DE STEM GARAG Gee iAti DEPI/K DORDRECHT CENTRUM ANTWERPEN Verhuisbericht J League van honde VRAAG EN ANTWOORD Bei 01659-9512 vrijstaande woning WATERSCHAP HULSTER AMBACHT CONSUMENT ZATERDAG 27 FEBRUARI 1993 Hoe is mijn fiscale positie als ik een kamer verhuur? door Wim van der Kleijn Gemeentegarantie bij woonwagens Wat betekent eigenlijk 'vrij op naam' Nu ter beschikking 6.000 m2 te Hoeven, tussen Rotterdam en Antwerpen, met alle faciliteiten: dockshelters, beveiliging, heftrucks enz. RESIDENTIE HERTOGENPARK TE KOOP: UITNODIGING INFORMATIEBIJEENKOMSTEN TE KOOP Bondscoat Weinig animo in Assen Postma door koorts geveld SPORT KOI Voetbal DE STEM X 71 DE STEM „Ik heb in de krant gelezen dat het verhuren van kamers belastingvrij wordt. Ik voel er wel voor een etage van mijn (eigen) huis te verhuren. Wat zijn de fiscale consequenties, ook wat betreft het huurwaarde forfait M.G. de B. te Breda Al een paar jaar wil de rege ring inderdaad kamerverhuur door particulieren bevorderen door de verhuuropbrengst tot 5.000 per jaar vrij te stellen van belastingheffing. Dat geldt zowel voor kamers in eigen woningen als in huurwonin gen. Particuliere verhuur bete kent, dat bewoners een deel van het huis waar ze zelf in wonen, verhuren. Professionele verhuur, bijvoorbeeld in pan den die geheel ingericht zijn voor kamerverhuur, worden Elke zaterdag beantwoordt De Stem lezersvragen over alles wat met wonen te maken heeft Uw vraag graag schriftelijk naar: De Stem, Redactie Consument, Postbus 3229,4800 MB Breda, U krijgt geen antwoord thuis. van deze vrijstelling uitgeslo ten. Het wetsvoorstel in kwestie lijkt nu snel door de Tweede en Eerste Kamer te worden be handeld en de verwachting is dat de belastingvrijstelling met ingang van het komende stu diejaar (na de zomer dus) kan ingaan. Maar zeker is het pas als de parlementaire behande ling ook echt is afgerond. Steeds weer blijkt immers dat regeringsplannen worden uit gesteld. De huidige situatie is dat ver huurinkomsten geheel tot het belastbare inkomen behoren. De manier waarop dat moet worden aangegeven hangt af van de aard van het (ka- merjverhuurcontract. Van be lang is of de verhuur tijdelijk is (voor een contratueel afge sproken periode) of permanent (in contracten meestal aange duid met term 'voor onbepaal de tijd'). Bij permanente verhuur van kamers geldt globaal: huurop brengsten moeten worden op gegeven, aftrekposten (af schrijving, onderhoud e.d.) kunnen worden afgetrokken. Gaat het om onderverhuur van kamers in een huurwoning, dan behoort een evenredig deel van de huur eveneens tot de aftrekbare kosten. Als het om een eigen woning gaat, hoeft de eigenaar/bewo ner alleen het huurwaardefor fait over het niet verhuurde deel aan te geven. Stel dat de verhuurde kamer Vt van de woning uitmaakt, dan hoeft dus slechts van het forfait te worden aangegeven. Een punt dat vaak vergeten wordt, is dat bij het bepalen van de waarde van het huis het verhuurde deel buiten beschouwing mag worden gelaten Als de wo ning daardoor in een lagere klasse valt daalt het huur waardeforfait. Stel dat een kwart van een huis dat 160.000 waard is wordt ver huurd, dan wordt dit dus 120.000 en 60% daarvan is 72.000. Dat is een waarde- klasse lager dan bij 160.000 (want 60% daarvan is 96.000). Voor de waarde- klasse 60.000 t/m 90.000 geldt voor 1993 een forfait van 1.740 en voor de waarde- klasse 90.000 t/m 120.000 een forfait van 2.610. 'Als dan Vi wordt verhuurd ge durende bij voorbeeld acht maanden, dan wordt het aan te geven huurwaardeforfait bij dit voorbeeld van een huis dat bij vrije verkoop 160.000 waard is: - 4/12 van 1.740 is 580; - plus 8/12 van 1.740 is 1.160 en daar 34 van is 870; - totaal aan te, geven huur waardeforfait wordt dus 580 plus 870 ofwel 1.450. Het bedrag voor service, meu bilering e.d. dat in de huursom mag worden opgenomen moet overigens reëel zijn. Het is ook verstandig dit te specificeren. Als een zg. all-in huur wordt gevraagd (waarin kale huur plus de opslag voor meubile ring, service e.d. niet zijn ge specificeerd) kan dat nader hand tot problemen leiden als de huurder de hoogte van de huur aanvecht. De huurcom- missie gaat dan namelijk uit van lagere toegestane opslagen dan bij gespecificeerde huren. En dat kan leiden tot een forse terugbetaling aan de huur der Wie kamerverhuur overweegt doet er mede daarom goed aan zich te informeren over zaken als de maximaal te vragen huur (te bepalen aan de hand van een zg. puntentelling). Eerdergenoemde huurcommis- sies of de afdeling 'Persoonlij ke voorlichting' van het Minis- Gemeentegarantie is ook voor woonwagens mogelijk. FOTO DE STEM DICK DE BOER terie van VROM (tel. 070-3395050) kunnen daarover informatie verstrekken. Een completere informatiebron is het 'Handboek voor de kamer verhuur' van de Vereniging Huis en Eigendom te Den Haag. Het kost 12.50 (inclu sief verzendkosten) en is ook voor niet-leden te bestellen. „Is het waar dat je voor aankoop van een woonwagen ook gemeentegarantie kan krijgen 7" A.H. te Rucphen Slechts zelden is in de publici teit terug te vinden dat ook voor aankoop van woonwa gens gemeentegarantie moge lijk is. Net als voor eigen wo ningen kan in principe 100% van de aankoopsom plus ver wervingskosten worden gega randeerd. Tot die kosten beho ren vervoerskosten naar en stelkosten op de standplaats, aansluitkosten en registratie kosten voor de akte van finan ciering en van het pandrecht en eventueel taxatiekosten. Koopsom plus verwervings kosten mogen samen niet meer dan 80.000 bedragen. De woonwagen moet bedoeld zijn voor permanente bewoning. Een taxatierapport is nodig als een eerder bewoonde wagen wordt overgenomen. Een le ning voor aankoop mag geen langere looptijd hebben dan 15 jaar. De procedure is verder gelijk aan die bij eigen woningen. Aanvragen worden dus eerst behandeld door een zg. Bemid delend Orgaan, maar de meente beslist. „Is het toeval dat eigenlijk alleen nieuwbouwwoningen 'Vri op naam' worden verkocht De letterlijke betekenis vai 'vrij op naam' is dat de kope: geen kosten hoeft te maken on het huis op zijn naam gezet ti krijgen. Het slaat dus op kosten van de transportakte kadastrale kosten en de over drachtsbelasting. Maar anden kosten, zoals de provisie akte voor de hypotheek, blij ven voor rekening van de per. Overigens komt 'vrij op naam ook een enkele voor bij ver koop van bestaande woningen Het gaat dan meestal om door verkoop binnen drie maandei na een vorige transactie. Wan dan hoeft die tweede keer nie opnieuw 'overdrachtsbelastinj te worden betaald. ON ROE RE NID De mogelijkheden om aan de rand en op loopafstand van het gezellige Dordtse stadscentrum een mooi nieuw huis te kopen liggen al lang niet meer voor het oprapen. Als zo'n kans zich dus eens voordoet is het verstandig daar snel op te reageren. Zo ook nu! Vlakbij het Merwesteinpark, op de plek van het voormalige Merwedeziekenhuis aan de Reeweg-Oost en Bankastraat, met een snelle verbinding naar de A15 en Al 6, worden deze robuuste herenhuizen gebouwd. l\vee-onder-een-kap en geschakeld door middel van de garages. Met een grote woonkamer in L-vorm, een luxe open keuken, 3 slaapkamers, een grote badkamer met bad en douche en een flinke, lichte zolderkamer met mogelijkheid voor een dakterras. De koopprijzen zijn faf 267.500,- v.o.n. Er is voor de twee-verdieners onder u een speciale hyphotheek- vorm mogelijk. Voor alle gedetailleerde informatie en een kleur rijke brochure is een telefoontje al voldoende. Voor. een kijkje op de bouwplaats kunt u zaterdags terecht tussen 12.00 en 13.00 uur. memmmm m www» Inlichtingen en verkoop Makelaardij Drechtsteden b.v. Spuiboulevard 4,3300 BC Dordrecht Telefoon 078-144333 OPEN HUIS VAN 11.30 TOT 1300 UUR. verteren laat het geld rollen, bankier Inlichtingen. De Stem. 076-236911 TE HUUR: LUXE APPARTEMENTEN 2 a 3 slaapkamers, 2 badkamers, volledig ingerichte keuken. Exclusieve ligging in park. Huurprijzen vanaf 29.000 BF per maand servicekosten. Zwembad en gastenkamers in het gebouw. INFORENTMEESTER N.V. - tel.09/ 32.3/ 230.02.06 Goed gelegen aan de rand van Hoek met blijvend vrij uitzicht op 715 m2 grond. De woning is geheel gereno veerd en uitgebouwd. Indeling: hal met toilet, L- vormige woonkamer met haard; grote woonkeu ken met eiken inrichting v.v. inbouw app.(elek.) ruime kelder met C.V. H.R. combiketel. Verdie ping: 3 slaapkamers; douche overloop; be- loopbare zolder met vaste trap. Geheel is voor zien van hardhouten kozijnen met dubbel glas. Grote vrijstaande schuur met zolder 25 m2). Vrijstaande garage. Aanvaarding: in overleg. Te bevragen: Irisstraat 103, Hoek, tel. 01154 - 1310. Het dagelijks bestuur van het waterschap Hulster Ambacht nodigt alle be langstellenden uit op de informatiebijeenkomsten die worden gehouden op DONDERDAG 4 MAART 1993 OM 19.30 UUR in Hotel van Leuven, Hof te Zandeplein 19 te Kloosterzande en MAANUAG 8 MAART 1993 UM 20.00 UUR in Restaurant Het Hof van Vlaanderen, Vismarkt 1 te Hulst. Tijdens deze bijeenkomsten zal o.a. aandacht worden besteed aan het beheer en onderhoud van zeeweringen en de sanering van hel wegenbe- heer. Vertoond zal worden de video „Verschillend als twee druppels water" over grondwater en verdroging. De indeling van hel programma is als volgt: 19.30 uur inleiding door de voorzitter over het door het dagelijks bestuur ge voerde en te voeren beleid 19.45-20.00 uur lezing over hel beheer en onderhoud van de zeewe ringen door ing. M, de Kroon, hoofd afd. waterkerin gen 20.00-20.15 uur lezing over de sanering van het wegenbeheer door Th. Schuren, hoofd afd. wegen 20.15-20.35 uur vertoning dia's van de in 1992 uitgevoerde werken mei toelichting 20.35-21.00 uur korte pauze 21.00-21.25 uur vertoning video „Verschillend als twee druppels wa ter" 21.25-22.00 uur rondvraag 22.00 uur sluiting De hierboven vermelde lijden hebben betrekking op de bijeenkomst Ie Kloosterzande. Alle genoemde lijden zijn in Hulst 30 minuien later. NUTSBCDHUVEN Hoofdkantoor Poelendaelesingel 10 4335 JA Middelburg tel. 01180-92111. Zocht u al langer naar een vestigingsplaats voor uw bedrijf in Zeeuwsch- Vlaanderen met België op korte afstand of brengt deze advertentie u op het idee uw bedrijf daar (ook) te vestigen dan bieden wij u aan: Axel, Buitenweg 35 Bedrijfscomplex, (Verlaagde) vraagprijs f 475.000,00 k.k. Het object met een totaal oppervlak van ca. 5.200 m' is voor meerdere doel einden geschikt (te maken) en bestaat uit: - kantoor (bruto vloeroppervlak ca. 190 nT) - magazijn (ca. 560 m2) en - werkplaatsen (gezamenlijke oppervlakte ca. 480 m2) met bijbehorende grond. Alle ruimten zijn verwarmd, deels door middel van c.v., deels door heaters. Het terrein is voor een groot deel bestraat. Voor meer informatie omtrent genoemd object kunt u contact opnemen met de heer ing. H. Janssen van de afdeling Algemene Zaken van de N.V. Delta Nutsbedrijven te Middelburg, tel.: 01180-92160. Met hem kunt u, indien u dat wenst, ook een afspraak maken voor een be zichtiging van dit object. De griffie en de administratie van het kantongerecht Oostburg zullen per 1 maart 1993 worden verhuisd. De griffie wordt gehuisvest in het gemeentehuis van Oostburg aan het Raadhuisplein 1 De openingstijden zijn op werkdagen van 09.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur. De administratie zal vanaf 1 maart 1993 worden gevoerd in het ge bouw van het kantongerecht te Terneuzen, Markt 20. Voor inlichtingen inzake kantongerechtsaangelegenheden en cor respondentie: Postbus 1040, 4530 GA Terneuzen, tel. 01150- 12274. Het houden van zittingen blijft ongewijzigd in het kantongerechtsgebouw te Oostburg, Ledelpiein 8. Londen (anp/reuter) - twee gezworen vijanden Gari Kasparov en Nij Short de handen ineensla; kraait het oproer in schaakwereld luider dan oc De twee grootmeesters he ben vrijdag de schaakwere op haar kop gezet met oprichting van een eig bond. Wereldkampioen Kasparov uitdager Short weigeren tweekamp om de wereldti Door Roel Frissen Rotterdam - Stanley Fra moeite om de kwartfina gedevalueerde tennistoei stelde bondscoach van het nut niet in van omdat zijn pupillen allei neel waren verdwenen. Vanaf zijn huisadres in Ams1 dam wilde Franker gisterave geen excuses aanvoeren voor ongekend zwakke optreden de Nederlandse toppers. kandidaten en niemand ver dan de tweede ronde. Een fc tegenvaller, zo vlak voor het langrijke Davis Cup-duel te Spanje. Stanley Franker, verbitterd: weet niet waarom Krajicek, merink en Haarhuis zo ontl send zwak presteerden. Dat jongens de druk voor eigen bliek niet aankonden, vind regelrechte onzin. Vorig jaar reikte Haarhuis in Rottere toch ook de halve finales stond Siemerink in de kwaï Assen - Kinderen tot twaalf hebben zaterdag en zondag tis toegang tot het IJsstac Drenthe bij de nationale k pioenschappen allround-sch sen. Naar verwachting zr weinig ouders hun kroost het gure weer bloot stellen, organisatie in Assen is al indien over twee dagen 2500 kijkers aanwezig zu zijn. In de Drentse hoofdstad zal moedelijk voor het laatst ii buitenlucht om nationale t worden geschaatst. Ook in A staat volgend jaar een overd accommodatie. Anders dar Heerenveen mikt directeur Boks niet op grote internatio toeloop. In Assen is de recr belangrijker. Assen - Ids Postma, afgel weekeinde nog tweede bij WK junioren in het Itali; Baselga, heeft zich op het la moment voor het NK all-r in Assen van vandaag en mc moeten terugtrekken. De 1 rige schaatser uit Deersum door koorts geveld. Zijn vel ger is Rudi Groenendaal ui dehove. De 34-jarige aanvaller Sanchez behoort tot de caanse selectie van neg< spelers voor de finalerond de WK-kwalificatiestrijd CACAF) in april. De ouo van Real Madrid is bij de caanse club America nog een gewaardeerde k Bondscoach Baron, de op van de vrijwillig vertrokke sar Luis Menotti, riep slecl speler uit een buitenlands; petitie op: Luis Garcia var tico Madrid. Tokyo (reuter) - De J L vijf jaar een verlies v gulden. Maar in gevaar komt het J se profvoetbal volgens voo Kawabuchi niet, zelfs ind economische recessie doorz Hij gaf op een persconfe eeti toelichting op de cijfe tien clubs zullen in de eer: jaar gemiddeld 600 miljoe (9,2 miljoen gulden) per j het rood staan. De oorzaak van ligt in de geringe cap van de stadions, die gem 15.000 man bedragen, de van het aantal dat noodz is om quitte te spelen. De tien clubs zijn eigende multinationals als Niss, Mitsubishi of worden ge deior grote locale bedrijv zijn miljoenen gespendee

de Stem | 1993 | | pagina 10