raag an een ieur weekend Di D; kOzijnen Sales DE ROOI tNNEN Rabobank S VAN hoof ring en selectie Irak zit in de problemen. Het handelsembargo dat het land sinds augustus 1990 treft, zorgt voor grote tekorten op het gebied van voedsel en medicijnen. Onder de bevolking zijn de afgelopen twee jaar al vele tienduizenden slachtoffers gevallen, zo meldt de voorlichtingsdienst van president Saddam Husayn. Hans Bos nam in Baghdad de gevolgen van het embargo in ogenschouw. Het volk staat met de rug tegen de muur, de rijken ontspringen de dans. v Schaarste en torenhoge inflatie maken leven voor gewone Iraki uiterst zwaar De geheime dienst geniet veel voorrechten. Zo houdt het systeem zichzelf in stand Rl 1993 X 59 t t L 1 len daad bij. lantwoordelijke functie als raag zekerheid inbouwen, ragen om een opleiding op 11, aangevuld met Assuran- le-B met diverse branche- J ervaring in de buiten- lop het gebied van assuran- Iw kwaliteiten liggen verder bmmercie, leiding geven en louden. Waarbij u natuur- I buiten kantooruren actief i zichzelf daarbij als kibel, en bent u (m/v) de pen we dan snel tot zaken premievrij pensioen en leiten bent u bij ons in elk pief naar de directie van de 4920 AA Made. Of bel eer informatie met één van fle heer A.W C. Verhoeve of Ivkamer. Zij zijn te bereiken 1>S. Een psychologisch 1 uitmaken van de selectie- DE STEM ZATERDAG 27 FEBRUARI 1993 Ie, commerciële instelling met lor. U bent resultaatgericht en jring in de commerciële buiten- joren beschikt. Daarom spreekt daarnaast een provisieregeling Isiast en u ziet het mee uitbou- Pging die u graag aanpakt. Uw i op de markt; agse werkweek; den en een auto van de zaak. I VOOR ONDERNEMERSONDERWIJS itholieke scholengemeen- EN, Centrum voor Onder- zoor haar afdeling KMBO- gende vacature aan ^NDS pgerschapsverlof. dig mogelijk. >ver bovengenoemde va- intóoruren contact opne- Insen, coördinator van de te Breda, telefoon 076- vante onderwijsbevoegd- aties dienen binnen 7 da- aan de heer F.J. Jansen, 'ostbus 90191, 4800 RN Het I raaksc isolement Door Flans Bos Elke donderdagavond zit het verkeer in grote de len van Baghdad muur vast. Toeterende auto's en tot de nok gevulde autobussen met zingen de, schreeuwende en trommelemde Iraki's wekken de indruk dat een voetbalwedstrijd is gewonnen of een veldslag in Iraaks voordeel be slecht. Niets is minder waar. Het zijn honderden bruidsparen die door vrienden en familie worden bege leid naar de huwelijksnacht, die de betere kringen traditiegetrouw doorbrengen in een (voor Iraakse begrippen) luxe staatshotel. Zou den zij dezelfde shampoo krijgen als ik, afkomstig uit... het Kuwayt Plaza Hotel? Vrijwel niets herinnert in dit. vruchtbare land tussen Eufraat en Tigris aan de Golfoorlog die het land begin 1991 vernietigend ver loor. Met man en macht (en met materiaal dat is 'geleend' van In diase aannemers in Irak) zijn ge bombardeerde bruggen hersteld, huizen herbouwd en fabrieken weer aan het draaien gebracht. De Iraki's zouden niets liever doen dan het recente verleden vergeten en met een schone lei beginnen, ware het niet dat de internationale politiek nog een mandje appels met hen heeft te schillen. Niet voor niets is Baghdad al ruim twee jaar alleen te bereiken door vanuit de Jordaanse hoofdstad Amman per autobus of taxi de duizend kilome ter woestijn te doorkruisen die bei de hoofdsteden van elkaar scheidt. Deze verbindingsweg is de enige levensader die Saddam nog rest. In Irak is alleen nog het militaire vliegveld bij Baghdad operationeel. e laatste maanden laat een I groeiend leger zakenmen- I sen uit Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland en zelfs de VS in Baghdad zijn gezicht zien. Zij sluiten vette contracten af voor de (onzekere) toekomst. Als het handelsembargo wordt opgehe ven, begint in Irak immers het grote geldverdienen. Maar zelfs na het beëindigen van het embargo zal het nog maanden duren voordat de situatie in Irak enigszins is genor maliseerd. De Engelstalige Baghdad Observer staat dagelijks bol van de vernieti gende uitwerking die het embargo heeft op de Iraakse samenleving. Met geen woord wordt echter ge sproken over de aanleiding: de bru te overval op Kuwayt. Niemand heeft het over de vele duizenden in Kuwayt gestolen auto's en auto bussen die in heel Iraak gemakke lijk zijn op te sporen. De meeste grote 'Amerikanen' en veel relatief nieuwg,2J2Mereedessen zijn in Kuwayt 'gejat', evenals duizenden koel- en vrieskasten, airconditio ners, stereo-installaties en televi sietoestellen. In Irak zijn voldoende gestolen auto-onderdelen om dit wagenpark nog een jaar of tien rijdend te kunnen houden. Alles wat in Kuwayt los en vast zat, is naar Irak gesleept. Het Al Qadissiya-kinderziekenhuis in Saddam City, een dichtbevolkte buitenwijk van Baghdad die sterke gelijkenis vertoont met een vuilnis belt, biedt de keerzijde van de medaille. Overal groepen vrouwen in zwarte chador die, met kinderen op de arm, kamers met artsen pro beren binnen te dringen. De doktoren zijn omstuwd door schreeuwende moeders en zetten wanhopig krabbels op recepten die hen onder de neus worden geduwd. Aan alles is gebrek in dit zieken huis, bestemd voor ruim één mil joen (doorgaans arme) inwoners van Baghdad. Er zijn nauwelijks medicijnen, de beschikbare hoe veelheid moet met velen worden gedeeld. Antibiotica wordt ver r-.a»c Saddams gezicht is in Irak alomtegenwoordig. Het openbare leven is doordrenkt met zijn beeltenis. strekt in halve doses, insuline is niet beschikbaar, evenals melk, de kens en bedden. De röntgenfilm is op, het ontbreken van reserveon derdelen maakt de meeste medi sche apparaten onbruikbaar. On danks de kou brandt op elke zaal slechts één elektrisch kacheltje. De kinderen lijden aan hepatitis, mazelen, ondervoeding, malaria, epilepsie, ademhalingsproblemen en ga zo maar door. Zuurstof tentjes, vervaardigd van aan elkaar geplakte plastic zakken, tellen vaak drie of meer bewonertjes. Al leen noodzakelijke operaties wor den nog verricht, vaak zonder ver doving. agelijks sterven in dit zie- I kenhuis vele kinderen als I gevolg van het handelsem bargo dat de Verenigde Na ties in augustus 1990 tegen Irak hebben afgekondigd. Weliswaar geldt het embargo niet voor voedsel en medicijnen, maar ook deze die Het opvallendste privé-paleis van Saddam komt in Babylon. Net naast de plek waar de opgravingen plaatsvinden, laat hij op een heuvel die hoger is dan de historische toren een gebouw neerzetten dat zijn weerga niet kent. nen in harde valuta te worden betaald. En aan dollars heeft het tegenwoordige Irak een schrijnend gebrek omdat de olie-export geheel is weggevallen. Op de Haifa-straat in Baghdad maken vele honderden mannen naar passerende automobilisten het internationale gebaar voor het tel len van geld. Voorzien van koffers ,met Iraakse dinars, 'copy-money' in de volksmond omdat het eruit ziet als gekopiëerd geld, trachten ze de klanten te bewegen tot het wisselen van dollars. Is dit het land waarvan tsaar Peter de Grote heeft gezegd: wie hier regeert, beheerst de wereld? Ja, dit is het land dat door de gigantische olievoorraad tot de rijkste naties op deze aardbol behoort. Of zou kunnen behoren. Maar het is tevens het land van Saddam Husayn, de president die Irak sinds 1979 met harde hand regeert. Die zijn volk eerst uitputte met een jarenlange oorlog tegen Iran en zich vervol gens bezondigde aan een overval op Kuwayt. Iraki's verdelen hun jongste ge-, schiedenis in twee episodes: vóór en nó de Golfoorlog. De jarenlange veldslag met Iran leverde welis waar veel doden op, maar liet de economische orde vrijwel onaange tast. De oorlog tegen Kuwayt en het algehele handelsembargo heb ben gezorgd voor groeiende tekor ten, een gigantische zwarte markt en een gierende inflatie. Eén dollar is officieel ruim drie Iraakse dinar waard; op de zwarte markt brengt de Amerikaanse munt zonder meer tussen de 25 en 35 dinar op, afhan kelijk van internationale spannin gen. Westerse produkten zijn alleen nog op de zwarte markt te krijgen, vaak tegen exorbitante prijzen. 'Made in USA' is door het regiem zelfs geheel taboe verklaard. Deze spullen komen nu het land binnen via allerlei duistere smokkelroutes. Maar ook de contrabande uit Jor danië en Turkije is absoluut niet voldoende om aan de vraag van de vijftien miljoen Iraki's te voldoen. Aan de Iraakse grens wordt de taxi, waarmee ik naar Baghdad reis, binnenstebui ten gekeerd. Alle wagens worden ook aan de onderzijde geïnspecteerd. Eenmaal aan de an dere kant van de grens blijkt mijn chauffeur behalve twee nieuwe buitenbanden, onder meer 1500 ventielen en acht speelfilms te heb ben gesmokkeld. De standaard procedure luidt als volgt: een chauffeur gaat met oude reser vebanden naar Jordanië en komt met splinternieuwe terug. Een gou den handel, want aan banden is in Irak groot gebrek. Irak schreeuwt om reserve-onder delen, bloem, rijst, olie, suiker, thee, eieren, vlees, vis en medicij nen. Het maandelijkse rantsoen omvat per persoon op dit moment 1,5 kilo rijst, 1,5 kilo suiker, 9 kilo bloem, vier stukken zeep, twee liter bakolie, vijf scheermesjes, vijf 'doosjes lucifers en een pond thee. Vlees, kip of melk zijn alleen in de vrije verkoop voorhanden. Kinde ren jonger dan één jaar krijgen twee blikjes melk per maand. En dan de prijzen. Een kilo schape vlees kost 75 dinar (omgerekend 6 gulden), een kip 100 dinar: een kapitaal voor de gemiddelde Iraki. Voor een kilo tomaten, aardappe len, wortelen of sla dient vijf dinar per kilo te worden neergeteld, voor één ei 2,5 dinar. Een kilo suiker kost nu op de zwarte markt 600 dinar, tegen tien dinar in 1988. De meeste prijzen bedragen het hon- derdvoudige van die van vóór 'de oorlog'. Er is slechts één uitzondering: ben zine. President Saddam kan zijn olie internationaal aan de straat stenen niet kwijt. Voor vier dub beltjes kan de Iraki zijn tank tot de rand toe vullen. Hoe anders is het met de huisves ting. De huur van een 'redelijk' huis of appartement bedraagt 1000 tot 1500 dinar per maand en moet tegenwoordig voor een heel jaar vooruit worden betaald. De wo ningnood groeit, zeker in Baghdad. De hoofdstad is hoe langer hoe meer een wijkplaats geworden voor Irakezen die het in het onveilige noorden en zuiden van het land niet meer uithouden, dan wel onge wenst zijn. m a zonsondergang worden de wegen naar Mosul in het Noorden en Basra in het zuiden van Irak het domein van Koerdische, respectievelijk Shi'itische rebellen/bandieten. Ze FOTO'S HANS BOS dwingen automobielen tot stoppen en ontdoen de inzittenden behalve van geld en sieraden ook van hun reservewiel. Doorrijden bij een ille gale wegversperring betekent gega randeerd enkele salvo's uit de in Irak rijkelijk aanwezige Kalashni- kovs. De salarissen hebben met de infla tie in Irak geen gelijke tred gehou den. Een ambtenaar/militair ver dient nog steeds 300 dinar per maand. Artsen en andere academi ci kunnen in overheidsdienst reke nen op zo'n 600 dinar. De meesten hebben twee of zelfs drie banen om in hun levensonderhoud te voor zien. Prostitutie, tot voor kort een vrij wel onbekend verschijnsel in Irak, tiert steeds weliger, terwijl het aantal diefstallen en overvallen ex plosief stijgt. De echte armen staan tegenwoordig op de zogeheten 'die- venmarkt' in Baghdad. Daar trach ten mannen en vrouwen delen van hun huisraad kwijt te raken om met de opbrengst de onvermijdelij ke ondergang nog even uit te kun nen stellen. Nadeel van het huidige handelsem bargo is duidelijk dat het voorna melijk de midden- en lagere klas sen treft. Zij zien hun maandelijkse inkomen wegsmelten als sneeuw voor de zon. De rijkeren, naar schatting ongeveer vijf procent van de bevolking,kopen en verkopen dat het een lieve lust is en verdie nen daar grof geld mee. Saddam roept in het openbaar weliswaar dat aan deze praktijken een eind moet komen, maar zijn eigen fami lie (door hem benoemd op politieke en economische sleutelposten) ver rijkt zich als weinig andere. Tarik I. is met zijn 35 jaar een gedesillusioneerd man. Twaalf jaar geleden moest hij, net afgestudeerd als jurist, het leger in. Dat heeft hij pas zes maanden geleden mogen verlaten. Nu heeft hij voor 300 dinar een baantje in een zieken huis. Tarik weet nauwelijks hoe hij het hoofd boven water moet hou den met vrouw, drie kinderen en een vierde op komst. Gratis bevallen in een staatszie- kenhuis staat vrijwel gelijk aan pure zelfmoord. Maar voor een pri- vé-kliniek is geld nodig. Vijftig dollar per dag willen de artsen daar (onder de tafel) hebben voor een redelijke verzorging en de ver strekking van de juiste medicijnen. En hoe kom je aan dollars met zo'n minimaal inkomen? Hij zou Irak nog liever vandaag dan morgen verlaten, maar dat is vrijwel onmogelijk. Een uitreisvi sum voor Jordanië, het enige land waar Iraki's welkom zijn, levert al de nodig problemen op. Geen enkel land ter wereld is vervolgens be reid de bewoners van Irak onder dak te verlenen in de overtuiging dat elke Iraki zijn dagen slijt met het uitdenken van terroristische acties. Het is Iraki's af te raden kritiek te hebben op het beleid van president Sad dam Husayn, de Iraakse 'vader des vaderlands'. Er zijn in Irak al ontelbaar veel kritische mannen en vrouwen spoorloos ver dwenen. Saddam zit, ook na de Golfoorlog, vaster in het zadel dan ooit. Voorzichtige schattingen wij zen erop dat hij slechts kan reke nen op een steun van dertig tot veertig procent van de bevolking. Saddams portret is onvermijdelijk aanwezig op elk overheidsgebouw en in elke werkkamer. Saddam in gala-uniform, in dishdasja, in bur gerkloffie. Saddam met wapen, met sigaar, met telefoonhoorn, aan het ziekbed of met kind. Schilderijen, beeldhouwwerken, monumenten, Saddam doordrenkt het hele Iraak se leven op een manier die slechts te vergelijken is met zijn Noordko- reaanse evenknie Kim il Sung. Saddams veiligheidsdienst Muha- barat is zonder twijfel de grootste ter wereld. De werknemers opere ren in burger. Elke westerling kan er in Irak op rekenen dat de veilig heidsdienst zijn gangen 24 uur per dag nauwlettend gadeslaat, ook al merkt hij het niet. Taxichauffeurs worden regelmatig ondervraagd over de activiteiten van hun passa giers. Leden van de geheime dienst ge nieten in Irak belangrijke voor rechten. Ze krijgen tegen gunstige voorwaarden onder meer vakan ties, auto's en voedsel. Zo houdt het systeem zichzelf in stand. Dat Saddam zich een prominente plaats in ^de. rnodeniéjgeseh.iedems grote aantal privé-paleizen dat hij in aanbouw heeft. De meest opvallende woontempel ligt onge twijfeld in Babylon. Net naast de plek waar de opgravingen plaats vinden, laat Saddam op een heuvel die hoger is dan de historische toren een gebouw neerzetten dat zijn weerga niet kent. Volgens de officiële lezing betreft het hier een 'uitkijkpost voor toeristen', maar fotograferen is ten strengste verbo den... In Kerbala, de Shi'itische bede vaartplaats ruim honderd kilome ter ten zuiden van Baghdad, waar bijna twee jaar geleden een op stand plaatsgreep tegen het bewind van Saddam, is duidelijk waar het regime toe in staat is. De opstande lingen wisten zich twaalf dagen te verschansen in de moskee, gelegen in de oude binnenstad. Om een beter schootsveld te verkrijgen heeft Saddam's leger rond de mos kee deze binnenstad geheel' met de grond gelijk gemaakt. Twee rege- ringsgidsen melden onafhankelijk van elkaar: 'Amerikaanse bombar dementen' en 'woningverbeterings project'... Kalim (31) heeft mijnbouw kunde gestudeerd, maar slijt zijn dagen achter het stuur van een taxi om niet van de honger om te komen. Als artillerist is hij in 1991 betrokken geweest bij de invasie in Kuwayt. Zelfs met het mes op de keel zou hij nog zijn trouw betuigen aan Saddam. „Het was fout om Kuwayt binnen te vallen, maar ze hebben er er wél naar gemaakt. Kuwayti's zien zichzelf als goden. Ze zuigen onze olie weg en brengen die tegen spotprijzen op de markt. Daardoor kon Irak na de peperdure oorlog tegen Iran niet meer aan zijn ver plichtingen voldoen. Saddam zat in het nauw en dacht dat hij onge straft Kuwayt in kon nemen. Uit eindelijk is het altijd Iraaks grond gebied geweest," zegt Kalim. Als Saddam weg zou vallen, is een burgeroorlog tussen Sunnieten, Shi'ieten en Koerden onvermijdelijk. Omringende landen mengen zich vervolgens ongetwijfeld in het con flict. De huidige president zorgt voor rust, zij het met harde hand, zo stelt Kalim. Het huishoudelijk personeel van het Palestine Hotel ziet de stoet bruidsparen elke donderdag met angst en beven tegemoet. Het is gebruikelijk dat de bruidegom na de huwelijksnacht de met maag denbloed bevlekte lakens toont aan zijn ouders. Het Palestine Hotel beschikt echter al enige tijd niet meer over voldoende zeep om de lakens te wassen.

de Stem | 1993 | | pagina 37