Zeeland in ban van de griep eikunie' Een spetter in de griepgolf Vastenactie bisdom Breda voor Afrika tees Slager: kort geding tegen Bruna vanwege 'misbruiken boek' 'Herindelen is iets heel anders dan annexeren' ;GD: 'We hebben hier nog enige uitloop te verwachten' Vlsterbladje en Kastelein in echt verbonden Diamanten huwelijk in Aardenburg Overleggen per computer kan ambtenaren Abdij in de problemen brengen Besluit over sluiting tehuizen weer uitgesteld Beroep tegen vrijspraak wachtmeester Tien mille meer bezuinigd door reizen met trein Burgemeester en wethouders van Hulst: X 57 dUTO OF MOTOR te koop ..I dacht u van het resultaat als u dat even laat J i Jen via een kleintje" in De Stem I 1'Ja 5 van d© 10 mannen loo Stom lezen a loen speciale langstelling voor onze I Imntjes" rubriek I Ljtó's en motoren' Uw I inbiedlng in die rubriek IJndus niet missen de stem zeeland WOENSDAG 24 FEBRUARI 1993 DEEL C I jnonze verslaggever - De Zeeuwse schrijver Kees Slager en n uitgever Jan Bruijns van de uitgeverij jn De Koperen Tuin willen een kort geding Janspannen tegen uitgeverij en boekhandel jmna uit Utrecht. Slager en Bruijns vinden (at Bruna de omslag van het succesvolle Jaeic 'De ramp, een reconstructie' heelt nisbruikt voor een video waarmee Slager jets te maken heeft. „Ze hebben geheel ten onrechte de titel van mijn boek gestolen," zegt Kees Slager. „We willen de folder die huis-aan-huis is verspreid uit de han del, we willen een rectificatie en we denken aan schadevergoeding," zegt Jan Bruijns. Bruna verkoopt een videofilm met oude Poly goon-beelden over de watersnood van 1953. Aan vankelijk was er overleg tussen een inmiddels failliet bedrijf dat de video voor Bruna maakte en Jan Bruijns plus Kees Slager. Men wilde de omslagfoto en boektitel voor de video lenen, maar Slager en Bruijns weigerden. Onlangs echter bracht Bruna een video voor de prijs van 14,90 op de markt, met op de kaft een foto die sterk op het boekomslag lijkt. In een huis-aan-huis verspreide folder werd de voorkant van het boek zelfs geheel overgenomen, alleen werden de hamen van Slager en de uitgeverij afgeplakt. „Nu denkt ie'dereen dat die video hetzelfde is als het boek of dat het de Impact-uitzending is die de Vara er van maakte," zegt Slager. Na een briefwisseling met Bruna heeft Bruijns gisteren een reactie ontvangen. De uitgeverij schreef het overnemen 'rechtmatig' te vinden. Daarop heeft Bruijns teruggeschreven. „Komt er geen bevredigend antwoord, dan spannen we een kort geding aan," aldus Bruijns. Bruna was gisteravond niet bereikbaar voor verder commen taar. „onze correspondente luist - De boerenbruiloft is en van de hoogtepunten van tt carnaval in Hulst. Giste- jn trok de bonte en lange- skte stoet weer door Hulst. Inder een stralend zonnetje monder grote belangstelling. Omdat het stadhuis tijdelijk on- juikbaar is werd het gelegen- ieidsechtpaar Lênie Drup, bij genaamd het Ulsterbladje (Leon- a Ferket) en Jan Staok, bijge- uamd de Kastelein (Jan Piket) ii het Hof van Vlaanderen in de itlit verbonden. Paster Jopie Buysrogge trad voor de derde taal op als geestelijke en wist »-eer op ludieke wijze het paar m het publiek te vermaken. De stoet die de bruidskar voor- afgaat is steeds de moeite waard. Een paar honderd mensen, ge- ileed in originele of kunstig na- [emaakte klederdracht, lopen door de binnenstad. In de stoet Iepen gisteren 'boeren en boe- linnen' mee in zowel Hulster, ixeler als Bevelandse kleder- Iracht. Ook waren er weer heel wat originele boerenkarren en sjezen te zien die getrokken wer den door prachtige Zeeuwse paarden. De koksmaatjes droe- jen het zes meter lange krente- brood dat voor de zoveelste maal geschonken was door bakkerij Rich, van Rie. Er zijn heel wat Kootjes meel en duizenden ro zijnen nodig om dit smakelijke kunstwerk te maken. Cadeaus Heel speciaal is ook elk jaar de receptie. Belangstellenden en tarnavalsvrienden van het boe renechtpaar komen gewapend net originele cadeaus het stelle- e feliciteren. In ruil daarvoor krijgen ze een snee krentebrood, bet megabaksel wordt volledig verorberd. gebeurt niet met de bruid staart die ook meegenomen wordt in de stoet. Dit lekkers wordt vandaag verdeeld onder medewerkers van de stichting boerenbruiloft die nog even na kaarten over de 21ste Hulster boerenbruiloft. Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten hebben gisteren beslo ten een besluit over de slui ting van zes kleine Zeeuwse bejaardentehuizen uit te stel len tot 28 mei. Dit is conform de wens van de statencommissie welzijn na de storm van protest die in Zeeland 18 opgestoken rond de sluitingen. Zoals gemeld moeten zes bejaar- flentehuisjes dicht wegens bezui- P'fiingên. Daaronder vallen Ter «alle in Biervliet en Ruschevliet «i Schoondijke. Het besluit is echter al tweemaal uitgesteld omdat de statenleden ■neer informatie en alternatieven joegen. Die is er in de tussen tijd ook gekomen, althans uit «euws-Vlaanderen. Daar heb ben alle verpleeghuizen en be jaardentehuizen samen een plan gemaakt om met plaatsen te schuiven zodat de tehuisjes in schoondijke en Biervliet niet acht hoeven. GS hebben dit Plan nog in studie. Het echtpaar arriveert bij het Hof van Vlaanderen. De heer F. Boogaard (82) en mevrouw C. de Poorter (79) vierden gisteren hun zestigja rig huwelijk. Uit het huwelijk werden tien kinderen gebo ren, 28 klein- en negen ach terkleinkinderen. Beiden genieten nog een goe de gezondheid en wonen nog zelfstandig in hun huis aan de Lansstraat in Aardenburg. De heer Boogaard werd gebo ren in Hoofdplaat, evenals zijn echtgenote. Hij leerde zijn vrouw kennen op de ker mis. Tot zijn 58ste was hij landarbeider. Zijn vrouw hielp mee op het land en had de zorg voor de kinderen. Achtereenvolgens woonde het gezin in de Sas Put, Rode Hoek en Zuidzande. Momen teel woont het echtpaar al 23 jaar in Aardenburg en voert nog zelfstandig het huishou den. De heer Boogaard is tevens zestig jaar lid. van de bond en trouw lezer van deze krant. Zijn vrouw heeft als hobby het uitknippen en be waren van kranteartikelen over de streek. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Cees Maas Goes - De griepgolf die in Zeeland een maand geleden begon en honderden mensen aan het ziekbed kluistert, blijft Zeeland in de ban houden. „We hebben nog enige uitloop te verwachten", zegt woordvoerder R. Boog van de GGD-Zeeland. Hij spreekt niet van een epide mie, er zijn niet extreem veel ziektegevallen, maar hij spreekt wel van 'een echte griepgolf die in Zeeland later toeslaat dan in noordelijk Nederland'. Daar is de ergste pijn al geleden, in deze provincie kampen tal van kanto ren en andere bedrijven met een veel mindere bezetting, blijven per dorpsschooltje tientallen leerlingen ziek thuis en doen de drogisten goede zaken met de verkoop van pijnstillers en koortsverlagende middelen. Hartpatiënten De griep in Zeeland is volgens de GGD van het type influenza-B. Niet zo zwaar als de Hongkong- griep en de griep van het type A, die jaren geleden toesloegen, maar toch vormt de infectieziek te risico's voor met name cara- en hartpatiënten en jonge kinde ren. Boog: „De symptomen kunnen voor iedereen- anders zijn, maar algemeen zijn toch klachten over moeheid, hoofdpijn, koorts, ge- brek aan eetlust en spierpijn. Rust, liggen, en rustig uitzieken is eigenlijk het enige middel. Dit is nu al wel een maand bezig, maar wanneer spreek je van een piek? Wij verwachten in elk ge val nog wat nagolven". Rijke boeren en paapse vertegenwoordigers luisteren naar de toespraak van de prins. FOTO'S WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Cees Maas Het water loopt me uit de ogen. Mijn neus drupt ais een oude kraan en mijn hoofd voelt aan alsof twee olifanten binnenin carna val vieren. De controleur van de Ziektewet zegt dat vijftien van de twintig zie ken die hij vandaag heeft bezocht het hebben. Eetlust heb ik al anderhalve week niet meer, en het broodje komkommer dat ik zojuist naar binnen heb gewron gen voelt aan alsof ik een bankschroef heb geslikt. Griep. Griep. Ik ben een spetter in de griepgolf die momenteel over Zeeland spoelt. Mijn baas heeft griep, het hele gezin van buurvrouw Nel heeft griep. De helft van de employées van de Rabobank in mijn dorp heeft griep, collega's van mijn vrouw hebben griep, op straat in Goes lopen mensjes met bleek weggetrokken smoelen, de presentator van Omroep Zeeland klinkt verkouden, het hagelt en de zon schijnt, het weer heeft verdorie zelfs griep. En ik heb griep. Het is een geniepige griep, die griep. Anderhalve week thuis op de bank heb ik gelegen. Met een rug van hout. Tot weinig meer in staat dan cha grijnig liggen, ongeïnteres seerd in kranten en tijdschrif ten bladerend, lusteloos naar de tv starend en enorme zuch ten slakend. Ik ben enorm zie lig- Alles behalve sla met wat lich te dressing verstoort m'n stof wisseling grondig, 's Avonds krijg ik braakneigingen en - meevaller - ik moet kilo's af gevallen zijn. De dikke-bui- ken-kookprogramma's op de BRT en de BBC, die me anders zo aardig opvrolijken, doen me walgen. De rozen moeten gesnoeid, m'n auto gewassen maar ik heb hoofdpijn en geen zin. Ik heb zo'n meelij met mezelf. Wonderwel heb ik geen koorts, of misschien komt dat nog. Dat kan, zegt een woord voerder van de GGD-Zeeland vrolijk, de symptomen zijn voor iedereen verschillend. Mijn symptomen maken me in elk geval tot een buitenge woon lusteloos wezen. Maan dag weer begonnen met wer ken, op een dag dat ik me eventjes beter voelde, maar el ke werkdag moet ik doorwor stelen. 's Morgens gaat het goed, na een redelijke nacht slaap voel ik me wat beter. Maar een uur voor noen slaat de energiecrisis weer toe en worden mijn benen van wat ten. Verwacht van mij geen crea tieve wonderen. Zie in mij geen vrolijke huisgenoot, geen werklustig mens, geen inven tief collega. Ik heb griep, en mijn enige troost in deze zwa re dagen is dat honderden het met mij hebben. Bah. Van onze correspondent Middelburg - De officier van justitie in Middelburg heeft ho ger beroep aangetekend tegen de vrijspraak van K. V., een 33-jari- ge vrouwelijke wachtmeester van de rijkspolitie in Zeeuws- Vlanderen. Afgelopen vrijdag werd de vrouw vrijgesproken van het ten laste gelegde 'schending van het ambtsgeheim'. De vrouw werd ervan verdacht vertrouwelijke informatie te hebben doorge speeld aan een vriend, die daar enig belang bij kon hebben. In het vonnis oordeelde de recht bank dat het overhandigen van schriftelijke stukken niet was bewezen en dat daarnaast het Openbaar Ministerie niet-ont- vankelijk moest worden ver klaard, omdat deze onredelijk lang (ruim een jaar) had gewacht met de strafvervolging. Van onze verslaggever Middelburg - Het provin ciaal bestuur heeft vorig jaar tien mille meer bezui nigd dan geraamd door de eigen ambtenaren dienstrei zen te laten makeh met de trein in plaats van met de auto. Dat blijkt uit een overzicht van het grootverbruikers contract dat de provincie heeft afgesloten met de Ne derlandse Spoorwegen. 1992 was een proefjaar. Ge poogd werd het aantal auto kilometers te verminderen uit milieuoogpunt. Dat is gelukt, maar tegelij kertijd zorgden de treinreis- jes ervoor dat er geld werd bespaard. De provincie be grootte voor het jaar 1992 1,6 ton aan treinkosten, maar heeft 1,5 ton betaald. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Statenleden die per computer met de ambtenaren van de Abdij communiceren kunnen de ambtenaren in moeilijkheden brengen. Daar waarschu wen Gedeputeerde Staten voor in een notitie over het nieuwe computernetwerk dat proef draait om de statenle den meer en sneller informatie te verschaffen. De proef behelst een netwerk dat bestuurlijke informatie op beeldschermen in de Abdij en in de huizen van de statenle den kan brengen. Deze 'elec tronic mail' moet de papier stroom indammen en beoogt statenleden sneller op de hoogte te brengen. Later is het de bedoeling dat media en belangstellende burgers ook kunnen inhaken. Vooralsnog is het een proef met een zeer beperkte infor matie-overdracht. Een aantal statenleden werkt thuis al met de beeldscherminformatie en heeft om de mogelijkheid van meer directe communicatie met ambtenaren gevraagd. Statenleden moeten thuis vra gen aan ambtenaren kunnen intikken, waarna ambtenaren de antwoorden per computer en over een telefoonlijn weer naar het huis van het betref fende statenlid kunnen zen den. Maar, zo wordt de communi catie tussen ambtenaren en statenleden 'geformaliseerd', waarschuwen GS. En politiek misbruik van de antwoorden wordt realistischer. Immers, de ambtenaar moet zijn ant woorden schriftelijk vastleg gen en dat draagt een ander karakter dan een informeel gesprek over de telefoon zoals nu veelvuldig gebeurt. Schriftelijke beantwoording, ook al gebeurt dat per compu ter, geeft een 'grotere bewijs kracht dan mondeling beant woorde vragen', vinden GS en kunnen een extra verantwoor delijkheid leggen op de amb tenaren. Daardoor zou de communicatie stroever dan nu kunnen verlopen. Van onze verslaggever Hulst - Een gemeentelijke herindeling is iets heel anders dan het annexeren van gemeenten. Herindelen is het opheffen van alle gemeenten en het tegelijk creëren van nieuwe gemeenten met nieuwe kansen en nieuwe mogelijkheden. Burgemeester en wethouders van Hulst zeggen dat in hun standpuntbepaling met betrekking tot de toekomstige be stuurlijke organisatie in Zeeuws-Vlaanderen. Volgens Hulst, dat voorstander is van het opdelen van Zeeuws- Vlaanderen in drie grote ge meenten, pakken tegenstanders van herindeling de zaak te emo tioneel op. Het Hulster college wijst er op dat herindeling zeker niet hoeft te betekenen dat be staande dorpsgemeenschappen en culturen verloren gaan. Hulst vindt dat Zeeuws-Vlaan deren het zich, gelet op de lande lijke discussie over binnenlands bestuur, niet kan permitteren het onderwerp 'Schaalvergroting van de gemeente' taboe te ver klaren. B en W van Hulst betwij felen of de gemeente met hun huidige schaal in de toekomst mee kunnen in het binnenlands bestuur, wanneer op rijks- en provincieniveau een aantal ta ken opnieuw zijn neergezet. „Als het gaat om de grote onder werpen als bijvoorbeeld ruimte lijke ordening, milieu en volks huisvesting, dan zien wij steeds meer zaken op ons afkomen die op gespannen voet staan met de schaal van de huidige gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen." In Hulst vermoedt men dat straks de rol van de provincie wordt versterkt. Als dat zo is mag volgens Hulst een herinde ling niet taboe verklaard wor den. „Immers, een sterke provin cie heeft gemeenten nodig van een omvang die groot genoeg is om de kunnen concurreren in het spanningsveld van de decentrali satie". Aan het apdere alternatief, het onderbrengen van grootschalige taken in gemeenschappelijke re gelingen, kleven volgens Hulst te veel bezwaren. Dat vindt buur gemeente Hontenisse nou juist niet. In een notitie die ter goed keuring is voorgelegd aan de Hontenisser gemeenteraad plei ten B en W juist voor verder gaande samenwerking op basis van de wet gemeenschappelijke regelingen. Hontenisse vindt het best dat Sluis en Aardenburg willen fuse ren, maar ziet verdere herinde ling niet zitten. Het college houdt zich vast aan de landelijke herindelingsnorm van zes- tot achtduizend inwoners. Honte nisse zit boven die norm en dus is een herindeling niet aan de orde, zo vindt men in Hontenis se. Van onze verslaggever Breda - „De Vastenactie is meer dan een collecte organiseren. Het gaat net zo goed om bewustwording: hoe zit de verhou ding arm-rijk in de wereld in elkaar." F. Loots, missiesecreta ris van het bisdom Breda, legt er nog maar eens de nadruk op. Vandaag, Aswoensdag, gaat de jaarlijkse Vastenactie van start. Ze loopt de hele vastentijd, te genwoordig ook 40-dagentijd genoemd. De heer Loots presen teerde gisteren de projecten waarop de verschillende dekena ten van het bisdom Breda dit jaar hun keuze hebben laten val len. Het zijn allemaal kleine so ciaal-economische projecten in derde wereldlanden. Het bisdom Breda beperkt zich hoofdzakelijk tot projecten in Afrika. De bewustwording richt zich op het thema 'mensenrech ten en vluchtelingen', een van de 14 bezinningsthema's die Vastenactie-Nederland heeft aangereikt. Verenigd De parochiële en dekenale werk groepen verdiepen zich in het thema vanuit de concrete invals hoek 'Europa: gemeenschap over grenzen?'. De reden zal iedereen wel duidelijk zijn, veronderstelt de heer Loots. Europa is dit jaar verenigd. Maar niet heus. In werkelijkheid is er alleen maar één Europese markt gekomen. De Derde Wereld is nu juist zo bang dat de economische ver sterking van Europa alleen maar economische verzwakking voor de Derde-Wereldeconomieën be tekent. D&t' gebeurt volgens des kundigen ook. Produkten uit de Derde Wereld krijgen al minder kans op de Europese markt te komen. Zie het recente bananan- besluit van Brussel. Extra moeilijk Afrika krijgt het extra moeilijk. Het eengeworden Europa verlegt zijn aandacht en investerings stromen al van het verarmde Afrika naar Midden- en Oost- Europa. Tegelijk worstelt het zwarte continent met giganti sche problemen. Loots somt op: onbetaalbare schuldenlast, wa pens-oorlog-hongersnood, vluchtelingenstromen en ramp zalige ziekten als aids. De vastenactie in het bisdom Breda wil de vluchtelingenpro blematiek in Afrika onder de aandacht brengen. Heeft Europa op het ogenblik het gevoel door vluchtelingen overstroomd te worden, vergeleken bij Afrika stelt het bij ons helemaal, maar dan ook helemaal niks voor.

de Stem | 1993 | | pagina 13