wnmm DE STEM Sport Bekroning van 'gouden' serie Wilfried Nelissen maakt ploegwerk af NAC drukt door in tweede helft LB-LEASE DICHTBIJ UW BEDRIJF. Van Hooijdonk: 'Spelbos vindt goede snaar bij meeste spelers' OP TV !K de verschillen Motard forceert ontknoping in Omloop Het Volk Raas niet ontevreden Twijfels over De Wolf en Bosz PSV aast op Finse j eugdinternational Koeman moet weer pauzeren 'n Questie van Garantie BE t de NCRV de documentaire 'Tv ide Duitse film over het leven van I te mijnwerkers in het grensgebjÏÏ I p de 'hel' van de President Stem nijnwerkers in de meest onmense feroorzaakt dan ook regelmatig ogtij. Dagelijks zijn deskundigen bngrescentra bezig hun evangelie! .mmamaker Peter van Ingen dook om aan het eind van de dag met '-debat te voeren. Van Ingen tracht osia te doorbreken, door met de kijkervaring hebben, in debat te van een symposiumdebat over de boven het hoofd, nu werkgevers haffing daarvan en de vakbewe- laat? kaanse speelfilm uit 1988 van Ron eanu Reeves en Bonnie Bedelia tjn vader om aan geld te komen bereid om het losgeld te betalen. i uit 1973 van Buzz Kulik met en Larry Block. De eigenzinnige door zijn maatje Springy, wordt itrieke Hume om gestolen diaman- leidt naar Felix, de president van en naar Dottore, hoofd van een Felix' zus Alexis ook de hulp in at haar broer uitvoert. i uit 1986 van Oliver Stone met Michael Murphy. De opportunis- 1 Boyle reist om journalistieke en raar El Salvador. Daar raakt hij die de bevolking levert tegen de tt. Richard is op persconferenties wordt daarom uitgewezen. Hij vadoraanse vrouw en kinderen kaanse autoriteiten terug over de mtmassBtm IgWyv: -Tijl - 14,16, 18, 20 en 22 u. Con senting adults. -Wapper - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Bitter moon. - Sinjoor 14 en 16 u. Beauty the beast. 19 en 21.30 u. The bodyguard. -Ambassades Club 1 - 14, 16, 18, 20 en 22 u. Raising cain. - Ambassades Club 2 - 14 en 16.30 u. The bodyguard. 20 en 22 u. Beauty and the beast. - Ambassades Club 3 - 14, 16, 18, 20 en 22 u. Sister act. -Ambassades Club 4 - 15, 17, 19 en 21 u. Sister act. BRUGGE - Complex Zwart Huis 20 u. The last of the Mohicans. 20 u. Trespass. 20 u. Sneakers. - Memling 20 u. Honey I blew up the kid. - Van Eyk 20 u. Under Siege. Oplossing cryptogram 280 van a! gelopen zaterdag -r- -klapstuk -a-a-t-s- es-naakt- -t-s-a-v-y-b- jachtseizoen e-h—r-e-s-s- lichtstralen- -e-a-t-e-a-e- stoploon-golf e-k-o-h—d- nel-rietsnip -a-d-r-t-c- patent-echt -r-r-o-v-t- gieren -n-r- ueppjui moM oi 'uaqqnips '6 'den leedraaui g 'japuosjqo3J L 'Jous g 'sinin q0 tumid g 'siip3J uaoqas 'y 's^ugi jais 'sjqi>8J >f|o/vi i 'soojieui uba isioq do I Van Tilburg - Bastionen Groep I rn-lease BV, Ginnekenweg 21, Breda, tel.: 076-237575 MAANDAG 1 MAART 1993 DEEL B iRon Spelbos, die een grote inbreng heeft gehad in de succes- reeks van NAC. foto bert wieringa Van onze verslaggever Hein Groothuis Helmond - Het behalen van de periodetitel door NAC betekende zaterdag de bekroning van een 'gou den' serie onder het be wind van Ron Spelbos. Na een zwakke start van de derde periode - 4-0-neder- laag tegen NEC, het laat ste duel onder eindverant woordelijkheid van Piet de Visser - bemachtigde de Bredase eerstedivisie-club met de oud-international aan het roer dertien pun ten uit zeven wedstrijden, Slechts RBC slaagde erin NAC een punt af te snoe pen. Ron Spelbos, voor wie de meer dan duizend meegereisde sup porters minuten lang lovende spreekkoren aanhieven, waakt er wel voor om zichzelf op de borst te slaan. „Het is niet mijn ver dienste. Het is het succes van de ploeg. Ik heb begrepen dat er in de eerste competitiehelft nogal wat tegenvallers waren met bles sures," vertelde hij diplomatiek, om er grijnzend aan toe te voe gen: „Maar het is wel leuk als het publiek op zo'n manier zijn waardering uitspreekt, leuker in ieder geval dan dat ze roepen dat je moet oprotten." Inmiddels is het echter wel dui delijk dat de inbreng van Spel bos in de klinkende resultaten van de laatste tijd zeer groot is geweest. Hij heeft van NAC weer een team gesmeed, heeft een boodschap die gehoor vindt. Doordat hij een man van deze tijd is. Met een flinke dosis en thousiasme en een stel bekende kreten red je het als trainer tegenwoordig niet meer. Pierre van Hooijdonk, die met drie gave treffers, waarbij einde lijk weer eens een uit een vrije trap, zijn doelpuntentotaal in dit seizoen opschroefde tot 19, geeft ook aan dat er een wezenlijk verschil is tussen Spelbos en De Visser. „De Visser raakte bij vier, vijf spelers de goede snaar," aldus de lange spits. „Spelbos daarente gen raakt de goede snaar bij dertien of veertien spelers. Dat is het grote verschil. Voorts is het zo dat De Visser een grote misser heeft gemaakt. Dat is het feit dat hij Remie geen kans heeft gege ven. Hij benaderde Remie ook wat vreemd. Zei tegen hem dat hij van mensen had gehoord dat Remie nog niet zijn oude vorm terug had. Remie antwoordde dat hij het juist anders had ge hoord. Spelbos heeft Remie wel het vertrouwen gegeven en tege lijk van Gesthuizen, die weinig rendement op rechts had, een uitstekende tweede spelverdeler gemaakt. Dat is een grote ver dienste geweest van Spelbos." Of Spelbos bij NAC blijft, is echter nog onzeker. Over con tractverlenging is in ieder geval nog niet gesproken. „We hebben alleen afgesproken dat we voor 1 april de intentie zullen uitspre ken of we al dan niet met elkaar zullen doorgaan. Ik moet zeggen dat ik het uitstekend naar mijn zin heb, maar dat lijkt me niet zo moeilijk onder deze omstandig heden," aldus Spelbos, bij wie bepaald niet alle remmen los gingen na het pakken van de prijs. „We hebben wat geluk ge had met deze periodetitel. Maar zo gaat dat in het voetbal. De ene keer heb je geluk en de andere keer tegenslag. NEC had van de week wat geluk met een penalty tegen Haarlem. Nu ver speelt het een punt tegen Hera cles. We moeten ook met beide benen op de grond blijven staan. Zaterdag wacht ons met TOP een nieuwe klus." Ook de spelers verkeerden niet in een roes. Zij stonden eveneens stil bij het vervolg van de com petitie en speciaal het kam pioenschap en de daarbij beho rende rechtstreekse promotie. „Het is leuk die periodetitel, maar nu moeten we zien door te stoten," merkte aanvoerder Ton Lokhoff op, die zaterdag grote vrijheid genoot om kwistig met afgemeten passes te strooien. En Pierre van Hooijdonk: „We moe ten deze serie nog drie, vier wedstrijden zien voort te zetten. Dan staan we zo drie punten los." Van onze verslaggever Jacques Eestermans Gent - Frans Suis was zater dag één van de drie motorrij ders in de Omloop Het Volk, die door de Belgische televi sie was ingezet bij de semi- klassieke opening van het wielerseizoen. Hij was de meest ervaren 'piloot' van het trio. „Ik doe dit werk al meer dan dertig jaar, meneer." Enkele kilometers voor de eind streep op de Gentse Watersport- baan schoof Suis niettemin met z'n motor onderuit en gleed van links naar rechts over de weg. Daarmee leidde hij ongewild de ontknoping in van de 48e uitga ve van de eerste Vlaamse be- roepsrennerswedstrijd. Vijf renners - Johan Museeuw, Gilles Delion, Mare Sergeant, Wilfried Nelissen en Johan Ca- piot - kwamen door de ongeluk kige actie voorop. Met drie Bel gische sprinters (tweevoudig winnaar Capiot, Museeuw en Nelissen) in het eerste gelid leek de Omloop Het Volk als vanouds uit te draaien op een spurt. Maar zover liet het jonge talent Nelis sen uit de dit seizoen al zeer succesvolle Histor-brigade van Walter Planckaert/Peter Post bet niet komen. Op iets meer dan duizend meter voor het einde viel de 22-jarige prof uit Alken aan. Bij zijn medevluchters, die nog werden opgeslokt door de grote groep, was de fut er na ruim 200 kilometer door de snij dende kou uit en Nelissen kon daardoor onbedreigd naar de meest prestigieuze overwinning in zijn nog korte, maar reeds opmerkelijke loopbaan fietsen. De winnaar moest na afloop de aandacht aanvankelijk delen me' Frans Suis. Begrijpelijk, "ant het was niet voor de eerste maal dat de motards, zoals de matorrijders in het wielerjargon worden genoemd, in opspraak kwamen. In een nog niet zo ver verleden waren ze verantwoor delijk voor een onreglementair Van onze verslaggever Gent - Gelet op de omstan digheden was Jan Raas te vreden met de derde plaats van Eric „^pberaerden in de 48e Omloop Het Volk. De Zeeuw, nauwelijks hersteld van een stevige griep, die hem in Sicilië aan het bed kluisterde, had met moeite een representatieve ploeg kunnen formeren voor de Belgische openingsklassie- ker. Slechts tien van de zestien renners waren inzetbaar, van wie een aantal bij lange na niet honderd procent fit was. Erik Dekker en Frans Maassen waren vorige week ook het slachtoffer van de in het peloton heersende griep-epidemie. Jelle Nij- dam had tevoren negen da gen in bed gelegen. Het was daarom niet verwonderlijk dat het drietal de finish in Gent niet bereikte. „Ik had niet veel meer ver wacht," sprak Raas met een stemgeluid als schuurpa pier. „Dekker en Maassen hebben naar vermogen ge presteerd. Dat geldt ook voor Nijdam. De gezonde jongens hebben geprobeerd de wedstrijd naar hun hand te zetten. Maar ze waren met te weinig." koersverloop in Luik-Bastena ken-Luik en de Brabantse Pijl. Zaterdag was er van kritiek ech ter weinig te bespeuren. „Het was een ongelukje," be zwoer Suis, die zich slechts druk maakte over de schade aan z'n nieuwe motorpak („Ik heb er 38.000 .frank voor betaald en vandaag droeg ik het verdorie pas voor de eerste keer.").'„Ik werd door de renners helemaal naar de linkerkant van de weg gedreven, een beugel van de mo tor raakte de stoeprand en toen was er geen houden meer aan." „Een ongelukje," was ook de visie van Wilfried Neljssen en de overige renners. „Ik werd nog wel geraakt," deed de winnaar uit de doeken, „maar ik kon me gelukkig overeind houden." Over koersvervalsing werd door nie mand gesproken. Nummer drie Eric Vanderaerden: „Het blijft gissen, maar ik denk dat het anders op een groepssprint was uitgedraaid. In dat geval had ik ook mijn geld gezet op Nelissen. Hij maakte de beste indruk en had het minst geleden." De tactiek van de ploeg Plan- ckaert was zaterdag even simpel als doeltreffend. Nelissen: „De afspraak was dat Jo Planckaert en ik ons rustig zouden houden tot in de finale en dat de anderen er voor moesten zorgen dat er in elke ontsnapping iemand van ons mee was. De uitvoering van het strijdplan is vandaag perfect verlopen. Dat komt omdat we een goede, uitgebalanceerde ploeg hebben." Mare Sergeant diende de belan gen van het winnende team, toen Johan Capiot op de Oude Kwa- remont, het eerste obstakel in het parcours, de wedstrijd op zijn schouders nam. Nico Ver hoeven en de later door Suis omver gereden Viatcheslav Eki- Wilfried Nelissen gaat als eerste over de streep. foto epa mov - hij was daarvoor even weg met Jacq Hanegraaf - namen het karwei nadien keurig over van de Belgische helper, die in de ultieme fase zelf opnieuw aan het front streed. De grootste fa vorieten voor de eindzege naast Nelissen, Capiot en Museeuw, beiden zeer actief, hadden zich intussen stuk gebeten op de su prematie van de Histor-formatie. zie verder sport-B6 Rotterdam (anp) - -De opstelling van Feyenoord voor de eerste Europese bekerwedstrijd tegen Spartak Moskou, morgen in de Kuip, blijft lang met de nodige twijfel omgeven. Centrale verdediger De Wolf (bovenbeen) en middenvelder Bosz (ziek) vormen probleemge vallen. Pas op de dag van de wedstrijd valt de beslissing over het meespelen van het ervaren duo. Bosz meldde zich zaterdagmidag bleekjes in de Kuip voor de competitiewedstrijd tegen Go Ahead Eagles (4-2). Na medische controle werd hij meteen naar huis teruggestuurd. „Peter wilde graag spelen, maar dat was onverantwoord," gaf trainer Geert Meijer aan. „Met griep moet je in bed liggen. Of hij dinsdag weer hersteld is, valt nu nog niet te zeggen." Met de spierblessure van De Wolf gaat het de goede kant op. De mandekker voltooide zaterdag zonder klachten zijn eerste duurloop. Tijdens een korte interval-training keerde de pijn evenwel lichtelijk terug. „Bij sprinten verkrampt de spier nog enigszins," liet De Wolf weten. „Als ik me niet honderd procent fit voel, speel ik niet tegen Spartak. Ik wil die wedstrijd niet ten koste van alles halen. Ik koop er niets voor om daarna weer wekenlang te moeten revalideren." Feyenoord kan in de twee duels voor de kwartfinale van het Europese toernooi voor bekerwinnaars zeker niet beschikken over Fraser en Van Loen. Eerstgenoemde zit zijn schorsing van drie wedstrijden uit, de ex-Ajacied is nog niet speelgerechtigd. Van onze versléggever Den Bosch - PSV is met het Finse FC Haka Valkeakoski in onderhandeling over de Finse jeugdinternational Jussi Nuore la. De achttienjarige verdedigen de middenvelder heeft al twee oefenstages in Eindhoven achter de rug. Vorige week maakte hij daarbij zoveel indruk, dat manager Ploegsma namens PSV de onder handelingen is gestart met de Finse club van Nuorela. „De bedoeling is dat hij dit seizoen eerst zijn schoolopleiding af maakt. Ik verwacht dat we er met de club wel uitkomen," ver telde Ploegsma gisteren. Met de speler heeft hij al principe-af spraken gemaakt. De komst van de Roemenen Se- lymes en Munteanu, die op proef naar Eindhoven zouden komen, is van de baan. Met Nuorela en de Zweed Ingesson rekent PSV in het komend seizoen al op twee nieuwe buitenlanders. Boven dien lopen de contracten van Popescu en Romario door. Con tractverlenging voor Kalusha is hoogst onzeker. Van onze verslaggever Den Bosch - Het herstel van Erwin Koeman heeft nieu we vertraging opgelopen. Koeman die eind november een knieoperatie onderging, moest gisteren afzien van een rentree in het duel van PSV met FC Den Bosch. „Het was de bedoeling dat Erwin Koeman hier een hal ve wedstrijd zou spelen, maar hij heeft er toch van af moeten zien," zei coach Hans Westerhof. Koeman zal daarom ook geen deel uitmaken van de spelers groep, die zich vanaf van daag voorbereidt op het duel met IFK Göteborg (woensdag) in de derde ron de van de Champions Lea gue. Behalve Koeman zullen ook de geblesseerden Ellerman en Beerens niet van de par tij kunnen zijn. Indien Ka lusha morgen terug is van een WK-wedstrijd in Zam bia, wordt hij aan de selec tie toegevoegd. In dat geval moet van de andere drie buitenlanders (Romario, Po pescu en Heintze) vermoe delijk Heintze wijken. Van onze verslaggever Helmond - Het verschil in waliteit tussen NAC en Hel- fflond Sport, dat zes spelers ■riste door blessures en orsingen en daardoor naast de reserve-doelman 'echts een speler op de bank a(Lkwam zaterdagavond op sPortpark De Braak in Hel- Md duidelijk tot uiting, p m de uitslag (1-4), die S aien de scoringsmogelijk- „f. ,,n°g hoger had kunnen uitvallen. Het hele duel verliep evenwel 7l naar wens voor NAC. Na e" snel verkregen 0-2-voor- 0-1 door Van Hooij- j na welgeteld zestien secon- iJLen ®"2 door Lammers; beide f„„, waren het gevolg van ten van Meeuwsen - kwam de i- j e Pk>eg wonderlijk genoeg L P,roblemen. Zij haalde de 's zeer moeizaam met een S lge marSe (1-2). Heijster vfjj? f m de 24e minuut uit een liiii P' waar Karelse nauwe- s ,it.°P reageerde, voor de aan- eafT reffer: Dezelfde speler °n een bijna niet te missen kans op de gelijkmaker, maar de kwelgeest van Wilnis slaagde er op twee meter voor het doel nog in de bal over te knallen. NAC-trainer Ron Spelbos: „Na die 2-0-voorsprong beleefden we een moeilijke periode. Zij gingen vrij snel een op een spelen, waardoor je een ander soort voetbal kreeg, waarop de ploeg zich niet goed instelde. De in stelling van het kan wel na die 2-0 heeft er misschien ook wel wat mee te maken gehad. Er was in ieder geval niet het echte gif om de wedstrijd af te maken. En klasse zonder arbeid werkt nu eenmaal niet. In de tweede helft heeft de ploeg het weer goed opgepakt." NAC, waarbij Sas, Van Hooij donk en Remie („Het leek wel of mijn tegenstander bang voor me was.") hoofdrollen vertolkten, zette de tweede helft helemaal naar zijn hand. Vanaf het begin werd Helmond Sport met de rug tegen de muur gezet. Toen Pierre van Hooijdonk in de 59e minuut met een vrije trap van de rand van het strafschopgebied de kloof terug bracht naar twee doelpunten, was het gebeurd met de weerstand van de Oostbra banders. Trainer Louis Coolen: „Toen gingen de kopjes hangen." Nadat twee minuten later Van Hooijdonk na goed voorberei dend werk van Brusselers en Lokhoff voor 1-4 had gezorgd, etaleerde NAC staaltjes salon voetbal, die er zijn mochten. Aanvallen met 20 tot 25 maal balcontact zonder dat er een Helmonder tussen kwam, waren geen uitzondering. Kansen kwa- (AD VERTENTIE) Onze uitlaten garanderen wij 2 jaar en banden zelfs hun gehele levensduur. Deze garantie omvat zowel onderdelen als arbeidsloon! BREDA CENTRUM OUDE VEST 27. TEL. 143173 BREDATILBURGSEWEG 139. TEL. 877510 OOSTERHOUT ABDIS V. THORNSTR. 70. TEL. 57590 m men er ook uit voort - de beste was voor Gesthuizen, die vrij voor het doel naast schoot - maar die waren niet meer aan de Bredanaars besteed. De meegereisde supporters deer de het niet. Die verkeerden al lang in een uitgelaten stemming. De stemming werd nog ver hoogd, toen de NAC-spelers zon der uitzondering de fans langs gingen en tientallen handen drukten, en de climax kwam enkele minuten na afloop, toen de uitslag van Heraeles-NEC werd bekend gemaakt. Een waar indianengehuil barstte los. „Geweldig die supporters," al dus Pierre van Hooijdonk. „Ze betekenen een geweldige steun voor ons. Ik durf trouwens te wedden dat er nu zaterdag 9000 man op de tribunes zitten." HELMOND SPORT - NAC 1-4 (1-2) - 1. Van Hooijdonk 0-1, 8. Lammers 0-2, 24. Heijster 1-2, 59. Van Hooij donk 1-3, 61. Van Hooijdonk 1-4. Scheidsrechter: Van Egmohd. Toe schouwers: 3.000. Gele kaart: Ver- berne (Helmond Sport). HELMOND SPORT: Van Duijnho- ven, Xhofleer, Meeuwsen, Verberne, De Vries, Heijster, Ton, Schuman, Weijers, Moriiz, Verbeek. NAC: Karelse, Koumans, Zonder van, Sas, Wilnis, Remie, Lokhoff, Gesthuizen, Brusselers, Van Hooij donk, Lammers. John Lammers (tweede van rechts) in duel met een Helmond Sport-verdediger. foto ton van de meulenhof

de Stem | 1993 | | pagina 9