RO :aal .and Autoverzekering duurder KRK 3.79 2.50 6.98 9.95 IETS TE VIEREN Vrouwen grensarbeiders hebben recht op meer aow Debutant Overmars maakt eerste doelpunt Defensie annuleert milj oenenorder DAF Oranje: VS blijven in zicht Ontvoerde Dimitri na drie jaar weer terug bij moeder Vrouw en stiefzoon bekennen moord op Teun van Nordennen Verzekeraars willen premie met 12 tot 15 procent verhogen VN-voertuig Nederland in Bosnië aangevallen -W 1,29 38,98 11,89 10,35 léffr 15,19 m- 8,99 m 1,99 W 15,45 Overdamstraat ROOD DJ ES ROODJES en - 3 betalen!! TAARTJE Van de Wijnckel noet opstappen' 'C Hooftprijs oor Komrij ialburgse vrouw net polio besmet Wintersporters ewaarschuwd oor vertraging Eerste regeling wao in bedrijf Telefoonnummer KNMI veranderd Geen F-16's in Bosnië nodig IN DEZE KRANT: Merijntje Ongeloof en woede bij vakbonden Vrouw kleedde zich 18 jaar als generaal Volop leven in watersport U 1993 X 55 mix ak, mer GRATIS ml 43^9" 9,95 lm it5 Ice bellen 06-0225588. Snoeperij - chocolaterie - kaas - noten 01140-15038 Woensdag: DE kilo erdag t/m zondag ES 100-gr. 1.65 LADE 100 gr. 1.65 100 gr. 1.65 100 gr. 1-85 100 gr. 1.75 lagers ook uw poelier ^pjes 100gr. 98 it: I: Specialiteiten- f 4"f| rt-f restaurant Keuken open van 12.00-22.00 uur Grote parkeergelegenheid Oosterhoutseweg - Teteringen - 076-7133811 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang DONDERDAG 25 FEBRUARI 1993 I I I I I ardenburg - Het Aardenburgse ladslid Westphaal van D66 indt dat wethouder R. van de ijnckel maar moet opstappen. ]s hij dat doet dan keert de tstuurlijke rust in de Kikker- ad weer terug. Westphaal rea- ert op de brief van de staatsse- ïtaris van Binnenlandse Za- en. Die is niet gelukkig met de lestuurlijke gang van zaken in ardenburg. ,ZIE ZEELAND - C1 tasterdam - Gerrit Komrij lijgt de PC Hooftprijs 1993 nor letterkunde. De prijs omvat 0 gulden en een oorkonde, erder wordt 50.000 gulden be- jiikbaar gesteld voor een speci- ek doel dat verband houdt met iet bekroonde werk. De prijs #rdt eind mei uitgereikt. Kom- ijis zeer 'verguld' met de prijs. IZIE GIDS - Dl lijk en Aalburg - Bij een vrouw i Wijk en Aalburg is polio ge- jnstateerd. Volgens de Bredase IGD had de vrouw zich om ligieuze niet laten inenten. Ze eeft een gezin met acht kinde- ra. De school waarop de kinde- o zitten is ingelicht. Dm Haag - Wintersporters die tomend weekeinde vertrekken laar Oostenrijk moeten in dat land rekening houden met ver- Dagingen. Het oosten van Oos tenrijk is getroffen door extreem winterweer. Zware sneeuwval en sneeuwstormen hebben de we- vrijwel onbegaanbaar ge maakt, meldt de ANWB. fiburg - Het Tilburgse papierbe- drijf De Hoop is de eerste indus triële onderneming die de uitke- voor toekomstige arbeids- mgeschikten aanvult tot 70 pro tent van het laatstgenoten loon. Om deze aanvullende verzeke- te betalen zijn de werkne mers akkoord gegaan met een •e loonsverhoging dan was voorzien. Utrecht - Het KNMI verandert met ingang van 1 maart de num mers voor telefonische weerbe richten. De weerberichten zijn uur per dag te bereiken via de nummers 06-9771 (landbouw, bouw, luchtvaart en zeevaart) en #6-9775 (toerisme en recreatie). Het algemene weerbericht via 8003 wordt uitgebreid. Den Haag - De kans dat Neder landse F-16-'s over enkele dagen Amerikaanse voedseldroppings vanuit de lucht boven Bosnië- Hercegovina zullen escorteren, 'ijkt uiterst klein. De Amerika nen willen het karwei naar ver luidt zelf klaren. Het Nederland aanbod blijft wel geldig. ZIE ACHTERGROND-A2 ZIE BUITENLAND-A4 VANDAAG 4 KATERNEN Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Consument Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D deel E E2 DAFensie Van onze correspondente Roosendaal - Enkele tienduizenden vrouwen, van wie de man tussen 1957 en 1985 in het buitenland heeft ge werkt, hebben recht op meer aow. Hoewel de Centrale Raad van Beroep nog geen definitieve uitspraak heeft gedaan verwacht de Bouw- en Houtbond van de FNV dat de betrokken vrouwen hun geld zullen krijgen, als ze daar om vragen. Tot 1985 bouwden alle vrouwen van wie de man in het buitenland pensioenpremie betaalde, geen Nederlands aow-recht op. Dat betekent dat deze vrouwen voor ieder jaar dat hun echtgenoot in het buitenland heeft gewerkt, twee procent op hun aow worden gekort. In 1985 is deze bepaling vervallen. Sinds dien bouwen beide echtgenoten zelfstan dig recht op aow op. Het Europese Hof van Justitie heeft reeds in juli 1991 bepaald dat de regeling van vóór 1985 discriminerend is. De vraag of alsnog de volledige aow moet worden toegekend heeft het Hof overge laten aan de Raad van Beroep in Den Bosch. Die heeft in drie zaken een voor de vrouwen positieve uitspraak gedaan. De Sociale Verzekeringsbank (SVB), die het geld moet uitkeren, is hiertegen in hoger beroep gegaan. De zaak ligt nu ter beoordeling bij de Centrale Raad van Beroep, die binnenkort uitspraak doet. „Ik verwacht dat de raad beslist dat de betrokkenen alsnog hun geld krijgen," zegt districtshoofd Lenting van de Bouw en Houtbond FNV. „Het gaat om hoge bedragen. Stel dat een echtgenoot tien jaar in België heeft ge werkt. Dan is de vrouw tien keer twee procent op haar aow gekort. En dan te bedenken dat het om tienduizenden men sen gaat." Volgens J. Platsehorre, juridisch beleids medewerkster van de SVB, gaat het om ongeveer 22.000 mensen. „Dat is een globale schatting. Om hoeveel geld het precies gaat, kan ik niet zeggen. Maar je kunt wel nagaan dat we hier toch over miljoenen praten." Het totaal uit te betalen bedrag is ook afhankelijk van de vraag of de vrouwen in die periode zelf een baan hadden of dat ze huisvrouw waren. De FNV roept alle betrokkenen op om een brief te schrijven naar de Sociale Verzekeringsbank. Hierin moet men ken baar maken dat men het niet eens is met de korting op grond van de uitspraak van het Europese Hof. Debutant Overmars (links) maakt het eerste doelpunt tegen de Turken. FOTO ANP Van onze verslaggevers Eindhoven/Den Haag - Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (Defensie) heeft bij DAF Special Products orders ter waarde van enkele tientallen miljoenen guldens geannuleerd. De vakbonden zijn woedend, de WD heeft Kamervragen gesteld. Het zou gaan om de levering van 220 takelwagens en tankwagens. Volgens Defensie is door de in krimping van het leger minder materieel nodig. FNV-bestuurder Kooien is 'on aangenaam verrast' door de ac tie van Van Voorst tot Voorst. Vooral omdat de staatssecretaris onlangs nog welwillend een ver langlijstje van negen punten ten aanzien van Special Products in ontvangst nam van de onderne mingsraad en de Industriebond FNV. „Dit is natuurlijk het slechtste wat er kon gebeuren. Het wordt zo ontzettend moeilijk voor de Special Products een koper te vinden", aldus Kooien. Hij wijst erop dat ook het nieu we DAF door de annulering schade kan oplopen. „Het is vreemd dat de ene minister geld geeft, terwijl de andere bewinds man orders annuleert." Van Voorst tot Voorst zegt in een reactie dat hij duidelijkheid wil scheppen voor de nieuwe eige naar van DAF Special Products. Defensie zal blijven onderhande len met Special Products over toekomstig bestellingen. Voor het versnellen van orders ziet Van Voorst tot Voorst geen mo gelijkheden, maar 'onze sympa thie voor het bedrijf is er.' De staatssecretaris heeft de di rectie en de bewindvoerders van DAF afgelopen weekeinde op de hoogte gesteld van de annulering van de twee reeds lopende or ders. De bewindvoerders stellen op dit moment pogingen in het werk om DAF Special Products, dat zich vooral bezig houdt met de produktie van militaire voertui gen en onderdelen, in afgeslank te vorm te verkopen; onderhan delingen zijn al begonnen. Van onze verslaggever Utrecht - Het Nederlands elftal heeft gisteravond tegen Turkije gedaan wat het moest doen om uitzicht te houden op de eindronde van het WK van 1994: winnen. Oranje klopte in Utrecht de Turken met 3-1. Bij rust leidden de Nederlanders al met(2-l dankzij treffers van Overmars en Witschge. Kort na de pauze scoorde uitblinker Witsch- ge het verlossende derde doelpunt. Nederland staat nu na vier duels op een puntentotaal van vijf. Koploper Noorwegen, Engeland en Polen hebben echter nog altijd twee verliespunten minder dan de mannen van bondscoach Dick Advocaat. Oranje moet eerste of twee eindigen om verzekerd te zijn van deelname aan de eindronde, die volgend jaar in de Verenigde Staten gespeeld wordt. Nederland, gestart met een driemans-achterhoede kwam gisteravond snel op voorsprong (Overmars op aangeven van Jonk), maar vervol gens ging er veel mis. Johan de Koek veroorzaakte ongelukkig een strafschop, waar Feyyaz wel raad mee wist. Na de rust koos de Nederlandse bondscoach voor meer zekerheid. Frank de Boer nam de plaats in van Van Vossen. ZIE SPORT-B1 Bij K.R.K. KURKVLOEREN al meer dan 10 jaar uw kurkexpert op het vertrouwde adres GINNEKENWEC 18 BREDA In de maanden februari en maart nu ELKE 10e M2 KURK GRATIS Van zowel de klassieke, de kleuren- als de moderne collectie. Bel nu voor onze gratis kleurenfolder 076-1490501 NATURAL FLOORING of fax: 013-357117 g Lissabon - Een Portugese vrouw die zich 18 jaar lang heeft voorgedaan ais gepen sioneerd generaal, en vijf jaar geleden met een wedu we in het huwelijk trad, is uiteindelijk tegen de lamp gelopen. Mevrouw Gomes verdween in 1974 spoorloos van het eiland Madeira vanwege een ongelukkige liefde. De ware identiteit van Go- mes, die altijd in uniform voorzien van onderscheidin gen rondliep, werd ontdekt toen de politie de generaal deze week aanhield, omdat die schulden aan de buren weigerde terug te betalen. De politie ontdekte dat er nooit een generaal met die naam in het Portugese leger had gediend. Toen zij aan een fysiek en psychisch on derzoek werd onderworpen kwam de aap uit de mouw. Van onze verslaggever Zandvliet - Na drie jaar zoe ken in tal van landen heeft Rita Dehandschutter (39) in het Belgische Zandvliet, net over de grens bij Ossend- recht, haar zoon Dimitri te rug. Het inmiddels zesjarige kind, dat medio december 1991 meegeno men werd door zij .i vader toen moeder Rita een echtscheiding in gang zette, is gevonden in Chili! Rita heeft jarenlang geen enkel idee gehad waar haar man en zoon verbleven. Aanvankelijk werd gedacht dat het tweetal in een van de Oost bloklanden zat. Als vrachtwa genchauffeur was de vader van Dimitri in die lar.den bekend. Bovendien werd een van de twee hon<jen, die hij samen met Dimi tri qok meenam, twee jaar gele den in Tsjechoslowakije terugge vonden. Waarom de vader eind 1991 zijn toen driejarige zoon en de twee honden ontvoerde? „Waarschijnlijk om mij een hak te zetten," zegt Rita. „Ik was •toen net begonnen met de echt scheidingsprocedure. Mijn ex- man, waarvan ik in 1991 tijdens zijn afwezigheid ben gescheiden, had toen bezoekrecht. Hij maak te daarvan misbruik door Dimit ri en de honden mee te nemen." Voor Rita begon daarna een enorme zoektocht naar Dimitri. Overal werd navraag gedaan. De contacten, die de man als vrachtwagenchauffeur had, wer den nagetrokken. Zelfs werd gedacht dat .vader en zoon in Canada verbleven. De vader had eerder al gezegd graag naar dat land te willen. Al het gezoek leverde echter niets op. Een paar weken geleden kwam er ineens een stuk duidelijkheid. De vader belde toen naar zijn familië in België. Hij vertelde buiten Europa te verblijven en was er trots op dat zijn kind al zo goed Spaans sprak. Naar aanleiding daarvan heeft het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken alle ambas sades in Spaanssprekende lan den ingeschakeld. De ambassade in Chili kwam er snel achter dat vader en zoon onder hun eigen naam in dat land ingeschreven staan en in het plaatsje Temuco, achthon derd kilometer ten zuiden van hoofdstad Santiago, wonen. Terwijl donkere economische wolken zich aan de kim verzamelen, ziet de organisatie van de Hiswa de toekomst met vertrouwen tegemoet. Er zit volop leven in de watersport. De trailersailer, een klein kajuitzeiljacht, is zelfs in volle opmars. ZIE CONSUMENT - DEEL D Amsterdam - De verzeke ringsmaatschappijen wil len dit jaar de premies voor auto- en brandverze keringen opnieuw fors ver hogen. De verhoging van de autoverze keringen zal ongeveer hetzelfde zijn als die vorig jaar is doorge voerd: 12 tot 15 procent. Volgens bestuursvoorzitter Jan sen van verzekeraar Delta Lloyd zijn de auto- en brandverzeke ringspremies structureel te laag. De premieverhoging is niet zo zeer nodig vanwege het aantal gestegen schadegevallen, want dat valt wel mee. De verzeke raars worden de laatste tijd vooral geconfronteerd met steeds hogere schadebedragen in het kader van de wettelijke aan sprakelijkheid (wa). Bij de all-risk verzekeringen speelt, vooral het stijgend aantal diefstallen een grote rol, zegt Jansen. Hij noemt het opvallend dat niet alleen meer dure auto's worden gestolen, maar ook veel meer middenklassewagens. In de brandverzekeringsmarkt hebben de maatschappijen te lij den onder een forse toename van het aantal grote schaden. Het wordt ook steeds moeilijker om rugdekking te vinden voor de verzekering van grote industriële projecten. Het aantal herverze keraars vermindert, de bedrijven moeten een groter eigen risico nemen bij veelal hogere premies en slechtere voorwaarden. Een ander probleem is volgens Jansen dat er in de schadeverze kering nog steeds wordt gestunt met de premies. Vooral kleinere maatschappijen kunnen lage premies-rekenen omdat ze door gaans geen verzekeringen aan bieden in gebieden met grote risico's, zoals de grote steden. Wisselvallig^^N^V Vandaag eerst kans op mist, daarna wisselend bewolkt en in de avond lichte regen. Vanaf morgen kouder met winterse buien. Van onze verslaggever Breda - De beide verdachten in de moord op Teun van Nordennen uit Meeuwen hebben bekend. Het gaat om Van Nordennens weduwe, de 39-jarige A.S., en zijn stiefzoon S. de S. (22). De vrouw heeft verklaard dat zij haar man met een vuurwapen heeft gedood. Op haar aanwij zingen heeft de politie het wapen ook teruggevonden. Het lag be graven op het land bij de woning van Van Nordennen in Meeuwen (gemeente Wijk en Aalburg). Onderzoek op het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk heeft aangetoond dat het gevonden pistool inderdaad het moordwa pen is. De vrouw heeft haar man ver moord op 17 januari. Het mis drijf is gepleegd in Zundert, op de plaats waar Van Nordennen zondags dood is aangetroffen. De stiefzoon heeft volgens de rijkspolitie bij de moord 'een nadrukkelijke rol' gespeeld. Het recherchebijstandsteam, dat tot acht mensen is terugge bracht, gaat verder om nog pre ciezer uit te zoeken welke rol beide verdachten op welk mo ment hebben gespeeld. Dat verder onderzoek richt zich tevens op het motief van de moord. Bekend is dat Van Nor dennen kort voor zijn dood had aangekondigd zijn echtgenote te zullen verlaten, omdat hij een relatie had opgebouwd met een vrouw uit Hank. De zegsman van de rijkspolitie district Breda wil niet ingaan op de vraag of de moord inderdaad een 'crime passionel' is geweest. Sarajevo (anp) - Een voertuig van een Nederlandse transpor teenheid die deel uitmaakt van de VN-vredesmacht in Bosnië- Hercegovina, is in de buurt van Vitez aangevallen en beroofd. De chauffeur van het voertuig i? bij het incident, tachtig kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Sarajevo, lichtgewond geraakt. De aanvallers gingen er met zijn wapen vandoor. Ongeveer 300 Nederlandse VN-militairen verblijven momenteel in het nabijgelegen Busovaca om transporten van voedsel en hulpgoe deren voor de noodlijdende bevolking in Centraal-Bosnië te verzor gen. Ze worden bij hun werkzaamheden beschermd door Britse troepen, die, in tegenstelling tot de Nederlandse militairen, met zware wapens zijn uitgerust. Rondom Vitez wordt al weken met tussenpozen gevochten tussen moslims en Kroaten. Volgens het vredesplan van Cyrus Vance en Lord Owen krijgen de Kroaten de zeggenschap over dit gebied, waar moslims in bepaalde delen de meerderheid vormen. Via ambassade en een Chileense advocaat regelde Rita dat ze haar zoon zelf daar kon ophalen. Ongeveer tien dagen geleden sloot ze haar vermiste kind weer in de armen. Dolgelukkig is ze met de jongen die de afgelopen drie jaar flink is veranderd. Gisteren wilde ze nog nauwelijks vertellen over de lotgevallen van de laatste weken. „Het is emo tioneel allemaal to zwaar ge weest," zegt ze. „We willen de komende dagen graag wat rust." Haar ex-man is vanwege de ont voering van Dimitri in Chili aan gehouden. De Belgische regering heeft om uitlevering verzocht. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres Plaats:. Posti Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 Naam: Adres: Postcode a kwartaal automatisch83.- bank/gironr rubicuuts;Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar f Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. S DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. .J

de Stem | 1993 | | pagina 1