Leger gemengd in machtsstrijd 0 Popla toiletpapier, Vredesoverleg Midden-Oosten wellicht komende maand hervat Verdeelde reacties op voedseldroppings 'Agustagate' kan politiek staartje krijgen in België Q Yogiw Yogho drinkyoghurt 75 1.69 1.49 nü 1.59 3.99 iiniging Dag van de Strijdkrachten toneel van protest tegen Russische president Jeltsin Constantijn wil weer koning van de Grieken zijn BUITENLAND ud-Reparaties 1 reda jerderij W. Braat (Brom)Fietsen Computers Italië: 20 zakenlieden aangehouden BUITENLAND KORT O Italiaans kiwifruit, 500 gram 0Ch Achterham, verpakt, 100 gram ©Cd Vanillevla, pak 1 liter pak Popi pak 12 rollen Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 27 februari a.s..*Zolang de voorraad strekt. Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur. De koopavond blijft ongewijzigd. Informeer bij uw AH winkel. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 1993 X 52 0ESTEM WOENSDAG 24 FEBRUARI 1993 A4 :1. >l,é -*/r eid, bét comfort en de luxe Diesel (vanaf f 24.070,-**), gerieflijke zaken als verstel- atelbare buitenspiegels en een i <fe sleutels voor een proefrit, rkpcbt! ZONDER ZUINIG. ONDER CITROEN. CfTROËN prefereert TQTQL Ossenblok, Achter de 15, tel. 01620-55850. 588. STEENBERGEN, industrie- en gevelreiniging, i en fiet aanbrengen van ig, ridotwerkzaamheden. choon wil leven, matie: 076-717171 betaalbare prijzen. Vrijblijvend ebt 3g, Breda, 076-141517. U* ■en. jter sm. 94. MÊPtEN racefiets Gazelle met versneliingen 75,- 01670-61085. MÊRENFIETS GazelleT^ St, 100,-. 01651-1780. 100 spellen veor computer op 10 dis kettes voor slechts 55,-, software voor pc (dos), vraag gratis catalogus, bel van 17 tot 21 uur. Tel. 04120-32281 T.K. PC type XT, 5 1/4 en 3 V2 incb.HD 20 MB.vr-Pr' f 760,- 076-423227. onze correspondente ply Werkman Iel Aviv - De onderhandelin- over vrede in het Midden Oosten kunnen misschien al maart worden voortgezet. j Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Christopher is na de eerste dag van zijn iek aan Israël 'voorzichtig optimistisch.' Hij heeft premier Rabin gisteren iaten weten dat alle Arabische landen die bij het vredesproces Wrokken zijn de besprekingen willen hervatten. Ook de Pales tijnse delegatie heeft de Ameri kaanse bewindsman laten weten in principe weer te willen pra ten, ook al is nog niet bekend of Israël een nieuw compromisge- baar zal maken ten aanzien van de 400 gedeporteerde Pales- tijnen. Christopher die tot morgenoch tend in Israël zal blijven, sprak gisteren meer dan een uur lang onder vier ogen met de Israëli sche premier en was gisteravond zijn gast tijdens een officieel diner in Jeruzalem. Aangenomen wordt dat tijdens beide gesprekken de voorwaar den besproken zijn die de ver vroegde hervatting van het vre desproces mogelijk moeten ma ken. Het was gisteravond al dui delijk dat Israël nieuwe maatre gelen bekend zal maken die het leven van de Palestijnen in de bezette gebieden moeten verlich ten. Jeruzalem voegt hieraan wel de voorwaarde toe dat de Pales tijnen onvoorwaardelijk naar de onderhandelingstafel terugke- Tijdens een ontmoeting met de Palestijnse delegatie onder lei ding van Faisal Hoesseini werd aan Christopher een telegram van Yasser Arafat overhandigd, waarin hij de nadruk legt op een spoedige oplossing van de depor tatie-kwestie. De Palestijnen gaven de Ameri kaanse minister ook een rapport waarin wordt geprotesteerd te gen de scherpe toename van het aantal Palestijnse doden en ge wonden, met name in de Gaza- strook, en tegen het opblazen van huizen door het Israëlische leger. Volgens de Israëlische te levisie zou Christopher hebben geantwoord: „Hoelang moet ik jullie eisen nog horen. Het wordt tijd dat we zaken doen." In Jeruzalem werd gisteren onder meer gedemonstreerd tegen de verbanning van de Palestijnen. foto epa Van onze redactie buitenland Moskou - Tienduizenden communistische gepensioneer den en ex-militairen hebben gisteren in het centrum van Moskou een demonstratie gehouden tegen de Russische president Jeltsin. Het is de grootste manifestatie lotnutoe tegen het bewind van Jeltsin, die er onder meer van beschuldigd werd een 'agent van de VS' te zijn. Tijdens de demonstratie, die sa menviel met de viering van de Dag van de Verdedigers van het Vaderland, riepen de communis ten de strijdkrachten op een staatsgreep te plegen. De demonstranten richtten een Comité van nationale redding op. Dat moet als een soort 'scha- dtiwregering' voor de huidige leiding gaan optreden. Als leider werd aangewezen de radicaal- communistische generaal Ma- kasjov. Onder de demonstranten bevonden zich trouwens drie plegers van de coup in augustus 1991. De officiële viering, die tot vorig jaar Dag van de Sovjet-strijd krachten heette, werd bijge woond door vice-president Roet- skoi, een Afghanistan-veteraan, en premier Tsjernomyrdin. Zij en andere hoge functionarissen legden kransen bij het graf van de Onbekende Soldaat naast het Kremlin. Jeltsin, die verstek liet gaan bij de festiviteiten omdat hij nog rakantie houdt, waarschuwt in een vraaggesprek met de militai re krant Krasnaja Zvezda tegen het 'uitspelen van de legerkaart' door 'zogenaamde patriotten'. „De strijdkrachten staan voor een belangrijk deel garant voor de stabiliteit in de maatschap pij", aldus Jeltsin. De president heeft de militairen inmiddels wel enkele tegemoet komingen gedaan. De uitkerin gen aan gezinnen van militairen worden verhoogd en de militaire pensioenen worden waardevast gemaakt. De positie van de Russische strijdkrachten is weinig floris sant. Het aantal militairen is tot 2,5 miljoen gehalveerd, tal van jongeren ontduiken de dienst plicht, er is aanzienlijk minder geld te besteden dan vroeger en de salarissen worden opgegeten door de inflatie. Duizenden mili tairen, onder wie velen die uit de Oosteuropese landen zijn terug getrokken, hebben nog altijd geen woning. Jeltsin zegt dat het salaris van soldaten in januari is verdrie voudigd en van sommige officie ren vervijfvoudigd. Ook hebben militairen voorrang gekregen bij de toewijzing van woningen. Hoe het de strijdkrachten in de toe komst zal vergaan, hangt echter grotendeels af van het succes 'an de hervormingen, waar schuwt hij. Jeltsins militaire adviseur, gene raal Volkogonov, liet gisteren °ok een waarschuwing horen. „Nationalisten, pseudo-patriot- 'en en communisten vormen het grootste gevaar voor ons land. Als Jeltsin wordt gewipt krijgt het Westen te maken met een gemilitariseerd, totalitair, pro- communistisch systeem dat over machtige kernwapens beschikt. „Het Westen moet daar eens over nadenken. De Amerikanen moeten niet toelaten dat Jeltsin wordt verslagen." Ook minister van defensie Gratsjev liet zich in deze zin uit. „Zij (de nationalisten) willen het leger door elkaar schudden, het van binnenuit opblazen om hun welbekende ambities te verwe zenlijken." Hij zei verder dat 3.000 officieren, onder wie twee bevelhebbers, wegens corruptie zijn gestraft en dat 46 generaals en andere hoge officieren juri disch worden vervolgd. Deson danks is het leger onder contro le. Het is de enige goed-georga- niseerde en betrouwbare macht in het land, voegde hij eraan toe. Milaan - In Noord-Italië zijn gisteren in het wijd om zich heen grijpende corruptieschandaal opnieuw 20 mensen gearres teerd. De namen van de arrestanten zijn nog niet bekendgemaakt, maar volgens perberichten gaat het om zakenlieden die worden verdacht van corruptie en over treding van de wet op de partij financiering. Twee plaatselijke politici maken ook deel uit van de groep. Bronnen bij de rechtbank zeggen dat het vooral gaat om het beta len van smeergeld aan politici om opdrachten te krijgen voor openbare werken - in dit geval een derde rijbaan voor de snel weg Milaan-Venetië en bouwop drachten in het kader van het WK voetbal van 1990. Boze militairen tijdens de demonstratie in Moskou VERVOLG VOORPAGINA Al in december liet minister Ter Beek van defensie doorschemeren dat hij zeker niet afkerig staat ten opzichte van een Neder landse inbreng bij een internationale militai re operatie in voormalig Joegoslavië. De Nederlandse luchtmacht heeft internatio naal een goede naam, maar volgens ingewij den zou een dergelijke opdracht geen speci fieke klus voor de Nederlanders zijn. Op de vliegbases Leeuwarden, Volkel en Twente zijn squadrons gestationeerd die getraind zijn in luchtgevechten. Van verschillende kanten is terughoudend gereageerd op de aankondiging dat de Vere nigde Staten voedselhulp uit de lucht willen droppen in oost-Bosnié. DeskufnargenWijzen op technische problemen bij het parachute ren van de hulp terwijl Serviërs zeggen een escalatie van de burgeroorlog te vrezen. Militaire deskundigen noemen het een ge vaarlijke operatie. Om in het bergachtige gebied voedsel precies op de gewenste plek te krijgen moeten de transportvliegtuigen laag vliegen, waardoor ze een makkelijk doelwit vormen. Blijven de toestellen hoog dan is de kans groot dat de hulp niet bij de moslims maar bij de Servische belegeraars terechtkomt. Waarschijnlijk zullen straalja gers de transporttoestellen begeleiden. De Verenigde Naties hebben verdeeld gerea geerd "öp" het Amerikaanse voornemen. De VN-vredesmacht vreest dat zijn 7.500 mili tairen in Bosnië het mikpunt zullen worden van vergeldingsacties door Serviërs. De VN- commandant in Bosnië spreekt van een zeer moeilijk uitvoerbare operatie, die bovendien tien tot honderd keer zo duur is als land transporten. De VN-organisatie voor de vluchtelingen toont zich echter verheugd. Deze heeft maanden geleden al eens gevraagd de moge lijkheid van voedseldroppings te onderzoe ken. Ze denkt trouwens dat niet 100.000 maar 200.000 moslims in het oosten van Bosnië van alle hulp verstoken zijn. Slachtoffers vliegramp in Nepal begraven Amsterdam - Vijf Nederlandse slachtoffers van de vliegramp met een Airbus van Pakistan International Airlines op 28 september worden vrijdag in Nepal begraven. Onder hen bevinden zich drie niet-geïdentificeerden. De Nepalese autori teiten hebben speciaal een begraafplaats aan laten leggen. Bij de ramp bij Kathmandu kwamen 167 mensen om het leven, waaronder 13 Nederlanders. De lichamen van acht Nederlandse slachtoffers zijn inmiddels naar Nederland overgrbracht. Ultimatum aan Somalische krijgsheer Mogadishu - De door de Verenigde Staten geleide internationale troepenmacht in Somalië heeft gisteren krijgsheer Mohamed Said Hersi, beter bekend als Morgan, een ultimatum gesteld. Hij moet voor donderdag middernacht zijn troepen uit de stad Kismayu hebben teruggetrokken. Een Belgisch militaire woord voerder in Brussel ontkent dat een deel van Kismayu in handen is van militieleden van Morgan. Hij zegt alleen dat 100 tot 120 getrouwen van Morgan maandagnacht in Kismayu infiltreerden en nadien slaags raakten met medestanders van de sterke man van de havenstad. Zijn lezing wordt door de Amerikanen bevestigd. Iran ontbiedt Nederlandse diplomaat Den Haag - De tweede man van de Nederlandse ambassade in Teheran is vorige week donderdag bij het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken ontboden in verband met de zaak-Rushdie. De ambassademedewerker kreeg te horen dat Iran verontrust is over publikaties in de Nederlandse media waarin melding werd gemaakt van het voornemen van minister Kooijmans van Buitenlandse Zaken de nieuwe Iraanse ambassadeur in Neder land op het matje te roepen zodra hij in Den Haag arriveert. Kooijmans heeft dat gezegd naar aanleiding van de uitspraken van de Iraanse leiding dat Salman Rushdie zou moeten worden uitgeleverd. De schrijver is door de voormalige Iraanse leider Ayatollah Khomeiny ter dood veroordeeld. Spanning Moskou en Tbilisi loopt op Tbilisi De spanning tussen- Moskou en Tbilisi is gisteren verder opgelopen, nadat de Georgische president Sjevardnadze heeft gedreigd met een algemene mobilisatie als Moskou zijn agressie ve beleid tegen Georgië voortzet. Hij eiste de terugtrekking van Russische troepen uit de twee provincies aan de Zwarte Zee, Abchazië en Adzjarië, omdat zij de separatisten in deze gebieden zouden steunen. Sjevardnadze haalde tijdens zijn uitval tegen het Kremlin de Russische minister van defensie Gratsjev aan die de Georgische kust aan de Zwarte Zee maandag voor de televisie een gebied van strategisch belang voor het Russische leger noemde. Die verklaring heeft in Georgië voor het nodige wantrouwen gezorgd. India: 27.000 arrestaties New Delhi - De Indiase politie heeft gisteren in het hele land 27.000 aanhangers van de hindoepartij Bharatiya Janata gear resteerd om te voorkomen dat zij deel zouden nemen aan een nationalistische demonstratie, die door de regering is verboden. De rechtse, partij heeft aangekondigd een proces tegen de overheid aan te zullen spannen wegens onderdrukking. Maar minister vap binnenlandse veiligheid Pilot zei gisteren in het parlement dat de regering het verbod niet zal heroverwegen. De regering is bang dat er als gevolg van de demonstratie rellen kullen ontstaan tussen hundus en moslims. 'DDR-leiders verborgen 500 miljoen' Berlijn - Hoge politici in de voormalige DDR hadden ten minste 450 miljoen mark, rond 500 miljoen gulden, staan op geheime bankrekeningen in Zwitserland en Oostenrijk, meldt het Duitse weekblad Stern. Het hoofd van een commissie die de financiën onderzoekt van de vroegere communistische partij in de DDR, heeft gezegd dat nu wordt getracht toegang te krijgen tot de rekeningen. Volgens hem heeft ook de PDS, de opvolger van de Oostduitse communistische partij, miljoenen staan op buiten landse rekeningen. (ADVERTENTIE) i Constatijn foto ap Van onze correspondent Ab Coerant Athene - Ex-koning Constan tijn van Griekenland wil weer terugkomen. Hij zei dit deze week in een bijna anderhalf uur durend interview voor de Griekse televisie. De uitspraken van Constantijn zijn in Griekenland als een bom in geslagen en zullen nog veel poli tieke nawerking hebben. De vorst, die al 25 jaar in bal lingschap leeft, zegt de volks stemming van 1974 die na de val van de kolonels is gehouden en waarbij hij is afgezet, niet te erkennen. „Als het Griekse volk dit wenst, ben ik bereid weer als monarch de troon te bestijgen." Constantijn ging in op de be schuldiging dat hij zich uit laf heid zonder meer bij de staats greep van de kolonels had neer gelegd. Hij vertelde dat hij op het moment van de staatsgreep' volkomen geïsoleerd was, prak tisch een gevangene van de mili tairen en dat hij zich niet kon verzetten. Hij wilde tijd winnen om een bloedbad in Griekenland te voorkomen. De poging om weer de macht te grijpen, enkele maanden later in december 1967, liep op niets uit, omdat 'ik nu eenmaal niet voor samenzwe ringen was opgeleid.' Constantijn zei niet uit te sluiten dat hij op een goede dag ge woonweg het vliegtuig zou pak ken en met zijn familie naar Griekenland zou terugkeren. Zijn vrouw, ex-koningin Anna Maria, een geboren Deense, be vestigde ontroerd, dat Grieken land haar enige vaderland was en dat het haar vurige wens was daarheen terug te gaan. Dit interview met Constantijn komt overigens niet op een toe vallig moment. De huidige presi dent van de republiek Karaman- lis, ver in de tachtig, is ziek. Een nieuwe ambtstermijn maakt hij vrijwel zeker niet meer mee. Een eventuele terugkeer van de koning in plaats van een nieuwe president kan vrijwel zeker re kenen op steun van de huidige conservatieve premier Mitsota- kis. In ruil voor herstel van de troon zou Mitsotakis kunnen re kenen op de steun van de 10 procent Grieken die als royalist door het leven gaan. Daarmee zou Mitsotakis bij volgende ver kiezingen zijn krappe machtsba sis in het parlement een stuk kunnen verbeteren. Maar het overgrote deel van de Grieken ziet vooralsnog niets in de terugkeer van de koning. Onze Top 5 van deze week Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De aankoop van Italiaanse gevechtshelikop ters door de Belgische land macht in 1988 kan anno 1993 jtog politieke gevolgen heb- De joodse zakenman Cywie, die vorige week is aangehouden op enking van Bet aannemen an smeergeld van de Italiaanse neiikopterbouwer Augusta, zou oni.n?men hebben genoemd van kele politici die eveneens 'vui- m handen' gemaakt zouden heb- ^e krant 'La Libre Belgique' meldde dat het gaat om de Waalse minister Guy Mathot en van de nationale ministers Guy Coëme en Willy Claes. De socia list Coëme was in 1988 minister van defensie, Claes (nu Buiten landse Zaken) zat destijds op Economische Zaken. De aankoop van de Agusta-heli- kopters - de laatste grote Bel gische bestelling van militair materieel vóór de val van de Muur - is er volgens waarnemers opvallend snel doorgejaagd. Het parlement kwam er niet of nau welijks aan te pas, terwijl het toch om een bedrag ging van 66 miljoen gulden. Guy Coëme was net een half jaar minister van defensie, toen formeel al tot de aankoop werd besloten, terwijl zijn voorgangers in de jaren daarvoor daar niet in waren ge slaagd. De Belgen hadden in het najaar van 1988 de keuze tussen Duitse en Franse gevechtshelikopters. Maar toen de Franstalige socia list Coëme eenmaal minister was, maakte hij zich tot ieders verrassing sterk voor de Itali aanse outsider Agusta, die goed koper zou zijn dan zijn concur renten. Bovendien strooide Agusta, in casu zijn vertegenwoordiger Ge orges Cywie, driftig met com pensatie-orders. Daarvan is ach teraf echter niet veel in huis gekomen. De Vlaamse industrie kwam er bekaaid van af en ei genlijk werden alleen in de pro vincie Luik orders geplaatst. Dat versterkt de indruk dat Waalse politici zich hebben laten omko pen om te bemiddelen. Het Luikse vliegveld Bierset werd de thuishaven voor de Agusta-helikopters, met allerlei onderhouds-faciliteiten. De so cialistische topman André Cools was eind jaren '80 voorzitter van de Maatschappij Vliegveld Bier set. Hem kwam het goed uit dat het regionale vliegveld met over heidsgeld werd omgetoverd tot de thuisbasis van de nieuwe landmacht-helikopters Cools werd in juli 1991 ver moord. Zijn dood is herhaalde lijk in verband gebracht met Cools' zakelijke belangen. Het is nooit duidelijk geworden of de Belgische oud-minister zichzelf heeft laten omkopen, of dat hij op de hoogte was van het feit dat andere politici door Agusta wer den betaald voor hun diensten. Als bewezen wordt dat er ge knoeid is met het 'Agusta-dos- sier', dan zou dit het zoveelste spoor kunnen zijn naar de da- der(s) van de moord op Cools. Maar zoals er op dit moment in de Italiaanse politiek en indus trie aan de lopende band koppen rollen door de omkooppraktijken van de maffia, zo goed slagen verdachte Belgische politici er meestal in om buiten schot te blijven.

de Stem | 1993 | | pagina 5