n Kinderbijslag derde kind blijft likken Joodse leider acht zich kansloos voor presidentschap Duitsland Tientallen doden bij raketaanval op Kabul DE STEM Somalische facties eens over vredesconferentie 'Betrokken blijven bij Joegoslavisch conflict' 1 Staatssecretaris Ter Veld wil wel hoogte inkomen ouders meetellen Banen bij DAF Gewonden na IRA-aanslag in Londense winkelstraat BINNENLAND BUITENLAND Ernstige gemaakt Leger Israël valt dorp in Libanon aan COMMENTAAR BINNENLAND KORT BUITENLAND KORT A igscampagne vorig jaar tisch, maar heeft nu toen foto afp r dat tijdperk is nu aan een e gekomen". it is het tweede deel in serie lalen over ontwikkelingen 1 inesië onder het bewind van ident Suharto, die op het pen t om voor de zesde keer gtgOj te worden. Het eerste oy[ cheen in de krant van 27 !>lg van voorpagina Irief meldt Baan dat 1 Jijt buiten onze conti Istige fout' is gemaal et aanbod van een ban J Trucks NV in opricht® in dit geval als ni»| ■beschouwen. Voor u ge! Kluitend de 'ontslaga®! en de uitnodiging tg 1 maart aanstaande verken bij DAF SP", medewerkers vai| meenden de brief va! toor te moeten blijven! perdagnacht om één um| fax naar het hoofdkan-l jsturen, waarin zij te 1 pen graag gebruik te ®j.| i het aanbod om in t den van DAF Trucks! nee hadden wij een over-| ist tot stand gebracht, dij luren later door Baan eaij lis verbroken", stelt ■dertig mensen, kt zij daarmee denken bijl "rucks een aanstelling „Maar wel geloven wel Baan aan ons gebonden! Wij hopen dat we vanf neer ruggesteun zullen! dat we ons van weiij ferd weten als het ook met| mocht gaan". een woordvoerder vanl leeft het bedrijf de hoogstel [eit gegeven aan het oplos! de gemaakte fout. Over| Intstaan ervan kan 1 meedelen, dat dat zo s Ijk uitgezocht wordt. Del Tring in de brief dat de| buiten onze controle' i |kt, duidt er volgens heml het gereedmaken van de| buiten het bedrijf gevonden. professionele hulpverle-l nstellingen in Eindhoven! |t weekeinde paraat waren I ntslagen DAF-werkneneisl brd te staan, zijn veel min-[ elefoontjes binnengekomenI Vas verwacht. Er kwamen I |'n honderd binnen maarl s vier mensen hadden wer-l [geestelijke bijstand nodig. personeelsleden van het| opkantoor van DAF-1 ^rtselaar hebben zaterdagl brief gekregen waaruit I of zij ontslagen zijn lij de nieuwe onderneming I Jle slag kunnen. De 1.400J hemers van DAF-Westerlol In zaterdag wel de schrifte-1 1 bevestiging van hun ont-1 |Vandaag gaan er 764 veer aan de slag bij het| Jre DAF-Trucks België. Iprichting van de nieuwe I 1 Trucks NV is ook in het| einde nog niet rond |Mr. A. Deterink, een van de| fndvoerders van DAF, nog een aantal oneffenhe-l Imoet worden glad gestre-1 Van onze correspondent Frans Wijnands gonn - Ignatz Bubis (66), voorzitter van de Centrale Raad voor de Joden in Duitsland, stelt zich niet kandidaat voor de opvolging van Bondspresident Richard von Weizsacker, die volgend jaar mei aftreedt. In een weekblad-interview dit weekeinde zei Von IVeizsacker, dat hij Bubis 'vanzelfsprekend tot de kandidaat-opvolgers rekent, als het gaat om erva ring en karakter'. De zittende president vindt daarnaast dat voor zijn ambt politieke ervaring onmisbaar is. „Maar of iemand die gevraagd wordt, zich ook werkelijk kandidaat wil stellen, kan alleen de betrokkene beantwoorden". Bubis heeft enkele dagen geleden dat antwoord al gegeven, toen hij desgevraagd verklaarde, zichzelf niet als serieuze kandidaat te zien. „Ik ben zelf kritisch genoeg om te erkennen dat ik voor die functie niet geschikt ben. Maar wat nog belangrij ker is: ik geloof niet dat een meerderheid van de Duitsers een jood als president zou willen". „Ook al voel ik me honderd keer Duitser, dan nóg ziet een deel van de bevolking me als gast; wellicht aardig en geacht, maar nog altijd gast en buiten staander". Bubis gelooft dat zijn kandidatuur alléén al koren op de molen van het rechts-extre- misme is. Anders dan in Frankrijk, waar intertijd een meerderheid Mendes-France als premier ac cepteerde zonder belang te hechten aan zijn joods zijn. Dat laatste acht Bubis, die zich politiek bij de liberale FDP thuisvoelt, in Duitsland vooralsnog niet denkbaar. De opvolging van Von Weizsacker krijgt groeiende aandacht in de Duitse media. Als meest serieuze kandidaten gelden de socialistische minister-presi dent van Noordrijn-Westfalen, Johannes Rau (62); aanvankelijk favoriet van Bondskanselier Kohl, maar die schijnt zijn voorkeur te hebben verlegd naar zijn christen-democratische partijgenoot, de minister-president van Meeklenburg-Voorpomme- ren, Bernd Seite (52), ook al omdat die Oostduitser is en als 'bruggenbouwer' kan functioneren. Belangrijkste kandidaat in de coulissen blijft de liberale oud-minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher (65), afkomstig uit het Oostduitse Halle. Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Ter Veld (Sociale Zaken, PvdA) sluit uit dat de kinderbijslag vanaf het derde kind verdwijnt. Dat zou in strijd zijn met EG-regels, zei de bewindsvrouw zaterdag voor de VARA-microfoon. Ter Veld reageerde hiermee op berichten dat het ministerie van sociale zaken aan het uitrekenen is hoeveel op de kinderbijslag kan worden bezuinigd. De staatssecretaris zei geen bezwaar te hebben tegen het voortaan inkomensafhankelijk maken van kinderbijslag. Die bezuiniging lijkt haar rechtvaardiger dan het snijden in minimumuitkeringen. Toch zei Ter Veld te overwegen de bijstand voor uitwonende jongeren aan te passen. Dat be tekent in de praktijk dat het bijstandsniveau voor jongeren tot 27 jaar lager zal komen te liggen. De staatssecretaris er kende dat nogal wat jongeren handig gebruik maken van on duidelijkheid in de bijstandswet. Met name de verschillende woon- en leefvormen van jonge ren maken het uitvoeren van de bijstandswet moeilijk. De oplopende werkloosheid, dit en volgend jaar, dwingt Sociale Zaken extra te bezuinigen. Naar schatting kost de hogere werk loosheid het ministerie van Ter Veld 1 miljard gulden. De kans is klein dat Ter Veld van de fracties van CDA en PvdA toe stemming zal krijgen om de hoogte van de kinderbijslag af te laten hangen van het inkomen van de ouders. De twee fracties vrezen voor fraude bij zo'n rege ling. Het wetsvoorstel voor herziening van de bijstandswet ligt ter be handeling in de Tweede Kamer. De schriftelijke voorbereiding is al een flink eind gevorderd. Toch zal de wet waarschijnlijk pas in de loop van 1994 in de Kamer worden behandeld. Eerst komt er een parlementaire enquête naar de sociale zekerheid in Ne derland. Dat onderzoek wordt naar verwachting na de zomer afgesloten. Kabul (afp/rtr) - Bij aanvallen met mortieren en raketten op het centrum van Kabul zijn gisterochtend zeker 80 doden en 70 gewonden gevallen, zo is uit militaire bronnen vernomen. Een raket viel midden in de Polo Khisti, de grote moskee van Ka- bul. Twee andere projectielen explodeerden naast de moskee op de drukbezochte groenten- markt van de Afghaanse hoofd- Jeruzalem - Israëlische heli kopters hebben gisteren aan vallen uitgevoerd op een dorp in het zuiden van Libanon, net buiten de door Israël in gestelde veiligheidszone. Ce actie, waarbij een chauffeur van een bestelauto om het leven kwam, was bedoeld als repre saillemaatregel voor aanvallen van Hezbollah-aanhangers eer der op de dag op Israëlische radarposities en stellingen van het door Israël gesteunde Zuidli- hanese leger (SLA). Hezbollah-strijders enerzijds en SLA-troepen en Israëlische sol daten anderzijds leverden ook saterdag strijd. De vijandelijk heden begonnen nadat de Hez bollah tientallen raketten af schoot op het noorden van Is raël, Zes Palestijnen werden de afge lopen dagen in de Gazastrook Sedood wegens 'collaboratie' en beschuldigingen dat ze zouden samenwerken met de Israëlische I autoriteiten. Somalische vrouwen in een vluchtelingenkamp in Mogadishu zijn op weg naar de plaats waar voedsel uitgedeeld wordt. foto ap stad. Het waren de eerste bombarde menten sinds het bewind van president Burhanuddin Rabbani en de opstandige groepen Hezb- i-Islami en Hezb-i-Wahdat een week geleden een bestand over eenkwamen met het oog op de ramadan. Volgens de bronnen zijn vooral de strijders van de shi'itische Hezb-i-Wahdat ver antwoordelijk voor de bombar dementen van zondag. Slachtoffers lagen op de markt in plassen bloed tussen de aard appels en de uien, terwijl fami lieleden trachtten de gewonden zo snel mogelijk naar het zieken huis te brengen en andere marktbezoekers in paniek weg renden. Binnen de moskee weer klonk het gehuil en geschreeuw van rouwende vrouwen. Enkele uren later waren de marktkraampjes nog steeds ge sloten, en was de markt evenals de staten van de Afghaanse hoofdstad leeg, terwijl het ge schut verder door de stad dreun de. De ziekenhuizen zijn overvol. Sinds de Hezb-i-Islami in au gustus vorig jaar begon met de bombardementen op de stad, waarbij in de eerste maand al meer dan 2.500 doden en 9.000 gewonden vielen, is zeker een derde van de 1,5 miljoen bewo ners van de stad op de vlucht geslagen. In januari laaide de strijd weer op en vielen nog eens honderden doden en duizenden gewonden in de Afghaanse hoofdstad. Mogadishu (rtr/dpa/afp) - Vertegenwoordigers van een groot aantal Somalische fac ties hebben een agenda opge steld voor toekomstige vre desbesprekingen onder aus piciën van de Verenigde Na ties. Farouk Mawlawi, VN-woord- voerder in Somalië, zei gisteren dat vijftien facties zaterdag deze afspraak hebberf gemaakt in de hoofdstad Mogadishu. De be sprekingen zouden op 15 maart in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba moeten beginnen. Op de agenda voor de bijeen komst in Addis Abeba staan on der meer de toekomstige rol van de VN-macht, het herstel van de mensenrechten en programma's voor economische herstructure ring van het door oorlogsgeweld getroffen land. „Dit is een positieve ontwikke ling en het toont aan dat deze mensen gemotiveerd zijn de pro blemen van hun land op te los sen", meende de VN-vertegen- woordiger. Politieke waarnemers en hulporganisaties zijn echter minder optimistisch. Volgens hen moeten er nog veel hobbels overwonnen worden voordat uit zicht op een permanente vrede in Somalië bestaat. Bij weer opgelaaide gevechten tussen bewapende milities in de Somalische havenstad Kismayu zijn de afgelopen dagen zeker honderd mensen om het leven gekomen, zo maakte de hulpor ganisatie Artsen zonder Grenzen zaterdag in Brussel bekend. Ook zijn er zeker honderd gewonden gevallen. Het is het hoogste aan tal slachtoffers in de Somalische oorlog sinds het ingrijpen van de internationale vredestroepen in december 1992. Kooijmans: Teleurgesteld in EG Foto ANP .SLECHTS IN vier gevallen was daadwerkelijk bijstand nodig". Is te een geruststellende mededeling ter afsluiting van een weekeinde waarin tweeëneenhalf duizend mensen hun ontslag ?'l DAF bevestigd kregen? Er was enige agressie verwacht. De Professionele hulp' stond ervoor klaar. Maar de ontslag-ellende werd vooral in familiekring en min of meer gelaten verwerkt, "et lijkt net of de bittere afsluiting van dit eerste hoofdstuk rond ee neergang en de geplande wederopstanding van DAF, daar- riAC'dus 's "réégevallen. Onder het motto: 'DAF is dood, leve Over tot de orde van de dag. Maar dat is de werkelijkheid natuurlijk niet. lossen het moment, enkele maanden geleden, dat bekend werd te DAF diep in de ellende zat, en het moment dat de Personeelsleden zaterdag hun ontslagbrief ontvingen, is onder roeer duidelijk geworden dat het vooral fout is gegaan omdat de eiding de ogen sloot voor de economische werkelijkheid. In P'aats van adequaat in te spelen op de wereldwijd teruglopende '3ag naar vrachtwagens, hield men de schijn op. In de markt werkte DAF gretig met verkoopprijzen die ver onder de kostprijs 9Pn; in de publiciteit was er niets aan de hand, tot het bedrijf w i rec^e'oos verloren bleek. DAF hield iedereen en zichzelf oisiagen voor de gek. Dat heet falend ondernemersschap. UpJ^stverantwoordelijke daarvoor was topman C. Baan. Hij Ziin h',n baan niet ver,oren' maar bleef dankzij de banken zitten. F Handtekening stond daarom nu onder de brieven aan de h'Soneelsleden. Voor de ontslagenen misschien alleen nog het» ^en 'bijkomend) bitter detail, maar het mag merkwaardig extr at hi' althans voorlopig - is aangebleven. Het leidt tot a twijfel over de kansen van het nieuwe DAF-bedrijf. Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Bij een IRA-bomaanslag in een van Londens drukste winkelstraten zijn zaterdag achttien mensen gewond geraakt, onder wie twee kinderen. Vier slachtoffers moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De bom ontplofte in een vuilnis bak aan het begin van de mid dag rond de markt in Camden Town in noordelijk Londen. Vol gens de politie was vooraf een 'gecodeerde' waarschuwing ont vangen maar hadden de terroris ten bewust een verkeerde plaatsaanduiding gegeven. In plaats van het winkelende pu bliek te evacueren stuurden de misleide bobby's de mensen juist in de richting van de bom. „Dit was pure opzet. Ik kan me niets hartelozers voorstellen dan mensen op deze manier te willen verwonden", aldus commissaris Bernard Luckhurst. Bij de ex plosie raakte ook een politieman gewond. Een anonieme woordvoerder van de IRA meldde gisteren dat wel een juiste waarschuwing was ge geven. Ook voor Oxford Street werd zaterdagmiddag alarm ge geven dat achteraf loos bleek. Een vertegenwoordiger van IRA informeerde The Sunday Times dat de organisatie zich de ko mende tijd meer zal concentre ren op industriële doelwitten. Vrijdag werd een gasinstallatie Warrington opgeblazen. Nadat de terroristen een politieagent in de rug hadden geschoten, volgde een wilde achtervolging waarna twee van hen werden gearres teerd. Bedoeling van de IRA zou zijn de Britse economie te treffen omdat dat volgens de cynische zegsman 'op dit moment meer aandacht in de media krijgt'. Een mislukte aanslag op een gas- en oliepijpleiding in ooste lijk Belfast, afgelopen december, zou als repetitie hebben gediend voor de aanslag in Warrington. Tientallen gezinnen moesten daar worden geëvacueerd van wege het explosiegevaar. Door Henk Bouwmans Ede - De vertwijfeling kreeg de PvdA-kopstukken plots klaps in de greep tijdens de soms emotionele bijeenkomst over de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië. Wilden de vele opstandige, aan wezige Serven niet eens in Ne derland praten met Kroaten en Moslims? „Als u hier niet wil praten, hoe kan er dan daar in vredesnaam ooit een oplossing komen?", vroeg minister Ter Beek (PvdA, Defensie) zich uit het diepst van zijn hart af. Het antwoord luidde dat dat niet kon door het gedrag van de Kroaten tijdens de Tweede We reldoorlog, die 1,2 miljoen Joe- goslaven het leven kostte, waar van de helft overigens door land genoten werd gedood. Én dat het niet kon, komt omdat Nederland als bijwagen van Duitsland Kroatië heeft erkend en daar voor geen schuld durft te beken nen. Het was een beschuldiging die vele aanwezige Nederlanders in woede deed uitbarsten. „Hoe durft hij", reageerde een veront waardigde bezoekster op de Ser vische spreker. „Zijn de Serven bereid alle vluchtelingen terug te laten keren, huizen te laten bou wen en in vrede te laten leven?", luidde een andere Nederlandse vraag die uiting gaf aan de irri tatie over het luidkeelse en emo tionele optreden van de Serven. Tijdens de PvdA-bijeenkomst maakte vice-premier Kok (PvdA) en minister Kooijmans (CDA, Buitenlandse Zaken) duidelijk zwaar teleurgesteld te zijn in het optreden van de andere EG-lan- den. Kok noemde het een vera deming dat de Amerikaanse pre sident Clinton gekozen heeft voor humanitaire hulpverlening in Bosnië via voedseldroppings. „Het is geen verademing als Eu ropese landen om ons heen niet mee doen", aldus Kok. Neder land heeft F16-straaljagers be schikbaar gesteld om de drop pings te beveiligen. Minister Kooijmans, weliswaar CDA maar uitgenodigd 'als bondgenoot in een kabinet waar mee we de wereld proberen te veranderen' (PvdA-voorzitter Rottenberg), op zijn beurt toon de zich zwaar teleurgesteld in de EG. „Het is werkelijk van de dolle dat een vliegverbod wordt afgekondigd en vervolgens we ken of maanden lang over ge praat wordt óf het kan worden afgedwongen." Kooijmans zou, ware hij voorzit ter van de EG, zeker geprobeerd hebben het vliegverbod boven Bosnië af te dwingen, ondermeer door patrouillevluchten van Ne derlandse F16's. Het instellen van zo'n vliegverbod heeft ten minste betekenis voor de strij dende partijen in het voormalige Joegoslavië. Zoals ook duidelijk gemaakt moet worden dat de elkaar bekampende milities niet moeten proberen door het ver hinderen van de humanitaire transporten over land een eind te maken aan de voedseldroppings uit de lucht, vond Kooijmans. „De strijdende partijen hebben nu de indruk: wat het Westen ook zegt, ze zijn niet bereid om in te grijpen", hekelde de be windsman de opstelling van de EG en VN-partners. De vraag bleef al met al of Nederland wel een rol heeft te spelen in het voormalige Joego slavië. Vice-premier Kok waar schuwde tegen het collectieve gevoel van machteloosheid dat de Nederlanders dreigt te be kruipen. „We moeten afspreken meer te doen dan dat we van daag al doen", aldus Kok. Kooijmans benadrukte dat de Nederlandse betrokkenheid met het Joegoslavische conflict niet mag inzakken. „Je moet de men sen daar weer leren met elkaar te leven. Ik hoop dat de bewo genheid niet alleen nu maar voor de langere termijn geldt. Dat mag nooit een golfbeweging zijn." MAANDAG 1 MAART 1993 Verkoop Bredero Price afgerond Breda - Begemann Groep heeft de verkoop van Bredero Price (pijpbekleding voor olie- en gasindustrie) afgerond. De Ameri kaanse onderneming Dresser Industries en het Bredase conglo meraat ondertekenden afgelopen vrijdag in Londen het ver koopcontract, zo heeft Begemann gisteren laten weten. De verkoop van Bredero Price had nogal veel voeten in de aarde, omdat Begemann (130 bedrijven met 8.000 werknemers) het bedrijf eerst leek te verkopen aan het Britse Charterhouse Development Capital voor f 360 miljoen. Eind januari bleek echter dat die transactie niet zo zeker was en op 1 februari meldde Begemann Bredero Price te verkopen aan Dresser Industries, tegen een prijs die f 70 miljoen lager lag. Rinnooy Kan: extra bezuinigen Den Haag - Het kabinet moet volgend jaar meer bezuinigen dan nodig is om het overheidste kort op peil te krijgen. Het geld dat hierdoor beschikbaar komt, moet gebruikt worden voor las tenverlichting. Voorzitter Rinnooy Kan (foto) van het Verbond van Nederland se Ondernemingen (VNO) be pleitte dat zaterdag voor de Tros-radio. Rinnooy Kan zette zich af tegen minister Kok van financiën, die juist minder wil bezuinigen. Kok denkt dat een wat geringere bezuiniging goed is voor de werkgelegenheid. Volgens Rin nooy Kan klopt die redenering niet. Met lastenverlichting wordt volgens de VNO-voorzitter een veel beter resultaat bereikt. Bovendien dreigt Nederland zijn solide reputatie in Europa te verliezen als het het financieringstekort op zijn beloop laat. „We moeten de harde gulden vasthouden", aldus Rinnooy Kan Criminele Marokkanen land uitgezet Amsterdam - De Amsterdamse politie heeft vorige week veer tien criminele Marokkaanse illegalen het land uitgezet. Een groep van 75 Marokkanen wacht op afzienbare termijn een 'effectieve uitzetting', aldus de woordvoerder van de Amster damse politie. Bij de uitzettingen werkt de Amsterdamse politie samen met het Marokkaanse consultaat. De maatregelen lopen vooruit op een landelijke regeling die moet voorzien in verwijdering van een probleemgroep Marokkaanse jongeren. De groep van 75 bestaat uit recidivisten. Volgens de woordvoer der wordt geprobeerd per week circa tien man uit te zetten. Daarna wordt bekeken wat er met de groep van ongeveer 500 Marokkaanse criminele illegalen in de hoofdstad gedaan moet worden. Tientallen maffia-leden gearresteerd Catane - De Italiaanse politie is zaterdag een grote operatie begonnen tegen de clan Cursoti, de belangrijkste maffia-organi satie van Catania in het oosten van Sicilië. In vier Italiaanse steden - Catania, Napels, Milaan en Turijn - zijn 35 leden van de bende aangehouden. De operatie, met de codenaam Pegasus, beoogt de ontmanteling van de clan die zijn inkomsten voornamelijk haalt uit de handel in drugs, moorden en corruptie. De openbare aanklagers hebben in totaal 80 arrestatiebevelen uitgevaardigd, waarvan bijna de helft tegen leden van de maffia. De twee leiders, Luigi Miano en Giuseppe Garozzo, zitten al vast in verband met andere aanklachten. Grote betoging tegen Italiaanse regering Rome - Meer dan 100.000 mensen hebben zaterdag in Rome gedemonstreerd tegen het economische beleid van de regering- Amato. De oproep daartoe was uitgegaan van vakbondscomités in grote ondernemingen in het hele land. Tientallen speciale treinen waren ingezet en honderden bussen om de deelnemers uit steden als Milaan, Turijn, Genua, Napels en zelfs Sardinië en Sicilië naar Rome te vervoeren. Aan de demonstratie namen leiders van de linkse oppositie deel, onder wie Achille Ochetto, de leider van de PDS (de vroegere communisten), evenals de Groenen en de anti-mafia beweging 'La rete' van Leoluca Orlando. Tijdens de manifestatie werden niet alleen leuzen geroepen tegen het economische beleid en voor meer werkgelegenheid, maar ook tegen de corruptie in de Italiaanse politieke top. Franse oppositie wint in peilingen Parijs - De Franse rechtse oppositie heeft ruim drie weken voor de parlementsverkiezingen haar voorsprong in de opiniepeilin gen vergroot. De regerende socialisten herwinnen echter terrein op de groene partijen. Volgens een vandaag te publiceren peiling in het dagblad Le Parisien krijgt de alliantie van de Gaullistische RPR en de liberale Union pour la Démocratie Frangaise (UDF) 38,5 procent van de stemmen, tegen 37 procent zo'n drie weken geleden. De regerende socialisten doen het weer iets beter: 19 tegen 17,5 procent in de laatste peiling. Het onderzoeksinstituut CSA noteerde een terugval voor de groenen en het exteem-rechtse Nationaal Front. De communisten blijven op 9 procent van de kiezers zitten. Golf van geweld in Duitsland Berlijn - De politie in de voormalige DDR heeft in het weekeinde 44 arrestaties verricht in verband met racistische incidenten. Een Duitser, die vorige week tijdens een rock-con- cert in Hoyerswerda door rechts-extremisten werd aangevallen, stierf zondag aan zijn verwondingen. Het geweld tegen asielzoekers en buitenlanders concentreerde zich in de staat Sachsen-Anhalt, waar in de stad Halle een hotel voor buitenlanders met stenen werd bekogeld. Jongeren riepen hierbij nazistische en racistische leuzen. De politie arresteerde bij het incident, dat plaats had in de nacht van vrijdag op zaterdag, twaalf jongeren. In het dorpje Kloetze werden 14 jongeren aangehouden. Zij waren van plan een café aan te vallen dat door veel linkse jongeren werd bezocht. Geweld in de plaatsen Wernigerode en Zeitz, eveneens in het oostelijk deel van Duitsland, leidde tot 18 andere arrestaties. Test met 'Pijl'-raket in Israël succes Tel Aviv - Israëlische militairen hebben gisteren een onder scheppingsraket van het type 'Pijl' met succes beproefd. Volgens meldingen van ooggetuigen werd een eerste raket afgeschoten die het doel vormde voor de enkele minuten later gelanceerde raket. Het Israëlische ministerie van defensie noemde de proef zondagmiddag een succes. De gelanceerde 'Arrow'-raket heeft zijn doel zoals het plan was van zijn vluchtbaan doen afzwenken. Het gezamenlijke project van Israël en de Verenigde Staten was voorheen door herhaalde mislukkingen geplaagd. Twee eerdere lanceringen slaagden niet. De Arrow-raket, die de Israëlische luchtverdediging moet gaan versterken door vijandelijke raketten neer te halen, dient volgens plan in 1995 inzetbaar te zijn. Spaanse dorpen door sneeuw geïsoleerd Madrid - Honderden dorpen in het noorden van Spanje zijn sinds gisteren door hevige sneeuwval afgesneden van de buiten wereld. Een felle koude drong door tot grote delen van Spanje. In het noorden werden politie- en legertroepen ingezet om de geïsoleerde dorpen te bereiken. Veel bergpassen zijn onbegaan baar en ook spoorweglijnen over de Pyreneeën in de richting van Frankrijk zijn door de soms meters hoge sneeuw geblokkeerd.

de Stem | 1993 | | pagina 3