ïsrcr- OVERIGENS Voedseldroppings uiterste middel om hongerenden te helpen 'Gecoördineerde aanpak Europees vreemdelingenbeleid nodig' Jack Kevorkian is eenzame pionier van euthanasie in VS DE STEM rp&gx* Anna DE STEM- Geslaagde p Ergernis bij over uitsprs Voedseldrop ACHTERGROND Elektrische auto Salaris de stem V DE STEM DONDERDAG 25 FEBRUAR11993 Onlangs stond in de Stem een artikel over elektrische au to's. Daarin werd een recent onderzoek van het Centrum voor Energiebesparing te Delft aan gehaald. Uit dat onderzoek zou blijken dat de elektrische auto duurder was en zeker niet minder vervuild dan een benzine-auto. Dat kwam vooral door het feit dat voor het opladen van de ac cu's electriciteit uit het net gehaald werd. Nadat ik het onderzoek zelf opgevraagd had en bestudeerd bleek dat dit onderzoek zeer onvollle- dig geweest is. De onderzoekers zijn verge ten om te berekenen welke milieuvoordelen er zouden ontstaan indien de accu's met zonnecellen opgeladen wor den. Desgevraagd deelde één van de onderzoekers mee dat de milieuvoordelen ten op zichte van de benzine- en gasmotor dan erg groot zou worden. De kosten zouden evenredig nadelig zijn. De na delen van een elektrische stadsauto zouden dan blijk baar alleen van financiële aard zijn. Als we ons daarop concentreren dan blijkt ver der dat een groot deel van de kosten bestaan uit opgelegde belastingen zoals BVB (Bij zondere verbruiks Belasting) en dergelijke. Als de regering dus echt iets aan het milieu wil doen dan moeten ze de belasting op milieuvriendelij ke producten afschaffen. Als ze dat doen dan komt de vraag naar elektrische auto's met door zonnecellen gevoede oplaadstations vanzelf op gang. Ik ken zó twintig perso nen die staan te trappelen om mee te doen mits de prijs niet zo waanzinnig opgedreven blijft. De markt is groot. Uit onder zoek is gebleken dat circa 1 miljoen auto's minder dan 20 kilometer per dag rijden en vooral in de steden zelf blij ven. Überhaupt rijden alle 5 miljoen auto's in Nederland gemiddeld maar 45 kilometer per dag. Als die 1 miljoen stadsauto's allemaal elek trisch worden dan wordt de lucht in de stad stukken aan trekkelijker en hoeft de schooljeugd op hun fietstocht naar school geen diesel- of benzineluchten te happen. Welke schade wordt daardoor veroorzaakt en wat kost dat niet? Waarom is dat niet ver rekend bij de studie's over elektrische auto's die alle maal zo negatief uitkomen? Integrale studie's zijn blijk- 7, Beenhri ewerken- P..M "en °P rijm. uölicat/e betpten( nj- dn baar te moeilijk. Enfin. Als straks de energie van zonne cellen evenveel kost als de netstroom en de lichte elek trische auto's, ze hoeven ten slotte niet zo zwaar te zijn omdat ze niet meer dan 50 km/u rijden, ontwikkeld zijn dan zullen ze een normaal straatbeeld worden. Alle niet integrale wetenschappelijke studie's ten spijt. Zij zorgen alleen voor een vertraging met een jaar of tien. Breda B. Boer Het IPO vindt het onjuist dat Lubbers een streep haalt door de aangekondigde salarisver hoging van gedeputeerden van de provincie van, schrik niet, 18.000. Zij worden on derbetaald zeggen ze. Deze heren hebben een salaris van 133.000 per jaar en vragen daar bovenop nog eens 18.000 per jaar. Een schaamteloze vraag van deze heren in deze slechte tijd. En dan van overheidswege maar prediken dat arbeid voor in komen gaat. Bij salarisverho ging van de arbeider wordt weken overleg gepleegd voor en over 'A of 1 procent. Als de heren vinden dat ze onderbetaald worden moeten ze maar opstappen. Laten ze zich het lot maar aantrekken van het DAF-personeel en ve le anderen die met 1.600.— per maand de straat op wor den gestuurd zonder sociaal plan. Dus die mensen moeten gaan leven van 18.000 per jaar; het bedrag wat deze heren bovenop hun salaris van 133.000 vragen. Een schaamteloze vraag van een overheid die bezuinigingen predikt, want als deze heren een salarisverhoging krijgen, gaan wij weer wat provincia le opcenten betalen voor hun vorstelijk salaris. Made L. van Gils Een loket op het stadskantoor. Geboorteaangiften staat erboven. Ervoor drie zenuwachtige vaders. Stefan blijkt het eerste knaapje gedoopt te moeten worden. Het dochtertje van nummer twee heet Stefanie. De derde stamt uit een familie die niet met de tijdgeest meegaat: Jan-Karei luidt de roepnaam. Dubbele namen zijn uit. Het zijn nu Stefans, Michaels en Marks. In 1961 waren dat nog Jan, Pieten Henk. Meisjes zijn wat conservatie ver. Weliswaar hebben Bep en Marietje het af moeten leggen tegen Stefanie, Laura, Lisa en Susan, maar de populairste naam uit '61 heeft zich met een kleine aanpassing kunnen handhaven: Anna in plaats van Annie. Zuster Anna ziet nog steeds iets komen. CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, @01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: S 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Voedseldroppings moeten de hongerende bevolking in het oosten van Bosnië uit de ergste nood helpen. De geschiedenis heeft echter geleerd dat dergelijke droppings niet zonder gevaar zijn voor alle betrokkenen, omdat de lukraak-factor zo'n grote rol speelt. Niet iedereen is daarom even enthousiast over de voorgenomen broodbombardementen op Bosnië. Door onze redacteur Paul de Schipper De operatie 'Manna voor Bosnië' kan beginnen. De Vere nigde Naties hebben gisteren groen licht gegeven voor voed seldroppings in ex-Joegoeslavië. Broodbombardementen vanaf vier kilometer hoogte moeten honderdduizend Bosniërs van de hongerdood redden. Hulpor ganisaties vragen zich echter af of het middel niet erger is dan de kwaal. „Mensen kunnen daar nu dood- gebombardeerd worden met eten. Dat hebben we bij de Kurden gezien, daar vielen er doden." Directeur De Milliano van Artsen zonder Grenzen stond erbij en zag dat al een keer gebeuren: op de grens van Irak en Turkije, eind mei 1991. Geen wonder dat hij wat cy nisch is over deze nieuwe VN- actie. „Bovendien", zegt hij, „zijn die droppings door Ameri kaanse vliegtuigen maar een druppel op een gloeiende plaat." De geschiedenis leert dat voed- Voedseldropping in oosten van Bosnië Voedselpakketten worden op golfijzeren pallets van 1 x 1,2 meter over rails uit het vliegtuig geschoven. De parachute opent zich daarna automatisch De droppings zullen, i.v.m. beschietingsgevaar, vanaf minimale hoogte van 300 meter geschieden. Onder normale omstandigheden is dit 180 meter. seldroppings riskante operaties zijn voor alle betrokken omdat de 'lukraak-factor' zo'n grote rol speelt. Vandaar ook dat voedseldroppings altijd een al lerlaatste alternatief zijn om hongerenden te helpen. Woordvoerder W. Hooglugt van de hulporganisatie Mensen in Nood in Den Bosch: „Het is absoluut een uiterste middel als alle andere middelen falen." Instanties die ervaring hebben met voedselsteun vanuit de lucht wagen zich niet aan cij fers, maar de indruk is gewet- De vracht vliegtuigen hebbende beschikking over een computer, die rekening houdend met omstandigheden zoals o.a.winden gewicht van de pallet, uiteindelijk het moment van de dropping aan geeft. Een pakket van 1000 kg valt met een snelheid van 100km/uur. tigd dat dikwijls niet meer dan 50 procent van het afgeworpen eten ook werkelijk in de daar voor bestemde maag eindigt. Hoe lager, hoe doeltreffender is de regel bij het uitwerpen van voedsel. Doeltreffend in de dubbele zin van het woord. Bij een lage vlieghoogte vallen geparachu teerde containers of zakken in een beperkt gebied. Bij de aan wezigheid van luchtafweer en onberekenbare dorpsrambo's zoals in ex-Joegoslavië is het voor piloten minder aantrekke lijk om als een schietschijf laag over te vliegen. Dus moet het van grotere hoogte. Het hoofd van de hulpoperaties van het VN-Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen in Sarajevo, Larry Hollingworth: „Bij droppings van 4.000 meter hoogte kunnen pakketten ge makkelijk bijna twee kilometer van hun doel terechtkomen." De eerste grote voedseldrop pings dateren uit de Tweede Wereldoorlog. Oudere Neder landers herinneren zich de ope ratie Manna, die op 24 april 1945 begon; een initiatief van de geallieerde generaal Ei senhower. Lancaster-bommen werpers wierpen tot 8 mei 2600 ton voedsel af boven hongerend west-Nederland. De bedoeling was dat het op vliegvelden zou worden gedropt. Maar in Rot terdam-zuid regende het in die dagen repen chococla in de dak goten. De dropping-zone, zuide lijk van de Maasstad, bleek zo drassig dat zelfs een paard en wagen er niet kon komen. „De dozen margarine vielen in wa ter, kroos en modder," aldus ooggetuigen. Evenzo bij Schip hol. Omwonenden vonden de opengebarsten zakken bas terdsuiker kilometers in de om trek. In de februari-dagen van 1953 was Nederland opnieuw het to neel van een voedseldropping. Zierikzee kreeg, ongevraagd, een twee dagen durend brood bombardement te verwerken. Bij Brouwershaven vielen de jerrycans zoet water te pletter omdat ze zonder parachutes werden gedropt en bij Steen bergen sneuvelde een bus, om dat een vliegtuig gevulde zand zakken omlaag gooide. Boer J. Verolme uit het destijds ondergelopen Oude Tonge is een van de weinige Nederlanders die een voedseldropping aan den lijve ondervond en het maar net overleefde: „Ze hebben me in '53 bijna doodgegooid met een zak broden. Ik was onder weg om een dijkgat te helpen dichten toen een vliegtuig plot seling met broden begon te gooien." Eind jaren '60 ontdekten hulp organisaties het vliegtuig als middel om door rampen of oor logsgeweld geïsoleerde bevol kingsgroepen van de honger dood te redden. Ze gebruikten in eerste instantie de luchtbrug als voorlaatste mogelijkheid. De eerste grote luchtbrug in de ge schiedenis is de bevoorrading van Berlijn in 1948, aan het begin van de Koude Oorlog. Anno 1993 vliegen in het Afri kaanse Mozambique Russisi- sche Anatovs dagelijks naar af gelegen stoppelvelden om daar hun lading graan te lossen en weer te vertrekken. Nederland se paters van de congregatie der Heilige Harten in Bavel doen in Mozambique hetzelfde met klei ne vliegtuigjes. Plaatselijke op perhoofden komen op de fiets naar de landingsbaan. Staan ze daar niet te zwaaien, dan is het onveilig en landen de paters niet. Vanuit de Kenyase hoofdstad Nairobi dirigeert de Lutheran World Federation (LWF) al en kele jaren een groep 'manna-pi- loten'. Zij onderhouden met Hercules-vliegtuigen een lucht brug op door rebellen belegerde Zuidsudanese stad Juba, een stad waar 300.000 mensen al drie jaar op de rand van een hongersnood verkeren. Coördinator Koepp van de L\yp verzorgde in mei 1991 een drop. ping in de moerasgebied van zuidoost-Sudan toen daat 40.000 gevluchte Etiopiërs dreigden te verhongeren en luchtbrug onmogelijk bleek. Mensen in Nood in den B< financierde die operatie. „Dat ging wèl goed," herinnert Hoog. lugt zich, „vooral omdat we van tevoren wisten dat er beneden mensen waren die voor de ver- deling zorgden." In het met honger bedreigd Bosnië maken de dorpsrambo's met hun loshangende wapens, een luchtbrug te riskant. Van^ daar het idee om het eten dan maar omlaag te gooien, ook heerst er op de grond een totale wanorde. De gang van zaken met de in- middels niet meer tellen be standsovereenkomsten heeft be wezen dat toezeggingen van 'krijgsheren' op zijn zachtst ge- zegd gewantrouwd moeten wor den. De leider van de Bosnische Serviërs, Karadzic, heeft de vei ligheid van de Amerikaanse vliegtuigen gegarandeerd: „De Serviërs zullen nooit schieten op een Amerikaans vliegtuig. De moslims zullen dat wel doen." „Een linke operatie," vindt men bij Artsen Zonder Grenzen. Di recteur De Milliano: „De men sen krijgen niet alleen de spul len letterlijk op hun hoofd, maar het grote probleem is dat het niet de juiste reactie is op de situatie. De bevolking wordt er belegerd en beschoten door Ser viërs. Je geeft mensen te eten, maar geen bescherming. Ze worden dan met een volle in plaats van met een lege maag worden doodgeschoten." De Belgisch koninklijk commissaris voor het migrantenbeleid, Paula D'Hondt heeft gisteren afscheid genomen. Het commissariaat is erin geslaagd een beleid te ontwikkelen, waarmee de Belgische regering verder kan. Maar het vreemdelingenbeleid vereist een Europese aanpak, vindt de scheidend commissaris. Door Bert Schampers Bij haar afscheid als koninklijk commissaris voor het migran tenbeleid in België heeft de Vlaamse politica Paula D'Hondt gisteren gepleit voor een ge coördineerde Europese aanpak van het vreemdelingenpro bleem. Het Belgische EG-voorzitter schap moet volgens haar in de tweede helft van dit jaar werk maken van de integratie van migranten en een humaan Eu ropees beleid voor de beheer sing van migratiestromen. Paula D'Hondt werd in maart 1989 werd zij benoemd tot ko ninklijk commissaris voor het migrantenbeleid. Aanleiding was de onverwacht grote stem menwinst van het extreem rechtse Vlaams Blok bij de ge meenteraadsverkiezingen van oktober 1988 in Antwerpen. Bij de presentatie van haar eindrapport, gisteren in Brussel, constateerde mevrouw D'Hondt dat het commissariaat erin is geslaagd, ondanks alle moeilijk heden, de structuren te beïn vloeden en een beleid te ont wikkelen, waar de regering mee verder kan. Het idee van een commissariaat - niet gebonden aan een minis terie - werd aanvankelijk nogal "sceptisch bekeken. De benoe ming van mevrouw D'Hondt werd gezien als een troostprijs voor de nu 66-jarige Oost- vlaamse. Ze was immers in het kabinet van Martens buiten de boot gevallen en moest genoe gen nemen met een volgens haar collega's minderwaardig baan tje. Het commissariaat moest in het begin met tal van praktische problemen afrekenen. Een eigen kantoor ontbrak, evenals de noodzakelijke financiële midde len. Paula D'Hondt maakt zich onder meer sterk voor stemrecht voor migranten in België. fotode stem/johan van gurp De eerste nota van de konink lijk commissaris, over de inte gratie van migranten in de Bel gische samenleving, verdween in november 1989 ongelezen in de bureaulade van de meeste politici. Toen in mei 1991 ernstige mi grantenrellen uitbraken in de Brusselse gemeenten Vorst, Mo lenbeek en Sint-Joost, werd het commissariaat gekwalificeerd als een overbodig instrument, dat er blijkbaar niet in was gelaagd de opstand van de tweede en derde generatie Turkse en Marokkaanse jonge ren te voorkomen. Maar Paula D'Hondt vocht te rug. Zij verweet de politici hele maal geen interesse te tonen in het vreemdelingenprobleem. „Nog geen vijf ministers hebben mijn rapport hebben gelezen. Hoe wil je dan dat er een con crete oplossingen komen?", zei ze in 1991 boos voor de televi siecamera's. De rellen bleken een keerpunt te zijn. Er kwam enerzijds meer waardering voor Paula D'Hondt, anderzijds vreesde het Vlaams Blok blijkbaar haar in tegratie-inspanningen zo, dat de partij een ware hetze begon tegen de commissaris. Het werk van de commissaris en haar team wordt nu voortgezet door het 'Centrum voor gelijk heid en racismebestrijding', een instelling die door de Belgische regering in het leven is geroe pen. Paula"1 "D'Hondt, die in 1Ö92 maar liefst 302 toespraken hield over het integratie, racisme en extreem-rechts, kijkt met zorg naar de toekomst. „Wij zijn in onze opzet geslaagd, maar het is de vraag hoe de Belgische poli tici met onze aanbevelingen omgaan. Ik blijf ook angstig voor Europa en België, al hoop ik dat het gezond verstand van de Belgen zal zegevieren in de benadering van extreem-rechts. Extremisme brengt slechts kommer en kwel, dat zien we dagelijks in Joegoslavië." Volgens mevrouw D'Hondt heeft België op het gebied van racismebestrijding en integratie een stap voorwaarts gezet. „We zijn op Europees vlak een part ner van formaat geworden een partner waarnaar wordt ge luisterd. Het komt er op aan dat werk voort te zetten." Paula D'Hondt maakt zich ver der sterk voor stemrecht op meentelijk niveau voor migran ten. „Je kunt in Europa niet om deze groep van 7 miljoen men. sen heen." Een voorstel van dt Vlaamse minister Demeesteron migranten in België stemrecht te verlenen, stuitte vorig jaar op hevig verzet van bijna alle poli tieke partijen. Preritier Dehaene moest gisteren toegeven dat stemrecht 'vroeg of laat iets is waar we niet omheen kunnen.' Toch vindt hij de politieke rech ten van migranten op dit mo ment geen prioriteit. Migrantenorganisaties in B< hebben met overwegend met te leurstelling gereageerd op het vertrek van de koninklijk com missaris, al vinden sommigen dat Paula D'Hondt de afgelopen vier jaar ook te veel de nadruk heeft gelegd op de plichten van de migranten, zonder eerst werk te maken van hun rechten. In Amerika is euthanasie zo'n taboe dat het hele onderwerp tot voor kort zelfs niet in de wetboeken voorkwam. De enige arts die er Openlijk voor uit komt dat hij patiënten uit op hun verzoek uit hun lijden helpt, is Jack Kevorkian. Een nurkse man wiens activiteiten vaak het averechtse resultaat hebben dat ze 'menswaardig sterven' in Amerika steeds moeilijker maken. Door Mare de Koninck OVER ZOIETS als wettelijk ge regelde euthanasie kunnen Amerikanen slechts, maar wel volop, in de kranten lezen. De kranten immers en de andere media in de VS verhalen de laatste tijd volop van de nieuwe euthanasiewet in The Nether lands. Zoals ze ook kond doen van homoseksuelen in het Ne derlandse leger en van spuiten ruil voor drugsverslaafden in dat kleine exotische land aan de Noordzee. Mensen die in Amerika verkie zen vervroegd te sterven omdat ze ondraaglijk lijden, moeten voor hulp-bij-zelfdoding te recht bij een eenzame euthana- sie-pionier in de noordelijke deelstaat Michigan (waar overi gens grote concentraties wonen van Amerikanen van Neder landse komaf). Zijn naam is dr. Jack Kevorkian en hij is al jaren de meest omstreden arts in de Verenigde Staten. 'Arts' is intussen misschien te veel gezegd, want sedert no vember 1991 is dokter Kevor kians vergunning om de artsenij te praktiseren opgeschort. De 'zelfmoorddokter' zoals hij Kevorkian met zijn 'zelfmoordmachine'. wordt genoemd, heeft daarom geen toegang meer tot de che micaliën (sodium pentothal en potassium chloride) die hij te voren placht te gebruiken om zijn patiënten die daarom vroe gen uit hun misère te verlossen. En dus gebruikt de dokter uit Royal Oak, Michigan, sedert dien een 'suicide machine'. En dus stierven vorige week twee kankerpatiënten, Jonathon Grenz en Martha Ruward uit Californië, als volgt: onder toe zicht van dr. Kevorkian trokken zij met een touw, dat bevestigd was aan een van hun vingers, een klep open van een gasfles gevuld met koolmonoxide. Via een plastic buis stroomde het gas in hun longen. Na twintig minuten kon de arts hun dood vaststellen en belde hij, zoals hij inmiddels gewend is te doen, de lokale politie in zijn district ten noordwesten van Detroit. De agenten maak ten proces-verbaal op en de ad vocaten van de zelfmoorddokter gaven de gebruikelijke perscon ferentie. Het is niet dat 'geassisteerde zelfmoorden' in de praktijk van de 66-jarige huisarts Kevorkian aan de orde van de dag zijn. In de afgelopen anderhalf jaar heeft hij, zorgvuldig als hij in overleg met patiënt en familie te werk gaat, er vijftien uitge voerd. Maar ook een serie van vijftien maakt de vijftiende in zekere zin tot routine, ook al is elke voorgeschiedenis en uitein delijke euthanasie van elke pa tiënt uniek en van een autono me tragiek. En de eerste paar van de vijftien gevallen hebben zoveel publiciteit in de gehele Verenigde Staten afgedwongen, dat er bij de vijftiende een on vermijdelijke verdoving van de publieke aandacht is ontstaan. Maar geenszins is zulke verdo ving ontstaan bij de ontelbare Amerikanen die uitzichtloos en pijnlijk ziek zijn, die van dr. Jack Kevorkian hebben verno men, die een einde willen ma ken aan hun leven en die niet weten hoe te handelen. Al zul len er ook elders in de VS artsen bereid zijn euthanasie te geven aan terminaal zieken, het taboe in het land is zo groot dat zulke medici anoniem blijven en pa tiënten zelf het onderwerp meestal niet te berde durven brengen. Het resultaat is een dagelijkse stroom van smeek brieven en -telefonades uit alle uithoeken van Amerika naar 's lands enige 'openbare' zelf moorddokter. Zo absoluut is het euthanasie- taboe dat, paradoxaal genoeg, hulp verlenen tot zelfmoord tot voor kort in bijna alle deelsta ten van de VS niet eens verbo den was. Het hele onderwerp kwam immers niet in de wet voor. Dat is inmiddels, als ge volg van Kevorkians openheid terzake, grondig veranderd. In 29 van de 50 Amerikaanse deel staten zijn de afgelopen jaren en maanden wetten aangeno men die medici en anderen ver bieden in suicide te assisteren. De dertigste staat die op het punt staat zulks te doen - de wet is aangenomen, maar treedt pas op 30 maart aanstaande in werking - is... Michigan. In feite hebben de activiteiten van Kevorkian dan ook het ave rechtse resultaat dat ze 'mens waardig sterven' in Amerika steeds moeilijker maken. En dat is niet op de laatste plaats het gevolg van de belabberde public relations die de roemruchte arts er persoonlijk op nahoudt. Hij is een in zichzelf gekeerde, wei nig charmante, man die zelden interviews geeft en zich nauwe lijks moeite getroost om princi piële tegenstanders van eutha nasie uit te leggen waarom hij denkt dat het goed is wat hij doet. Kevorkian neemt al gauw zijn toevlucht tot een uitdagende houding en tot het uitschelden van degenen - zoals de wetge vers in Michigan - die hem de voet dwars willen zetten. Enkel de New York Times is er de afgelopen -weken in geslaagd hem, en dan alleen nog telefo nisch, te interviewen. „Die poli tici zijn uit op het wettelijk verlengen van menselijke ellen de, uitsluitend om de barbaarse religieuze kliek te behagen", al dus de doker in die krant. Kevorkian zei ook dat hij door zal gaan met zijn euthanasie praktijk in Michigan nadat d< verbiedende wet - die een arts met maximaal vier jaar gevan genisstraf bedreigt - van kracht zal zijn geworden. „Die wet kan me niet snel genoeg komen. Laat de grote 'ontmaskering maar beginnen. In de rechtszaal zal dudelijk worden wat voor wrede gekken de wetgevers zijn." De advocaten van Kevorkian hebben meer gevoel dan de arts zelf voor de noodzaak politici en andere tegenstanders gedul dig op te voeden inzake het euthanasie-vraagstuk. De juris ten plegen daartoe in hun con tacten met de media te citeren uit de brieven die Kevorkian krijgt en die enig inzicht geven in het onbeschrijfelijke en ho peloze lijden dat sommige zie ken langdurig moeten doorma ken. In Michigan en elders blij ken die educatieve pogingen succes te hebben. Uit de meest recente enquêtes blijkt dat een meerderheid van de Amerika nen weinig waardering h voor dr. Kevorkian persoonlijk, maar wel instemt met het soort hulp dat hij biedt. Als de 'suicide doctor' spoedig inderdaad voor zijn rechters z staan, kan zijn proces mogelijk de euthanasie-discussie in Ame rika eindelijk bovengronds ha len. Met alle gevaar voor de hysterie waarmee in Amerika op elk gevoelig maatschappelijk en moreel terrein opponenten elkaar te lijf plegen te g Maar ook met nieuwe hoop voor de talrijke Amerikanen die in het werk van hun helaas wat zonderlinge held dr. Jack Ke vorkian een nog eenzame stap zien die heel Amerika met hem zou moeten zetten. yan onze verslaggeefster Breda - De van oplichting verdachte zakenman Jan de Jfuijper is afgelopen vrijdag door de rechtbank in Breda failliet verklaard. jjet faillissement werd aange vraagd door mevrouw E. van Deurzen uit Roosendaal. Van Deurzen is een van de schuldeisers van de zakenman, die binnenkort voor de recht bank in Breda moet verschijnen voor oplichting. pe vrouw, met wie De Kuijper Amb moe van leiddi l proce oktober :rd de zaken Van onze Haagse redactie Den Haag Een proefproject hun directe chef ziek dagen bezoek kregen goed uitgepakt. Het ziekteverzuim met 24 Het proefproject is van 1991 tot oktober 1992 uitgevoerd onder 4600 ambtenaren bij ministeries van algemene zal._.. binnenlandse zaken en financie- en. Vroeger moesten ambtenaren zich bij een secretariaat ziek melden en kregen ze na 10 of 14 dagen een briefje van de Be drijfsgezondheidsdienst. Volgens de leider van het proefproject, C van de Heuvel, waren er zelf: afdelingen waarbij de zieke ambtenaren na het bellen var een speciaal telefoonnummer door middel van het intoetsen van cijfers konden doorgegeveijj dat ze ziek waren. Door het management in te schakelen bij het registreren var het ziekteverzuim en nauw sa men te werken met de Bedrijfs gezondheidsdienst, zijn verbluf fende resultaten bereikt. Het lagere ziekteverzuim heef bij Binnenlandse Zaken in eer jaar tijd een besparing van ééi miljoen gulden opgeleverd. Ii totaal is de besparing 4,5 miljoei gulden. Het proefproject bij d< drie ministeries is inmiddels om gezet in een definitief project De Bedrijfsgezondheidsdiens overlegt met de andere ministe Groen Links: gesprol Van onze Haagse redactie Den Haag - WD, PVDA en de vakbeweging, aan uitspra tie van de wao. Lubbers zegt in het blad 'Di Werkgever' van het NCW dat c werkgevers geen afspraken mod ten maken met de bonden ovq de reparatie van de wao en dl zij desnoods moeten aanstur£| op een conflict met de werkm mers. Kamerleden Brouwer e Rosenmöller (beiden Groq Links) willen nu van premii Lubbers weten of hij zijn ui spraken namens het hele kabin heeft gedaan. Als dat zo is, wi len zij weten wanneer het kab net hiertoe heeft besloten. De reparatie van de wao sta bij veel cao-onderhandelingi centraal. Werkgevers in de m taal willen niets weten van cc lectieve herverzekering. De bo den hopen op meer succes in DE VERENIGDE STATEN heb gehouden van het conflict in smeekbeden om hulp van dt geen gehoor gegeven, het v schap om zich intensiever me gehonoreerd. De nieuwe president Clinton oordeel te komen, maar daari standpunten voor de dag. gemeenschap verklaarde hij willen vervullen in het stre uitzichtloze, smerige oorlog heeft. Clinton heeft woord gehoude De Verenigde Staten geen nood van tienduizenden hor alle waarschijnlijkheid zullen kaanse vliegtuigen hun voede Het Amerikaanse plan heeft De Verenigde Naties hebbe steld. Secretaris-generaal B Amerikaanse solo-actie het Franse en Britse VN-function ken over de kwestbare positi het oorlogsgebied bevinden, alleen Turkije en Pakistan de den. Ondanks alle secpsis zetten van derde landen. Een tere voormalig Joegoslavië is zc talloze goed onderbouwde t Pen. Maar wat schiet de hoi mee op? De internationale gemeens Machteloos en gefrustreerd, andere op onwil strandt, gr bevolking. Wellicht leidt de die passiviteit wordt doorbro Wanneer dat niet het geval tevreden gevoel dat door hongerlijdende medemenser

de Stem | 1993 | | pagina 2