De droeve lotsbestemming van de pitbull-terriër OVERIGENS Rostock en Duitsland proberen racistisch imago af te schudden icaiiS! •*6ofaschisten| «yëriÉietën1- Vaticaan wekt opschudding met ondiplomatiek optreden Fikse kr DE STEM 3 Pil Ahold en Bi leder voor zit ACHTERGROND Sneeuw Door Camiel Hamans DE STEM- Ffntf Gladheid bezorgt verkeer veel last DE STEM DINSDAG 23 FEBRUARI 1993 De buurman heeft geld en hij laat het ons weten. Al een week voordat anderen carna val vieren, rijdt hij met een skidoos op zijn dak. Onverla ten hebben het waargenomen, hij was nog niet op weg naar de sneeuw of zijn staande klok werd weggehaald. Het zal hem niet deren. Dat hij niet mee hoefde hossen, was genoegen voor weken. Hij is niet de enige. In de dure buitenwijk, waar anders geen plaats is langs het trottoir, is op vrijdagavond al meer gat dan rij. De radio waarschuwt voor kilometers file richting winterplezier. Over de stoep gaat een enkele enthousias teling. Boerenzakdoek over de hoog gesloten winterjas en een deuntje hummend, als was hij Winnie de Pooh op zoek naar honing. Uit het donker komt een tweede figuur. Even duidelijk niet in civiel, zijn loden jas belemmert echter herkenning. De trombone in zijn hand verraadt het doel van zijn tocht. Op de hoek ontmoet hij een groepje, eveneens voor zien van ongeregeld muzikaal gevoel. Een wijsje wordt inge zet. Een raam gaat open maar in plaats van de verwachte protesten weergalmt het ge luid van een belegen bariton: „We gaan er nog eens even tegenaan." In de stad is het druk. Voor de deur van de vrijdagse doorzakkerskroeg staat een rij. Geen geklaag of gedrang. Neuriënd en zachtjes voor zich uitzingend wachten boe ren, bruidsparen en net afge werkte ploegendienders on der hun pet op toegang. Bin nen lijkt het Zuid-Amerika. Blote bruine ruggen duwen tegen elkaar, kleurige plui men bewegen op de tocht en plateaus met bier worden over de hoofden heen gereikt. Bekenden worden toege schreeuwd. Niemand rea geert. Er is te veel muziek om nog gehoord te worden. Zaterdagochtend bij de super markt staat een clown in de rij voor de kassa. Frisse zonne tjes getekend op de wang, een broek met hoepel aan de bre tels en liters melk in zijn wa gentje. Hij rekent op moeilij ke dagen. De filiaalchef stelt hem gerust. Maandag is er verse aanvoer. De clown dankt uitvoerig en probeert een polonaise. De chef weert hem af. Vanavond mag hij pas. Buiten slaat de hagel tegen de ramen. Vroege vierders vluchten naar binnen. De kroegen in, waar de dweilka pellen spelen alsof ze in het volgende etablissement te ho ren moeten zijn. Kinderen dansen met oma's en grootva der biedt een jonge boeren dochter wat te drinken aan. Ze zegt niet nee, maar ver dwijnt op weg naar verder voor hij een gunst kan terug verlangen. Voor de deur van de volgende zaak ligt een brei van serpen tines en confetti. Net modde rige sneeuw na uren zand en pekel. Alleen, het heeft meer kleur. Binnen dringt een heer in streepjesbroek naar het buffet. Hij is gehaast. Hij wil de stemming proeven voor hij meegaat in de optocht. Daar in is hij een dag later te her kennen. Nog altijd heer. Op de rug van zijn jacquet hangt nu een bord. Hij protesteert tegen de herindeling. Maandag is hij weer van de partij. Nu in de optocht in de stad. Hij loopt op zijn laatste benen achter een groep die grote zakken door de straten rollen: 'Beware of pick pockets' vermeldt het bord dat zij meevoeren. Het pu bliek gooit natte serpentines. Eén man blijft zichzelf. Hij danst rondjes om de punt van zijn paraplu die vastzit tussen twee tegels. Op de weg naar huis wordt het eindelijk droog. In de tuin van de buurman ligt maagde lijke natte sneeuw. Een receptje gekregen van de huisarts. „Niets bijzonders," zei hij „een stripje voor tien dagen. Twee pillen per dag. De apotheker dacht er anders over: U bent bij ons niet bekend. „Moet dat dan? Ik ben particulier patiënt.„Liever wel," vond de academisch geschoolde middenstander. Apothekers houden bij wat hun patiënten gebruiken en controleren de van artswege voorgeschreven medicatie. „En dat betekent dat u mij die twintig pillen niet verkopen wilt?" „Nee, zo ver gaan we niet. Maar we willen u graag in onze computer opnemen, zodat Het medicijnentoezicht effectief kan zijn. „Ga uw gang," was mijn reactie op het genereuze aanbod. Het bleek niet toereikend. Er moest ook beloofd worden klant te blijven. Toen dat niet gebeurde, werd zonder verder onderzoek een voorverpakt doosje op de toonbank gelegd:,, f 48,24 alstublieft. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, S 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur S 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. H Het beroete houtwerk is overgeverfd, de met brandbommen bestookte flats zijn opgeknapt en de rotzooi die de relschoppende neo-nazi's achterlieten op het modderige braakliggende terrein voor de torenflat is allang opgeruimd. Maar in Rostock zijn de wonden nog niet geheeld van de rassenrellen van vorig jaar, die de plaatselijke regering bijna ten val brachten en de bankroete havenstad in het voormalige Oost-Duitsland de afschuwelijke reputatie gavan van racisme en skinheadgeweld. Door Michael Binyon (Times) VORIGE WEEK heeft de rege ring van Mecklenburg-West- pommeren haar derde minister van Binnenlandse Zaken in een jaar beëdigd, deze keer import uit het Westen: een Rijnlander die, zo hopen de regerende christen-democraten, Duits- lands armste nieuwe staat rust en verzoening zal brengen en de zo onontbeerlijke politieke er varing. Hij neemt het roer over in een tijd dat niet alleen Rostock, maar heel Duitsland uit alle macht probeert het extremisme uit te roeien en te zorgen dat buitenlanders zich welkom voe len. Het imago van een verenigd land dat door de brandbommen van een kleine minderheid aan diggelen werd geslagen, moet worden verbeterd. De meeste Vietnamezen zijn nu vertrokken uit het pension in de arbeiderswijk Lichtenberg dat vijf dagen land werd belegerd. Door de hele stad zijn posters opgehangen met de tekst: 'Bui tenlanders zijn hier welkom'. De inwoners van de stad doen alles wat in hun mogelijkheden ligt om studenten uit de Derde Wereld te verzekeren dat nie mand hun iets probeert te doen. Sinds vorig jaar augustus zijn de meeste buitenlanders in Ros tock, niet alleen de asielzoekers, evenwel op hun hoede. „Ik waag me nu 's avonds niet op straat, en als ik het toch doe, dan alleen met een groep vrien den," zegt Hussam, een Pales tijnse student fysiotherapie. „Ik heb een goedkope Trabant ge kocht zodat ik de tram en de bus niet meer hoef te nemen waar alle mensen naar me kij ken." Onmiddellijk na de rellen wer den hij en veel studenten uit Derde-Wereldlanden voor korte In Duitsland is de afgelopen weken veel gedemonstreerd tegen neo-nazisme en rechts-extremisme. foto ap tijd geëvacueerd tot de goemoe- deren weer wat waren bedaard. „Hij heef asiel bij me gezocht in Schwerin," grapt Ammar, een Palestijn die zijn studie tand heelkunde afrondt in de hoofd stad van de staat 65 kilometer verderop. Beide jongens kwamen in de nadagen van het communisme naar wat toen nog Oost-Duits land was, nog voor de val van de Berlijnse muur in 1989. On danks de enorme materiële ver anderingen en de vloedgolf van goederen in de winkels, was het leven voor hen in de communis tische tijd beter. Ze voelden zich veilig, ideologisch welkom en, aangezien ze werden voor zien van dollars, relatief rijk. „Er is nu meer misdaad: dat zeggen alle Duitsers. En alles wordt nu bepaald door geld," zegt Ammar. Hussam, Ammar en andere Pa- lestijnen, grotendeels afkomstig uit Syrië, zijn de eersten om te erkennen dat een deel van de wrok wel begrijpelijk is. Stu denten uit 'progressieve' landen werden officieel voorgetrokken. Klachten tegen hen werden door de politie weggewuifd, schandalen werden in de doof pot gestopt en de studenten ge noten privileges. Zo konden ze naar het buitenland reizen, iets wat voor Oostduitse studenten niet was weggelegd. Handel op de zwarte markt was aan de orde van de dag. Sommi ge Libiërs stonden er om be rucht dat ze hun buitenlandse valuta gebruikten om onderwij zers om te kopen, plaatselijke meisjes voor zich te winnen en zelfs, tot de grote woede van de plaatselijke bevolking, om Duitse vrouwen in te huren om hun studentenkamers voor hen schoon te maken. „De mensen praten daar nu nog steeds over," zegt Ammar. „He laas wordt ons dat soort dingen nu aangerekend." De beurzen voor buitenlandse studenten door de Oostduitse regering werden vertrekt, werden na de vereniging verlengd. De studen ten kunnen nu echter nu veel minder met hun geld; reizen, eten en dagelijkse benodigdhe den zijn veel duurder geworden. Ondanks de angst voor het ra cisme .zijn echter de verhoud®' gen zijn gelijker en vriend; schappen oprechter. Berndt Seite, premier van cklenburg-Westpommeren, wijst ieder suggestie dat dt vreemdelingenhaat in zijn staat die ingeworteld is van de hand „Je hoeft alleen maar te kijken I waar we vandaan komen. zijn net tevoorschijn gekome» uit veertig jaar communistische dictatuur, en daarvoor hadden we de nazi's", zegt hij. heeft drie generaties gevormd, Nu bevinden we ons in eej politiek onstabiele situatie iedereen, van hoog tot la voelt zich overbelast. Niet jjE leen een systeem is veranderd een heel land is verdwenen". Wat de Westduitsers in de veer tig jaar sinds de nazi's 1: bereikt, heeft voormalig Duitsland in twee jaar r doen. De psychologische omme zwaai naar democratie was een enorme uitdaging en daarbi traden problemen naar vorei die eerst onderdrukt waren, met name een bereidheid om geweld te gebruiken. Volgens Seije hebben de rellen in Rostodk iedereen in Oost en West laten zien hoe moeilijk de verande ringen waren. „Het was ee shocktherapie voor de Duitser We realiseren ons nu, na slechl twee jaar, dat democratie ver dedigd moet worden". De uitlatingen van Vaticaanse hoogwaardigheidsbekleder s over de Nederlandse euthanasiewetgeving - er werd een vergelijking gemaakt met de praktijken in nazi-Duitsland - zijn in Nederland bar slecht gevallen. Gisteren is de pauselijke nuntius zelfs op het matje geroepen bij minister Kooijmans van buitenlandse zaken. Door onze redacteur Jan Bouwmans Het Vaticaan heeft de diplo matieke remmen losgegooid. Het slaat wild om zich heen, veel wilder dan rond de ja ren zeventig, toen het ene na het andere Westerse land abortus wettelijk regelde. En dat is opmerkelijk, omdat het wereldcentrum van de rooms-katholieke kerk door gaans heel zorgvuldig op treedt. Juist in die abortus-ervaring zou wel eens de diepste oorzaak kunnen liggen van de woeste wijze, waarop Vaticaanse prela ten van het eerste en tweede garnituur uithalen naar de Ne derlandse euthanasiewetgeving. Zij maken daarbij met de grootst mogelijke dankbaarheid gebruik van de onzorgvuldige berichtgeving in enkele Itali aanse kwaliteitskranten. De verdraaide feiten komen hen namelijk uitstekend van pas. Stel dat de prelaten zich via de eigen diplomatieke kanalen goed hadden laten informeren? Dan hadden ze nooit zo'n stam pij kunnen maken. Je proeft de gretigheid om de Nederlandse euthanasiewetgeving met de praktijken van nazi-Duitsland te vergelijken. Het heeft alles bij elkaar veel weg van een diplomatieke oorlogsverklaring. Een oorlogsverklaring die over Nederland heen gericht is aan andere Westerse landen. Want het Vaticaan vreest met grote vreze dat andere landen het Johannes Paulus II ...cultuur van de dood- Nederlandse voorbeeld zullen volgen. Zo is het immers ook gegaan met de abortus. Neder land liep ook daarmee voorop in het Westen, behoorde in elk geval tot de voorhoede. Je kunt niet zeggen dat de katholieke kerk in haar geheel altijd mordicus tegen abortus en euthanasie is geweest. Katholieke moraaltheologen zo als wijlen prof. dr. Paul Spor- ken zijn gaandeweg tot een ge nuanceerd oordeel gekomen. Deze moraaltheologen hebben meer invloed gehad op de feite lijke ontwikkelingen dan het kerkelijke leergezag. Dat leer gezag heeft abortus en euthana sie altijd verketterd. Op grond van argumenten als goddelijke wet en natuurwet. Argumenten die het in onze cultuur van medische technologie en mense lijke verantwoordelijkheid niet echt meer doen. Het leergezag van de rooms- katholieke kerk ziet het morele gezag steeds verder afkalven. Juist in die levensgebieden, waar het eeuwenlang dé morele autoriteit is geweest. In de tweede helft van deze eeuw is dat gezagsverlies heel manifest geworden. Het is paus Johannes Paulus II geweest, die als het ware van de weeromstuit de huidige Westerse beschaving tot 'cultuur van de dood' heeft ge bombardeerd. Toen een jaar of twintig geleden de abortuskwestie volop ging spelen, hield het Vaticaan zich zo goed als buiten de gewone publieke discussie. Toen het duidelijk begon te worden dat het absolute wettelijke verbod op abortus zijn langste tijd ge had had, werd een leerstellig document gepubliceerd dat aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Daarnaast werd getracht rege ringen te overtuigen dat wette lijk toestaan van abortus volsla gen absurd zou zijn. Een staat die 'moord' legaliseert, verzaakt aan haar meest elementaire plicht. Zo'n staat isoleert zich bovendien van de gemeenschap der volkeren, luidde in grote lijn de boodschap. De abortuswet kwam er. Uiter aard in alle toonaarden verwor pen door het Vaticaan. Het be stuurscentrum van de katho lieke kerk moet toen echter ge dacht - en zeker gehoopt - heb ben dat het eigengereide Neder land geen navolging zou vinden foto epa in de wereld. Want was dat landje aan de Noordzee, of al thans de kerkprovincie daar, niet op alle fronten op hol ge slagen? Dat kon niet duren. Maar het pakte anders uit. Gro te landen als de Verenigde Sta ten en toen nog West-Duitsland gingen over tot liberalisering van abortus. Dat was pas echt een ramp. Sindsdien voert het Vaticaan niet aflatend campagne tegen abortus. Het tracht bestaande liberale abortuswetten opnieuw op de politieke agenda te krij gen in alle daarvoor in aanmer king komende landen. Campag nes daartoe worden gevoerd door de zogeheten pro-life-be- weging, die overigens niet al leen in kerkelijk verband ope reert. In het Amerika van president Reagan leek succes in het ver schiet te liggen. Maar president Clinton heeft het roer al weer omgegooid. In het herenigde Duitsland is met de nieuwe pa ragraaf 218 van de grondwet' ook niet erg veel succes u boekt. Ook al streden daar de' twee grootste kerkgenootschap pen (de katholieke en de evan- gelisch-lutherse kerk) zij aan zij tegen de nieuwe paragraaf. Vele Westerse landen hebben'' intussen een gelijksoortige abortuswet. Zelfs Spanje. Pater Koopman mag dagelijks op het Binnenhof demonstreren, maar wie hoort hem nog? Dat het aantal abortussen in Nederland sinds de abortuswet het laagste is in heel de wereld, telt. Ook aan die werkelijkheid hebben' andere landen zich gespiegeld. Het Vaticaan moet uit de abor tuskwestie de conclusie hebben» getrokken dat de strijd teger euthanasiewetgeving anders ge voerd moet worden. Want na-1' tuurlijk weet Rome, dat ook in andere landen over deze kwes-" tie discussie gaande is. En dat ze met meer dan gewone be-J langstelling zullen volgen hoe' de wet in de Nederlandse prak-f tijk uitpakt. Om te zien of ze navolging verdient, natuurlijk. Dus halen prelaten uit wat ze maar kunnen. Waarschijnlijk ook omdat ze beseffen dat er naar hen nauwelijks meer ge luisterd wordt. Het moet voor Rome des te bitterder zijn dat1' de euthanasiewet in Nederland tot stand is gekomen onder een kabinet, dat wordt geleid door' een katholieke minister-presi dent en waarvoor eem katho lieke minister van justitie de eerstverantwoordelijke is. En dat beide katholieken de Vati-" caanse reacties als ongepast en stuitend hebben verworpen. 'I En ook nog eens de ambassa deur van Vaticaanstad op het/ ministerie van buitenlandse za ken ontbieden. Dat is in het diplomatieke verkeer een uit brander die het Vaticaan niet1 vaak te beurt valt. Wie weet, bepaalt deze affaire de komende bisschopsbenoe mingen sterker dan wenselijk is.- 'Demonstrare necesse est'. Een wat gekunstelde verhaspeling van een Latijns gezegde. Maar daarom niet minder waar. Het recht op vrije meningsui ting is het allerbelangrijkste recht in een democratische sa menleving. Plak aan die pam fletten, doe open die monden, hef de spandoeken omhoog! Als de stem van het volk is ver stomd, staat het er met de de mocratie slecht voor. Niemand is onfeilbaar of on kreukbaar, dus ook een regeer der niet. Kijk eens naar Italië, waar langzaam maar zeker dui delijk wordt dat geen enkele menselijke slechtigheid in de politiek ontbreekt. Vroeger, ja vroeger; toen dach ten we nog dat het boven ons gestelde gezag onfeilbaar was. De burgemeester, de dominee, de dokter en de veldwachter hadden allemaal gelijk. Die wisten wat goed voor ons was. Maar de gordijnen zijn defini tief open gegaan, afgerukt. Burgemeesters sjoemelen, do minees boemelen, dokters ma ken fouten en veldwachters maken soms gemene zaak met de boeven. Nee mijnheer Brink man, dit soort gezagstrouw d°0r£Wvan der Hou, Wen komt nooit meer terug. We we ten te veel van elkaar. Democratie is een zaak van spelregels, niet van blind ver trouwen. Wie gekozen is als vertegenwoordiger van het volk kan en mag niet rekenen op een onbeperkt mandaat voor vier jaar. Hij of zij zal zich - elke dag weer - moeten verantwoor den. En gebeurt dat niet, dan komt de kiezer wel naar de gekozene. Vorig jaar werden bij de parlementsgebouwen 123 of ficiële demonstraties geteld. Ook dit jaar bood het Binnen hof alweer ruimte aan een aar dig scala aan teleurgestelden en ontevredenen. De werknemers van Fokker kwamen net niet. Hun directeur Eric Jan Neder- koorn had ze weliswaar flink opgestookt tegen 'Den Haag' maar ongeveer net voordat ze in de bus zouden stappen werd de samenwerking met het Duit se Dasa bekrachtigd. Wie wel kwamen waren de le den van het Gelders Orkest - bedreigd met verhuizing naar Enschede - de levensbescher mende discipelen van EO-do- minee Doornbos en de nationa le Pitbull-gemeenschap. Over lappingen lijken hier uitgeslo ten. De enige overeenkomst tussen de twee laatste groepen is dat ze tegen elke vorm van levensbeperking zijn. De manier waarop aandacht werd gevraagd voor de droeve lotsbestemming van de pitbull, is echter stuitend en dat kan van Doornbos en zijn volgelin gen niet worden gezegd. De bestrijding van de uitwas sen van het fokken van een knokhond vergelijken met de jodenvervolging door de nazi's is van een verbijsterende plat heid. De roep om politie-ingrij- pen is begrijpelijk. Maar staat de politie niet machteloos tegen onbenul? Blijkt dat niet elk weekeinde op stations en in voetbalstadions? De grenzen van het recht op vrije meningsuiting zijn moei lijk te trekken. Het staat wel aardig, zo'n grondwetstekst, maar hoe ver kun je daarmee gaan? In de jaren zestig werd je nog opgepakt als je 'Johnson, moordenaar' riep want dat was een belediging van een be vriend staatshoofd. Nu kan ie dereen ongestraft 'killer Clin ton' over de openbare weg schreeuwen. Dat mag tegen woordig. Het is vooral een kwestie van gevoel. Verwijzingen naar de Tweede Wereldoorlog bijvoor beeld, dat maakt elke demon strant of actievoerder buitenge woon kwetsbaar. Dat geldt voor 'Jan met de Mat' die graag kleine pitbulletjes wil blijven fokken, maar ook voor de woordvoerder van de paus te Rome. Het wekt niet alleen gro te ergernis, het doodt ook de eigenlijke kritiek. Pauselijke spreekbuizen en pitbullbazen zonder enig historisch besef hoeven er niet op te rekenen dat hun eigenlijke boodschap nog doordringt. Nee, dan hebben ze het bij het Gelders Orkest beter gedaan. Een gratis lunchconcert in de Statenpassage, de centrale hal van de nieuwe vleugel van het Kamergebouw. De delen twee en drie van de Symphonie Pa- thetique van Tsjaikowski klon ken niet eens zo slecht. Bovendien leek het idee zo aar dig. Een met opheffing be dreigd orkest laat de volksver tegenwoordigers horen waartoe het in staat is. Maar een echt origineel initiatief was het niet. Ook in het Gelderse werken oude politieke contacten lang door. In Amsterdam werd vorig jaar besproken hoe de dreigende korting op de subsidie van het koninklijk Concertgebouwor kest tegengehouden zou kun nen worden. Cultuurwethouder Ernst Bakker (D66) suggereer de een demonstratief concert in de Tweede Kamer. Uiteindelijk bleek protest niet nodig. In Amsterdam niet. Maar in Gel derland wel. Ernst Bakker was adviseur en campagneleider van Jan Terlouw toen die nog de personificatie was van D66. Terlouw is nu commissaris van de koningin in Gelderland. Bakker en Terlouw spreken el kaar nog regelmatig. En zo is een idee heel snel van Amster dam in Arnhem. Maar Bakker geeft niet alleen adviezen. Hij vertelt ook mop pen. Zoals deze: 'wat is het toppunt van claustrofobie? Een concert van het Gelders Orkest bijwonen en het gevoel hebben dat er iemand achter je zit'. j AGENDA: j De Tweede Kamer is deze wee" met krokusvakantie. De Eerste Kamer behandelt o'e begrotingen van Algemene Zaken en van Ontwikkelinggsamenwe' king. PE STEM poor Paul Bolwerk jllmere Wie helpt dez kinderen? „Deze kinderen i Roemenië hebben hulp nodig 2e zitten in tehuizen. Ze heb' j,en gebrek aan alles: voe ding, kleding, medicijnen e vooral liefde. Voor een vas bedrag per maand kunt zich ontfermen over één va hen". jjet deze paginagrote oproep i pe Volkskrant heeft de interker Itelijke organisatie ARK (Adop tie Roemeense Kinderen) uit Al mere afgelopen zaterdag een op; merkelijke weg ingeslagen in he Utrecht (anp) - Werknem ven Albert Heijn, Etos, V8 zich niet al te veel zorgen hun eventuele toekomstigf ring. Ahold, holding van onder mee Albert Heijn en Etos, studeert o mogelijkheden voor collectie herstel van de kabinetsingrepe in de wao. En ook de warenhuiskete Vroom en Dreesmann is volgen een woordvoerder 'bereid daar over mee te denken'. Bij Konink lijke Bijenkorf Beheer (Bije: korf, Hema) geldt al een rege| ling. Ahold heeft aan diverse verzeke ringsmaatschappijen een offert gevraagd voor een regeling di aanvullingen biedt op de toe komstige - sterk verlaagde - uit keringen. Het zou een verzeke ring moeten zijn voor alle circ, 50.000 werknemers van he Ahold-concern in Nederland. Bij Vroom en Dreesmann wori alleen gesproken over een aan vullingsregeling voor de 16.00' V&D-werknemers. Volgens eed woordvoerder is het niet de be doeling dat er één regeling kom1 voor het voltallige personeel var Vendex, moederbedrijf var V&D. De V&D-directie heeft ooi offertes gevraagd aan verzeke ringsmaatschappij en. Hoe de regelingen er uiteindelijk uit zullen zien valt niet te voor spellen. Maar met hun bereid heid collectieve verzekeringen a: te sluiten tonen de grootwinkel- Driebergen (anp) - Gladheid aL gevolg van sneeuw- en hagel buien veroorzaakte in de spits maandag langere files dan ge bruikelijk en een groot aantal aanrijdingen. Bij ongevallen door de gladheic in Nijkerk en Drachten kwamer vier mensen om het leven. Tussen drie en tien uur 's och tends deden zich op de snelwe gen vijftig aanrijdingen voor waarbij zestig a zeventig auto's waren betrokken. Daarbij raak ten twee mensen licht gewond. Tegen half negen stond er op de Nederlandse wegen in totaal tachtig kilometer file, ongewoon veel voor de Krokusvakantie Elke eekhoorn legt zijn eigen ander wat overblijft, is niet ndustriebond FNV op het voo loon te laten inleveren voor hi eekhoorngedrag. UAF is gered, als truckproduci ten onder gegaan. Gesneuveld en falend ondernemerschap. C in Nederland en voor wie r beschikbaar. De aandeelhoude van hun investering. Het nieuwe DAF is er gekome banksteun. De actie 'Honderd door de centrale ondernemini bond FNV, heeft de aarzelaars i institutionele beleggers hebbe land hecht aan werk. Het succt net hoofd gestegen. Wie mag blijven bij DAF, heef, evenmin hebben degenen die enkele verantwoordelijke mai schuld. Werk of ontslag blijkt daarom ook wel aan de nieten De Industriebond vindt dat het AF gefaald heeft, moet de aandeelhouders? De staat als triebond. De overheid als schul voor iedereen als een goede m fleen extra uitkering voor het ei "P de hoek die het niet langer k| tje overheid kan natuurlijk wel »n. Het voorstel van de Kamer overheid en sociale partners scholingsprogramma's is zini ijsvallen collegae is echter eer c ,-e. Pbjzen vallen, oohdaritait is geen zaak var vakbond behoort zich dat te re os rest kan stikken' en van 'pi voor zich en de staat voor ons

de Stem | 1993 | | pagina 2