Onderzoek: Plattelander sneller klaar bij de dokter 'In metaal cao's per bedrijf ilisten ende' ichten DeSte Prijs 1993 Vakbonden: Meeste bedrijven wel bereid te praten over dichten wao-gat DE STEM Ijsberen uitgelaten Maij ontziet NS na treinongeval Hoofddorp Oudervreugd Advokaat Aarts vecht voor erkenning whiplash BINNENLAND A3 'Vereniging van specialisten moet federatie worden' MEEGENOMEN DOOR UFO COMMENTAAR BINNENLAND KORT DE STEM ZATERDAG 27 FEBRUARI 1993 foto afp Ivan 1986 haalden. Maar peter dan bij de Provin- Btaten van vorig jaar. ladden we maar 18 pro- Is de Bredase directeur 1 autoriteiten op de Antil- niddels goed doordrongen diverse milieu-proble- i de samenhang die daar laat. „Op de eilanden zelf ook al de nodige deskun- aanwezig te zijn. Al- het zijn er nog te weinig. ■het belangrijkste is mis- I wel, dat het uitstippelen fen milieubeleid nu op de |ke agenda staat: men kan niet meer om het pro lheen". pste bewijs voor dat laat- dat het bezoek van de llandse missie heeft gere- jrd in een eerste aanzet tot milieubeleidsplan voor de len met in totaal meer dan pig actiepunten. tekent hier met nadruk In, dat hij en zijn collega's 'als Nederlanders zijn ge- om de Antillianen even te llen hoe het allemaal moet fn gedaan'. „De belang- winst die de Antillianen lij ons bezoek kunnen boe- is tijd. Wij hebben er in lrland tien, twintig jaar [gedaan om te ontdekken, |r een zekere samenhang at tussen diverse milieu talen. Toen we bijvoor de problematiek van de |iling van het oppervlakte- dachten te hebben opge laten we 'opeens' met ver- slib waarmee we geen visten. Ten tweede hebben Ing gedacht dat milieu- en imische belangen met el- lin strijd waren. Maar ook pat betreft hebben we in- jbls ontdekt, dat naast een [milieu- -tegelijkertijd een economisch beleid kan len gevoerd". pn uit werkten aan de ver ving." 70 verliet hij de actieve .ek om samen met ex-mijn- :teur en overtuigd CDA'er Rottier de voorbereidin- ;e starten voor wat aanvan- k de Achtste Medische Fa it heette. trof in 1970 zijn Limburg n diepe crisis aan. De mijn- ngen waren begonnen, de tionele verhoudingen lagen cherven. Limburgse gemeenschap door de komst van de :rsiteit en alles wat er om- zat verder opengebroken, je in de jaren vijftig-nog geld worden met stenen, socialist was, nu is dat rekt verleden tijd. was heel gevoelig voor die ndering. Daarom kon hij oprecht trots zijn, toen hij 9 mber 1975 in de hal van het strichtse stadhuis de presti- ze eremedaille van de stad stricht kreeg uitgereikt, markeerde voor hem de lag van het oude Maas- tt, waar de roomse kliekjes lacht onderling verdeelden, een stad waar visie en we ideeën van buiten een kregen. lie omslag heeft dr. Sjeng een belangrijk aandeel ge- Door Vincent Ronnes Utrecht - De lijst met klachten van de dorpsbewoner is onuitputtelijk. Met zekere regelmaat verschijnt er een onderzoek waaruit blijkt hoe erg de plattelander wordt achterge steld bij de stedeling. Er is geen bus, geen discotheek, nauwelijks een winkel, er is niks te doen. Maar nu is het tijd voor de dorpeling om even op te houden met klagen. Want uit onderzoek blijkt dat ook de stede ling heel wat te klagen heeft. Sterker nog, de huisarts in de volkswijken van de grote steden heeft heel wat meer te stellen met zijn klantenkring dan zijn collega met een even grote praktijk op het platteland. Onderzoeksinstituut Nivel kwam tot deze bevindingen nadat drie maanden lang 161 huisartsen in 103 praktijken al hun bevindingen keurig hadden geno teerd. De dorpeling loopt even snel bij zijn arts binnen als de stedeling. Maar het blijkt dat zijn of haar akkefietje heel wat eerder is opgelost. De huisarts in de grote stad - en dan met name in de zogenaamde achter standsbuurten - krijgt in zijn spreekka mer doorgaans te maken met een veel langere en meer gecompliceerde klach- tenstroom, waaraan hij heel wat meer tijd kwijt is. Voor de verschillen in gezondheid tus sen beide groeperingen van patiënten heeft mede-onderzoeker D. de Bakker verscheidene verklaringen. „De bevolkingssamenstelling is anders. In de stad wonen meer ouderen", zegt hij. „Van oorsprong natuurlijk niet, maar op een gegeven moment is de middengroep met kleine kinderen uit de stad weggetrokken. De ouderen bleven. Daardoor heb je nu in de stad relatief veel ouderen en jong-volwassenen." Culturele minderheidsgroepen zijn in de grote steden ook veel meer te vinden dan op het platteland. „Niet zelden is het met hun gezondheidstoestand slech ter gesteld dan met die van de gemid delde Nederlander", zegt D. de Bakker. Tenslotte ondervindt elke huisarts in een grootstedelijke omgeving in zijn alledaagse paktijk dat de stad niet de op laatste plaats ook woonomgeving is van een allegaartje van alcoholisten, drugsverslaafden of chronisch psychia trische patiënten. Voorwaar een meng- pot die het er niet rustiger op maakt in de wachtkamer van deze huisarts. De andere samenstelling van zijn clien tele voelt de huisarts ook in zijn porte- monne. In achterstandsbuurten kan het percentage ziekenfondspatiënten wel eens oplopen tot honderd. Voor een ziekenfondspatënt krijgt de huisarts een vaste vergoeding per jaar (ƒ120,— exclusief onkostenvergoeding), terwijl de particulier per bezoek betaalt. Een huisartsenpraktijk is in Nederland 2350 patiënten groot. Kleiner maken van dat aantal in de grote steden, zou een mogelijkheid zijn om de werkdruk te verminderen, aldus het Nivel. Maar dan zou de betaling per patent omhoog moeten. En dat zit er in deze sombere tijden niet in. Bovendien ziet het er naar uit dat er steeds minder jongeren staan te trappelen om huisarts te wor den. Van onze verslaggevers Amsterdam - De vakbeweging ziet geen heil meer in één cao voor de bedrijfstak voor de metaal- en elektrotech nische industrie (200.000 werknemers). De bonden wil len nu afzonderlijke cao's per bedrijf gaan afsluiten. Daarin kunnen de wao-maatregelen van het kabinet alsnog worden gerepareerd. De vakbeweging wil zo de druk opvoeren op de werkgeversorga nisatie FME. Donderdag liepen de cao-onderhandelingen met de FME juist stuk op de wao-com- pensatie. Cao-onderhandelaar Broers van de Industriebond FNV denkt dat de compenstatie in afzonderlijke bedrijfs-cao's wel geregeld kan worden. „Anders dan bij de FME bestaat bij de meeste bedrijven bereid heid om met ons hierover te praten. Vooral omdat We in prin cipe de kosten van de wao-com- pensatie voor de rekening van de werknemer willen laten komen." Werkgevers wordt slechts ge vraagd administratieve hand- en spandiensten te verlenen. Broers: „Als een werkgever zelfs dat niet Den Haag - De Landelijke Specialistenvereniging (LSV) zou moeten worden opgehe ven en omgevormd tot een federatie van wetenschappe lijke verenigingen voor de 29 medische specialisten. Dat adviseert een commissie van wijze mannen, die zich heeft ge bogen over de bestuurlijke pro blemen van de LSV. De crisis in die club was het gevolg van onvrede onder spe cialisten na ondertekening van een akkoord met verzekeraars en ziekenhuizen in 1989. Daarin werd afgesproken de uitgaven voor specialistische hulp te be vriezen. (ADVERTENTIE) Franse journalist wordt met UFO meegenomen. Wat hij van deze ervaring opstak, kunt u lezen in Para-Astro, maandblad voor parapsycho logie. Para-Astro is te koop in uw kiosk. KINDEREN ZIJN een zegen Gods, werd vroeger geleerd. Een vreugde in de jeugd en een levensverzekering tijdens de ouderdom. De maatschappij kan nu rekenen en weet daarom beter: kinderen kosten geld. Onder dat mom is indertijd de kinderbijslag ingesteld. In Nederland vrij laat, maar in omringende landen, waar de financiële stimulans eigenlijk het geboortecijfer moest verhogen, al veel eerder. Nu moet die kinderbijslag weer verlaagd of tot de eerste twee spruiten beperkt worden, stellen ambtelijke adviseurs van de regering voor. De economische rampspoed dwingt tot ingrijpend snoeien. En dat in een tijd waarin men al begint te vrezen dat er te weinig kinderen komen om de aow voor de ouders van nu te kunnen garanderen. Kinderbijslag wordt gegeven voor ieder kind. Inkomen doet er niet toe. Het enige dat telt is het moederschap. Vreemd, allerlei andere subsidies zijn slechts bedoeld voor wie zelf niet genoeg heeft. Huursubsidie bijvoorbeeld is er niet voor elk die huurt, ook al moet hij, door een slecht functionerende doorstroming gedwongen, meer dan dertig procent van zijn inkomen verwo nen. Een inkomensgrens voor kinderbijslag was nooit bespreekbaar. Het CDA, de verdediger van alles wat gezin is, wilde er niet aan. Zelfs binnen de PvdA, nu toch op de bres voor Van Dams individualisering, zijn de meningen verdeeld. Binnen de fractie circuleert een fiscaal voorstel, waarin gesproken wordt over verhoging van de kinderbijslag. Toch is zo'n inkomensgrens beter dan een beperking tot de eerste twee kinderen. Juist grotere gezinnen, hoe vrijwillig ook tot stand gekomen, hebben extra ondersteuning nodig. Indertijd kregen zelfstandigen pas kinderbijslag vanaf het derde kind. De kosten voor de twee eersten konden zelf wel opgebracht worden. Kan de kinderbijslag niet helemaal weg? Kinderaftrek, en zeker voor de lagere inkomens, kan toch ook? Of mogen zulke simpele dingen niet meer sinds het fiscale regime vereenvoudigd is? Subsidies moeten naar beneden, is het overheidsevangelie. Kinderbijslag is er zo een. Maar kan dat zonder aanziens des persoons en zonder rekening te houden met de dikte van ieders portemonnee? wil, voeren we de druk met ac ties op." De bonden willen nu eerst hun leden gaan raadplegen. Dat ge beurt de komende weken. In de tussentijd heeft de FME nog de gelegenheid met 'een nieuw bod' te komen. Maar de kans dat daar nog veel van te verwachten is, acht Broers klein. „We zijn de afgelo pen weken tot het uiterste ge gaan. De FME moet nu water in de wijn doen. Zo niet, dan zullen we alles per bedrijf gaan rege len." Na V en D zijn nu ook de banken bereid het wao-gat te dichten. Dat meldden de vakbonden gis teren opgetogen na afloop van de eerste onderhandelingsronde over een nieuwe cao voor de 110.000 werknemers in het bankbedrijf. De premie komt voor rekening van de werknemers. „Dit is echt een doorbraak van formaat", al dus onderhandelaar H. Noten van de Dienstenbond FNV. De werkgevers hebben zich al in de eerste cao-ronde bereid ver klaard om in de cao de verplich ting vast te leggen dat in de banksector per onderneming voorzieningen moeten worden getroffen om het roemruchte wao-gat te repareren. Tot een collectieve regeling voor de hele bedrijfstak waren de bankwerk- gevers niet te porren. Akzo Ook Akzo Nederland wil mee werken aan de reparatie van de wao. In de gisteren bekendge maakte voorstellen voor een nieuwe cao sluit Akzo een col lectieve verzekering voor haar werknemers 'niet op voorhand uit'. De werknemers kunnen wat Akzo betreft zelf bepalen of ze deelnemen aan die verzekering, waarvoor ze zelf de premie moe ten opbrengen. De 24.000 werknemers van Ko ninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) krijgen in juli 2 procent meer salaris. De bonden hadden 2,5 procent geeist voor het hele jaar. De reparatie van het wao- gat was voor de werknemers van KBB al in de vorige cao gere geld. Die regeling wordt voort gezet. De ijsbaar-dames Nannouk en Katrien uit Artis mochten gisteren voor het eerst weer naar buiten na hun slecht afgelopen zwangerschappen, die niet tot jonge ijsbeertjes leidden. Nu leveren de moeders weer hun bijdrage aan de bezoekersstroom naar Artis. Net als de andere dierentuinen in Nederland verheugt Artis zich nog altijd in een stijgende belangstelling. foto anp Utrecht (anp) - Minister Maij (Verkeer en Waterstaat) ver wacht dat de NS zo snel mogelijk in eigen huis maat regelen neemt om treinonge lukken zoals in november in Hoofddorp te voorkomen. De minister is nochtans niet van plan zelf maatregelen op te leggen. Maij reageert hiermee op vragen van het Tweede Kamerlid R. van Gijzel van de PvdA. Die wil dat de minister zelf maatregelen be pleit bij de NS. Maij wacht voorts op een rap port van de onafhankelijke Spoorweg Ongevallenraad over het ongeval bij Hoofddorp. Dat wordt overigens niet eerder ver wacht dan voor de zomervakan tie. De onderzoekscommissie van de Nederlandse Spoorwegen con stateerde gisteren dat het trei nongeval op 30 november bij Hoofddorp is veroorzaakt door dat de machinist te hard reed. Op het traject gold een snel heidsbeperking. In plaats van de toegstane 60 kilometer per uur reed de machinist tenminste 106 kilometer per uur. Door het on geval kwamen vijf mensen om het leven en raakten 33 passa giers gewond, van wie enkelen zeer ernstig. De onderzoekscommissie teken de wel aan dat de procedure rond het melden van tijdelijke snelheidsbeperkingen beter moet. Ook moeten er minder tijdelijke beperkingen komen. De snelheidsborden langs de baan moeten beter zichtbaar worden vanuit de cabine. Een woordvoerder van de NS zei dat NS de aanbevelingen zeker zal overnemen. Met de uitkomst van het onderzoek is ook duide lijk geworden dat NS wettelijk aansprakelijk kan worden ge steld voor de gevolgen van de treinramp. Getuigen van het ongeluk ver klaarden direct al dat de trein te hard heeft gereden. Ook prof. dr. J. de Kroes, lid van de Spoorweg Ongevallenraad sprak kort na het ongeval dat vermoeden uit. De NS distantieerde zich van die uitspraak. De machinist van de ramptrein zei vrijdag er niet van overtuigd te zijn dat hij te hard heeft gereden. Bovendien verklaarde hij niet voldoende op de hoogte was van de snelheidsbeperking ter plekke. Van onze verslaggever Jeroen Roth Breda - Hoofdpijn, oorgeruis, slecht horen, concentratie-zwakte, libido-ver- mindering, misselijkheid, nervositeit, slaaproblemen. Ze vormen slechts een kleine greep uit de lijst klachten die kunnen worden veroorzaakt door één aandoening met een nog niet eens zo ernstige klank: whiplash. Dat staat voor zweepslag in de nek en is in vrijwel altijd het gevolg van een auto-ongeluk. Advocaat Piet Aarts uit Breda weet er alles van. Sinds een jaar of drie voert hij een eenzame strijd voor erkenning van deze in medische kring nog fel omstreden aandoe ning. „Ik zie mensen afbranden, terwijl niemand ook maar eén aan hand uitsteekt." Verzekeringsmaatschappijen worden de laatste tijd overspoeld door patiënten met whiplash. Onderzoeken tonen aan dat hun aantal jaarlijks met tien- tot twintigduizend toeneemt, terwijl de prognose is dat over enkele jaren één a twee procent van de Nederlandse bevolking rondloopt met klach ten als gevolg van whiplash. Sinds enige tijd heeft een landelijk netwerk van advocaten zich opgeworpen als belan genbehartiger van deze explosief stijgende groep mensen. Een van hen is Piet Aarts. In Brabant, Zeeland, en Noord-Limburg is hij de raads man die whiplash-patiënten begeleidt. In drukke tijden krijgt hij vier, vijf patiënten per week over de vloer. „Sinds 1 juli heb ik er honderd nieuwe cliënten bijgekregen. Hier en daar wordt al gesproken van een whiplash-epidemie. Daar is echter nog niet iedereen van over tuigd. Een groot aantal van de behandelende artsen, in de regel zijn dat neurologen, is van mening dat hier sprake is van niet meer dan een mode-verschijnsel. In medische vaklite- Piet Aarts foto marcel bekken ratuur wordt door cynici smalend gesproken van 'whiplash-adepten'. „Het is toch om moedeloos van te worden," verzucht Aarts. „Bij verzekeringsmaat schappijen bestaan zelfs zwarte lijsten van neurologen die te whiplash-vriendelijk zou den zijn. Hoe moet je nou ooit een begin maken met de begeleiding van deze patiën ten als hun ziekte niet eens wordt erkend", vraagt Aarts zich vertwijfeld af. In 99 van de honderd gevallen is de whip- lash-patiënt het slachtoffer van een nog niet eens zo ernstig auto-ongeluk. Een kop- staartbotsing, zoals dat in het vakjargon van de politie heet. Het hoofd maakt daarbij een snelle zwaai van voor naar achter, vaak in een twintigste of dertigste van een seconde. Het gevolg: een uitgerekte halswervelkolom. „Alleen als je er heel snel bij bent, is er op röntgenfoto's iets van te zien. Maar als je wat langer wacht, is het zichtbare letsel al verdwenen. En daar begint de ellende al. Want uiterlijk mankeert de patiënt niets. En maak dan de buitenwereld maar eens duide lijk dat je van alles hebt". „Na het ongeval komen patiënten vaak te recht in een molen van instanties. Ik zeg dan: behalve whiplash hebben ze ook nog ordner-neurose opgelopen. Met stapels pa pier van politie, huisarts, fysiotherapeut, neuroloog komen ze bij mij terecht. Maar ook jaren te laat. Want waar het bij whip lash vooral op aankomt, is dat het in een vroegtijdig stadium wordt onderkend. Mijn pleidooi aan de assuradeuren is dan ook: schroom nou eens niet in de beginfase wat centen uit te trekken. Dat verdien je later dubbel en dwars weer terug". Voorbeelden? „Whiplash-patiënten komen vaak de deur niet meer uit, alleen al omdat ze geen auto meer kunnen besturen. Ze raken in een isolement en daardoor nogal eens in een depressie. Voorkom dat nou door niet moeilijk te doen over het vergoeden van de taxi-kosten of een hulp in de huishou ding. Waar patiënten zonder enige twijfel baat bij hebben is de zogeheten Stokke-stoel die extra steun biedt aan hoofd en benen. Stel die nou beschikbaar. De kost gaat hier echt voor de baat uit." Whiplash-patiënten worden volgens Aarts niet zelden een speelbal in juridische steek spelen. „De ziekte is heel ongrijpbaar. Hoe bepaal je bijvoorbeeld in hoeverre het nekletsel een rechtstreeks gevolg is van whiplash? Iedere medicus weet dat de nekwervel, naarmate je ouder wordt, onderhevig is aan slijtage. Bewijs dus maar eens wat ouderdom is en wat die aandoening". Ontvoering stelt politie voor raadsel Goirle - De ontvoering van een inwoner van Ridderkerk begin vorige week plaatst de politie van Goirle voor een raadsel. De man, de 34-jarige H. van A., werd op maandagmiddag 15 februari op de parkeerplaats Leikant aan rijksweg 56 overvallen en bedwelmd, terwijl hij in zijn auto zat te bellen. Hij wordt in een grote personenauto naar Keulen gereden, waar de ontvoerders hem mishandelen, voor passanten de man vinden en hem naar een ziekenhuis overbrengen. Een dag later kan Van A. met openbaar vervoer terug naar Nederland. Zijn auto wordt woensdagochtend door de politie Tilburg gevonden. Alle tot nog toe te controleren gegevens uit zijn verklaring blijken te kloppen. De politie staat echter voor een groot raadsel over het waarom van de ontvoering. In de Braekt op vrije voeten Maastricht - De Maastrichtse ex-wethouder J. In de Braekt is gistermiddag op vrije voeten gesteld. De CDA'er zat elf dagen in Stein en Landgraaf in een politiecel wegens een gerechtelijk vooronderzoek naar corruptie. De eveneens verdachte Zuidlimburgse wegenbouwer J. Baars kwam vorige week vrijdag al vrij. In de Braekt stapte vorige week zaterdag op als wethouder. Justitie zet het onderzoek voort. Daarna wordt beslist of en wanneer beide verdachten gedagvaard worden. Kim van Wetten terug in Hilvarenbeek Hilvarenbeek - De 16-jarige scholier Kim van Wetten, die zaterdagochtend 2 januari vrijwillig en met onbekende bestem ming zijn ouderlijk huis aan de Schoolstraat in Hilvarenbeek verliet, is weer terug. De in Korea geboren scholier belde begin deze week op en liet het Hilvarenbeeks gezin, waarin hij op 3-jarige leeftijd werd opgenomen, weten in Parijs te zitten. De familie Van Wetten haalde hem gistermiddag op. Kim van Wetten fietste naar Belgie en verkocht in Brussel zijn fiets en reisde per trein verder naar Parijs. Begin deze week nam de Hilvarenbeekse scholier contact op met zijn ouders. Hij vertelde heimwee te hebben en graag terug te willen komen. Naar zijn zeggen is hij acht weken geleden vertrokken omdat hij niet meer naar school wilde. In beslag genomen sigaretten verkocht Rotterdam - De 14 miljoen smokkelsigaretten, die deze week door de douane in de Rotterdamse haven en op de autoweg tussen Roermond en Sittard zijn onderschept, zullen, als het onderzoek is afgelopen, allemaal worden verkocht tegen de normale prijs met accijns. Op die manier probeert de Djenst der Domeinen in Soesterberg, waar de contrabande nu is opgeslagen, toch nog iets te vangen van de 1,7 miljoen gulden aan accijns, die de smokkelaars van het Panamese vrachtschip wilden ontduiken. Mensen in Nood geeft ton voor Rwanda Den Bosch - De Stichting Mensen in Nood te Den Bosch heeft honderdduizend gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan vluchtelingen in Rwanda. In dat land zijn bijna een miljoen mensen op de vlucht voor het oprukkende rebellenleger. Hulporganisaties werken in Rwanda intensief samen. De zusterorganisatie van Mensen in Nood coördineert daar de voedselhulp. De Nederlandse pater Jan de Bekker, die nauw betrokken is bij de hulpverlening aan de vluchtelingen, meldt dat er onvoldoende opvangmogelijkheden zijn. Er is weinig te eten en bijna iedereen heeft malaria. Eerder stelde Mensen in Nood al 50.000 gulden beschikbaar voor Rwanda. WHO: iedereen inenten tegen polio Utrecht - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft giste ren gewaarschuwd tegen het gevaar van onvolledige vaccinatie programma's. De waarschuwing komt naar aanleiding van de Nederlandse polio-epidemie. Ook als maar heel weinig mensen niet zijn ingeënt tegen polio, loopt zelfs een rijk land risico door een epidemie te worden getroffen, aldus de WHO. De organisatie stelt ook nog dat Nederland over één van de modernste gezondheidssystemen ter wereld beschikt. Een overweldigende meerderheid van de Ne derlanders is wél ingeënt, maar dat zegt dus niets, aldus de WHO. Over de hele wereld zijn in 1991 ruim 14.000 poliogevallen geregistreerd. In 1991 werd de tweejaarlijkse 'De Stern-Prijs' ingesteld, bestemd voor een persoon of groep uit Zuidwest-Neder land die zich op bijzondere wijze inzet voor een kleinscha lig project in een ontwikkelingsland uit de Derde Wereld en die daarmee tevens bijdraagt tot een beter begrip in de Zuidwest-Nederlandse samenleving voor de problematiek van de ontwikkelingslanden. De prijs is ook bedoeld als een eerbetoon aan al die mensen in West-Brabant en Zeeland die zich met zulke basisgerichte projecten bezighouden. Zij smeden op die manier daadwerkelijk een band met mensen ginds, in hun eigen cultuur en levenswaarden. Zij laten zien hoe er een relatie kan bestaan tussen mensen hier en ginds, tussen ons en hen. 'De Stem-Prijs' bestaat uit een geldbedrag van tiendui zend gulden, te besteden aan het ontwikkelingsproject, en een kunstwerk van beeldend kunstenaar Theo Besemer ter herinnering. De prijs is ingesteld door de hoofdredac tie van dagblad De Stem en de Stichting ter bevordering van de Media in Ontwikkelingslanden. De prijs wordt dit jaar voor de tweede keer uitgereikt. Personen, groepen, instellingen en dergelijke die voor 'De Stem-Prijs 1993' in aanmerking willen komen, kunnen daarvoor nü hun kandidatuur stellen. De hoofdredactie van dagblad De Stem roept hen daartoe bij deze op. Een onafhankelijke jury zal de inzendingen beoordelen en de winnaar bepalen. De jury van 'De Stem-Prijs 1993' bestaat uit mevrouw J.M.H.M. van Rest, voorzitter en burgemeester van Sas van Gent, mevrouw mr J.M.Th. Gras, oud-rechter te Breda, en de heren drs W.C.H. Brandt, directeur 'Vertizoptaal' Breda. E.C.M. Janmaat, arts te Breda, en drs V.P.J.M. Schoenmakers, deken van Bergen op Zoom. U kunt nadere informatie verkrijgen over de voorwaarden tot deelneming, de jurering en de criteria die de jury aanlegt, door een brief of briefkaart te sturen aan het Secretariaat hoofdredactie De Stem, Postbus 3229, 4800 MB Breda. U ontvangt de informatie dan per omgaande. Aan de hand van die informatie stelt u uw inzending samen. Dat moet schriftelijk gebeuren, met een zo uitvoe rig mogelijke beschrijving van activiteit, aanpak en midde len. Uw inzending dient op 1 april bij ons binnen te zijn. De winnende inzending wordt half mei bekendgemaakt. Op vrijdag 11 juni vindt de prijsuitreiking plaats in de raadzaal van het gemeentehuis van Etten-Leur. V

de Stem | 1993 | | pagina 3