Met PSU op de grunge-toer EET wijzer MODE Nieuw infosysteem voor automobilist 'eifaart Grote verwarring rond advies urologen over prostaatonderzoek Roemrucht blad Life krijgt ander jasje Een heel bruikbaar cadeautje van duizend gulden van defensie Tafelkoning in chutney Modieuze vrouw trekt mannenonderbroek aan OEK (BELGIË) 50 BFR 523 I IS A Dooren en Zn irticulieren EN CARIN CONSUMENT Project voor verkeersveiligheid Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. MEDISCHE RUBRIEK .lie maand "GROOTMOEDERS SAUS sla en aardappelkroketjes Ook voor: EVENEMENTEN KOUDE SCHOTES DINERS BUITENSHUIS ZAALTJE 30 PERS. IPERS. M warmte-, geluidwerend iaat leverbaar Isolatie B. V. :peditieweg 10 - 4715 RM Rucphen 31654-3153 - Fax: 01654-3510 om te zoenen tankje, jubileum, receptie, verloving, overwinning,' en. Abraham, openbare lar door, mag best eens in n wel op de pagina i/loeilijk is dat niet en duur 9 zijn. Prijs per regel of p. 2,40*, één grote regel f 2,89 resp. 3,04*. atsen van een foto of een formaat van 35 x 45 ij 15,96 resp. 16,76* tarieven op aanvraag. Bij betaling wordt 4,50 kend. Foto's worden niet el 076-236442 of geef uw ér plaatsing af bij één van i. Schriftelijke opgaven ind geaccepteerd indien ékend zijn, ook indien uw j bijgevoegd is. is het recht voor teksten an redenen te weigeren, jr klachten bereiken over 3kst behoudt de uitgever oor om de naam van de rer bekend te geven. ren gelden op zaterdag ligingsnieuws 1 kolom op donderdag vd 7 29-8-80-29-2-93. Ooor Jetty Ferwerda Breda - Soms brengt het leven een aangename ver rassing. Onlangs liet het ministerie van Defensie weten dat vierhonderddui- zfnd ex-dienstplichtigen een fraaie erfenis aan het leger overhouden. Ze mo gen hun plunjebaai met in houd houden. Officieel heet die stevige groene zak met zijn gevarieerde inhoud Persoonlijke Standaard Uitrus- iiej (PSU). Meest in het oogspringend zijn de degelijke lange onderbroeken, de zware kistjes, het gevechtspak en de baretten. Verder zitten er nog tal van handige attributen in die plunjebaai, zoals pukkel, koppel, handschoenen en zakmes. De «aarde van zo'n PSU bedraagt ongeveer duizend gulden, lot voor kort moesten die plun jebalen na verloop van tijd inge leverd worden, maar dat is voor- j. Defensie heeft besloten dat ex-dienstplichtigen ze mogen houden. Immers, nieuwe lichtin gen militairen krijgen een nieu we, modernere uitrusting en dat maakt inzameling van de oude pSU's overbodig en onrendabel. Daar staat-ie dan op zolder of in de schuur, die legergroene plun jebaai. Styliste Heieen Verhelst bekeek de inhoud van die PSU- zak eens goed en kwam tot de conclusie dat de onderdelen pre cies passen in de nieuwe jrunpe-trend. Grunge betekent eigenlijk vies en smerig. Het is na hippie- en punkbeweging een nieuwe vorm van anarchie die is ontstaan in de muziekkliek van het Ameri kaanse Seattle. Aanhangers van grunge zetten zich af tegen de gevestigde orde en het uitzicht op een hopeloze toekomst. Het is een reactie van de Amerikaanse jeugd op de enorme werkloos heid, het seksisme, de armoede, aids en het opkomend fascisme. In lagen De kleding is oud en tweede hands en wordt in lagen over elkaar gedragen. Vrouwen dra gen bijvoorbeeld een lange on derbroek met bloemetjesjurk en daaroverheen een oversized trui. Mannen een kilt (zoals Axl Rose) met een vaal sweatshirt. Op het hoofd wordt een soort schaat- muts gedragen en aan de voeten dragen beide geslachten oude soldatenkistjes. Alles wat naar nieuw ruikt, is uit. In Nederland is grunge nog niet echt doorge drongen, behalve dan bij de fans van Nirvana en Pearl Jam en een overtuigde trendsetter. Bewerken Wie zich aangetrokken voelt tot de grunge-stijl heeft aan een PSU genoeg, bewijst Heieen Ver- helst. „Aan de legergroene kleur valt genoeg te doen. De shirts en broeken kun je met gemak ver ven, bleken of op een andere manier bewerken. De kleding stukken zijn goed als basis te gebruiken. Zo is de khaki-kleu- rige, lange onderbroek een leg ging van prima kwaliteit, even als de soldatenbroek." De cape vond ze prachtig en erg handig, evenals het tasje voor aan de koppelriem aangezien dat met naaigerei is gevuld. „Komt altijd van pas", aldus Heieen Verhelst. De pukkel is een acces soire dat iedereen naar believen kan versieren met poppetjes, kleurige sjaals, buttons of tek sten. De styliste combineert voor vrouwen bijvoorbeeld de lange onderbroek met het hemd met lange mouwen, daarover komt een gedessineerde blouse en een vestje met korte mouwen. Aan de voeten gaan de sokken en soldatenkistjes, voor echte kouk leumen zijn er ook nog wollen handschoenen. Heel bruikbaar Mannen kunnen de (geverfde) soldatenbroek dragen met een warm sweatshirt en daarover heen het legergroene singlet. Om de hals een doek van netstof en op het hoofd de baret. Om de heupen kan de koppelriem met tasje en aan de voeten de sokken en soldatenkistjes. Voor een kleurig accent zorgt een gedessi neerde halsdoek. „Voor de grunge-trend is mili taire kleding heel bruikbaar", vindt Heieen Verhelst. „Het is gebruikt en dus vaal en vaak al een beetje versleten. Je moet wel oppassen dat je de kleding niet in een agressieve stijl combi neert. Dat past juist niet bij deze mode". Een PSU levert genoeg kle ding voor de grunge-stijl. foto heleen verhelst MAANDAG 1 MAART 1993 A6 Door Marijke Prins Tafelkoning, gele reus en boterbal. Drie mooie namen voor verschillende rassen van een grote vrucht: de pompoen. Je kunt pompoen aan een stuk kopen; dat is handig want een hele vrucht is meestal wat veel van het goede. Pompoen is lekker te verwerken in soep, maar is ook geschikt om te gebruiken voor een chutney, een zoetzure moes van groenten en kruiden. Voorbereidingstijd: 10 minuten Kooktijd: ruim 60 minuten 1 kilo pompoen (schoon gewicht) 4 dl azijn 200 gram bruine suiker sap van 1 sinaasappel 2 grote uien 4 tenen knoflook 150 gram rozijnen 4 theelepels geraspte gember 1 theelepel gemalen geelwortel 2 theelepels speculaaskruiden 4 stukjes foelie 2 laurierbladeren 1 theelepel mosterdzaadjes 1 theelepel peperkorrels 2 theelepels zout zaadjes van 4 zaaddozen cardamom Koop ruim 1V4 kilo pompoen; dat levert een schoon gewicht van 1 kilo op. Ontdoe de pompoen van schil en zaden en snij de vrucht in handzame brokjes. Maak ook de uien schoon en snipper ze heel fijn. Doe hetzelfde met de knoflook. Zet dan ook de overige ingrediënten klaar: was de rozijnen, schil de gember en rasp vier theelepels en haal de zaden uit de dozen cardamom. Doe groente, kruiden, azijn en suiker samen in een grote pan met dikke bodem. Gebruik slechts de helft van de azijn. Laat de massa sudderen totdat de pompoen tot moes is geworden. In mijn geval was dat zeker een uur, maar het hangt ook af van de versheid van de vrucht. Voeg dan de rest van de azijn en het sap van de sinaasappel toe. Laat het geheel nog een kwartiertje pruttelen met deksel van de pan totdat de chutney een stevige dikte heeft bereikt. In de laatste fase moet de chutney goed in de gaten gehouden worden. Roer af en toe om, zodat hij niet aan de bodem van de pan gaat plakken. Giet de chutney gloeiend heet in goed schoongemaakte potten met een deksel met een ijzeren sluiting (cip-off deksel). De chutney is dan lange tijd houdbaar. Door Jetty Ferwerda Het laatste kledingstuk dat de man voor zichzelf dacht te hebben, is nu ook ingepikt door vrouwen. Zijn onder broek. Dat ze er vandoor ging met zijn overhemd, singlet, kostuum en stropdas is nog tot daaraan toe. Maar zijn onder broek? En toch is het zo. Voor al die modellen van Calvin Klein moeten vanaf nu achter slot en grendel. Zelf was Calvin Klein tijdens de voorjaarsmodeshows ere gast bij diverse mode-ontwer pers. Bij Karl Lagerfeld zat hij op de voorste rij en idem dito bij Valentino. De show van Chanel miste hij, jammer ge noeg. En juist die show had hem waarschijnlijk het meest aangesproken. Of niet. Het modehuis bracht namelijk mannenondergoed op de plan ken a la Calvin Klein met het Chanellabel frontaal op de tailleband. Heupwiegende mo dellen droegen het onder zwarte, doorschijnende cirkel rokken, opengeknoopte jurken of zichtbaar onder een non chalant, tot heuphoogte, afge zakte broek. Voor dit laatste zocht Chanel inspiratie bij rapper Marky Mark. Klein's onderbroeken zijn een begrip. Toen ze nog niet in Nederland verkrijgbaar waren zelfs een statussymbool. Voor al yuppies waren gek op het ondergoed. En toch is er ei genlijk niets bijzonders aan te zien. Het is altijd wit, heeft een perfect passend simpel model en een brede tailleband waarin de naam Calvin Klein is meegeweven. Als hij er niet zulke mooie advertenties van had laten maken -halfnaakte, welgevormde Adonissen gefotografeerd door Herb Ritts - hadden ze nooit die bekendheid gekregen. En nu verkoopt zelfs Chanel de mannenonderbroek voor vrouwen. Volgens een bericht in W-Fashion Life loopt het storm. De puur katoenen set jes (slipje mèt bh) kosten 'slechts' 400 Franse francs, plusminus 135 gulden. Voor Chanel is daarmee de cirkel rond. Want Coco Chanel zelf verwerkte het ondergoedtex- tiel in haar beroemde mantel pakjes. Shockerend destijds, maar wel een wereldvondst. Want het kreukte niet, had een goede pasvorm en zat lek ker om het lijf. De terugkeer van het simpele witte ondergoed is ook een reactie op de jaren van luxe lingerie die achter ons liggen. Een bh of broekje moest van kant, satijn of zijde gemaakt zijn en dat betekende meestal een flinke aanslag op de por temonnee plus extra werk, want fijne lingerie was je met de hand. Gewone witte, katoe nen onderbroeken gaan ge woon de wasmachine in en het verschijnsel benadrukt maar weer eens dat we genoeg be ginnen te krijgen van uiterlijk vertoon en overbodige luxe. Terug naar de basis is het motto, al kost zo'n witte on derbroek wèl honderd gulden. e voorkomende service zoals dische, fiscale adviezen etc. lelijk of op langere termijn zijn d. ulturele en zakelijke activiteiten 4 maart 1993 officieel openge- 'I. 01608-33463 (tevens fax) g.g. 06-52114544. Van onze redactie consument Eindhoven - Philips Car Systems heeft een proto-type gepresenteerd van een uitgebreid informatiesysteem voor automobilisten. Het gaat om het zogenaamde Head Up Display dat informatie projecteert over de te volgen route en de verkeerssituatie. Car Systems is betrokken bij het Europese Socrates-project, waarin allerlei projecten ter bevordering van de verkeersveiligheid zijn gebundeld. Hierin wordt bekeken - door bedrijven en overheden - op welke wijze moderne elektronica en geavanceerde communicatiesys temen kunnen worden toegepast. Files Het prototype is een uitbreiding van het bestaande auto-navigatie systeem Carin. Behalve dat de chauffeur automatisch route-informa- tie krijgt, kunnen nu ook gegevens worden gevraagd en worden teruggezonden. Op deze manier kunnen files worden voorspeld en dus vermeden. De bestuurder kan informatie vragen over weersom standigheden, aansluiting op het openbaar vervoer en parkeergele genheid. - Miljoenen ?oor drie Europese proefprojecten (in Duitsland, Engeland en Zweden) die binnenkort beginnen, zal Car Systems ruim 300 apparaten leveren. De totale order, inclusief installatie, beslaat enige triljoenen guldens. Haar verwachting zal het verbeterde informatiesysteem vanaf 1996 gebruik worden' genomen. Volgend jaar zal BMW het huidige navigatiesysteem Carin in de BMW 750 inbouwen. De Head Up Display die Philips liet zien is nog in een ontwikkelingsstadium. Uw huis op dit formaat in de krant kost meestal minder dan een maand hypotheekrente en verkoopt sneller, want: nd van de nieuwe rijksweg Ser- Van onze redactie consument krachtig wordt of dat je last hebt van nadruppelen, precies de symptomen die ook optre den bij een volstrekt onschuldi ge en veel voorkomende ver groting van de prostaat. Nogal eens wordt de kanker pas ge vonden als hij zich al - vooral naar de botten - heeft uitge zaaid. In dat geval is genezing niet meer mogelijk. Men vol staat dan met een intensieve (hormonen)kuur om het leed zoveel als mogelijk te verzach ten. Is de kanker niet uitge zaaid dan haalt men de gehele prostaat weg. Dat kan slechts bij een kwart van alle ontdekte kankers en 75 procent van deze patiënten ge neest. Omdat kanker aan de prostaat vaak pas wordt ontdekt als het al te laat is, dus als er al klach ten zijn, zou je denken dat vroegtijdige opsporing bij alle mannen van pakweg boven de vijftig loont. Dit nu wordt be streden door prof. dr. Fritz Schroder, uroloog in Rotter dam. In de British Medical Journal van deze week schrijft hij dat de gebruikelijke opspo ringsmethodes - zoals rectaal onderzoek, geluidsfoto en door Jan Paalman bloedonderzoek - voor een be volkingsonderzoek te onbe trouwbaar zijn: „Die methodes zouden pas op grote schaal moeten worden toegepast als men zou kunnen aantonen dat daarmee de sterfte aan pro staatkanker daalt. Dat is nu niet het geval." En als je dan al kanker opspoort, wat dan nog? Alle mannen van 90 hebben kanker van de prostaat, bij mannen van 40 is dat bij 15 procent het geval. Prostaatkanker is doorgaans een milde zeer traag groeiende vorm van kanker: er gaan meer mensen mét dan aan prostaat kanker dood. Bovendien weet men nog steeds niet of opere ren in de meeste gevallen beter is dan gewoon afwachten. Het volledig weghalen van de pro staat zou vooral zin hebben bij de minder voorkomende agres sieve vorm. Het zou zelfs kun nen zijn dat twee op de drie patiënten onnodig wordt be handeld. Hoe gelukkig is Schroder nou met het advies om iedere geste riliseerde man van boven de 50 jaarlijks te onderzoeken? „Ik ben het er wel mee eens", zegt Schroder, „want we kunnen niet anders." Maar u heeft toch geschreven dat bevolkingsonderzoek op prostaatkanker geen zin heeft? „Jawel, maar u moet niet ver geten dat het hier niet om de gehele mannelijke bevolking gaat. Het gaat hier om een selecte groep met een verhoogd risico. Nu is dat bewijs voor dat extra risico inderdaad niet echt sterk. Maar stel je nou voor dat patiënten ons over vijf jaar aan klagen van: jullie hebben het kunnen onderzoeken, jullie hebben dat niet gedaan, en nu heb ik kanker. En inderdaad, het overgangsstadium van mild naar zeer kwaadaardig is met de bestaande testen wel dege lijk op te sporen. Maar ik geef toe, wat er nu gebeurt, vind ik een hele storende ontwikke ling." Dr. Siep Thomas, verbonden aan het Nederlands Huisartsen Genootschap, vindt de hele gang van zaken meer dan sto rend. „Die urologen hebben niet eens in de gaten dat ze van de ene dag op de ander, na wat paniekberichten uit Amerika, besloten hebben tot een bevol kingsonderzoek op prostaat kanker. Dat kan heel goed be doeld zijn, maar aan zo'n on derzoek zitten heel wat haken en ogen. Zo heeft het bevol kingsonderzoek op bijvoor beeld borstkanker het gevolg dat op elke terecht geope reerde vrouw, vier vrouwen ten onrechte worden behandeld. Om al te nadelige effecten te vermijden is er een Wet op het Bevolkingsonderzoek. En nou dit. Voor een goed bevolkings onderzoek is een betrouwbare opsporingsmethode noodzake lijk. Nou, die is er niet; lees maar bij Schroder zelf. Boven dien moet de patiënt adekwaat geholpen kunnen worden. En of behandelen bij een traag- groeiende tumor echt helpt is zeer de vraag. En weet je wat het rare is? Als die urologen nou echt consequent waren ge weest dan zouden ze nü ophou den met steriliseren. Dat idee kwam niet eens bij ze op!" Waar komt dat allemaal op neer? Waarom sterilisatie een grotere kans op prostaatkanker zou veroorzaken, weet men niet. Of die vergrote kans ook echt bestaat, is niet eens zeker. Of je prostaatkanker vroegtij dig grootschalig kunt opsporen is ook al niet zeker. Of in de meeste gevallen operatie zin heeft, is niet duidelijk. Als u de huisarts wilt raadple gen dan zal blijken dat hij op dit moment weinig meer weet dan wat u in de krant hebt gelezen, want officieel weet de huisarts nog van niets. Als u de informatie-lijn van de Neder landse Kankerbestrijding op belt (020-6644044) zult u weinig wijzer worden, want de Stich ting heeft nog geen standpunt bepaald. Kortom, het goedbedoelde maar overhaaste advies van de vaderlandse urologen is weer zo'n typisch voorbeeld van een medische voorlichtingsramp: in plaats van onrust uit te wieden wordt alleen maar meer onrust gezaaid. En de makelaar weet van wanten en kranten. Breda - Het legendarische Amerikaanse tijdschrift Life krijgt een ander jasje. Het al twee jaar durende onderzoek naar de toekomst van het blad is uitgelopen op een paar veranderin gen. Er is besloten, dat het blad in een maandelijkse frequentieLife in een kleiner formaat wordt uitgebracht. Het Amerikaanse artsenblad IAMA berichtte twee weken geleden, dat gesteriliseerde mannen een grotere kans heb- "sn op het krijgen van kanker aan de prostaat. Heel water dicht zijn de bewijzen niet, maar de Amerikaanse urologen adviseren toch om iedere geste riliseerde man van boven de "jftig jaarlijks op deze ziekte te onderzoeken. Meteen sloot de Nederlandse Vereniging voor Urologie zich bij dat Ameri kaanse advies aan. baarmee was de kat uit de zak. «warring bij de patiënten, onenigheid onder de artsen, ten week geleden liet het Ne derlandse Huisartsen Genoot schap weten dit onderzoek vol strekt voorbarig te vinden: „Pa tenten wordt onnodig de stui pen op het lijf gejaagd." nker aan de prostaat ;s jje meest voorkomende kanker dan de urinewegen en heeft eits als doodsoorzaak long anker van de eerste plaats 'Mdrongen. Vaak merk je in et begin van deze ziekte niets. er kan de piasbuis door de gezwollen prostaat zo worden geknepen dat plassen moei- J gaat, de straal minder te van de begrafenisstoet, veertig verslaggevers waren op pad; ze werden ondersteund door een dozijn motorkoeriers en drie he likopters. Zo konden de 22 pagi na's (in het vliegtuig werden de foto's ontwikkeld en de pagina's gemaakt) over Churchill's begra fenis nog net voor de deadline in Chicago op de persen. Kosten: 250.000 dollar. Het hoogtepunt van het tijd schrift lag in jaren veertig en vijftig. Daarna, na de opkomst van de televisie, werd het alle maal minder. Midden jaren ze ventig verdween Life zelfs enke le jaren. Adverteeerders lieten het afweten. In het nieuwe formaat kan het blad eenvoudiger tegelijk met de andere uitgaven van uitgever Time Inc. worden gedrukt. De oplage van Life wordt terugge bracht van 1,7 miljoen naar 1,5 miljoen. TEKENING BIRGITTIJDINK Daarmee is weer een tijdperk in de roemruchte geschiedenis van het blad afgesloten. Het grootformaat weekblad Life (gestart op 23 november 1936) legde in de loop van deze eeuw hele continenten bloot met ruim bemeten fotoreportages. De Li fe-reporters waren bij oorlogen, machtswisselingen, trokken diep het oerwoud in, volgden mensen van koninlijke bloede en zaten sterren uit de filmwereld op de hielen. Life was door die indrin gende -en kostbare - fotojour- nalistiek al snel een monument in de internationale tijdschrif tenwereld. Een illustratie van de Life-werk- wijze. Bij de begrafenis van Winston Churchill in 1965 werd door Life een vliegtuig gechar terd en omgebouwd tot studio, redactieruimte en donkere ka- Via het prototype dat nu ontwikkeld wordt, kan de automobi- mer. Zeventien Life-fotografen list een schat aan gegevens oproepen. foto rené manders stonden in Londen langs de rou-

de Stem | 1993 | | pagina 7