r ?ipaaa VBmture wemps Fusie zonder arbeidsonrust' ft* '4 Vereniging 't Duumpje verzet zich tegen hoogbouw Cadzand-Bad Lefeuvre pakt brons met zijn sledehonden Van de Wijnckel moet vrijwillig opstappen' Verhouding in coalitie Oostburg grimmiger len, folgens onderzoek kunnen energiebedrijven zonder problemen samengaan Wethouder: 'Provincie schuldig aan gebrek bouwgrond IJzendijke' Rosendaal Breskens mag van rechter loods en kantoor gaan afbouwen 1enieuwe DE MEESTE ijke mode orachtige stoffen. ietser raakt ewond bij lotsing in Eede ief verkrijgbaar bij: ELEFOON 01170-52213 AX 01170-53448 EN DE ■24 CL SLUIS, 011-7816 68 GIE 00-31117816 68 'STRAAT5,8000 BRUGGE 19 1221-223, KNOKKE-HET ZOUTE 52 N 225-227, (LOUIS FERAUD BOETIEK) HETZOUTE, 52 AAN 325, 8300 KNOKKE-HEIST 51 MOOISTE BRUIDSJURKEN BRUIDSMODE HOOGEIND 8 076-228173] BREDA Brabantpark) 8 maart Bruidsshow De Bussel Oosterhout destem zeeland DONDERDAG 25 FEBRUAR11993 DEEL C Van onze verslaggever Oostburg - Natuurbescher- mingsvereniging 't Duumpje West-Zeeuws-Vlaanderen verzet zich tegen de plannen voor hoogbouw aan boule vard De Wielingen in Cad- jand-Bad. Volgens de vereniging zorgt de italisatie van enkele hotels ten «sten van het Strandhotel met wisselende hoogtes van 7, 14, 17 ai zelfs 25 meter voor een ernsti ge aantasting van het landschap. In een brief aan de Oostburgse gemeenteraad wordt daarom be zwaar gemaakt tegen het ont- werp-bestemmingsplan Boule vard de Wielingën. Slechts een bouwhoogte tot aan de kruin van de dijk is in de ogen van 't Duumpje op deze plaats aan vaardbaar. Want de hoge hotels zullen vol gens de natuurbeschermingsver eniging tot ver over het open poldergebied hun schaduw wer pen. „Waardevolle gebieden zo als het Zwin, de Kievittepolder en de Verdronken Zwarte Polder zullen een deel van de belevings waarde verliezen", staat in de brief. In de brief staat verder dat de uitbreiding van de hotel-accom modatie voor een aanzienlijke toename van het aantal over nachtingsmogelijkheden zorgt. „Samen met de plannen voor het kuuroord en de 250 zomerwo ningen kan van een enorme toe name van de verblijfsrecreatie in Cadzand-Bad gesproken wor den. Naar onze mening zal dit de draagkracht van natuur en land schap op een onaanvaardbare wijze op de proef stellen". Volgens voorzitter C. Kostense van 't Duumpje.past de realisatie van de hoogbouw in Cadzand- Bad niet in het recreatief profiel van een badplaats waar vooral gezinnen met kinderen op va kantie komen. De toeristen waarderen Cadzand omdat het er nog relatief rustig en landelijk is. „Dit in tegenstelling tot de Belgische kust, die als een be tonnen kolos achter het Zwin opdoemt. Veel toeristen bezoe ken Cadzand omdat ze zich hier meer thuis voelen dan even ver derop in België. Als de hoog bouw in Cadzand-Bad vaste voet aan de grond krijgt, verdwijnt het verschil met Knokke en zul len veel vaste bezoekers ook Cadzand links laten liggen". Kostense twijfelt daarom aan' het economisch belang van hoogbouw in Cadzand-Bad. „Zoals de waarschuwing luidt, die we al eerder in dit verband uitten: Van hoogbouw komt ver val". De vereniging wijst in het be zwaarschrift verder op de toege stane enige uitbreiding van hotel de Blanke Top. „Voor ons is het niet duidelijk of deze uitbreiding al is gerealiseerd, of dat het hier gaat om een extra uitbreiding. Naar onze mening is een verdere uitbreiding van het hotel niet gewenst". De natuurbeschermingsvereni ging kan wel instemmen met de bestemming Natuurgebied voor het resterende duingebied. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Een grote fusie van de zuidelijke energie bedrijven is noodzakelijk en kan gebeuren zonder grote reorganisaties, zonder arbeidsonrust. Het personeel van de nutsbedrijven hoeft niet bevreesd te zijn dat er straks weer volop geschoven wordt met functies. Dat gebeurde wel volop toen de Irinkwatermaatschappij WMZ faseerde met het nutsbedrijf PZEM tot de Delta Nutsbedrij ven'. De fusie gaf zolang zoveel arbeidsonrust dat met name de Zeeuwse werknemers hun hart vasthouden nu een soortgelijke operatie in aantocht is. Riet nodig, zo luidt de voor naamste conclusie in het eerste rapport van het onderzoeksbu reau BCG, dat in opdracht van ie energiebedrijven in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, plus de NV Electriciteits-Pro- iuktiemaatschappij Zuid-Ne- ierland (een joint-venture van ie drie) een onderzoek instelde om te komen tot de energiegi- i 'Energie-Zuid', toekomstbeeld is dat dat één van de drie grote Nederlandse energiebedrijven wordt. Dat is zonder meer noodzakelijk, concludeert het bureau. Want de energiemarkt is volop in bewe ging. Er komt minder regelge ving, grenzen gaan open, er is sprake van internationalisering, monopolies verdwijnen en de toncurrentie doet intrede. Nutsbedrijven die hier niet op Van onze correspondent - De 66-jarige fietser G.V. rit Eede kwam gisteravond om 19.30 uur op de nieuwe weg lussen Heille en Eede in frontale botsing met een auto die uit tegengestelde richting kwam. Die auto werd bestuurd door B. fe C. eveneens uit Eede. Bij het ongeval liep V. een beenfractuur op en werd naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. De rijks politie te Oostburg stelt een on derzoek in naar de toedracht van bet ongeval. inspelen, aldus het bureau, lopen risico's die kunnen leiden tot aanzienlijke prijstijgingen voor vooral de kleinverbruikers. Met andere woorden: blijven de Del ta Nutsbedrijven gewoon de Zeeuwse Deltan, dan kunnen de Zeeuwse consumenten gecon fronteerd gaan worden met fikse tariefstijgingen voor water, gas en stroom. Fusie brengt juist voordelen voor de consumenten, meent het bu reau. Vooral de gezamelijke in koop van gas, en de handel in elektriciteit kunnen leiden tot relatief goedkopere tarieven en betere service aan klein-, maar ook grootverbruikers, zoals de industrieën. Het onderzoeksbureau probeert het personeel gerust te stellen: een nieuwe fusie kan voldstaan 'met een lichte holding-structuur waardoor grote reorganisaties niet nodig zijn'. Niet uitgesloten wordt zelfs, aldus het bureau, dat zelfs een joint-venturestruc tuur al voldoende kan zijn. Simpel gezegd is het verschil tussen een holding en een joint venture dat een holding een soort van moedermaatschappij is die de aandelen beheert en dus de baas is, terwijl een joint-ven ture een samenwerkingsverband is. Het personeel van Deltan is op de hoogte gesteld van de studie, aldus Deltanwoordvoerder Van de Sande. En de Ondernemings raad van Deltan is tevreden met de conclusies. Voorzitter Buys: „We onderschrijven de conclu sies, en we geloven dat de fusie inderdaad weinig arbeidsonrust zal veroorzaken. Een stukje on rust hou je altijd bij het perso neel, wanneer zulke dingen staan te gebeuren, maar wij den ken dat het allemaal erg zal meevallen. Het alternatief in elk geval is slecht. Dat is niet fuse ren en niets doen." Of het werkelijk tot een fusie zal komen wordt later dit bespro ken, wanneer het tweede deel van het onderzoek klaar is. Leufeuvre uit Koewacht toont trots de bronzen WK-plak. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Koewacht - Koewachtenaar Hugues Lefeuvre heeft de bronzen medaille veroverd tijdens het Wereldkampioen schap sprint voor sledehon den. De wedstrijd over 12 kilometer werd afgelopen weekend gehouden in het Oostenrijkse Seckau. Over twee weken doet Lefeuvre een gooi naar de Europese titel op de lange afstand. Daarbij gaat het om een wedstrijd over 30 kilometer. Het Europees kam pioenschap wordt gehouden in het Duitse Oberhof. Lefeuvre doet mee aan aan de wedstrijdcategorie sleden met zes honden. De meeste toppers in deze sport komen uit landen waar regelmatig sneeuw ligt om te oefenen. Het is daarom op merkelijk dat iemand uit Koe wacht, waar men blij mag zijn met een paar sneeuwbuitjes per jaar, in de top van deze sport kan meedraaien. „Een kwestie van de juiste training en goede uitgebalanceerde voeding", zegt Lefeuvre. „En vooral heel veel tijd er in stoppen. Hoe meer tijd je in training kunt stoppen, hoe beter het resultaat". Bij gebrek aan een besneeuwd parkoers traint de Koewachte naar met een zogenaamde 'kart', een soort bolderkar op wieltjes. Daarmee jakkert hij over de pol derwegen en bospaden in de om geving van zijn woonplaats. Toe vallige passanten kijken nogal eens vreemd op als ze het hon- denspan voorbij zien razen. De inwoners van Koewacht zijn er echter al lang aan gewend. Lefeuvre doet nog maar drie jaar mee aan de sledehondensport. Vorig jaar boekte hij ook al een fraai succes tijdens de Olympi sche Spelen in Albertville. Het sledehondenrennen was toen als demonstratiesport in het pro gramma opgenomen. De Koe- wachtse sledehondenmenner leg de toen beslag op een bronzen plak. Van onze verslaggever hank van Cooten Aardenburg - Het Aarden- burgse gemeenteraadslid W. Westphaal van D66 vindt dat wethouder R. van de Wijn- vrijwillig moet opstap pen om tot een bestuurlijke rust in de Kikkerstad te ko men. ■Hij drukt momenteel een te ®ware stempel op het college en de raad. Een motie van wantrou wen van onze kant heeft geen rans van slagen, maar ik zal dem zeker voorstellen om weg te gaan". Jestphaal reageerde hiermee op de binnengekomen brief van de staatssecretaris van het ministe- van binnenlandse zaken die met echt gelukkig is met de bestuurlijke gang van zaken in Aardenburg. reden voor de brief was het '°rig jaar ontstane conflict bin den het college over de voorge nomen verkoop van grond aan de Herendreef aan een project- dttwiidrelaar. D>e wethouders, gesteund door hun achterban in e raad, wilde de grond zonder eer verkopen. Burgemeester E. angmans vond dat de juiste j^deedure gevolgd moest wor- Voor de wethouders aanleiding schriftelijke vragen te stellen ran hun voorzitter, waarop de l burgemeester eveneens schrifte lijk antwoordde. „Dat de ver houdingen in uw college niet optimaal zijn blijkt uit het onge bruikelijke feit dat de wethou ders het nodig vonden schrifte lijk te communiceren met de burgemeester. Ook dit vervult mij met zorg", schrijft de staats secretaris. „Ik doe dan ook uit drukkelijk een beroep op u te streven naar gezonde en open bestuurlijke verhoudingen, zo wel binnen het college als in de verhouding van het college tot de raad. Vanuit mijn algemene verantwoordelijkheid voor een goed functionerend openbaar bestuur zal ik de gang van zaken in uw gemeente met aandacht volgen". De oppositie in de gemeente raad, D66, PvdA, WD en lijst Rammelaere, wilde dat de brief wisseling openbaar werd. Maar deze partijen vormen een min derheid. De coalitie, CDA en Gemeentebelangen, de meerder heid, besliste anders. Burge meester Jongmans wilde overi gens wel de briefwisseling open baar maken. Hij werd tegenge houden door wethouders R. van de Wijnckel en W. van Helden. Grondprijs Dat was reden voor Westphaal een brief te schrijven naar het ministerie van binnenlandse za ken. Niet alleen om de zaak omtrent openbaarheid van be stuur aan te kaartten, maar ook vanwege de in zijn ogen veel te lage grondprijs. Hij proefde daaruit een dubieuze rol van wethouder Van de Wijnckel. De staatssecretaris steekt West phaal een hart onder de riem door de stellen dat in de gemeen teraad nauwelijks is ingegaan op de reeks van specifieke bezwa ren die door Westphaal naar voren zijn gebracht met betrek king tot de voorgenomen ver koop van grond. „Reële weging van argumenten heeft daar niet plaatsgevonden. Uiteraard ge schiedt besluitvorming door de meerderheid van de raad. Een democratische gang van zaken brengt echter met zich mee dat de opvattingen van raadsmin- derheden op reële wijze bij de besluitvorming worden betrok ken. Herhaling van de moeilijk heden die zich in het verleden in Aardenburg hebben voorgedaan lijkt mij niet uitgesloten zolang in Aardenburg uitsluitend langs de maatstaf van meerderheids- denken wordt bestuurd". Voordat de staatssecretaris de brief schreef had hij een gesprek met Jongmans over de bestuur lijke gang van zaken in Aarden- burg. Het Aardenburgse college bespreekt de brief dinsdag tij dens de B en W-vergadering. De brief komt ook aan de orde tij dens de gemeenteraad. „Het col lege moet zich nog beraden", zei Jongmans gisteren in een reactie. „Kijk, we moeten gezamenlijk proberen een goede bestuurscul tuur na te streven. Persoonlijk heb ik die oproep vorig jaar al gedaan. Democratie en openheid zijn belangrijke kwesties. Ook het inhoudelijk ingaan op argu menten van de minderheid. Met de wethouders en de fracties moeten we daar gezamenlijk uit komen". Verrast Westphaal was overigens verrast door de brief van de staatssecre taris. „In een eerdere brief zei de minister over deze zaak geen standpunt in te nemen. Er is toch een vervolg gekomen". De verkoop van de bewuste grond aan de Herendreef is in middels opgeschort. Het college is er niet zeker van of het project voor de bouw van 44 koopwo ningen in dit klimaat nog enige kans van slagen heeft. De be sluitvorming zal in de raad we derom de bekende negatieve dis cussies opleveren waardoor de planologische procedures onder zware druk komen te staan. „De omstandigheden ontbreken om het overleg op een vruchtbare manier voort te zetten". „Maar Van de Wijnckel heeft de zaak niet afgeblazen", reageerde Westphaal. „Hij is nog steeds van plan met het project door te gaan. Ik weet niet wat daar Westphaal.. .te zware stempel... achtersteekt. Van de Wijnckel is gewoonweg te impulsief. Het is een prima kérel maar hij stapelt fout op fout. Hij doet toezeggin gen die hij niet waar kan maken. Van de Wijnckel wil een idee direct in de praktijk brengen. Zo werkt de democratie niet. Daar om, zal ik hem vragen vrijwillig af te treden". Niet aardig Van de Wijnckel was niet erg onder de indruk van de woorden van Westphaal. „Het is natuur lijk niet aardig dat iemand zoiets zegt, maar hij is een van de elf. Als college proberen we de ver- %Van de Wijnckel...niet aar dig... FOTO'S ARCHIEF DE STEM houdingen, zeker naar West phaal toe, zo goed mogelijk te houden. Dat is een van de rede nen dat we het project aan de Herendreef hebben opgeschort. Het laatste half jaar zijn deze verhoudingen toch weer normaal te noemen". Van de Wijnckel vindt de brief van de staatssecretaris daarom jammer. „De zaak dateert van vorig jaar zomer. De brief kwam voor ons toch wel als een don derslag bij heldere hemel. Het is immers mosterd na de maaltijd. Voor de bestaande verhoudingen is de brief in ieder geval geen goede zaak". Van onze verslaggever Oostburg - Het is niet de schuld van de gemeente Oostburg dat er in de kern IJzendijke zo weinig bouw grond voorradig is, maar die van de provincie Zeeland. Dat zei wethouder A. de Feijter gisterochtend tegen de leden van de commissie Openbare Werken. De commissieleden H. Lippens (CDA) en J. Provoost (WD) roerden de duidelijke behoefte aan bouwgrond in die plaats aan. Lippens vond het vreemd dat de provincie die behoefte kenne lijk ontkende en Provoost sprak er schande van dat 'Middelburg' de gemeente Oostburg de voet dwars heeft gezet in haar pogingen nieuwe bouwkavels in IJzendijke te realiseren. Het gebrek aan bouwgrond is ook de plaatselijke ondernemings vereniging al enkele jaren een doorn in het oog. Reden voor die club om deze week een boze brief te posten aan het adres van burgemeester en wethouders. Die wassen de handen in onschuld, zo bleek uit de verklaring van wethouder De Feijter. De gemeente wil in Plan Maurits graag nieuwe bouwkavels inrichten, maar daar is bij het provinciaal bureau Ruimtelijke Ordening weerstand tegen gere zen. De gemeente moet het plan herzien door het aantal bouwkavels drastisch te verminderen en ervoor zorgen dat het terrein van de voormalige melkfabriek een andere bestemming krijgt. „Het college heeft alles op alles gezet om het plan Maurits erdoor te krijgen. Maar ik heb het idee dat we tegen dovemanso ren praten", zei De Feijter. „Ik hoop dat Gedeputeerde Staten hun verantwoordelijkheid nemen en IJzendijke de ruimte ge- Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Oostburg - De openlijke verhouding tussen de coalitiegenoten Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) en CDA/VVD in de gemeenteraad van Oostburg wordt steeds grimmiger. Vorige week vielen CDA en WD de fractie van D&T in het openbaar aan, gisteren viel de fractie van D&T uit naar de andere twee partijen. De D&T-er L. Baarends greep de gisterochtend gehouden commis sievergaderingen aan om krach tig te protesteren tegen de vol gens hem onterechte aantijgin gen door vertegenwoordigers van CDA en WD tijdens de gemeenteraadsvergadering vori ge week. CDA en WD verweten D&T in de discussie over de zwembad- problematiek in de gemeente te gen alle coalitie-afspraken in de zijde te kiezen van oppositiepar tij PvdA. De beide coalitiepart ners vonden het geen stijl dat D&T met de PvdA in zee was gegaan en samen met die fractie een tegenvoorstel voor de oplos sing van de zwembadperikelen in Oostburg lanceerde. D&T was volgens Baarends da nig geschrokken van die aanval en wist zich tijdens de raadsver gadering niet een, twee, drie van repliek te dienen. Vandaar dat de D&T-er de vergadering van de commissie openbare werken gisterochtend wilde aangrijpen om een en ander recht te zetten. Voorzitter wethouder A. de Feij ter, die wegens familie-omstan digheden weg moest en geen tijd had met Baarends in discussie te treden, bood hem die gelegen heid echter niet. In de vergadering van de com missie planologie, die volgde op die van openbare werken, kreeg Baarends wel de kans zijn gal te spuwen. Hij noemde de aanval van CDA en WD tijdens de raadsvergadering beneden alle peil en vond dat hun opmerkin gen 'kant noch wal raakten'. Baarends verklaarde namens zijn partij vóór de openbare be handeling van de zwembadpro- blematiek bij wethouder De Fe ijter te hebben aangedrongen op een drie-partijen-overleg (D&T, CDA en WD) over de zwemba den. Die zou het 'roerend' met hem eens zijn geweest en toege zegd hebben het initiatief te ne men die bijeenkomst van de coa litiegenoten te beleggen. „Maar vervolgens kwam er geen enkele reactie meer en zijn we samen met de PvdA met een initiatief voorstel gekomen", aldus Baar ends. Het college had gedreigd te zullen opstappen als over hun eigen voorstel stemming werd geëist. CDA-fractievoorzitter H. Lip pens en WD-er J. Provoost stel den tegenover de woorden van Baarends dat die niet volgens de afgesproken structuren had ge handeld. „Baarends moet wet houder De Feijter niet bellen om het drie-partijen-overleg bijeen te roepen", aldus Lippens. „De normale overlegstructuur is dat de fractievoorzitter iedereen bij elkaar roept." Provoost onder schreef die opmerking en stelde verder dat CDA en WD 'fat soenshalve' eerst geïnformeerd hadden moeten worden over het tegenvoorstel van PvdA en D&T. Van onze correspondent Breskens - De schorsingsaanvraag voor de bouw van een loods, inclusief kantoorruimte op de Middendam in Breskens, kreeg bij de Raad van State in Den Haag nul op het rekest. Dat betekent dat eigenaar F. Rosendaal door kan gaan met de bouw. De motivatie voor de afwijzing was gisteren nog niet bekend en zal later nader toegelicht wor den. Woordvoerder E. de Bra- bandere kreeg gisteren niet de juiste persoon in Den Haag aan de lijn om te weten te komen waarom het verzoek niet ont vankelijk verklaard was. Hij is er zelf nog steeds van overtuigd dat de gemeente Oost burg fouten gemaakt heeft en die niet wilde goedmaken. Hij heeft het gevoel dat de hele zaak een juridisch steekspel is ge weest. „Het is jammer dat de belangen van een persoon niet opwegen tegen een heel dorp," zegt hij. De Brabandere reisde dinsdag middag naar Den Haag af na mens een viertal verenigingen uit Breskens, waaronder de ho reca en de Stichting Dolle Woensdagen en een aantal parti culieren. „De animo zal bij een aantal nu wel verdwenen zijn om verder te gaan. We hebben ver schrikkelijk goed ons best ge daan. Dit is heel erg jammer. Rosendaal zal zich moeten reali seren dat hij straks tussen de boze buren komt te zitten." F. Rosendaal liet gisteren al we ten dat hij vanaf 15 april ge woon doorgaat met de bouw van zijn loods van 600 vierkante me ter met een nokhoogte van 7,5 meter. Hij betreurt het dat er al die tijd geen fatsoenlijk gesprek is geweest met de actievoerders. „Ze willen gewoon niet toegeven dat ze te laat waren. Ik was al twee jaar met de aanvraag bezig. En nu ik begin rolt opeens heel Breskens over me heen. Hij zegt er tevens bij dat ook hij niet op een stel boze buren zit te wachten. Daarom gloort er voor de actievoerders misschien nog een sprankje hoop aan de hori zon. Rosendaal vertelde dat hij nog met de Firma Vroon uit Breskens in onderhandeling is om een andere plaats op de Mid- denhavendam te vinden. „Er zijn wat constructieve ideeën en er lopen nog aanbiedingen. Het is in ieder geval nog wat vroeg om hier mededelingen over te doen."

de Stem | 1993 | | pagina 13