Canadese premier stapt op Akzo Gewelddadig protest in Mogadishu New Delhi wapent zich tegen geweld r Rechtbai ffJ®" Christopher bereikt geen doorbraak tijdens Midden-Oostenreis Populariteit Mulroney op dieptepunt als gevolg economische recessie EG: Maatregelen voor veiliger zeescheepvaart bMKT IQBUWjj Chemieconcf 6Schadepoo duikt in de BUITENLAND Klein-J oegoslavië woedend over voedseldroppings BUITENLAND KORT Floriade boekt een tekort van acht miljoen DE STEM DONDERDAG 25 FEBRUARI 1993 A DESTEM Van onze redactie buitenland Jeruzalem - De Amerikaanse, minis ter van buitenlandse zaken. Christo pher heeft geen concrete resultaten bereikt tijdens zijn toern.ee door het Midden-Oosten. Hij is er niet in geslaagd de zaak van de door Israël uitgewezen. Palestijnen op te lossen. Ook is nog geen nieuwe datum bekend voor de hervatting van het vre desoverleg. „Ik verlaat het Midden-Oosten vol hoop maar in het besef dat er nog obstakels zijn die moeten worden overwonnen", zei Christopher gisteravond na een der de en laatste ontmoeting met de Israëli sche premier Rabin. Hij voegde eraan toe dat vooruitgang is geboekt met de zaak van de ballingen en dat er verder aan zal worden gewerkt. „Ik heb de Palestijnen gezegd dat de Verenigde Staten een actieve rol willen spelen in het vredesproces. Maar wat betreft de ballingen is het niet aan ons om druk uit te oefenen op Israël." Eerder gisteren legde de minister in een tweetal ontmoetingen met de Pales tijnen in Jeruzalem een aantal nieuwe ideeën op tafel om het probleem op te lossen. De Palestijnse woordvoerster Hanan Ashrawi zei dat de Palestijnen over de nieuwe denkbeelden zullen overleggen met de PLO-leiding in Tunis en met anderen. De VS en Israël sloten op 1 februari een akkoord, waarbij Israël beloofde 100 ballingen nu te laten terugkeren en de rest voor het einde van het jaar. De Palestijnen wezen dit echter als onvol doende van de hand. Zij weigerden op deze basis terug te keren naar het vredesoverleg. De delegatie was echter wel bereid te praten over een terugkeer van de bal lingen in fasen, op voorwaarde dat Israël zou toezeggen geen verdere ver banningen meer te zullen uitvoeren. Israël weigerde echter verdere conces sies te doen. Het liet alleen doorscheme ren dat de speciale commissies die de zaak van elke balling afzonderlijk tegen het licht moeten houden, hun werk zouden kunnen bespoedigen, zodat de ballingen eerder kunnen terugkeren. Het bezoek van Christopher aan Israël kwam aan het eind van een reis die vorige week donderdag in Egypte begon en waarop de minister verder Jordanië, Syrië, Saudi-Arabië, Kuwayt en Liba non aandeed. Ottawa - De Canadese premier Mulroney heeft gisteren on verwacht zijn aftreden aangekondigd. Hij blijft de regering nog leiden tot een opvolger is benoemd, maar zijn leiderschap van de Conservatieve Partij legt hij onmiddellijk neer. „Na bijna tien jaar als partijlei der en 8,5 jaar als premier is het tijd om plaats te maken", schrijft Mulroney in een brief aan de partijtop. Hij stelt voor zo snel mogelijk een speciaal partijcongres bijeen te roepen om een opvolger aan te wijzen. In de wandelgangen circuleren de namen van de ministers Cam pbell (Defensie), Wilson (Han del), Beatty (Communicatie) en Charest (Milieu). Met zijn brief heeft Mulroney een eind gemaakt aan de specu laties omtrent zijn politieke toe komst. In oktober vorig jaar leed de premier een gevoelige nederlaag bij een referendum over de sta tus van de Franstalige provincie Quebeck. Aanvankelijk was Mulroney van plan zijn partij te blijven leiden Mulroney FOTO AP Belgrado - Het federale leger van klein-Joegoslavië heeft gis teren woedend gereageerd op het Amerikaanse voornemen voedsel te droppen boven moslim-encla ves in het oosten van Bosnië. De leider van de Serviërs in Bosnië, Karadzic, noemt het plan een slechte beslissing, maar belooft wel dat zijn troepen niet op de Amerikaanse vliegtuigen zullen schieten. Een verklaring van de legerlei ding spreekt van een 'uiterst provocatieve' actie. Washington is uit op een militaire interventie en zoekt daar/oor een excuus door een van zijn vliegtuigen te laten neerschieten, aldus de ver klaring. Volgens Radio Sarajevo stijgt het aantal dodelijke slachtoffers onder de moslims in Bosnië, vooral als gevolg van hevige sneeuwstormen en toenemende voedseltekorten. tot de parlementsverkiezingen dit najaar. Maar als gevolg van de economische recessie en de hoge werkloosheid is zijn popu lariteit tot een dieptepunt ge daald. Recente opiniepeilingen geven aan dat Mulroney nog slechts op 17 procent van de steun van de kiezers kan rekenen. De opposi tionele Liberale Partij staat op een comfortabele 46 procent. De geldmarkten reageerden ne gatief op het vertrek van Mulro ney. De koers van de Canadese dollar daalde met bijna een hal ve dollarcent ten opzichte van de Amerikaanse dollar. De Canadese premier staat be kend als een ontspannen politi cus die tolerantie hoog in zijn vaandel heeft staan en impopu laire maatregelen niet uit de weg gaat. Hij is van eenvoudige kom af, zijn vader was electricien. Van zijn uit Ierland afkomstige ouders heeft hij ook zijn blauwe ogen, zijn imposante kin en vechtlust. Daarnaast is Mulro ney als een van de weinigen in Canada die perfect Frans en En gels kunnen spreken. Mulroneys ster doofde gestaag, nadat hij in 1984 als een nieuw komer de grootste verkiezings overwinning uit de Canadese ge schiedenis had behaald. Als ge volg van schandalen in zijn rege ring daalde zijn populariteit vrij snel, wat hem er overigens niet van weerhield in 1988 een twee de termijn in de wacht te slepen. Maar de tweede periode als pre mier bezorgde Mulroney voorna melijk kopzorgen. De bevolking stelde hem verantwoordelijk voor de grote werkloosheid die volgens hen een direct gevolg was van het vrijhandelsakkoord dat hij in 1988 met de Verenigde Staten had gesloten. De machti ge zuiderbuur zoog meer en meer banen weg uit Canada, redeneer den de kiezers. Ook het onvermogen van de re gering om de nationale schuld (425 miljard Canadese dollar) te rug te dringen en de instelling in 1991 van een nieuwe federale belasting op produkten en dien sten deden de populariteit van Mulroney geen goed. Zijn ernstigste politieke neder laag leed Mulroney in oktober vorig jaar. Een referendum om de Canadese bevolking te win nen voor zijn moeizaam tot stand gebrachte voorstel om een constitutioneel dispuut met het Franstalige Quebec uit de wereld te helpen, liep uit op een misluk king. Een meerderheid van de bevolking stemde tegen de ont- werpgrondwet, waarin Quebec meer autonomie werd verleend. De plannen zijn bedoeld om mi lieurampen, zoals onlangs voor de kusten van het Spaanse Coru- na en nabij de Shetland Eilan den, te voorkomen, Zo heeft de Europese Commissie voorgesteld door samenwerking van de EG-landen de bestaande internationale veiligheidsregels voor het scheepsverkeer beter na te leven. Verder wordt de 12 lidstaten aangeraden verboden zones in te stellen voor olietan kers en andere schepen met ge vaarlijke lading. Volgens de commissie moet er een betere controle komen op schepen di.e EG-havens gebrui ken en moeten schepen die langs de kusten van EG-landen varen beter in de gaten gehouden wor den. Om dat te bereiken zijn wel technische verbeteringen aan de wal en op het schip nodig. Ook moeten de opleidingen van het personeel worden verbeterd en moeten de controles op de tech nische staat van de schepen en Een jongen gooit met stenen naar een Amerikaanse tank. FOTO AP Van onze redactie buitenland Mogadishu - De Somalische hoofdstad Mogadishu was gisteren toneel van geweld dadig protest tegen de Vere nigde Naties. Generaal Aidid stuurde gisteren enkele honderden manschappen van zijn clan de straat op, om gewapend met stenen en gewe ren actie te ondernemen tegen de symbolen van de internationale strijdmacht. De ambassade van Egypte werd geplunderd en Amerikaanse mi litaire voertuigen gestenigd. Ver der werden het kantoor van een Franse humanitaire organisatie en de ambassades van de VS en Frankrijk door de demonstran ten belegerd. De actie was behalve een de monstratie van de macht van Aidid, vooral ook een protest tegen het feit dat maandag troe pen van generaal Mohamd Said Hersi (bijgenaamd Morgan) de stad Kismayo waren binnenge drongen, zonder dat de 500 man Belgische en Amerikaanse troe pen in de stad daartegen iets ondernamen. Morgans mannen verdreven de plaatselijke veld heer Omar Jess, een bondgenoot van Aidid. Bij de betogingen in Mogadishu werden volgens sommige berich ten twee politieagenten en een Somalische burger gedood, in andere meldingen was sprake van negen doden. Twee Ameri kaanse mariniers, onder wie een kapitein, werden gewond. De woordvoerder van de VS- troepen, kolonel Peck, ontkent berichten dat de Amerikanen de monstranten hebben doodge schoten. Volgens Peck zijn alleen waarschuwingsschoten gelost en is daarbij niemand gedood of gewond. Gisteravond was het weer kalm in Mogadishu. Wel lagen er rond de Amerikaanse ambassade nog volop brandende banden, ijzeren staven en andere rommel waar mee de demonstranten eerder op de dag onder het roepen van de kreet 'Weg met de Amerikanen' barricades hadden opgeworpen. De Egyptische ambassade werd door de betogers volledig leegge haald, zelfs de stoelen waren meegenomen, aldus een oogge tuige. Buitenlanders werden ge durende de dag met stenen beko geld en ten minste eén Ameri kaanse jeep werd gekanteld en in brand gestoken. De Franse organisatie Action Humanitaire werd twee uur lang belegerd omdat de demonstran ten wilden dat de Franse vlag werd gestreken. De Franse rege ring maakte in Parijs bekend dat ook de Franse ambassade door 200 gewapende mannnen was aangevallen. Intussen blijkt de vrees dat de ontwikkelingen in Kismayu ook de vredesconferentie die op 15 maart moet beginnen in gevaar zou brengen, niet gegrond. Dins dagavond ging een voorberei dingscomité waarin ook de frac tie van Aidid zitting heeft, ak koord met de plannen om de conferentie te houden onder voorzitterschap van de VN. Van onze redactie buitenland Brussel - De Europese Commissie heeft gisteren een pakket vo orstellen op tafel gelegd dat het mogelijk moet maken meer greep op de zeescheepvaart te krijgen. op hun bewegingen op zee wor den opgevoerd. Daarbij mag het niet meer ter zake doen onder welke vlag schepen varen. Vooral de havenautoriteiten moeten de mogelijkheid krijgen veel strenger te controleren vooral op het technisch onder houd van de schepen. De EG moet er voor zorgen dat die controle op uniforme regels ge baseerd is en dat in alle Europe se havens dezelfde standaards worden gehanteerd. EG-milieucommissaris Paleok- rassas zei dat de Gemeenschap overigens niet beschikt over kaarten van milieugevoelige ge bieden in de Europese wateren. „Maar de lidstaten kunnen zelf aangeven in welke gebieden ze geen of slechts beperkte scheep vaart willen toestaan. Ze kunnen op basis van eigen wetgeving schepen uit die gebieden weren." Wat de Nederlandse minister Maij-Weggen betreft moet de Waddenzee zo'n beschermd ge bied worden. Van onze redactie buitenland New Delhi - In de Indiase hoofdstad New Delhi neemt de spanning met het uur toe. Niet alleen gist het binnen de regerende Congrespartij, maar ook op straat, waar veiligheid stroepen intensief patrouilleren. De politie heeft al 50.000 leden van de hinduïstische Bharatiya Janata Partij (BJP) opgepakt om te voorkomen dat zij vandaag deelnemen aan een verboden de monstratie. De hoofdstad is omgetoverd in een bastion van barricades en prikkeldraadversperringen. Een troepenmacht van 75.000 man schappen moet verhinderen dat radicale hindu's de straat op gaan. De BJP zegt dat de betoging toch doorgaat ondanks het ver bod. De partij zegt een miljoen Indiërs te zullen mobiliseren voor de demonstratie. Het parle mentsgebouw is inmiddels door de politie met prikkeldraad af geschermd. Het is de grootste veiligheidsactie die de veilig heidstroepen in New Delhi ooit uitvoerden. De BJP, die ook de motor was achter de vernieling van de Ba- bermoskee in de Noordindiase stad Ayodhya, eist het vertrek van premier Rao en vervroegde verkiezingen. Voorts wil de BJP dat een verbod ongedaan wordt gemaakt op drie aan haar geli eerde groeperingen. Dit verbod werd ingesteld na de bloedige religieuze twisten van eind vorig jaar waarbij 1700 mensen de Politie in New Dehli 'oefent' charges bij het oorlogsmonument. FOTO AP dood vonden. De BJP wil de huidige populariteit uitbuiten en hoopt eventuele vervroegde ver kiezingen te winnen om vervol gens de macht in alle deelstaten over te nemen. De BJP vormde in vier deelsta ten in het dichtbevolkte noorden van het land al regeringen. Maar die werden door Rao ontslagen na de recente godsdienstrellen, r zodat een groot deel van de bevolking nu wordt bestuurd door niet-gekozen regeringen. Terwijl de BJP vijf jaar geleden nog niets voorstelde, beschikt zij thans over 119 van de 545 parle mentszetels en weet zij handig gebruik te maken van de sociale onvrede. Die wordt nog eens versterkt door het radicale her vormingsprogramma dat pre mier Rao sinds een jaar door voert. De partij is ook verbolgen over de speciale bescherming en pri vileges die de moslims, de groot ste religieuze minderheid in het land, zouden genieten in de offi cieel seculiere staat. Volgens de BJP heeft de oorspronkelijke hinduïstische bevolking van het subcontintent juist recht op een meer bevoorrechte positie. De BJP heeft herhaaldelijk laten weten dat de demonstratie vreedzaam zal verlopen. Maar gezien de recente bloedige bot singen tussen moslims en radica le hindus, waarbij zeker 1700 mensen gedood werden, hecht de regering hier weinig vertrouwen aan en vreest zij nieuwe ge weldsuitbarstingen. Veel aan hangers van de BJP waren des tijds betrokken bij de vernieling van de moskee in Ayodhya. De afgelopen dagen heeft de po litie in het hele land al tiendui zenden mensen opgepakt. De massale arrestaties leidden in de grootste democratie ter wereld tot scherpe kritiek van de oppo sitie. De BJP zei dat de regering zich schuldig maakte aan machtsmisbruik. De razzia's zijn het zoveelste bewijs dat Rao al leen met ondemocratische mid delen aan de macht kan blijven, aldus een BJP-leider. Maar voor Rao en zijn Congres- martij komt de dreiging niet al leen uit de hoek van de BJP. De Congrespartij heeft 251 zetels in het parlement en kan alleen met steun van een twintigtal bondge noten regeren. Volgens de India se pers wordt er binnen zijn Congrespartij tussen de facties een felle strijd gevoerd. Het laatste slachtoffer hierbij was de premier van de deelstaat Maharashtra, Sudhakarrao Naik, die dinsdag genoodzaakt was af te treden. Binnen de Congrespartij werd grote druk op hem uitgeoefend om op te stappen, omdat zijn regering werkeloos toezag tijdens de po groms eind vorig jaar tegen mos lims in Bombay, het financiële centrum van India. Honderden mensen werden toen in him hui zen afgeslacht. Mobutu niet meer welkom in Nederland Brussel - Op Belgisch verzoek hebben nu ook Nederland en Luxemburg een visumstop ingesteld voor de Zaïrese president Mobutu Sese Seko en zijn naaste familieleden en aanhangers. België wil dat die regeling wordt uitgebreid tot alle Schengen. landen, waaronder dus ook Frankrijk waar Mobutu sinds dil weekeinde verblijft. Elitetroepen van Mobutu hebben in totaal 21 burgers gedood als vergelding voor de dood van een kameraad. De slachtoffers vielen in Kinsangani, een voorstad van Kinshasa. Ooggetuigen zeiden dat leden van de presidentiële garde tot de schietpartij overgingen, nadat burgers een bewaker met kapmessen hadden doodgeslagen. Zij waren woedend over de moord op een buurtgenoot, die op zijn beurt was doodgeschoten door een soldaat uit een nabijgelegen militair kamp. Luchthaven Gatwick aan ramp ontsnapt Londen - Het Londonse vliegveld Gatwick is op 7 februari aan een ramp ontsnapt. Naar nu pas bekend is geworden miste Boeing 747 Jumbojet met 223 mensen aan boord van Continen tal Airlines, op amper 25 meter een kantoorgebouw van de drukke zuidelijke terminal van Gatwick waar passagiers in- en uitstappen. Ten tijde van het voorval waren vele honderden mensen in de terminal aanwezig. Het automatische landingssys teem van de Boeing werkte niet. Toen het toestel door het laaghangende wolkendek dook (120 meter), zagen de vliegers dat ze ongeveer 400 meter naast de baan zaten en op de gebouwen afvlogen. Op ongeveer 70 meter hoogte kregen de vliegers het vliegtuig onder controle. Uiteindelijk werd een landing uitgevoerd zonder automatische piloot. Proces tegen maffiabaas verdaagd Palermo - Het proces tegen de maffia-baas Salvatore 'Toto' Riina is gisteren verdaagd omdat hij op de eerste procesdag niet aanwezig was. Hij kon om veiligheidsredenen niet naar de rechtbank worden gebracht. Riina werd vorige maand garres- teerd. De Italiaanse autoriteiten beschouwen hem als een van de leiders van de maffia en waren twintig jaar naar hem op zoek. Justitie is bang dat de maffia Riina zal doden om hem het zwijgen op te leggen. Voorgesteld is daarom de maffialeider, die in drie andere processen als getuige moet optreden, verklaringen te laten afleggen vanaf een geheime lokatie via een gesloten televisiecircuit. 'Medicijngebrek kost duizenden levens' Baghdad - Gebrek aan medicijnen heeft in twee jaar meer dan 61.000 Iraakse kinderen onder de vijf jaar en 118.000 bejaarden het leven gekost. Elke maand overlijden als gevolg van het handelsembargo tegen Irak op dit moment 4000 kinderen en ruim 6000 bejaarden, meldt de voorlichtingsdienst van president Saddam Husayn. Officiële cijfers spreken in Irak van een sterftecijfer onder kinderen dat dit jaar acht keer zo hoog is als vóór het embargo in 1989. Het is niet duidelijk hoe betrouwbaar de cijfers zijn die het regime van Saddam verspreidt. Rijkaard verlaat Britse Conservatieven Londen - Een van de rijkste grondbezitters van Groot-Brittan- nië, de hertog van Westminster, heeft gisteren verklaard dat hij zijn lidmaatschap van de regerende Conservatieve Partij heeft opgezegd wegens de grondpolitiek van de regering. Het Britse parlement behandelt momenteel een verandering van de grond wetgeving, waarbij voortaan woningen zonder toestemming van de eigenaar door de huurders kunnen worden aangekocht. De 41-jarige hertog, die lid is van het Hogerhuis, bezit 121 hectare grond in de duurste wijken, Mayfair en Belgravia, van Londen. Hij vindt dat de Conservatieve Partij met deze plannen 'ideolo gisch is ontspoord'. Voorbereiding top Clinton-Jeltsin Washington - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Christopher en zijn Russische ambtgenoot Kozyrev ontmoeten elkaar vandaag in Genève om de eerste topconferentie van de presidenten Clinton en Jeltsin voor te bereiden. Daarmee wil Washington de liberalisering en democratisering in Rusland steunen. Het is nog niet bekend waar en wanneer de top wordt gehouden. Ingewijzen in Washington menen dat de topconferen tie in maart of april plaatsvindt. 'Bormann overleed in Paraguay' Asuncion - De Nazi-topman Martin Bormann, Hitiers rechter hand vlak voor het einde van de Tweede Wereldoorlog, is in 1959 in Paraguay overleden. Dat blijkt uit een onlangs ontdekt verslag afkomstig van het Paraguayaanse ministerie van bin nenlandse zaken. Het bericht weerspreekt de alom aanvaarde theorie dat Bormann in 1945 in Berlijn zelfmoord pleegde. Bormann zou op 15 februari 1959 aan de gevolgen van maagkanker zijn overleden in het plaatsje Hohenau, een Duitse kolonie 350 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Asuncion. De toenmalige Westduitse regering verklaarde de dossiers over Bormann twintig jaar geleden voor gesloten, nadat een schedel was gevonden die volgens Bormanns tandarts die van de Nazi-leider was. Tijdens de processen van Neurenberg was Bormann bij verstek ter dood veroordeeld. 'Martelingen in Indonesië' Washington - De Indonesische politie en strijdkrachten gaan onverminderd door met het martelen en mishandelen van gevangenen. Dat stelt het jongste rapport van het Comité van Advocaten voor Mensenrechten, een mensenrechtenorganisatie in New York. Als voorbeeld van schending van de mensenrech ten wordt de wijze waarop de in november 1992 gearresteerde leider van het Oosttimorese verzet, Xanana Gusmao, is behan deld genoemd. Gusmao zou gedurende de maand na zijn aanhouding totaal verstoken zijn geweest van contact met de buitenwereld. „Hoewel de details van Gusmao's behandeling nog niet bekend zijn, heeft de routinematige mishandeling van politieke gevangenen in Indonesië en Oost-Timor internationale zorg gewekt", aldus directeur Posner van het comité. Hij benadrukt dat de behandeling van Gusmao 'geen uitzondering is onder politieke gevangenen'. Stil protest Een demonstrante in Sydney wacht de Australische pe- mier Keating op, die een verkiezingstoespraak komt houden. De inzakkende economie is een van de hoofdpunten voor dl verkiezingen, die op 24 maart worden gehouden. foto Af" Van onze correspondent Brussel - De rechtbank in de vlaamse gemeente Sint-N heeft gisternacht het licht op gezet voor de nieuwe start failliete scheepswerf Boel. De onderneming is overgenome de Nederlandse Koninklijke Beg Groep (van Joep van de Niil huyzen) en de Vlaamse overhe ding Gimvindus. Bij de nieuwe Boelwerf zullei 1250 werknemers aan de slag k Van onze redactie economie Arnhem - Chemieconcen vorig jaar nog met 66 n 646 miljoen, maar is ons in 1993. Akzo houdt er economische vooruitzichte de resultaten in de eerste b bij die van vorig jaar. Het concern ziet wel voortgaanc herstel in de Verenigde Staten maar dat is onvoldoende om di teruggang in Europa te compen seren. Over de rest van het jaai wilde bestuursvoorzittei jhr mr A.A. Loudon gisteren bi de presentatie van de jaarreke ning over 1992 geen uitsprakei doen. Op de effectenbeurs wogen di getemperde verwachtingei zwaarder dan de winstgroer waarmee Akzo zich van een aan Den Haag (anp) - De Floriad die vorig jaar in Zoetermeel werd gehouden, heeft een te| kort opgeleverd van bijn acht miljoen gulden. Da| heeft een woordvoerder va de tuinbouwtentoonstellin woensdag bevestigd. De gemeenten Den Haag en Zoe termeer moeten waarschijnlij elk voor vier miljoen opdraaiel voor het tekort. Met beide gé meenten zijn vooraf afsprake gemaakt om een exploitatieb kort aan te zuiveren. De g( meenten willen overleg met c Floriade voor zij al dan ni instemmen te betalen. Het tekort bij de Floriade ontstaan door tegenvallende ui gaven van de ruim drie miljoe bezoekers. De inkomsten uit a tracties waarvoor extra betaa moest worden, toiletbezoek parkeren zijn minder dan v£ tevoren was ingeschat. Volgens* de woordvoerder vi het bestuur van de Floriade w het tekort niet te voorzien, oVI een totale begroting van 1 miljoen gulden. Het bestuur b treurt het financiële gat. Met organisaties die baat hebbi gehad bij de tuinbouwtentoo stelling, wordt overleg gevoe of zij een deel van het tekort i zich kunnen nemen. Van de ul komst daarvan is op dit momej nog niets te zeggen, aldus woordvoerder. Door onze redactie economie Amsterdam - De 'schadep vorig jaar dik in de rode boekte het bedrijf daar no| Tijdens de gisteren gepres* winst omgeslagen in een ve: Volgens bestuursvoorzitter I Jansen wordt die tuimeling vJ oorzaakt door een combinó van 'felle concurrentie en 1 gestegen bedrag aan uitker gen'. Delta Lloyd acht verhog van de premies voor autover keringen onvermijdelijk. Wal schijnlijk komt er eind dit j weer tien tot vijftien procent 1 Door de concurrentie op schademarkt blijven de prem aldus bestuursvoorzitter Jans 'structureel te laag'. Dat een markt met tegenwooij| zelfs een negatieve winst perspectief biedt verklai Jansen als volgt: een verzeker] als Delta Lloyd heeft deze se: ce nodig om een totaal pakki blijven bieden. Het verkopen een autoverzekering brengt zelf de verkoop van andere dukten met zich mee. Volgens Jansen laten vooral] letseluitkeringen een verhoi zien. Niet omdat er meer o: vallen plaatsvinden, maar on de gemiddelde bedragen stij. Die stijging zit hem voorna: 'ijk in een uitbreiding van cli als rechtsbijstand, psychi: schade en 'whiplash', een doening aan de nek die s: kort als gevolg van een ongi wordt erkend.

de Stem | 1993 | | pagina 4