Brits zelfvertrouwen geknakt GELD LENEN /MQHRSEE Bon Discussi Emoties lopen hoog op in Liverpool Zieke Mandela overweegt verzoening met Winnie kort Sector Weer voedsel en medicijnen naar Sarajevo Enquête: Helft inwoners van Groot Brittannië wil emigreren ■35.45.25. Mensen in BUITENLAND Ad 'Agustagate' nieuw spoor in zaak Cools Gouden Beren voor Chinese speelfilms Diouf aan de leiding in Senegal Major bereid Rushdie te ontvangen Christopher in Libanon Franse politicus Lecariuet overleden Unita hervat vredesoverleg met Angola Hwang In-sung prémier Zuitl-Korea Twee topmanneti Fiat gearresteerd Situatie in Somalië verslechterd Winst van Norsk Hydro vertekend Werkgevers willen vestigingseisen minder versoepelen DE STEM DINSDAG 23 FEBRUAR11993 mi Van onze redactie buitenland Sarajevo - De Amerikaanse president Clinton maakt van daag bekend of de Verenigde Staten voedseldroppings uit zullen voeren boven honge rend Bosnië. De hulp naar Sarajevo is inmiddels hervat. Om de droppings te beschermen wordt mogelijk het vliegdek schep John F. Kennedy ingezet dat zich al in de Middellandse Zee bevindt. De Verenigde Naties staan niet onwelwillend tegenover het Amerikaanse voornemen. VN- chef Boutros Ghali stelt wel als voorwaarde dat de droppings onder toezicht van de VN ge schieden. Hij praat hierover van daag met president Clinton. De Britse regering daarentegen lijkt echter niet zo veel te zien in bevoorrading van het noodlij dende Oost-Bosnië vanuit de lucht. Het uitwerpen van hulp goederen boven de geïsoleerde moslim-gemeenschappen in val leien omringd door vijandelijke troepen zou vrijwel onuitvoer baar zijn, zeggen Britse diplo maten. De goederen zouden eer der terechtkomen bij de vijan den. De hulptransporten van de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties zijn gisteren na de stopzetting van vorige week weer volop op gang gekomen. Het stadsbestuur van Sarajevo verklaarde officieel dat de boy cot van hulpgoederen uit solida riteit met de Oost-Bosniërs is beëindigd 'nu het doel met de bevoorrading van de plaats Zepa is bereikt'. De hulporganisaties begonnen onmiddellijk met de verdeling van de onoverzichtelij ke berg goederen die zich op het vliegveld van Sarajevo had op gestapeld. Naar Centraal-Bosnië werden over de weg 630 ton hulpgoede ren gestuurd en vanuit de Kroa tische kustplaats Makarska ver trokken 59 vrachtwagens met medicijnen, voedsel en kleding uit de Elzas naar Sarajevo. Een konvooi dat gisteren zou afrei zen naar de belegerde stad Gora- zde heeft zijn vertrek een dag uitgesteld. Serviërs hadden om het uitstel gevraagd in verband met een begrafenis, dicht langs de route die het konvooi moet volgen. De'Serviërs begroeven gisteren lichamen die zijn gevonden in de buurt van Kamenica. Volgens hen gaat het om Serviërs die zijn vermoord door moslims. Sinds de ontdekking van het massa graf is de spanning in het be wuste deel van Oost-Bosnië ver der opgelopen. De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft gisteren be sloten tot de oprichting van een tribunaal dat oorlogsmisdadi gers in het voormalige Joegosla vië moet berechten. Het is de Kinderen juichen de hulpverleners van de VN toe. FOTO AP eerste keer dat zo'n tribunaal wordt opgericht sinds de proces sen van Neurenberg en Tokyo na de Tweede Wereldoorlog. Van onze correspondent Bob van Huët London - De Britten zijn aangeslagen. Zorgen en irritaties knagen zozeer aan de moraal dat bijna de helft van de eilanders het liefst zou willen emigreren. Volgens een gisteren gepubli ceerde opiniepeiling van The Daily Telegraphe heerste er in Groot-Brittannië sinds een halve eeuw niet zo'n groot pessimisme. Het onderzoek is uitgevoerd vóór de moord op kleuter Jamie en ook voor de officiële registra tie van de driemiljoenste werklo ze. Beide gebeurtenissen hebben een bijna nationale triestheid te weeg gebracht, die de stemming ongetwijfeld nog somberder zou hebben gemaakt, wanneer de opiniepeiling vorige week was uitgevoerd. Het beeld dat de Britten van zichzelf en van hun samenleving hebben is bepaald negatief ver geleken met de uitkomst van soortgelijke onderzoeken, die twintig en dertig jaar geleden werden gehouden. Alleen het leger blijft overeind in gevoelens van trots. 84 Pro cent van de ondervraagden be schouwt de Britse strijdkrachten als 'de meest professionele en best getrainde ter wereld'. Maar dacht 65 procent van de ondervraagden twintig jaar gele den nog dat buitenlanders opke ken tegen Britten, nu is nog maar tien procent die mening toegedaan. Slechts 30 procent meent dat het land goed gere- Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De Luikse justitie is een onderzoek begonnen naar mogelijke corruptie bij de aankoop van Italiaanse Agus- ta-helikopters door het Bel gische leger in 1988. 'Agustagate', zoals de affaire al wordt genoemd, zou kunnen lei den tot opheldering van de moord op André Cools, de peet vader van de Parti Socialiste in Luik. Afgelopen week werd de Bel gische vertegenwoordiger van Agusta aangehouden. Hij wordt ervan verdacht miljoenen fran ken smeergeld te hebben opge streken. Over de aanhouding zijn geen nadere bijzonderheden be kend gemaakt. Het corruptie-onderzoek is in handen van de Luikse rechter Véronique Ancia, die ook het onderzoek leidt naar de moord op André Cools. De topman van de Parti Socialiste werd op 18 juli 1991 in de buurt van Luik doodgeschoten. De moord op Cools is steeds in verband gebracht met smeer geld-affaires, waarover ook de Belgische oud-minister Alain Van der Biest en enkele van diéns medewerkers gedurende maanden aan de tand zijn ge voeld. Van der Biest is inmiddels min of meer gerehabiliteerd. Ook de naam Agusta dook na de aanslag op de Luikse socialist regelmatig op. Cools had zich destijds ingezet om het vliegveld Bierset bij Luik aan te wijzen voor het onderhoud van de nieu we leger-helikopters. In ruil daarvoor en voor de bemiddeling bij de aankoop van de Agusta's, zouden verschillende socialis tische politici commissieloon hebben ontvangen. Een van de hypothesen luidt dat Cools dacht dat dit geld in de partijkas zou vloeien, terwijl in werkelijkheid politici en andere betrokkenen er hun bankreke ning mee aanvulden. Cools zou daar pas kort voor zijn dood achter zijn gekomen. Vorige week werd de rechter hand van Cools, oud-kolonel Jean Dubois, ondervraagd. Hij is nadrukkelijk betrokken geweest bij de lobby rond de Agusta-he- likopters. geerd wordt (was 72 procent), 27 procent is trots op het onder wijssysteem (was 77) en negen procent meent dat Groot-Brit tannië geen racisme kent (was 53). Andere waarden die sterk gede valueerd zijn: beleefdheid en op voeding van kinderen (-60 pro cent), de monarchie (-60 pro cent), het garantielabel 'Made in Brittain' (-53 procent), de (gra tis) gezondheidszorg (-48 pro cent), justitie (-31 procent) en zelfs de vertrouwde 'bobby' (-28 procent). Over het algemeen be oordelen de Britten elkaar be duidend minder aardig en hulp vaardig dan vroeger. Hoop op verbetering is er wei nig. 76 Procent van de onder vraagden meent dat er in de toekomst niets zal veranderen of dat het nog erger wordt. Hoewel de betrekkelijkheid van een opniepeiling door velen wordt erkend, waren er gisteren toch weinig commentatoren die menen dat het Britse zelfver trouwen momenteel glorieuze momenten beleeft. Groot-Brittannië maakt momen teel een periode door waarin werkelijk alles tegen lijkt te zit ten. Van grote zaken als massa ontslagen, gezichtsverlies in Eu ropa en de devaluatie van het pond tot futiliteiten als de onbe schoftheid van voetballer Paul Gascoigne of afgang van de na tionale cricketploeg in India. Aan verklaringen voor de gees telijke malaise ontbreekt het niet. Iedereen krijgt de schuld, inclusief de koninklijke familie die het slechte voorbeeld zou geven. Terwijl historici aanvoeren dat het voormalige Britse imperium nog altijd getraumatiseerd is door het verlies van een wereld rijk, meent de Britse onderwijs minister dat het allemaal te ma ken heeft met de teloorgang van religieus besef: „Kinderen weten het verschil niet meer tussen god en de duivel." Anthony King, professor staats leer aan de universiteit van Es sex, meent dat de regering snel enige spectaculaire maatregelen moet nemen om de nationale trots te restaureren. Hij denkt hierbij aan grote bouwwerken zoals de Franse president Mit terrand in Parijs heeft doen ver rijzen of aan een hoge-snelheids- baan voor treinen. De politie probeert een boze omstander in toom te houden. FOTO EPA Van onze redactie buitenland Londen - Het voorgeleiden van de twee Britse tien-jarige jongens die worden verdacht van de ontvoering en moord op de kleuter Jamie Bulger heeft gisteren geleid tot gewelddadigheden rond de rechtbank van Bootle, een voorstad van Liverpool. Zes mensen werden gearresteerd toen ze probeerden de politiebussen met de verdach ten te molesteren. Een menigte van ongeveer vijfhonderd men sen, inclusief vijftig journalisten, wachtte op het afvoeren van de jongens. Ondanks op roepen tot kalmte van de autoriteiten en de familie Bulger liepen de gemoederen hoog op toen de blauwe politiebusjes bij de achter uitgang verschenen. Om een confrontatie te vermijden waren de jongens al bij het aanbreken van de dag naar de rechtbank gereden. Toen ze onder moto rescorte weer naar buiten werden gereden, schreeuwde het woedende publiek bedrei gingen en werd tegen de zijkanten van de bussen geslagen. Anderen gooiden met ste nen en eieren. De twee jongens, die inmiddels een bekente nis zouden hebben afgelegd, werden voor een speciale kinderrechtbank officieel in staat van beschuldiging gesteld. Beide jongens heten afkomstig uit notoire probleemfamilies. Een van hen werd bege leid door zijn vader, de tweede door een sociaal werker. Volgens de weinige verslag gevers die tot de rechtzaal werden toegela ten hoorden de verdachten de beschuldigin gen onbewegelijk aan. Ze spraken alleen om hun identiteit te bevestigen. Jamie Bulger werd tien dagen geleden ont voerd en vrijwel direkt doodgeslagen met een ijzeren staaf. De daders gooiden zijn lijkje vervolgens voor een trein. De affaire heeft gevoelens van verslagenheid opgeroepen in Groot-Brittannië en met na me in Liverpool tot grote frustraties geleid. Het feit dat niemand reageerde toen de huilende kleuter door zijn ontvoerders over straat werd gesleept, heeft collectief gevoe lens van woede, schaamte en schuld teweeg gebracht. De jonge moordenaars zijn volgens het En gelse strafrecht verantwoordelijk voor hun daden, wanneer kan worden aangetoond dat ze zich bewust zijn geweest van hun mis daad. De minimumleeftijd voor criminele toereke ningsvatbaarheid werd in de jaren vijftig verhoogd tot tien jaar, nadat een achtjarige jongen was beschuldigd van de moord op zijn 17 maanden oude broertje. Hij had de baby met een fles geslagen omdat die steeds huilde en hij zijn huiswerk niet kon maken. Een andere beruchte affaire was de elfjarige Mary Bell die in 1968 tot levenslang werd veroordeeld wegens moord op twee jonge tjes. De moord op Jamie plus enige andere kin dermoorden en een serie joy-rides met dode lijke afloop heeft wederom stemmen doen opgaan voor strengere straffen. De in politieke moeilijkheden verkerende premier Major mengde zich in de discussie met de opmerking dat 'de samenleving een beetje meer moet veroordelen en een beetje minder begrijpen'. Major wil vooral jeugdige recidivisten harder aanpakken. Johannesburg - Nelson Man- dela, die veel ernstiger ziek is dan het ANC heeft toegege ven, overweegt zich te ver zoenen met zijn omstreden echtgenote Winnie. Vorige week bezocht Winnie haar 74-jarige man in een zie kenhuis in Johannesburg waar hij in het geheim was opgeno men wegens longproblemen. Na derhand zou ze vrienden hebben verteld dat ze weer bij de ANC- leider wil intrekken tot hij beter is, volgens haar de 'plicht van een echtgenote.' Sommige vrienden van Mandela wijzen een verzoening van de hand en noemen het idee 'te afgrijselijk om zelfs maar aan te denken.' Een andere goede vriend van het echtpaar dat tien maanden geleden uit elkaar ging zegt evenwel dat een verzoening zeker mogelijk is. „Ze hebben nog steeds een heel goede band. Hij houdt nog steeds van haar en zijn ziekte heeft hem aan het denken gezet." Mandela werd vorige week maandag onwel in zijn huis in de miljonairsbuitenwijk Houghton in Noord-Johannesburg. Hij werd in het geheim in het zie kenhuis opgenomen. Het ANC, dat had laten weten dat Mandela oververmoeid was, zag zich het afgelopen weekend onder druk van de pers gedwon gen toe te geven dat Mandela drie dagen in het ziekenhuis had gelegen. Volgens de officiële ver klaring vertoonde Mandela grie- pachtige symptomen. Inmiddels hebben bronnen binnen het ANC onofficieel laten weten dat Man dela longontsteking heeft. Mandela werd afgelopen zater dag uit de kliniek ontslagen en voelde zich goed genoeg om een wervingsconferentie van het ANC toe te spreken. Hij moet minstens twee weken rust hou den voor hij zijn normale ver plichtingen weer opvat. De geheimzinnigheid rondom Mandeia's gezondheid, op een cruciaal tijdstip in de onderhan delingen tussen het ANC en de blanke regering, onderstreept hoezeer het vredesproces in Zuid-Afrika van hem afhanke lijk is. Mocht Mandela doodgaan of niet langer in staat zijn een rol te spelen bij de onderhande lingen, dan is de kans groot dat er oorlog zal uitbreken tussen de verschillende facties van het Nelson en Winnie Mandela. ANC, waardoor alle kansen op een overeenkomst worden getor pedeerd. Mandela wordt 75 in juli en nu de eerste open algemene verkie zingen binnen het jaar worden verwacht zal er naar alle waar schijnlijkheid veel van hem wor den gevergd. Een voormalig lid van Mandeia's huishoudelijk personeel zegt dat de ANC-lei- der vaak slecht sliep en midden in de nacht hoestend, benauwd en badend in het zweet wakker werd. Volgens vrienden is zijn zwakke gezondheid de reden dat Mandela overweegt het aanbod van Winnie aan te nemen. „Hij is een eenzame oude man." Een verzoening met Winnie heeft ook politieke consequenties. Ze heeft felle kritiek geuit op de huidige lijn van het ANC en heeft haar man en anderen ervan beschuldigd dat ze een overeen komst met de Nationalistische Partij om de 'zijden lakens' van de macht te delen overhaasten. Mochten de Mandeia's zich ver zoenen, dan zou dat een duide lijk signaal zijn voor Cyril Ra- maphosa, secretaris-generaal van het ANC en Mandeia's ge doodverfde troonopvolger, aan wie Winnie een grote hekel heeft. Volgens een aantal ANC-func- tionarissen is er de laatste tijd een meningsverschil ontstaan tussen Mandela en Ramaphosa, die de onderhandelingen leidt voor het ANC. Het nieuws dat de onderhande laars van het ANC erin hebben toegestemd om vijf jaar de macht te delen met FW de Klerks Nationalisten en andere partijen is met grote woede ont vangen door de aanhang van de beweging. Mandela heeft vorig weekend uit alle macht geprobeerd de crisis te bezweren, en dat zou hebben bijgedragen tot zijn instorting. „Hij was furieus", aldus een ANC-medewerker. „Hij vindt dat Ramaphosa te ver is gegaan en veel te veel heeft toegegeven." (c) The Sunday Times, Londen Berlijn - Op het filmfestival van Berlijn zijn gisteren tWe< Chinese werken beloond met een Gouden Beer voor de besti film. Doorgaans wordt maar een hoofdprijs uitgereikt in dKe categorie. De bekroonde films zijn The Women from the Lake of Scented Souls van de Chinese regisseur Xie Fei en The Wedd®, Banquet van de Taiwanees Ang Lee. Dë Zilveren Beren voord beste acteurs gingen naar de Amerikaanse filmsterren Michel), Pfeiffer en Denzel Washington. Dakar - Abdou Diouf, het huidige staatshoofd van Senegal, lijkt bij de presidentsverkiëzigen van afgelopen weekeinde de meests stemmen te hebben behaald. De Franse radiozender RH Le. richtte gisteren dat volgens officieuze gegevens Diouf in eerste ronde meer dan SO procent van de stemmen in de wach heeft gesleept, voldoende voor een nieuwe ambtstermijn. Ge. welddadigheden overschaduwden de verkiezingen. In de zuide lijke provincie Casatnance kwamen twintig aanhangers van Dioufs Socialistische Partij (PS) om het leven toen hun wag op een landmijn reed. Separatisten in Casamance strijden tientallen jaren voor mser autonomie. Londen - De Britse premier Major is bereid Salman Rushdie te ontvangen. Major zei 'zeer verheugd' te zijn de auteur te kunnen ontmoeten die naar aanleiding van het boek De Duivelsvenen door de voormalige geestelijk leider van Iran, ayatollah Kho meini, ter dood is veroordeeld. Het is niet bekend of de ontmoeting openbaar Zal zijn of wordt uitgezonden. Rushdie had officieel verzocht can een audiëntie die op video wordt opnomen, om Iran te tonen dat Londen niet achter zijt vervolging staat en dat de Britse regering haar onderdanen bescherming biedt. Bayrut - De Amerikaanse minister van buitenlandse zak Christopher heeft gisteren gezegd dat Libanon voorstander van een spoedige hervatting van het Israëlisch-Arabische vre desoverleg. Hij zei dit aan het einde van een kort bezoek aan Bayrut dat hij had ingelast tijdens zijn reis door het Midden- Oosten. Het was het eêrsfce bezoek van een Amerikaanse minister van buitenlandse zaken aan Bayrut sinds George Shultz er in 1883 tevergeefs probeerde een vredesverdrag tussen Israël en Libanon van de grond te krijgen. Eerder op zijn rondreis deed Christopher Egypte, Jordanië, Syrië en Kuwayt aan. Vandaag voert Bij besprekingen iii Israël. Vrijdag komt Christopher naar Brussel waar hij met de NAVO-partners besprekingen voert. Parijs - De Franse politicus Jean Lecahüet is gisteren aan slepende ziekte overleden. Hij werd 72 jaar. Lecanuet, een van de oprichters van de UDF, zorgde bij de prësidentsverkiezingei in 1965 voor een grote verrassing als kandidaat van centrum-rechtse partij tegen De Gaulle. Hij was toen praktisch onbekend buiten Nortnandië, waar hij werd geboren, minder verrassend waren de standpunten waarmee hij het tegen de generaal opnam: hij was tegen De Gaulle's voornemen Frankrijk uit de militaire structuur vèn de NAVO te halen en was krachtig voorstahder van Europese eetïwording. Lecanuet die voor het eerst in de Frahse politiek Amerikaanse reclame methoden gebruikte, behaalde ruim 15 procent, De Gaulle 44 procent en de linkse kandidaat Franjois Mitterrand 31 procent Door het wegvallen van rechtse stemmen was De Gaulle, die 1959 nog meer dan de helft van de stemmen behaalde, gedwo gen tot een genante tweede verkiezingsronde. Die won hij v; Mitterrand. Lecanuet werd nooit fteer zo belangrijk in de Franse politiek. In 1974 werd hij doóh president Giscard D'Estaing beloond met het ministerschap van justitie. Luanda - Na een vertraging van ongeveer drie weken is de Angolese verzetsbeweging'Unita er mee akkoord gegaan vrijdag in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba een nieuwe ronde van vredesoverleg te beginnen. Ondanks deze afspraak gingen de gevechten in Huambo gisteren echter onverminderd door. De hervatting van het vredesoverleg is het gevolg van zware druk van de internationale gemeenschap op Unita om met besprekingen akkoord te gaan. De drie landen die gai stonden voor het oorspronkelijke vredesakkoord van mei 1991 de VS, Portugal en Rusland - hadden Unita vorige week ultimatum gesteld. Diplomaten in Luanda hebben zich wel sceptisch getoond over de kansen van slagen van het overleg, ra Unita ongeveer 70 procent van het Angolese grondgebied ii handen heeft en erop uit-lijkt te zijn posities te consolideren. Seoul - De komende Zuidko- reaanse president Kim Young- sam heeft de econoom Hwang In-sung (foto) aangewezen als premier. Hwang (67) was mi nister van economie onder de presidenten Park Chung-hee en Chun Doo-hwan, in tie ja ren zeventig en taAtig. Hwang is tevens de beleidsbe paler van de regerende Demo- cratiseh-Liberale Partij. Met de aanstelling vaft Hwang wil de in december gekozen Kin laten zien dat hij de nadruk wjl leggen op de economische ontwikkeling van Zuid-Korea. Milaan - In het bijna grenzeloos om zich heen grijpende corruptieschandaal in Italië zijn gisteren twee directeuren va» het Fiat-concern, Mattioli en Moscoii, gearresteerd. Ze word® verdacht van hét aannemen van steekpenningen. Fiat gelooft in hun onschuld. Op de beurs van Milaan brak als gevolg paniek uit. De aandelen van Fiat werden massaal te koop aangeboden. Mogadishu - De situatie is Somalië, is gisteren verslechterd de dood van zeven Sofflaliërs in een gevecht tussen twee facties in Kismayu en de moord öp een 23-jarige Ierse medewerkstet van de hulpverleningsorganisatie Concern, nabij de hoofdstad Mogadishu. Waarnemers vrezen dat de gevechten een komst van de diverse facties, vandaag in Moghadishu, in zouden kunnen brengen. Tijdens die bijeenkomst zouden"voor bereidingen moeten worde® getroffen voor de nationale verzoe- ningsconferentie die 15 maart moet worden gehouden in Etiopische hoofdstad Addis Abeba. (ADVÊiCTENli Lopende leniriggfi geen bezwaar, töt 77 jaar Voor iedereen vooriedêr. döei Ook 's aVondseri op zaterdag fgleföhisch bereikbaar BoddenKeimpsingêt 86.7514 AR Enschede, Lid Ned, ïfet. FlhancieringSQCIViseurs, PESTEM jan onze redactie economie Amsterdam - De vraag va consumenten fors opkrikken je efficiency verbeteren e „rijzen verlagen. Langs di ^egen hopen telers, hande jaars en winkels die h brood verdienen met biolo risch verbouwde levensmid jelen de afzet van deze pro jukten drastisch te verhogen Op het ogenblik stagneert d verkoop van produkten die ver Oslo (rtr) - Het grootste indus trieconcern van Noorwegen Norsk Hydro, moeder van Hydr Agri in Sluiskil, heeft vorig jaa winst geboekt, maar dat was he gevolg van een 'boekhoudkundi ge ingreep'. De nettowinst kwam uit op 1,7 miljard kroon (f 466 miljoen tegenover een verlies van 49 miljoen kroon (f 132 miljoen) 1991. Het nettoresultaat zou zijn uit gekomen op een verlies van 19 miljoen kroon (f 52 miljoen) al het concern de opstelling va zijn winst- en verliesrekenin niet had veranderd. Norsk Hydro liet maandag we ten dat door die veranderin twee miljard kroon uit zijn re serve voor toekomstige belas tingafdracht kon worden ge haald, die in de resultaten ko- worden verwerkt. Het conce hanteert bij het opstellen va zijn jaarrekeningen de in de Ver enigde Staten gebruikelijke me thoden. De exploitatiewinst van Nors Hydro, voor 51 procent staatsei gendom, steeg sterk, van 92 miljoen tot 2,88 miljard kroon 763 miljoen). De omzet vermin derde van 60,61 miljard tot 58,0 miljard kroon (f 15,39 miljard). In het afgelopen jaar kwam ne gentig procent van de exploita tiewinst uit de olie- en gasactivi teiten in de Noordzee. De pro duktie van olie en gas nam to met zestien procent tot de re cordhoeveelheid van 8,3 miljoe ^on olie-equivalent. Den Haag (anp) - De geza menlijke werkgevers hebbe een eigen plan gemaakt voo versoepeling van de vesti gingseisen aan ondernemers Ze vinden dat het plan va minister Andriessen van eco nomische zaken veel te ve gaat. Minister Andriessen vindt dat 86 branches de diploma's hele maal afgeschaft kunnen worde De organisaties van onderne mers willen veel minder snij de in het aantal branches waar gee ondernemersdiploma (vergelijk baar met het middenstandsdi ploma) voor nodig is. Zij som men 22 branches op waar zulk( eisen wel moeten gelden. Daarnaast komt de RCO ook noj uit op drie branches waar eisei moeten gelden met betrekking tot vaktechniek: het brood- er banketbakkersbedrijf, het elek trotechnisch installatiebedrijf er het slagers-, poeliers- en visver werkingsbedrijf. De RCO vindt dat in het vesti gingsbeleid gewaarborgd moe worden dat ook zorgvuldig wordt omgegaan met het miliei en met het welzijn van het dier. Volgens de RCO is de minister d gezamenlijke werkgevers onvol doende tegemoetgekomen, toer hij zijn plannen in decembe bijstelde. Volgende maand zuller de werkgevers tijdens een mon deling overleg met de vaste Ka mercommissie voor Economisch! Zaken hun alternatieve plan toe lichten. Door Peter Blees Eindhoven - Nog maar ne was het goede nieuws ove: het voortbestaan van DA1 bekend of het eerste conflic lag er ook al weer. Het lijk' vooralsnog eerder een ge schilletje tussen de betrokkei vakbonden dan een diep gaand conflict over de ar beidsvoorwaarden bij de nieuwe onderneming DAJ Trucks NV. Die kan ongeveer 2750 werkne mers in dienst nemen, terwijl e naar schatting zo'n 2600 menser in de kou blijven staan. De be oogde directie van de nieuw onderneming heeft voorgestel) het personeel een tijdelijk loon

de Stem | 1993 | | pagina 4