'Sluiting Pechiney dreigt' 'Wereldrecords straks aan diggelen met wonderpil Shell Chemie zit zwaar in de problemen n der dekker Gevolgen voor Zeeland desastreus: zeker 2000 ontslagen Minister reikt rode baretten uit PLANNEN VOOR PARKET? Kahrs 6Kinderbijslag omlaag' Kleine bedrijven dupe van hoge banktarieven Bruynzeel Vlaamse ziel vastgelegd SteengrilIeiK net iets anders. )verleg metaal ao stukgelopen üiekenhuis in )ostburg kan iiven draaien Mij OOSTBURG UEFA jaagt op Feyenoord Üuseeuw wint ïP Wielerrevue Gastro wil nog ijdje regeren Agenten gedood Noord-Ierland Top Clinton en Jeltsin 4 april JAPANS TAFELEN IN DEZE KRANT: Merijntje Onderzoek afschaffing bijslag derde kind Lj («termeer - Het overleg over KJ nieuwe cao voor de 200.000 erknemers in de metaal- en ektrotechnische industrie is innacht stukgelopen. De vak- «den vonden een laatste voor- tl van de werkgevers om het ao-gat te dichten onaanvaard- aar. De werkgevers wilden een dividuele verzekering en de erknemers voor de kosten laten pdraaien. [ZIE OOK BINNENLAND - A3 Brouwerijstraat 31 Telefoon 01170-55221 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 Speciaalzaak in geloogd grenen Londen (rtr) - Door een nieu we wonderpil, creatine ge naamd, zal over enige tijd menig sportrecord sneuvelen. Wetenschappers voorspellen door het middel een enorme doorbraak naar topprestaties. Bovendien kan creatine een eind maken aan doping in de sport. Net als dat het geval is met anabole steroïden, stellen zij, dat het nieuwe middel sportlieden in staat stelt niet alleen zwaarder maar ook langer te trainen. Bovendien zouden de energie- voorraden voor explosieve num mers als de sprint en de horden vergroot worden. Creatine, dat ook op natuurlijke wijze in vlees en vis voorkomt, voorziet de spieren van brand stof. Zweedse en Engelse weten schappers hebben het middel in tabletvorm ontwikkeld. „Het is een goed alternatief voor anabole steroi'den en absoluut zonder schadelijke bijwerkin gen", stelt de Zweed Eric Hult- man van het Karolinska Insti tuut in Stockholm. Een van degenen die het nieuwe middel, dat sinds begin dit jaar in Groot-Brittannië in de handel is, bekendheid trachten te geven is de Engelse kampioen body building Mike-Pratt. De Brit heeft er nooit een geheim van gemaakt anabole steroïden te hebben gebruikt. „Ik weet maar al te goed dat in de sport verboden middelen worden ge nomen. Als dat veranderd kan worden dan kan het door dit middel." Het aanvullen van de creatine stelt een sporter in staat de maximale snelheid op de 100 meter twee tot drie seconden langer vol te houden. De Britse fysioloog Roger Harris zegt: „Ik denk dat er in de nabije toe komst wel wat wereldrecords zullen sneuvelen." Leidende atletiek officials en coaches zijn echter sceptisch en waarschuwen voor te hoog ge spannen verwachtingen. Arne Lungqvist, voorzitter van de medische commissie van de Internationale Amateur Atletiek Federatie (LAAF) zegt: „Het is het oude liedje. Hetzelfde ver haal kon men zo'n twintig jaar geleden horen toen mensen ei wit-substituten of andere mid delen gebruikten. Zij namen des tijds extra ijzer omdat zij dach ten dat het belangrijk was een extra ijzervoorraad te hebben. Wij weten nu dat een overschot aan ijzer niet veel verschil maakt en dat het niet werkt." „Sportmensen zijn aantrekkelij ke proefkonijnen omdat zij juist op zoek zijn naar voordelige ef fecten. Wanneer je iemand een suikerpil geeft en hem overtuigt dat het zeer effectief is, dan krijg je inderdaad een bepaald ef fect," voegt Lungvist er aan toe. VERVOLG SPORT - B1 dostburg - Er is een kans dat het totoniusziekenhuis in Oostburg ip volle sterkte kan blijven loorwerken. Het ziekenhuis on- leizoekt namelijk met zieken- niizen in België of ze een soort litwisselingsprogramma kunnen ipstarten. Dit deelde zieken- ondsdirecteur Wellhüner giste- snmee. ZIE ZEELAND - C1 iotterdam - De UEFA heeft Feyenoord op de lijst van ver lachte clubs geplaatst. Bij her nieuwd wangedrag van suppor ters tijdens Europese bekerwed strijden dreigt voor de Rotter damse club een schorsing. ZIE SPORT - BI sHeerenberg - De negende Gro- e Prijs Wielerrevue, de opening ran het Nederlandse wielersei- zoen op de weg, is gisteren in de sprint gewonnen door Johan Museeuw. De kampioen van Bel- [ié bleef zijn landgenoten Wilf- ried Nelissen en Mario de Clercq voor. 1 ZIE SPORT-B2 Santiago - De Cubaanse presi dent en partijleider Fidel Castro wil nog minstesn vijf jaar aan de macht blijven, Hij verwacht dat bet tegen die tijd beter met Cuba zal gaan. Castro sprak na afloop van de eerste rechtstreekse ver- ngen sinds zijn revolutie in 1959. Overigens waren er alleen communistische kandidaten ge steld. ZIE BUITENLAND - A4 Beltast - Bij twee aanslagen door het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) zijn gisteren ri Noord-Ierland twee agenten gedood. Een agent kwan om bij een bomaanslag, een tweede werd doodgeschoten door een sluipschutter. Genève - De Amerikaanse presi dent Bill Clinton en zijn Russi sche collega zullen elkaar waar schijnlijk op 4 april ontmoeten voor topoverleg. Belangrijkste onderwerpen van gesprek zullen zijn de oorlog in Bosnië-Herceg- ovina en de Amerikaanse finan ciële steun aan Rusland. De top wordt in Wenen of Genève ge houden. Van onze verslaggever Utrecht - Het zijn vooral de kleine bedrijven die opdraaien voor de kosten van het betalingsverkeer. En dat wordt na 1 maart nog erger, omdat dan de Postbank en de ING-bank kosten in rekening gaan brengen voor elke betaal-hande- ling aan zakelijke klanten als overheid, bedrijven en winkeliers. De Rabo Bank en de ABN/AMRO deden dat al eerder. Het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV, daar zijn vooral kleinere bedrijven bij aangesloten) heeft berekend dat de kosten van het betalingsverkeer voor het midden- en kleinbedrijf sinds 1990 zijn toegenomen van 420 miljoen tot 1100 miljoen gulden. Volgens het KNOV drukt de helft van die kosten op sectoren die goed zijn voor slechts 16 procent van de omzet in het midden- en kleinbedrijf. Vooral bedrijven die veel met contant geld werken, zoals winkels, horeca, en garagebedrijven, zijn de dupe. Voor deze bedrijven zijn de kosten van het betalingsverkeer zes tot negen keer zo hoog geworden in drie jaar tijd. Voor kleine bedrijven zou een tariefvrije voet soelaas bieden, maar alleen de Postbank heeft een voet ingevoerd, van 1200 gulden. Volgens het KNOV houden de banken zich niet aan de afspraken die in 1991 zijn gemaakt. Efficiënt betalen zou beloond worden en inefficiënt gedrag bestraft. De banken hebben echter nagelaten om de bedrijven betaalbare alternatieven aan te bieden. (ADVERTENTIES/ een apart avondje uit PARADIJS-OOSTERHOUT Bredaseweg 127/01620-29813 OSAKA-ROOSENDAAL Nispensestraat 14-16/01650-33183 Minister Ter Beek (Defensie) overhandigt rode baretten aan 152 militairen die de opleiding voor de nieuwe luchtmobiele brigade hebben voltooid. Zij vormen met hun superieu ren de eerste compagnie van het Infanteriebataljon Lucht mobiel. Erg luchtmobiel zijn ze voorlo pig nog niet zijn. De helikop ters en vliegtuigen voor de bri gade moeten nog worden aan geschaft. FOTO ANP In de bruynzeel vloerenshop geven wij graag alle informatie. SOPHIASTRAAT 11, BREDA. TEL: 076-21 48 48 VANDAAG 4 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Krijgen sporters nu straks een gouden medaille of 'n vergulde pil? Van onze verslaggever Willem Reijn Den Haag - Shell Chemie heeft in 1992 een verlies gele den van bijna 700 miljoen gulden. Het is voor het eerst in tien jaar dat Shell Chemie een negatief resultaat over een jaar moet pu bliceren. In heel Europa sluit Shell fabrie ken. Het personeel wordt terug gebracht van 15.800 eind '91 naar minder dan 13.000, een re ductie van bijna twintig procent. In Nederland saneert Shell op de vestiging Moerdijk (van - 1085 naar 785 mensen) en op Pernis (min zeshonderd banen). Shell sluit verdere saneringen niet uit. Districtsbestuurder W. Marks van de Industriebond FNV zegt te verwachten dat na de eerste ronden voor Moerdijk en Pernis nieuwe saneringsron den zullen worden afgekondigd. „De reducties heten te gaan zon der gedwongen ontslagen, maar RESULTATEN SHELL CHEMIE 1982-1992 1000 800 600 400 200 0 -200 -400 Netto winst in miljoenen ponden sterling m 127 371 207 614 761 1.018 971 519 23 -223 82 83 84 85 86 87 90 91 als je verplicht wordt via outpla cement het bedrijf te verlaten, dan vind ik dat hetzelfde. Shell wil alleen onder geen beding in het rijtje van DAF, Philips, Hoogovens paraderen". Shell wil verder samenwerken dan wel activiteiten ruilen met ander chemie-producenten, zoals al gebeurd is met het Italiaanse Montecatine op het gebied van polyolifines. Shell is in gesprek met andere bedrijven, maar wil geen nadere informatie verstrekken. Met de slechte cijfers is de che- miegigant terug in de donkere dagen van' de jaren zeventig, toen fabrieken als gevolg van de enorme overcapaciteit op halve kracht draaiden. Op een ton ethyleen, de belang rijkste bulk-chemicalie van Shell, zit bij de huidige markt prijs een verlies van 400 Duitse mark (DM). In 1990 werd er nog zo'n duizend DM op verdiend. In West-Europa staat er voor 17 miljoen ton aan capaciteit opge steld, bij een produktie van 15 miljoen ton. Begin 1991 was de capaciteit nog 14,5 miljoen ton, bij een produktie van 14,2 mil joen ton. Deze ontwikkeling is voor de meeste basis-chemicaliën het zelfde. De overcapaciteit en de teruglopende industriële pro duktie in de Westerse wereld hebben de prijzen van basis- chemicaliën in een jaar tijd met twaalf procent doen kelderen. Shell vreest dat de komende twee jaar de marges nog verder onder druk komen te staan, om dat bij oplevering van de in aanbouw zijnde ethyleenfabrie- ken nog eens 1,7 miljoen ton ofwel tien procent aan de huidi ge capaciteit wordt toegevoegd. VERVOLG ECONOMIE - A5 In Vlaanderen is de film 'Daens' naar het boek van Louis Paul Boon een groot succes. Het verhaal over de arbeiders in Aalst aan het eind van de vorige eeuw lijkt de ziel van de Vlaming bloot te leggen. De acteurs voelden zich in hun element, want tenslotte zijn ook zij 'uit de werkmansbroek geschud'. ZIE GROTE GIDS - DEEL D Van onze verslaggever Den Haag - Als de alumi- niumfabriek Pechiney in Vlissingen niet snel goed kopere energie krijgt zal het Franse moederbedrijf de vestiging sluiten. Dat was de boodschap die leden van de Kamercommissie voor Economische Zaken gistermid dag te horen kregen van een zware Zeeuwse delegatie. Al eerder heeft het Franse con cern gedreigd de fabriekjn Vlis singen te sluiten, maar die drei ging werd meer gezien als een drukmiddel in de onderhande lingen over goedkopere energie. Directeur Letourneur van Pechi ney Nederland liet er gisteren echter geen enkele twijfel over bestaan dat het deze keer bittere ernst is. Flexibel Een onderzoek van het bureau McKinsey - uitgevoerd in op dracht van het ministerie van economische zaken - heeft uitge wezen dat de hoogte van de energieprijs de enige bepalende factor is voor het voortbestaan van Pechiney Nederland. Volgens Letourneur is in een groot aantal aluminiumfabrie- ken in de Europese Gemeen schap sprake van een flexibele energieprijs. Die is gekoppeld aan de prijs van aluminium en niet in strijd met de EG-bepalin- gen. Daarom is een dergelijke rege ling ook in Nederland nodig, vindt Pechiney. Weigert het ka binet echter dan gaat de ultra moderne fabriek in Vlissingen onherroepelijk dicht. Onaanvaardbaar De gevolgen voor Zeeland zou den, laat de vakbond Unie BLHP weten, desastreus zijn. Bij Pechi ney werken meer dan 900 men sen, terwijl bij toeleveringsbe drijven nog eens 1000 mensen aan de slag zijn. Door de sluiting van Pechiney zou werkloosheid in Zeeland in één klap met 35 procent stijgen. Dat is onaanvaardbaar, vindt de Unie. Pechiney onderhandelt al jaren, zonder resultaat, met de nutsbe drijven in Zeeland over de ener gieprijs. Als gevolg van proble men op de aluminiummarkt bracht de Vlissingse vestiging de produktie vorig jaar al met 12,5 procent terug. Dit jaar zou de produktie nog eens met 20 pro cent worden verlaagd. Volgens CDA-Kamerlid Van Ier- sel heeft de Zweeuwse delegatie onder leiding van commissaris Van Gelder de situatie duidelijk uiteen gezet. Volgende week dinsdag gaat de Kamercommissie met Andries- sen rond de tafel zitten om te zien of een oplossing mogelijk is. Volgens commissaris Van Gelder hadden de Kamerleden veel be grip voor de situatie en hij is dan ook positief gestemd over de afloop. Garantie OR-voorzitter Van der Velde vindt dat het niet kan dat de Nederlandse overheid vanwege de energieprijs dit bedrijf tot sluiten dwingt. Mocht minister Andriessen als nog met een lagere energieprijs akkoord gaan, dat garandeert Pechiney dat de vestiging in Vlissingen zeker 10 tot 15 jaar blijft. Het bedrijf, dat voldoet aan de hoogste milieu-eisen, blijft dan ook investeren, verzekert Let ourneur. De wind gaat terug naar het noordwesten. Dat betekent voor vandaag buien, mogelijk met hagel of natte sneeuw. Later op de dag enkele opklaringen. Van onze verslaggever Den Haag - In het kabinet wordt overwogen om drastisch te bezuinigen op de kinderbijslag. Gedacht wordt aan "het schrap pen van de bijslag voor het derde en volgende kind of de hoogte van de kinderbijslag te laten afhangen van het inkomen van de gezinnen. Beide mogelijkheden zouden ruim een miljard gulden opleve ren. De kinderbijslagregeling kostte de overheid vorig jaar 6,6 miljard gulden. Volgens een woordevoerder van het ministerie van sociale zaken wordt bekeken op welke manier op de kinderbijslag kan worden bezuinigd. Hij onderstreept dat het om 'technische exercities' gaat en dat ook nog andere mo gelijkheden worden bekeken. „Er zijn nog geen keuzes ge maakt", zegt hij. Het voornemen om mogelijk te bezuinigen op de kinderbijslag maakt deel uit van een veel grotere studie om te schrappen in de overheidssubsidies voor burgers. Het kabinet gaat ervan uit dat deze niet langer buiten schot kunnen blijven bij de forse be zuinigingen die volgend jaar no dig zijn. Andere mogelijkheden om te be zuinigen zijn langzaamaan uit geput. „Het vlees is van de bot- ten, men zal nu tot amputatie moeten overgaan", aldus een in gewijde. Volgens voorlopige berekeningen (ADVERTENTIES) -/ Huis ten Bosch fe Aan de markt in Etten-Leur -*y Reserveren 01608-12340 van het Centraal Planbureau moet als gevolg van de tegenval lende economische ontwikkeling volgend jaar zeker 8 miljard gul den worden bezuinigd. Hoewel minister Kok (Finan ciën) met de gedachte speelt niet het hele bedrag te bezuinigen en het overheidstekort met 1 tot 1,5 miljard gulden te laten oplopen, zal in elk geval voor zo'n 6 miljard gulden bezuinigd moeten worden. In verband daarmee worden mo menteel alle overheidssubsidies onder de loep genomen. Het gaat daarbij om zaken als de indivi duele huursubsidie en studiefi nanciering en ook om uitgaven voor sociale zekerheid. Bezuinigen op de kinderbijslag ligt politiek zeer gevoelig. De PvdA-fractie wilde gisteren daarom nog niet reageren. De CDA-fractie heeft tot dusver juist gepleit voor een verhoging van de kinderbijslag om de wer kelijke kosten van het opvoeden van een kind te kunnen dekken. Het schrappen in de bijdragen zou vooral grote gezinnen en eenoudergezinnen in problemen brengen. Bovendien voorziet men in de CDA-fractie grote uitvoeringsproblemen als de kin derbijslag inkomensafhankelijk zou worden. In het kabinet wordt sterk be twijfeld of door de financiële tegenvallers de koopkracht vol gend jaar wel voor iedereen te handhaven is. Minister De Vries van sociale zaken heeft in november in een interview al gezegd dat hij koop- krachtbehoud niet langer als haalbaar ziet. Ook in PvdA- kring helt men nu over naar deze visie. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) n gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, innee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Adres: Postcode:_ Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. U lJ

de Stem | 1993 | | pagina 1