j -ley IA! 'Lubbers lokt onrust uit' bartz optiek KJE BEKENDMAKING Optocht Kloosterzande met stralend weer r Premier fel tegen aanvulling wao, vakcentrales des duivels B en W Terneuzen willen één gemeente Kanaalzone Droppings keerpunt oorlog Bosnië John de Wolf naar huis Inbrekers stelen kluis van terrein van politie OPRUIMING OPRUIMING DE EIKEN SCHUUR H U 1-J WU OPRUIMING ring, kontaktlenzen cel. 01155-1930 voororgels, s, keyboards llager overweegt ort geding irote onrust [oor nekkramp »i Rotterdam Toch gedwongen ontslagen NS Gedetineerden na ontsnapping weer opgepakt Unilever ziet herstel economie Leger Rusland mengt zich in machtsstrijd Russische kerk ?aat bankieren IN DEZE KRANT: Merijntje Ook uitvoer vorig jaar gedaald Consument besteedt minder Zonnig Speciaie prijzen voor laatste showmodellen X 56 tapijtenhuis FARAH Alleen: Glnnekenweg 27-29 Breda Tel. 076-212287 nuill IIIIIIIIIIII1111IIIIIIIIII11111li niiini nu iiTTi DE STEM ■ijdag: 1,60 WOENSDAG 24 FEBRUAR11993 I I I I I NoordstraaH3,Axel Iren in Je koreca. Per lijf. Voor Je tkeorie ga vrouw, restaurantkok, praktijkopleiJing met reteen een leuk salaris onisck of via Je kon. m/v BC293 jues - De Zeeuwse schrijver tes Slager en zijn uitgever (erwegen een kort geding tegen tgeverij Bruna. Ze vinden dat omslag van het boek 'De jup, een reconstructie' is mis- juikt voor een video waar Sta ir niets mee te maken heeft. ÏZIE ZEELAND - C1 n [otterdam - Op een basisschool Rotterdam-zuid is bij vijf kin nen nekkramp vastgesteld. Ze ijn in het ziekenhuis opgeno- ien. Onder de ouders van de eerlingen is grote onrust ont- taan. Volgens de GGD heeft het shter geen zin om de school te iuiten, omdat de infectie al plaatsgevonden. Gevreesd rordt dat de komende dagen bij meer leerlingen nekkramp redt vastgesteld. Jtrecht - De Spoorwegen blij- ,81 vasthouden aan de mogelijk- ieid boventallige werknemers jtdwongen te ontslaan. De vak- ouden hebben de NS-directie liet kunnen bewegen dat plan an tafel te halen. De bonden zijn bang dat er de tomende jaren door saneringen lij de NS zeker 3000 van de '8.000 banen moeten verdwij- IZIE BINNENLAND-A3 Doetihchem - Uit de strafrin- richting De Kruisberg in Doetin- tem zijn gistermiddag twee ge vangenen ontsnapt. Een van hen ion kort na de uitbraak weer worden gepakt. De ander meldde zich gisteravond vrijwillig bij de inrichting. Botterdam - Unilever blijft het ondanks de recessie goed doen. )e winst is vorig jaar gestegen ot ruim vier miljard gulden. De stijgende verkopen in de VS wij zen op een economische herstel, luropa zal volgens Unilever bin nen een half jaar uit het dal rabbelen. ZIE ECONOMIE -A6 Moskou - De positie van de Russische president Jeltsin wordt bedreigd nu de strijd krachten zich in de machtsstrijd in het Kremlin lijken te mengen, fel ex-militairen deden giste ren mee aan een anti-Jeltsin-be- gin Moskou. ZIE BUITENLAND- M Moskou - De Russisch orthodoxe kerk gaat bankieren. Om aan te komen voor het restaue- ren van kerken en het financie ren van religieuze activiteiten neeft de kerk de 'Orthodoxie Bank' opgericht, samen met een Griekse bankier. vandaag 2 katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A5 deel B deel C deel D D2 Politie: Zeker nooit gehoord van die ezel en die steen De grootste carnavalsoptocht van Zeeland, die in Kloosterzan de, is gisteren gehouden onder stralende weersomstandigheden. Dat was meteen ook te merken aan de enorme publieke belang stelling. Vanuit de hele streek reden er carnavalswagens in de optocht mee. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - Burgemeester en Wethouders van Terneuzen vinden het noodzakelijk dat in de Kanaalzone één gemeente wordt gevormd die in staat is de industriële en andere economische ontwikkelingen met voldoende kwaliteit vorm te geven. Daarom vindt het Terneuzense gemeentebestuur het noodzake lijk dat het college van Gedepu teerde Staten een herindelings proces op gang brengt dat in die behoefte voorziet. Het Terneuzense college schrijft dat in een brief aan GS. Gelet op de functies van de di verse delen van Zeeuws-Vlaan- deren heeft een driedeling de voorkeur van B en W. De vorming dus van een ge meente in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren, een in de Kanaalzone en een in West-Zeeuws-Vlaanderen. Het gemeentebestuur refereert aan het vorige week gehouden B en W-overleg toen de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten het niet met elkaar eens konden worden. Hontenisse, Axel, Sas van Gent, Aardenburg en Sluis kiezen voor een gemeentelijke samenwer king. Terneuzen, Hulst en Oost burg willen een herindeling. „Maatschappelijke ontwikkelin gen, waarmee de gemeenten worden geconfronteerd, stellen hogere eisen aan de bestuurs kracht," schrijft het gemeente bestuur. Een intergemeentelijk samen werkingsverband in de vorm van een gemeenschappelijke regeling doet volgens het Terneuzense college tekort aan de slagvaar digheid van het bestuur. Tevens biedt dat geen garantie om loka le taken zelfstandig uit te voe ren. „Daarnaast constateren wij dat samenwerking doorgaans moei zaam of helemaal niet tot stand komt. Juist in een gebied waar de gemeenten toch in feite bij aanpak van bestuurlijke proble men op elkaar zijn aangewezen, vormt dit aspect een structureel knelpunt". Daarom is schaalvergroting in Zeeuws-Vlaanderen volgens B en W ontontbeerlijk om ook op middelange en lange termijn te voorzien in de gewenste en noodzakelijke bestuurlijke vormgeving. „Dat hierbij met name de Ka naalzone wordt genoemd mag, gelet op de functie van dit ge bied als economische slagader van deze regio, duidelijk zijn". Van onze verslaggever Den Haag - De Nederlandse gezinnen hebben vorig jaar minder uitgegeven dan het jaar daarvoor. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) nam de groei van de consumptie met 1,6 procent toe tegen 3,4 procent in 1991. Gezinnen hebben vooral minder dure uitgaven gedaan. Over de eerste zes maanden van 1992 daalden de uitgaven voor duurzame consumptie goederen zelfs. Dat is later in het jaar omgebogen in een lichte stijging. Dat kwam vooral omdat in de laatste maanden van dat jaar de verkoop van auto's sterk is gestegen. Een ander signaal dat de economie er minder florissant voorstaat als een jaar geleden is de daling van de uitvoer, voor het eerst sinds jaren. Volgens het CBS daalde de export met 1 procent tot 250 miljard gulden. De invoer daalde met 0,4 procent en kwam op 236 miljard gulden uit. Dat leverde een overschot van 9,7 miljard gulden op de handelsba lans. In 1991 was dat nog 12 miljard gulden. Van onze verslaggevers Den Haag - De vakcentra les zijn woedend op pre mier Lubbers, die de werkgevers gisteren- be zwoer niet door de knieën te gaan voor de wao-eisen van de bonden. Als Lub bers arbeidsonrust wil, dan kan hij die krijgen, is de teneur van de reacties. Lubbers is het volstrekt oneens met de eis van de vakcentrales voor een collectieve wao-repara- tie, zeker als dat gebeurt op kosten van de werkgevers. Dat kunnen de ondernemingen gezien de huidige recessie niet meer hebben. Als het aan Lub bers ligt houden de werkgevers het been stijf, zelfs als dat tot een arbeidsconflict met de vak bonden leidt. Nullijn Als de werkgevers wel voor de wao-eisen door de knieën zou den gaan, kost dat weer werkge legenheid. „En voor minder ar beidsongeschikten heb je juist meer werkgelegenheid nodig," weet Lubbers. Hij voorziet de komende jaren geen enkele ruimte voor een al gemene inkomensgroei en schaart zich achter werkgevers voorzitter Blankert, die op de nullijn zit. Volgens Lubbers zijn de lonen de afgelopen twee jaar te veel ver hoogd. Daarom is het nu hoog tijd voor loonmatiging. FNV-voorzitter Stekelenburg ziet de uitspraken van Lubbers als 'een wanhoopsoffensief.' „Nu het erop lijkt dat wij de zaken in een aantal cao's kunnen gaan regelen, probeert Lubbers hardnekkig een werkgevers standpunt in te nemen", aldus de FNV-voorman. Hij noemt dat 'een premier onwaardig.' Achterdeurtje Volgens de Industriebond FNV zijn de 200.000 werknemers in de metaal bereid zelf de premie van reparatie van het wao-gat te betalen. De metaalwerkgevers moeten dan wel bereid zijn zo'n verzekering voor de hele be drijfstak af te sluiten, anders wordt de polis te duur. De werkgevers, verenigd in de FME, weigeren dat. Volgens een woordvoerder is in de politiek de beslissing genomen om in de wao het collectivisme eruit te halen. „Dan vinden wij het onjuist om via de cao-onderhanJelingen, via een achterdeurtje, dat collec tivisme weer naar binnen te ha len. Dan begeven we ons op een hellend vlak." Maatgevend Volgens de vakbonden is van collectivisme niet echt sprake omdat de wao-bijverzekeringen per bedrijfstak worden afgeslo ten. FNV'er De Waal: „De pre mies voor bijvoorbeeld de bouw of de banken zullen verschillen." De cao-onderhandelingen in de metaalindustrie zijn als regel maatgevend voor de ontwikke lingen elders aan het cao-front. Morgen komen werkgevers en bonden voor de vijfde keer bij elkaar. Tot nu toe is de discussie over de wao een onoverbrugbaar obstakel gebleken. VERVOLG BINNENLAND - A3 COMMENTAAR OP - A3 ANALYSE OP PAGINA - A2 Van onze verslaggevers Den Haag/Brussel - De aan kondiging van de Ameri kaanse president Clinton om mogelijk eind deze week al voedsel te droppen boven Bosnië kan volgens militaire deskundigen een keerpunt in de oorlog zijn. Weliswaar beoogt Clinton met de verdeling van voedsel en hulpgoederen via parachutes nog geen militaire interventie. Maar de Amerikaanse aanwezig heid in de lucht met Hercules- transporttoestellen, geëscorteerd door geallieerde gevechtsvlieg tuigen, kan door de strijdende partijen op de grond wel zo worden uitgelegd. Een escalatie van de oorlog, dit keer met de Amerikanen erbij, is dan niet veraf meer. Milan Gvero ..uitbreiding oorlog.. foto ap De Servische commandant in Bosnië, Milan Gvero, waar schuwt dat Amerikaanse voed- seldroppings boven Bosnië zul len leiden tot 'grootschalig ge bruik van geweld' van Servische Johan de Koek van FC Utrecht neemt de plaats in van Feyenoorder John de Wolf in de selectie van het Nederlands elftal, dat vanavond in Utrecht de WK-kwalificatie- wedstrijd tegen Turkije speelt. De Wolf heeft last van een oude hamstring blessure. ZIE SPORT-B1 Het blijft de komende dagen licht winterweer. Vandaag eerst perioden met zon, later op de dag toenemende be wolking, maar droog. Vanaf morgen opnieuw wisselvallig. Van onze verslaggeefster Etten-Leur - Een door de politie van Etten-Leur gevon den kluis, die gisternacht uit een café was gestolen, is diezelfde nacht weer ontvreemd van het binnenterrein van het politiebureau. In de nacht van maandag op dinsdag werd de kluis gestolen uit een café aan de Markt. Enige tijd later achtervolgde de politie een verdachte auto, maar raakte die weer kwijt. Later in de nacht is de auto op een parkeerplaats aangetrof fen met de gestolen kluis er nog in. Echter geen spoor van de inzittenden. De auto bleek een dag eerder te zijn gestolen. De politie bracht auto en kluis naar het door videocamera's bewaakte binnenterrein van het politiebureau met de be doeling de kluis later te on derzoeken op sporen. De politie heeft nog gepro beerd de kluis open te maken, maar dat lukte niet. Groot was de verbazing toen 's morgens bleek dat de kluis uit de auto was gestolen. Het bin nenterrein van het politiebu reau is omgeven door een muur van bijna vier meter. „Als wij wisten hoe iemand met een honderd kilo zware kluis over een bijna vier meter hoge muur klimt, dan zouden we al een stuk verder zijn. Nee, het is geen carnavals- grap. Bittere ernst," zegt een politie-woordvoerder. De politie weet niet of dege nen die de kluis bij de politie hebben ontvreemd, dezelfde inbrekers zijn die de kluis uit het café hebben gestolen. Volgens de eigenaar van de kluis zat er een 'aanzienlijk' bedrag in. (ADVERTENTIES) Bankstel origineel Lamous 3 - 2 zits 3995.- Buffetkast vitrine eiken 950.- Broodkast massief eiken 2095.- Eiken rolluik secretaire 895.- Eiken kuip bankstel 3-2 zits leder 2695.- Eiken eetkamerstoelen bekleed met leder 235.- Eiken toogkast vitrine 2295.- Strijbeekseweg 14, Ulvenhout, tel. 076-612614 Vrijdag koopavond. Lid interieur Waarborgfonds. 5 POL ITIE zijde. De burgeroorlog zal in dat geval escaleren, voorspelt hij. De Nederlandse regering heeft gisteren, direct na het bekend worden van het Amerikaanse plan, F-16-gevechtsvliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht aangeboden, om de voedsel- transporten tegen Servische aan vallen te beschermen. Als voorwaarde stelt Den Haag dat ook andere (NAVO-)landen moeten meedoen en dat de Vere nigde Naties of de Verenigde Staten een officieel verzoek doen. Volgens een defensie-woord voerder kunnen de Nederlandse F-16's op zeer korte termijn be schikbaar zijn. „Als de Amerika nen zeggen dat zij over enkele dagen met de droppings willen beginnen, dan kunnen wij over enkele dagen meedoen," zegt hij. VERVOLG BUITENLAND - A4 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen,' de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. SÜP* I Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: n kwartaal acceptgiro85.50 n maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:_Plaats: o kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. 8 DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1