:n Peek: Peeper niet naar NAC 'YOTA Titelstrijd in Italië een smeergeld-affaire Breukink sterk in Hollands weer HEEL TOYOTA. 'Nog net zo blij met prijs als 20 jaar geleden erneuzenb.v. Linkerspits FC Twente wil vandaag eventueel onderhandelingen heropenen Simon bedwingt Bierings sport KORT Dahlie na fïnislifoto wereldkampioen 15 km sportnieuws KORT SPORT ZEELAND B2 Rob Harmeling in ziekenhuis Christie meldt zich af Heesen niet tegen RBC Johnson niet in Canadese ploeg voor WK KNBSB kiest voor Haarlem DE STEM WOENSDAG 24 FEBRUARI 1993 :n dat er niets fijner is land kan z'n keuken [ast het gebruiksgemak eerste plaats, id een heel stuk kleiner, ïaar is het niet mogelijk n. Eindelijk kunnen deze zo aanbidden, want wij jeheel naar uw wensen. I 01150-20851 tortieren lijst fingen. Volume de coffre optimal, 545 litres. tan 7 - Tel. 01640-41250 7-13-Tel. 01100-14810 ^AN DORST RIJEN BV - :RNEUZEN - GARAGE -24150 •ZUIDZANDE - *Off. Agent 36 gome - Naarmate de operatie 'schone handen' vordert, ko men steeds meer bewijzen hoven tafel dat de organisas- atie van de eindronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal twee en een half jaar geleden in Italië één grote smeegeld-affaire is geweest. politici, functionarissen en on dernemers wedijverden om het hardst om zich zo snel mogelijk te verrijken. De openbare aan klager van Rome liet dezer da gen beslag leggen op het spoor wegstation Vigna Clara, dat spe ciaal voor 'Italia 90' werd ge bouwd. Sinds de finale van 8 juli 1990 is daar geen trein meer gestopt. De installatie, die omgerekend hon derd miljoen gulden kostte, geldt thans als een monument van verspilling en corruptie. Enkele weken geleden is het da gelijks bestuur van het Italiaans Olympisch Comité (CONI) in staat van beschuldiging gesteld vanwege onoirbare praktijken bij de gunning van de verbouw van het Olympisch stadion van Rome. De vernieuwing van het stadion kostte 220 miljard lire (250 miljoen gulden) inplaats van de oorspronkelijk begrote 80 miljard lire. Destijds geloofde men nog dat de vertragingen bij de uitvoering van de bouwwerkzaamheden (waarvan er enkele zelfs in het geheel niet klaar kwamen) en de kosten-explosie een gevolg wa ren van slordigheid en slechte organisatie. Thans meent de openbaar aanklager te kunnen bewijzen, dat er een systeem achter zat. De diverse verbou wingen zouden zo lang mogelijk zijn getraineerd. Onder de druk van de tijd liep de controle in het honderd en werden opdrachten verstrekt zonder dat er op inge schreven kon worden. De begun stigde bouwondernemingen lie ten overheidsdienaren en politic meedelen in de overmatige win sten. Soortgelijke praktijken worden de laatste maanden in heel Italië aan het licht gebracht. Het heeft er al toe geleid dat honderden personen, politici, ambtenaren en ondernemers in hechtenis zijn genomen. De justitie heeft ge vraagd de immuniteit op te hef fen van ettelijke parlementa riërs, terwijl drie ministers on langs zijn afgetreden. Van onze verslaggever Rob van Deursen Breda - Marcel Peeper komt niet tot eind van dit seizoen naar NAC. De linkerspits van FC Twente, die sinds 28 maart 1990 in de versukkeling raakte door een dubbele beenbreuk tijdens de interland Sovjet Unie-Nederland in Kiev, zag gisteren de voor hem door Peter Gerards en Rob Jansen namens de WCS gevoerde onderhandelin gen met de Bredase club op het allerlaatste moment afketsen. Tenminste NAC-voorzitter John Peek kapte de besprekingen af toen bleek dat de twee WCS- onderhandelaars het financiële bod van NAC, waarmee Peeper aanvankelijk akkoord leek te gaan, alsnog wilden verhogen. Peek: „Ik heb in de voetballerij geleerd om nooit nooit te zeggen, maar we hebben voor Peeper een streep getrokken. Dat was bij punt X. Tot zover wilden we gaan. Gerards kwam toen ineens met X plus wat. En daar kunnen we niet mee akkoord gaan. Wij willen geen speelbal van de WCS worden." Marcel Peeper zelf legt zich ech ter niet neer bij het mislukken van de onderhandelingen. „Ik wil spelen. En daar heb ik veel voor over. Ik dacht echt dat het rond was. Keuren en trainen, daar ging ik vanuit. Desnoods leg ik er zelf geld bij. Ik ga er vanuit dat het contact met NAC morgen (vandaag, red) hersteld wordt", aldus Peeper vanuit het ouderlijk huis in Amsterdam. Dat het NAC-bestuur er op re kende dat de toen door de Rus Sergei Gorlukovitsj letterlijk uit de wedstrijd geschopte Oranje debutant aan de spelersgroep zou worden toegevoegd, moge blijken uit het feit dat Peek reeds externe sponsors bereid had gevonden het salaris van de van oorsprong Haarlemmer voor hun rekening te nemen. „Dat was rond. We konden deze extra belasting begrotings technisch namelijk niet dragen," aldus Peek. NAC bedong voor de 27-jarige Peeper, die na zijn beenbreuk bij Twente op een zijspoor raakte, een unieke betalingsconstructie. „Als hij niet zou spelen, verdien de hij weinig. Bleek hij wel fit dan kon hij hier meer verdienen dan zijn huidige salaris bij Twente," zo lichtte Peek toe. En ook: „We hoefden geen huursom aan Twente te betalen. Alleen zijn salaris overnemen," NAC opende de onderhandelin gen met Peeper op verzoek van trainer Ron Spelbos, vorig sei zoen assistent-oefenmeester bij Twente onder Theo Vonk, die naar Spanje ging (daar inmid dels ontslagen). Peek: „Onze technische mensen gaven aan dat we op het ogenblik erg kwetsbaar zijn. En dan zeker op links nu Brochard en Smit voor lopig niet beschikbaar zullen ko men. Dus een linkspoot als Peeper was hartstikke welkom. En daarnaast heeft onze selectie uitbreiding nodig omdat zeven spelers (Brusselers, Van Hooij- donk, Karelse, Lammers, Lok- hoff, Wilnis en Zondervan. red) met twee gele kaarten aan hun broek rondlopen. Dus je kunt op je vingers natellen dat er schor singen aan zitten te komen. Toch klonk het wat vreemd. Im mers, eerder dit seizoen kregen Danny Schrijvers, Hans van den Dungen, Cees Schapendonk en Ruud Brood bij NAC te horen dat zij naar een andere club mochten omkijken. „De komst van Peeper zou in het belang van het totaal zijn geweest. Nu de competitie in de eerste divisie in het beslissende stadium komt, willen we alles in het werk stel len om een zo goed mogelijk resultaat neer te zetten. En daar toe moet trainer Spelbos het ma teriaal krijgen wat hij daarvoor nodig denkt te hebben," pro beerde John Peek te overtuigen. Nu de komst van Peeper niet doorgaat, wacht NAC rustig op de dingen die komen gaan. „We hebben geen alternatief. De mo gelijkheid Peeper onstond heel plotseling en daarop speelden wij in. We hebben echt geen geld om spelers te kopen of te huren. Peeper was een vrij goedkope oplossing. Daarom zijn we gaan praten," aldus Peek. Karelse De kans bestaat trouwens dat doelman John Karelse aan het eind van het seizoen NAC gaat verlaten. De tegenwoordig in Halsteren wonende Zeeuw voelt wel wat voor een avontuur in Engeland. Tot twee maal toe werd hij de afgelopen tijd door Engelse scouts vanaf de tribunes in Breda bekeken. De contacten werden waarschijnlijk gelegd door voetbal-makelaar Bob Maaskant. NAC-voorzitter John Peek zegt echter niets van eventuele be langstelling vanuit Engeland (ook niet voor spits Pierre van Hooijdonk) te weten. „Maar dat is niet zo vreemd," legt Peek uit. „Wij als NAC gaan ook wel eens ergens op de tribune zitten om een speler te bekijken. Pas als de interesse concreet wordt, melden we ons dan bij de desbetreffende vereniging. Voor Karelse en Van Hooijdonk heeft zich bij ons nog niemand vanuit Engeland ge meld. Maar dat kan komen." Javea (anp) - In Spaanse dienst en onder barre, Hollandse omstandigheden heeft Erik Breukink zijn eerste overwinning van het seizoen binnengehaald. De nieuwe kopman van ONCE zegevierde woensdag in de tweede etappe van de Ronde van Valancia, nadat hij in de slotkilometer in een persoonlijk duel de Spanjaard Miguel Indurain uit het wiel had gereden. Breukink nam eveneens de leiding in het algemeen klasse ment. Peeper: 'Ik wil spelen. En daar heb ik veel voor over. FOTO DIJKSTRA Van onze tennismedewerker Hoek - In het Open Adortoernooi in De Braakman bereikte op het B-schema Mike Simon de finale. In de halve eindstrijd behaal de Simon een ruime 10-3-ovërwinning op Boas Bierings. In de D2-categorie zijn inmiddels alle halve fina listen bekend. Schema-aan voerder Wilfried Daneels die eenvoudig van Peter Steenber gen won, komt hierin uit tegen Nico Verheul. Onderin het schema moet Mark de Zeeuw het opnemen tegen Wim Vin- ke. In de kwartfinale had De Zeeuw van de als tweede ge plaatste Leon Zaal gewonnen. Bij het vrouwendubbel C ver sloegen Ria Sterrenberg en Sarie Tazelaar, tweede ge plaatst, het jeugdige duo Ilse van Doorn en Christianne Vriends. UITSLAGEN Mannen: B: halve finale: Mike Simon - Boas Bierings 10-3. D2: kwartfinale Wilfriend Daneels - Peter Steenbergen 10-5, Nico Verheul - Johnny Taalman 9-6, Wim Vinke - Verschelling 6-5, Mark de Zeeuw - Leon Zaal 8-7. E: eerste ronde: Paul d'Hooghe - Maurice Bouterse 13-1. Mannendubbel: B: eerste ronde: Van den Hout/Steyaert - Van der Sloot/Smolders 9-4. C: eerste ron de: Van Limmeen/Van Avermaete - Klooster/Vercruysse 8-7. Tweede ronde: Dhont/Lapidaire - Van den Akker/Elliott 11-4, Ris- seeuw/Seen - Van Limmen/Van Avermaete 12-7. Dl: eerste ronde: Van Alem/Ta- rant - P. en W. Thans 9-5„ De Kort/Proost - Bax/Faas 10-6, Van Halst/Van Tatenhove - Brenner/ Van Leeuw 10-7, Clark/De Zeeuw - Langeraert/Neve 7-6. E/D 2: eerste ronde: Kriijger/Ver- hage - Willemse/Hanisch 9-8, De Rijk/Roctus - De Poorter/de Put ter 16-2. Tweede ronde: Noë/Steyaert - A. en D. Vantricht 12-6, De Rijk/ Roctus - Pielaet/Vastenhout 15-4. Damesdubbel: C: eerste ronde: Eyke/De Jong - Dieleman/Van Tatenhove 8-7. Dl: eerste ronde: Clement/Doorns - Roetenberg/Risseeuw 10-7, Harms/Steenbakker - Corijn/Ver- planke 10-4, Welvaart/neve - De Mul/Mulder 7-6. D2: eerste ronde: Hamelinck/Roth - Krijger/Vatricht 12-8, Van den Akker/Biesheuvel - De Rijcke/De Sutter 11-8, De Paepe/Riemens - Van den Akker/Bax 12-7, Min- naert/Van Waes - Albicher/Van Rumste 11-7. E: Bouterse/Smolenburg - Poppe/ Berendsen 11-4. Gemengd dubbel: C: eerste ronde: De Bruyckere/Seen - Lokken/De Mul 10-6, Risseeuw/Van Keulen - Eyke/Kouwijzer 13-3, Visser/ Bleyenberg - Schram/Edwards van Muyne w.o., Cohen/Vos - Van den Hemel/Vercruysse 13-4. D 1: eerste ronde: A. en J. Carels - De Kort/Deij 10-5, M. en R. Krie- kaard - Faas/Clement 8-3, Leen- houwers/Burky - Hamelink/De Kort 9-6. Het seizoen is voor Breukink nog maar net begonnen. In de Ronde van Mallorca meldde hij zich voor het eerst, zij het slechts in enkele ritten. In de Grote Prijs Luis Puig hield hij zich schuil in het peloton, maar woensdag was het raak. De rit over 193 kilometer, met drie beklimmingen, leende zich voor een stunt. Het weer werkte ook nog in het voordeel van de Nederlander. De kou, wind, re gen en zelfs sneeuw maakten de etappe tot een barre tocht. Met Breukink en Tour-winnaar In durain als sterksten. De Spanjaard gaf in de beklim ming naar de finish het voor beeld. Zijn demarrage uit een groep van 24 kreeg alleen ant woord van Breukink. Voor de Zwitser Rominger, de Fransen Jalabert en Bernard, de Ier Kelly en Steven Rooks was de uitval teveel. Rooks had eerder in de wedstrijd geprobeerd met ploeg genoot Kelly, de Colombiaan Cadena, de Italian Taffi en de Spanjaarden Torres en Diaz Za- bala een schifting te veroorza ken. Na een maximale voor sprong van dertig seconden werd het zestal ingelopen. Breukink, die het in het laatste stuk zonder de medewerking van Indurain moest doen, wachtte met zijn laatste aanval tot hon derd meter van de finish. Indu rain liet de Nederlander gaan. Tennis De Amerikaanse levensmidde len-gigant Kraft heeft de spon soring van het vrouwentenniscir- cuit per eind 1994 opgezegd. Na vijf jaar wil het bedrijf zijn acti viteiten verleggen naar de toer nooien zelf. Dat deed ook de voorganger van Kraft, de multi national Philip Morris, die thans zes toernooien in eigen beheer heeft, Quebec Quebec zal meedingen naar de organisatie van de winterspelen van het jaar 2002. IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch heeft dat van een Canadese delegatie te horen gekregen. „Een belangrijke zege, die ik niet had verwacht. Op vijf kilo meter van de streep ging ik er vanuit dat we met 24 man zou den gaan sprinten om de dagze ge. De eindzege is nu mijn doel." Zaterdag valt waarschijnlijk de beslissing in de ronde als de coureurs 's middags een tijdrit over ruim twaalf kilometer die-, nen af te werken. Sicilië De renners in de Siciliaanse Wielerweek zijn woensdag uit protest afgestapt. Ze weigerden in Sant' Agata di Milinello vijf spekgladde lokale rondjes af te werken. Door de regen vonden er woensdag diverse valpartijen plaats, waarna het peloton het voor gezien hield. Meer dan 100 coureurs protes teerden tegen de gevaarlijke om standigheden in de aankomst plaats, gelegen aan de oostkant van het Italiaanse eiland. Na een lange discussie besloten ze niet verder te rijden. De jury ging in conclaaf met de ploegleiders en lokale organisa toren. Na drie uur praten werd de etappe geannuleerd. De wed strijdcommissarissen hebben de Italiaanse wielerbond voorge steld alle coureurs een boete van bijna 2000 gulden op te leggen. De slotetappe op donderdag wordt in twee delen gereden. De leiderstrui hangt om de schou ders van de Italiaan Michele Bartoli. Javea. Ronde van Valencia, tweede etappe Torrevieja - Javea: 1. Breukink (Ned) 193 km in 5.46.33 (34,973 km/u), 2. Indurain (Spa) 0.04, 3. Jalabert (Fra) 0.18, 4. Bon- tempi (Ita), 5. Rooks (Ned), 6. Rué (Fra), 7. Diaz Zabala (Spa), 8. Delia Santa (Ita), 9. Rominger (Zwi), 10. Casagrande (Ita), 51. Bouwmans (Ned) 4.42, 59. Van Aert (Ned) 11.02, 103. LeMond (VSt) 24.14. Algemeen klassement: 1. Breukink 9.52.28, 2. Indurain 0.04, 3. Jalabert 0.18, 4. Saitov (Rus), 5. Diaz Zabala, 6. Heulot (Fra), 7. Rooks, 8. Bontem- pi, 9. Rué, 10. Delia Santa, 49. Bouwmans 4.42, 59. Van Aert 11.02, 97. LeMond 24.14. Ronde van Mexico, negende etappe Zamora - Morelia: 1. Lehnert (Dui) 149 km in 3.44.56, 2. Lonscharitch (Oos), 3. Rodriguez (Cub), 4. Herner (Dui), 5. Meiia (Mex), 6. Fignon (Fra). Klassement: 1. Fignon 25.40.26, 2. Villalobos (Mex) 1.05, 3. Carter (VS^ 1.06, 4. Speaks (VSt) 1.59, 5. FeLciano (Col) 3.12, 6. Arroyo (Mex) 3.21. Falun (sid) - De finishfoto heeft Bjoern Dëhlie aangewe zen als wereldkampioen op de 15 kilometer vrije stijl bij de kampioenschappen Noordse nummers in Falun (Zwe den). Zij-aan-zij elkaar schoten Vladimir Smirnov en de Noor over de finish. Pas drie kwar tier later werd bekend, dat de drievoudige Olympische kam pioen met miniem verschil had gewonnen. Dahlie haalde daarmee zijn tweede indivi duele - en Noorwegens vijfde zege binnen. Smirnov ging weliswaar met de punt van zijn ski het eerst door de finish, maar Dahlie gooide zijn lichaam naar vo ren en dat telde. Smirnov diende een protest in, maar dat werd met algemene stem men afgewezen. Dahlie stortte na aankomst ineen en moest worden weggedragen om Sivio Fauner (Italië) gelegenheid te geven naar het brons te gijden. De uitslag van de 10 km be paalde de rangvolgorde bij de start. Sture Sivertsen, die dat nummer won, ging als eerste weg, op vier seconden gevolgd door Smirnov, op zeven door Ulvang en op negen seconden door Dahlie. Na drie kilome- terlagen 'de grote drie' al bij elkaar. Ulvang viel licht terug en Dahlie en Smirnov knokten verder tot op de eindstreep. Mannen, 15 km vrije stijl (met achtervolgingsstart): I. Dahlie (Noo) 1.01.45,0, 2. Smirnov (Kaz) 1.01.45.0, 3. Fauner (Ita) 1.02.55.5, 4. Ulvang (Noo) 1.02.56.8, 5. Langli (Noo) 1.03.25.1, 6. Mogren (Zwe) 1.03.25.9, 7. Vanzetta (Ita) 1.03.26,8, 8. Albarello (Ita) 1.03.34.6, 9. Behle (Dui) 1.03.44,7, 10. Soegard (Noo) 1.03.45,4. Mannen, landenwedstrijd combi natie, springen: 1. Japan 663,7 pnt, 2. Duitsland 590,2, 3. Noor wegen 570,9, 4. Zwitserland 560,2. Grenoble. Wereldbeker Freestyle, ballet: Vrouwen: 1. Breen (VSt) 26,60, 2. Johansson (Zwe) 24,75, 3. Snell (GBr) 22,60, 4. Witte (Ned) en Petzold (VSt) 22,15. Stand WB: 1. Breen 600, 2. Petzold 572, 3. Jo hansson 548, 4. Snell 540, 5. Fe- choz (Fra) 496, 6. Witte 488. Mannen: 1. Kristiansen (Noo) 30,20 pnt, 2. Becker (Fra) 29,80, 3. Franco (Ita) 26,80. Stand WB: 1. Kristiansen 600, 2. Becker 580, 3. Baumgartner 544. Nijverdal - Beroepswielrenner Rob Harmeling is gisteren in het ziekenhuis van Eindhoven opgenomen waar hij een week moet worden verpleegd. De TVM-renner heeft door verwaarlozing van een verkoudheid bronchitis opgelopen. De artsen hebben hem toevertrouwd dat de klachten na een week volstrekte rust verdwenen zullen zijn. Ploegleider José de Cauwer is, ondanks alle optimistische voorspellingen, nog niet rond met de sponsor die zich voor zijn nieuwe ploeg heeft aangediend. Deelname aan de Omloop Het Volk is volgens De Cauwer zeer twijfelachtig geworden. Londen - De Engelse atleet Linford Christie mist de wereldtitel strijd indoor in Toronto (Canada). De Olympisch kampioen op de 100 meter ondervindt teveel hinder van een rugblessure. Christie arriveerde in het weekeinde in Londen, na een tranings- stage van acht weken in Australië. Zaterdag zou hij zijn indoor-debuut maken tijdens de Britse kampioenschappen. De sprinter laat de titelstrijd aan zich voorbijgaan, nadat hij in Australië bij gewichttraining door zijn rug was gegaan. „Ik kan door de blessure twee weken niet trainen. Het indoor-seizoen kan ik verder wel vergeten." Zeist - Dick Heesen is zaterdag niet van de partij in de wedstrijd RBC-ADO Den Haag. De Haagse verdediger is voor één duel geschorst. De volgende spelers kregen ook ieder een wedstrijd aan de broek: Heesen (ADO Den Haag), Van Burik (Ajax), Laros (FC Den Bosch), Van der Linden (Eindhoven), Kool (Haarlem), Geyselaars, Libregts, Van Wissen (allen MW), Brands (RKC), Plum, Romero (beiden Roda JC) en Cremers (VW). Ottawa - Ben Johnson maakt geen deel uit van de Canadese atletiekploeg voor de strijd om de wereldkampioenschappen indoor, die van 12 tot en met 14 maart in Toronto wordt gehouden. Johnson raakte veertien dagen geleden bij een indoorwedstrijd in Gent na afloop van zijn gewonnen 60 meter geblesseerd. De sprinter was daardoor niet in staat deel te nemen aan de Canadese kampioenschappen van afgelopen weekeinde. Santpoort - Het Europees kampioenschap honkbal wordt in 1995 in het Pim Mulier-stadion in Haarlem gehouden. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Baseball en Softball Bond verkoos de Noordhollandse hoofdstad boven Rotterdam. De Stichting Sport Initiatieven Haarlem gaf bij de KNBSB een garantie van 75.000 gulden af. Den Haag, aanvankelijk ook geinteresseerd in de organisatie, trok zich onlangs terug. Het EK honkbal geldt tevens als kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta. De Europese kampioen mag een jaar later naar de Verenigde Staten. De nummer twee moet afwachten of het IOC twaalf landen wil toelaten. Cees van Houwelingen pakt in vijf jaar twintig Zeeuwse titels a onze sportmedewerker y -jonsaf eieen- Cees. Hiertoe vond hii onderdak reserves, omdat ook hii dr Van onze sportmedewerker Terneuzen - „Het zomerse! zoen nog en dan kap ik er mee." Cees van Houwelingen, die onlangs met 24,6 op de 50 meter Zeeuws sprintkam- ioen zwemmen werd, zegt met een stelligheid waar- valt op te maken dat hij ydeze keer serieus meent. zejfiar geleden had hij de- kjj ^plannen. Inmiddels is ker E'te Zeeuwse titels rij- man L opmerkelijke sport- Cees van Hou «gen grote £f!?gen ,won tot Goes het wint#de onlangsuin 50 meter sprint'r?"?P10ens,chap titelstrijd liet de ii^^jels bijna f O-jange atleet vegere te genstandersachter^h Hhbe len van df?^ dahet beha" buitenbad afgetopen Sasse 'oeval waa Kenners **het Zeeuwse zwemmen wist£ da WnJ ?nnen Cees van Htuwe- ungen als een pur sant* «wï man, die met volle teugen geilet van zijn sport. Van jongaf eigen lijk al. Cees van Houwelingen, geboren en getogen in Spijkenisse, was als jongeling niet alleen een goed zwemmer, hij was eveneens een prima atleet. „Bij de junioren ben ik zelfs ooit Zuidhollands kampioen geweest," aldus de lange in Terneuzen woonachtige chemisch ingenieur. Veldlopen was toen naast zwemmen zijn favoriete bezigheid. Dit ging sa men tot hij 14 jaar was. „Toen is mij gezegd dat ik moest kiezen tussen atletiek of zwemmen. Bei den zou niet gaan. Ik moest dus met één sport stoppen. Het werd atletiek. Zwemmen trok me meer, dus dat werd het," aldus Cees van Houwelingen, die zich sindsdien als verdienstelijk zwemmer bij Kempvis, een club met 800 leden, in zijn woon plaats ontpopte. Hij had er vrede mee. Studeerde, zette zich in voor zijn sport en genoot. Vijf jaar geleden veran derde alles. Cees van Houwelin gen trad in dienst bij Dow en verhuisde naar Terneuzen. „Een prima gelegenheid om met wed- strijdzwemmen te stoppen en me te richten op waterpolo," dacht Cees. Hiertoe vond hij onderdak bij Z&PC De Schelde en zoals het een goed clublid betaamt, meldde Cees van Houwelingen zich ook op de training. Tijdens die bezigheid zag men in Ter neuzen dat men met het binnen halen van de sportieveling uit Spijkenisse iemand in huis had die meer kon dan waterpolo spe len. Gevleid „Doe nog eens mee aan indivi duele wedstrijden," vroeg men hem. Cees voelde daar wel iets voor. Was misschien zelfs ge vleid. In 1988 stond zodoende plotseling een 'onbekende' op de startblokken. Die onbekendheid duurde niet lang. „Zeven me dailles won ik in dat eerste jaar. In 1988," weet Van Houwelingen nog als de dag van gisteren. De sprintnummers waren zijn sterk ste troeven. Verder droeg hij zijn steentje bij in de nummers op de estafette. Zijn sterkste slagen, schoolslag en vrije slag, kwamen daar pri ma van pas. De naam van Cees van Houwelingen was daarmee voorgoed gevestigd. Hij was en is daar trots op. Zij het met enige reserves, omdat ook hij drom mels goed weet dat het niveau in Zeeland lager is dan in het 'Hol landse'. „Dat heeft met de, in vergelijking met Zuid-Holland, geringe populatie te maken," weet Cees van Houwelingen, die de huidige faciliteiten in de regio voldoende vindt om door te kun nen dringen tot nationaal ni veau. „Zes uur wekelijks trainen is daar voldoende voor. Die mo gelijkheid is er." Dat Cees van Houwelingen veel al de oudste deelnemer is - Jan Brink uit Vlissingen is een half jaartje ouder, maar doet niet aan alle wedstrijden meer mee - deert hem niet. Het is tegelijker tijd een goede mogelijkheid de ontwikkelingen op de voet te volgen. Een gang van zaken die hij als positief ervaart. Waarde ring heeft hij onder andere voor Scheldestroom uit Breskens, dat behoorlijk aan de weg timmert. Zelf gaat Cees van Houwelingen ook die weg op. Als trainer wel te verstaan. Hiertoe schreef hij zich in voor de onlangs binnen de zwembond opgezette curus ROAK. „Bevalt dat, dan ga ik misschien verder voor het grote trainersdiploma." Cees van Houwelingen (op deze foto in actie tijdens een zwemloop in Terneuzen), veelal de oudste deelnemer in het Zeeuwse zwemwereldje, verzamelt nog steeds titels. FOTO WIM KOOYMAN

de Stem | 1993 | | pagina 9