Winkelbedrijven repareren wao ■chudden treden Fikse kritiek op wervingscampagne voor4adoptieouders' Bergers helpen schepen Terschelling DE STEM 'Waar is het NS-management mee bezig?' Aliold en Bijenkorf vragen offertes aan verzekeringsmaatschappijen leder voor zich I ierelUd BINNENLAND A3 Gladheid bezorgt verkeer veel last COMMENTAAR De mooiste verkleedpartij vindt u vandaag bij van Dijk modehuis... BINNENLAND KORT AI hisme.zijn echter de verhoudin hen zijn gelijker en vriend; Sschappen oprechter. iBerndt Seite, premier van Me" I cklenburg-Westpommeren, [wijst ieder suggestie dat dé ■vreemdelingenhaat in zijn staat [die ingeworteld is van de hand ^„Je hoeft alleen maar te kijken [waar we vandaan komen. We zijn net tevoorschijn gekomen uit veertig jaar communistische dictatuur, en daarvoor hadden we de nazi's", zegt hij. heeft drie generaties gevormd. Nu bevinden we ons in eeri politiek onstabiele situatie efi iedereen, van hoog tot laag, voelt zich overbelast. Niet al leen een systeem is veranderd: een heel land is verdwenen Wat de Westduitsers in de veer tig jaar sinds de nazi's hebben bereikt, heeft voormalig Oost- Duitsland in twee jaar moeten doen. De psychologische omme zwaai naar democratie was een enorme uitdaging en daarbi' traden problemen naar voren die eerst onderdrukt waren, mei name een bereidheid om geweld te gebruiken. Volgens Seife hebben de rellen in Rostodk iedereen in Oost en West laten zien hoe moeilijk de verande ringen waren. „Het was een shocktherapie voor de Duitsers We realiseren ons nu, na slechts twee jaar, dat democratie ver dedigd moet worden". het Amerika van president eagan leek succes in het ver- :hiet te liggen. Maar president' linton heeft het roer al weer imgegooid. In het herenigde Duitsland is met de nieuwe pa-- agraaf 218 van de grondwet' 10k niet erg veel succes ge-- loekt. Ook al streden daar de' wee grootste kerkgenootschap-1- jen (de katholieke en de evan-j ;elisch-lutherse kerk) zij aan zij - egen de nieuwe paragraaf. 7ele Westerse landen hebbenf ntussen een gelijksoortige ibortuswet. Zelfs Spanje. Pater Koopman mag dagelijks op het ïinnenhof demonstreren, maar vie hoort hem nog? Dat het antal abortussen in Nederland inds de abortuswet het laagste1 in heel de wereld, telt. Ook an die werkelijkheid hebben' indere landen zich gespiegeld, iet Vaticaan moet uit de abor- uskwestie de conclusie hebben" ;etrokken dat de strijd tegen uthanasiewetgeving anders ge-1* oerd moet worden. Want na-'' uurlijk weet Rome, dat ook in ndere landen over deze kwes-™ ie discussie gaande is. En dat met meer dan gewone be-| angstelling zullen volgen hoe' .e wet in de Nederlandse prak-f ijk uitpakt. Om te zien of ze avolging verdient, natuurlijk. Dus halen prelaten uit wat ze naar kunnen. Waarschijnlijk ok omdat ze beseffen dat er - aar hen nauwelijks meer ge-A uisterd wordt. Het moet voor .ome des te bitterder zijn dat" euthanasiewet in Nederland ot stand is gekomen onder een 3 abinet, dat wordt geleid doori en katholieke minister-presi- ent en waarvoor eem katho- eke minister van justitie de eerstverantwoordelijke is. En. dat beide katholieken de Vati-" caanse reacties als ongepast en stuitend hebben verworpen. 11 En ook nog eens de ambassa- deur van Vaticaanstad op het 4 ministerie van buitenlandse za- '1 ken ontbieden. Dat is in het diplomatieke verkeer een uit brander die het Vaticaan niet vaak te beurt valt. Wie weet, bepaalt deze affaire de komende bisschopsbenoe- mingen sterker dan wenselijk is. j 13 ioor. n Amsterdam werd vorig jaar jesproken hoe de dreigende corting op de subsidie van het roninklijk Concertgebouwor- jj test tegengehouden zou kun- ïen worden. Cultuurwethouder ïrnst Bakker (D66) suggereer- 3e een demonstratief concert in ie Tweede Kamer. Uiteindelijk jleek protest niet nodig. In Amsterdam niet. Maar in Gel derland wel. Ernst Bakker was adviseur en campagneleider y van Jan Terlouw toen die nog j ie personificatie was van D66. Terlouw is nu commissaris van ie koningin in Gelderland. Bakker en Terlouw spreken el- taar nog regelmatig. En zo is een idee heel snel van Amster- iam in Arnhem. \Iaar Bakker geeft niet alleen adviezen. Hij vertelt ook mop- jen. Zoals deze: 'wat is het oppunt van claustrofobie? Een j :oncert van het Gelders Orkest jijwonen en het gevoel hebben dat er iemand achter je zit'. AGENDA: De Tweede Kamer is deze week met krokusvakantie. De Eerste Kamer behandelt 6® begrotingen van Algemene Zaken an van Ontwikkelinggsamenwer- ting. -estem DINSDAG 23 FEBRUARI 1993 joorPaul Bolwerk jlmere Wie helpt deze jinderen? „Deze kinderen in joemenië hebben hulp nodig, ^zitten in tehuizen. Ze heb- gebrek aan alles: voe- jjng, kleding, medicijnen en vooral liefde. Voor een vast tedrag per maand kunt u jch ontfermen over één van ten". Het deze paginagrote oproep in 5e Volkskrant heeft de interker- lèiijke organisatie ARK (Adop- je Roemeense Kinderen) uit Al- - afgelopen zaterdag een op merkelijke weg ingeslagen in het werven van adoptieouders. Zes tig Roemeense jongens en meis jes maken deel uit van een con tactadvertentie van formaat. Ze worden elk met foto en tranen trekkend levensverhaal onder de aandacht gebracht. Hulpverleningsinstellingen als Foster Parents Plan (FFP) en Vereniging Wereldkinderen be schouwen deze p.r.-campagne als 'zeer ongebruikelijk en be vreemdend'. „Kinderen zijn geen wervingsvehicel", aldus FPP. ARK probeert met schrijnende voorbeelden de noodzaak tot ge ven te verbeelden. Stelian Bar- bu, een jongen van zes jaar, wordt als volgt voorgesteld: „Hij is door zijn moeder verstoten. Verder weten we niet zo veel van hem." Met Alina Uifelean, een meisje van zeven jaar, is het niet beter gesteld. „Van haar afkomst is helemaal niets bekend." Met vrij summiere teksten wordt de achtergrond geschilderd van de kinderen. De informatie is beknopt, maar het leed valt van de pagina te scheppen. En wie is er van steen? Na lezing van zo veel tragiek is het hart en de portemonnee snel geopend. En dat is dan ook de bedoeling, stelt coördinator Tjeerd Wiersma van ARK, een afdeling van Zen ding zonder Grenzen (voorheen Vervolgd Christendom), onom wonden. Zijn organisatie wil de mensen in het land direct bena deren. „En wat is dan beter om ze te laten zien, wie ze kunnen steunen. Een foto met bijbeho rende tekst kan net voldoende zijn om de mensen over de streep te trekken. Zo'n confronterende aanpak werkt", constateert Wiersma. ARK heeft inmiddels zo'n 250 reacties gehad. „De telefoon heeft roodgloeiend gestaan. Alle-, maal mensen, die iets willen doen voor Roemenië". De donateurs krijgen tegen een maandelijkse overboeking van veertig gulden een foto van 'hun' kind. Daarnaast ontvangen de 'ouders' achtergrondinformatie over het adoptiekind en tal van verslagen en rapporten over op- vangprojecten in het desbetref fende kindertehuis. De werkwijze van de interkerke lijke stichting mag bogen op de warme belangstelling van Ma joor Bosshardt (Leger des Heils), Nel Benschop, Rien Poortvliet, Dick Passchier en Sipke van der Land. De Almeerse organisatie zegt een breed draagvlak te heb ben. Directeur drs. Zef Hendriks van de vereniging Wereldkinderen zet echter zijn vraagtekens bij de handelwijze van ARK. „Er is sprake van een informatiever strekking met tendentieuze ken merken". En voorlichter Mark Dullaert van Foster Parents Plan (240.000 financiële adopties per jaar vanuit Nederland) be schouwt de advertentie als een 'inbreuk op de privacy' van de zestig geëtaleerde kinderen. FPP: „Wij gebruiken ook een kind als symbool voor onze doel stelling, maar brengen geen per soonlijke gegevens van de adop tiekinderen op dusdanige wijze in de openbaarheid. Pas na een grondige afhandeling van de adoptie-aanvraag geven we een deel van het dossier van een kind prijs". Utrecht (anp) - Werknemers van de groot winkelbedrij ven Albert Heijn, Etos, V&D, Bijenkorf en Hema hoeven zich niet al te veel zorgen te maken over de hoogte van hun eventuele toekomstige arbeidsongeschiktheidsuitke ring- Ahold, holding van onder meer Albert Heijn en Etos, studeert op mogelijkheden voor collectief herstel van de kabinetsingrepen in de wao. ook de warenhuisketen Vroom en Dreesmann is volgens een woordvoerder 'bereid daar over mee te denken'. Bij Konink lijke Bijenkorf Beheer (Bijen korf, Hema) geldt al een rege- Ahold heeft aan diverse verzeke ringsmaatschappijen een offerte aagd voor een regeling die aanvullingen biedt op de toe komstige - sterk verlaagde - uit keringen. Het zou een verzeke ring moeten zijn voor alle circa SO.OOO werknemers van het Ahold-concern in Nederland. Bij Vroom en Dreesmann wordt alleen gesproken over een aan- wllingsregeling voor de 16.000 V&D-werknemers. Volgens een woordvoerder is het niet de be doeling dat er één regeling komt voor het voltallige personeel van Vendex, moederbedrijf van V&D. De V&D-directie heeft ook offertes gevraagd aan verzeke ringsmaatschappijen. Hoe de regelingen er uiteindelijk zullen zien valt niet te voor spellen. Maar met hun bereid heid collectieve verzekeringen af Ie sluiten tonen de grootwinkel- Driebergen (anp) - Gladheid als jevolg van sneeuw- en hagel buien veroorzaakte in de spits maandag langere files dan ge bruikelijk en een groot aantal aanrijdingen. Bij ongevallen door de gladheid in Nijkerk en Drachten kwamen vier mensen om het leven. Tussen drie en tien uur 's och tends deden zich op de snelwe gen vijftig aanrijdingen voor waarbij zestig zeventig auto's waren betrokken. Daarbij raak- len twee mensen licht gewond. Tegen half negen stond er op de Nederlandse wegen in totaal tachtig kilometer file, ongewoon veel voor de Krokusvakantie. bedrijven zich een stuk mee gaander dan bij voorbeeld de werkgevers in de bouw en de metaalindustrie. Die hebben tot nu toe geweigerd mee te werken aan de eis van de vakbonden tot collectief herstel van het zogenoemde wao-gat. Ook de centrale werkgeversorga nisaties VNO en NCW verzetten zich tegen collectieve regelingen. Voorop staat bij V&D en Ahold echter wel dat werknemers de aanvullingsregelingen zelf finan cieren. De regeling bij Bijenkorf en He ma- (KBB) dateert al van vorig jaar. Toen kwamen werkgever en vakbonden overeen dat even tuele ingrepen in de wao zouden worden hersteld. KBB wil des noods zelf bijpassen. Bouw Herstel van de kabinetsingrepen in de wao kost de bouwnijver heid jaarlijks 1,65 procent van de loonsom. Bij de huidige stand van zaken komt dat neer op 165 miljoen gulden. Dat blijkt uit berekeningen die het Sociaal Fonds Bouwnijverheid heeft ver richt op verzoek van de bouw en houtbond FNV. De premie is gebaseerd op uitke ringen van 70 procent van het laatst verdiende salaris tot aan het 65e levensjaar. Voor de fi nanciering moet een keuze wor den gemaakt uit het 'rentedek kingssysteem' en het omslagstel sel. Het is nog maar de vraag of de bouwwerkgevers komende don derdag, als de cao-onderhande lingen worden hervat, over de berekeningen willen praten. Hun organisatie, het AVBB, wil het gesprek alleen aangaan als de bonden bereid zijn 'ten prin cipale' te praten over de vut, schrappen van de automatische prijscompensatie en enkele an dere zaken die voor de werkne mers van groot gewicht zijn. Als het al tot een gesprek komt, dan is ook de verdeling van de premies een groot probleem. Het AVBB is alleen bereid over repa ratie van het wao-gat te praten als die geen extra kosten met zich meebrengt. De bonden vin den dat de werkgevers 'een forse bijdrage' moeten leveren. Het Duitse schip Linda Buck strandde op een zandbank voor Terschelling. FOTO ANP IJmuiden (anp) - De bergingsbedrijven Smit Tak uit Rotterdam en Wijsmuller uit IJmuiden hebben materiaal en per soneel overgebracht naar Terschelling om de twee vrachtschepen bij te staan die daar zondag door de storm naar toe dreven. Het Duitse containerschip Linda Buck drijft tegen het strand van Terschelling in een kom achter een rij zandbanken. Een berging steam van Smit Tak is maandagochtend aan boord gegaan. De bergers bezien de moge lijkheden het schip bij hoog water over de dan ondergelopen zandbanken naar open zee terug te slepen. Mogelijk moet daarvoor een deel van de 21 containers worden gelost. Het Poolse vrachtschip Humling ontkwam in de nacht van zondag op maandag ternau wernood aan stranding op de zandbanken voor Terschelling. Met krabbende ankers naderde de Humling maandagochtend het eiland tot minder dan drie kilometer. De vrachtvaarder werd van vastlopen gered door de sleepboot Waterman, die door Wijs muller IJmuiden was gezonden. Na diverse mislukte pogingen kon een sleep- verbinding worden overgebracht en de Humling naar dieper water worden getrok ken. De Waterman sleept het met zout geladen vrachtschip naar Delfzijl. De 64 geëvacueerde opvarenden van het platform Transocean 6 worden maandagoch tend door helikopters van de KLM naar hun werk teruggevlogen. De storm van het weekeinde heeft niet alleen schepen in moeilijkheden gebracht, het op gestuwde water veroorzaakte ook forse schade aan de kust. Tussen IJmuiden en Den Helder werd gemiddeld drie tot zes meter duin weggeslagen. Bij Petten en Bergen aan Zee heeft het water de duinvoet zelfs tien meter achteruit gedrongen. De storm op het Nederlandse deel van de Noordzee zweepte de golven op tot uitzon derlijke hoogte. Volgens woordvoerder H. Geurts van het KNMI in De Bilt komt een dergelijk verschijnsel hooguit eenmaal in de tien tot twintig jaar voor. De extreme golfhoogte vormt mogelijk een verklaring voor de problemen, waarin diver se schepen onafhankelijk van elkaar kwa men te verkeren. De getroffen vaartuigen volgden alle de Nederlandse kustlijn naar het noorden en bogen ter hoogte van de Waddeneilanden af naar het oosten. Tijdens deze draaiing in de richting van de Duitse Bocht kwamen de vaartuigen enige tijd dwars in de uitzonderlijke zeegang. (ADVERTENTIE) Speciaal voor u zijn wij tijdens de carnavalsdagen geopend en verrassen u met schitterende mode-presentaties en sfeervolle live-music! Elke eekhoorn legt zijn eigen wintervoorraad aan. Of er voor een seder wat overblijft, is niet van belang. De reactie van de Industriebond FNV op het voorstel van DAF om de overblijvers loon te laten inleveren voor hun ontslagen collegae lijkt op dit iekhoorngedrag. DAF is gered, als truckproducent tenminste. DAF als concern is Ion onder gegaan. Gesneuveld op de markt van grootheidswaan ?n falend ondernemerschap. Duizenden banen verdwijnen, ook in Nederland en voor wie moet afvloeien is er geen geld Beschikbaar. De aandeelhouders zien eveneens geen cent terug ®n hun investering. Het nieuwe DAF is er gekomen bij de gratie van overheids- en oanksteun. De actie 'Honderd piek voor een fabriek', opgezet door de centrale ondernemingsraad van DAF en de Industrie- pond FNV, heeft de aarzelaars over de brug geholpen. Banken en institutionele beleggers hebben ervaren hoeveel belang Neder land hecht aan werk. Het succes is de Industriebond echter naar «et hoofd gestegen. I*'e mag blijven bij DAF, heeft dat niet aan zich zelf te danken, wenmin hebben degenen die weggestuurd worden dat, op een aokele verantwoordelijke manager na, te wijten aan eigen «huid. Werk of ontslag blijkt een loterij. Wie prijs heeft, mag oaarom ook wel aan de nieten denken, ue Industriebond vindt dat het kabinet moet inspringen. Omdat "AF gefaald heeft, moet de overheid dokken. Ook aan de "pndeelhouders? De staat als Haarlemmerolie, denkt de Indus- 'nebond. De overheid als schutspatroon en laatste toevlucht, die *°or iedereen als een goede moeder klaar staat. En waarom dan Deen extra uitkering voor het ene personeelslid van de kruidenier ep de hoek die het niet langer kan bolwerken? e overheid kan natuurlijk wel wat doen, maar dan in structurele m. Het voorstel van de Kamerleden Vos en Van lersel voor door verheid en sociale partners samen opgezette banenpools en «nolingsprogramma's is zinvol. Steun aan buiten de boot r„ j en collegae is echter een zaak voor de gelukkigen die wel 'n de prijzen vallen. °™ariteit is geen zaak van werkenden onder elkaar. Een «hond behoort zich dat te realiseren. De tijd van 'ikke, ikke en resf kan stikken' en van 'pik in, 't is winter' is voorbij, 'leder DOr zich en de staat voor ons allen' hebben we gehad. Wanneer u vandaag voor minimaal 150,- besteedt, ontvangt u bovendien gratis een geurige lente-attentie: Cóte d'Azur, een verrukkelijk eau de parfum, inclusief verstuiver, van Louis Feraud! VAN DIJK MODEHUIS WAALWIJK Stationsstraat, Waalwijk, tel. 041 60-35512 Door onze redacteur Paul de Schipper Breda/Utrecht - Wie koopt er een postzegel op station Lage Zwaluwe? De ene dag moeten kleine sta tions sluiten, de volgende dag mogen de lokettisten PTT-be- ambte spelen of we's schoonma ken. „De NS hebben een leuke stijl om het personeel murw te ma ken," verzucht Henk Marijs in het kantoor van de Federatieve Spoorwegvakvereniging (FSV) in Utrecht. Ontsporen de NS als lokettisten postzegels aan de man brengen, of als pseudo VW-medewerker fietsroutes gaan verkopen? FSV-er Marijs met stijgende woede: „Waar is het NS-mana gement mee bezig? Natuurlijk moet er iets veranderen, maar laat ze eerst eens met het perso neel praten. Ze moeten eerst le ren communiceren met de werk vloer in plaats van de bobo uit te hangen en doen of ze het altijd beter weten." Niet alleen Marijs maakt zich zorgen. Bestuurslid K. Wierda van de Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover): „Nu krijgen de NS nog 450 miljoen van de over heid. Straks moet het geprivati seerde bedrijf dat zelf opbren gen. Dat moet ergens vandaan komen. Hogere tarieven? De NS zitten klem. Met duurdere kaart jes jaag je de mensen uit de trein, verminder je het aantal treinen op onrendabele lijnen, dan draait het platteland voor de kosten op." In de praktijk zal het er op neerkomen dat de regionale overheid in Zuid-Limburg en Zeeland straks een eigen boe- meltje mag betalen op slecht bezette lijnen. De NS geprivatiseerd in het jaar 2000. De spoorwegen zijn dan geen 'openbaar vervoer' meer in de letterlijke zin, maar een ge wone commerciële winstbeluste reisorganisatie. Niet alleen de postzegel verko pende, toiletpoetsende VW-lo- kettist draagt zijn steentje bij aan die operatie. Ook reizend Nederland betaalt fors mee om de nieuwe BV Nederlandse Spoorwegen op de rails te helpen en te houden. De privatisering van de NS bete kent de komende jaren tariefstij gingen tot 10 procent per jaar, aldus minister Maij-Weggen toen ze vrijdag de plannen be kendmaakte: „Maar de stijging moet gelijke tred houden met de autokosten." Uit het Bedrijfsplan 1992-1996 blijkt dat na een jarenlange pe riode van magere bedrijfsresul taten vanaf 1994 weer met winst zal worden gedraaid. De NS ver wachten in 1996 een winst van 140 miljoen gulden. De afgelopen jaren zijn de NS- tarieven gemiddeld 8 procent per jaar gestegen. Nog niet zo lang geleden heette het dat openbaar vervoer goed koper moest zijn dan de auto. Het was immers een middel om auto's van de weg te krijgen. Als het om de koppeling gaat wijzen NS en de spoorwegvak bond eensgezind richting Den Haag. FSV-bestuurder Marijs: „Kok zou twee keer een kwartje op de benzine gooien. Dat is niet ge beurd. 't Zal niet meer gebeuren ook, want de verkiezingen ko men eraan en dan kun je dat politiek niet meer verkopen, maar daardoor blijven de kosten van de auto wel achter bij die van het treinkaartje." De kosten van trein en auto gingen de afgelopen jaren rede lijk gelijk op. De Consumentenbond verwacht echter dat de verhouding de ko mende jaren scheef zal groeien in het nadeel van de trein. Tegenover de voorziene tariefs verhogingen van het spoorkaart je staan voor de automobilisten geen drastische kostenverhogin gen op stapel. Bij de NS zien ze de bui al hangen. Een blijvende koppeling van auto en openbaar vervoer is voor directeur Den Besten lang niet zeker. „Als de autokosten in de toekomst minder stijgen en wij moeten dan lagere tarieven gaan berekenen, dan is dat in strijd met ons uitgangspunt een rendabel bedrijf te worden." „Zie je wel," zegt Rover-woord voerder Wierda, „de NS verleg gen hun doel van dienstverlening naar winst maken. En de reizi gers zijn de dupe". -J l? Terwijl u waarschijnlijk carnaval vierde, heb ik de zondagavond besteed aan serieuzere zaken. Ik heb naar de VPRO zitten kijken en ik ben daar eigenlijk een beetje van geschrokken. Eerst was er een programma over het huisvestingsbe leid in Tilburg. Dat was heel boeiend, want er worden in die plaats pogingen ondernomen om mensen van buitenlandse komaf op een verantwoorde manier te spreiden over de wijken. Later op de avond was er een programma over mensen die om een of andere reden buiten de maatschappij waren komen te staan en het is die uitzending waarvan ik zo geschrokken ben. Het gekke was namelijk dat de camera bij het filmen van de geïnterviewden in hun eigen woonomgeving nog al eens naar buiten pende en in drie van de ik meen vijf gevallen filmde die camera buiten allochtonen. In één geval werden zelfs de bewegingen van een donkergekleurde man heel nadrukkelijk gevolgd. En dat terwijl de geïnterviewden het niet hadden over buitenlanders-problematiek. Voor een simpele kijker zoals ik is er op zijn minst sprake van een onderbewuste associatie bij het zien van individuele ellende en allochtonen buiten, maar mis schien, en dat zou veel erger zijn, is er sprake van weloverwogen suggestie. Het kan zijn dat de zelfbenoemde intellectuele voor hoede bij de VPRO diepere bedoelingen heeft gehad met het inlassen van die beelden, maar volgens mij beginnen ze een beetje verstrikt te raken in eigen waan. MERIJN Man vernielt computers bij GAK Arnhem - Een 43-jarige man uit Dieren heeft maandagmorgen bij het GAK in Arnhem-Zuid veertien computers en een kopieerapparaat met een vuisthamer stukgeslagen. De totale schade aan de apparatuur bedraagt ruim 50.000 gulden. De man uitte hiermee zijn woede over een brief waarin stond dat werd gekort op zijn uitkering. De man bedreigde ook een sociaal-rechercheur. Die kon hem met enkele collega's uiteinde lijk overmeesteren en overdragen aan de Arnhemse politie. Steun voor Pension Zeezicht Amsterdam - Pension Zeezicht in Amsterdam kan voorlopig tot 1 april openblijven. Het bestuur van het pension voor zwerfjon geren vroeg in januari surséance van betaling aan nadat er ernstige financiële problemen waren ontstaan. Het Juliana Welzijn Fonds maakte gisteren bekend een overbruggingskre diet van 100.000 gulden te verstrekken. Het fonds wil hiermee voorkomen dat Zeezicht aan het einde van deze week zou moeten sluiten. Zeezicht kampt met een jaarlijks tekort van ongeveer zes ton; 3.000 gulden per jongere. Raadsel rond de engerling Wageningen - De Planteziektekundige Dienst (PD) in Wagenin- gen staat voor een raadsel. In Brabant, Limburg en het oosten van het land worden graslandpercelen massaal aangetast door een larve van de mestkever, de engerling. Bovendien komen op de larven kraaien af die ook het grasland kapot maken. Wies de Goffau, insectenspecialist bij de PD snapt er niets van. „Normaal eet de larve alleen afval, waaronder mest. In de negentien jaar dat ik hier zit heb ik ongeveer vier keer meegemaakt dat er wat meer engerlingen voorkomen, maar nog nooit in deze mate." Boetes geëist tegen Ajax-supporters Amsterdam - Drie Ajax-supporters hoorden gisteren voor het gerechtshof in Amsterdam boetes van 500 en 750 gulden tegen zich eisen. Voor twee van de drie kwam daar ook een week voorwaardelijke gevangenisstraf. Zij zouden zich in maart 1991 tijdens een wedstrijd tussen Ajax en FC Utrecht schuldig hebben gemaakt aan openlijke geweldpleging. Voor een vierde verdachte werd vrijspraak gevraagd. Het hof doet uitspraak op 8 maart. Bergingsploeg Smit Tak naar Nordfrakt Egmond - Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak heeft maandag een eerste bergingsploeg gezonden naar het gezonken Noorse vrachtschip Nordfrakt. Het team moet de komende dagen voorbereidingen treffen voor het bergen van de ladingen giftig loodpoeder en dieselolie in en rondom het schip en van het wrak zelf. Een complicatie is dat door het slechte weer van de laatste tijd zowel het schip als de lading verplaatst kan zijn. De bergers moeten dat eerst onderzoeken. Voor de berging is zes weken uitgetrokken. De voortgang van de operatie is echter sterk afhankelijk van de weersomstandighe den. Rudi Fuchs liet schulden achter Den Haag - De gemeente Den Haag onderzoekt de tekorten die in 1991 en 1992 op het budget van het Haagse Ge meentemuseum zijn ontstaan. Het museum komt over 1991 minstens 1,2 miljoen gulden tekort. Over het tekort over 1992 bestaat nog geen duide lijkheid, maar er worden nog hogere bedragen genoemd. De tekorten ontstonden toen Rudi Fuchs (foto) directeur van het Gemeentemuseum was. Volgens wethouder A. van den Berg (Financiën en Cultuur) zijn de tekorten waarschijnlijk het gevolg van een slechte ad ministratie. Ook Fuchs zelf wijt daar de problemen aan. Politie kent eigenaar 'pitbull-loods' Eindhoven - De eigenaar van de loods in het Eindhovense stadsdeel Tongelre waar de politie zaterdagavond met een inval een einde maakte aan gevechten tussen pitbulls, is inmiddels bij de politie bekend. Zeer waarschijnlijk werden weddenschappen afgesloten op de gevechten. Ook is nu de eigenaar bekend van een van de in beslag genomen pitbulls. Hij zal zich te zijner tijd voor de rechter moeten verantwoorden. Over wat er met de drie andere in beslag genomen honden gebéurt, beslist binnenkort de officier van justitie. De politie buigt zich momenteel nog over de ten laste legging, een aanklacht op grond van de nieuwe gezondheids- en wel zijnswet, of wegens dierenmishandelling.

de Stem | 1993 | | pagina 3