Inspelen op plannen bedrijven POLITIE RAPPORT DAG KLAPPER Vroeger was alles veel Onderzoek ziekenhuizen staat los van sluiting afdeling Antonius PvdA Sluis vergadert over een fusie met Oostburg Zoma brengt operette van E. Kalman op de planken AU7 de extra uitgebreide gevarenpolis Volgens onderzoeker moet Terneuzen op de hoogte blijven van ontwikkelingen ^Brief staatssecretaris is pak slaag voor B en W' Dellaert: kilometervreter van toerclub Sas van Gent ZEELAND C3 Tachtig hardrijders op de bon geslingerd Inbraak in woning Terneuzen Bijeenkomst KVO -vrouwen Het beste hoeft niet het duurste te zijn! 4? Opstal 0,65 en Inboedel 1,50 per 1000,- verzekerd bedrag Betrouwbaar, degelijk en compleet Zeker weten! Bel 01100-33399 Minder overslag binnenvaart de stem ZATERDAG 27 FEBRUARI 1993 Van onze verslaggever Oostburg - Het onderzoek naar uitwisseling tussen Bel gische ziekenhuizen en de ziekenhuisgroep Zeeuws- Vlaanderen om het voorzie ningenniveau in het Anto- niusziekenhuis in Oostburg op peil te houden staat volko men los van de sluiting van een afdeling in datzelfde zie kenhuis. Directeur G. Ramaekers van de ziekenhuisgroep hecht eraan dat te benadrukken. Het uitwisse- lingsonderzoek is een initiatief van ziekenfondsdirecteur C. Wellhüner. Het kwam op gang nadat de ziekenhuisgroep in haar strategisch ziekenhuisbe leidsplan opnam de 24-uurs chi rurgische zorg weg te halen uit het Antoniusziekenhuis. De re den daarvoor waren bezuinigin gen die de ziekenhuisgroep trof fen. Het ziekenfonds nam daar op het voortouw een reddings plan voor het Oostburgse zieken huis op te zetten. Centraal daar bij stond een nauwe samenwer king met ziekenhuizen in Gent, Brugge, Eeklo en Knokke. Een onderzoeksbureau moet de mo gelijkheden daarvan op een rijtje gaan zetten en brengt uiterlijk eind maart advies daarover uit. Een andere kwestie die speelt in het Antoniusziekenhuis is de sluiting van een van de vijf afde lingen. Deze zogeheten 'concen tratie niet bezette bedden' is be doeld het personeel in Oostburg beter in te zetten door alle lege bedden op één afdeling te zetten zodat die vervolgens kan sluiten. „Maar die maatregel valt buiten het strategisch beleidsplan en heeft dus niets te maken met het onderzoek naar samenwerking met Belgische ziekenhuizen", beklemtoont Ramaekers. Van uitstel van de maatregel is dan volgens hem ook geen sprake. De directeur van de ziekenhuis groep juicht dat onderzoek ove rigens van harte toe. „Het ge sprek met de Belgische zieken huizen was zeer oriënterend maar verliep uitermate positief. Het heeft zeker zin het onder zoek te doen. Maar ik weet niet wat er uit zal rollen", aldus Ramaekers. Axel - Door de rijkspolitie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen werden gisteren op een drietal locaties in die regio snelheids controles gehouden. Tachtig automobilisten reden te hard. Er werd zowel binnnen als buiten een bebouwde kom ge controleerd:'de Langeweg, de Buthdijk en in de buurtschap Zandstraat. In totaal passeer den 1492 voertuigen de radar post van de politie. Dat leidde tot tachtig processen-verbaal. De hoogstgemeten snelheid buiten een bebouwde kom be droeg 130 kilometer per uur, en binnen 85 kilometer. Sint-Jansteen - M. de M. in Sint-Jansteen deed gisteren bij de rijkspolitie aangifte van een inbraak in zijn woning. Vermist worden een videore corder, een cd-speler en een telefoon. BURGERLIJKE STAND Geboren: Martijn, zv L. Guil- jam-Pladdet, Terneuzen; Iro- na, dv J. Stahl-Van de Water, Terneuzen; Jacoba, dv J. Klaasen-De Braai, Terneuzen; Sabra, dv S. al-Qatil-De Vin, Terneuzen; Maaike, dv P. Ei kelboom-Rijnberg, Terneuzen; Jasmijn, dv T. de Groot-Van Asten, Terneuzen; Thijmen, zv H. Sijnesael-Donze, Terneu zen; Immanuel, zv J. Oppe- neer-Jacobs, Terneuzen; Bren- da, dv F. Eier-Visser, Terneu- Getrouwd: M. de Hulsters en M. van Bunderen, Terneuzen. Overleden: Cornelis Klaassen, 88, Terneuzen; Francois de Jonge, 79, Terneuzen; Alphon- sius Potvlieger, 83, Terneuzen. GEZINSDIENST - In de Op- standingskerk wordt vandaag een aangepaste gezinsdienst gehouden. Deze dienst begint om 16.00 uur en het thema is: 'Weet je dat je een parel bent'. Voorganger is ds. A. de Haan van de gereformeerde kerk te Zaamslag. Medewerking wordt verleend door het kin derkoor 'Chaverim', onder lei ding van Marijke Drost en organist H. Baaima. Van onze verslaggever Sluis - De Partij van de Arbeid Retranchement/Sluis beslist donderdag 4 maart over een fusie met de afdeling Oostburg. Die afdeling nam dat besluit vorige maand al. Met de vorming van een afdeling in West-Zeeuws-Vlaanderen verwacht de PvdA haar bestuur lijke positie in dat gebied te versterken. Er komt een regiobe stuur met leden uit de drie ge meenten, maar om plaatselijke belangen te behartigen komen er werkgroepen voor Oostburg, Aardenburg en Sluis. De werk groepen adviseren het regiobe stuur. De verschillende gemeen teraadsfracties blijven onafhan kelijk van elkaar functioneren en krijgen eveneens een advise» rende taak aan het bestuur. De leden van de afdeling Sluis/ Retranchement komen om 20.00 uur bijeen in 't Zoute Vestje te Sluis. Behalve de fusie praten ze over de voorgenomen samenvoe ging van de gemeenten Aarden burg en Sluis. Na afloop van deze bijeenkomst is er een openbaar gedeelte. Dat begint om 21.00 uur en heeft de situatie rond het Oostburgse An toniusziekenhuis als onderwerp. Er is een spreker uitgenodigd en ook de vertegenwoordigers van de ondernemingsraad van het ziekenhuis zijn aanwezig. Van onze correspondente Oostburg - De leden van het enige operettegezelschap in Zeeuws-Vlaanderen: de Zoma uit Oostburg, werken al sinds september enthousiast aan de operette Die Csardasfürstin van Emmerich (Imre) Kalman. Maandenlang is de ploeg achter de schermen al bezig met het opbouwen van het decor, het maken van de vele rekwisieten, het organiseren, het verzorgen van de partituren, de regie, het ballet en de kostuums. Een voor bereiding waar de buitenwereld vaak niet bij stilstaat. De operet- Van onze correspondent Westdorpe - De afdeling West- dorpe van de Katholieke Vrou wen Organisatie houdt woens dag 17 maart een avond voor de leden met als thema Tussen Kunst en Kitsch. Voor deze avond heeft men de heer Bovens uit Lamswaarde uitgenodigd. Hij drijft een taxa tie-bureau voor antiek, oude kunst en curiosa. De leden zullen zelf voorwerpen meenemen die dan op herkomst, ouderdom en waarde bekeken worden. De avond begint om 20.00 uur in het cultureel centrum Concordia. Aanvankelijk was deze avond gepland op 3 maart, maar door omstandigheden is deze ve- plaatst naar 17 maart. te die Csardasfürstin is al eerder door de Zoma voor het voetlicht gebracht. Maar de vereniging is van mening dat een herhaling op zijn plaats is. „Wij bestaan nu 20 jaar en dan moet je wel eens herhalen, zoveel geschikte ope rettes zijn er ook niet beschik baar. Er is echter een volledig andere, aangepaste regie, aan kleding en situatieschets toege past en daarom is er toch sprake van een nieuwe produktie," al dus de pr-man van de Zoma. De Zoma plaatste deze Csardas fürstin in de jaren twintig, de Charleston-tijd. Door kleding en vormgeving wordt een wat mo derner resultaat bereikt, terwijl toch de zwierigheid en sfeer van een typische operette aanwezig blijft. Omdat de Zoma weer sa menwerkt met sopraan/regisseu se Christiane Locufier, dirigent Tony Venneman, pianist Piet Leenhouts en andere professio nals, kan het publiek rekenen op een gezellig spektakel. De uitvoeringen vinden plaats op 16, 17, 23 en 34 april in het Ledel Theater in Oostburg. Daarna zijn er nog voorstellin gen in het Zuidlandtheater in Terneuzen (29 april) en het cul tureel centrum Scharpoord in Knokke (15 mei). (ADVERTENTIE) -•••""v Van onze verslaggever Terneuzen - De sectie Economische Zaken van de gemeente Terneuzen moet bedrijven bezoeken om op de hoogte te blijven van ontwikkelingen en plannen in het bedrijf. Hierdoor kan de gemeente op deze plannen eventueel inspelen. zoeksresultaten blijkt dat bedrij ven uit de overige sectoren bijna geen aspecten van het gemeente lijk beleid als negatief ervaren. Positief Om de bedrijfsbegeleiding te verbeteren is de gemeente on langs begonnen met een sectie Economische Zaken. Uit de en quête blijkt dat bedrijven, die door deze sectie zijn benaderd, deze begeleiding als positief hebben ervaren. Voor bedrijven is het volgens De Moor essentieel dat ze op de hoogte blijven van belangrijke ontwikkelingen. Zoals verande ringen in de lokale regelgeving en ontwikkelingen in de regio. Dit kan worden opgelost door bedrijfsbezoeken. Uit de onderzoeksresultaten blijkt ook dat een samenwer kingsverband tussen de sectie Economische Zaken met bijvoor beeld het Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (IMK) en de Kamer van Koophandel tot veel positieve aspecten kan leiden. Door deze samenwerking kun nen ze van eikaars werk op de hoogte blijven. Het komt mo menteel nog wel eens voor dat de gemeente veel energie steekt in een plan van een ondernemer, terwijl datzelfde plan door het IMK is afgekeurd. Andere aanbevelingen die De Moor doet zijn het lokale be drijfsleven zoveel mogelijk be trekken bij gemeentelijke op drachtverleningen, werken aan een goede infrastructuur met Nederland en België en het sti muleren binnen de Kanaalzone van een optimaal ondernemers klimaat waarbij voor alle onder nemers gelijke voorwaarden en regels gelden. De Moor hoopt dat de betrekkin gen tussen de gemeente en het bedrijfsleven door deze aanbeve lingen beter worden. Barbé vond het rapport in ieder geval een stimulans om het nog beter te doen. De gemeente kan gerichte infor matie geven over gemeentelijke projecten, bijvoorbeeld in de binnenstad. Het kan veel ver warring voorkomen wanneer be drijven van dergelijke projecten goed op de hoogte zijn. Stagiair Evert de Moor doet deze aanbeveling in zijn onderzoek naar de visie van het bedrijfsle ven op de gemeente Terneuzen. De Moor overhandigde het rap port De Bedrijfsgerichte Ge meente gisteren aan burgemees ter R. Barbé. De Moor studeert Bestuurskunde aan de Heao in Den Bosch. Het onderzoek is gebaseerd op een enquête die gehouden is on der een aantal bedrijven in Ter neuzen. In deze vraagstelling konden de bedrijven hun mening geven over het bedrijfsgerichte denken van de gemeente. Verwarring Met verwarring doelde hij met name op enkele bedrijven uit de groep handel/ horeca. Die be drijven vinden dat de gemeente te weinig aandacht heeft voor het sociaal-economisch klimaat in de binnenstad. Volgens de detailhandel ontbreekt het aan intimiteit en kleinschaligheid die de binnenstad sfeervol en gezel lig kan maken. Ook de locaties van de parkeerfaciliteiten bij het kernwinkelapparaat ten opzich te van de invalswegen en het winkelarsenaal is niet optimaal. Bij deze bedrijven is niet duide lijk hoe de gemeente deze pro blemen kan en wil oplossen. De Moor merkt op dat de ge meente wel degelijk aandacht heeft voor dit gebied. De Nieuwstraat is immers vorig jaar gerenoveerd en de projecten Nieuwe Diep en Steenen Beer voor verbetering van de binnen stad lopen op dit moment. Daar om vindt De Moor het opmerke lijk dat die onduidelijkheid bij bedrijven uit de sector handel/ horeca bestaat. Uit de onder- Van onze verslaggever Aardenburg - De brief van de staatssecretaris van Binnen landse Zaken aan burgemeester en wethouders (B en W) van Aardenburg is een 'openlijk pak slaag van afkeuring voor B en W'. Hopelijk leidt de brief ertoe dat er overeenstemming ontstaat over plannen en voornemens binnen het gemeentebe stuur. transactie aan de Heerendreef in Aardenburg. Groen Links vindt het van groot belang dat het gezichtsverlies door de gevoerde politiek in Aardenburg wordt weggepoetst door middel van een volksraadpleging. Volgens Groen Links-vertegenwoordiger Ton Besselink is de Aardenburg- se politiek ziek en biedt de toe komstige fusie met Sluis moge lijkheden dit zieke gedeelte af te stoten. „Een volksraadpleging kan helderheid, beterschap en genezing verschaffen." Voordat het allemaal zover is, moet de achterban van de wet houders Van Helden en Van de Wijnckel beide bestuurders ter verantwoording roepen en moet het college de grootst mogelijke openheid in de kwestie rond de grondverkoop betrachten, aldus Besselink. „Zoniet, dan zullen betrokkenen op non-actief moeten worden gesteld en zal een onderzoek door bijvoorbeeld een commissie Westphaal de zo hard nodige duidelijkheid moeten verschaf fen." Dat is de wens van de afdeling Aardenburg van Groen Links. De partij reageert daarmee op de recente publikaties over de wijze van afhandeling van de grond- Van onze verslaggever Terneuzen - De overslagcijfers van de binnenvaart over het af gelopen jaar kwamen uit op een totaal van 8,95 miljoen ton. Dat is 424.000 ton minder dan in 1991, toen een totaal van 9,37 miljoen ton per binnenschip werd vervoerd. De grootste dalingen kwamen voor in de Braakmanhaven met 500.000 ton minder (-17,4 pro cent) en in de haven van Sluiskil: -299.000 ton (-12,5 procent). In de Terneuzense kanaalhavens steeg de binnenvaarttrafiek met 313.000 ton. Sas van Gent deed het ook beter. Daar steeg de trafiek met 12,5 procent oftewel 83.000 ton. Sas van Gent - Tijdens de feest avond van de toerclub Sas van Gent werden de leden in het zonnetje gezet die de meeste kil- omters hadden afgelegd. Onbe twiste winnaar en de grootste kilometervreter van de toerclub Sas van Gent werd Rudie Del laert uit Westdorpe. EINDSTANDEN MEESTE KILO METERS A-categorie: 1. D. Soethaert (West dorpe) 6901 km, 2. P. de Zutter (Sas van Gent) 6664, 3. B. de Rijcke (Sas van Gent) 3572. B-categorie: 1. R. Dellaert (Westdor pe) 9248 km, 2. N. Bevelander (Sas van Gent) 5387, 3.1. de Reu (Sas van Gent) 5209. Onderzoeker E. de Moor tweede van links) geeft tekst en uitleg over zijn rapport. Rechts burgemeester R. Barbé. Kapper Enrico Sandrini en zijn vrouw Ria hou den het voor gezien. Achtendertig jaar dre ven ze hun zaak aan de Vlooswijkstraat in Ter neuzen, maar vandaag gaat voor het laatst de schaar erin. Het bete kent het eind van een kapperstraditie die zes tig jaar geleden begon, toen schoonvader Cor nelis Vink een zaak be gon in Rotterdam. Door onze medewerker Ronald Verstraten 'HAARWERKEN' staat te lezen op de gevel van Vlooswijkstraat nummer vier. En een stukje verder: 'vlechten'. Onmisken baar een al wat oudere zaak. De geur die op je afkomt bij het binnentreden is universeel: zo als het bij de kapper ruikt, ruikt het nergens. Het mag dan wel bijna de laat ste dag zijn, maar Enrico ('de meesten noemen me Rico') San drini heeft het nog steeds ra zend druk. Tussen twee klanten door maakt hij tijd voor de krant, terwijl zijn vrouw en twee kapsters met andere hoof den in de weer zijn. Ook schoonvader Cornelis Vink, reeds op zeer respectabele leef tijd gekomen, maar nog altijd vief, is in de zaak aanwezig. Hij vertelt hoe het zestig jaar gele den begon. Rotterdammer van geboorte, begon Vink in 1933 een kap perszaak in de Maasstad. Na twee jaar verruilde hij die voor Terneuzen en begon een zaakje in de Dijkstraat. Na een jaar maakte een kennis hem erop attent dat er een mooi pand op goede locatie vrijkwam. Na ca fé De Vier Emmertjes en een zadelmakerij werd Vloos wijkstraat nummer 4 een kap perszaak en zou dat 57 jaar lang blijven. Fabrieken Dochter Ria kon nog maar net lopen en Rico was natuurlijk nog lang niet in beeld. Zijn vader wel. Die was in het begin van de eeuw, net als zoveel Italianen, naar Zeeuws-Vlaan- deren gekomen om te helpen bij de opbouw van de fabrieken in Sluiskil. Veel van zijn landge noten keerden na het karwei terug, de Sandrini's bleven. Ri co werd als Nederlander gebo ren, liep zich als jeugdige voet baller in de kijker. Eerst in Sluiskil, later in Terneuzen. Toen hij Ria leerde kennen, had Rico nog amper een schaar in zijn handen gehad. In Goes had hij weg- en waterbouw gestu deerd, maar toen kapper Vink besloot te stoppen, moest er een keuze worden gemaakt. Het werd het kappersvak. Rico leerde de stiel in Gent en deed examen in Nederland. In 1955 namen hij en zijn vrouw de zaak over. De zaak was zowel dames- als herenkapsalon. Een sociaal ontmoetingspunt. „Toen was het allemaal wat gemoedelij ker. Tegenwoordig lijkt het meer op een warenhuis. Je hebt natuurlijk nog wel aandacht voor de klanten, maar het is allemaal op afspraak. Het is toch wat anders geworden. Vroeger had je wat meer con tact, zaten de klanten gemak kelijker wat te praten. Aan de andere kant is het voor veel klanten een uitkomst dat het op afspraak gaat", zegt Rico. Het kappersvak was in de loop van de afgelopen tientallen ja ren aan meer veranderingen onderhevig. „In het begin was een kapper nog écht kapper. Zoiets als boekhouden was er niet bij. Maar tegenwoordig moet je er zoveel administratie bijdoen. Je bent nu voor twee derde zakenman en nog voor eenderde kapper." Rico hanteerde 'schaar en ton deuse achtendertig jaar lang, Ria's hele leven speelde in kap persferen af. Geen wonder dat ze er nu een punt achter willen zetten. „Op den duur wordt het teveel. Je wordt te oud voor het vak, kunt het tempo niet meer volgen. Er verandert zoveel. De mode wordt 'gestuurd'. Haar dracht, kleding, schoeisel. Het heeft allemaal met elkaar te maken. Het is één pakket." Een opvolger is er niet. Hun drie zoons kozen voor een ander vak. Tot hun klanten behoren veel oudere Terneuzenaren. „Je bent met hen meegegroeid. Ze zullen het wel missen. Waar moeten ze naar toe? Als oudere generatie zullen ze straks naar jongere kappers moeten. Maar die keu ze moeten ze zelf maken.", zegt Rico. Ze kunnen in ieder geval nog één keer in de Vloos wijkstraat terecht. Vanmiddag om 13.00 uur gaat de riem eraf. Klanten, vrienden en kennissen zijn welkom om onder het ge not van een drankje afscheid nemen. Ria en Enrico Sandrini helpen vandaag hun laatste klanten. Daarna houden ze het kappersvak voor gezien. foto wim kooyman

de Stem | 1993 | | pagina 21