L Braakleggen grond geen succes Weerman Willy steden Fusie Aardenburg en Sluis levert aardige besparing op Nieuwe dompelbak kaarsenmakerij Dagboog Hoechst Vlissingen verbrandt chemisch afval 'Bedrijven willen bestuurlijke samenwerking met Gent' WAT ZEGT, Gebruikte fietsen stadsfietsen - mountain bikes race- en kinderfietsen PROFIL! KLAASSEN PASSAGE - AXEL - 01155-1781 Slechts 450 boeren in Zeeland en Brabant dienen aanvraag in Bitter koud Gewapende overvallen Zes maanden cel voor mishandelen vriendin Politie haalt eik van de snelweg Celstraf voor mishandeling en beroving plaatsgenoot V Sneeuwpret Portugal Actie voor meer vrouwen in de Zeeuwse politiek Zeeuwse kerken openen hulpcentrum asielzoekers 13 X 75 tmisch niveau. entatief fen goed salaris uitstekende ermans. indse omgeving met polders, is een prima kombinatie.We pn de slag willen. We wijzen huizing toepassen. hlijke benadering en aan straal. de lokatie Refaja van het is bestaat uit 29 leden, urgie en 9 bij anesthesie om heeft de beschikking skamers. VOO* OIDIPLOMIHD1 celijk van opleiding en erva- Dorwaarden zijn konform de SOtlKmUN? Voor funktie kunt u kontakt opne- i (hoofd O.K. lokatie Refaja), schriftelijke sollicitatie kunt u en Ziekenhuis, afdeling Perso- Hèlen van der Waal, per- 144,3300 AK Dordrecht. ZIEKENHUIS de stem zeeland ZATERDAG 27 FEBRUARI 1993 DEEL C Sluis/Aardenburg - De fusie tussen de twee Westzeeuwsvlaamse ge meenten Sluis en Aardenburg levert een besparing aan bestuurskosten op van 20,90 gulden per inwoner. Dat staat in de memorie van toe lichting bij het concept-wetsvoor stel voor de samenvoeging. Wat de algemene uitkering uit het ge meentefonds betreft gaat de nieuwe gemeente Sluis-Aardenburg er niet op vooruit. De twee huidige gemeenten krijgen samen zo'n 7,7 miljoen uit dat fonds en als ze straks een gemeente vormen ligt dat bedrag bijna 37.000 gulden lager. Aan bestuurskosten is de nieuwe ge meente uiteraard een flinke hap minder kwijt. Immers, de salariskosten voor burgemeester, gemeentesecretaris, wet houders en gemeenteraadsleden zijn be duidend lager. Nu zijn Sluis en Aarden burg jaarlijks maximaal tweemaal 95.000 gulden kwijt aan salariskosten voor de beide burgemeesters. De ene burgemeester van Sluis-Aardenburg kan een jaarwedde tegemoet zien .van 108.000 gulden, volgens de berekening in de memorie van toelichting. De totale besparing op bestuurskosten is na fusie ongeveer 172.000 gulden. Met het negatieve saldo van de algemene uitke ring daarop in mindering gebracht, res teert dan nog 135.000 gulden (ƒ21,90 per inwoner). Sluis-Aardenburg kan verder een soort startsubsidie van het Rijk tegemoet zien. Dat geld is bedoeld om eventuele herhuisvestingsproblemen na de herin deling op te lossen. Het gaat hier om een bedrag van een slordige 325.000 gulden die de nieuwe gemeente vijf jaar lang incasseert. Al deze gegevens op een rijtje gezet, luidt de conclusie dat de financiële levensvatbaarheid van de nieuwe gemeente Sluis-Aardenburg voldoende verzekerd is. Zowel in Sluis als in Aardenburg vindt maandag 1 maart een gemeenteraads vergadering plaats over de fusie. Op beide stadhuizen begint die om 19.30 uur. De twee gemeenteraden stellen dan het concept-wetsvoorstel voor de sa menvoeging vast. De volgende stap in de procedure is de toezending daarvan aan Gedeputeerde Staten van Zeeland. Sluis en Aardenburg mikken erop in de loop van 1995 daadwerkelijk samen te kunnen gaan. voor informatie 076-236911 Van onze correspondente Middelburg - De 20-jarige Ter- neuzenaar R.H., die twee weken geleden terecht stond op be schuldiging van verkrachting en mishandeling van zijn 41-jarige vriendin, is vrijdag door de Mid delburgse rechtbank veroordeeld tot 6 maanden waarvan 2 voor waardelijk. De officier van justi tie had 1 jaar geëist omdat hij beide feiten bewezen achtte. Maar de rechtbank denkt daar anders over: zij is van oordeel dat de man zich wel schuldig heeft gemaakt aan mishande ling, maar niet aan verkrachting van zijn ex-vriendin. Een en an der had plaatsgevonden in een bizarre relatie waarin hij het van begin af aan had gedraaid om 'geld, spullen en seks'. Dat hij voortdurend op zoek was ge weest naar 'geld en spullen' ont kende H. niet, maar seks had hij met de vrouw gehad uitsluitend omdat zij hem daar dringend om vroeg. Evenmin ontkende H. dat hierbij regelmatig rake klappen waren gevallen en eenmaal had hij de vrouw zelfs dwars door een glazen deur geschopt. Van onze verslaggever Roosendaal - De politie heeft gisteren bij de afslag Wouw op de A58 een eik van de weg gehaald. De boom maakte deel uit van een operatie om zestig eiken in Roosendaal te verplaat sen. De vervoerder werd gister morgen tijdens een controle door de Algemene Verkeers dienst van de rijkspolitie aangehouden. Het vervoers bedrijf bleek geen vergun ning te hebben voor trans port langer dan vier meter. Van onze correspondente Middelburg - Voor de overval op een plaatsgenoot waarbij 400 gram hasj en 60 uit een spaar pot werden buitgemaakt, is de 22-jarige Terneuzenaar A.K. vrijdag (3 maanden onder de eis twee weken geleden) veroordeeld tot 15 maanden waarvan 3 voor waardelijk. Zijn 19-jarige landgenoot en hel per bij de 'afrekening' W.K. kreeg (5 maanden onder de eis) 10 maanden waarvan 3 maanden voorwaardelijk opgelegd. Het slachtoffer werd op 13 november door het tweetal mishandeld, be dreigd en vastgebonden, omdat hij door A. verdacht werd van diefstal van de hasj. Voor de handel in hard drugs en heling van een groot aantal gou den en zilveren sieraden is de 42-jarige Vlissinger E.W. vrijdag conform de eis veroordeeld tot hf maanden waarvan 6 voor waardelijk. Zijn 32-jarige echt genote C. de B. is, eveneens conform, veroordeeld tot 150 uur dienstverlening. De vrouw be toogde twee weken geleden dat ZÜ de activiteiten van haar zwaar verslaafde echtgenoot door de vingers had gezien om de toestand voor haar kinderen en familie verborgen te houden. «V. heeft intussen beloofd zich, na zijn detentie, aan een inten sieve behandeling van zijn hard drugsverslaving te onderwerpen. Van onze verslaggever Terneuzen - Het was een beetje feest, gistermiddag in het dagverblijf voor ouderen De Dagboog. In samenwer king met twee deelnemers van het dagverblijf onthulde mevrouw Vermeire uit Koe wacht de nieuwe dompelbak van de kaarsenmakerij. In de dompelbak worden kaar sen om beurten ondergedom peld en er weer uitgehaald om af te koelen. Zo groeien ze laagje na laagje tot ze dik ge noeg zijn. De dagboog had al een dompelbak, maar gelet op het aantal deelnemers dat er gebruik van maakt en de toene mende produktie van kaarsen, was dringend gebrek aan uit breiding. De kaarsenmakerij werd enkele jaren geleden opgezet door de groepsleidsters Monique Ever- aert en Linda van Goethem. „Het is een geschikte activiteit. Het is eenvoudig, het gaat niet om de snelheid en je ziet resul taat. Bijna elke deelnemer kan kaarsen maken", vertelt Van Goethem. En dat doen ze dan ook. Vijf tien tot achttien deelnemers houden zich er gedurende twee tot drie dagdelen per week mee bezig. En tegen de kerst, als er veel vraag is naar kaarsen, soms wel een hele week. „We verkopen ze aan familie, ken nissen en ook wel aan bedrijven voor kerstpakketten. Jaarlijks maken we zo'n twee- tot drie duizend kaarsen en dat neemt nog steeds toe", aldus Van Goethem. De nieuwe dompelbak is een professioneel apparaat waarin zowel witte als gekleurde kaar sen kunnen worden gemaakt. De bak is een gift van de heer en mevrouw Vermeire, van het gelijknamig Transportbedrijf. Kaarsenmakers van De Dagboog testen de nieuwe dompelbak uit. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Vlissingen - Sinds september 1992 verbrandt Hoechst che misch afval uit het buiten land in haar sinterfabriek. Ook met olie verontreinigde klei uit Duitsland wordt ver brand. Het chemisch afval is fosfaat houdend en wordt volgens Hoechst verbrand om het fosfaat terug te winnen. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) is groot voorstander van hergebruik, maar wil eerst weten of er tij dens de verbranding niet meer schadelijke stoffen vrijkomen dan tijdens verbranding in spe ciaal hiervoor ingerichte vuilver brandingsovens. Bovendien frus treert dit verbranden het Euro pees beleid om het ontstaan van afval te voorkomen. Deze kritiek heeft de ZMF ver woord in haar reactie op de nieuwe ontwerpbeschikkingen voor de sinterfabriek. De ZMF heeft ook bezwaar aangetekend tegen de door de provincie voor gestelde emissie-grenswaarden voor fluoriden. Deze stroken niet met het Zeeuwse en landelijk beleid. De ZMF oefent gedurende onge veer twee jaar flinke druk uit op Hoechst om de fluoride-emissies van de sinterfabriek te reduce ren. Hoechst is er nu in geslaagd de fluoride-uitstoot terug te brengen van 9,2 ton naar 6,1 ton op jaarbasis. Een reductie van maar liefst 33 procent! Helaas nog niet voldoende om aan de Nederlandse emissie-richtlijn te voldoen. De provincie wil nu een vergunning afgeven, die een uit stoot van 17,7 ton toelaat! Een verhoging, terwijl een verdere reductie in de toekomst nodig zal zijn en de werkelijke uitstoot op jaarbasis momenteel 6,1 ton is. „Dit is onverteerbaar. Het lijkt er op dat hier ruimte ge creëerd wordt voor de verbran ding van nog meer chemisch af val," aldus de ZMF. Van onze verslaggever Cees Maas Goes/Zevenbergen - 450 Akkerbouwers in Zeeland en Noord-Brabant hebben een voorlopige aanvraag tot braaklegging ingediend bij het ministerie. Land bouwdeskundigen vinden dat aantal weinig. Volgens deze nieuwe (McShar- ry)regeling krijgen boeren subsi die als ze hun land niet bebou wen. De regeling is bedoeld om overproduktie tegen te gaan, maar gezien de relatief geringe deelname is het geen succes, al dus de deskundigen. In Zeeland gaat het om 1670 van de in totaal 100.000 hectare ak kerbouwgrond. Het betreft slechts 350 van de 2500 Zeeuwse akkerbouwers. In Brabant zijn vooral in de Noordwesthoek aanvragen ingediend. In heel de provincie denken 100 boeren aan braaklegging, het consulent schap van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij in Tilburg schat dat drie kwart van de aanvragen uit het .kleigebied van de Westhoek ko men. Het consulentschap kon niet zeggen om hoeveel hectare het daar gaat. Dat honderden akkerbouwers een aanvraag hebben ingediend, wil niet zeggen dat ze ook alle maal inderdaad minimaal 15 procent van hun akkers, zoals de regeling voorschrijft, braak laten liggen komend oogstseizoen. De boeren hebben de tijd tot 15 mei om hun definitieve economische strategie te bepalen en zijn mo menteel druk bezig hun bouw plannen te maken. Woordvoer der Jille van de boerenorganisa- tie ZLM: „De boeren maken een rekensommetje, ze zijn er nog niet uit en dienen alvast maar een voorlopige aanvraag in om zeker te zijn. Tot 15 mei kunnen ze hun aanvragen nog annule ren, ik denk dat er uiteindelijk weinig echt wordt braakgelegd." De consulentschappen van het ministerie in Goes en Tilburg zijn dezelfde mening toegedaan. De start van de regeling is geen succes, vinden daar ook de woordvoerders. Slechte zaak De ZLM is vanaf het begin tegen de regeling geweest, trouwens. Woordvoerder Jille: „Ja, het is een slechte zaak. Omdat braak legging geen goede oplossing is, het draagt niet bij aan produk- tiebeperking waar het toch alle maal voor bedoeld is. En boeren doen het van nature niet graag, akkerbouwgrond zomaar onbe nut laten liggen." De regeling steekt ingewikkeld in elkaar. De boer krijgt een prijs voor elke hectare die hij braak Iaat liggen, maar de hoog te van die prijs is afhankelijk van het gewas dat de boer an ders zou hebben ingezaaid. „Per saldo is het een financiële ach teruitgang," zegt ZLM-er Jille. Van onze verslaggever Terneuzen - Om snel en slagvaardig op te treden kiezen de meeste grote bedrijven uit Terneuzen voor een be stuurlijke samenwerking tussen Zeeuws-Vlaanderen en Gent. Deze grootschalige gemeentevorm staat in het rapport De Bedrijfsgerichte Ge meente, een onderzoek naar de visie van het bedrijfsleven op de gemeente Terneuzen. Stagiair Evert de Moor schreef het rap port in opdracht van de gemeente. De resultaten zijn gebaseerd op een enquête onder een aantal bedrijven In Terneuzen. De grote bedrijven zien een aantal voor delen van een compacte organisatie. Er kan sneller en overzichtelijker gehandeld worden en er is een herkenbare en een voudige ingang bij de Belgische overhe- den. Het kan voor Nederlandse bedrijven belangrijk zijn goed op de hoogte te zijn van met name de lokale regelgeving. Door deze samenwerking kan het inzicht in deze regelgeving snel en eenvoudig wor den bereikt. Deze gedachte leeft alleen bij de bedrij ven uit de sectoren Industrie en Bouwnij verheid/Installatiebedrijven. Uit de ande re sectoren kiezen negen bedrijven (32,1 procent van de ondervraagden) voor een gemeente Kanaalzone. Een minderheid koos voor een gemeente Zeeuws-Vlaanderen. Dat spreekt minder tot de verbeelding omdat alleen de Ka naalzone essentieel is voor de industriële bedrijvigheid. In Oost-Zeeuws-Vlaande- ren heeft de bedrijvigheid voornamelijk betrekking op recreatie en landbouw en in West-Zeeuws-Vlaanderen op kooptoe- risme, land- en akkerbouw. Voor vijf, voornamelijk kleine bedrijven uit de sectoren handel/horeca en bank-, verzekeringswezen/zakelijke dienstverle ning hoeft er niets te veranderen. Een grotere gemeentevorm is niet gewenst. Die bedrijven weten nu waar ze met betrekking tot overheidsvragen terecht kunnen. Grootschaligheid zou onduide lijkheden met zich meebrengen. Zij wij zen erop dat grootschaligheid juist ten koste gaat van kleinere lokale bedrijven en zijn dus tevreden over de manier waarop de gemeente Terneuzen nu ope reert. De Moor voerde ook gesprekken met de Kamer van Koophandel, het Havenschap, het Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf en de Kring van Werkgevers. Die vinden een grote organisatie (Zeeuws- Vlaanderen samen met Gent) op papier wel een ideaal beeld, maar zijn toch Waren we vorige week somber over het weer, vandaag is dat nog erger. Na een koude nacht met een noordelijke wind van 4 Beaufort wordt het vandaag niet wanner dan 2 graden. De wind geeft het gevoel alsof het steen en been vriest. Als u morgen naar een verlate optocht gaat kijken, zorg dan dat u goed gekleed bent! Maandag begint de meteorologische lente, maar de winter lijkt terrein te winnen. Boven de Atlantische Oceaan ligt een hogedrukgebied met een forse uitloper richting Scandinavië. Rond dit gebied wordt ijskoude lucht onze richting uit gestuwd. De warme lucht van de hogedrukkern mengt zich met ijskoude continentale lucht en dat betekent volop neerslag. In onze provincie nog natte sneeuw, maar meer naar het oosten volop droge sneeuw. Dit weekend zorgt voor veel sneeuwpret in de Ardennen. Daar ligt 20 centimeter. Die blijft liggen en daar komt vandaag en morgen sneeuw bij. Zondag draait de wind naar het noord-oosten en wakkert aan tot 6 Beaufort. Dat betekent dat het bitter koud aan zal voelen en dat de kans op droge sneeuw aanzienlijk stijgt. De verwachting in cijfers: vanmiddag wordt het nauwelijks 2 graden. Komende nacht gaat het 5 graden, op sommige plaatsen nog meer, vriezen. De wind is noordelijk en heeft een kracht van 4 Beaufort. Die kan zelfs toenemen tot 5 Beaufort. Komende nacht wordt het daardoor koud. Het is aan te bevelen om dieren die nog buiten vertoeven binnen te halen. Morgen draait de wind naar het noordoosten em neemt in kracht toe tot minimaal 6 Beaufort. De middagtemperatuur wordt nauwelijks 1 graad en het is niet uitgesloten dat de thermometer net onder het vriespunt blijft staan. De kans op buien is kleiner dan vandaag, maar als er buien vallen dan brengen die droge sneeuw. Maandag is eveneens een bitter koude dag. De wind blijft hard uit het noordoosten waaien. De kans op opklaringen groeit, maar het blijft koud en de kans op sneeuwval is aanwezig. Dat is in feite de verwachting tot en met donderdag. De wintersportgebieden kunnen rekenen op forse pakken sneeuw. Dat was de voorbije week al het geval en dat blijft voorlopig zo. Voor meer warmte moeten we naar Zuidwest- Frankrijk, Spanje, Portugal, Italië en Griekenland. Daar is het 5 tot 15 graden warm. Hoe was het weer vorig jaar op 27 februari? Het regende niet, de zon scheen 1 uur en het werd 's-nachts 4 en overdag 10,4 graden. Op 27 februari 1956 vroor het 12,8 graden en in 1922 was het op 27 februari 16,3 graden warm! De weerspreuken: 'Als de dagen lengen, gaat de winter stren gen.' 'Verschaft februari schone dagen, dan zal maart de last ervan dragen'. Van onze correspondent Terneuzen /Zaamslag - Binnen een tijdsbestek van twee uur werden Terneuzen en Zaamslag gisteren opgeschrikt door twee gewapende overvallen. Niemand raakte daarbij gewond. De buit was gering Rond acht uur overvielen twee mannen een benzinestation aan de Schependijk in Terneuzen. Ze hadden zwarte nylonkousen over het hoofd getrokken. Een van het tweetal eiste geld van het aanwezige personeelslid. Daarbij dreigde hij dat hij gewapend was. Hij zou onder een krant een vuurwapen op haar gericht heb ben. De geschrokken medewerkster van het pompstation overhan digde de man een klein geldbe drag. De overvallers gingen er daarna te voet vandoor. Ze lie pen richting binnenstad. Nog geen twee uur later werd bezorgd over de invulling. Er moet im mers met tal van factoren rekening wor den gehouden. Zo moet de Nederlandse en Belgische regelgeving op een lijn ko men. Met name het Havenschap vertelde dat het economisch gezien duidelijk is dat het besturen vanuit een groots opgezette gemeentevorm voor grote bedrijven voor delen oplevert. De voorkeur van het Ha venschap gaat uit naar samenwerken tus sen bestuursorganisaties. Samenvoegen wordt afgewezen. De Moor vindt het niet relevant een aanbeveling te doen met betrekking tot een gemeentelijke herindeling. Het Rijk en de andere gemeenten spelen immers ook een rol van betekenis. Wel is het volgens hem mogelijk het standpunt mee te nemen in de samenwerking tussen de gemeenten in de Kanaalzone. ZIE OOK ZEELAND-C3 'Gemeente bezoekt bedrijven' Van onze verslaggever Goes - Het Zeeuws Ontwik- kelingsburo Vrouweneman cipatie gaat tot de verkie zingen van komend jaar ac tie voeren om meer Zeeuwse vrouwen in de politiek te krijgen. Op 24 maart begint de cam pagne 'Vrouwen kiezen in de politiek' met een optre den van het Werktheater in de Prins van Oranje in Goes (aanvang 20.00 uur), daarna worden overal in Zeeland openbare gesprekken ge houden met politici en de Vereniging voor Vrouwen- belangen. De bedoeling is vrouwen nadrukkelijk te stimuleren op vrouwen te stemmen. Want met de deelname van vrouwen in de Zeeuwse po litiek is het droevig gesteld, vinden de campagnevoer- sters. Van de 408 raadsze- tels in 1978 werden er slechts 32 door vrouwen be zet. In 1990 waren er 418 raadszetels te verdelen, en hiervan gingen er niet meer dan 75 naar vrouwen. Het streven is na de verkiezin gen van 1994 een kwart van de raadszetels met vrouwe lijke politici te bezetten. een overval gepleegd op een fili aal van de Nederlandse Midden stands Spaarbank (NMS) aan het Plein in Zaamslag. Twee mannen gekleed in een overall (en met een jutezak over het hoofd) drongen het pand binnen. Ze riepen het aanwezige perso neel toe met de woorden: 'dit is een overval en we hebben een handgranaat'. Ze eisten geld. Op dat moment kwam een klant binnen die dacht dat het om een grap ging. „Wegwezen met die flauwekul", riep hij het tweetal toe. De beide daders, geschrok ken van zoveel heldenmoed, ko zen direct het hazepad. Een door de politie ingesteld buurtonderzoek bleef zonder re sultaat. De politie zoekt nog ge tuigen. Van onze verslaggever Middelburg - Gisteren is in Mid delburg een kerkelijk hulpcen trum voor'asielzoekers geopend. Het is een initiatief van dertig Zeeuwse kerkeraden en moet de vluchtelingen onder meer juridi sche hulp gaan bieder- Het Zeeuwse centrum is onder gebracht in de Stichting INLIA- Zeeland. INLIA betekent Inter nationaal Netwerk van Lokale Activiteiten voor Asielzoekers. De organisatie is bekend in Ne derland door de asielacties in kerken. In Zeeland gebeurde dat de afgelopen tijd ook, vluchte lingen die het land uit moesten vonden onderdak in kerken in Schore en Oost-Souburg. De noodzaak van een eigen Zeeuws INLIA-centrum deed zich voe len. Hernieuwd onderzoek van asiel aanvragen die door de overheid in eerste instantie zijn afgewe zen,- dat is waar INLIA zich voor inzet. Het centrum in de Middel burgse Singelstraat 17 is geo pend door voorzitter Van Bom mel van het Hervormd Kerkcen trum en directeur Van Tilborg van INLIA-Nederland.

de Stem | 1993 | | pagina 17