Ambtenaren veel minder ziek lelpen d nodig' ie in VS Zakenman Jan de Kuijper failliet verklaard Cruyff was hier DE STEM Wethouder die fraude verzweeg onder vuur Bende autodieven: gouden handel in Marokko Geslaagde proef terugdringing ziekteverzuim bij drie ministeries Ergernis bij kamerleden over uitspraken Lubbers Voedseldroppings BINNENLAND COMMENTAAR Groen Links: gesproken namens kabinet? Hirsch Ballin wil Antillen niet knevelen BINNENLAND KORT Debat over opbrengst PTT-aandelen Cijfers over ammoniak onjuist Geen poliovirus buiten risicogebieden Vrijwillige ov-kaart bespreekbaar Politie houdt ontsnapte gevangene aan Eis: levenslang voor huurmoordenaar Geslaagde proef met distributiebonnen irdinator Koepp van de LWp zorgde in mei 1991 een drop. g in de moerasgebied van ioost-Sudan toen daar 1100 gevluchte Etiopiërs ■igden te verhongeren en een Ifhtbrug onmogelijk bleek, Insen in Nood in den Bosch lancierde die operatie. „Dat I g wèl goed," herinnert Hoog- l[t zich, „vooral omdat we van l oren wisten dat er beneden I nsen waren die voor de ver- I ing zorgden." I het met honger bedreigde Isnië maken de dorpsrambo's l 't hun loshangende wapens i luchtbrug te riskant. Van- lar het idee om het eten dan jiar omlaag te gooien, ook al jerst er op de grond een totale Inorde. gang van zaken met de in- Iddels niet meer tellen be- idsovereenkomsten heeft be- szen dat toezeggingen van de •ijgsheren' op zijn zachtst ge- gd gewantrouwd moeten wor- ;n. De leider van de Bosnische prviërs, Karadzic, heeft de vei- gheid van de Amerikaanse liegtuigen gegarandeerd: „De irviërs zullen nooit schieten een Amerikaans vliegtuig, moslims zullen dat wel n." ben linke operatie," vindt men Ij Artsen Zonder Grenzen. Di- Icteur De Milliano: „De men- In krijgen niet alleen de spul- In letterlijk op hun hoofd, laar het grote probleem is dat Et niet de juiste reactie is op de Jtuatie. De bevolking wordt er [elegerd en beschoten door Ser- lërs. Je geeft mensen te eten, laar geen bescherming. Ze lorden dan met een volle in laats van met een lege maag lorden doodgeschoten." DE STEM DONDERDAG 25 FEBRUAR11993 leeft België op het gebied van Tacismebestrijding en integratie Jen stap voorwaarts gezet. „We lijn op Europees vlak een part- Ier van formaat geworden en [en partner waarnaar wordt ge- uisterd. Het komt er op aan dat berk voort te zetten." faula D'Hondt maakt zich ver per sterk voor stemrecht op ge meentelijk niveau voor migran ten. „Je kunt in Europa niet om ^eze groep van 7 miljoen men- |en heen." Een voorstel van de laamse minister Demeester om nigranten in België stemrecht Ie verlenen, stuitte vórig jaar op lievig verzet van bijna alle poli- iieke partijen. Premier Dehaene Inoest gisteren toegeven dat Itemrecht 'vroeg of laat iets is Vaar we niet omheen kunnen.' foch vindt hij de politieke rech- |en van migranten op dit mo- nent geen prioriteit, digrantenorganisaties in België lebben met overwegend met te leurstelling gereageerd op het Vertrek van de koninklijk com missaris, al vinden sommigen pat Paula D'Hondt de afgelopen lier jaar ook te veel de nadruk heeft gelegd op de plichten van De migranten, zonder eerst werk Ie maken van hun rechten. Ie, uitsluitend om de barbaarse 'eligieuze kliek te behagen", al- lus de doker in die krant, ievorkian zei ook dat hij door :al gaan met zijn euthanasie- iraktijk in Michigan nadat de iverbiedende wet - die een arts iet maximaal vier jaar gevan- [enisstraf bedreigt - van kracht :al zijn geworden. „Die wet kan ie niet snel genoeg komen, .aat de grote 'ontmaskering laar beginnen. In de rechtszaal Izal dudelijk worden wat voor I wrede gekken de wetgevers (zijn." .De advocaten van Kevorkian 'hebben meer gevoel dan de arts zelf voor de noodzaak politici en andere tegenstanders gedul dig op te voeden inzake het euthanasie-vraagstuk. De juris ten plegen daartoe in hun con tacten met de media te citeren uit de brieven die Kevorkian krijgt en die enig inzicht geven in het onbeschrijfelijke en ho peloze lijden dat sommige zie ken langdurig moeten doorma ken. In Michigan en elders blij ken die educatieve pogingen succes te hebben. Uit de meest recente enquêtes blijkt dat een meerderheid van de Amerika nen weinig waardering heeft voor dr. Kevorkian persoonlijk, maar wel instemt met het soort hulp dat hij biedt. Als de 'suicide doctor' spoedig inderdaad voor zijn rechters zal staan, kan zijn proces mogelijk de euthanasie-discussie in Ame rika eindelijk bovengronds ha len. Met alle gevaar voor de hysterie waarmee in Amerika op elk gevoelig maatschappelijk en moreel terrein opponenten elkaar te lijf plegen te gaan- Maar ook met nieuwe hoop voor de talrijke Amerikanen die in het werk van hun helaas wat zonderlinge held dr. Jack Ke vorkian een nog eenzame stap zien die heel Amerika met he® zou moeten zetten. yan onze verslaggeefster jreda - De van oplichting ferdachte zakenman Jan de ffuijper is afgelopen vrijdag joor de rechtbank in Breda (ailliet verklaard. get faillissement werd aange jaagd door mevrouw E. van Deurzen uit Roosendaal. Deurzen is een van de schuldeisers van de zakenman, je binnenkort voor de recht- in Breda moet verschijnen voor oplichting, vrouw, met wie De Kuijper een relatie had, spande vorig jaar bij de rechtbank in Breda een bodemprocedure aan tegen hem. Volgens haar had ze in 1988 een bedrag van bijna 83.000 gulden aan De Kuijper geleend. Afgesproken werd dat het bedrag met een rente van 7 procent terugbetaald zou wor den. De Kuijper betaalde echter maar 7.000 gulden terug. Nadat Van Deurzen eerder een faillissement had aangevraagd, betaalde De Kuijper nog eens 30.000 gulden. Het resterende bedrag van bijna 18.000 gulden zei hij in opdracht van Van Deurzen te hebben uit gegeven aan een auto, een tuina- meublement en schilderwerk. Van Deurzen ontkende dat. De rechtbank in Breda veroor deelde De Kuijper afgelopen zo mer tot het betalen van het grootste deel van de eis. Waar schijnlijk heeft hij dit niet ge daan, zodat Van Deurzen nu probeert via een faillissement alsnog haar geld te krijgen. De raadsman van de Roosendaalse, mr. I. van den Heuvel, weigert ieder commentaar. Het faillissement van De Kuijper als privépersoon treft ook zijn vrouw (het echtpaar is in ge meenschap van goederen ge trouwd) en zijn drie bedrijven: De Kuijper Benelux bv, De Kuij per Onroerend Goed maatschap pij en de stichting Het Aandeel. Wat voor effect het faillissement heeft voor de andere schuld eisers van de zakenman is nog onduidelijk. Twee van zijn grootste schuldeisers, de zaken lieden F. van Zetten en N. van Peer, zijn in een civiele procedu re met De Kuijper verwikkeld. Oktober vorig jaar eisten zij in kort geding dat De Kuijper ver telde waar hun geld, respectieve lijk 531.000 en 135.000 gulden, aan was besteed. Rechtbankpresident mr. J. Mendlik vorderde toen de gijze ling van De Kuijper. Hij werd enkele weken in het huis van bewaring vastgehouden, totdat hij de gevraagde informatie gaf. De Kuijper is tegen het vonnis van het kort geding in beroep gegaan bij het gerechtshof in Den Bosch, net als Van Zetten en Van Peer. Hun raadsman, mr. F. Tripels, eist in hoger beroep een tweede gijzeling van De Kuijper. |van onze Haagse redactie Den Haag Een proefproject waarbij ambtenaren zich bij hun directe chef ziek moesten melden en binnen twee dagen bezoek kregen van een verzuimcontroleur, heeft d uitgepakt. Het leidde tot een teruggang van het Ziekteverzuim met 24 procent. Het proefproject is van oktober 1991 tot oktober 1992 uitgevoerd rader 4600 ambtenaren bij de ministeries van algemene zaken, binnenlandse zaken en financie- en. Vroeger moesten ambtenaren ach bij een secretariaat ziek melden en kregen ze na 10 of 14 dagen een briefje van de Be drijfsgezondheidsdienst. Volgens de leider van het proefproject, C. »an de Heuvel, waren er zelfs afdelingen waarbij de zieke ambtenaren na het bellen van een speciaal telefoonnummer door middel van het intoetsen van cijfers konden doorgegeven dat ze ziek waren. Door het management in te schakelen bij het registreren van het ziekteverzuim en nauw sa men te werken met de Bedrijfs gezondheidsdienst, zijn verbluf fende resultaten bereikt. Het lagere ziekteverzuim heeft bij Binnenlandse Zaken in een jaar tijd een besparing van één miljoen gulden opgeleverd. In totaal is de besparing 4,5 miljoen gulden. Het proefproject bij de drie ministeries is inmiddels om gezet in een definitief project. De Bedrijfsgezondheidsdienst overlegt met de andere ministe- Lubbers zegt in het blad 'De Werkgever' van het NCW dat de werkgevers geen afspraken moe ten maken met de bonden over de reparatie van de wao en dat zij desnoods moeten aansturen op een conflict met de werkne mers. Kamerleden Brouwer en Rosenmöller (beiden Groen Links) willen nu van premier Lubbers weten of hij zijn uit spraken namens het hele kabinet heeft gedaan. Als dat zo is, wil len zij weten wanneer het kabi net hiertoe heeft besloten. De reparatie van de wao staat bij veel cao-onderhandelingen centraal. Werkgevers in de me taal willen niets weten van col lectieve herverzekering. De bon den hopen op meer succes in de ries over soortgelijke projecten tegen ziekteverzuim. Bij een vergelijkbare controle groep (Raad van State, Justitie en enkele andere onderdelen van de belastingdienst, te zamen 3.800 ambtenaren) steeg in de zelfde periode het verzuimper centage van 9,8 naar 10,6 pro cent. Het verzuimpercentage daalde tijdens de proefperiode in twee stappen. De eerste daling komt direct na de start van het pro ject, de tweede in het vierde kwartaal. De eerste daling wordt veroor zaakt door een daling van de verzuimfrequentie. Dat komt mogelijk door de verplichte ziek melding bij de chef en een snel huisbezoek van een rapporteur. Later is er ook sprake van een daling van de duur van het ver zuim. Enkele werkhervattingen na een zeer langdurend verzuim hebben een onevenredige invloed op de gemiddelde verzuimduur. Bo vendien loopt het project nog te kort om het het effect van inten sivering van de verzuimbegelei ding op de gemiddelde duur te meten. Van onze Haagse redactie Den Haag - WD, PVDA en Groen Links ergeren zich, net als de vakbeweging, aan uitspraken van Lubbers over de repara tie van de wao. bouw. Berekeningen wezen uit dat in die sector een aanvulling op de wao-uitkeringen tot 70 procent van het laatstgenoten salaris 1,65 procent van de totale loonsom bedraagt. Veel minder dan werd gevreesd. De bonden melden een door braak bij het papierconcern SCA. Bij dit bedrijf zou al een afspraak over aanvulling zijn ge maakt. Gisteren maakte de Sociale Ver zekeringsraad bekend dat het aantal werknemers met een ar beidsongeschiktheidsuitkering vorig jaar met 12.300 toegeno men is tot 914.000. Die stijging was minder dan in het jaar er voor. DE VERENIGDE STATEN hebben hebben zich lange tijd afzijdig üehouden van het conflict in het voormalige Joegoslavië. Aan de smeekbeden om hulp van de belegerde republiek Bosnië werd 9een gehoor gegeven, het verzoek van de Europese Gemeen schap om zich intensiever met het drama te bemoeien werd niet gehonoreerd. De nieuwe president Clinton gunde zichzelf even tijd om tot een oordeel te komen, maar daarna kwam hij met verrassend stevige standpunten voor de dag. Tot vreugde van de internationale gemeenschap verklaarde hij bereid te zijn een leidende rol te willen vervullen in het streven naar een oplossing voor de uitzichtloze, smerige oorlog die het Balkanland in zijn greep heeft. Clinton heeft woord gehouden en heeft zijn eerste daad gesteld. De Verenigde Staten geen met voedseldroppings trachten de oood van tienduizenden hongerende Bosniërs te lenigen. Naar ohe waarschijnlijkheid zullen eind deze week de eerste Ameri kaanse vliegtuigen hun voedselpakketten boven Bosnië droppen, dat Amerikaanse plan heeft meer kritiek dan bijval opgeleverd. e Verenigde Naties hebben zich uiterst terughoudend opge steld. Secretaris-generaal Boutros Ghali vreest dat door de Amerikaanse solo-actie het conflict nog verder zal escaleren, rranse en Britse VN-functionarissen hebben hun zorg uitgespro ken over de kwestbare positie van hun grondtroepen die zich in eet oorlogsgebied bevinden. Veelzeggend is dat naast Nederland den8n ki'e en Pak'stan de Amerikanen steun hebben aangebo- a,le secpsis zetten de Amerikanen door, zonder hulp an derde landen. Een terechte beslissing. Het conflict in het tanfma Joe9oslavië is zo complex dat tegen ieder initiatief oza 9°ed onderbouwde bezwaren kunnen worden opgewor- 'Dee op?3r Wat sc^'et c'e hongerende Bosnische bevolking daar De internationale gemeenschap voelt zich al maandenlang anH en 9e^rustreerd. Terwijl de ene vredespoging na de naere op onwil strandt, gebeurt er niets voor de kreperende evoiking. Wellicht leidt de actie van de Amerikanen ertoe dat 'e passiviteit wordt doorbroken. tpvrn?fer ^at niet het geval mocht zijn, blijft in ieder geval het hnn e,n-,9evoel c'at óoor de Amerikaanse voedselpakketten n9erhjdende medemensen de winter worden doorgeholpen. Alsof hij nooit weg was: Jo- han Cruyff die op een 'receptie' wordt toegesproken door Ajax- voorzitter Michael van Praag (l), in aanwezigheid van onder anderen Cruyffs moeder (m) en "zijn broer Hennie. Op de ach tergrond kijken twee promi nente gasten toe: Joan Collins en Jeroen Krabbé. Maar de aanwezigen zijn maar voor de helft van vlees en bloed. Cruyff is van was. Zijn beeld werd gisteren 'bijgezet' in het mu seum Madame Tussaud, waar Collins en Krabbé al eerder stonden. foto anp Den Haag - De Nederlandse An tillen zullen tijdens de Toe komstconferentie op 8 en 9 maart over de nieuwe staatkun dige relatie binnen het konink rijk niet worden gekneveld. Dat stelde minister Hirsch Ballin van Koninkrijkszaken donder dag na afloop van een besloten mondeling overleg met de vaste kamercommissie voor Antilli aanse en Arubaanse zaken. Volgens Hirsch Ballin zal vol strekt geen sprake zijn van het afnemen van autonomie. „Wel zullen de eilanden erop worden aangesproken dat zij hun ver antwoordelijkheden optimaal zullen draeen." Rotterdam (anp) - Het besluit van de Rotterdamse wethou der Henderson om een rap port over omvangrijke bij standsfraude in de wijk Be verwaard niet openbaar te maken, heeft hem gisteren fikse kritiek opgeleverd. De PvdA-fractie in de Rotter damse gemeenteraad, Hender sons eigen partij, toonde zich weliswaar niet erg geschokt, maar het CDA wil een nadere uitleg van de wethouder. De fracties van WD, D66 en SGP/ GPV/RPF in Rotterdam zin speelden zelfs op het vertrek van Henderson. Het WD-kamerlid Linschoten heeft staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken gevraagd wel ke maatregelen zij gaat nemen tegen Rotterdam wegens het ver zwijgen van de bijstandsfraude. Ter Veld liet woensdag echter blijken niet erg onder de indruk te zijn van de hele affaire. Ze vindt het niet zo vreemd dat Rotterdam het ministerie nooit heeft geïnformeerd over het on derzoek, dat van 1987 tot 1989 werd gehouden. „Het gaat blijk baar om een soort steekproef en zeker niet om een representatief wetenschappelijk onderzoek", aldus Ter Veld. De Rotterdamse sociale dienst concludeert op basis van het onderzoek dat 69 van de 96 cliënten die tussen '87 en '89 zijn benaderd door sociaal recher cheurs, ten onrechte een uitke ring hadden. Echt hard bewijs daarvoor was er echter niet. Het bewuste onderzoek werd ge houden nadat de sociale dienst in Rotterdam sterke aanwijzin gen had dat in enkele straten in Beverwaard werd gesjoemeld met bijstandsuitkeringen. Men sen met een uitkering zouden een partner met een inkomen hebben zonder dat ze dat had den opgegeven. Sociaal rechercheurs confron teerden 96 mensen met hun ver moedens en boden aan om geen strafvervolging in te stellen als de cliënt de uitkering zou opzeg gen. Daar gingen 41 mensen op in. Henderson verklaarde gisteren de zaak destijds als een incident te hebben gezien, en de gemeen teraad niet te hebben ingelicht omdat hij vond dat de zaak te weinig politiek gewicht had. De sociale dienst liet weten de onderzoeksresultaten niet naar buiten te hebben gebracht om de wijk niet te stigmatiseren. De dienst wijst erop dat de uitkom sten van het onderzoek op geen Ter Veld: 'niet onder de in druk'. foto de stem/johan van gurp enkele manier representatief zijn. Volgens een woordvoerster van de sociale dienst was des tijds bovendien het politieke kli maat 'niet rijp' om dit soort onderzoeken in de openbaarheid te brengen. De dienst heeft naar aanleiding van de bevindingen wel de afde ling die fraude onderzoekt fors uitgebreid. Staatssecretaris Ter Veld zei het niet vreemd te vinden dat Rot terdam destijds niet tegen de frauderende bijstandsontvangers is opgetreden, mits ze van hun uitkering afzagen. „Dat was het oude beleid van een aantal jaren geleden". Ter Veld laat momenteel onder zoek verrichten naar misbruik van bijstandsuitkeringen, naar aanleiding van vrij omvangrijke fraudes in onder meer Gronin gen en Dordrecht. Van onze correspondente Middelburg - De zaak tegen een bende autodieven, helers en omkatters, waarvoor de Middelburgse rechtbank drie dagen had uitgetrokken, is tenslotte in één dag afge werkt. Van de tien gedagvaarde bende leden betaalden er gisteren vier nog op het laatste nippertje het hen aangeboden schikkingsbe drag variërend van duizend tot drieduizend gulden, terwijl één verdachte verstek liet gaan. Te gen de vijf wel verschenen ver dachten eiste de officier tenslot te gevangenisstraffen van twee maanden, oplopend tot twaalf maanden waarvan drie voor waardelijk. Twee jaar geleden kwam de poli tie op het spoor van de bende die zich vooral had gespecialiseerd in duurdere merken auto's waar bij Mercedes, Porsche en BMW favoriet waren. Aan de lopende band verdwenen de auto's vooral uit Zeeland, West-Brabant en België, om vervolgens onherken baar gemaakt, en voorzien van valse papieren, richting Marok ko te worden afgevoerd. In februari van het vorig jaar kon de goed georganiseerde ben de na intensief onderzoek wor den opgerold, en belandde een zestiental leden achter de tralies. Maar hoofdverdachte Van B. (33) uit Tholen was daar niet bij. De man, die als een spin in zijn web zijn 'mannetjes' had be stuurd en geleid, bleek op het kritieke moment vertrokken te zijn, zonder een spoor na te laten. Wel was inmiddels duidelijk dat hij degene was die de auto's zelf stal, of voor hem liet stelen, waarna hij de kapitale wagens voor de vaste prijs van vijfdui zend gulden verkocht aan een aantal afnemers, die daarbij bo vendien een pakje valse autopa pieren kregen a duizend gulden per setje. De wagens reden ver volgens naar Marokko waar ze voor bedragen variërend van twintig- tot vijfentwintigdui zend gulden aan de man werden gebracht. Een van de belangrijkste afne mers was de 32-jarige D.D. uit Groede, die zich woensdag in alle mogelijke bochten wrong om zijn aandeel in de zaak te mini maliseren. D., die door justitie beschouwd wordt als de tweede hoofdverdachte, was diefstal en heling van drie dure auto's ten laste gelegd. De offcier kwam met veel belastend materiaal maar D. volhardde, ook ter zit ting, in zijn houding en ook nu wist hij zijn verklaringen zo te draaien dat er geen touw meer aan vast te knopen was. De getuigenverklaringen van de medeverdachten Van C. (49) uit Sluiskil (tegen wie drie maanden werd geëist) en de 29-jarige De C. uit IJzendijke (eis twee maan den) die hand- en spandiensten hadden verleend bij de opslag en het vervoer van een aantal ge stolen auto's, deed D. af met de mededeling: allemaal onzin en bedoeld om mij erin te luizen. Een belangrijk contact voor hoofdverdachte Van B. was ook de 41-jarige J.V. uit St.-Maar- tensdijk, die zich in eerste in stantie vooral had geleend voor de opslag van door Van B. aan gevoerde gestolen auto's. Maar toen bleek hoe lucratief de han del in deze 'branche' was, werd ook hij een belangrijke afnemer en zo zorgde hij in minstens drie gevallen voor de 'afvoer' van de handel naar Marokko. Tegen V. eiste de officier acht maanden ■vaarvan twee voorwaardelijk. Dat het binnen de bende van hoog tot laag ging om giganti sche bedragen, en een groot aan tal feiten waar justitie de vinger niet achter kreeg, bleek tenslotte tijdens de behandeling van de zaak tegen de 20-jarige A. de V. uit Bergen op Zoom, die terecht stond op beschuldiging van slechts één feit. De man zou in juli in zijn woon plaats een auto hebben gestolen en de observaties die aan zijn aanhouding vooraf gingen logen er niet om. Evenals de andere verdachten kwam De V. echter met warrige verhalen waarin duistere Marokkanen de hoofd rol speelden. De Bergenaar zou zijn 'gepakt' door deze 'louche figuren' en de politie had vol strekt verkeerd geobserveerd. Maar hoe hij kwam aan de ruim drie ton aan contanten die ver volgens bij' hem in een keuken kastje werden aangetroffen, kon de man niet vertellen. De Hoge Raad zal moeten beslissen wat er met dat geld moet gebeuren, vooral ook omdat de fiscus en de sociale dienst (van wie De V. een uitkering ontving) hierin zeer geïnteresseerd zijn. De recht bank doet in alle zaken uit spraak over veertien dagen. Is dat nou niet erg dat 50% van de winkeldiefstallen gepleegd worden door het eigen personeel? Er wordt jaarlijks voor 700 miljoen uit winkels gepikt, dus dat zou betekenen dat winkelbedienden voor 350 miljoen mee naar huis nemen. Toch is zo'n bericht over de omvang van diefstallen door eigen personeel wel gevaarlijk, wani' als; de klanten voortaan ergens geholpen worden, krijgen ze al gauw de neiging om te denken dat ze met een crimineel van doen hebben. Een winkeldief van buiten zal bij betrappen op heter daad al gauw tegen een personeelslid zeggen: als jij niets van mij zegt, dan zeg ik niets van jou. Maar ergens geloof ik dat bericht over winkeldiefetal len en de daaraan gekoppelde percentages niet hele maal. De klanten nemen 40% voor hun rekening, het personeel dus 50% en de leveranciers 10%. Maar wie ontbreken er in dit rijtje? Precies, de winkeleigena.reni. Als winkeldiefstal zo algemeen is, dan geloof ik niet dat winkeliers er zich niet schuldig aan zouden maken. Jk heb het dan niet eens over de neringdoenden die de klanten bestelen met de belachelijke prijzen die ze vragen, maar over hen die om duistere redenen zichzelf benadelen. Misschien kunnen de samenstellers van die cijfers met die boodschap eens terug naar de winkels gaan. Merijn. Den Haag - De WD steunt minister Maij-Weggen (Verkeer) in haar opvatting dat de opbrengst van de verkoop van aandelen PTT beschikbaar moet komen voor de bouw en aanleg van wegen, zoals de A-73 in Noord-Limburg en de A-50 in Brabant. Omdat Maij-Weggen een meningsverschil lijkt te hebben met minister Kok (Financiën) wil de WD volgende week in een Kamerdebat opheldering vragen. De WD-Kamerleden De Korte en Jorritsma willen dat het kabinet de eenmalige opbrengst van de aandelen (naar schatting drie vier miljard gulden) hoe dan ook 'duurzaam' besteedt. De opbrengst mag in de visie van de WD niet worden gebruikt om het financieringstekort in 1994 terug te brengen, 'want daardoor zullen noodzakelijke bezuinigingen naar het volgend kabinet worden doorgeschoven.' Den Haag - De officiële berekeningen over de ammoniak die door mest in de lucht komt, kloppen niet. Dat bea.amt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieubeheer (RIVM), die de cijfers voor minister Alders (Milieubeheer) verzamelt. De WD heeft inmiddels Kamervragen gesteld aan de bewinds lieden Alders en Bukman (Landbouw). In het weekblad De Boerderij erkent het RIVM deze week dat bij de berekeningen geen rekening is gehouden met het emmissie-arm uitrijden van mest en het feit dat veel mest in verzuurde gebieden elders wordt uitgereden. Daardoor zouden de ammoniakcijfers in veel gemeenten te hoog zijn. Utrecht - De Nederlandse bevolking is goed beschermd tegen het poliovirus. Dat komt zowel door verworven afweer als doordat mensen buiten de risicogroepen (veel niet-gevaccineer- den) niet of nauwelijks aan het virus worden blootgesteld. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in december in opdracht van de geneeskundige hoofdinspectie heeft uitgevoerd bij ruim 3.100 mensen. Bij slechts acht jongeren kon het virus worden aangetoond. Zeven van hen horen bij groeperingen die om godsdienstige redenen vaccinatie weigeren. De achtste was wel gevaccineerd maar raakte door contact met niet-ing'eënten toch besmet. In zo'n geval leidt de infectie volgens het RIVM echter niet tot ziekte. Groningen - Minister Ritzen (Onderwijs) vindt een vrijwillige ov-kaart voor studenten bespreekbaar. Het idee voor zo'n niet-verplichte kaart, de grote wens van de studentenorganisa ties, wil de minister aan de orde stellen tijdens de onderhande lingen met de openbaar vervoerbedrijven over een nieuw contract. Voorwaarde voor Ritzen is in elk geval dat de kaart niet duurder wordt dan nu. In reactie op uitspraken van de NS dat de kaart wel tweemaal zo duur zou moeten worden, zegt d*e minister dat 'de studenten nu wel genoeg voor hun reizen betalen'. Utrecht - De Utrechtse politie heeft de 23-jarige C.W. uit Utrecht aangehouden. W. ontsnapte op 20 februari uit het huis van bewaring in Zwaag. De man werd op heterdaad betrapt bij een inbraak in een restaurant aan de Oude Gracht in Utrecht. W. gaf bij zijn aanhouding aanvankelijk een valse naam op. De Utrechter, die overigens al in mei zou vrijkomen, wist vorige week te ontsnappen door zich aan een aantal aan elkaar geknoopte lakens uit een raam te laten zakken. Hij was, juist vanwege het vluchtgevaar, opgesloten in een isoleercel. Maastricht - De 38-jarige Heerlenaar Ricardo de Ia B. hoorde gisteren voor de Maastrichtse rechtbank levenslange gevange nisstraf tegen zich eisen. De la B. wordt verdacht van moord, het medeplegen van twtee moorden, twee pogingen tot moord, twee mislukte bomaansla gen en de organisatie van een overval op drugleverancier,s waarbij een drughandelaar om het leven kwam. Warnsveld - In de gemeente Warnsveld is gisteren een proef gehouden met de uitreiking van stamkaarten en distributiebon nen. De proef was bedoeld als landelijke training voor het geval in een tijd van voedselschaarste de Noodwet Voedselvoorziening in werking moet treden. Volgens burgemeester mr. M. van Vught is de proef geslaagd, hoewel de opkomst iets onder de verwach ting bleef. Van de tweeduizend mensen die een oproep hadden gekregen, gaf 73 procent daaraan gehoor. Gehoopt was op 80 procent.

de Stem | 1993 | | pagina 3