven kiezers bevin den zich vooral in de Bomen- en Bloemenbuurt, de Oranjebuurt en de Componistenbuurt. Het bestuur gaat contacten leg gen met de bewoners van deze wijken om uit te vinden welke sociale problemen voor de bewo ners belangrijk zijn. Op basis van deze informatie worden ver- volg-activiteiten voorbereid. Uit contacten tussen de fractie en bewoners van de Bomenbuurt bleek dat het vertrouwen in het openbaar bestuur wordt onder mijnd door de niet goede hand having van de openbare orde, zoals burengerucht, vandalisme en overtreding van verkeersbe- palingen. De fractie werkt ook aan een plan om de activiteiten van de fractie meer bekendheid te geven bij de buitenwacht. Om de kiezers terug te winnen, is onlangs samen met de afdelin gen Hulst en Hontenisse een Pv- dA-centrum opgericht. Dit cen trum heeft de opdracht een elec toraal herstel in 1994 te bewerk stelligen. In alle Terneuzense wijken ging bij de vorige ge meenteraadsverkiezingen in 1990 de helft van de stemmen verloren. Het stemmenverlies was het grootst in de wijken waar de PvdA normaal goed scoort, de oudere wijken rond de binnenstad. Reimerswaal teleurgesteld in gemeenten Van onze verslaggever Hoogerheide - Het college van b en w van Reimerswaal is teleurgesteld in het dagelijks bestuur van de gemeenten Woensdrecht en Ossendrecht. Volgens Reimerswaal reageer den de andere twee gemeenten op 'voorhand negatief op basis van veronderstellingen' op de plannen voor een eventuele aanleg van een race- en crosscircuit in de Anna-Mariapolder ten westen van Woensdrecht. Een stichting wil binnenkort be ginnen met een onderzoek naar de haalbaarheid van zo'n circuit ten oosten van het Schelde-Rijn- kanaal op Reimerswaals grond gebied. Als de Reimerswaalse gemeenteraad eind deze maand akkoord gaat, zal de stichting onder meer een onderzoek doen naar de milieugevolgen van zo'n circuit. Aan de hand van die resultaten wordt over enige ja ren bekeken of de stichting het circuit wel of niet mag aanleg gen. Toen de colleges van Ossend recht en Woensdrecht hoorden van de plannen reageerden ze negatief. „U weigert op voor hand medewerking, terwijl nog niet vaststaat of die medewer king wel vereist is en zo ja, in welke mate", schrijft het college van Reimerswaal aan de ge meentebesturen van Ossendrecht en Woensdrecht. Het bestuur van Reimerswaal stelt nadruk kelijk, dat het circuit in de toe komst geen geluidoverlast mag veroorzaken in de omgeving. Reimerswaal is ook teleurgesteld in het Streekgewest Westelijk Noord-Brabant. Ook het gewest neemt volgens de Zeeuwse ge meente op voorhand stelling te gen het circuit zonder de onder zoeksresultaten af te wachten. „Door u wordt gesteld dat Rei merswaal bewust een locatie kiest voor een circuit zover mo gelijk gelegen vanaf de eigen kernen en zo dicht mogelijk ge legen bij Ossendrecht en Woens drecht. De suggestie van 'wij de lusten, u de lasten' wordt op zijn minst gewekt. In dat verband merken wij op dat Bath de dichtbijgelegen kern is en nog steeds tot de gemeente Reimers waal behoort", schrijft het colle ge van Reimerswaal aan het streekgewest. ZIE OOK PAGINA ZEELAND C4 Zuidzandse Rederijkerskamer na jaar afwezigheid terug Van onze correspondent Zuidzande - De Zuidzandse Rederijkerskamer 'Al doen de leert men' komt na een eenjarige onderbreking weer terug op de planken. Het is er in geslaagd om het spe- lerspotenieel weer terug op sterkte te brengen en pakt uit met een blijspel, ge schreven door Piet de Vries. De titel van het toneelstuk is: 'Niemand mag het weten', waarbij de meest dwaze situa ties ontstaan. De rollen worden vertolkt door Marion Jansen- van Deursen, Janette Rijckaert- Kuzee, Janette Risseeuw-Lau- rijsen, Marcel Alblas, Hans Martens en Cor van Oirschot. De regie en het soufleussewerk zijn in handen van het duo Aja de Vilder-Hoogendoorn en Ma- ja Dattheijn-van Oosten. De opvoering is zaterdag 13 maart in hotel De Zwaan aan het Dorpsplein te Zuidzande. De aanvang is 20.00 ur, de zaal gaat om 19.00 uur open. Er wordt druk gerepeteerd voor het blijspel dat op 13 maart wordt opgevoerd. foto wim kooijman Den Bosch - De provinciale VW in Brabant en haar di recteur drs. H. Prins zijn na zeven jaar officieel uit elkaar. De VW moet Prins hiervoor een afkoopsom van naar ver luidt om en nabij de vijf ton betalen. Daarmee is Prins de tweede bons uit de Brabantse wereld van toe risme en recreatie wiens arbeids contract tussentijds wordt open gebroken. Vorig jaar betaalde 'Parkland Brabant' wegens het vroegtijdige einde van dit geflopte promotie project bijna vier ton aan direc teur A. Bontenbal. Prins is gisteren begonnen in een nieuwe baan als directeur van het Onderwijscentrum voor Toe risme en Reizen in Hilversum. Vorig jaar bij het aantreden van het nieuwe VW-bestuur op 1 maart werd zijn functioneren al door voorzitter H. van Dun ter Dronken achter het stuur Axel - De rijkspolitie hield gisteren op de Langeweg te Axel de automobilist P. R. uit het Engelse Bristol aan. De man werd verdacht van het rijden onder invloed. Een ade manalysetest wees niet minder dan 935 UGL aan. Dit is ver boven het toegestande gemid delde van 220 UGL. Verder gaf de man nog een valse naam op. In overleg met de officier van justitie in Middel burg kreeg hij voor het rijden onder invloed een boete opge legd van 2000 gulden en nog eens 250 gulden voor het op geven van een valse naam. Trekker in slip Aardenburg - Gistermorgen omstreeks half zeven raakte de bestuurder van een trekker met oplegger, J. F. uit Oost burg, op de Draaibrugseweg ten gevolge van de gladheid in een slip. Hij botste met zijn voertuig tegen een wegbewij- zeringsbord. Persoonlijke on gelukken deden zich hierbij niet voor. Auto in sloot Sluis - De automobiliste A. R. uit Breskens raakte gisteroch tend op de Provincialeweg te Sluis door de gladheid met haar voertuig van de rijweg. Dat gebeurde in een bocht. Via de berm kwam ze met haar auto in een sloot terecht. Daarbij werd het voertuig zwaar beschadigd. Auto tegen lantaarnpaal Sint Jansteen - De automobi list D. S. uit Sint Jansteen raakte gisterochtend op de kruising Prins Hendrikstraat-1 Hemelstraat te Sint Jansteen I met zijn personenauto door de gladheid de macht over stuur van zijn voertuig kwijt, I Hij kwam tegen een lantaarn-1 paal tot stilstand. Snelheidsduivel in Terneuzen Terneuzen - De automobilist I M. B. uit het Belgische Wach- tebeke werd gisteren op de Tractaatweg door de verkeers- politie geverbaliseerd wegens het overtreden van de maxi- mum snelheid. De man haalde verschillende voor hem rijden de voertuigen op gevaarlijke wijze in met een snelheid van ruim 150 kilometer per uur J Na overleg met de officier van 1 justitie te Middelburg werd hem een schikking aangebo den van 520 gulden. Politie pakt hardrijders Hulst - Bij een door de rijks-1| politie gisteren op de Absdaal- seweg gehouden snelheidscon- jl trole werden 27 automobilis ten bekeurd. Tijdens de con-1 trole passeerden 416 voertui gen de radarpost. De hoogst- gemeten snelheid bedroeg 88 kilometer per uur, terwijl maximaal 50 is toegestaan. Aanhangwagen gestolen Lamswaarde - G. de D. uit Lamswaarde deed bij de rijks-1 politie aangifte van diefstal van een aangangwagen. Deze stond op zijn bedrijf te Lamswaarde en was geladen met een aantal ramen. Deze werden een 500 meter verder van de plaats van de diefstal j in een sloot teruggevonden. Terneuzen - Stichting school Infra Scaldem, diploma ziekenver- j zorgende. Opleiding Terneuzen: Natasja Reijns en Ingrid Ver- wijmeren. Opleiding Oostburg: Rita Claeys, Ingrid Geelhoedt. Silvia Loete, Sigrid Pieters, Judith Pollet en Esmeralda van Quekelberghe. Opleiding Hulst: Joke Stolk-Baaima en Marcia j Wentzler. Van onze correspondent Aardenburg - Het begint er op te lijken dat in de gemeentel Aardenburg de zwartepiet bij burgemeester E. Jongman'I komt te liggen in de meeslepende affaire over het plat Heerendreef. discussie gesteld. Prins zou niet de juiste man zijn' om de VW-nieuwe stijl te run nen. Medio januari is Prins door het bestuur officieel van zijn taak ontheven. Bij de provinciale VW is zijn functie nog vacant. Gisteravond legde het CDA- raadslid E. Wijffels de wederom ontstane commotie op het bord bij de burgemeester. Hij wilde in de raadsvergadering weten wat Jongmans onlangs bij staatsse cretaris De Graaff-Nauta van Binnenlandse Zaken had bespro ken en met de Commissaris der Koningin drs. W. van Gelder. „Als minister Dales van Binnen landse Zaken een aantal maan den geleden nog stelt zich er niet mee te bemoeien omdat het een interne zaak is en je volgt dan nu de publikaties over de brief die geschreven is, dan moet dat toch wel hele bijzondere informatie geweest zijn," stelde Wijffels. In de brief van het ministerie spreekt de staatssecretaris haar bezorgdheid uit over de bestuur lijke verhoudingen in Aarden burg en spreekt zij tevens haar afkeuring uit over de handels wijze in de Kikkerstad. Conflict Zoals gemeld handelt de hele kwestie over de 4,5 ha van het plan Heerendreef om daar hui zen te laten bouwen door een projectontwikkelaar uit Terneu zen. De kwestie escaleerde vorig jaar toen een conflict rees bin nen het college over de te volgen procedure. De wethouders W. van Helden en R. van de Wijn- ckel wilden de lap grond zonder meer verkopen, met steun van de meerderheid in de raad. Burge meester Jongmans gaf tegengas en vond dat de juiste procedures in zo'n geval gehanteerd dienden te worden. Het geschil kreeg een staartje omdat de wethouders de burge meester toen schriftelijk, wat zeer ongebruikelijk is, vragen hierover stelden. Die correspon dentie was echter niet openbaar. De oppositiepartijen WD, Pv dA, Lijst Rammelaere en D66 maakten zich hier druk over en en schreven de bewuste brief naar het ministerie waarin uitleg over de kwestie werd gedaan. Wijffels stelde daarom dat er meerdere wegen naar Rome lei den en dat het een goed plan was en dat er mee doorgegaan moest worden. Burgemeester Jongmans had gis teravond de behoefte om uitge breid te reageren en vond dat het om de meest principiële kant van de zaak ging: hoe gaat de meerderheid met de minderheid om en hoe wordt er binnen de organen van het lokale bestuur onderling gecommuniceerd vol gens de democratische spelre gels. Over de kritiek die hij onder De Duitse zeppelin L43, die op 14 andere vorige week van CDA-1 fractievoorzitter G. van Westrie-1 nen-Dijs over zich heen ki dat hij over de kwestie inder-l daad de zwartepiet toegeschoven I moest krijgen, wilde hij well kwijt dat hij een neutrale voor zitter is en ook wilde blijven. „Mag mij worden aangerekend dat mijn mening over het toepas sen van procedures en spelregels is zoals die is?" vroeg hij zich af. „Waar blijven we anders als een I benoemd bestuurder zijn mening niet mag en kan, maar ook moet zeggen?" Het onderhoud dat hij met de staatssecretaris had gehad, vanuit de positie van burgemees-1 ter geweest. „Van mij mag niet worden verwacht dat ik een de taillistisch verslag geef. Wel heb ik de zaken zo objectief mogelijk naar voren gebracht over de pro cedures, de onderlinge verhou dingen en de wijze van besluit vorming. Een opinie is mij niet gevraagd." aldus Jongmans. Fouten Wijffels benadrukte nog dat beiden wel hetzelfde willen- I maar dat er te weinig discussie was gevoerd en dat er te vlug publikaties in de media waren verschenen. A. Keijmel-Cambier gaf het college de raad om ge drieën naar Middelburg en Den Haag af te reizen om de zaak uit te praten. „Iedereen maakt fou ten. Is dat zo moeilijk om toe te geven?" Op 24 maart wordt dit one werp nog eens ten tonele ge voerd. Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase rechtbank heeft de 50-jarige A.V. uit Roo sendaal gisteren voor ontucht met een 9-jarig meisje uit Zun- dert veroordeeld tot vijftien maanden waarvan drie voor waardelijk. Zij achtte niet bewezen dat hl) het kind heeft verkracht of er gemeenschap mee heeft gehad. De eis was anderhalf jaar. De rechtbank deelde de mening van raadsman mr. W. van Baarie niet dat de politie het meisje m de speciale kindvriendelijke ver- hoorstudio in Eindhoven op een onjuiste manier heeft verhoord. Volgens de advocaat is het kind daar onder druk gezet en zijn he woorden in de mond gelegd. H' noemde de verklaring van he meisje daarom onbetrouwbaar- In luc uit hie dat mi de op Hc de op br Ai be. re de en d« ni E: lil 1< w d< In de Eerste Wereldoorlog heeft Zeeuws-Vlaanderen kennis ge maakt met een apart soort luchtschepen, zeppelins ge naamd. Al in 1783 had men geprobeerd om zich door mid- het del van een ballon vliegend dei voort te bewegen en hadden de militairen de mogelijkheden zo: van de ballon voor verken ningsdoeleinden onderzocht. Het was de Duitser Ferdinand Graf von Zeppelin die voor de doorbaak zorgde. Al in 1784 speelde'hij met de idee van een luchtschip met een stijf frame met afzonderlijke gascellen, dat van buiten met stof bekleed zou worden. Graf von Zeppelin was oud-lui tenant en had als officier in 1863 deelgenomen aan de Ame rikaanse Secessie-oorlog en la ter aan de Duits-Oostenrijke en Frans-Duitse oorlog. Sinds |t 1890 legde hijizheh toe op de bouw van een bestuurbaar luchtschip, hetgeen in 1906 met succes werd bekroond. In 1909 werd in Friedrichshafen aan het meer van Contstanz een maatschappij voor de bouw en exploitatie van luchtschepen opgericht die zijn naam zou dragen. Zo werd hij stichter van de Duitse luchtschepen- vloot. Hij overleed in 1917 op 78-jarige leeftijd aan longont steking. Voor het uitbreken van de Eer ste Wereldoorlog waren met zeppelins al passagiersvluchten ondernomen. Tijdens de oorlog werden ze eerst gebruikt voor verkenningsvluchten, later voor het uitvoeren van bombarde menten. Omdat er bij het begin van de oorlog in augustus 1914 geen bommen ontwikkeld wa ren die geschikt waren om van uit de lucht te worden afgewor pen, werden artilleriegranaten gebruikt. Later werden die wel ontwikkeld en kon tot 4000 kilo aan bommen worden meegeno men. A t« Motorfanaat Jack Boone Van onze verslaggever Jan van de Ven Kruiningen - In het gemeenteh Kruiningen kennen ze hem wel Boone de motorfanaat. Jack handtekeningen in ten gunste vs racebaan in de Anna-Mariapolder heeft zich verzekerd van de hui vrienden. Zij vinden de geur van i yiteit rond het plan te sterk. V< hun poging om voorstanders te melen. Het plan om in de gemeente Reimi een racecircuit aan te leggen komt lf m de gemeenteraad. Na een uits maanden,' omdat de raad zich een schrok van de golf protesten tegen h Het voorstel van het college van bur| 'er en wethouders deed de gemoederi wVen kernen tellende gemeente oploj Waarom, zo vraagt Jack Boone (25) "Nederland heeft nog geen vast circ motorsport. Op Zandvoort mogen .men. Dat circuit is er voor auto's circuit van Assen is een stratencircui race daar is afgelopen neemt het Weer bezit van de wegen in het •erder hebben we niets om te racen" Jack Boone vindt Nederland rijp vaste racebaan. Waar motorrijders ®ne1- Waar motorrijders en - wedstrijden kunnen rijden. Waar oc uelle of terreinrondjes kunnen »4.andvoort en Assen zijn wat d< etreft voor 1993 al volgeboekt. Ik i dan plaats is voor nog een baan", ij heeft zes vrienden wat formulie: Van onze correspondent In bejaardentehuis Coensdike te Aardenburg werd gistermorgen de 96-jarige Izaak Vermeulen in het zonnetje gezet. De heer Vermeulen, oud-kleermaker in De Halve Man in Aardenburg, verbleef maandag precies twintig jaar in het bejaardentehuis. In de recreatiezaal werd Vermeulen toegesproken door de voorzitter van de bewonerscommissie F. Gijs en de directeur van het tehuis A. Saman, die de jubilaris een cadeautje aanbood. foto camile schelstraete

de Stem | 1993 | | pagina 12