LENEN Bonden oneens over loonoffer Discussie over loonoffer DAF loopt wat uit de hand Sector wijst consument de weg naar biologisch voedsel Krabbenprotest Homburg alsnog geruisloos over naar Boekos f 15.45.25. Mensen in ploegendienst moeten toch al 22 procent inleveren' ECONOMIE A5 EILAND KOR' Chinese speelfilms i Senegal te ontvangen >n iet overleden •verleg met Angola kier Zuid-Korea t gearresteerd trëlechterd Winst van Norsk |Hydro vertekend Werkgevers willen vestigingseisen minder versoepelen KOP MUNT Condoom ECONOMIE KORT Hogere winst en dividend Wessanen Bols böekt hogere winst Van Tienen leidt wasserijvereniging Hogere omzet in personenautobranche Nederlandse belangstelling voor brug (STEM DINSDAG 23 FEBRUAR11993 van Berlijn zijn gisteren twee Gouden Beer voor de beste hoofdprijs uitgereikt in deze ijn The Women from the Lake of "isseur Xie Fei en The Weddins ee. Dé Zilveren Beren voor dl lerikaahse filmsterren Michelle l L( ge staatshoofd van Senegal, M, n afgelopen weekeinde de meeste Tanse radiozender RËi be, Ifficieuze gegevens Diouf in dè tnt van de stemmen in de wacht 1 een nieuwe ambtstermijn. Ge en de verkiezingen. In de zuide- j/amen twintig aanhangers var t) om het leven toen hun wagen. Kisten in Casamance strijden al I forhie. Ijor is bereid Salman Rushdie te, fcugd' te zijn de auteur te kunnen J van het boek De Duivelsverzen lleider van Iran, ayatollah Kho-, lid. Het is niet bekend of de lof wordt uitgezonden. Rushdie: audiëntie die op video wordt dat Londen niet achter zijn pitse regering haar onderdanen nister van buitenlandse zaken egd dat Libanon voorstander is In het Israëlisch-Arabische vre einde van een kort bezoek aan dens zijn reis door het Midden- bezoek van een Amerikaanse iken aan Bayrut sinds George ibeerde een vredesverdrag tussen ond te krijgen. Eerder op zijn T>te, Jordanië, Syrië en Kuwayt '~kigen ih Israël. Vrijdag komt ar hij met de NAVO-partners |an Lecamiet is gisteren aan een werd 72 jaar. Lecanuet, een van de bij de presidentsverkiezingen •assiitó als kandidaat van de - Gauile. Hij was toen praktisch waar hij j werd geboren. Niet bidpunten waarmee hij het tegen tegen De Gaulle's voornemen jetuur fèri de NAVO te halen en ■Europese eehwording. Lecanuet, p politiek Amerikaanse reclame- ruina 15 procent, De Gaulle 44 Frangois Mitterrand 31 procent. stemmen was De Gaulle, die in de stemmen behaalde, gedwon- Irkiezingsronde. Die won hij van looit meer zo belangrijk in de Prd hij doói- president Giscard ■sterschaji van justitie. Ivan ongeveer drie weken is de la er mee akkoord gegaan vrijdag pis Abeba een nieuwe ronde van bdanks deze afspraak gingen de I echter onverminderd door. De leg is het gevolg van zware druk Inschap op Unita om met de In. De drie landen die garant |ce vredesakkoord van mei 1991 - hadden Unita vorige week een ■n in Luanda hebben zich wel en van slagen van het overleg, nu In het Angölese grondgebied in zijn posities te consolideren. wil de in december gekozen Kim wjl leggen op de economische eloos om zich heen grijpende n gisteren twee directeuren van loscoiiï, gearresteerd. Ze worden van Steekpenningen. Fiat zelf 'evolg paniek uit. De I te koop aangeboden. nalië.is gisteren verslechterd na i 6en gevecht tussen twee facties m 23-jarige Ierse medewerkster tie Concern, nabij de hoofdstad n dat de gevechten een bijeen- rndaag in Moghadishu, in gevaar is die bijeenkomst zouden voor- roffen vqor de nationale verzoe- - moet worden gehouden in de ba. krENjmi •en bezwOót. tót 11 jaar vooriedei.döel. rddg fUlefdnisch bereikbaar 56.73M AR Enschede. incieringSOCfViseurs. |/jnonze redactie economie jnsterdam - De vraag van Lsumenten fors opkrikken, efficiency verbeteren en Sijzen verlagen. Langs die iegen hopen telers, hande- jj3rs en winkels die hun [rood verdienen met Molo ch verbouwde levensmid delen de afzet van deze pro- l'akten drastisch te verhogen. het ogenblik stagneert de terkoop van produkten die ver bouwd zijn op een manier die milieuvriendelijker is dan de conventionele landbouwmetho den. De sector heeft zich ten doel gesteld in het jaar 2000 vijf tot tien procent van de Nederlandse levensmiddelenmarkt in handen te hebben. Nu haalt deze branche van de totale omzet slechts een tot twee procent bin nen. De weg naar een grotere omzet werd de biologische levensmid delensector gistermiddag gewe zen door ing. K. Zimmermann van het Landbouw Economisch Instituut (LEI). Ze presenteerde een strategisch marketingplan tijdens de Natuur en Reform Beurs in de RAI in Amsterdam. Eerste stap moet volgens dit plan zijn door voorlichting die consumenten over de streep te trekken die de weg naar biologi sche produkten nog niet of nau welijks hebben gevonden. Alleen door een grotere vraag zal name lijk op alle niveaus sprake kun nen zijn van schaalvergroting en grotere efficiency, waardoor de kostprijs omlaag kan. De kostprijs zal omlaag moeten aangezien de hogere winkelprijs van biologische produkten nu nog veel kopers afschrikt. Als de vraag aantrekt en de prijzen zakken, zo voorspelt het LEI, dan zullen supermarkten ook meer genegen zijn biologische produkten op hun schappen te zetten. Het plan van Zimmermann richt zich enerzijds op uitbreiding van de omzet via de bestaande kana len - natuurvoedingswinkels - en anderzijds op vergroting van het distributienetwerk, met na me naar supermarkten en spe ciaalzaken. De natuurvoedingswinkel krijgt het dringende advies ervoor te zorgen dat verse produkten het gehele jaar door verkrijgbaar zijn, zonodig door produkten te importeren. De winkels moeten zich voorts vestigen op de betere winkelstekkies, de zogeheten A- locaties, en voldoende parkeer terrein voorhanden hebben. In de supermarkt - waar een ander kooppubliek over de vloer komt - moeten biologische ge produceerde levensmiddelen vol doen aan dezelfde eisen als de conventionele produkten. Dat betreft uiterlijk, kwaliteit en verkrijgbaarheid gedurende het jaar, aldus het LEI-marketing- plan. Omdat de klant de prijzen verge lijkt, zal het biologische alterna tief daar zijn 'meerwaarde' moe ten bewijzen. slo (rtr) - Het grootste indus- Ijrieconcern van Noorwegen, Norsk Hydro, moeder van Hydro Ijgri in Sluiskil, heeft vorig jaar |nnst geboekt, maar dat was het gevolg van een 'boekhoudkundi ge ingreep'. je nettowinst kwam uit op 1,76 riljard kroon (f 466 miljoen) ïgenover een verlies van 498 miljoen kroon (f 132 miljoen) in 1991. liet nettoresultaat zou zijn uit- iekomen op een verlies van 195 biljoen kroon (f 52 miljoen) als liet concern de opstelling van lzijn winst- en verliesrekening set had veranderd, h'orsk Hydro liet maandag we len dat door die verandering pavee miljard kroon uit zijn re serve voor toekomstige belas tingafdracht kon worden ge aaid, die in de resultaten kon mrden verwerkt. Het concern hanteert bij het opstellen van |sin jaarrekeningen de in de Ver- Staten gebruikelijke me- Ittoden. De exploitatiewinst van Norsk Hydro, voor 51 procent staatsei gendom, steeg sterk, van 925 miljoen tot 2,88 miljard kroon (f '63 miljoen). De omzet vermin- derde van 60,61 miljard tot 58,06 miljard kroon (f 15,39 miljard). In het afgelopen jaar kwam ne- j procent van de exploita- I tiewinst uit de olie- en gasactivi leiten in de Noordzee. De pro- 1 duktie van olie en gas nam toe met zestien procent tot de re- Itordhoeveelheid van 8,3 miljoen |.ton olie-equivalent. Den Haag (anp) - De geza menlijke werkgevers hebben een eigen plan gemaakt voor versoepeling van de vesti- gingseisen aan ondernemers. Ze vinden dat het plan van j minister Andriessen van eco nomische zaken veel te ver gaat. Minister Andriessen vindt dat in branches de diploma's hele- I maal afgeschaft kunnen worden. De organisaties van onderne- I mers willen veel minder snijden in het aantal branches waar geen ondernemersdiploma (vergelijk- haar met het middenstandsdi- I ploma) voor nodig is. Zij som men 22 branches op waar zulke eisen wel moeten gelden. I Daarnaast komt de RCO ook nog uit op drie branches waar eisen moeten gelden met betrekking tot vaktechniek: het brood- en banketbakkersbedrijf, het elek trotechnisch installatiebedrijf en net slagers-, poeliers- en visver- verkingsbedrijf. De RCO vindt dat in het vesti gingsbeleid gewaarborgd moet worden dat ook zorgvuldig wordt omgegaan met het milieu en met het welzijn van het dier. Volgens de RCO is de minister de gezamenlijke werkgevers onvol doende tegemoetgekomen, toen Jij zijn plannen in december bijstelde. Volgende maand zullen de werkgevers tijdens een mon deling overleg met de vaste Ka mercommissie voor Economische Zaken hun alternatieve plan toe lichten. Van onze redactie economie Eindhoven - De vakbonden zijn het onderling volstrekt oneens over het voorstel van directeur Cor Baan om de toekomstige werknemers van Daf Trucks gedurende twee jaar tien procent van hun loon te laten inleveren ten behoeve van een sociaal plan. De Unie BLHP en de Industrie- en Voedingsbond CNV staan er positief tegenover; als het geld maar wordt beheerd door een onafhankelijke stichting. „Het kan een belangrijk argument worden om ook de minister van sociale zaken en werkgelegen heid aan te spreken", aldus be stuurder W. Kruize van deze bond. De Industriebond FNV blijft vooralsnog mordicus tegen. „Zo'n actie zou maandelijks slechts f 1,5 miljoen opleveren, een marginaal bedrag. Boven dien moeten sommige mensen al 22 procent van hun inkomen inleveren omdat ze een stuk atv kwijtraken en de ploegentoe- slag", zei Kooien. Hij vindt dat het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid en het Europese Sociaal Fonds de eerst aangewezene zijn om bij te dragen aan een sociaal plan. Aan de fabriekspoort van DAF was het gistermiddag weliswaar stil maar ook drukker dan op andere carnavalsmaandagen. In de loop der jaren was de ge woonte gegroeid om met carna val de fabriek te sluiten. Giste ren waren echter een paar hon derd man aan het werk om de achterstand van de afgelopen dagen in de produktie in te lo pen. aaiJJ De voorstellen om loon af te staan ten gunste van ontslagen collega's, leken gistermiddag nog erg onduidelijk, zo bleek uit reacties aan de poort. Werknemers die ervan uitgingen, dat ze tien procent bruto moeten' inleveren, zeiden daar geen pro blemen mee te hebben. Enkele mensen redeneerden echter, dat het wegvallen van het ploegen- werk gevoegd bij de tien pro cent, het plan hen op een achter uitgang van ongeveer dertig pro cent zou komen te staan. Aandelen De Vereniging van Effectenbe zitters (VEB) heeft bij de be windvoerders en de directie van Daf een plan neergelegd om de huidige aandeelhouders een claimrecht te geven op aandelen Daf-nieuwe stijl. Daf heeft laten weten positief tegenover het plan te staan, maar wil eerst bestuderen of het plan uitvoer baar is. Volgens de VEB bestaat er onder de aandeelhouders gro te belangstelling. Op 2 april houdt Daf een buiten gewone aandeelhoudersvergade ring, waarop bestuursvoorzitter Baan verantwoording zal afleg gen over de gang van zaken bij het bedrijf. De aandeelhouders zijn, afgezien van de drieduizend werknemers bij DAF die deze week ontslag krijgen aangezegd, en de crediteuren de grote ver liezers in deze affaire. Volgens bewindvoerder Meeter bestaat er voor de aandeelhou ders 'geen enkele hoop meer' dat ze nog iets van hun belegging zullen terugzien. „Zij vormen de het laatste rijtuig van de trein. Zij komen niet aan de beurt als het op uitkeren aankomt," aldus Meeter. Op de Amsterdamse effecten beurs daalde de koers van het aandeel DAF gisteren van 1,20 tot een historisch dieptepunt van 0,40. Bij het slot van de handel had de koers zich hersteld tot ƒ0,70. Renault De Franse autoproducent Renault heeft de aanspraken op Daf die in verband staan met het verbreken van het Excel-con- tract, laten vallen. In dat bestel wagenproject werkten Renault en Daf in Groot-Brittannië sa men. „Renault haalt een streep door de claims", zei bewindvoerder L. Deterink gisteren in een toelich ting op het in het weekeinde gepresenteerde bedrijfsplan voor de vrachtwagenfabrikant-nieu- we-stijl. De Franse autoprodu cent gaat verder met het project. Baan De kans is groot dat de huidige Daf-bestuursvoorzitter Cor Baan bestuursvoorzitter wordt van de nieuwe vennootschap. Baan zelf zei in principe bereid te zijn Daf-nieuwe-stijl te gaan leiden, maar wilde verder niet vooruit lopen op de beslissing van de aandeelhouders. De bonden heb ben er geen moeite mee. De Nederlandse en de Vlaamse overheid, die samen meer dan de helft van het risicokapitaal bij dragen, krijgen op hun uitdruk kelijke verzoek geen meerder heid in de zeggenschap over de nieuwe DAF Trucks bv. Precieze afspraken over zeggenschap en commissarissen moeten nog wor den gemaakt. Gironummer In aansluiting op de telefonische steunactie voor Daf 'Honderd piek voor een fabriek' is maan dag een speciaal gironummer ge opend. Bestuurder F.Koolen van de Industriebond FNV heeft dit meegedeeld. Op het nummer 4525, ten name van de stichting 'Hou Daf op de weg' in Den Haag, kan geld worden gestort dat later wordt ingebracht in de nieuwe Daf. Boze Bretonse vissers vernielden gisteren import-krabben uit Engeland uit protest tegen volgens hen 'oneerlijke concurrentie' binnen de EG. In Roscoff moest driehonderd ton krabben eraan geloven; de vissers plunderden daarvoor het magazijn van importeur Beganton. foto epa Van onze redactie economie Cuijk - Het failliete Homburg is gister middag alsnog in handen gekomen van branchegenoot Boekos, de eerder afge haakte redder. Het personeel gaat ge ruisloos over naar de Boekelse vleesver werker. Deze koopt onder meer onroe rend goed, voorraden, debiteuren, ma chines en merken. Zeven arbeidsplaat sen komen, naast een reeds geplande reorganisatie, te vervallen. Boekos investeert 20 miljoen in Homburg, zo maakte Boekos-directeur Ton Mikkers gisteren in Cuijk bekend. Het geld is onder meer bestemd voor de ontwikkeling van nieuwe produkten en grootschalige promotie van het merk Kips. De verkoopactiviteiten worden samengevoegd met die van de nieu we moedermaatschappij, waarvan managers de leiding van Homburg zullen ondersteu nen. Mikkers denkt dat het verlieslijdende Cuijk- se vleesbedrijf dit jaar nog een positief resultaat zal laten zien. Inclusief de voorge nomen reorganisatie in Epe slinkt het aantal medewerkers van rond 185 naar een kleine 150. De afgelopen dagen waren er drie kandida ten voor de failliete boedels. Naast Boekos waren dat Struik en Meatpoint in Almelo. Struik viel af omdat deze gegadigde louter belangstelling had voor de conservenpoot van Homburg. Meatpoint moest uiterlijk zaterdag een bod uitbrengen, aldus Emme- rig, maar had dat ook gistermiddag nog niet gedaan. Volgens curator Emmerig zijn er ondanks de redelijk goede afloop 'alleen verliezers'. In dat verband wees hij met een beschuldigen de vinger naar het bedrijfspensioenfonds voor de vleeswarenbranche (BPF). Met name de werkgevers die in dat fonds zitting hebben - naast vakbonden - hebben een oplossing voor de gerezen pensioenpro blemen geblokkeerd, aldus de curator. Het probleem betrof de vraag wie opdraait voor het indexeren van pensioenen van de 1800 gepensioneerden en oud-werknemers. Dat het BPF degene die Homburg zou kopen niet wilde vrijwaren van claims op dit ge bied 'heeft eigenlijk geleid tot het faillisse ment. Dat was de enige manier om poten tiële claims van ons af te schudden'. Emmerig voorziet dat het BPF uiteindelijk het probleem zal moeten oplossen. Dat gaat het fonds dan meer kosten dan nodig was geweest. Homburg was namelijk bereid ge weest 'een aanzienlijke dotatie' - enkele miljoenen - te doen als bijdrage in de kosten van de indexering. „Dat bedrag zal men nu moeten missen." foor Peter Blees Eindhoven - Nog maar net was het goede nieuws over Jet voortbestaan van DAF bekend of het eerste conflict «g er ook al weer. Het lijkt vooralsnog eerder een ge schilletje tussen de betrokken vakbonden dan een diep gaand conflict over de ar beidsvoorwaarden bij de aieuwe onderneming DAF Trucks NV. lie kan ongeveer 2750 werkne- mers in dienst nemen, terwijl er "aar schatting zo'n 2600 mensen de kou blijven staan. De be oogde directie van de nieuwe onderneming heeft voorgesteld personeel een tijdelijk loon offer te laten brengen. Het zou gaan om tien procent van het bruto salaris, gedurende een pe riode van twee jaar. Netto bete kent dat naar schatting vijf tot zes procent minder salaris. Wie nu 2000 gulden netto per maand vangt, zou het in de nieu we situatie met ongeveer 120 gulden minder moeten doen. Uitgaande van een totale loonsom van ongeveer 200 mil joen per jaar kan een dergelijke solidariteitsheffing per jaar ech ter 20 miljoen gulden opleveren. Dat zou een interessante bijdra ge zijn voor een sociaal fonds voor ontslagen DAF-werkne- mers, die straks met heel veel minder toe moeten. Er zijn een hoop praktische vra gen te stellen. Het is nog niet helemaal duidelijk hoe de ar beidsvoorwaarden van DAF Trucks NV eruit zullen zien. De metaal-CAO is de basis, maar de meeste bedrijven - en zeker het oude DAF- kennen aantrekke lijke extraatjes. Komen die extra's terug of niet? Moeten de ploegenwerkers, die waarschijnlijk ook nog eens 17 procent toeslag inleveren omdat de ploegendienst vervalt, ook meedoen? Dragen anderen ook bij aan een eventueel noodfonds? Is zo'n fonds dan voor iedereen, ook voor hoogbetaalden die bui ten de nieuwe DAF-boot vallen? Omdat de tijdsdruk zo hoog is, zijn de antwoorden op die vra gen nog niet helemaal duidelijk. Het gaat wat ver op grond daar van de indruk te wekken dat je mordicus tegen bent, zoals dis trictsbestuurder F. Kooien van de Industriebond FNV. De in druk bestaat ook, dat andere bestuurders van zijn bond zich in het overleg met DAF aanzien lijk milder hebben uitgelaten. Kooien wist gisteren bovendien te melden, dat zijn achterban het loonoffer 'op dit moment onbe spreekbaar' acht. Ook hierover klinken intern andere geluiden. Er zou wel degelijk bereidheid zijn tot solidariteit met de men sen die op straat komen te staan. Kooien is een van degenen die de afgelopen week druk is geweest met de solidariteitsactie 'Hou DAF op de weg'. Die is voor 60.000 Nederlanders aanleiding geweest de telefoon te grijpen en samen ruim 12 miljoen gulden toe te zeggen. Nu het voortbe staan van DAF in sterk afge slankte vorm is veiliggesteld, doet het wat vreemd aan het begrip 'solidariteit' plotseling aan de kant te zetten. En natuurlijk zal ook de Indus triebond FNV uiteindelijk voor die solidariteit kiezen. De ge spierde taal is misschien meer bedoeld zich te profileren ten opzichte van de andere bonden. De Unie BLHP en Industrie- en Voedingsbond CNV hebben al wel 'in principe' ingestemd met het tijdelijk inleveren van loon. Het is mogelijk dat in de opstel ling van de Industriebond. FNV ook enige irritatie doorklinkt over de inzet van die andere bonden in de strijd om het voort bestaan van DAF. In de wandel gangen wordt nogal eens ge klaagd over het feit dat de grootste bond altijd de kar moet trekken. In dat licht bezien is het conflict over het loonoffer eerder een wat uit de hand gelopen me ningsverschil. De bonden trek ken wel samen op in hun afwij zing van het plan de DAF-werk- nemers per week twee uur langer te laten werken. De uitkomst zal vermoedelijk zijn, dat de werk tijden niet worden aangepast, maar dat er - in welke vorm dan ook - wel een loonoffer wordt gebracht. Jarenlang heb ik de Hu- mo opgerold, maar nou hoorde ik op de Bel gische radio dat dat niet meer hoeft. Er wordt nu bij elke Humo standaard een con doom afgeleverd. Mijn vrouw vindt dat ook veel aangena mer, te meer daar door het gaatje van die opgerolde Hu mo reeds drie kinderen wisten te passeren. Een raar begin? Ja, maar dat van die Humo is echt waar, dat van die con doom ook en inderdaad: het tijdschrift maakt op de BRT reclame voor de laatste editie met de mededeling dat je hem niet langer hoeft op te rollen. (Dat van die kinderen is trou wens ook waar). Het is een opvallende, aardige reclame ook. Bij dit produkt, een links-liberaal, prikkelend en humoristisch tijdschrift kun je je dit soort grapjes wel veroorloven. Humo weet in het katholieke België, waar de Koning nog het meest weg heeft van een vooroorlogse nuntius, een opvallende en passende campagne te voe ren. Spraakmakend dus. Vooral als binnenkort de eer ste aanklacht wordt inge diend, omdat de nietjes het condoom metaformeren tot een kapotje. Nadat De Stem woensdag meldde dat PD Magnetics in Oosterhout de poorten zou moeten sluiten, kwamen er heel wat journalisten naar Oosterhout om kennis te ne men van dat droeve besluit. Eindelijk, voor het eerst sinds de val van het oude Jamin kon het land weer eens niet om Oosterhout heen. Ja, het was allemaal heel ver schrikkelijk erg en vervelend. En mogen wij ook gebruik maken van de personeelswin- kel? Journalisten hebben her en der een discutabele reputatie. Toen de gebroeders Molenaar nog de scepter zwaaiden bij AZ '67 schijnt het heel erg geweest te zijn. Na de pers conferentie gingen de gordij nen open en daar stond het hele assortiment aan consu mentenelektronica uitgestald, dat Wastora te bieden had. Graaien! Graaien! Vooral wat journalisten van de landelijke dagbladen bleken zich op de ze tak van sport te hebben door Willem Reijn gespecialiseerd. Ook in de autojournalistiek zijn er aardige voorbeelden. Een hoofdredacteur die zijn rode Alfa na een jaar te koop aanbiedt voor ongeveer vijf tien procent minder dat de nieuwprijs. Heeft ie er toch nog twee ruggen aan ver diend, want hij had hem zelf voor een kwart onder de cata logusprijs versierd. De luchtvaart-journalisten wilden samen met de toeris tische collegae in een gesprek met de KLM afspraken ma ken over gunstige tarieven en flexibele mogelijkheden. De luchtvaarders droegen aan dat journalisten altijd nog op een plaatsje zouden moeten kunnen rekenen als ze op het laatste moment willen in checken om af te reizen naar een vers rampgebied. Het is niet tot een tweede gesprek gekomen. De toeris ten wilden lage tarieven en flexibele mogelijkheden om voortaan moeder de vrouw en de kinders mee te nemen. Ik heb wel eens een stropdas van Ahold geweigerd met de mededeling dat ik al een stropdas had. De pr-juf be greep niets van deze bruuske afwijzing. En steeds vaker zien bedrijven dit soort geba ren als een vorm van onbe leefdheid, die niet past bij vriendelijke maar toch afstan delijke en met wederzijds res pect te onderhouden relaties. Inderdaad, bij CSM kreeg ik dit jaar potten appelmoes en rode kool van HAK, want het concern had net Martine Bijl overgenomen. De pakken De Ruyter (ook CSM) waren net op na een jaar lang ons brood te hebben versierd. Overigens hoorde ik van het PDM-personeel datje met die banden nog even moet wach ten. „Over een paar weken hoeven ze d'r helemaal niks meer voor te hebben". Amstelveen - Het levensmiddelenconcern Wessanen, producent van onder meer de bekende Leerdammer, heeft over 1992 een nettowinst behaald van f 168,9 miljoen tegenover f 109,9 miljoen in het jaar ervoor. Nieuw Vennep - Bols, de toekomstige partner yah Wessanen, heeft over 1992 een winststijging van 10,1 procent laten zien. De nettowinst steeg van f 105,4 miljoen naaf f 116 miljoen. De omzet kon zich daarentegen niet handhaven door de onrust op de valutamarkten en de verslechtering van de marktomstandig heden en zakte terug van f 1,33 miljard naar f 1,28 miljard. Tilburg - DrsJ. van Tienen, voormalig lid van de raad van bestuur van uitgever VNU en directievoorzitter van de VNU Dagbladengroep, is interim-voorzitter geworden van de Neder landse Vereniging van Wasserijen in Tilburg. Hij volgt drs C. Lips op. Van Tienen was eerder onder meer voorzitter van de vereniging van dagbladuitgevers NDP. Den Haag - De omzet van de personenautobranche is vorig jaar ten opzichte van 1991 met 5,7 procent toegenomen. Bij een prijsstijging van 3,6 procent bedroeg de werkelijke stijging van het omzetvolume 2 procent. Dat maakte het CBS maandag bekend. Montevideo/Den Haag - Het Nederlandse ingenieursbureau Nedeco is één van de vijf kandidaten om de aanleg van een brug tussen de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires en Colonia in Uruguay voor te bereiden. De brug komt te liggen over de Rio de la Plata en wordt met een lengte tussen de 38 en de 50 kilometer een van de langste ter wereld. Het aannemersconcern Ballast Nedam uit Amstelveen is volgens eigen zeggen 'geïnteresseerd' in het uitvoeren van de bouwop dracht. Met de bouw van de brug is een bedrag gemoeid van tussen de 800 miljoen en 1 miljard dollar.

de Stem | 1993 | | pagina 5