EK Twijfels over nut van milieuwet 3 Fokker komt moeilijk aan personeel PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER Veel belangstelling voor duikcursus voor gehandicapten in Clinge Nieuwe wet bezorgt leden commissie financiën van Hontenisse hoofdbrekens CITROËN Transfiguratie Hulst, om te zoenen Jongeren in Clinge halen twaalf zakken zwerfvuil op Van Vlodrop Bergen wint Nationale Ideeënbus Award ÏNHEIDJ7 ilieren arig ZEELAND C2 Renovatie wijkgebouw in Clinge PvdA-delegatie neemt kijkje bij vliegtuigfabriek in Woensdrecht Hulst Axel SCHIET1NGEN KAARTINGEN Feestelijke ingebruikname motorieklokaal Verhalen over smokkelbendes in Koewacht Moerdijk nog niet zeker van komst slibverbrander iibileum, receptie Ing, overwinning,' £lham, openbare jinag best eens in Ide pagina Is dat niet en duur ijs per regel of r, één grote regel fep. 3,04*. :n een foto of Inaat van 35x45 p resp. 16,76* i op aanvraag. Bij 3 wordt 4,50 pto's worden niet J36442 of geef uw ',ing af bij één van lelijke opgaven rcepteerd indien lijn, ook indien uw fcegd is. Acht voor teksten "Jjnen te weigeren, ten bereiken over ioudt de uitgever de naam van de ^nd te geven. i op zaterdag lieuws t op donderdag 1-1-93 De drie In de va nger. 2 :es of lastige honden, d'r maar aan staan, goede hout gesneden aliseren. Want zonder k moeten missen! DE STEM DINSDAG 2 MAART 1993 Clinge - De belangstelling v00r de duikcursus voor dwarslaesie-patiënten in het aangepaste zwembad van de Sterre in Clinge groeit nog steeds. Er komen zelfs repor- tageploegen uit België naar dit unieke gebeuren kijken. alle lessen op video wor den vastgelegd en de organisatie ook veel foto's maakt en al dit materiaal gebruikt om een to taal-cursus samen te stellen, zo dat ook andere verenigingen les sen aan gehandicapten kunnen geven, is de organiserende vere niging Bermuda Divers op zoek naar een tweedehandse over headprojector. Instructeur Gino Schuerman en kinesiste Corina de Smit geven nog steeds met veel enthousias me les aan personen van wie het ruggemerg beschadigd is. Er zijn nu twaalf lessen gegeven en de resultaten zijn bevredigend. Elke les begint met snorkeloefeningen en daarna volgt een perslucht training. De wijze om reddend zwemmen te leren is volledig aangepast en geperfectioneerd en door het toepassen van een andere reddingsgreep kunnen ook de dwarslaesie-mensen ie mand uit het water redden. Gino Schuerman ontwierp een nieuw duikpak dat beter is voor de gehandicapten, er zitten lan gere ritsen in en bovendien zijn er opblaasbare luchtkussens in gebouwd die kneuzingen aan de knieën en onderbenen voorko men. Het pak, waar een patent op aangevraagd is, wordt nu gemaakt en de deelnemers aan de cursus hopen het eind maart te kunnen demonstreren. Deze maand wil de club ook een voorlichtingsavond houden en in april volgt een dia-avond. In juli willen de instructeurs een curu- susboek presenteren: 'Duiken voor mensen met een lichamelij ke handicap.' Met dit boek zou den ook mensen die een prothese hebben, hun weg in de duiksport kunnen vinden. Van onze verslaggever Kloosterzande - De nieu we Wet Milieubeheer, die gisteren officieel van kracht werd, bezorgde de commissie financiën van de gemeente Hontenisse gisteravond hoofdbrekens. Terwijl een deel van de commis sie de illusie koesterde dat de gemeente Hontenisse daar on deruit kon komen, peinsden P. Mangnus en W. Gelderland zich suf over het nut ervan. Volgens de wet moeten alle ge meenten, ook Hontenisse, een rioleringsbeheersplan opstellen. Daarmee kan inzicht worden verkregen in de onderhoudsstaat van het huidige rioolstelsel op basis waarvan een onderhouds- en vervangingsplan kan worden opgesteld. Voor Hontenisse gaat zo'n rapportje, geschreven door bet onderzoeksbureau Witteveen en Bos, 70 mille kosten. W. Gelderland schrok daar gis teravond zo van dat hij de kat nog een tijdje uit de boom wilde kijken. „Kunnen we niet wach ten op de ervaringen van andere gemeenten", bracht hij gistera vond tijdens een vergadering van de commissie financiën naar vo- Niet nodig P, Mangnus begreep niet goed wat de gemeente nu met zo'n beheersplan aanmoet. Voor hem was een overzicht van het riole ringstelsel helemaal niet nodig. De gemeente had lekkages in het stelsel tot nu altijd op een heel eenvoudige manier ontdekt (als de straat onder water kwam te staan) en bij de technische dienst stond op papier waar alle riole ringen lagen. „Wat gaan we ei genlijk doen. Gaan we elke dag kijken of een riool er nog ligt. Ik vraag me serieus af of we daar nu zo driftig mee moeten zijn?". Ook Kindt ('Is het verplicht?') en Sponselee schaarden zich bij de twijfelaars. Sponselee had er gens gelezen dat gemeenten voor 1 januari 1995 een rioleringsplan moesten hebben maar of dat het zelfde was als waarover het col lege sprak wist hij niet. Wethou der B. Pauwels kon hem daar niet bij helpen maar dat de ge meente Hontenisse er koud aan is stond voor hem vast. Pauwels was verrast met de reactie van Gelderland omdat de 70 mille al enkele jaren geleden in de meerjarenbegroting was opgenomen. En ook de reactie van Mangnus kwam hem vreemd voor. Het plan is juist bedoeld om verlost te zijn van het soort verrassingen (plotseling een on dergelopen straat) waarover Mangnus sprak. De commissie had kennelijk al leen maar voor de schijn wat jegengesputterd want Pauwels nad daarna maar weinig woor den meer nodig om alle partijen mee te krijgen. Sponselee: „Het is niet met veel enthousiasme. Maar we zullen wel moeten". Van onze correspondent Clinge - Het wijkgebouw aan de Beatrixstraat in Clinge wordt vanaf deze week gere noveerd. De werkzaamheden zullen drie maanden in be slag nemen. Voor inwoners van Clinge bete kent dit dat de wijkverpleegkun digen van maandag tot en met woensdag van 13.00 tot 13.30 uur te St.-Jansteen en op don derdag van 13.30 tot 14.00 uur te «ieuw-Namen in de wijkgebou- wen te bereiken zijn. Het spreekuur van het maat schappelijk werk komt in die periode eveneens te vervallen. Via het kantoor te Hulst kunnen cr afspraken gemaakt worden. (ADVERTENTIE) „Autobedrijf walther de Block, Zoutdi]k 2-4, Hulst Tel. 01140 -12058. Onze service is pas goed, als u dat vindt! Toneelgroep de Transfiguratie repeteert het blijspel 'Een zoen van Miss Urk'. Het belooft lachen geblazen te worden. Van onze correspondente Hulst - De repetitieruimte in het Houtenkwartier in Hulst, waar de toneelgroep de Transfiguratie elke week minstens tweemaal repe teert, wordt gevuld met en kele decibellen. Het stuk dat ingestudeerd wordt is leuk en sommige spelers maken dan ook enthousiast gebruik van hun stembanden. Er wordt geroepen, gefluisterd en veel gelachen....de vonken springen eraf. „Die scène spelen we nog eens over, mannen. Het is niet nodig om het er vingers dik op te leggen, goede humor spreekt voor zichzelf," Piet Verwer trekt de teugels even strak aan. Hij is sinds dit seizoen verbon den aan de Camere van Rheto- rica de Transfiguratie. Hij zorg de ervoor dat de groep kon voortbestaan. Na het vertrek van Wies Kas als regisseuse, nam Arnold Coenen een jaartje deze taak op zich, maar hij had het te druk om dit tijdrovend werk erbij te nemen. Gelukkig vond Piet Verwer nog een paar vrije avonden, hij is regisseur van vier toneelverenigingen en heeft zijn handjes dus vol met theater. Hij wordt geassisteerd door Ivonne Vermandel-Wauters die vorig jaar de Elektraprijs in Zeeland in de wacht sleepte voor de beste vrouwelijke rol. Als Verwer een avondje verstek moet laten gaan, zorgt Ivonne voor de regie. Blijspel De Transfiguratie heeft dit jaar gekozen voor een blijspel. Een stuk dat al door meerdere groe pen op de planken is gezet, maar waar de Hulstenaren nu een speciale Transfiguratie-ver sie van krijgen voorgeschoteld op 13 en 14 maart. 'Een zoen van Miss Urk' is een verhaal dat zich afspeelt ten huize van de familie Knikker. Het gezin bestaat uit de ouders, twee moeilijke kinderen en een inwonende, vrij lastige, opa. De 'Knikkertjes' hopen op kort ter mijn een restaurant te erven van het rijke familielid tante Aleida, maar ook de al niet slecht in de slappe was zittende weduwe Sjaan Boon vlast op de erfenis. Opa wil hier een stokje voor steken en ook de andere leden maken elkaar het leven zuur. Er wordt heel wat gedaan om de erfenis te bemachtigen. Lachen „Meer verklappen we niet," stelt Ivonne Vermandel. „Het is een ongecompliceerd verhaal, er zijn geen complexen, proble men of psychologische warnet ten in verwerkt. Dit stuk biedt het publiek gewoon een lekker gezellig avondje uit. Vertier met een blijspel in drie bedrijven, dat neigt naar de klucht. Het wordt dus lachen geblazen". De acteurs en actrices die deze avond waar moeten maken zijn: Juliën Janssen, Regie Buysrog- ge, Arnold Vercauteren, Rob Kroes. Martijn Erpelinck, Jen ny Janssen-van de Wiele, Ma rieke Weemaes-de Witte, Inge Lensen-Falck, Coosje van Eek- elen en Ivonne Vermandel- Wauters. Voor Kroes en Erpe linck zijn het spannende dagen. Zij ondergaan hun vuurdoop, het is de eerste keer dat ze optreden voor publiek. Jubilarissen De Transfiguratie is een groep van volhouders. Dit jaar wor den weer drie jubilarissen in het zonnetje gezet. Willy van de Walle en Julien Janssen zijn 25 jaar en Fientje Heirman-Eeck- hout 40 jaar bij de groep. Fien tje Heirman kent iedereen, zij is de rechterarm van oud-regis seur en Prince Souverein Char les Heirman en zij is tevens de vrouw waar elke speler een ma teloos vertrouwen in heeft. Als souffleuse is zij goud waard. Met haar echtgenoot zorgt ze ook al 25 jaar voor de kaartver koop. FOTO WIM KOOIJMAN Van de Walle is als decorbou wer niet weg te denken. Hij zorgde met zijn 'mannen' voor prachtige decors en vele deco raties. In 1992 kreeg zijn team een nominatie (Elektraprijs) voor de decorbouw van het stuk 'De Bemoeial'. Juliën Janssen werd besmet met het theatervirus door zijn vrouw Jenny. Hij speelt nu al een kwart eeuw mee in de groep en heeft al menig mooie rol uitgebeeld. Dit jaar speelt hij samen met zijn vrouw een glansrol, zo eentje die op het lijf geschreven is. Het stuk 'Een zoen van Miss Urk' wordt zaterdag 13 en zon dag 14 maart gespeeld in het gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst. De Transfi guratie treedt daarna nog op in de Halle in Axel op 20 maart. Aanvang telkens om 20.00 uur. De toegangskaarten kosten een tientje (vijf gulden voor de jeugd tot 13 jaar) en zijn te verkrijgen bij Charles Heirman in Hulst of aan bovengenoemde zalen. Van onze verslaggever Hoogerheide - Fokker Woensdrecht moet alle zeilen bijzetten om aan voldoende personeel te komen. Dat zei gisteren directeur E. Rodes van Fokker Aircraft Services (FAS) tijdens een bezoek van een PvdA-delegatie aan het bedrijf. Om die reden probeert Fokker nu ook in België mensen te werven voor de bedrijfsschool, zo zei hij. Volgens Rodes hebben alle me taalverwerkende bedrijven in Noord-Brabant en Limburg mo menteel moeite om aan voldoen de personeel te komen. „Bij ons lukt het nog redelijk." Een PvdA-delegatie, met onder meer landelijk voorzitter R. Vreeman en Tweede-Kamerlid F. Castricum, bezocht gisteren wes telijk Brabant. In de namiddag deed de groep Fokker aan voor een rondleiding en een discussie. Bij Fokker Woensdrecht werken momenteel ongeveer 1600 men sen, zo'n 850 bij FAS, de rest bij Elmo. Volgens Rodes ligt het in de bedoeling om in de toekomst het personeelsbestand van FAS op te krikken naar zo'n duizend man, 'als tenminste alles goed gaat'. „Veel hangt af van de economie", benadrukte hij. Compliment Vreeman sprak lovend over de arbeidsomstandigheden bij Fok ker Woensdrecht. Volgens hem 'nog beter' dan bij de KLM. Rodes was zichtbaar blij met dat compliment, maar stelde dat dat toch te veel eer voor Fokker is. Op de vraag van Vreeman welke bedreigingen er voor de toe komst van het bedrijf zijn, noemde Rodes de verslechteren de economie als nummer één. Als voorbeeld wees hij op de gean nuleerde order door Lufthansa, 'toch een goede maatschappij', voor het aanpassen van de kabi- nes van Fokkertoestellen. Ook de hoge salarissen in Neder land noemde hij een bedreiging. „In Engeland ligt het uurloon 25 procent lager." Verder vormt de milieu-wetgeving een probleem. „Door de combinatie met de luchtmachtbasis hebben de om wonenden soms last van te veel lawaai." Volgens hem is daar nog geen goede oplossing voor gevonden. Helikopters Ondanks alles ziet Rodes de toe komst niet somber in. Zi is het bedrijf er onlangs in geslaagd het onderhoudscontract voor de Lynx-helikopters van de Ko ninklijke Marine in de wacht te slepen. Gisteren arriveerde de eerste van de twaalf Lynxen al bij FAS, hoewel het contract nog niet is getekend. Een dezer da gen zal dat naar verwachting gebeuren. De geplande overname door het Duitse Dasa biedt volgens de directeur mogelijkheden om KOERSBAL - De Katholieke Bond voor Ouderen hield een koersbalwedstrijd in De Lieve. Uitslag: 1. M. van Vlierbeken/ L. Herwegh, 2. M. van Vlier- bergen/L. de Bot, 3. J. Deruy- ck/A. Smet. BIBLIOTHEEK - In de open bare bibliotheek van Hulst wordt zaterdag een verkoop van afgeschreven boeken ge houden. Verkoop tijdens de openingsuren van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.30 uur. CNV - Het CNV houdt vrijdag 5 maart een familie-avond voor leden in cultureel cen trum De Halle. Verbondsbe- stuurder mr. A. de Geus houdt een inleiding over actuele za ken en ontwikkelingen rond de sociale zekerheid. Verder is er cabaret, een optreden door een gospelgroep en gelegen heid tot het stellen van vra gen. Aanvang 20.00 uur. KAARTINGEN Zaamslag - Zaal Het Wapen van Zeeland, 24 personen. Bieden zonder roem: 1. P. van Doorn, Stoppeldijkveer; 2. D. Tolsma, Oostburg; 3. N. Knol, Zaamslag. Hulst - Personeelsvereniging ge meente Hulst, negentien perso nen. Bieden: 1. C. de Beule, 2. J. Voet, 3. W. Everaard. SCHIETINGEN St.-Jansteen - Zaal 't Centrum, 24 schutters. Hoge en tweede zij- vogel: F. de Nijs, Stekene; eerste zij vogel: R. D'Hondt, Zuiddorpe; grootste aantal (6): F. van Hooije, Hulst. DINSDAG KLOOSTERZANDE -Café de Reizende Man, 19.30 uur vleeskaarting. WALSOORDEN -Café Rue du Nord, 13.30 uur schieting voor bejaarden. SAS VAN GENT De Roselaer, KBO, 14 uur, kaarting. Van onze correspondent Clinge - Ongeveer 32 jonge ren, vergezeld van een aantal bestuursleden en ouders van de jeugdcommissie van de Clingse Hengelaarsvereni ging, hebben zaterdag afval verzameld. Aan de oevers van de viswateren aan de Verkor ting, Zestigvoetkreek, Witte Bergen, De Weelen en De Ternijputten werden twaalf vuilniszaken afval verzameld. Naast het zwerfvuil werden ook veertien autobanden, twee ligze- tels en een vat vet gevonden. Voorzitter R. van Craenenbroeck van de jeugdcommissie consta teerde dat het aantal kilogram men dit jaar beduidend minder was. „Door actie te voeren en de publiciteit erover mag verwacht worden dat de natuurliefhebbers en de wandelaars zich aan de regels houden. Op veel plaatsen zijn afvalbakken geplaatst, waar het zwerfvuil ingegooid kan worden. Overtredingen zullen er altijd blijven", aldus Van Crae nenbroeck. Hij vindt het een goede gewoon te dat jaarlijks de jeugd erbij betrokken wordt. De medewer king van de gemeente, die het verzamelde vuil kwam ophalen, draagt er eveneens toe bij dat deze actie jaarlijks georgani seerd wordt. Na het werk werd de jeugd in de gelegenheid gesteld om in het clublokaal allerlei spelletjes te doen. Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Van Vlodrop Processing in Bergen op Zoom heeft de Nationale Ideeënbus Award gewonnen. Het bedrijf heeft een milieuvriendelijke manier gevonden om fotochemi- caliën te hergebruiken. De prijs is ingesteld door het Innovatiecentrum Nederland. De jury was vol lof over de vinding van het Bergse bedrijf. Na jaren lang onderzoek slaagde het be drijf er in volledig hergebruik- bare fotochemicaliën te ontwik kelen voor de zogenaamde mini- labs waar foto's in een uur wor den ontwikkeld. Na gebruik van de chemicaliën worden ze door Van Vlodrop opgehaald en, zon der afval te veroorzaken, herge bruikt voor het maken van nieu we chemicaliën. Op deze manier moet het afval niet worden ver brand. De jury was zo onder de indruk, dat het Bergse bedrijf tweemaal het cijfer tien voor de vinding kreeg. Dat is nog nooit.voorge komen in de geschiedenis van de Nationale Ideeënbus. Eén tien was voor de vinding zelf en één voor de uitwerking. De jury had ook goede woorden over voor de door Van Vlodrop ontwikkelde zogenaamde Opti mizers. Met behulp van deze technologie kan bij fotografische processen in de gezondheidszorg en de grafische industrie een besparing op grondstoffen en water van zo'n 75 procent wor den bereikt. Akzo en DSM waren ook in de race voor de Nationale Ideeën bus Award. De Roosendaalse wethouder Borghans, burgemeester Klitsie van Woensdrecht, Tweede-Kamerlid Castricum van rechts naar links) en wethouder Bax van Bergen op Zoom tweede van links) luisteren tijdens het PvdA-bezoek naar de uitleg over de ontwikkelingen bij Fokker. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN meer vliegtuigen te repareren en een onderhoudsbeurt te geven. „Hoewel er natuurlijk ook in Duitsland bedrijven zijn, die zich met dit soort werk bezig houden." Wel stelde hij de mensen van Dasa verbaasd waren over de technische mogelijkheden die Fokker biedt. „Zoals grotere deuren in een vliegtuig zetten. De Duitsers die hier onlangs op bezoek waren, waren echt ver baasd dat we dat konden." Van onze correspondente Sint Jansteen - Het multi functioneel ingerichte moto rieklokaal op D.V.O. Eecken- stein in de Visserijstraat 1 in Sint Jansteen wordt woens dag 4 maart feestelijk geo pend. De Zeeuwse Stichting voor So ciaal Pedagogische Welzijnszorg heeft het lokaal, een soort gym zaal waar de motorische functies van het lichaam geoefend wor den, volledig kunnen inrichten omdat het een schenking kreeg van de Kiwanis Axel. Het programma van de feestelij ke opening ziet er als volgt uit: ontvangst om 13.30 uur op het centrum, een officieel gedeelte om 14.00 uur met toespraken en om 14.30 de feestelijke ingebrui kname. De deelnemers voeren een toeneelstukje 'Sneeuwwitje' op en er is gelegenheid om de 'snoezelruimte' te bezichtigen. Het feest wordt om 16.30 uur afgesloten. Van onze verslaggever Koewacht - Frans de Block uit Wachtebeke zal donder dag 4 maart in Koewacht vertellen over de tijd van smokkelbendes tussen 1935 en 1950. Frans de Block, ooit zelf lid van een smokkelbende waarvan zijn broer Victor de leiding had, houdt zijn lezing op uitnodiging van oudheidkundige kring De Vier Ambachten in gemeen schapscentrum De Vlasschaard vanaf 20.00 uur. De Block zal de al dan niet sterke, maar geheel op waarheid beruste verhalen, vertellen in het dialect van de streek. „De meer dan waarschijnlijke aanwezig heid van mensen die op de een of andere manier met het ver schijnsel smokkelen te maken hadden, kan aan de avond een pikant tintje geven", zo belooft de oudheidkundige kring. Van onze verslaggever Moerdijk - Het waterschap de Dommel verwacht over enkele weken, als de milieu effectrapportage (MER) ge reed is, meer duidelijkheid te hebben over de plek waar de gezamenlijke slibverbrander van de Brabantse water schappen zou moeten worden gebouwd. Daarbij zijn Moerdijk, Helmond en Tilburg nog steeds in beeld als mogelijke vestigingsplaatsen. Dat zegt watergraaf A. Segers van het waterschap de Dommel die daarmee het gerucht dat Til burg als mogelijke vestigings plaats uit beeld zou zijn verdwe nen, tegenspreekt. Volgens Segers is het voorbarig om Tilburg nu al 'af te schrijven' als de plaats waar de gezamen lijke waterschappen mogelijk een slibverbrander willen gaan bouwen.

de Stem | 1993 | | pagina 11