OVERIGENS Ondergrens kinderrecht in Nederland punt van discussie Partijen zetten hakken in het zand bij reparatie van de wao Inwoners Sarajevo blijven toch eten ondanks boycot VN-hulp Minister DE STEM Advertentie Bonden kl Lubbers ACHTERGROND Belgisch wooncomfort DESTEM- A2l Van Velzen laakt verwijten Simoni DE STEM DE STEM WOENSDAG 24 FEBRUAR11993 Met gebogen rug steekt ze de straat over. Ze draagt een emmertje mee en loopt in de richting van de rioleringsput. Stomverbaasd zie ik dat ze de nachtelijke produktie uitwerpselen daar langs de weg leegschudt. Mijn zoontje besteedt er geen aandacht aan, die is zelf ge wend minstens twee poepluiers per dag te produ ceren. Met dit verschil dat zijn uitwerpselen, opgevangen in Pampers en Libero's, op de afvalberg belanden en bij ver branding zelfs bijdragen tot een hoger dioxinegehalte in de lucht. Toch weet hij inmid dels dat wij thuis twee toilet ten hebben en deze oude me vrouw klaarblijkelijk hele maal geen. Die doet het in een emmer. Het is amper twee dagen na dit voorval, dat de Belgische kranten de eerste gegevens van de volkstelling uit 1991 publiceren. 'In 1991 had 13 procent van de woningen in België geen badkamer of douche en 8 procent van de huizen nog geen toilet met waterspoeling binnen de wo ning', staat er gedrukt. Dat is het dus. De bejaarde mevrouw in ons dorp behoort eenvoudig tot de 8 procent van de huishoudens die twee maal daags hun behoefte bui ten de deur deponeren. Toch, zo luidt de conclusie van het Nationaal Instituut voor de Statistiek, is het comfort in de Belgische woningen de afge lopen tien jaar enorm toege nomen. In 1981 immers was in een kwart van de huizen in dit land helemaal geen bad of douche aanwezig, laat staan een WC. Wel of geen toilet aan boord, de mensen in ons dorp hech ten er blijkbaar wel aan het eigen woningbezit schoon te houden. Ook een vorm van wooncomfort, denk ik. Want als ik zo 's ochtends door de straten loop, op weg naar de bakker en de krantenwinkel, zie ik de oudjes fanatiek de stoepen en de voorgevels van hun huizen schrobben. Het stinkt dan altijd naar chloor, 'Eau de Javel' die ze hier in 5-liters flacons uit de super markt meesjouwen. Maar als je dan in het voorbij gaan een snelle blik naar bin nen werpt, word je - opge groeid in de Hollandse cul tuur van uniformiteit - over vallen door een treurigheid van jewelste. Vaak ontbrdekt - de hall. Wie de voordeur van zo'n ouder Belgisch huis opent, staat meteen in de woonkamer. In 'het salon' of 'de living' zit vrijwel nooit iemand. Dat is de 'schone plek' voor als er hoog bezoek is, de koning bijvoorbeeld of de burgemeester. Maar die komen dus nooit. De familie, of wat er nog van over is, kruipt meestal terug in de aangebouwde woonkeu ken met formica stoeltjes en een plastic lichtkoepel. Het weelderige bloemenbehang van de niet gebruikte woon kamer, loopt soms door tot in de keuken, waar het overi gens zelden een rotzooi is en je van de crèmekleurige tegel vloer kunt eten. Door Bert Schampers Zo netjes het huis aan de voorkant lijkt, zo'n puinhoop zijn de doorsnee Belgische woningen aan de achterkant. Gelukkig worden de meeste van die illegaal aangebouwde hokken aan het oog onttrok ken en is de kans dat de dienst publieke werken met de slopershamer langskomt gering. In een plaatselijk krantje lees ik zelfs dat wan neer de gemeente zou optre den tegen iedereen die zonder bouwvergunning in zijn tuin aan het knutselen is geweest, de helft van ons dorp zou moeten worden afgebroken. Onlangs moesten wij bij ons buren op bezoek. De 82-jarige buurman, 'ere-hoofdcommis- saris van politie', nodigde ons uit om een fles wijn te komen 'ledigen'. Maar na een half glaasje ging de kurk er al op en werden we gevraagd aan te schuiven voor koffie en taart. Onze zoon werkte de oudjes - zij is 81 en slecht ter been - op de zenuwen. Zo stonden we na amper een uur alweer bui ten, te kort om het toilet en badruimte op comfort te in specteren. Maar ik moet toegeven, dat ik buurman nog rtómCiriéCeen emmertje poep op straat heb betrapt. Agressief adverteren is in. Niet alleen bedrijven, maar ook zieken huizen en ideële organisaties schromen niet pittige advertentietek sten te gebruiken voor de goede zaak. Een Arnhems ziekenhuis gebruikt als eerste in Nederland advertenties om meer spermadono ren binnen te halen. Een interkerkelijke organisatie schetst in een paginagrote advertentie een droevig makend beeld van de ellendige situatie van Roemeense adoptiekinderen. Wie helpt deze kinderen?, luidt de pakkende oproep. Er is veel kritiek op deze wervingscam pagne. Ook van de zijde van Foster Parents Plan, een organisatie die rond kerst financiële adoptiekinderen 'verkoopt' aan bedrijven. De vertegenwoordigers van die bedrijven mogen ze dan cadeau doen aan relaties. Soms is het beter te zwijgen. (HV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur® 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. r Na de moord op de tweejarige peuter Jamie Bulger door twee tienjarige jongens klinkt in Groot Brittannië alom de roep om jeugdige misdadigers strenger te straffen. Maar zo'n aanpak is in Nederland omdenkbaar, zeggen deskundigen van Justitie. Door Paul Bolwerk De moord op Jamie Bulger heeft diepe verslagenheid en grote woede teweeg gebracht in Groot-Brittannië. Twee jongens van tien jaar uit Liverpool zijn voor dit misdrijf door de plaat selijke rechtbank in staat van beschuldiging gesteld. Ze krij gen ook een poging tot ontvoe ring van een tweede kleuter ten laste gelegd. Een vergelijkbare zaak heeft zich in Nederland nimmer voor gedaan. Maar hoe worden zwa re geweldsdelicten door zeer jonge verdachten in Nederland afgehandeld? Jeugdige criminelen tot twaalf jaar zijn vrij van elke vorm van strafvervolging. Tot hun acht tiende hoeven verdachten geen gevangenisstraf te vrezen. Het accent van de uitvoering van het kinderrecht in Nederland ligt namelijk in tegenstelling tot in Engeland niet op straf, maar op behandeling. De peutermoord in Liverpool heeft ogenblikkelijk de roep om herinvoering van tuchtscholen en lijfstraffen in Groot-Brittan- nië doen weerklinken. De Britse minister Clarke van binnen- Emotionele taferelen maandag in Liverpool, toen de twee tienjarige jongetjes werden voorgeleid voor de rechter, foto epa landse zaken schroomde niet om, gevoed door de nationale verontwaardiging, te pleiten voor strengere straffen voor jeugdige delinquenten. Tal van ingewijden in de Neder landse kinderrechtspraak slaan de recente ontwikkelingen in Engeland met verwondering ga de. „Die minister Clarke komt wel met een zeer primitieve reac tie", zegt mr. J. Junger-Tas, hoofd van het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatie centrum op het ministerie van justitie in Den Haag. Met ver bazing heeft zij kennis genomen van het feit, dat twee tienjarige jongens op verdenking van twee geweldsmisdrijven voor een speciale kinderrechtbank zijn gedaagd. „De gepleegde delicten zijn gru welijk, maar ze mogen nooit een rechtvaardiging zijn om de jon gens eens stevig te straffen. In Nederland zou zoiets ondenk baar zijn", aldus Junger. Tot hun twaalfde jaar komen kinderen, ongeacht de ernst van het misdrijf dat ze hebben ge pleegd, niet in aanmerking voor strafrechterlijk onderzoek en -vervolging. De kinderrechter kan echter wel besluiten om de zeer jeugdige crimineel een 'maatregel van buitengewone behandeling' op te leggen. Dit houdt in, dat zo'n kind op een (veelal gesloten) afdeling van behandelinrichting terecht komt. Junger: „Zo'n maatregel wordt alleen bij buitengewoon, uitzonderlijke gebeurtenissen toegepast." Nederland telt drie overheidsin stellingen (Den Eng, Overberg en Nieuw Lloyd) voor de zoge heten buitengewone behande lingen. Daarnaast zijn er zes particuliere opvangcentra als De Dreef, Nederlandse Mettray, De Marke, Alexandra (voor meisjes), De Kempe en de Heldring Stichting. De overheids- en particuliere voorzieningen hebben in 1990 (meer recente cijfers zijn niet bij Justitie voorhanden) respec tievelijk 24 en zes kinderen on der de twaalf jaar voor pedago gische en psychiatrische bege leiding onderdak geboden. De bepaling van de zogenoemde ondergrens in het kinderrecht is overigens al jaren punt van dis cussie in Nederland. Onderzoekster dr. M. Bol van het Wetenschappelijk Onder zoek en Documentatiecentrum is gepromoveerd op een proef schrift, waarin ze zonder meer pleit voor de opheffing van de onderste leeftijdgrens (twaalf jaar) in het jeugdstrafrecht. Zij doet dat op basis van litera tuurstudies over de ontwikke lingspsychologie van het kind. „Uit tal van onderzoeken in de ontwikkelingspsychologie is ab soluut niet aan het licht geko men, dat kinderen onder de twaalf jaar geen schuldbesef hebben. Daarom kom ik met mijn pleidooi om de bepaling van de ondergrens niet in de wet vast te leggen, maar over te laten aan de beoordeling van de kinderrechter." Een kinderrechter (of raadka mer met drie kinderrechters) neemt in de regel een besluit op basis van een persoonlijkheids onderzoek van de Raad voor de Kinderbescherming en een psy chiatrisch onderzoek door een onafhankelijke deskundige. Tussentijds kan de jonge ver dachte in een instelling worden geplaatst. Voor jeugdige criminelen tot achttien jaar is het kinderrecht van toepassing. Dat houdt in, dat ze niet veroordeeld kunnen worden tot gevangenisstraffen. Het accent van de sancties ligt niet op straf, maar op behande ling. In het uiterste geval krij gen ze een maximale straf van zes maanden in één van de zeven tuchtscholen in Neder land. Jeugd-tbs bestaat nog wel, maar wordt vrijwel niet meer toegepast. Over het algemeen volgt op het verblijf in een tuchtschool een opname in een opvangvoorziening voor buiten gewone behandeling. „Bij zware misdrijven gaat het toch vaak om psychisch gestoorde jonge ren", zegt Junger. De ernstigste misdrijven, ge pleegd door jeugdige crimine len, zijn veelal zeden- en ge weldsdelicten. De jongste moor denaars vallen in de leeftijdsca tegorie veertien tot vijftien jaar. De door hen gepleegde misdrij ven passen opvallend vaak in de categorie 'relationele moorden', zoals zoon brengt dronken of mishandelende pa om. In Nederland zijn slechts enkele gevallen bekend, waarbij een kind een ander kind ombrengt. Een geruchtmakende, maar te vens gedateerde affaire is de moordzaak in Baarn. In de nacht van 1 op 2 augustus 1960 werd een jongen door drie vriendjes, onder wie een vijf. tienjarige, om het leven bracht. Het verhoor van zeer jeugdige verdachten van zeer ernstige misdrijven wordt over het alge. meen met uiterste omzichtig, heid verricht. De harde aanpa] zoals Engelse politiekorpse voorstaan, is zeker geen g( meengoed in Nederland. Zo1., ruwe benaderingswijze van kin" deren wordt als achterhaald be- schouwd. „Bij het verhoor van jeugdige verdachten door gespecialiseer- de rechercheurs moet het ver- trouwen worden gewonnen. Al leen zo ontstaat een contact en is het mogelijk om een jongere aan het praten te krijgen. Uit eindelijk gaat het toch erom de achtergrond ('hoe, waarom waar') van een delict te kunnen schetsen." „Jeugdige verdachten kunnen zich vaak ook moeilijker uit drukken of aangeven, waarom ze een bepaald misdrijf hebben gepleegd. Vaak weten ze dat niet eens. En echt, met de vuist of tafel slaan of grof uit de hoek komen, haalt niets uit. Door intimidatie klappen ze gewoon dicht", verduidelijkt mr. D. Mensing van Charante, hoofd van de afdeling jeugd- en ze- denzaken van de Arnhemse ge- meentepolitie. Zij kan zich slechts één voorval herinneren van een rechtszaak, waarbij een veertienjarige ver- dachte uit Arnhem poging tot moord ten laste werd gelegd. Mensing van Charante: „Kinde ren als daders van ernstige mis drijven zien we niet zoveel. Als slachtoffers, te vaak." De vakcentrales FNV, CNV en MHP zijn vastbesloten geen duimbreed te wijken tijdens de cao-onderhandelingen waar het gaat om de reperatie van de wao. Ze willen per se dat werknemers die arbeidsongeschikt worden 70 procent van hun laatstverdiende loon houden. En dat is al bepaald geen vetpot. Door Eugène Leenders en Pieter Vtfillemsen Dertig procent van je loon moe ten inleveren omdat je arbeids ongeschikt bent is al straf ge noeg. Meer korten is volgens de vakbonden ronduit a-sociaal en dus onbestaanbaar en onbe schaafd voor Nederland. De drie vakcentrales FNV, CNV en MHP maakten daarom giste ren tijdens een persbijeenkomst in Amsterdam nog eens duide lijk dat ze gedrieën hun been stijf houden, tijdens de cao-on derhandelingen. Cao-coördinator Lodewijk de Waal van de FNV: „Er zijn nog steeds mensen die menen dat wao'ers met een uitkering van 70 procent te veel taartjes eten, maar wij weten wel beter." Vorige maand ging de Tweede Kamer akkoord met het voor stel van het kabinet om de uit keringen van toekomstige wao'ers te verlagen. Wie nu ar beidsongeschikt raakt, krijgt na een jaar ziektewet een gewen- ningsuitkering al naar gelang de leeftijd van een half tot twee jaar. Daarna volgt een wao-uit- kering die afhankelijk is van leeftijd en laatstgenoten salaris. In plaats van de oude regeling die voorzag in een uitkering van 70 procent krijgt bijvoorbeeld een 28-jarige werknemer die 45.000 gulden verdient nog 'maar 50,5 procent van het laatstverdiende loon. Verzekeraars sprongen in het wao-gat en bieden allerlei po lissen aan om iedereen in de gelegenheid te stellen zich bij te verzekeren. De vakbonden ra den hun leden aan erg voorzich tig te zijn met het afsluiten van die individuele verzekeringen. Vooral mensen die 'wao-gevoe- lige' banen hebben zoals b voorbeeld in de bouw, zullen hoge premies moeten betalen. De bonden willen daarom col lectieve verzekeringen afsluiten per bedrijfstak. Risico's worden hierdoor gedeeld en iedereen kan zich bijverzekeren zonder absurd hoge premies te betalen. De werkgeversorganisaties VNO en NCW riepen hun leden de afgelopen weken op om niet in te gaan op de vraag om collectieve verzekeringen en al helemaal niet om mee te betalen aan zo'n verzekering. Wat dat laatste betreft hebben ze giste ren ondersteuning gekregen van premier Lubbers die de onder nemers ernstig afraadt de kos ten van herverzekering voor hun rekening te nemen. De onderhandelingen in de me taal zijn daardoor na vier ge spreksronden nog geen milime- ter opgeschoten. Toch komen er scheurtjes in het werkgevers front. De bouw is in ieder geval bereid om het bijverzekeren door te rekenen, terwijl enkele grootwinkelbedrijven zoals Al- bert Heijn en de Bijenkort deze week lieten weten in principe bereid te zijn wel aanvullingen te geven op de verlaagde wao- Vertegenwoordigers van de vakbonden tijdens de persconferentie. Vlnr De Waal (FNV), Sprenger (FNV), Moller (MHP) en Van der Knaap (CNV). foto anp uitkeringen. De vakbonden handhaven hun eis dat alle arbeidsongeschikten 70 procent van hun laatstver diende loon kunnen behouden. De eis dat de werkgevers voor het bijverzekeren moeten op draaien heeft in ieder geval de Industriebond FNV al wel laten vallen. De 200.000 werknemers in de metaalindustrie zijn be reid een collectieve verzekering voor eigen rekening te nemen. Het kost de werkgevers geen cent. Toch gaat de werkgeversorgani satie FME niet door de bocht want, aldus een FME-woord- voerder: „Nu is het de wao die ter discussie staat, straks is het weer iets anders. Bovendien leidt die collectieve verzekerin gen er toe dat het beroep op de wao alleen maar groter wordt. En dat terwijl het nu allemaal juist erom is begonnen om het beroep op die wao te verminde- De Waal knapt bijna uit zijn vel bij dit soort beweringen. De Waal: „Ook minister De Vries waarschuwt voor collectief bij verzekeren. Absurd want zelfs de Tweede Kamer gaat er van uit dat wao'ers zich kunnen bijverzekeren. Dat bijverzeke ren is voor het kabinet toch ook reden geweest om óók de be staande ziektegevallen buiten de wao-bezuiniging te houden." De vakbonden geven er de voor keur aan om bij te verzekeren via de pensioenfondsen. Die fondsen houden toch al een ad ministratie van de werknemers bij. Bovendien hopen de vak centrales dat pensioenfondsen wat makkelijker in de tijd kun nen schuiven met premies. De premies zouden dan de eerste jaren wat gematigd vastgesteld kunnen worden, tot er finan ciële ruimte komt door daling van de wao-premie. Maar het risico onderbrengen bij een verzekeraar die banden heeft met de bedrijfsvereniging heeft ook voordelen. Dan is (iet hele traject van begeleiding ;en preventie voor ziekte en ar beidsongeschiktheid in één hand. Een ;vonn waarvoor ;de uitgeverijen hebben gekozemis die van het scheppen van gen aparte stichting voor de bijvp- zekering. De huidige werkne mers betalen in dat geval jde uitkeringen van de arbeidson geschikten in die bedrijfstak. De vakcentrales noemen gjie vorm van wao-aanvulling niet erg gelukkig, omdat er jaarlijks moet worden onderhandeld over de wao-aanvullingspremie. Naast FNV-voorzitter Stekelen burg reageert ook cao-coördi nator van het CNV Cees van der Knaap woedend op de uitlatin gen van Lubbers dat werkge vers niet moeten betalen voor de wao-reparatie. Van der Knaap: „Ik wordt l|et wel een beetje zat dat we conti nu voor de poten worden gelo pen." Volgens de vakbondsman schetsen bewindslieden ;?n werkgevers consequent een ver keerd beeld van de opstellipg van de vakbeweging. Van der Knaap: „Men moet niet vergeten dat het kabinet het wao-servies kapot heeft ge gooid. Wij proberen de brok stukken te lijmen. Maar dan moet ons niet worden verweten dat je barsten in het servjes ziet." Een oude vrouw zoekt tussen het vuilnis naar voedsel in de Bosnische hoofdstad Sarajevo. De bevolking van Sarajevo heeft allerlei middelen gevonden om in leven te blijven. foto epa De inwoners van Sarajevo hebben geleerd hoe ze kaas kunnen maken van melkpoeder. Van rijst maken ze soep, om het meer te laten lijken. Ze eten vlees van de zwarte markt" zonder te vragen waar het van afkomstig is. Door Laurinda Keys (ap) DE GEMEENTERAAD van Sa rajevo besloot vorige week niet langer VN-voedselhulp te ac cepteren, uit solidariteit met de hongerende moslims in het oos ten van Bosnië. De Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties, Sada- ko Ogata, maakte vrijwel een eind aan de pogingen om voed selhulp te leveren aan Bosnië, omdat alle partijen de leveran ties zouden tegenwerken. Welis waar werd Ogata teruggefloten door secretaris-generaal Bou tros Boutros Ghali, maar duide lijk werd wel dat ook zonder Ogata's hulp-stop er weinig voedsel op de plek van bestem ming komt. De beslissing van de gemeente raad heeft niet veel aanpassin gen gevergd van de 380.000 in woners van de Bosnische hoofd stad. Het is ze tot nu toe steeds gelukt, zij het moeizaam, om de nog geen drie ons voedsel die de VN hun dagelijks verstrekte aan te vullen. Moeders eten minder zodat him kinderen meer hebben. Ge meenschappelijk koken is weer in zwang geraakt, evenals de ruilhandel. Vrouwen met baby's ruilen blikjes vis voor verse melk. Alleenstaande, oudere vrouwen die rijst over hebben koken samen met hun buren, die over zout, bakolie en brand stof beschikken. De 18-jarige Fardus Sultan ver- telt dat haar nicht haar zeven maanden oude baby stukjes brood in de mond stopt, waar hij op kan zuigen. De moeder heeft geen borstvoeding en de familie heeft nog maar een blik baby-melkpoeder over. Selma Serdarevic, die met haar acht leden tellende familie in één huis woont, zegt: „We heb ben een zak rijst bewaard en dat is alles wat we eten. We mengen een hoop water met een beetje rijst en maken soep." Tips voor creatief gebruik van voedselpakketten worden net zo intensief uitgewisseld als de be nodigde ingrediënten. Families die aan de rand van de stad wonen blijven hun koeien melken en eieren rapen, hoewel om hen heen vrijwel voortdu rend wordt geschoten. Ze ver kopen of ruilen wat ze niet kunnen gebruiken en af en toe komt de slachter van de ge meente een koe halen, om het vlees op de markt te verkopen. 'Dooie koe' is de algemene be naming geworden voor al het vlees dat op de markt te koop is. Het is een zeldzaam produkt. De meeste huishoudens kunnen ongeveer eens per twee weken aan een beetje vlees komen. Mensen komen ook aan eten door omkoping, connecties en diefstal. Soms ziet men hoe een soldaat achter een controlepost een pakket voedsel in de open tas van een vrouw laat glippen. Ze doen dat als het een familie lid is soms voor niets, of anders voor geld of sigaretten. Aan het begin van de oorlog werden in Sarajevo magazijnen, winkels en bedrijven systema tisch geplunderd. Partijen plas tic tassen, fietsen, gezinsver pakkingen kauwgum, pakken toiletpapier en cosmetica begin nen nu hun weg te vinden naar de markt in het centrum. De goederen worden meestal ver kocht voor sigaretten of Duitse marken, het belangrijkste be taalmiddel voor extra voedsel, brandstof, geïmporteerde sterke drank of andere luxe-goedereft. De 36-jarige Ismeta Mmedaê» doet de beste zaken op de markt. Voor twee mark per fles verkoopt zij een bittere bier soort, die door de haastige Be reiding erg naar gerst smaakt? De sluiting van de laatste bak kerij van de stad, afgelopen maandag, betekende een harde slag. Het gerantsoeneerde, ge subsidieerde brood vormde een belangrijk onderdeel van Be voedselvoorziening in zieken huizen, vluchtelingencentra en gaarkeukens. Dankzij een schenking van dieselolie door de VN kon de bakkerij donder dag weer aan de slag. De 60-jarige Ruza Cenan, die# de markt staat met een alle gaartje aan artikelen, van zad# voor kool tot ongebruikte pl#" tic tassen, vertelt al 20 dag# geen VN-voedselhulp meer hebben gekregen. Woensdag had ze haar maandelijkse pak' ket moeten krijgen, zegt Cenan, zich blijkbaar niet bewust van de hulpweigering. Volge® functionarissen van de gemeen te heeft hun boycot de steiin van de bevolking. Een aantel mensen op de markt zegt boycot te begrijpen. Toch sta# ze er niet allemaal achter, da»- voor is de ellende te groot. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister M Weggen (Verkeer) eist geld uit de verkoop van PTT-a delen. Zij vindt dat dit gebruikt worden voor de aanleg van gen en openbaar vervoer, denkt daarbij onder andere de A-73 in Limburg en de A in Brabant. Maij heeft dit gisteren laten ten. Volgend jaar wordt het e ste deel van de PTT-aandele NS- Utrecht (anp) - De N mogelijkheid boventalli; ontslaan. De vakbonde: kunnen bewegen dit plai Dat meldden onderhandelal van de vervoersbonden van Fi en CNV en de spoorwegvakbc FSV dinsdag, na afloop vanj onderhandelingen over de soc le gevolgen van het NS-t| komstplan 'Sporen naar '9 De onderhandelingen over sociaal plan zullen -op 3 mal worden voortgezet. Een dag e- der zal president-directeur Besten van de NS bekend mak hoe het bedrijf er nu voor staat Behalve een verwacht verl van zeker 100 miljoen guld over 1993, moeten de NS ine, culeren dat de rijksbijdrage va de trein-exploitatie (450 miljof in zes jaar tijd wordt afgebouv De bonden vrezen dat hierdc zo'n 3.000 van de in tot, 28.000 banen komen te verv len. De bonden vonden de sfeer dens het overleg 'construct! Desondanks blijven er gri Den Haag - CDA-voorzitter Velzen is gisteren in de clii gegaan met kardinaal Simoi Hij is het volstrekt oneens Simonis dat gebrekkige vo lichting door het CDA m heeft geleid EïöPüé'riïzie tus Nederland en het Vaticaan o de Nederlandse euthanasiew geving. Simonis maakte zijn opmerk gen afgelopen weekeinde via radio. Van Velzen wijst de kar naai er op dat het CDA uitvoe de CDA-afdelingen en de merkringen heeft geïnforme over de betekenis van eutha siewetgeving die kortgelee door de Tweede Kamer w aangenomen. Aan de toezegging dat het C informatie over de euthanasi westie zou verstrekken, is ook ruimschoots voldaan, schrijft Van Velzen. Eind vorige week ontstond diplomatieke rel tussen Net land en het Vaticaan, nadat hoge functionaris van het V; caan in een uitzending van dio Vaticaan de Nederlan euthanasiewetgeving vergel met praktijken in Hitler-Du land. De Nederlandse reger reageerde daar woedend op. DE REPARATIE van de nieu grote struikelblok in de cao- ganisaties VNO en NCW zi Er valt niet te praten over kosten van de werkgevers. Dit standpunt wordt slech achterban. De werkgevers achter het advies van hun anderen zijn bereid te pratei Bijenkorf hebben bijvoorbei gestudeerd op mogelijkhei kabinetsingrepen in de wao. Minister-president Lubbers discussie gemeld. In het Lubbers dat de werkgevers moeten laten aankomen al: collectieve reparatie van werkgevers. Ook over de opvatting. In het spoor van beslist: 'Nul is nodig, nul is Hoewel het argument van van de wao-reparatie niet br (het kost naar zijn idee werk handelwijze niet als erg tact De vakbonden hebben al fu de eerste taak van de politie tussen werkgevers en werkr zoverre gelijk dat de politie gemengd in het steekspel vervelender is de manier w kan alleen maar voor nog m Daarnaast valt het op dat Li de kwaliteit van de nieuwe Lubbers noemt het besluit een 'heroïsche beslissing'. De werkelijkheid is dat na j; ze discussie de regering ee geving heeft gebaard. De door dit gestuntel veroorzat geen voortrekkersrol moet reparatie van de wao. Teruc *e) op zijn plaats.

de Stem | 1993 | | pagina 2