Akzo: terugval eerste helft '93 Rechtbank bekrachtigt overname van Boelwerf Temse nd KORT Blokkade van staal EG-plan voor staal op voorhand omstreden Enquete: Oosteuropeanen blij met vrije markt Steun voor aangepaste versies DAF-steunfonds Chemieconcern blijft komende jaren op de kleintjes letten 'Schadepoot' Delta Lloyd duikt in de rode cijfers ECONOMIE A5 >m in Nederland ramp ontsnapt [is verdaagd luizenden levens' Conservatieven ïton-Jeltsin Paraguay' ïesie Floriade boekt een tekort van acht miljoen EXTRA VOORDEEL BIJ AANKOOP VAN EEN NIEUWE FIAT TIPO OF TEMPRA. tSOESO OTTEN ECONOMIE KORT Patates tussen de rails Meer gas en minder olie gewonnen Privé-sector moet Rusland helpen Franse economie ingezakt Containerbedrijven gaan samen Land vervangt Hagen bij Nedlloyd Minister: industrie maatje te klein de stem DONDERDAG 25 FEBRUAR11993 bben nu ook Nederland en! d voor de Zaïrese president [familieleden en aanhangers i litgebreid tot alle SchengenJ rijk waar Mobutu sinds dit! (totaal 21 burgers gedood als! I kameraad. De slachtoffers! 1 van Kinshasa. Ooggetuigen! lële garde tot de schietpartij j laker met kapmessen hadden 1 |d over de moord op een las doodgeschoten door een kamp. 3atwick is op 7 februari aan lekend is geworden miste een f pen aan boord van Continen- leen kantoorgebouw van de! Itwick waar passagiers in- en i fcrval waren vele honderden! let automatische landingssys-1 1. Toen het toestel door het 1 20 meter), zagen de vliegers] pt de baan zaten en op de [70 meter hoogte kregen de Itrole. Uiteindelijk werd een i lische piloot. naffia-baas Salvatore 'Toto' hij op de eerste procesdag niet ligheidsredenen niet naar de b werd vorige maand garres- bschouwen hem als een van de Ivintig jaar naar hem op zoek. jtiina zal doden om hem het lis daarom de maffialeider, die Ie moet optreden, verklaringen |ime lokatie via een gesloten i heeft in twee jaar meer dan [vijf jaar en 118.000 bejaarden [verlijden als gevolg van het Sit moment 4000 kinderen en brlichtingsdienst van president |rs spreken in Irak van een lit jaar acht keer zo hoog is als niet duidelijk hoe betrouwbaar paddam verspreidt. hdbezitters van Groot-Brittan- peeft gisteren verklaard dat hij nde Conservatieve Partij heeft fck van de regering. Het Britse leen verandering van de grond ingen zonder toestemming van linnen worden aangekocht. De jet Hogerhuis, bezit 121 hectare 'fair en Belgravia, van Londen, lartij met deze plannen 'ideolo- lister van buitenlandse zaken [mbtgenoot Kozyrev ontmoeten le eerste topconferentie van de poor te bereiden. Daarmee wil democratisering in Rusland Iwaar en wanneer de top wordt iton menen dat de topconferen- brtin Bormann, Hitiers rechter- Ide Tweede Wereldoorlog, is in ft blijkt uit een onlangs ontdekt pguayaanse ministerie van bin- weerspreekt de alom aanvaarde in Berlijn zelfmoord pleegde. J 1959 aan de gevolgen van tjet plaatsje Hohenau, een Duitse k van de hoofdstad Asuncion. De Jg verklaarde de dossiers over loor gesloten, nadat een schedel Jormanns tandarts die van de Irocessen van Neurenberg was poordeeld. politie en strijdkrachten gaan [martelen en mishandelen van Tste rapport van het Comité van I, een mensenrechtenorganisatie h schending van de mensenrech- lin november 1992 gearresteerde rzet, Xanana Gusmao, is behan- i gedurende de maand na zijn Jijn geweest van contact met de ■ails van Gusmao's behandeling ^routinematige mishandeling van jsië en Oost-Timor internationale Posner van het comité. Hij lan Gusmao 'geen uitzondering is ley wacht de Australische pre' ciezingstoespraak komt houden den van de hoofdpunten voor de t worden gehouden. foto afp Van onze correspondent Brussel - De rechtbank in de Oost- vlaamse gemeente Sint-Niklaas heeft gisternacht het licht op groen [gezet voor de nieuwe start van de I failliete scheepswerf Boel. De onderneming is overgenomen door de Nederlandse Koninklijke Begemann Groep (van Joep van de Nieuwen- huyzen) en de Vlaamse overheidshol- ding Gimvindus. Bij de nieuwe Boelwerf zullen ruim 1250 werknemers aan de slag kunnen. Een deel van hen houdt al sinds eind september de terreinen van de werf in het Scheldestadje Temse bezet. De bezetters hebben met hun actie dan weliswaar bereikt dat de werf een nieu we eigenaar krijgt, maar konden niet verhinderen dat de scheepsbouwactivi- teiten in Temse slechts in afgeslankte vorm zullen worden voortgezet. Voor zo'n 450 van de oorspronkelijke 1860 werknemers is er daarom geen baan meer. Een deel heeft elders werk gevonden, anderen zijn vervroegd uit getreden. De bewindvoerders van de werf hebben een constructie uitgewerkt, waarbij Be gemann en Gimvindus de hele infra structuur overnemen. Zij hoeven daar voor niets te betalen, maar draaien wel op voor een deel van de lasten van het faillissement, met name de ontslagver goedingen voor het personeel. Begemann en Gimvindus zullen twee aparte werkmaatschappijen oprichten, een (tijdelijk) vennootschap voor het beheer van het bedrijfsterrein, het ma chinepark en de gebouwen, en een voor de exploitatie van de werf. Als alle contracten rond zijn, kan de scheepswerf op 2 april opnieuw gaan draaien. Het wachten is onder meer nog op een advies van de Europese Commis sie. Dat is nodig omdat de Vlaamse overheid ettelijke miljarden franken in de nieuwe werf wil investeren. De EG moet bekijken of die overheidssteun niet in strijd is met de eigen concurren tieregels. De Boel-medewerkers hebben voorlopig hun handen vol aan de zeven schepen die al sinds vorig jaar op de werf liggen te roesten en nodig afgebouwd moeten worden. Er is verder uitzicht op enkele nieuwe orders. De vakbonden zijn tevreden met de uitspraak van de rechtbank. Dinsdaga vond waren werknemers van Boel naar Sint-Niklaas getrokken. Met beton blokken hadden zij het gerechtsgebouw gebarricadeerd, om op die manier een uitspraak af te dwingen over het plan van de curatoren. De bonden houden de scheepswerf voorlopig nog bezet, totdat de overname honderd procent zeker is. „Dat is pas het geval als de koopakte bij de notaris door alle partijen is getekend", aldus een woordvoerder. Van onze redactie economie Arnhem - Chemieconcern Akzö heeft de nettowinst vorig jaar nog met 66 miljoen kunnen verbeteren tot 646 miljoen, maar is onzeker over de gang van zaken in 1993. Akzo houdt er op grond van de sombere economische vooruitzichten in Europa rekening mee dat de resultaten in de eerste helft van het jaar achterblijven bij die van vorig jaar. Het concern ziet wel voortgaand herstel in de Verenigde Staten, maar dat is onvoldoende om de teruggang in Europa te compen seren. Over de rest van het jaar wilde bestuursvoorzitter jhr mr A.A. Loudon gisteren bij de presentatie van de jaarreke ning over 1992 geen uitspraken doen. Op de effectenbeurs wogen de getemperde verwachtingen zwaarder dan de winstgroei, waarmee Akzo zich van een aan- Den Haag (anp) - De Floriade die vorig jaar in Zoetermeer werd gehouden, heeft een te kort opgeleverd van bijna acht miljoen gulden. Dat heeft een woordvoerder van de tuinbouwtentoonstelling woensdag bevestigd. De gemeenten Den Haag en Zoe termeer moeten waarschijnlijk elk voor vier miljoen opdraaien voor het tekort. Met beide ge meenten zijn vooraf afspraken gemaakt om een exploitatiete kort aan te zuiveren. De ge meenten willen overleg met de Floriade voor zij al dan niet instemmen te betalen. Het tekort bij de Floriade is ontstaan door tegenvallende uit gaven van de ruim drie miljoen bezoekers. De inkomsten uit at tracties waarvoor extra betaald moest worden, toüetbezoek en parkeren zijn minder dan van tevoren was ingeschat. Volgens* de woordvoerder van het bestuur van de Floriade was het tekort niet te voorzien, over een totale begroting van 106 miljoen gulden. Het bestuur be treurt het financiële gat. Met organisaties die baat hebben gehad bij de tuinbouwtentoon stelling, wordt overleg gevoerd of zij een deel van het tekort op zich kunnen nemen. Van de uit komst daarvan is op dit moment nog niets te zeggen, aldus de woordvoerder. tal ^Europese chemie-onderne- mingen onderscheidt. De beurs koers viel aanvankelijk in een ook overigens negatief gestemde markt terug met 1,60 naar 150,40. Het dividend wordt ge handhaafd op 6,50. Loudon toonde zich, gegeven de moeilijke omstandigheden, te vreden over de prestaties van Akzo, die hij toeschreef aan de strategische verschuivingen in het produktenpakket en in de voortdurende stringente kosten beheersing. Uitvloeisel van dat laatste is dat Akzo een stabiele omzet 16,9 miljard) maakte met 2700 werknemers minder. Ook de komende jaren blijft Ak zo op de kleintjes letten, verze kerde Loudon. Hij mikt op een voortdurende stijging van de produktiviteit met ongeveer drie procent. Bij een gelijkblijvende omzet zou dat neerkomen op een verlies van enkele duizenden ba nen per jaar. Grootste winstmaker van Akzo blijft de Pharma Groep die op een omzet van 3,25 miljard een bedrijfsresultaat boekte van 541 miljoen. De andere drie groepen (chemie, coatings ,en ve zels) kwamen vorig jaar tesamen tot een bedrijfsresiiUast] ivan ƒ719 miljoen op een omzet van 13,6 miljard. Hoewel het rendement van de vezelbedrijven over het hele jaar genomen iets is verbeterd 106 miljoen bedrijfsresultaat op een omzet van 3,8 miljard), is deze groep bedrijven nog steeds de zwakke stee van Akzo. In het laatste kwartaal nam het resultaat af tot zeven miljoen gulden en Loudon stelde vast dat de vezelsector nu in 'echt zwaar weer' zit. Met industriële pro- dukten in deze sector gaat het nog, maar kunstvezels voor ta pijten en kledingtextiel zijn zor genkinderen. De Chemie Groep verhoogde het bedrijfsresultaat over heel 1992 nog met tien procent tot 360 miljoen. In 'coatings' (bouw-, auto- en vliegtuigverven) boekte het concern ook vooruitgang, maar vooral in het industriële stuk (leveringen aan de automo biel- en vliegtuigfabrieken) stag neert de afzet. Door onze redactie economie Amsterdam - De 'sehadepoot' van verzekeraar Delta Lloyd is vorig jaar dik in de rode cijfers terecht gekomen. In 1991 boekte het bedrijf daar nog een winst op van 20,7 miljoen. Tijdens de gisteren gepresenteerde cijfers over 1992 bleek die winst omgeslagen in een verlies van 5,6 miljoen. Volgens bestuursvoorzitter J. Jansen wordt die tuimeling ver oorzaakt door een combinatie van 'felle concurrentie en het gestegen bedrag aan uitkerin gen'. Delta Lloyd acht verhoging van de premies voor autoverze keringen onvermijdelijk. Waar schijnlijk komt er eind dit jaar weer tien tot vijftien procent bij Door de concurrentie op de schademarkt blijven de premies, aldus bestuursvoorzitter Jansen, 'structureel te laag'. Dat een markt met tegenwoordig zelfs een negatieve winst toch Perspectief biedt verklaarde Jansen als volgt: een verzekeraar als Delta Lloyd heeft deze servi ce nodig om een totaal pakket te blijven bieden. Het verkopen van een autoverzekering brengt van zelf de verkoop van andere pro dukten met zich mee. Volgens Jansen laten vooral de letseluitkeringen een verhoging zien. Niet omdat er meer onge vallen plaatsvinden, maar omdat gemiddelde bedragen stijgen. Die stijging zit hem voorname- ijk m een uitbreiding van claims u rechtsbijstand, psychische schade en 'whiplash', een aan doening aan de nek die sinds Kort als gevolg van een ongeval wordt erkend. De stalen brug over de Rijn bij Rheinhausen werd gisteren urenlang geblokkeerd door meer dan tienduizend werknemers uit de Duitse staalindustrie. Het was een protest van staal tegen de dreigende massa-ontslagen in hun bedrijven. De wankele toekomst van de staalindustrie wordt vandaag besproken door de EG-commissie. foto ap Miljoenensteun voor training personeel en ontmanteling bedrijven Van onze correspondent Jo Wijnen Brussel - De EG-ministers voor industriezaken buigen zich vandaag voor het eerst over een plan van de Europe se Commissie voor de her- structuring van de in een die pe crisis verkerende Europese staalindustrie. Volgens voorlopige berekeningen van Brussel zal de produktie van ruw staal met ongeveer 30 mil joen ton en die van gewalst staal met ongeveer 20 miljoen ton moeten worden terugebracht. Die operatie gaat minstens 50.000 banen kosten. Het plan van de Commissie is al op voorhand omstreden. Zo heeft de Duitse staalfederatie vorige week gezegd dat de pro duktie veel ingrijpender vermin derd moet worden dan Brussel veronderstelt. Ruprecht Von- dran, de voorzitter van de staal federatie, vreest dat in de EG- (ADVERTENTIE) FIAT OTTEN BIEDT U O.A. BREDA, BEVERWEG 4. TEL. 076 - 22 25 33 staalsector uiteindelijk rond de 100.000 banen zullen verdwij nen. Alleen al in Duitsland zou den ongeveer 40.000 arbeids plaatsen in de staalsector verlo ren gaan. Brussel kan onder de huidige omstandigheden niet veel meer doen dan de herstructurering - die overigens door de staalsector zelf op vrijwillige basis moet worden uitgevoerd - begeleiden. Het plan dat de EG-ministers vandaag bespreken voorziet on der meer in een bedrag van 530 miljoen gulden voor training en herscholing van het personeel dat zonder werk komt en voor de ontmanteling van bepaalde staalbedrijven. Dat bedrag moet door de EG- lidstaten worden verdubbeld. In tussen moet Brussel de staalim- porten uit vooral Oost-Europa in de gaten houden. Die zijn er mede de oorzaak van dat de EG-staalindustrie in de proble men zit. Waarschijnlijk wordt het de Oo- steuropese landen toegestaan een hoeveelheid staal in de EG te importeren die gelijk is aan die van 1991. Per jaar kan dan een extra hoeveelheid worden geïm porteerd. Over het percentage daarvan moet nog worden on derhandeld. Overigens zullen de ministers vandaag niet tot definitieve be sluiten komen over de Brusselse voorstellen die vooral in Spanje zeer omstreden zijn. Toch hoopt Brussel dat met de door de EG gesteunde herstructurering nog voor het einde van dit jaar kan worden begonnen. Bij de casco-schade gaat het vooral om een uitbreiding van het aantal gevallen: „Er worden meer, vooral goedkopere, auto's gestolen en inbraken gaan vaker gepaard met vernielingen." Naast de autopremies, is de brandverzekering een gevoelige post. Ook hier, aldus Jansen, te lage premies tegenover een stij gend aantal branden en grotere problemen om vooral industriële projecten bij herverzekerings maatschappijen onder te bren gen. Over het geheel daalde de winst voor Delta Lloyd over 1992, ver geleken met het jaar daarvoor, met zeven procent van ƒ202 mil joen naar ƒ187 miljoen. Daarin was het 'levenbedrijf' een posi tieve uitschieter. Het bedrijfsre sultaat van het 'leven' steeg van 125,2 tot 129,8 miljoen. Over het resultaat van dit jaar durfde de voorzitter nog geen uitspraak te doen. De onzekere economie, dalende rente, felle concurrentie en de eventuele ef fecten van wao-maatregelen voor het bedrijf maakten hem er echter niet optimistischer op. Voorzichtig sprak Jansen van een verwachte 'gelijke of iets lagere winst'. Van onze correspondent Jo Wijnen Brussel - Een meerderheid van de bevolking in de GOS- landen, de voormalige Sov jet-unie heeft het geloof in de vrije-markteconomie verlo ren. Daarentegen staat twee derde van de burgers van de overige landen in Midden- en Oost-Europa positief tegen over een vrije marktecono mie. Dit blijkt uit een grootscheepse opiniepeiling van de EG en het onderzoeksbureau Gallup in achttien landen in het voormali ge Oostblok. De ondervragers benaderden per land duizend mensen. Ondanks alle sociale en econo mische problemen die de burgers van die landen ondervinden, is een een meerderheid van oordeel dat het proces van economische hervormingen en privatisering niet alleen moet worden voort gezet, maar zelfs moet worden versneld. Bijna 30 procent van de onder vraagden overweegt naar West- Europa te emigreren. Dat per centage is het hoogst in Albanië (54 procent). In Rusland over weegt 27 procent van de onder vraagden naar West-Europa te gaan. Opmerkelijk is dat in een land als Roemenië de meeste mensen hun vrees voor de vrije-markte conomie hebben laten varen. In dat land is nu twee-derde van de bevolking voor een vrije markt. Daarentegen hebben in de Balti- sche staten belangrijke verschui vingen van opvatting plaatsge vonden. Het aantal burgers dat denkt dat de Baltische staten op het goede spoor zitten, die een vrije mark teconomie steunen en die tevre den zijn met de ontwikkeling van de democratie, is drastisch teruggevallen. Slechts een kleine meerderheid van de burgers in de GOS-landen denkt dat de mensenrechten nu beter worden gerespecteerd. Daarentegen ge looft twee-derde van de bevol king van de niet-GOS landen dat er meer respect is voor de men senrechten. Behalve irf Albanië en Moldavië gaat de bevolking er vanuit dat ze binnen een jaar niet aan een nieuwe dictatuur wordt onder worpen. In de niet-GOS landen is een meerderheid bovendien van opvatting dat het huidige politieke systeem aanzienlijk be ter is dan het oude. Daarentegen denkt een groeiende meerder heid (nu 59 procent) in de GOS- landen dat het oude (communis tische) systeem beter was. Een kwart van alle ondervraag den in alle landen - met uitzon dering van Rusland - is van oordeel dat ze in de toekomst nauw met de Europese Gemeen schap verbonden zal zijn. Niette min gelooft ook 19 procent dat ze met Rusland een band zullen hebben. In Rusland is het geloof in de Europes Gemeenschap veel min der groot. Daar denkt de bevol king dat ze in de toekomst hecht verbonden zal zijn met de andere GOS-landen of met Amerika. Slechts 14 procent meent dat de EG een alternatief voor de toe komst biedt. Toch staat 44 pro cent van de ondervraagden in alle 18 landen positief tegen over de EG. Buiten de GOS-landen gelooft Franse boeren dumpen 2.000 ton aardappelen op de spoorweg in Landivisiau uit protest tegen de extreem lage prijs voor hun produkten. foto epa Den Haag - Vorig jaar is in Nederland 600 miljoen kubieke meter meer aardgas en 0,5 miljoen kubieke meter minder aardolie geproduceerd dan in 1991. In 1992 is uit de Nederlandse ondergrond 83 miljard kubieke meter aardgas gewonnen, tegen 82,4 in 1991. In 1992 werden op het vasteland twee nieuwe velden in produktie genomen en op zee zes. Vorig jaar werd in Nederland 3,2 miljoen kuub aardolie gewonnen, tegen 3,7 miljoen in 1991 (min 13 procent). Rotterdam - De particuliere sector moet Rusland te hulp schieten in de verschaffing van nieuw kapitaal. Herstructure ring van de buitenlandse schulden door de Club van Parijs zal niet voldoende zijn om het land uit de problemen te helpen. Dit zei Ardy Stoutjesdijk, directeur van de Wereldbank in Moskou, gisteren op een symposium over Oost-Europa. Als voorbeeld noemde Stoutjesdijk de oliesector. Rusland heeft tot het eind van de eeuw 25 miljard dollar nodig om de olieproduktie weer op het niveau te krijgen van 1987. Volgens Stoutjesdijk kan Moskou dat bedrag zelf nooit opbrengen. Op steun van de industrielanden hoeft Rusland niet te rekenen. „De meeste Oeso-landen bevinden zich in een neergaande economie terwijl ze tevens met tekorten op hun begrotingen kampen. Dus zal het geld uit de particuliere sector moeten komen." Parijs - Ook Frankrijk wordt meegetrokken in de verslechtering van de economische situatie in Europa. Het bruto binnenlands produkt verminderde in het vierde kwartaal van het afgelopen jaar met 0,5 procent, zo blijkt uit voorlopige gegevens van het Franse bureau voor statistiek. Het was het slechtste kwartaalcij fer sinds de eerste drie maanden van 1987. Over het gehele jaar was er een economische groei van 1,6 procent tegen 0,6 procent in 1991. Dat was duidelijk minder dan de door de regering geraamde twee procent. Rotterdam - De aandeelhouders van het Rotterdamse (contai ner) overslagbedrijf ECT vervulden slechts een formaliteit toen ze de 'volledige samenwerking tussen ECT en Unitcentre, een 100 procent dochter van Koninklijke Pakhoed' bekend maakten. Dat feit was min of meer bekend. Bleef over de onthulling van de nieuwe bedrijfsconstructie. Pakhoed zal de aandelen Unit centre - goed voor ruim 88 miljoen gulden - overdragen aan ECT in ruil voor een evenredige emissie van aandelen ECT. De aandeelhoudersverhoudingen in ECT liggen nu ook vast: 30,56 procent Internatio-Müller, 30,56 procent Nedlloyd, 30,56 pro cent Pakhoed en 8,32 procent Nederlandse Spoorwegen. Rotterdam - De commissarissen van het transportconcern Nedlloyd hebben A.H. Land benoemd tot lid van hun raad. Land is bestuursvoorzitter van het handelshuis Hagemeyer en neemt de plaats in van de Noor Torstein Hagen. Grootaandeelhouder Hagen heeft lange tijd oppositie gevoerd bij Nedlloyd, waar hij veel zaken wilde veranderen. Vorige maand verkocht Hagen het grootste deel van zijn aandelen en verdween uit de raad van comissarissen, waarin hij slechts korte tijd zitting had. Den Haag - De Nederlandse industriële bedrijven zijn een maatje te klein in het verenigde Europa. Een aantal bedrijven zal aansluiting moeten zoeken bij andere bedrijven in eigen land of daarbuiten. Daarmee dreigt hoogwaardige arbeid uit ons land te verdwijnen. Minister Andriessen van economische zaken schrijft in het stuk 'Industriebeleid in de jaren negentig' aan de Tweede Kamer hoe de overheid dit gevaar kan beteugelen. Ons land, traditioneel een handelsnatie, kent in tegenstelling tot Frankrijk en Duits land geen echte industriebanken. In het beleid van de minister past dan ook financiële steun van de overheid in de vorm van garanties en subsidies voor onderzoek en ontwikkeling door bedrijven. een meerderheid van de onder vraagden dat nauwere banden met de EG zullen leiden tot een verhoogde levensstandaard en verbeterde handelsrelaties. In de meeste Oosteuropese lan den ligt de steun voor een toe komstig lidmaatschap van de EG zelfs boven de 80 en in enkele gevallen - zoals Slovenië en Al banië - zelfs boven de 90 pro cent. In Europees Rusland wil 70 procent van de ondervraagden dat him land lid van de EG wordt. Een van de onderzoekers zei gis teren dat de peiling aantoont dat 'het belang van de Europese Ge meenschap voor de toekomst van hun land' voor veel ondervraag den zonneklaar is. „De huidige overgangsperiode blijkt niettemin zeer moeilijk te zijn voor de burgers van Mid den- en Oost-Europa. Daarom moeten we het geloof in de vrije markteconomie versterken door zelf het voorbeeld te geven. Dat laatste moet gebeuren door onze markten open te stellen voor de produkten van de betrokken lan den", aldus een van de onder zoekers. Van onze verslaggevers Eindhoven - De leden van de Industriebond FNV hebben zich gistermiddag in overgrote meerderheid uitgesproken voor een aangepast voorstel voor een steunfonds voor ontslagen DAF- werknemers. Het Belgische DAF-personeel stemde eerder al in met een compromis voor zo'n steunfonds. Het voorstel van de Industrie bond gaat niet uit van een loon- offer van 10 over de hele linie, maar van een bijdrage naar draagkracht. Ook de Belgische DAF-werknemers verzetten zich tegen het inleveren van 10 voor een sociaal fonds. Gisteren ging het personeel van de vesti ging in het Belgische Westerio wel akkoord met een compromis van 7,4 procent. FNV-bestuurder Frank Kooien, die zich aanvankelijk tegen een loonoffer had uitgesproken, zei dat met het nieuwe voorstel voor een bijdrage naar draagkracht aan de bezwaren van de leden van de Industriebond tegemoet wordt gekomen. „Voor ons stond vast dat we iets moesten doen, zeker omdat pogingen om geld los te krijgen van Europese so ciale fondsen niets hebben opge leverd". De werknemers die hun ploegen- toeslag van 17 kwijtraken hoeven niet bij te dragen aan het steunfonds, dat volgens de FNV Industriebond beheerd moet worden door een onafhankelijk bestuur. Het geld -moet op een rekening buiten DAF komen te staan. Probleemgevallen Wat het voorstel van de Indus triebond FNV opbrengt is vol gens Kooien nog niet berekend. Wel benadrukte hij dat van dat geld alleen de 'allergrootste pro bleemgevallen' kunnen worden geholpen. Het is absoluut onvol doende om alle ontslagen werk nemers een aanvulling op hun uitkering te geven. De aanvaarding van het voorstel om 7,4 procent loon in te leveren voor het sociaal fonds, dat DAF- België wil oprichten voor werk nemers die ontslagen worden verliep moeizaam. Het compro mis werd door iets meer dan de helft van het personeel verwor pen, maar de meerderheid was zo krap, dat het voorstel uitein delijk toch werd aangenomen. „We staan met de rug tegen de muur", moest vakbonds-woord- voerder Fons van Thielen tot zijn spijt toegeven.

de Stem | 1993 | | pagina 5