6 Dit hoop ik nooit meer mee te maken' Kindt K O Indonesisch Volkscongres mag elke vijf jaar braaf ja-knikken M >S Q emoe Fascinerende, maar moeilijke Pijnbank Ontploffing in WTC Joodse leidt Tientallen d raketaanval DE STEM n Staatssecretar Banen bij DAF de stem EXTRA OP MAANDAG maandag 1 maart 1993 Bijsterbaar- lijkheden Opgave n Spreuken LOSSE FLODDERS Eddie Constantine overleden Einde aan kwellende onzekerheid duizenden DAF-werknemers DAF: Ernstigi fout gemaakt de stem Leger Israël valt dorp in Libanon aan In 1871 zag mijn grootvader het levenslicht in Antwerpen als zoon van een pagadder in een leguit aldaar. Van zijn vader erfde opa: a) zijn liefde voor reptielen b) zijn kennis van huiden en leer c) zijn vaardigheid in het boekhouden. Wat acht u het waarschijn lijkst? Stelling: het verschil tussen een dronkelap en een dronken lap is beter te zien dan te horen. Stelling: boven minder onder goed klinkt in het Engels als: Top less Underwear. Op mijn vaders pijpenrekje zat een koperen plaatje met de spreuk: een tevreden roker is geen on ruststoker. Waarop spijker ik nu mijn koperen plaatjes met de spreuken: Een gezonde pieper is feen finkensieper. Een bejaarde sasser is geen zakkenwasser. door John O'Mill J.O.A. Achter welke letter van de mogelijke oplossingen hieron der staat de naam van de hoofdstad van een der staten van de U.S.A. of North Ameri ca? a) Des Coins: hoekjes b) Des Foins: artisjokken dons c) Des Groins: varkenssnoeten d) Des Joints: voegen e) Des Moins: moniken f) Des Points: punten g) Des Quoins: kegspieën h) Des Toins: terebint scheu ten Deze opgave is ingezonden door: Festus Leroy Humdinger 4004 Hupsar K. Drive Fartvill. Den Moins J.O.A. U.S.A. Wiesbaden (dpa/anp) - De Franse filmacteur en zanger Eddie Constantine is donderdag op 75-jarige leeftijd in Wiesbaden overle den aan een hartaanval en storingen van de bloedsomloop. Het gemeentebestuur van Wiesbaden heeft dat zaterdag bekendgemaakt. Conmstantine had enkele dagen eerder in Wiesbaden de tentoonstel ling 'Ein Haus für Lemmy Caution' geopend, waarbij zijn films werden hervertoond. Constantine woonde sinds 1978 met zijn vrouw Maya en een dochter in Wiesbaden. Hij werd in 1917 als Edward Constantinewski geboren in Los Angeles in een familie van operazangers. Hij werd daar zelf ook voor opgeleid, maar kreeg slechts aanstellingen in een radiokoor en in koren bij musicals. Daarom ging hij met zijn vrouw mee naar Frankrijk toen zij daar een baan kreeg als danseres. In Parijs werd hij een succesvol zanger in cabarets en variété-thea ters. In de jaren vijftig trad hij veel op in Franse vechtfilms, waarin hij Peters Cheyney's macho-held Lemmy Caution speelde, tot zelfs in de film Alphaville van Jean-Luc Godard toe. In 1984 speelde hij nog in 'Flug nach Berlin'. Het laatst stond hij in 1992 voor de camera. In theater De Kring in Roosendaal doelman van de tegenpartij gooide. Die supporter is veroor deeld tot het betalen van 2,5 miljoen gulden boete; elke maand wordt er 100 gulden in gehouden op zijn uitkering. Met de marteljng hoopt hij snel ler boete te doen en sneller geld in te zamelen. Dat is althans wat de ex-klant beweert. De katho lieke bankbediende is echter te gen martelen. En als de ex-klant dan in details begint te vertellen hoe de kruisiging van Jezus Christus moet zijn verlopen, dan ontstaat er een fascinerende dis cussie over goed en slecht. Wat is sadistisch? Wat is marte len? Hoevele vormen van marte len en onderdrukken zijn er niet stilzwijgen d geoorloofd in onze samenleving. En hoevaak genie ten mensen niet van de ellende van een ander. Formule-1-onge lukken op video. Hondengevech ten. Als het maar om geld ge beurt, dan is er veel toegestaan. De bankbediende komt letterlijk en figuurlijk klem te zitten, ge vangen in zijn onlogische ver goelijking van bijna alles wat maar slecht is. De ex-klant heeft zijn zin. De kluisbewaker is de lachende derde. Het publiek is onder de indruk. Maarten Wan- sink acteert fenomenaal. Justus van Oei valt daarbij in de scha duw. Maar samen weten de twee mannen een sterk staaltje van intellectueel toneel op de plan ken te zetten. Wil je alleen maar onbekommerd lachen als je naar de schouwburg gaat, dan is 'De Pijnbank' af te raden. Maar wil je lachen en nadenken, dan is 'De Pijnbank' het ideale avondje uit. Roosendaal - Theater De Kring, 'De Pijnbank' door Maarten Wansink en Justus van Oei. Gezien op 27 februari 1993 (Nog te zien op 16 maart in de Nobelaer, Etten-Leur, op 21 april in De Bussel, Oos terhout, op 23 en 24 april in Schouw- burg Concordia, Breda, en op 7 mei in het Zuidlandtheater, Terneuzen.) Door Theo van Drunen 'De Pijnbank', geschreven en gespeeld door Maarten Wan sink en Justus van Oei en geregisseerd door Theo van Gogh, is een cabaretesk to neelstuk met een sterk filoso fische inhoud. De moraal van de hedendaagse mens wordt scherp onder de loep geno- De grenzen tussen goed en slecht worden pijnlijk nauwkeurig af getast. Wansink en Van Oei die nen veel tekst op met veel diep gang. En dat maakt het stuk moeilijk. Maar voor wie er van houdt, is het uitermate fascine rend. Na de fusie van het bankbedrijf waar hij werkt, moet er afge slankt worden en wordt de bankbediende naar de kelder ge degradeerd. Hij wordt lastig ge vallen door een vroegere Idant. Die klant had een bedrijf, maar is failliet gegaan vanwege de keiharde houding van de bank. Hij komt nu zijn gram halen. De klant heeft financiële steun nodig bij de organisatie van de vrijwillige, publieke marteling van de Ajax-supporter die inder tijd een ijzeren staaf naar de VERVOLG VAN VOORPAGINA De (waarschijnlijke) bomaanslag op het WTC is dan ook een zware aanslag op de hele New Yorkse, de Amerikaanse en de wereldeconomie. De explosie heeft zich op een uitgekiende plaats voorgedaan: daar waar tal van 'levenslijnen' bijeenkwamen voor het gebouwencomplex, dat met zijn 420 meter hoogte een van de grootste constructies ter wereld is. De ontploffing scha kelde tegelijkertijd zowel de hoofd- als de reserve-generato ren voor de electriciteitsvoorzie- ning uit. Ook de hoofdleidingen van de gas- en de watervoorzie ning werden verwoest, evenals het 'commando-centrum', van waaruit in tijd van nood via de geluidsinstallaties iedereen op elk punt in het complex zou moeten kunnen worden bereikt. Het ontbreken van communica tie en van centrale instructie maakte vrijdagmiddag dat tij dens de evacuatie de WTC-to- rens als een schoorsteen gingen werken omdat ingesloten men- Door Ed van de Kerkhof en Piet Snijders Eindhoven - Nee, Harrie was er niet, zei zijn vrouw door de telefoon. „Hij is er even tus sen uit", zei ze. „Hij kon er even niet meer tegen." Ze vertelde dat de telefoon de hele morgen al roodgloeiend had gestaan. Hij was nu even naar België, naar een collega. En ze zei ook nog: „Ja. Harrie mag blijven." Harrie mag blijven. Zoals bij al die duizenden anderen, werd het vonnis ook bij hem zaterdag door de postbode in de brieven bus gestopt. En daarmee kwam een einde aan de dagen waarin de onzekerheid zich almaar op stapelde. Het journaal zou het later die dag haarscherp in beeld bren gen: trillende handen, nerveuze halen aan sigaretten, de span ning die zo hoog was opgelopen dat sommigen De Brief niet eens meer konden lezen. Onzekerheid is een kwelling. „Dit hoop ik nooit meer mee te maken." Het is een reactie die zaterdag bij veel DAF-werkne- mers te horen was, zowel bij degenen die wèl als bij degenen die niet mogen terugkomen. Zo als die man, die zei dat hij liever niet in de krant wil, omdat zijn zoons vandaag wèl mogen terug keren („je moet altijd beducht zijn voor represailles"). Hij zelf is ontslagen. „Ach, me neer, 't is toch een opluchting, 't Is eindelijk gebeurd. We hebben er nachten van gedroomd en er 'maanden mee rondgelopen. En 't zal me wel lukken." Dat her haalt hij nog een keer: ,,'t Zal me wel lukken..." Hij is nu 53. „Ik had", zegt hij, „het nooit over mijn hart kunnen verkrijgen om maandag te be ginnen als mijn zonen thuis had den moeten blijven. Nu de twee jongens hun werk houden, is mijn leed voor negentig procent geleden. Ik heb vogeltjes, me neer, en ik zal het verenigingsle ven wel eens induiken en ik heb twee kleinkinderen." „Maar ik had het me anders voorgesteld", zegt hij nog. „Ik heb bijna veertig jaar meege werkt aan de economie van dit land. Dit heb ik niet verdiend. En 't is niet goed wat ik zeg, ik probeer 't uit mijn kop te zetten, maar over een paar jaar krijg ik dezelfde uitkering als die lui die nooit iets hebben gedaan. Fjn dat wringt", zegt hij, ,,'t wringt wel." Kees Dirks uit Bakel heeft geen probleem met de krant. „Ik ben om zes uur ook op RTL," zegt hij. „Maar," voegt hij eraan toe, „we gaan d'r geen zielig verhaal van maken. Dan doe ik niet mee. Wie weet ben ik over een half jaar al blij dat ze me d'r uit gegooid hebben. Ik weet wat ik kan, ben ambitieus en als het moet kan ik een straatvechter zijn. Morgen begint voor mij de Eindhoven, 26 februari 1993. Geachte heer, mevrouw, Na maanden van spanning kon op zaterdagavond 20 februari jL bekend worden gemaakt dat DAF in zeer afgeslankte vorm zou kunnen voortbestaan. Daarvoor was al bekendgemaakt dat tenminste de helft van het aantal arbeidsplaatsen zou moeten verdwijnen om dat mogelijk te maken. Hel spijl mij oprecht dat ook u hierdoor getroffen wordt. Het ontslag heeft echter, en Ik hecht eraan dat te benadrukken, niets niet uw persoonlijke capaciteit en inzet te maken. Ik wil u bedanken voor de enorme inzet voor DAF. Ik vind het zeer betreurenswaardig dit zoveel trouwe DAFfers niet over kunnen stappen naai de nieuwe DAF. De medewerkers die naar DAF Tracks N.V. i.o. zullen overgaan hebben wij verzocht hun contacten ie u bij het vinden van een nieuwe werkkring zoveel mogelijk te helpen. omu da «bl| behulpzaam te zijn. Als er vm -' De eerste alinea's uit de brief voor die werknemers die geen nieuwe baan krijgen bij DAF. Kees en Petra Dirks met dochter Daisy en zoon Sonny. „Op zoek naar een nieuwe uitdaging". FOTO TON VAN DE MEULENHOF eerste dag van de rest van mijn leven. Ik ben niet met DAF ge trouwd." Manmoedige taal. Maar ook Kees Dirks zakte zaterdagmor gen 'door de grond' toen hij in zijn splinternieuwe huis - 'zelf gebouwd!' - De Brief openmaak te. „...Het spijt me oprecht dat ook u hierdoor getroffen wordt..." Kees is 34, getrouwd, vader van 2 kinderen, de derde op komst. „Toen de kinderen vroegen of 'papa nou nooit meer bij de DAF mag komen' heb ik een traan moeten wegpinken," bekent hij. „Vandaag is een rouwdag, een shit-dag. Maar morgen begint de nieuwe uitdaging." Kees deed Inkoop de laatste ja ren. Werkte naar eigen overtui ging hard en graag voor 'den DAF'. Zat uit hoofde van zijn functie overal en deed er veel relaties op. „Maandag ga ik ze bellen. Ik moet snel nieuw werk vinden. Straks heb ik de verant woording over vijf mensen. Die ga ik niet uit de weg. En trou wens: die nieuwe kiet hier zal toch opgebracht moeten wor den." Dirks was de afgelopen weken actief in het vakbondswerk, Unie BLHP. „Weinig op de afde ling geweest," zegt hij. „De voorbereiding van de actiedag, het cao-overleg voor de nieuwe DAF, dat soort dingen. Gelukkig hadden mijn directe chefs veel begrip." Vrijdagmiddag heeft hij zijn superieuren nog een dank woord toegesproken. Kees: „De komènde week ga ik nog één keer terug. DAF is zeven jaar goed geweest voor mij, daarom wil ik mijn werk be hoorlijk overdragen. De toeleve ranciers hebben daar trouwens recht op." Hans de Korte uit Nuenen, ruim 23 jaar DAF, wekt zaterdagmid dag de indruk aan een executie te zijn ontsnapt. Een dag eerder was zijn vrouw naar Engeland vertrokken - 'die trip was al be taald,'- en vanaf dat moment had hij er met de kinderen alleen voorgestaan. „Televisie gekeken tot drie uur 's nachts," zegt hij, „daarna nog niet geslapen." Rond 10.45 uur had de brieven bus voor'T eerst geklepperd. Het huizenkrantje, verdomme! De Brief kwam tegen 11.45 uur. „Die heb ik samen met de kinde ren met trillende handen opge maakt. Ik voelde geen pasje. Ge lukkig zat de aanstellingsbrief er wel bij." De rest van de zaterdag zou voornamelijk worden opge slokt door de telefoon en het bezoek aan huis. „Je hoort zulke trieste verha len," zegt De Korte. „Afvallers die tegen een veertigjarig jubi leum zaten". Toch heeft De Kor te de indruk dat althans op zijn afdeling (Credit Control, DAF International) zorgvuldig is ge selecteerd. „Grotendeels mogen de juiste mensen blijven." Pas later op de dag verneemt hij dat hij zich vandaag op een andere afdeling moet melden. De Korte mag blijven, maar ook hij moet inleveren. Van zijn riante bruto salaris hield hij tot vandaag maandelijks zo'n vier duizend gulden over. „Daar kun je aardig van leven," zegt hij, „maar vergeet niet dat je je bestedingspatroon daarop aan past. Straks moet ik met een honderd of zes minder toeko men. Dus heb ik deze week een aantal luxe uitgaven geschrapt, sommige met pijn in het hart. Foster-Parents plan, lidmaat schappen van de vakbond, ont spanningsverenigingen, een paar abonnementen." Hans de Korte is het niet eens met het solidariteitsoffer dat de blijvers de komende twee jaar moeten ophoesten voor de afval lers. „Als PvdA-er ben ik voor een sterk sociaal stelsel in ons land. Maar ik zie niet in waarom DAF een apart stelseltje moet invoeren." Over de toekomst van DAF: „Er zal veel moeten veranderen. Meer soberheid. Kredietfacilitei ten tot een half jaar, de reizen die mensen maakten, daar kun je vraagtekens bij plaatsen. De budgetten moesten altijd op, an ders kreeg je een volgend jaar minder. Nu 2iH0eöITWei'OHs alle maal moeten gaan afvragen: zou ik het ook zo doen als het m'n eigen onderneming was? En er zal straks een open dialoog moe ten komen. Bij de oude DAF was te weinig ruimte om dingen recht te zetten die scheef zaten." Kees Dirks in Bakel zei ook al zoiets. „De leiding moet kritiek durven accepteren," zei Dirks. „DAF is altijd veel te dictato riaal geweest." En die man aan de telefoon: „Je moet altijd be ducht zijn voor represailles." VERVOLG VAN VOORPAGIN) In die brief meldt Baan dat onze spijt buiten onze conl een ernstige fout' is gema; En: „Het aanbod van een fe bij DAF Trucks NV in opricb moet u in dit geval als gedaan beschouwen. Voor u den uitsluitend de 'ontslag; zegging' en de uitnodiging maandag 1 maart aanstaand komen werken bij DAF SP", Dertig medewerkers DAF SP meenden de brief Baan voor te moeten blij door zaterdagnacht om één nog een fax naar het hoofdlj toor te sturen, waarin zij te nen gaven graag gebruik te ken van het aanbod om in dit te treden van DAF Truj „Daarmee hadden wij een o: eenkomst tot stand gebracht, enkele uren later door Baant) zijdig is verbroken", stelt van de dertig mensen. Niet dat zij daarmee denkeil DAF Trucks een aanstelling krijgen. „Maar wel geloven dat we Baan aan ons geboi hebben. Wij hopen dat we hem meer ruggesteun zu krijgen, dat we ons van i verzekerd weten als het ook SP mis mocht gaan". Volgens een woordvoerder DAF heeft het bedrijf de hoo prioriteit gegeven aan het opj sen van de gemaakte fout. oi het ontstaan ervan kan slechts meedelen, dat dat zo mogelijk uitgezocht wordt, opmerking in de brief dat fout 'buiten onze controle' gemaakt, duidt er volgens op dat het gereedmaken van brieven buiten het bedrijf it plaats gevonden. Bij de professionele hulpvak ningsinstellingen in Eindhon die het weekeinde paraat wa om ontslagen DAF-werkneu te woord te staan, zijn veel uk der telefoontjes binnengekoi dan was verwacht. Er kwaie er zo'n honderd binnen slechts vier mensen hadden kelijk geestelijke bijstand nod!} De 86 personeelsleden van verkoopkantoor van DAF-Be} in Aartselaar hebben zateri geen brief gekregen waai blijkt of zij ontslagen zijn da wel bij de nieuwe ondernei aan de slag kunnen. De 11 werknemers van DAF-Westfi kregen zaterdag wel de schrifi lijke bevestiging van hun oJ slag. Vandaag gaan er 764 hen weer aan de slag bij nieuwe DAF-Trucks België. De oprichting van de nieia DAF Trucks NV is ook in weekeinde nog niet rond gi men. Mr. A. Deterink, een vani bewindvoerders van DAF, dat 'nog een aantal oneffenk den moet worden glad ken'. sen ramen kapotsloegen en deu ren openhielden die dicht moes ten blijven. De dichte rook van de brand die na de explosie beperkt bleef tot de parkeerga rage, werd daardoor binnen lut tele minuten tot naar de hoogste etages gezogen. Er zijn meer dan duizend mensen behandeld voor rookinhalering. Honderden werknemers, die de dood voor ogen meenden te zien, hebben gezworen nooit meer een voet in het World Trade Centre of in welke wolkenkrabber dan ook te zullen zetten. In diverse ziekenhuizen in New York zijn 'geestelijke trauma-centra' inge richt waar specialisten zullen proberen mensen van hun ang sten af te helpen. President Bill Clinton heeft toe gezegd dat 'het volle gewicht' van alle federale geheime en spe cialistische diensten is ingezet om te achterhalen wie verant woordelijk is voor het gebeurde in New York en om de Ameri kaanse burgers, waar dan ook, veiligheid te garanderen 'in hun huizen en in hun kantoren'. Iedere vijfjaar komt het duizend-koppige Indonesische Volkscongres bijeen om het regeringsbeleid te bespreken en de president te kiezen. Wat een 'feest voor de democratie' genoemd wordt, blijkt in de praktijk niet meer te zijn dan braaf ja-knikken tegen de regering. Door onze redacteur Paul Verlinden DE TIENDAAGSE zitting van het Indonesische Volkscongres (MPR) die vandaag in Jakarta begint, gaat aan de meeste ge wone Indonesiërs voorbij. Het congres kiest een president, maar het staat al vast dat Su harto het weer wordt. Echte issues zijn er verder niet. Het enige dat nog een beetje leefde, was de vraag wie er vice-presi dent zou worden. Maar ook die spanning verdween enkele we ken geleden toen bleek dat langzaam maar zeker alle par tijen hun steun aan legerbevel hebber Try Sutrisno betuigden. Het Volkscongres (MPR) komt iedere vijf jaar bijeen. Gebeur tenissen als deze worden door de regering als een 'feest voor de democratie' omschreven. Op grote billboards in het land wordt het Congres succes ge wenst. Veelal staat president Suharto er op afgebeeld als een vader die over alle groeperingen in Indonesië waakt. De duizend-koppige MPR moet een vertegenwoordiging zijn van al die groepen waaruit de Indonesische samenleving is op gebouwd. Slechts een minder heid van de MPR wordt echter rechtstreeks gekozen door het volk. Bij de verkiezingen vorig jaar werden vierhonderd parle mentariërs gekozen. Met de honderd afgevaardigden uit de strijdkrachten vormen zij sa men het dagelijkse parlement (DPR). In het Volkscongres ko men daar nog eens vijfhonderd - door de president aangewezen - vertegenwoordigers uit maat schappelijke groeperingen en regionale organen bij. Generaal b.d. Nasution, ooit een medestander van Suharto maai nu opposant van de regering hekelt de werking van het de mocratisch systeem. „De MPR moet de president benoemen maar de helft van het jngres is benoemd door Suharto zelf. In het dagelijks parlement zitten verder honderd militairen. Wie is de baas van leger? Suharto. Van de politieke partijen die er zijn, heeft Golkar een absolute meerderheid. Wie is leider van Golkar? Suharto." Er zijn slechts twee 'oppositie partijen' toegestaan in Indone sië: de christelijk-nationalisti- sche PDI en de moslim-partij PPP. Echte kritiek leveren die partijen niet. Al leek de PDI bij de verkiezingen van vorig jaar een heuse oppositie-campagne te voeren. De corruptie in het land werd bekritiseerd en men zei duidelijk dat Suharto al veel te lang aan de macht was. Meer dan woorden bleken het echter niet te zijn. Toen de partij eind vorig jaar haar kandidaat voor het presidentschap moest voor dragen, had ze toch weer braaf voor Suharto gekozen. Zoals ook de PPP, Golkar en het leger dat deden. Kwiek Kian Gie zat van 1987 tot 1992 in het parlement na mens de PDI. Hij beaamt dat je er weinig potten kunt breken. „De regering doet een voorstel en daar heb je het maar mee eens te zijn. Zelfs als zou je tegen stemmen dan heb je met je kleine vertegenwoordiging nog geen kans". Volgens de in Nederland opge leide econoom zijn veel parle mentsleden bang om hun stem te laten horen. „Veel Golkar- parlementariërs zijn het in hun hart wel met ons eens maar durven niet tegen de regering in te gaan". Doen ze dat toch, zo leert het verleden, dan worden ze bij de volgende verkiezingen op een onverkiesbare plaats ge zet. Van regeringszijde wordt er al tijd op gewezen dat Indonesië geen Westerse, democratie is, maar een Pancasila-democratie. Pancasila is de staatsideologie waarin onder meer staat dat beslissingen genomen moeten worden in overleg; een meerder heid moet niet beslissen ten koste van een minderheid. „De regering en volksvertegenwoor diging werken samen in com missies. Daarin worden beslui ten voorbereid en krijgt ieder een zijn inbreng. De MPR hoeft daarom alleen de besluiten nog formeel te bekrachtigen", ver dedigt minister Salim (Milieu en Bevolking) het systeem. Pancasila (volgens de regering) of intimidatie (volgens critici) zorgen er ook voor dat alle partijen over het algemeen met dezelfde kandidaat voor het presidentschap en vice-presi- dentschap komen aanzetten. Dat Suharto voor de zesde keer de eerste man van het land wordt, was al langer zeker. De positie van vice-president lever- de meer speculaties op. Diverse kandidaten werden keer op keer in de pers genoemd. De minis ters Habibi en Murdanie leken samen met legerbevelhebber Sutrisno de meest kans te ma ken. Uiteindelijk stelden steeds meer partijen Sutrisno kandi daat. Volgens waarnemers heeft ook hier Suharto de hand is. Hij komt met een aanbeveling, en die is nog nooit genegeerd door het Volkscongres. Toch betekent Suharto's kenne lijke voorkeur voor Sutrisno, die zijn functie als chef-staf van het leger al afgestaan heeft, niet zonder meer dat het ook de echte favoriet van de president is. De vice-president is een van de pionnen in het spel om het evenwicht tussen de machtsfac toren in Indonesië te bewaren. Momenteel zijn met name het leger en de moslims de groepen die Suharto dient te bespelen om zijn positie vast te houden. Sutrisno is een vroom moslim en ligt goed binnen de strijd krachten. Hij is zeer loyaal ten op zichte van Suharto en dus ook voor de president zelf ac ceptabel. Dat de besluitvorming in Indo nesië weinig met democratie te maken heeft, stuit op steeds meer weerstand in het land. De laatste jaren is een aantal bui ten-parlementaire organisaties opgericht dat voor verandering pleit. Een ervan is Forum De- mokrasi. Een van de oprichters, Abdurrachman Wahid, waar- PDI-aanhangers tijdens de verkiezingscampagne vorig jaar i» Indonesië. De partij was toen erg kritisch, maar heeft nu toe' weer voor Suharto gekozen. F0T0 schuwt regelmatig voor sociale onrust als de regering de ont wikkelingen in de richting van een échte democratie tegen blijft houden: „We hebben een lange periode achter de rug waarin voor stabiliteit gezorgd moest worden. Democratie werd daar voor opgeofferd. Maar dat tijdperk is nu aan et» einde gekomen". Dit is het tweede deel in se# verhalen over ontwikkelingen 1 Indonesië onder het bewind vt president Suharto, die op het pu" staat om voor de zesde keer zen te worden. Het eerste verscheen in de krant van 27 bruari. yan onze correspondent Frans Wijnan Bonn - Ignatz Bubis (66), voorzi Centrale Raad voor de Joden in stelt zich niet kandidaat voor dt van Bondspresident Richard von die volgend jaar mei aftreedt. In een weekblad-interview dit weeke Weizsacker, dat hij Bubis 'vanzelfspr kandidaat-opvolgers rekent, als het g ring en karakter'. De zittende pre Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris r; PvdA) sluit uit dat de kinderbij verdwijnt. Dat zou in strijd zi bewindsvrouw zaterdag voor de Ter Veld reageerde hiermee op en berichten dat het ministerie van Z; sociale zaken aan het uitrekenen sc is hoeveel op de kinderbijslag 1° kan worden bezuinigd. De staatssecretaris zei geen bezwaar js te hebben tegen het voortaan tri inkomensafhankelijk maken van sti kinderbijslag. Die bezuiniging hc lijkt haar rechtvaardiger dan het la snijden in minimumuitkeringen. va vr lü Toch zei Ter Veld te overwegen de bijstand voor uitwonende jongeren aan te passen. Dat be- Hi tekent in de praktijk dat het va bijstandsniveau voor jongeren hE tot 27 jaar lager zal komen te Di liggen. De staatssecretaris er- al kende dat nogal wat jongeren za handig gebruik maken van on- de duidelijkheid in de bijstandswet, wi Met name de verschillende er woon- en leefvormen van jonge- ne ren maken het uitvoeren van de de bijstandswet moeilijk. n; De oplopende werkloosheid, dit af Kabul (afp/rtr) - Bij aanvallen rr het centrum van Kabul zijn giste 70 gewonden gevallen, zo is uit m Een raket viel midden in de Polo Khisti, de grote moskee van Ka- bul. Twee andere projectielen explodeerden naast de moskee op de drukbezochte groenten- markt van de Afghaanse hoofd- Jeruzalem - Israëlische heli kopters hebben gisteren aan vallen uitgevoerd op een dorp in het zuiden van Libanon, net buiten de door Israël in gestelde veiligheidszone. De actie, waarbij een chauffeur van een bestelauto om het leven kwam, was bedoeld als repre saillemaatregel voor aanvallen van Hezbollah-aanhangers eer der op de dag op Israëlische radarposities en stellingen van het door Israël gesteunde Zuidli- banese leger (SLA). Hezbollah-strijders enerzijds en SLA-troepen en Israëlische sol daten anderzijds leverden ook zaterdag strijd. De vijandelijk heden begonnen nadat de Hez bollah tientallen raketten af schoot op het noorden van Is raël. Zes Palestijnen werden de afge lopen dagen in de Gazastrook gedood wegens 'collaboratie' en beschuldigingen dat ze zouden samenwerken met de Israëlische autoriteiten. «SLECHTS IN vier gevallen was da dat een geruststellende medede weekeinde waarin tweeëneenhalf bij DAF bevestigd kregen? Er was professionele hulp' stond ervoor I werd vooral in familiekring en min het lijkt net of de bittere afsluiting de neergang en de geplande wet rtAc- c'us 's meegevallen. Onder AF'. Over tot de orde van de dac natuurlijk niet. Tussen het moment, enkele maan dat DAF diep in de ellende z Personeelsleden zaterdag hun on meer duidelijk geworden dat het v miding de ogen sloot voor de e Plaats van adequaat in te spelen o waag naar vrachtwagens, hield n werkte DAF gretig met verkooppri agen; in de publiciteit was er nie' P'ots reddeloos verloren bleek. D oislagen voor de gek. Dat heet fal ho ferstverantwoordelijke daarvo Reeft zijn baan niet verloren, maar 'jjn handtekening stond daarom Personeelsleden. Voor de ontsla naar een (bijkomend) bitter detai eten dat hij - althans voorlopig a twijfel over de kansen van he st H it P e i- w ei r; zi sl a d S ir a li z h rr n k v E n s! d h Sl d E S S b w rr g d n g s' h g h, J

de Stem | 1993 | | pagina 2