Kostenbesparing bij Hydro Agri Renoi Slecht w Stichting Jazz Club Zeeuws-Vlaanderen op zoek naar sponsors Protest-bijeenkomst tegen racisme rustig verlopen Personeelsreductie bij Sluiskilse fabriek blijkt niet voldoende te zijn Bonte Avond Club treedt weer op in Axel en Sluiskil Eén grote sneeuwbal maakt geen sneeuwman Schietpartij in Terneuzen documenten '57* V [Woningbouwve Karin Vos start club voor koken van natuurvoeding Geslaagde skivakantie Jansenius Zwaargewonde na ongeval in Goes Motorschip loopt aan de grond op Westerschelde Open dagen Zonneschool Kinderkleding en speelgoedbeurs in Steelant-Mavo de stem zeeland Van onze verslaggever Terneuzen - De economische reces sie speelt ook de Stichting Jazz Club Zeeuws-Vlaanderen parten. Volgens G. Verstraeten van de stichting is het niet meer zo van zelfsprekend voldoende sponsors te vinden voor het jaarlijkse Schelde Jazz Festival in Terneuzen. Daarom heeft de stichting voor de eer ste keer een brochure uitgegeven om bedrijven warm te maken voor sponso ring. Een basisbudget is aanwezig, maar er is extra geld nodig om een aantal grotere namen uit de jazzwereld naar Terneuzen te halen. Het Schelde Jazz Festival wordt dit jaar voor de 21ste keer gehouden van don derdag 3 juni tot en met zondag 6 juni. Driehonderd exemplaren van de bro chure zijn inmiddels naar diverse be drijven gestuurd. Binnen nu en drie weken worden alle bedrijven benaderd door de speciaal in het leven geroepen Sponsoring Commissie. „We benaderen niet alleen de honderd bedrijven die het festival in voorgaande jaren sponsor den. We hebben de kring wat groter gemaakt", aldus J. de Jong van de commissie. In de brochure wordt onder andere de rijke historie van het festival uit de doeken gedaan en wordt aan bedrijven de mogelijkheid van sponsoring duide lijk gemaakt. Het eerste exemplaar werd vrijdag door Verstraeten en muziek-programmeur L. de Baets overhandigd aan burgemeester R. Barbé van Terneuzen. „Het is inder daad zo, dat sponsoring in deze tijd niet meer vanzelfsprekend is. Het is belang rijk dat bedrijven door deze brochure met een speciaal oog naar het festival kijken. Voor ons is het ondenkbaar dat het festival zou verdwijnen. We gaan soms voorbij aan het feit dat er ook nog centen vergaard moeten worden om het festival te houden." Barbé was ook zeer content met de verbreding van de activiteiten van de stichting. Zo is een werkgroep in het leven geroepen die zich bezighoudt met de organisatie van winterconcerten in Porgy Bess. De Baets kon nog geen namen noemen voor de 21ste editie van het festival. „We krijgen dagelijks aanbiedingen. Ik vergelijk het met een puzzel die we in elkaar moeten passen." En Verstraeten: „Het hangt van de centen af wie er dit jaar allemaal komen". Van onze verslaggever Sluiskil - De directie van het bedrijf Hydro Agri uit Sluiskil moet noodgedwongen een aantal kostenbespa rende maatregelen invoeren in alle delen van de organi satie om het hoofd boven water te houden. General manager L. Grisolia kondigt dit aan in de bedrijfskrant van de fabriek. Om welke maatregelen het gaat laat Grisolia nog in het midden, maar in ieder geval is duidelijk dat de personeelsreductie nog lang niet voldoende is om uit de problemen te komen. Hydro Agri had vorig jaar te maken met een meer dan ver wacht afnemend verbruik van meststoffen op de Europese markt. De winst is ver beneden de verwachting gebleven en voor de komende jaren is er geen zicht op enige verbetering voor wat de inkomsten betreft. Daarom besloot de directie eind vorig jaar om ongeveer 110 men sen in de periode tussen 1993 en eind 1995 te ontslaan. Dat ge beurt in de vorm van een senio renregeling. Medewerkers die tussen 1 januari 1994 en en 1 januari 1996 57,5 jaar zijn of worden, kunnen het bedrijf ver laten. Met de betrokken vakbonden werd op 15 februari een princi- Hulst - De sectie Lichamelijke Opvoeding (LO) van de Janse nius Scholengemeenschap in Hulst hield een ski-vakantie naar Tjechië in het plaatsje Ro- kynici nad Jizerou. De organisatie had het idee dat het waarschijnlijk de eerste school was die een dergelijke reis ondernam na de scheiding van Tjechië en Slovakije. De groep vertrok op 19 februari en keerde afgelopen zaterdag terug. De groep kijkt terug op een uiterst geslaagde ski-reis en vindt een dergelijke reis zekei voor herhaling vatbaar. pe-akkoord over deze senioren regeling bereikt. Een ontslag aanvraag voor de betreffende medewerkers wordt ingediend bij het arbeidsbureau. Aanpassen Maar daarmee is het bedrijf nog lang niet uit de problemen. Vol gens Grisiola moet Hydro Agri zich ook dit jaar aanpassen aan de markt, waar de vraag naar kunstmest nog verder afneemt en waarin de prijsstelling van de produkten steeds meer onder druk komt te staan. Hydro Agri is wederom wellicht genoodzaakt de produktie gedu rende een aantal maanden te verminderen. Verminderen is volgens de general manager een trend die zich ook de komende jaren zal voortzetten. De directie stelt zich daarom de vraag hoe met deze gewijzigde marktsituatie om te gaan. Er moet nog meer kostenbewust en efficiënter worden gewerkt. Vandaar de kostenbesparende maatregelen. De directie gaat zich richten op een aantal projecten die het be drijf op de toekomst voorberei den. „Projecten, die ons een juis te uitgangssituatie zullen ver schaffen voor het moment dat de economie aantrekt en de prijzen naar reële waarden zullen stij gen", aldus Grisolia. Het kunstmestseizoen 1991-1992 heeft een daling gekend van on geveer vier procent. Voor dit seizoen wordt in West-Europa een daling van vijf procent voor zien. De directie hoopt dat het gebruik van kunstmest in de ko mende jaren zal stabiliseren op een niveau dat twintig procent lager ligt dan het huidige ver bruik. Sluiskil - De Bonte Avond Club uit Sluiskil heeft dit jaar weer diverse optredens op het programma staan. Zo wordt donderdag 4 maart opgetreden in De Halle in Axel en staan voor vrijdag 19, zaterdag 20 en zaterdag 27 maart optredens gepland in welzijnscentrum Het Meulengat in Sluiskil. De Bonte Avond Club bestaat uit 21 leden. Dit jaar is gezamenlijk gekozen voor diverse thema's. De voorstelling staat in het te ken van 'Kinderen', 'Dorus' en 'De jaren zestig'. Er is niet voor niets voor drie totaal verschil lende thema's gekozen, de Bonte Avond Club probeert immers elk jaar een afwisselend programma te brengen met zang, toneel en dans. 'Dorus' wordt voor het voetlicht gebracht in zijn rol als uitvinder en met zijn optreden met het bekende liedje Poessie Mauw. Toch nog een beetje win terpret het afgelopen weekeinde in Zeeuws- Vlaanderen. Echt veel sneeuw viel er niet, maar toch voldoende voor een traditioneel wintertafe- reel. Dat moest deze jonge Terneuzenaar ook gedacht hebben. Het beetje sneeuw 'harkte' hij bij elkaar om er een echte sneeuwbal van te maken. Maar het was toch net niet voldoen de voor een echte sneeuw man. foto camile schelstraete Van onze correspondent Terneuzen- Zo'n 120 jongeren hielden zaterdag in multifunc tioneel centrum De Triangel een protestmeeting tegen racisme en fascisme. De Jongeren tegen Racisme (JTR) willen in de toekomst het racisme in Zeeuws-Vlaanderen meer in de schijnwerpers plaatsen en op deze manier protesteren tegen het opkomend racisme. Grote mensentaal Vijf toneelstukjes zijn in het pro gramma verwerkt. In het eerste toneelstukje spreken twee baby's grote mensentaal. De kinderen praten onder andere over vreemd gaan, overspel, overgang en op de pot gaan. De Bonte Avond Club werd dit jaar reeds voor het vaststellen van het programma door diverse instanties en groepen gevraagd weer te komen optreden. Naast de diverse geboekte optredens wordt nog onderhandeld met en kele personeelsverenigingen en andere groeperingen. Vooral in de maanden april en mei worden nog locaties voor optredens ge zocht. De voorstellingen in Axel en Sluiskil beginnen om 20.00 uur. Kaarten kosten vijf gulden. Voor JTR was de bijeenkomst van zaterdag slechts het begin. Er meldden zich zaterdag twaalf nieuwe leden aan, waarmee het totaal aantal leden van JTR Ter neuzen op 92 komt. Rudy Godijn: „Wat tijdens deze bijeenkomst duidelijk naar vo ren kwam, is dat de jongeren de gevestigde politieke partijen wantrouwen. JTR probeert een brug te slaan door haar nek uit te steken en druk uit te oefenen, zodat ook de politiek racisme aan de kaak stelt. Het gemeente bestuur van Terneuzen zwijgt racisme liever dood. Vindt dat wij met onze actie een vrijbrief geven aan extreem-rechts. Wij denken dat je het probleem aan de oppervlakte moet brengen, zodat je erop voorbereid bent als het explodeert, zoals in Duits land". Dik Eveleens, PvdA-fractieleider Minderhedenbeleid Provinciale Staten, gaf de jongeren zaterdag een open uitnodiging mee: „Jon geren moeten zich bij de geves tigde politieke partijen aanslui ten en hun stem laten horen". Theu Strous, FNV-voorzitter district Zeeland, kwam zaterdag onverwacht ook naar Terneuzen. Hij richtte zich vooral op de werkloosheid in Zeeuws-Vlaan deren, een van de voedingsbo dems van racisme. „De werk loosheid in Zeeuws-Vlaanderen stijgt in vergelijking met de rest van het land het snelst. Dit brengt gevaren met zich mee, vooral omdat men hier meer mi granten huisvest dan men wette lijk verplicht is. Is momenteel 4 5 procent van de beroepsbevol king werkloos, bij migranten lig gen de cijfers anders. Bij de mannen is dit 35 procent en bij de vrouwen ligt het cijfer tussen de 60 en 70 procent." De jongeren willen in de toe komst dan ook voorlichting gaan geven op scholen en bedrijven en regelmatig aan de bel trekken bij het gemeentebestuur. „Kijk, er staan straks 250 mensen op straat bij Dow. Maar in feite gaat het met toeleveringsbedrij ven erbij om 1000 mensen. Dow wil alles binnenkamers houden. Wij willen juist de straat op. Daarom houden We binnenkort een openbare bijeenkomst", zegt Rudy Godijn strijdvaardig. Tijdens de bijeenkomst in de Triangel waren er diverse nESTEM Van onze verslaggever lardenburg - Het wordt niet let zo gemakkelijk 'zomaar Smaalde ruimten in het Aar- Senburgse gemeentehuis ton en te komen. B en W van Aardenburg willen namelijk „t gemeentehuis beveiligen, nit mede omdat het ministe rie 'van binnenlandse zaken thans zeer strenge eisen stelt aan de beveiliging van reis- i J I gr werden voor de beveliging MAANDAG 1 MAART 1993 Eén persoon levensgevaarlijk gewond twee i uitgij aan Maail te g| nieui vraa; ging Wan taal l mijnj zijn. Van onze correspondent Goes - De 64-jarige A.D. uit Goes raakte zaterdagmiddag bij een verkeersongeval in zijn woonplaats ernstig ge wond. De man reed omstreeks 16.30 uur op zijn fiets over de Beuken straat en werd aangereden door een personenauto bestuurd door T. de K. uit Goes. Per ambulance werd D. overgebracht naar het Oosterschelde-ziekenhuis in Goes. Daar werd ernstig hersen letsel geconstateerd, waarna overbrenging naar het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam volgde. Volgens de bestuurder van de personenauto reed D. in eerste instantie op de linkerweghelft en week hij vlak voor het moment van de aanrijding naar rechts uit. Van onze correspondent Terneuzen - Zaterdagmorgen om kwart voor zes voer het Nederlandse motorschip Al batros (1300 ton) en geladen met 1200 ton steenkool op de Westerschelde ter hoogte van boei 45 aan de grond. Vijf sleepboten van het Terneu- zense bergingsbedrijf Multraship spoedden te hulp. Omdat het water reed te ver was gevallen, lukte het niet de Albatros nog in hetzelfde getij vlot te trekken. Omdat werd gevreesd dat het schip zou breken, werden maat regelen getroffen om schip en lading veilig te stellen. Twee kraanschepen werden in gezet om de lading kolen over te slaan in een inmiddels gechar terd schip. Tijdens het laagwater plooide de Albatros. Nadat de Albatros van haar lading kolen was verlost, werd het schip om streeks vijf uur in de middag vlotgetrokken. Daarna werd het schip uiterst voorzichtig door sleepboten van Multraship naar de haven van Hansweert ge sleept. Nadat het schip de sluis daar was gepasseerd, werd het in het kanaal door Zuid-Beveland afgemeerd. Agenten bewaken het huis waar de schietpartij is geweest. foto camile schelstrai Van onze verslaggever Terneuzen - Bij een schietpartij gisteravond in het pai Dijkstraat 14B in Terneuzen is één persoon levensgevaar^; gewond geraakt. Het slachtoffer is met spoed overgebraj naar het academisch ziekenhuis in Gent. De dader is gevlucht. De politie van Terneuzen was gisteravond bezig met een buurtonderzoek om de toedracht van de schiet partij te achterhalen. „We tasten nog volledig in het duister over het hoe en waarom", aldus een woordvoerder van de politie. Omstanders wisten te vertel, dat het om een man gaat 'die j het hoofd is geschoten. De Terneuzense politie m bijgestaan door het Reehert Bijstands Team. De technisciJ recherche wordt ingeschaM om het technisch onderzoek leiden. SA M$F2 W In de stand van Jongeren Tegen Racisme in De Triangel lagen heel wat pamfletten om in te kijken en over te discussiëren. foto camile schelstraete stands. Ook van Youth Against Racisme in Europe, dat voor 600 gulden aan propagandamate riaal verkocht. „Dit illustreert wel dat het probleem bij de jongeren enorm leeft", aldus een tevreden organisator. Binnen een half jaar was ze alle pijntjes en storingen kwijt. „Het gaat natuurlijk niet alleen om de voeding. Je hele manier van le ven verandert. Door natuurvoe- ding ga je jezelf ook geestelijk beter voelen." Over een week of vier begint ze een kookclubje om belangstel lenden te interesseren voor na- tuurvoeding. Ze heeft 24 aan meldingen binnen. „Want ik kan iedereen natuurvoeding aanra den. Niet alleen MS-patiënten." De Terneuzense spreekt liever niet over macrobiotisch eten. „Dat heeft bij veel mensen een negatieve klank. Te fanatiek en geitewollen sokken en zo. Daar om praat ik liever over gezonde re of natuurvoeding. Voeding zonder kleurstoffen en smaak stoffen. En vlees is uit den bo ze." Karin Vos serveert broodjes zee wier. Het klinkt even vreemd in de oren, maar het smaakt best. „Dat wil ik ook aan de mensen op de club duidelijk maken. Proeven en zelf oordelen. Vroe ger dacht ik ook: hoe kan ik het door mijn strot krijgen. Kikke rerwten bijvoorbeeld. Maar het is echt lekker. Het gaat er ook om hoe je het klaarmaakt. Het is een andere manier van koken." Karin Vos maakte kennis met natuurvoeding via haar yoga-le- raar. „Het rook er altijd lekker. Ik kreeg een boek mee en begon hierin te lezen. Begon het lang zamerhand in de praktijk te brengen. Ik voel me nu een stuk beter. Al het vuil gaat uit je lijf Ze volgt momenteel een cursus aan het Belgische Kushi-Insti- tuut. Gespecialiseerd in een ge zondere manier van leven. Onde- re andere kooklessen en filosofie staan op het programma. Deze maand doet Karin Vos exa men. „Je krijgt een internatio naal certificaat. Met dit certifi caat kun je bijvoorbeeld in een restaurant gaan werken of the rapeute worden. Ik denk dat ik voor het laatste kies. Om mensei te helpen met voeding. Zo kwam ik onlangs in gesprek met eer vrouw uit Sluiskil. Ze had onde andere wat problemen met haai lever. Ik las haar problemen van haar gezicht, houding lichaamstaal en adviseerde haai bepaalde dingen te eten. En hielp. Dat is ook mijn toekomst beeld. Mensen helpen met ge zondheidsproblemen. Karin Vos wil de 24 belangstel lenden voor natuurvoeding zeW niet haar wil opleggen. „Ik w> het op een heel relaxte manier doen. Gewoon wat vertellen over natuurvoeding en ze bepaalde dingen laten proeven. Dan kun nen ze thuis wat uitproberen Dat is m mijn ogen ook het hele karakter van natuurvoeding. zelf op je eigen manier mee b zijn." Mensen die voor de kookclub voor natuurvoeding belangstel ling hebben, kunnen contact op nemen met reformzaak In Natu- ra aan de Vlooswijkstraat Terneuzen. Karin Vos wil met haar kennis over natuurvoeding mensa I helpen zich beter te voelen. foto wim kooym«| Van onze verslaggever Frank van Cooten Terneuzen - Karin Vos uit Terneuzen interesseerde zich altijd al voor gezondere voeding. Toen ze de spierziekte Multiple Sclerose (MS) kreeg, kwam die belangstelling in een stroom versnelling. Al het eten waar ze vroeger zo dol op was, verdween uit de keuken en maakte plaats voor zaken kikkererwten en zeewier. Van onze correspondent Ossenisse - Zondag trok door carnavalsoptocht, georganiseerd ging D'Ossekoppen uit Ossenisse. Aan het aantal kijkers op Osse nisse was duidelijk te zien dat de weergoden niet meewerkten. Er waren minder toeschouwers dan in voorgaande jaren. Naast de drie prinsenwagens reden er 18 praalwagens mee in de optocht. De juryleden kwa men tot de volgende uitslag, die door prinses Agnes bekend werd gemaakt in café De Jacht hoorn. Bij de enkelingen: 1. Pianist, 2. Van onze correspondente Terneuzen - Bestuur en leer krachten van De Zonneschool aan de Handellaan in Terneuzen houden morgen, woensdag en donderdag open dagen. De orga nisatie biedt aan belangstellen den de mogelijkheid de lessen van de kleutergroep en de eerste klas bij te wonen. Men is welkom tussen 09.30 en 11.30 uur. Na een kopje koffie kan men bij juf Marianne of meester Jos de klas in om het vrije-schoolonderwijs een paar uur mee te maken. Donderdag is er een afsluitende informatie avond in De Zonneschool, waar Coby van Griethuizen een lezing houdt met als thema 'De kleuter in de vrije school'. Coby van Griethuizen heeft zelf jarenlang les gegeven in het vrije schoolonderwijs en is thans werkzaam bij de landelijke schoolbegeleidingsdienst van dit type onderwijs. Van onze verslaggever Terneuzen - In de Steelant-mavo aan de Katspolderlaan in Ter neuzen wordt zaterdag 13 maart voor de tiende keer de kinder kleding- en speelgoedbeurs ge houden. Kleding en speelgoed kan vrij dag 12 maart tussen 19.30 en ri-30 uur worden ingeleverd op de school. De verkoop is zater dag 13 maart tussen 10.30 en T2.00 uur. f>e helft van de opbrengst is voor de eigenaar van de kleding en het speelgoed, de andere helft §aat naar het op te richten ouderverblijf van het Sophia- "Underziekenhuis. H St. tiel me St. tie- tiel

de Stem | 1993 | | pagina 4