NS-directie blijft bij ontslagen scussie de wao rN-hulp f Minister Maij wil geld van PTT voor wegen en vervoer DE STEM 'Politie legt helft fraude-aangiften opzij' Advertentie lokt spermadonor naar Arnhem I )eïre|yd Terug van weggeweest Bonden klagen: Nog geen idee wat directie Spoorwegen wil Lubbers BINNENLAND A3 A2 COMMENTAAR Van Velzen laakt verwijten Simonis BINNENLAND KORT Aanhoudingen in pitbull-zaak Crimineel vermogen sneller afgepakt Straling in eigen huis meest gevreesd Record aantal klachten over reclame Mbo-scholen door succes in problemen De Vries: wao per bedrijf regelen CDA positief over soldaten in bajes DE STEM WOENSDAG 24 FEBRUARI 1993 iendjes, onder wie een vijf. enjarige, om het leven PP" "acht. K et verhoor van zeer jeugdige mdachten van zeer ernstige dsdrijven wordt over het alge- een met uiterste omzichtig' rid verricht. De harde aanpak 'als Engelse politiekorpsen 'orstaan, is zeker geen ge. eengoed in Nederland. 20'n iwe benaderingswijze van kin aren wordt als achterhaald be- fchouwd. Bij het verhoor van jeugdige srdachten door gespecialiseer- e rechercheurs moet het ver- ■ouwen worden gewonnen. Al en zo ontstaat een contact en het mogelijk om een jongere an het praten te krijgen. Uit- ndelijk gaat het toch erom de ahtergrond ('hoe, waarom en 'aar') van een delict te kunnen phetsen." leugdige verdachten kunnen ch vaak ook moeilijker uit rukken of aangeven, waarom een bepaald misdrijf hebben epleegd. Vaak weten ze dat iet eens. En echt, met de vuist tafel slaan of grof uit de hoek omen, haalt niets uit. Door ïtimidatie klappen ze gewoon icht", verduidelijkt mr. D. lensing van Charante, hoofd an de afdeling jeugd- en ze- enzaken van de Arnhemse ge meentepolitie. ,ij kan zich slechts één voorval erinneren van een rechtszaak, 'aarbij een veertienjarige ver achte uit Arnhem poging tot noord ten laste werd gelegd, lensing van Charante: „Kinde- Jen als daders van ernstige mis- Irijven zien we niet zoveel. Als lachtoffers, te vaak." ninistratie van de werknemers >ij. Bovendien hopen de vak entrales dat pensioenfondsen rat makkelijker in de tijd kun- ien schuiven met premies. De iremies zouden dan de eerste aren wat gematigd vastgesteld urmen worden, tot er finan ciële ruimte komt door daling ran de wao-premie. laar het risico onderbrengen oij een verzekeraar die banden neeft met de bedrijfsvereniging I ïeeft ook voordelen. Dan is (iet hele traject van begeleiding ,en preventie voor ziekte en ar- jeidsongeschiktheid in één liand. Een vorm waarvoor ,-de 'uitgeverijen hebben gekozen- is ":e van het scheppen van gen iparte stichting voor de bijver- lekering. De huidige werkae- lers betalen in dat geval jde itkeringen van de arbeidson- ;eschikten in die bedrijfstak, "e vakcentrales noemen die orm van wao-aanvulling niet erg gelukkig, omdat er jaarlijks ©et worden onderhandeld •ver de wao-aanvullingspremie. "aast FNV-voorzitter Stekelen- •urg reageert ook cao-coördi- ator van het CNV Cees van der aap woedend op de uitlatjn- ;en van Lubbers dat werkge- ■ers niet moeten betalen voor Ie wao-reparatie. 'an der Knaap: „Ik wordt het el een beetje zat dat we conti- u voor de poten worden gelo en." Volgens de vakbondsman schetsen bewindslieden ,gn werkgevers consequent een ver keerd beeld van de opstellipg van de vakbeweging. Van der Knaap: „Men moet niet vergeten dat het kabinet liet wao-servies kapot heeft ge kooid. Wij proberen de brok stukken te lijmen. Maar dan moet ons niet worden verweten dat je barsten in het servjes ziet." drank of andere luxe-goedereft. De 36-jarige Ismeta Ahmedagio doet de beste zaken op ^ie markt. Voor twee mark per fjes verkoopt zij een bittere bier soort, die door de haastige Be reiding erg naar gerst smaakt.' De sluiting van de laatste bak kerij van de stad, afgelopen maandag, betekende een harde slag. Het gerantsoeneerde, ge subsidieerde brood vormde eèn belangrijk onderdeel van de voedselvoorziening in zieken huizen, vluchtelingencentra én gaarkeukens. Dankzij eèn schenking van dieselolie door de VN kon de bakkerij donder dag weer aan de slag. De 60-jarige Ruza Cenan, die èp de markt staat met een alle gaartje aan artikelen, van zadén voor kool tot ongebruikte plas tic tassen, vertelt al 20 dagèn 'een VN-voedselhulp meer te lebben gekregen. Woensdag had ze haar maandelijkse pak ket moeten krijgen, zegt Cenan, zich blijkbaar niet bewust van de hulpweigering. Volgens functionarissen van de gemeen te heeft hun boycot de steün van de bevolking. Een aantal mensen op de markt zegt 3e boycot te begrijpen. Toch staan ze er niet allemaal achter, daar voor is de ellende te groot. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Maij- Weggen (Verkeer) eist geld op uit de verkoop van PTT-aan- delen. Zij vindt dat dit gebruikt moet worden voor de aanleg van we gen en openbaar vervoer. Ze denkt daarbij onder andere aan de A-73 in Limburg en de A-50 in Brabant. Maij heeft dit gisteren laten we ten. Volgend jaar wordt het eer ste deel van de PTT-aandelen te koop aangeboden. Naar ver wachting zullen ze drie tot vier miljard gulden opbrengen. Mi nister Maij vindt, en met haar de CDA-fractie, dat het geld be steed moet worden aan wegen en het openbaar vervoer. Minister Kok van Financiën zal half maart een voorstel doen voor de besteding van het geld. Volgens zijn woordvoerder lig gen alle mogelijkheden open. Kok zou het geld willen gebrui ken voor het verminderen van het financieringstekort. Maar hij sluit ook niet uit dat er geld geïnvesteerd wordt in de infra structuur. Volgens zijn woord voerder is misschien zelfs allebei mogelijk. Eerder stelde Kok voor om het financieringstekort vol gend jaar iets te laten vieren in verband met de slechte economi sche situatie. Maij vindt dat er grote behoefte is aan overheidsinvesteringen in de infrastructuur. „Zowel op het gebied van rail, wegen als water wegen." Die investeringen kun nen de werkgelegenheid ten goe de komen, vindt Maij. De Randstad, met name Rotter dam en Amsterdam, heeft be hoefte aan een bedrag van meer dan tien miljard gulden voor het openbaar vervoer. Verder wijst ze op de wegen in Brabant en Limburg. Het PvdA-Kamerlid Melkert zegt dat er geen afspraak binnen de coalitie is gemaakt dat de verkoop van staatsaandelen al leen besteed mag worden aan infrastructuur of vermindering van de staatsschuld. Bij de aan wending van extra aardgasbaten is dat wel het geval. Als het kabinet strak vasthoudt aan de teruggang van het finan cieringstekort volgend jaar naar 3,25 procent, dan zal een bedrag van ongeveer 8 miljard gulden moeten worden omgebogen. Er ligt overigens nog geen for meel voorstel van Kok om de PTT-gelden te betrekken bij het oplossen van de problemen op de rijksbegroting. Zowel CDA als PvdA geven pas een definitief oordeel als het totale pakket ombuigingsvoorstellen van Kok op tafel ligt. Maij-Weggen FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Utrecht (anp) - De NS blijven vasthouden aan de mogelijkheid boventallige werknemers gedwongen te ontslaan. De vakbonden hebben de NS-directie niet kunnen bewegen dit plan van tafel te halen. Dat meldden onderhandelaars van de vervoersbonden van FNV en CNV en de spoorwegvakbond FSV dinsdag, na afloop van de onderhandelingen over de socia le gevolgen van het NS-toe- komstplan 'Sporen naar '96'. De onderhandelingen over het sociaal plan zullen -op 3 maart worden voortgezet. Een dag eer der zal president-directeur Den Besten van de NS bekend maken hoe het bedrijf er nu voor staat. Behalve een verwacht verlies van zeker 100 miljoen gulden over 1993, moeten de NS incal culeren dat de rijksbijdrage voor de trein-exploitatie (450 miljoen) in zes jaar tijd wordt afgebouwd. De bonden vrezen dat hierdoor zo'n 3.000 van de in totaal 28.000 banen komen te verval len. De bonden vonden de sfeer tij dens het overleg 'constructief'. Desondanks blijven er grote vraagtekens over de omvang van de problemen bij NS. De NS-di- rectie wilde daar niets over zeg gen. „We hebben ér herhaaldelijk naar gevist bij de directie, maar we hebben nog steeds totaal geen idee", klaagt voorzitter G. Hardeveld van de FSV. De NS-directie wil de problemen in ieder geval te lijf gaan met een 'gedwongen 55-plus rege ling'. Die houdt in dat alle werk nemers ouder dan 55 jaar op straat komen te staan. Boven dien wil NS in bepaalde gevallen ook mensen jonger dan 55 jaar kunnen ontslaan, aldus de bon den. De bonden zijn faliekant tegen 'iedere vorm van gedwongen ont slag. Bovendien vinden zij de daarbij behorende afvloeiingsre gelingen te mager. De NS-voorstellen geven de bon den de aanwijzing dat bij het bedrijf wellicht nog meer banen zullen vervallen dan de 3.000 waar men nu vanuit gaat. De 55-plus regeling levert 2.500 ba nen op, het natuurlijk verloop bij de NS bedraagt jaarlijks 1200 banen. „Met die voorstellen in het ach terhoofd krijg je toch een raar beeld. Zou die omvang dan echt zo groot zijn? Ik heb daar vrees voor", zegt FSV'er Hardeveld. De NS en de bonden zijn dins dag in ieder geval overeengeko men om op 3 maart niet te onderhandelen over een nieuwe cao. Die onderhandelingen zijn verzet tot 11 maart. Een woordvoerder van de NS ontkent de suggestie van de bon den dat de Spoorwegen veel van hun werknemers tot ontslag wil len dwingen. Het bedrijf spreekt juist de intentie uit om niemand gedwongen te ontslaan. Alleen als boventallig personeel binnen twee jaar niet binnen of buiten het bedrijf aan passend werk kan worden geholpen, bestaat pas de kans op gedwongen ont slag. De NS-directie vindt voorts de voorgestelde afvloeiingsregelin gen 'behoorlijk'. Het voorstel van de spoorwegen komt neer op een uitkering van 75 procent van het laatst verdiende loon voor 55-jarigen, 76 procent voor 56-jarigen, tot uiteindelijk 80 procent voor werknemers van 60 jaar en ouder. Den Haag - CDA-voorzitter Van Velzen is gisteren in de clinch gegaan met kardinaal Simonis. Hij is het volstrekt oneens met Simonis dat gebrekkige voor lichting door het CDA mede heeft geleid Tdt' de1 rüzie tussen Nederland en het Vaticaan over de Nederlandse euthanasiewet geving. Simonis maakte zijn opmerkin gen afgelopen weekeinde via de radio. Van Velzen wijst de kardi naal er op dat het CDA uitvoerig de CDA-afdelingen en de Ka merkringen heeft geïnformeerd over de betekenis van euthana siewetgeving die kortgeleden door de Tweede Kamer werd aangenomen. Aan de toezegging dat het CDA informatie over de euthanasiek westie zou verstrekken, is dan ook ruimschoots voldaan, zo schrijft Van Velzen. Eind vorige week ontstond een diplomatieke rel tussen Neder land en het Vaticaan, nadat een hoge functionaris van het Vati caan in een uitzending van Ra dio Vaticaan de Nederlandse euthanasiewetgeving vergeleek met praktijken in Hitler-Duits- land. De Nederlandse regering reageerde daar woedend op. DE REPARATIE van de nieuwe wao-wetgeving is tot nu toe het grote struikelblok in de cao-onderhandelingen. De werkgeversor ganisaties VNO en NCW zijn zeer duidelijk in hun stellingname. Er valt niet te praten over een wao-reparatie op (gedeeltelijke) kosten van de werkgevers. Dit standpunt wordt slechts ten dele overgenomen door de achterban. De werkgevers in de bouw hebben zich vierkant achter het advies van hun eigen organisaties opgesteld, maar anderen zijn bereid te praten. De winkelbedrijven Ahold, V&D en Bijenkorf hebben bijvoorbeeld te kennen gegeven dat er wordt gestudeerd op mogelijkheden voor collectief herstel van de kabinetsingrepen in de wao. Minister-president Lubbers heeft zich op opvallende wijze in de discussie gemeld. In het NCW-orgaan 'De Werkgever' zegt Lubbers dat de werkgevers het desnoods op arbeidsconflicten moeten laten aankomen als de vakbeweging vasthoudt aan de collectieve reparatie van de wao (mede) op kosten van de werkgevers. Ook over de loonontwikkeling heeft Lubbers een opvatting. In het spoor van NCW-voorzitter Blankert zegt hij heel beslist: 'Nul is nodig, nul is genoeg.' Hoewel het argument van premier Lubbers waarom de kosten van de wao-reparatie niet bovenop de loonkosten mogen komen (het kost naar zijn idee werkgelegenheid) plausibel klinkt, kan zijn handelwijze niet als erg tactisch bestempeld worden. De vakbonden hebben al furieus gereageerd. Zij vinden het niet de eerste taak van de politiek om zich te bemoeien met afspraken tussen werkgevers en werknemers. De vakorganisaties hebben in toverre gelijk dat de politiek zich in een te vroeg stadium heeft flemengd in het steekspel van de onderhandelingen. Maar nog vervelender Is de manier waarop. De toon die Lubbers hanteert, kan alleen maar voor nog meer kwaad bloed zorgen. Daarnaast valt het op dat Lubbers opmerkelijk positief denkt over de kwaliteit van de nieuwe wao-wetgeving. Een zelfgenoegzame Lubbers noemt het besluit om de bestaande wao'ers te ontzien sen 'heroïsche beslissing'. De werkelijkheid is dat na jaren van besluiteloosheid en eindelo ze discussie de regering een monster van een nieuwe wao-wet- fleving heeft gebaard. De problemen die nu spelen zijn mede door dit gestuntel veroorzaakt. Het is duidelijk dat dit kabinet zich fleen voortrekkersrol moet aanmeten in de discussie rond de reparatie van de wao. Terughoudendheid is (zeker in de beginfa- •6) op zijn plaats. Na een afwezigheid van vijf jaar bekijkt dirigent Bernard Haitink het Amsterdamse concertgebouw terwijl hij op weg is naar een repetitie met het Koninklijk Concertgebouworkest. Haitink was tot zijn vertrek in 1988 chefdirigent van dit orkest. Hij is nu terug voor een serie van drie abonnementsconcerten. De eerste daarvan staat vandaag op het programma en zal ook op televisie te zien zijn. FOTO ANP Amsterdam (anp) - De verzekeraars in Nederland zijn ontevreden over de inzet van het openbaar ministerie en politie bij de fraude-aangifte van verzekeraars. Meer dan de helft van de aangiften van verzekeraars in Nederland leidt niet tot vervolging, ondanks de hardheid van de bewijzen. Dat zegt G.R. Kloosterboer, woordvoerder het Verbond van Verzekeraars in Nederland. Ondanks regelmatig contact tussen het mi nisterie van justitie en het Verbond, waarbij het probleem herhaaldelijk is aangekaart, is er op dit terrein nog steeds geen concrete verbetering te bespeuren. Politie en Justitie laten te veel fraudezaken lopen, aldus Kloosterboer. Wel gloort er ver weg enige hoop, aldus het Verbond. „Tijdens de gesprekken krijgen we de indruk dat bij Justitie het besef van de ernst van deze zaak groeiende is, zodat we in de toekomst mogelijk een stukje verder ko men Het Verbond durft niet zover te gaan als directeur van de Amersfoortse verzekeraar Levob, C.J. van Heest. Die zei dinsdag dat 'met circa zeventig procent van de panklare aangiftes die verzekeraars gezamenlijk in dienen, niets wordt gedaan'. Van Heest constateert 'een laakbaar gebrek aan bereidheid van Justitie om daadwerke lijk tot actie over te gaan', bij fraude-mel dingen van de verzekeraars. Van Heest pakte flink uit. „Helaas moet ik nu constateren dat er zelfs sprake is van een nog verder afnemende bereidheid van politie en Justitie om adequaat op te treden in zaken van fraude en oplichting," zei hij dinsdag bij de presentatie van de jaarcijfers van Levob. De directeur haalde een voorbeeld aan. Hij constateerde dat de politie onlangs nog in een ernstige fraudezaak - waarin de ver dachte bekend was, het feit werd toegegeven en het bewijs volledig voorhanden was - vier maanden na aangifte zelfs nog niet de moei te had genomen om de dader zelfs maar te horen. Hoofofficier mr. R.B.M. Berger van het Openbaar Ministerie in Utrecht is verbaasd over de harde taal die Van Heest bezigt. Amersfoort, de vestigingsplaats van Levob, ressorteert onder het arrondissement Utrecht. „Van Heest schuift de schuld wel heel makkelijk in de schoenen van Justitie." Berger vraagt zich af welk soort onderzoe ken de politie niet wil verrichten. Volgens hem moeten de verzekeraars aangeven bij welke verzekeringen de fraude wordt ge pleegd. „Ik zou graag willen weten om welke fraude-aangiften het gaat." Verder constateert hij in zijn arrondissement geen laakbaar weigerachtige houding van politie en Justitie. „Er is sprake van een hele batterij wensen en we moeten het iedereen zoveel mogelijk naar de zin maken". „Overigens zijn Justitie en politie natuurlijk geen zaakwaarnemer van de verzekeraars", voegde hij eraan toe. Door John Bruinsma Arnhem - Het Arnhems zie kenhuis Rijnstate slaagt erin meer spermadonoren binnen te halen door als eerste in Nederland advertenties in kranten als wervingsmiddel aan te wenden. Het groeiende tekort aan spermadonoren kan er niet mee worden afge remd, maar de methode is wel een uitkomst voor alleen staande vrouwen en lesbische paren die een kind willen via kunstmatige inseminatie (kid). De Arnhemse gynaecoloog M. Kloosterman, tevens supervisor van de spermabank van zieken huis Rijnstate, zegt tien h twaalf patiënten onder behandeling te hebben die via een advertentie aan een kandidaat-donor zijn gekomen. Het gaat om mannen die zich eenmalig als donor ter beschikking stellen en dan alleen voor de patiënten uit de adver tentie. De methode die Rijnstate volgt, houdt in dat patiënten een ad vertentie plaatsen en dat geïnte resseerde kandidaat-donoren zich bij het ziekenhuis melden. Voordat zij bij de daar aanwezi ge bank hun sperma mogen do neren, ondergaan zij -zoals te doen gebruikelijk - eerst enkele medische tests. Voordat de donor zich bij het ziekenhuis meldt, verklaart hij zich er tevens mee akkoord dat enkele- persoonlijke gegevens, zoals naam en adres, schriftelijk worden vastgelegd en worden overhandigd aan de aanstaande ouders van het kid-kind. Dat laatste biedt het kind de mogelijkheid op latere leeftijd navraag te doen naar de identi teit van de vader. „De ouders kunnen die gegevens bij de nota ris deponeren of bij ons in de brandkast in bewaring geven. Zouden die gegevens ooit nodig zijn, dan kunnen ze daar of bij ons terecht." Het aantal zaaddonoren in de Nederlandse ziekenhuizen is sterk teruggelopen sinds er een wetsvoorstel op invoering ligt te wachten dat ruimte biedt om in uitzonderlijke gevallen de anoni miteit van de donor op te heffen. Dat geldt met name als een kind psychische schade ondervindt van het feit dat het niet weet wie zijn biologische vader is. Kloosterman zit in een commis sie ('kid en afstamming') die het met dat wetsvoorstel niet eens is. Deze commissie meent dat met dit voorstel het gevaar dreigt dat donoren tegen hun zin hun ano nimiteit kwijtraken, met als ge volg dat er nog nauwelijks man nen te vinden zullen zijn die aan kunstmatige inseminatie hun medewerking willen verlenen. De commissie van Kloosterman pleit voor een twee-lokettensys- teem bij de spermabanken. Enerzijds moet er een loket ko men voor mensen die de identi teit van de biologische vader geheim wensen te houden voor hun kind. Een aparte toegang is anderzijds nodig voor mensen die kunnen verwachten dat hun kind vragen gaat stellen over zijn biologische vader en die het niet de gelegenheid willen ont nemen daar antwoord op te vin den. De advertentie-methode van Rijnstate is in feite al de gedeel telijke praktische invulling van het twee-lokettensysteem dat Kloosterman cs. zich voorstellen. Dat het ziekenhuis er nu reeds mee is begonnen, heeft te maken met het tekort aan spermadono- <fj 15 'Raadsel rond de engerling' stond er gisteren in deze krant. Dat soort koppen intrigeert me, want in mijn vrije tijd doe ik detective-werk en raadsels los ik dus graag op. Ik heb er meteen de encyclopedie bijgepakt en daarin gelezen dat de engerling de larve is van de meikever Melolontha melolontha). In het betreffende krantebe- richt wordt de engerling echter aangeduid als de larve van de mestkever (Coprinae of Geotripunae). In het betreffende bericht ging het erover dat de engerling wortels van gras aantast en op zijn beurt opgevreten wordt door kraaien die daardoor het grasland nog ernstiger beschadigen. Is de naam engerling goed gebruikt, dan is er geen sprake van een raadsel, want, zo leert de encyclopedie, dat beestje leeft van het knagen aan wortels. Als de naam engerling fout gebruikt is en dus de larve van de mestkever aan wortelvreten doet, dan is er iets bijzon ders aan de hand. Ik zit dan met een probleem, want dan zal ik mijn vakantie al speurend in Egypte door moeten brengen. Daar immers was de lokale variëteit van de mestke ver, de scarabee, in de farao-tijd een heilig beest dat waarschijnlijk in verband moet worden gebracht met het verval van die beschaving. Niet voor niets immers heet een van de schadelijke insecten van tegenwoordig de farao-mier. Het zou dus kunnen zijn dat de plotselinge omschakeling van de larve van de mestkever van mest op wortels duidt op het definitieve verval van Nederland. MERIJN Eindhoven - Een 28-jarige en een 30-jarige Eindhovenaar zijn gisteren door de politie aangehouden op verdenking van het organiseren van pitbull-gevechten. Afgelopen weekeinde deed de politie een inval tijdens zo'n gevecht in een loods in Tongelre. De twee verdachten zijn in verzekering gesteld. Hen wordt overtreding van de wet op de kansspelen ten laste gelegd. De officier van justitie heeft niet gekozen voor een aanklacht wegens dierenmishandeling of de gezondheids- en welzijnswet. Van de vier pitbulls die de politie in beslag nam, zijn er inmiddels drie afgemaakt. Voor die dieren had zich geen eigenaar gemeld. Den Haag - Justitie kan vanaf 1 maart geld dat criminelen uit misdaad hebben verkregen, sneller afpakken. De rechter kan zelfs beslag leggen op geld dat afkomstig is uit strafbare feiten waarvoor de verdachte niet veroordeeld is. De rechter hoeft alleen 'aanwijzingen' te hebben dat het geld uit criminele bronnen komt. m. Petten - De bevolking is ongeruster over straling in de eigen omgeving dan over kernenergie en radio-actief afval. Tot deze conclusie komt het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) op grond van telefonische vragen over stralingsgevaar. Naar aanleiding van de blokkade van het ECN-terrein door de actiegroep 'Stop Covra' in januari vorig jaar bood het onder zoekcentrum het publiek de mogelijkheid vragen te stellen over straling, radio-activiteit, kernenergie en de toepassingen daar van. 'Opmerkelijk' is volgens het onderzoekscentrum dat er niet of nauwelijks vragen binnenkwamen over stralingsaspecten van kernenergie en het transport van radio-actief afval. Het over grote deel van de vragen ging over straling in en rond het eigen huis en over medische straling. Amsterdam - De slagzin van uitvaartverzekeraar AWL 'Is er koffie na de dood?' heeft bij de Reclame Code Commissie geleid tot een record aantal klachten. Tot nu toe reageerden 282 mensen. Zij vinden de leus in strijd met de goede smaak of voelen zich gekwetst vanwege hun religieuze overtuiging. Gisteren heeft de Reclame Code Commissie de klagers en de reclamemakers gehoord. Op 4 maart volgt het oordeel van de commissie. Utrecht - Meerdere mbo-scholen in Nederland dreigen in financiële problemen te komen doordat ze harder groeien dan verwacht. Met het twee jaar geleden afgesproken vaste budget kunnen zij niet voldoende leraren betalen om de snel groeiende aantallen leerlingen op te vangen. Op het totale budget komen de scholen 51 miljoen te kort. Onderhandelingen met het ministerie van onderwijs moeten in de komende dagen tot een oplossing leiden. „Op deze manier kunnen we voorkomen dat alleenstaande vrouwen en lesbische paren lan ger dan strikt noodzakelijk op de wachtlijst moeten staan", zegt Kloosterman. „Ook gehuwde echtparen die wèl van plan zijn om hun kid-kind later te vertel len waar het werkelijk vandaan komt, kunnen van deze moge lijkheid gebruik maken. Voor al le andere mensen die een beroep doen op de spermabank blijft de oude situatie gehandhaafd." Die laatste groep moet overigens wel steeds langer op haar beurt wachten. De spermabank van ziekenhuis Rijnstate heeft al an derhalf jaar geen nieuwe dono ren meer kunnen inschrijven, sinds over invoering van het wetsvoorstel wordt gepraat. Een oplossing voor het donoren tekort is de advertentie-methode volgens Kloosterman niet, zeker nu niet. „Ik schat dat het aantal alleenstaande vrouwen en lesbi sche paren dat een kind wil via kunstmatige inseminatie vijf procent van ons bestand uit maakt. Aan de andere kant, in onze maatschappij groeit met name de groep alleenstaande vrouwen die op deze manier de kinderwens wil vervullen." VERVOLG VOORPAGINA Minister De Vries (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) wil dat eventuele herverzekering niet per bedrijfstak maar per bedrijf wordt geregeld. Ook NCW en VNO vinden dat hooguit per bedrijf 'de helpende hand kan worden geboden', en dat alle regelingen volledig door de werknemers betaald moeten worden. Het CNV heeft er een hard hoofd in dat er morgen wel een oplos sing komt. Cao-coördinator Van der Knaap: „Een zesde onder handelingsronde is zinloos. De situatie in de metaalindustrie laat ook niet toe dat er massaal actie wordt gevoerd". De reparatie van de wao legt zo'n beslag op de cao-onderhan delingen dat er nauwelijks meer wordt gesproken over werkgele genheid. Dat constateerden de drie vak bonden FNV, CNV en MHP gis teren bij de presentatie van een notitie over de mogelijkheden om de verlaagde uitkeringen voor toekomstige wao'ers aange vuld te krijgen tot 70 procent van hun laatstverdiende loon. Den Haag - Het CDA staat wel willend tegenover de suggestie om overtollige militairen om te scholen tot bewaarders in gevan genissen. Het ligt volgens deze fractie voor de hand om militairen in 'aan verwante' branches te plaatsen: bij de politie, bewakingsdiensten en dus ook in gevangenissen. Dit zegt het CDA-Kamerlid Hil- len in reactie op een suggestie van coalitiegenoot PvdA. Het CDA vindt echter wel dat de Kamer moet afwachten met wel ke plannen minister Ter Beek van Defensie komt voor het overtollige defensie-personeel. Naar schatting zullen er de ko mende jaren 1.500 gedwongen ontslagen vallen bij de krijgs macht. „De krijgsmacht heeft het nu al moeilijk genoeg. Wij moeten hen niet voortdurend lastig vallen met suggesties voor de toe komst", zegt Hillen. In mei be spreekt de Kamer met Ter Beek de reorganisatieplannen. Al eer der zijn suggesties gedaan om militair personeel in te zetten in gevangenissen.

de Stem | 1993 | | pagina 3